חורבן בית המקדש השני

יונתן מזרחי

הירידות האחרונות בבורסת וול סטריט דומות בעיניי לתיאור חורבן בית המקדש. המקדש הגדול והמרכזי של הקפיטליזם הולך וחרב לנגד עדת המאמינים והזובחים בו והם עומדים משתאים ומשתוממים, מרגישים חסרי אונים לנוכח החורבן: איך ולמה הביא עלינו אלוהים חורבן זה? למה זה מגיע לנו? במה חטאנו? שאלות אלה שנשאלים בפי כל הם שאלות סרק מכוון שפשעם וחטאם ברור לכל: תאוות בצע חסרת גבולות שיצאה מכלל שליטה שאף חוק ומוסר לא עמדו לה. הפולחן לכסף חיזק את האמונה בתאוות בצע שחיזקה את הפולחן וכך הלאה נוצרה מערכת שמזינה ומחזקת את עצמה: פולחן-אמונה-פולחן בלי לעצור רגע ולחשוב שאולי המעשר הרב שמגיע אל שולחנם מתוך חסכונותיהם של בני העם הפשוטים יצא מכלל פרופורציה והשחיתות שפשטה בעדת הכוהנים עתידה להחריב את העם כולו ואותם בראש ובראשונה.

לחורבן בית שני קדם חורבן הבית הראשון. לחורבן וולסטריט של 2008 קדם החורבן הידוע של 1929. אז בפעם הראשונה חרב בית המקדש והעם הצליח בעמל רב ומאמצים רבים, במשך שנים רבות לחזור ולבנות אותו מחדש: גדול ומפואר הרבה יותר מאשר היה הבית הראשון. הבית הראשון הפך לזכרון וציון דרך בחיי העם ותזכורת רחוקה למה שקרה בעבר. אירוע שלא אמור לקרות שוב. הרי הפעם העם חזק יותר ומפוכח יותר.

דווקא גודלו ופארו של בית המקדש השני – הרווחים האין סופיים של השנים האחרונות בוול סטריט הם שהצליחו להסתיר את ההגיון והשפיות האנושית, להשכיח את חטאי העבר, ולהפוך את פולחן בצע הכסף לעיקרי האמונה.

ובעוד הההמונים עומדים ומשתאים ממעשי ידם, בית המקדש עולה בלהבות וכלום רצים מבוהלים ומפוחדים מחפשים מקלט מפני החורבן. המאמינים מנסים להציל את עורם במקביל לתפילה שגם בית המקדש ינצל. במקביל להמון המאמינים, יש מי שכבר חושב על הקמת הסנהדרין: לוותר על הפולחן והקרבת הקורבנות במרכז שבירושלים ולחזק את חכמי העם. תהליך שעתיד להעביר את האמונה היהודית ממרכז אחד המנוהל על ידי עדת כוהנים של מקריבי קורבנות למאות קהילות המרוכזות סביב בתי הכנסת ומחוזקים על ידי מאות אלפי מאמינים. וכך בעוד רבים מבכים את המתים וחובשים את הפצעים, התחילה האמונה תקופה חדשה: תקופה בה הקהילה במרכז והמאמין-המתפלל לוקח חלק פעיל בתפילה. ההתרכזות בקהילות לוותה בחתימתם של ספרי המשנה והתלמוד שהיוו מסגרת מוסרית וחוקית המוקבלת על כול הקהילות היהודיות, בכל רחבי העולם. מרכזיותם של ספרי התלמוד והמשנה החליפו את מרכזיות בית המקדש בירושלים והספר החליף את הקרבת הקורבנות כמו רב הקהילה שהחליף את משפחת הכוהנים בירושלים.

אומרים שמאז חורבן בית המקדש השני הנבואה ניתנה לשוטים כמו אותם נביאי וול-סטריט שחזו וחזו עד לחורבן, וגם בחורבן המשיכו לחזות מתוך כוח אנרציה של אנשים שהחיזוי הוא דרך חייהם. קשה לדעת מה יהיה, אולם יתכן מאוד שכמו בימים ההם, גם בימים האלה רבים וטובים עוד יכמהו לבניתו מחדש של בית המקדש ונסיונות של מנהיגים ואישים כדוגמת בר כוכבא שהבטיח בניית המקדש מחדש עוד יחזרו. במקרה של העם היהודי הבטחות אלו הובילו להעמקת השבר, לטבח ולשינוי משמעותי באורח החיים היהודי.

מרכזיותה של וולסטריט נמצא תחת איום ויתכן שגורלה כבר נחרץ- להפוך מהמרכז הפיננסי הגדול בעולם, שעל פיו ישק דבר, למרכז כלכלי אמריקאי שלו מקבילות רבות ברחבי העולם. התקווה היא שהמעבר מבית המקדש המרכזי לעשרות מרכזים יצור שינוי משמעותי באמונה. כמו המעבר מפולחן והקרבת קורבנות בבית המקדש לתפילה מכתבי הקודש בבתי הכנסת, כך יתאפשר מעבר מפולחן הכסף והקרבת החברה, הסביבה והטבע למשהו חדש. אולי לחברה פחות אכזרית; חברה בלי מקדש אחד מרכזי הקובע מה יקרה בכול העולם, אלא הרבה מאוד מרכזים וכוחות הפועלים יחד ולחוד. מעבר מעולם התלוי באינטרסים של אומה אחת לעיסוק בצרכיהם ושאיפותיהם של מגוון חברות ועמים. עמים וחברות שהאינטרס האמריקאי שונה מאוד מהאינטרס שלהם. עמים וחברות שמוותרות על הקרבת קורבן והקזת הדם ומאמצת את דרך הספר.

* הכותב הוא ממייסדי "משילוח לסילוואן" –  www.alt-arch.org סיורים ארכיאולוגים אלטרנטיביים בסילוואן ("עיר דוד").             

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ירדן

  נהנתי לקרוא

 2. דוד

  אתה בעד החזרה לגלות וליהודי הגלותי עם הפאות ושולחן ערוך, או שאתה בעד חיים בארץ, ושירות בצבא הציוני?

 3. טלילה סטן

  את הדחיפה הגדולה להתמוטטותו של מגדל הקלפים הזה נתנה נפילתם של "האחים להמן".
  "האחים" התמוטטו בדיוק 8 שנים אחרי "התאומים".

  ולא צריך להיות נביא כי הכתובת היתה על ה- Wall Street
  והיא נכתבה באותיות קידוש לבנה לפחות שנה לפני ההתמוטטות.

 4. אילן תלמוד

  נראה יותר כמו התנפצות עגל הזהב, מאשר עבודת ה' בבית המקדש.

 5. דוד

  מה שאתה כותב כאן בעצם זה נצרות. הנצרות טענה כי יש תחליף למקדש ב'קרבנו' של ישו וכי מעכשיו ניתן להמיר את כפרת הקרבנות על חטאים שביד האדם, באמונה בישו שתגאל את האדם. אתה פשוט ממיר את ישו בחז"ל. זה לעשות עוול לחז"ל. בשביל חז"ל אובדן המקדש הוא אבדן ממשי שעליו הם מתוודים כל תפילה ותפילה:
  -"מפני חטאנו גלינו מארצנו ונתרחקנו מעל אדמתנו ואין אנו יכולים לעשות את חובתנו בבית בחירתך בבית הגדול והקדוש שנקרא שמך עליו" (תפילת המוספים)
  -"רצה ה' אלוהינו בעמך ישראל ובתפילתם. והשב את העבודה לדביר ביתך, ואשי ישראל ותפילתם מהרה באהבה תקבל, ותהי לרצון תמיד עבודת ישראל עמך. ותחזנה עיננו בשובך לציון ברחמים בא"ה המחזיר שכינתו לציון" (ברכה 16 בתפילת שמונה עשרה הנאמרת בכל יום)
  הקשר בין תחושת האבדן הזו לציונות הוא מוחשי. לא סביר להניח שהציונות הייתה מצליחה אלמלא הריטואל הקבוע של השיבה לציון.

  הטענה שלך היא דמגוגית כי היא מתעלמת מהמוחש. חז"ל היו הכי ציונים שבעולם. לא ציוניים במובן המודרני שבו היהודים כסובייקט אוטונומי לוקח אחריות על עצמו וגואל את עצמו אבל ציונים באמונה שלהם בחזרה לציון. כל מי שקורא אפילו את הרמב"ם, הרציונליסט הגדול, על העליה שלו להר הבית בתקופת הצלבנים וצאלח א-דין; מופיע באגרות האמב"ם במכתב לר' יפת הדיין – יבחין בתשוקה הבוערת שלו לשיבת ציון (וציון זה בית המקדש בלשון חז"ל). האמונה של רבנים בשיבה לבית המקדש התמקדה בלימוד הלכות בית הבחירה וסדר קודשים. כפי שמציין הרב יוסף דוב סולובייצ'יק על דודו האנטי ציוני ר' יצחק זאב סולובייצ'יק, רבי ולוולה – הרב מבריסק, החיבור שלו לציון לא היה החיבור של בן גוריון, הפוליטיקאי הקולקטיביסט הגדול, אלא של לימוד הלכות בית הבחירה והלכות קרבנות ברמב"ם וחיזיון מפואר של בית המקדש ומלכות בית דוד שבו לחילוניות ולציונות החילונית כסובייקט אוטונומי לא היה מקום (ראה ההספד שלו- "מה דודך מדוד" בספר – "דברי הגות והערכה" של הרב סולובייצ'יק יצא בהוצאת ספריית אלינור).

  העובדה שאינך מסכים עם הפרוגרמה הלאומית של עיר דוד איננה מתירה לך לסלף את חז"ל. המציאות כיום היא שמבחינת היהדות הר הבית נתון בידי זרים. הר הבית נשאר בקדושתו כפי שפסק הרמב"ם בהלכות בית הבחירה ויראת המקום זוקקת שלא נכנס אליו ובכל זאת זרים נכנסים אף למקומות הקדושים ביותר. הסברה כאילו אין כאן בעיה הלכתית או דתית היא חלק מהשקר של הנצרות, מהניסיון של הנצרות והאסלאם להכתיב את ההיסטוריה. יש כאן בעיה הלכתית ורק ההחלטה של הזרם המרכזי של ההלכה בישראל לא לנקוט צעדים פוליטיים מוביל אותו לשתוק למול חילול הקודשים. אני לא רוצה לחלוק על תלמידי חכמים גדולים כמו הרב עובדיה יוסף והרב אונטרמן שהחליטו בזמנו לא לעלות להר הבית, אבל הטענה כאילו הר הבית ראוי לו לעמוד בחורבנו היא ביזוי הקדשים. הר הבית חרב ושמם מקדושתו ומהלכים בו זרים, ובהגדרה ההלכתית כל אדם הוא זר להוציא כהן גדול ביום הכיפורים, והתמיכה בחורבנו איננה עושה כבוד לדת כפי שהכותב חושב.

  ואני רוצה להוסיף נקודה אחרונה. אפשר בהחלט לקבל מסיבות פוליטיות את המצב הנוכחי בהר הבית אבל ההתעלמות מהקדושה של המקום רק משקפת את הניכור של החברה החילונית לדת היהודית, והופכת בטווח הארוך את התביעה לליברליזם העולה בשמאל הישראלי, וכאן באתר, לקלס. לא ניתן לבוא בתביעה לשוויון זכויות לאוכלוסיה הערבית ולמנוע אותו מהדת היהודית. הדת היהודית ראויה לשוויון זכויות בדיוק כמו כל גורם אחר, לא יותר ולא פחות. וכאשר המקום הקדוש של הדת היהודית מחולל בתמיכה של החברה החילונית, אין כאן שוויון זכויות.

  אני לא רוצה להתייחס למשבר העסקים, כי לטעמי הכותב עצמו רק נותן אילוסטרציה למהות המשבר וקשה לי לשפוט מה בדיוק הטענה שלו עליו, והאם כמו בגישתו הנוצרית לבית המקדש הוא רק רוצה להחליף את הקפיטליזם או שהוא סובר שהמבנה הקודם של הקפטיליזם לא היה מוצלח וכי עכשיו יחליף אותו מבנה טוב יותר כלומר, לדעתו, מבוזר יותר.

 6. איזי גור

  סטלין הרג את קרל מרקס. הקפיטליזם רצח את מילטון פרידמן ורק אצלנו נושאים את ביבי על כפיים.
  איך אמרו שם פעם. כל יהודי בפני עצמו – גאון. כעם – מטומטם.

 7. חיים הורוביץ

  א. האם ידוע לך על כל בתי המקדש שהיו קיימים בימי קדם, החל באור כשדים (הזיגוראט), שמשם לפי המסופר בא אברהם?
  ב. מה דעתך על ביקורת המקרא?
  ג. האם לדעתך, הקב"ה זקוק לקורבנות? האם לצורך היטהרות מוסרית יש אפשרות להרוג בעלי-חיים?
  ד. האם הייתה השפעה הלניסטית על חז"ל? ראה למשל את חג הפסח למול הסימפוזיון היווני.
  ה. האם יש לך התייחסות תיאולוגית לשואה?
  ו. האם קנאות דתית לא החריבה את בית שני? האים היא מסוכנת כיום?
  בברכה, חיים.

 8. דוד

  ברשותך אני אענה על חלק מהשאלות בשאלות:
  א. ידוע.
  ב. כבודה במקומה מונח.
  ג. אין לי תשובה לשאלה הזו (עיין בספרים שמות, ויקרא במדבר דברים ובסדר קודשים בתלמוד).
  ד. כן. הייתה גם השפעה של חז"ל על ההלניסטים (ראה ערך ישו).
  ה. האם יש לך התייחסות הומניסטית לשואה?
  ו. לא. את הבית החריבה אידיוטיות מדינית כפי שהתגלמה בסיפור קמצא ובר קמצא (יוספוס פלוויוס היה אחד הגיבורים בסיפור למרות שאח"כ ניסה להסתיר את מקומו בסיפור בכל מיני סיפורי ליברטוס רומאיים). האם קנאות חילונית מסוכנת היום?
  בברכה דוד

 9. חיים הורוביץ

  אם אתה יודע על המנהג הקדום הרווח להקריב לאלילים, על ספריות שלמות של ביקורת המקרא, על המדע כסותר 'אמיתות' מקראיות, על השפעה הלניסטית על חז"ל , ולהיפך וכו', המסקנה היא כי בימינו הקדושה האמיתית היא ברוחו של האדם, ולא במקום בו בוצע פולחן שהיה יאה לזמנו. (יתכן ואתה יודע כי גם הרמב"ם, הנשר הגדול, רואה זאת כך במעופו הפילוסופי במורה נבוכים. )
  קנאות חילונית, כפשיזם וקומוניזם, מסוכנת מאוד לבני אדם. גם קנאות דתית-יהודית באזור דתי מוסלמי.
  כבוד ל'צלם אלוהים' הוא מיטבה של היהדות. אני בעד הומניזם-דתי.
  בהוקרה, חיים.

 10. דוד

  מה הקשר בין עבודת האלילים בעבר, ספרות ביקורת המקרא, ההשפעה ההלניסטית על חז"ל והעבודה זרה העצמית שלך של הרוח האנושית?
  אתה עובד את עצמך, כבודך במקומך מונח. מה עניין לטענה שלי?
  אני סך הכל טענתי שהליברליזם מחייב יחס שווה לדת היהודית גם במקום הקדוש ביותר שלה. לא פחות ולא יותר. אני לא טענתי שאין מקום לפשרות עם המוסלמים וגם לא טענתי שהצדק לא מחייב שבמקום הזה הפשרה תיטה לטובת הדת היהודית. אני סך הכל טענתי שהדת היהודית בעיצובה העכשווי מייחסת קדושה למקום הזה ושום דבר לא השתנה ב2000 שנה האחרונות.
  הטענות שלך לקדושת הרוח האנושית מתאימות לדת שבדית מליבך. חז"ל ייחסו קדושה למקום הזה כאתר השראת שכינה, ולאור זה החילו עליו איסורים שונים. כמו שאתה מכבד בתי כנסיות, ואני מקווה שאתה מכבד כל אתר דתי באשר הוא, כך אני מקווה שתכבד, וכל אחד יכבד, גם המוסלמים, את אתר הקודש של הדת היהודית. זה מהות הליברליזם: אני מכבד אותך ואתה מכבד אותי. העובדה שהיהודים היו משועבדים 2000 שנה לא אומרת כלום. מרבית המין האנושי היה משועבד ב2000 שנים האחרונות אבל בדורות האחרונים הליברליזם נועד לשחרר את המין האנושי ואני מקווה שגם היהודים והיהדות נכללים תחת הקטגוריה הזו של המין האנושי (ולא מעולים השמימה במשרפות של אושוויץ – טיעון גדווין).

  בברכה דוד

 11. חיים הורוביץ

  שלום דוד,
  לעצם הבקשה לכיבוד מקום בית-המקדש, אני מסכים. עם זאת, בשתי הסתייגויות-הראשונה, לנוכח העמדה המוסלמית הבלתי-מתפשרת, אני סבור שיש להמנע מכך כעת עקב הכוח העצום שיש לעולם המוסלמי. והשניה – כפי שניסיתי לומר, גם האמונה שלך, המבוססת על המקרא ועל חז"ל, היא אמונה אנושית. הדת, להבדיל מהכח הבורא, היא יצירה אנושית רוחנית. אני סבור שיש דיאלוג עם הכח הבורא, אך כל אדם, כולל נביא ('אין שני נביאים מתנבאים באותו סגנון') מושפע מנסיבות חייו, תקופתו וכו'. כך, שמשום שהמקדש הפיסי הוא תוצר של תקופה קדומה (ראה היסטוריה עתיקה, וביקורת המקרא), אין חשיבות רבה במיוחד לבנייתו. עדיף שיבנה בהר הבית – בית תפילה לכל העמים. והדגש יעבור מהקרבת קורבנות, אל רוחניות של שלום ואהבה. אמן.