דב חנין ובגדול!

דרור ניסן

טיבה של התקשורת המסחרית, בין השאר, שהיא מעניקה דגש מופלג ל"מעניין" שאינו בהכרח חשוב, ומזניחה את החשוב מתוך הנחה שאינו מעניין. באורח חד-פעמי, אקח איפוא דוגמא מן הדפוס המגונה הזה, ואתחיל המאמר בפרט פחות חשוב, אבל אולי טיפה מעניין:

במהלך מערכת הבחירות האחרונה לכנסת, יצא לי להשתתף בחוג בית עם דב חנין.

"העבודה" כזכור, נראתה לשעה קלה, אופצייה סוציאל-דמוקרטית, ראוייה ואטרקטיבית, וסיכנה לחד"ש בפוטנצייה כמה קולות. אמרתי לדב במהלך חוג הבית, לנוכח תומכיו ואלה שהתלבטו, שנוצרה הזדמנות נדירה שאני רוצה להיות שותף לביצורה ועל-כן אתמוך ב"עבודה". הדבר לא מנע מדב להודות בפני שומעיו, באצילות לא מבוטלת,  שאכן "העבודה" בראשות פרץ היא בהחלט אופצייה. אבל בעיקר הוא הפליג בשבחה של שלי יחימוביץ ונכונותה להכנס לפוליטיקה. למה אני מזכיר זאת? מן הטעם הפשוט שהיא זה לא מכבר, בתמורה לפירגונו, סימנה אותו פחות או יותר כבוגד.

ח"כ שלי יחימוביץ ("עבודה"), היא אולי האדם הכי קרוב אליי מבחינת האג`נדה הפוליטית שלה, סדר יומה בפועל, הדגשיה והדברים שמקפיצים אותה.

אף-על-פי-כן, אני סבור שהתקפתה הישירה, הבוטה, המכוערת והמקארתיסטית באופייה, על דב חנין, היתה ליקויי מאורות. אבל התקשורת, המקומית והארצית, התנפלה כצפויי, כמוצאת שלל רב על הקטטה שייצרה עבורה, יוצאת חלציה. ומאותו רגע נסתם הגולל על האפשרות לקיים ויכוח ציבורי ראויי איך צריך לנהל את תל-אביב. כל הנמקותיה ונסיונותיה הוירטואוזים של יחימוביץ לקשור את דב להפרטת החברה הישראלית, לא רק שלא הועילו ושיכנעו, אף הגבירו את המבוכה והזעם. דב-הפרטה? תומך בסרבנים – פירושו תומך בהפרטה? בחייאת דינאק. שלא לדבר על הפצת השקרים: לא עומד דום, לא עומד לו בתקווה ושאר ירקות ז`אדנוביסטים. מה זה  היה צריך להיות?! לשם מה ובעיקר, בשביל מי? בעבור החבורה הדוחה והמילטריסטית של חולדאי שהפכה את תל-אביב לכספומט של עצמה (גרוס-שפירא-מאיר ואחרים). עד כדי כך שיקולים פנים-מפלגתיים משבשים את הדעת ומתירים הכל? אין שום אתיקה בפוליטיקה? בלמים? משהו? זהו, שכנראה אין!  

ולעיקר: רק הצבעה מאסיבית, רב-גונית ומפתיעה בהיקפיה עבור חנין, יוכלו לגרום, אם בכלל,  ליחימוביץ להתעשת ולהבין שתמיכתה בחולדאי היא סוג של שיבוש דעת, ואילו התקפותיה על חנין היו דבר מכוער, ונקלה. היא עשתה לו בדיוק את מה שניסו לעשות לה כאשר היתה אשת תקשורת.

17 מאמרים של שלי ודובריה על ציונות וסולדריות, סרבנות והפרטה, חצילים קלויים  וסוף המפעל הציוני, דבר לא ימחה את חטא השיסויי הבזויי, שבאה מהכתובת הכביכול מפתיעה הזו.

אבל, וזה עיקר העיקרים עכשיו,  צריך לבלוע את העלבון ואף לנסות ולהופכו לדלק טילים.

כמה הערות קצרות על תל-אביב והבחירות בה:

ראש העירייה רון חולדאי:

בן קיבוץ חולדה, טייס ומפקד בסיס. איש מזעזע (מהיכרות בלתי אמצעית), בעיית קשב עמוקה. קצר, נרגן, יהיר ואלים. טרם מינויו לראש עיר, ניהל את הגימנסייה הרצלייה (ביה"ס תיכון תל-אביבי), נהג שם כרס"ר משמעת, תיעב אינטגרצייה, הנשיר בסיטונאות דרומיים ושם דגש על משמעת, ניקיון, אסטתיקה וצורניות.

איש לא בריא, לא נגיש, לא תקשורתי (ואגב, היה כבר עם רגל וחצי ב"קדימה" ערב הבחירות האחרונות לכנסת ו"קדימה" שותפה ברשימתו הנוכחית).

את הראיון הראשון והאחרון שלו לעיתונות העניק אחריי בחירתו פעם ראשונה, ושם בין השאר השתלח קשות בהומוסקסואליים. מאז חדל להתראיין. בשבועות האחרונים, שינה אסטרטגייה והחל שוב להתראיין (לחץ, לחץ).

חולדאי מקצה מליונים לפיאור עצמי באמצעות מערך דוברות אדיר, איגרות סובייטיות המצורפות לתשלום הארנונה, דונמים שלמים בעיתונות המקומית ומשרד פרסום ויח"צ("יוניק" בבעלות ניסים דואק, לשעבר עורך "ממון" של "ידיעות אחרונות"), שמנסה ללא לאות להפוך את הבחירות בתל-אביב למדינת ישראל נגד דב חנין.

שנות כהונתו:

תל-אביב עיר עשירה יחסית. שיעור גביית הארנונה גבוה מאוד, קל וחומר זו המסחרית. הדבר הכי קל לפוליטיאי לעשות (ושגם יראו מיידית לפני הבחירות), זה להפוך את הכסף שיש לו למדרכות, כבישים ושאר מונמנטים פיזיים.את זה חולדאי עשה, פעמים באופן גרוטסקי.

בשכונתי, נסלל רק החודש הכביש הראשי מחדש ומכביש דו מסלולי הפך לחד מסלולי. מהמסלול הנוסף עשו גם חניות וגם כביכול שביל אופניים. מה יוצא? קשה לחנות מול תנועה זורמת תדיר, קשה להכנס לאוטו, אסור לרכב בשביל האופניים כי אוטוטו מישהו יפתח דלת של מכונית ויעיף אותך. בקיצור, קריטורה מסוכנת של רישות תחבורתי מודרני, הכל בשביל בחירות. היו גם אופציות אחרות, אבל הן לא היו מספיקות להתבצע עד הבחירות.

רישות תחבורתי מודרני, בצע כסף ושחיתות:

תל-אביב היא עיר מפגרת מבחינה תחבורתית באופן זועק. לא רכבת תחתית, לא עילית, לא "טראמים", לא תחבורה ציבורית זמינה. נאדה. כלום. פקקים, עצבים ודו"חות.

מספר הפקחים שולש במהלך כהונת חולדאי. תקציב העירייה נבנה אפריורי, כלומר למפרע, על בסיס גביית דוחו"ת עתידית סיטונאית. התושבים הפכו למחלבה, לכספומט. כל ההתנהלות והשיטה היא בעצם פרוטקשן בחסות החוק. ובאותו עניין: כאשר גרוס, עוד בן ברית של חולדאי,  משל בחניוני תל-אביב, שיעור הדוחות באזור חניוניו היה מוחלט, רק כדי שיחנו אצלו. ויחימוביץ מדברת איתנו על ציונות-סוציאליזם וחולדאי, יאללה, חלאס, כמה אפשר עם הלוגיקה המטורללת הזו?! החבר הכי טוב של חולדאי ומי שמנהל אותו ובונה לו את הקואליציות ומקמבן לו את הקומבינות הפוליטיות, זה עו"ד יגאל שפירא. איש מוסד לשעבר, בעל מכרות יהלומים בסיירה ליאונה, וכמובן חבר מפלגת העבודה ומוסדותיה.

עיר לעשירים:

תל-אביב תחת כהונת חולדאי, אבל לא בהכרח בגללו, בזכותו או בגנותו,  הפכה ל"סיטי" של עסקים.

מעוזם (זה מכבר)של הבנקים, בתי ההשקעות, ולאחרונה גם משכנם הארעיי של עשירים שהחלו לבנות בה ולרכוש בה, אך לא לחיות בה. התוצאה: השכיריות קפצו פלאים. רכישת דירה הפכה פנטזייה ויוקר המחייה קפץ. אבל עיר זה לא רק כסף ומגדלים, זה גם מהות, תרבות, טקסטורה אנושית מגוונת ועוד פרמטרים למכביר. הם זרים לחולדאי. אם מנסים להסב את תשומת ליבו – הוא מתרגז.

צריך להפסיק להרגיז, ולהקניט ולבקר את חולדאי, זה חסר תוחלת.  – צריך פשוט להחליף אותו!

דב חנין הוא האיש הנכון, למקום הנכון בזמן הנכון!

דב חנין:

דב חנין הוא עילויי. הוא יכול היה לעשות קריירה אקדמאית מזהירה. הוא יכול היה להיות עו"ד מבריק וליטיגטור (טוען בחסד), ולעשות הון. אף-על-פי-כן, הוא העדיף את הפוליטיקה המזורגגת והמתסכלת. למה? כי הוא איש אמוני, שליחותי, אידיאולוגי והדחף לחולל תמורות חברתיות טבוע בדמו. אגב, בדומה לשלי, אף היא כזו, ומכאן התיסכול שבהעדר יכולה לראות את הקירבה העצומה רק בגלל המשקפיים המפלגתיות והקוניוקטוראליות הצרות. זה הרסני.

היכן המיינסטריים:

כאשר שלי יחימוביץ מצהירה שאדם כמו דב אינו ראויי לכהן כראש עיריית תל-אביב, היא למעשה מצמצמת את הדמוקרטייה עד מאוד ומסמנת  גבולות גיזרה מאוד  בעייתיים של לגיטימיות. מה היא בעצם אומרת? שערבים, או יהודים שתומכים במפלגות יהודיות-ערביות, חרדים, אולטרא-ציוניים (לאומנים היוצאים אף הם מהמעגל, פשוט מהדלת השנייה), פוסט ציוניים, אנטי-ציוניים וחיות אחרות, אינן ראויות להשתתף במשחק הדמוקרטי במלואו. סליחה, אבל מי בדיוק נשאר?

המיינסטריים-הציוני ששלי מבקשת לייצג הפך זה מכבר בעצמו לסוג של מיעוט נכחד (הרי זה רק עניין של זמן שנצטרך להגן אף עליו).

אז מה פתאום שיחימוביץ תיתן בזולת סימנים ומומים, זה הרי עלול לחזור אליה כבומרנג.

אוטוטו, מפלגת העבודה עצמה תהפוך פריט היסטורי לאספנים.

בקיצור, אם לצטט את בגין, גשמי נדבות של פתקי דב חנין בקלפיות התל-אביביות. זו תשובה נאותה!

* גילויי נאות: הייתי דובר חד"ש פעם. אבל זה נגמר בשנת 2000. בבחירות האחרונות הצבעתי "עבודה" (גם בשל שלי), טרם לכן, "עלה ירוק". לא החלפתי מילה עם דב כבר שנה. המאמר הזה הוא מדם ליבי כתל-אביבי וכסוציאליסט ואפילו כציוני-מינימליסט. אין כאן גרם קומיסרי. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ירדן

  ציוני מינימליסט? זה אחד חדש. מעניין…

 2. סמולן

  יש אולי תיאור ברור של העילוי, ובחירותיו ? שמא יואיל העילוי, עכשיו שנדמה שזה נושא שהבוחרים שלו באמת מתעניינים בו, לכבד את העניין שלהם, לוותר על הספין הנלעג והלועג, ולומר באופן ברור מה עמדותיו ?

  ממש…. הרי אם הוא קצת ציוני, הערבים יטילו עליו חרם. ואם הוא אנטי ציוני, אפילו במידה הכאילו קלילה שהפוסט רומז-אך-לא-מתחייב אליה, כנראה שיימצאו כמה מהזן הנכחד והראוי להגנה הזה, שיטו את כף המאזניים נגדו. לכשלעצמי, אני לא גר בת"א, ומטיל ספק ויותר מכך ביכולתו של חנין לעשות שם מהפכות. היה ראוי לראות מהפכה מהסוג הזה, מתבצעת בעיר יותר קטנה, ופחות אתגרית לניהול במובן המקצועני שלו. רחובות, נס ציונה, בית שמש…

  אבל לוא הייתי תל אביבי, הייתי שם לב לניסיונות הטיוח השיטתיים: טוענים שיש לחנין תשובה מוחצת, פשוטה, אנושית, ברורה ומעולה לקושיה הציונית. אולם מאד מקפידים לא לתאר אותה. מסקנה: ספינים, שקרים, וקומבינות. ר-ע. עדיף תשובות ברורות. וכמו שמתי שמואלוף כתב, צריך לנהל מאבק כזה בראיה ארוכת טווח. לא בקומבינה שבאה לנצל פער ארביטראז'.

 3. רן הכהן

  הנה "גיבורה אמיתית": אחת שיודעת להקים קול זעקה כאשר המדינה נמצאת בסכנה קיומית (אם חלילה ייבחר דב חנין לראשות העיר), אבל שותקת כמו דג במקפיא כשמדובר בעניינים פעוטים וחסרי חשיבות (למשל, בזמן מלחמת לבנון השנייה).

 4. עמית-ה

  לראשונה בחיי אני מצטער שאני לא תל-אביבי, רק משום שכך אינני יכול להצביע לחנין.
  אני חבר מפלגת העבודה תומך ביחימוביץ' וסולד מחולדאי, אהוד ברק ויתר הקדימאים של מפלגת העבודה.
  וכל הדברים הסותרים האלו חיים אצלי בסבבה. כי אני בן אדם, לא פקיד במשרד האוצר שחושב שהאדם הוא משהוא פשוט שניתן להבעה במודל מתמטי עם שלושה משתנים.

 5. לא תל אביבי

  "בעיית קשב עמוקה. קצר, נרגן, יהיר ואלים. איש לא בריא, לא נגיש, לא תקשורתי".

  תגיד, דרור, אתה היית זה שאיבחן את חולדאי? אתה יודע ממה הוא סובל? מאלו מחלות? אני מבין שאתה מתעב את ראש העיר שלכם. זכותך. אבל מכאן ועד לאבחון רפואי בלתי אחראי, המרחק גדול.

 6. נפתלי אור-נר

  ראוי להזכיר לכל המתלהבים משלי יחימוביץ את שתיקתה המוחלטת העת מלחמת לבנון השנייה בעת שבן טיפוחיה, שר הביטחון פרץ, הרג למעלה מ-100 אזרחים לבנונים בעת ביצוע פשעי מלחמה, וגם לאחר המלחמה סירב צה"ל, בהסכמתו לפחות, למסור לאו"ם את המקומות בהם פיזר צה"ל אלפי פצצות מצרר (פשע מלחמה בפני עצמו באיזורים אזרחיים) ובכך גרם במישרין לאובדן חייהם של כ-20 לבנונים נוספים. אותו השיפוט המוסרי והחברתי חל גם על השרה יולי תמיר שבנעוריה הייתה מראשי "שלום עכשו". אז להיות חבר כנסת רציני ויעיל זה מרשים. לשתוק נוכח ביצוע פשעי מלחמה פירושו להיות שותפים להם. זה שכל הממשלה ומרבית ח"כ הם כאלו אינו מפתיע. הצטרפותם של יחימוביץ ותמיר לכך היא מאכזבת מאד.

 7. יעל

  על אף שאיני תל-אביבית אלא במקרה הטוב מגיעה אליה כאורחת, אני מסכימה עם כל מילה שלך אולם הבעיה היא, וכתבתי זאת גם בעבר, שבוחריו של דב חנין יכירו בחשיבות ההצבעה ויגיעו לקלפי להצביע.

 8. א

  אם דב חנין הוא אכן כזה "איש אמוני, שליחותי, אידיאולוגי והדחף לחולל תמורות חברתיות טבוע בדמו", מדוע לא יישאר במועצת העיר תל-אביב-יפו אחרי המירוץ לראשות העיר (שאותן יפסיד ככל הנראה) וימשיך להיאבק עבור אותן אוכלוסיות שאת מצבן הוא רוצה לשפר כראש עיר במקום לחזור לכנסת? ואנא אל תזלזל באינטיליגנציה של קוראי העוקץ בכך שתטען שבמועצת העיר אין סיכוי ממשי להשפיע. האם למישהו מחברי הכנסת של חד"ש יש אפשרות להשפיע באופן רציני כאשר הם בכנסת?

 9. מושמט

  לפני שלוש שנים, עמדתי עם המעטפה, ועם שני פתקים.
  החלטתי כבר, ואפילו הצהרתי על זה בבלוג, להצביע חד"ש, אבל הפיתוי להצביע בכל זאת אבודה היה חזק מאד.
  לא הייתי סולח לעצמי היום, לו נכנעתי לפיתוי.

 10. אלי

  אף כי בכל מקרה הייתי מצביע בעד דב חנין.

 11. שרון לוזון

  בחודש יולי האחרון, השתתפתי בכנס פעילים של תנועת "עיר לכולנו" בפלורנטין. זכיתי להיות בין הדוברים שם, ובין השאר אמרתי (בציטוט חופשי מהזיכרון) " לא שלטי החוצות והשלטים על האוטובוסים הם אלו שינצחו. לא הכסף הגדול ינצח, ולא מודעות על עמודים שלמים בעיתונות המקומית ינצחו – הפעיל המיוזע עם הפלאייר (עלון) ביד, הוא ינצח".

  לו נקלע לשם זר, אורח לרגע, שלא מפעילי וחברי התנועה היה פוטר אותי כהזוי והוזה.
  מי יודע, אולי גם כמה מיושבי האולם חשבו כך.

  כשם שאם הייתי אומר לפני שנה בלבד, שיום יבוא ושמו של דב חנין יתנוסס משלטי מרפסות בכפר שלם ובשכונת התקווה הייתי נשלח להסתכלות או לבדיקת סמים.
  (ביקרתי בסופ"ש בשכונת כפיר, בפאתי כפר שלם. הגעתי על ציר משה דיין, ומרגע שעברתי את בית ברבור הרגשתי בבית. ובמפגש משה דיין עם דרך לוד חייכתי חיוך גדול. למחרת בבוקר חזרתי בקו 9 – קו אוטובוס מומלץ בימים אלו לכל ספקן. ולכל תושב מרכז וצפון העיר שחושב שתמיכתו ב"עיר לכולנו" מתרחשת בתוך "בועה צפונית").

  והנה עוד נבואה "הזויה" – בעוד חודש יהיה כאן ראש עירייה חדש.
  דב חנין.

  רבים מכם שותפים למסע מופלא והיסטורי שיסתיים בעזרת עבודתנו הקשה בניצחון.
  ניצחון שיהדהד בתל אביב יפו כולה ויישמע גם בקצווי ארץ.

  נשמע הזוי? זהו, שכבר לא.

  זה לא יהיה קל וכולנו נמשיך להזיע ולירוק דם אל מול מערכות עשירות ומשומנות, מול אינטרסים עצומים שמוכרים היטב לכל קוראי האתר הזה.
  כולנו נצא לשטח בשבועיים שנותרו חדורים בתאמונה ובתחושת שליחות.
  כולנו נגיע לכל חברה, כל מכר, כל קרוב וכל שכנה. ונביא אותם לקלפי.
  נזכיר להם שההצבעה מתבצעת בשני פתקים .

  פתק עם האותיות "כל" במעטפה הלבנה.
  ופתק עם השם "דב חנין" במעטפה הצהובה.

  נוודא שהם הולכים להצביע, ואז נדאג להגיע למצביע הבא.

  ופטור בלא כלום אי אפשר.
  דרור בתחילת דבריו בשלי יחימוביץ' שהערכתי עד מאד ושבשלה ובשל עמיר פרץ אף אני הצבעתי בבחירות האחרונות למפלגת העבודה לראשונה בחיי. (משהו שלא נראה סביר שאחזור עליו).
  בסוף חודש יוני האחרון כתבתי לשלי מכתב. מאחר שנמניתי על תומכיה והייתי מכותב לדיווחים שלה מהכנסת הרשיתי לעצמי לכתוב לה מכתב שהיה אישי ופומבי כאחד.
  (http://www.tapuz.co.il/Blog/ViewEntry.asp?EntryId=1281139)
  ואף קיבלתי עליו מענה (לא מספק בעליל, ועל כך בהמשך), זה היה הרבה לפני מתקפתה על דב, כשרק נודע שהיא מתעתדת לתמוך בחולדאי.
  אני ארשה לעצמי עוד נבואה פוליטית הלילה.
  כאותו אחד שספג מלקות, אכל את הדג הבאוש וגורש מהעיר. כך שלי איבדה ברגע קבוצה משמעותית של תומכים ושותפים לדרך ולא תזכה בדיווידנד שלו ייחלה.
  משתי סיבות. האחת, אהוד ברק נוטה לנטוש פצועים בשטח ובבוא הפריימריס בעבודה לא יזכור את השליחות הבזויה שמילאה בשמו. והשניה, רון חולדאי, שלתמיכתו, עם כל כובד משקלו הפוליטי במחוז ת"א ב"עבודה" כיוונה שלי בבואה לתקוף את ח"כ חנין – לא יוכל לעזור לה. בעוד חודש משקלו ומשמעותו הפוליטיים יהיו כלא היו, שכן ראש עירייה לשעבר לא שווה הרבה במפלגת העבודה המצטמצמת.
  ההתגייסות שלה לקרב בשירות הגנרל ברק והקולונל חולדאי לא תשתלם לה.
  כבר היום , כשהיא רואה את התמיכה הגורפת בדב חנין וב"עיר לכולנו" היא לא משתלמת לה.
  וברמה הערכית – לא קיבלתי ממנה עד היום – ארבעה חודשים אחרי תשובה על שאלה אחת מאד כואבת ומאד מהותית, לא ממנה ולא משליחיה. שאלה שבעיני חשובה יותר מכל השאלות הקשות שהפניתי אליה במכתב המקורי.
  הכיצד זה, שלי, שאת, שמזוהה כמעט יותר מכל אחד אחר עם המאבק כנגד תופעת עובדי כ"א ועובדי הקבלן. כיצד את מעניקה את תמיכתך (ומתגייסת לשירותו) למי שמעסיק מאות עובדים שכאלו?
  שאלתי אז, אני שואל גם היום – ועודי מחכה לתשובה.

  נתראה ברחוב עם הפלאיירים ביד, בפתח הקלפי, ובמסיבת הניצחון.

  גילוי נאות:
  אני מועמד ברשימת "עיר לכולנו" למועצת העיר ת"א יפו.

 12. אזרח.

  אני מקווה שהקואליציה שהתגבשה למען בחירתו של דב חנין תמשיך הלאה,ותתגבש מהרמה המקומית גם לכיוון הרמה הארצית.
  המהלך לבחירתו של חנין הוא מהלך מבורך,בו האזרחים לוקחים יוזמה ומנסים לקבוע את גורלם בידיהם.גם אני תמכתי ב"אבודה" , אך ורק למען שלי יחימוביץ, ואני מאוכזב מהצהרותיה על חנין באותה המידה.

 13. זהבית אורלב

  אני קוראת יום יום את הניוזלטר של האתר. מעולם אני לא מגיבה. הפעם אני חייבת להגיב. מסע ההשמצות נגד רון חולדאי ממש, אבל ממש לא לעניין. רון חולדאי הוא ראש עיר מעולה ובתור אחת שגרה לא בתל אביב אני מקנאה בתל אביבים על העיר הנורמלית, המקסימה והנהדרת שיש להם. אני עוד זוכרת את הטינופת באזור הנמל רק איש עם חזון כמו רון חולדאי יכול היה לעשות מה שנעשה שם. הוא השקיע מיליונים בהחלפת כל התשתיות של העיר הזאת ועוד ועוד. עיר לעשירים? נכון כל סטודנט שנה א בכלכלה יודע שבמקום שיש ביקושים המחיר עולה… מה אתם מצפים שיחלקו לכם אדמות בחינם? די עם תחושת הקורבן הזאת! בני, צעיר שגר בתל אביב ועובד קשות לפרנסתו יצביע רון חודאי!
  אני נגד קפיטליסים אני סוציאל דמוקרט מעריכה מאד את העבודה הפרלמנטרית של דוב חנין אבל …..להחליף את רון חולדאי בתרוצים עלובים כמו שבכתבה הנ"ל ממש לא!

 14. אוהד ק

  קודם כל מעבר להיותו של חנין אישיות פוליטית נדירה ביושרה ובשיעור וקומה אינטלקטואלי, הוא איש חזון כולל עם קבלות. למרות מושבו בשולי האופוזיציה הצליח חנין בשקט בשקט, בפרגמטיות ותוך שיתוף פעולה אפילו עם חברי מפלגות מהצד השני של המפה הפוליטית, להוביל לחקיקת כמה מהחוקים החשובים הסביבתיים-חברתיים במושב הכנסת הנוכחי – תיקון לפקודת העיריות, תיקון לחוק שמירת הסביבה החופית, חוק הודעה לעובד, תיקון מהפכני לפקודת התעבורה המרחיב את סמכויות העיריות בתכנון מערך התחבורה הציבורית, חוק אוויר נקי החשוב, חוק הגנת הכנרת ועוד. חנין מביא חזון כולל ומפורט לשינוי במערך התחבורה הציבורית והתכנון האורבני המתבסס על ניסיון ארוך שנים של ערים השמות את תושביהן לפני קבלניהן – ערים כגון פורטלנד, קוריטיבה וכו'.

  מהצד השני, חולדאי מציג לנו לאחר עשור, את אחת העיריות המושחתות שידעה תל אביב – פרשת החניונים שבה מקורבו ואחד מתורמיו המרכזיים של חולדאי, ראובן גרוס, שיחד בכירים בעירייה כולל על פי כתב האישום את סגנו וממלא מקומו של חולדאי. באופן נוח, בפרשה זו נסגר התיק נגד חולדאי עצמו בשל חוסר בראיות חודשיים לפני הבחירות הקרבות. לכך מצטרפת פרשת היתרי הבנייה החמורה, שגם בה מעורבים אנשיו הקרובים של חולדאי וחברי הקואליציה שלו.

  חולדאי הפגין אוזלת יד חמורה בהזנחה מתמשכת של תשתית הביוב בדרום העיר שהובילה להזרמה מסיבית של שפכים לחופי הרחצה ולמפגע תברואתי מסוכן, שאילץ את העירייה להקים ביוב עילי בשדרה הראשי של יפו.

  גם בתחום התכנון האורבני חולדאי חלש והוביל לבניית מגדלי מגורים ומשרדים באזורים שאינם ערוכים לכך תשתיתית ובכך החריף את בעיות החניה והתחבורה בלב העיר.

 15. ניצן אביב

  להחלפת ההנהגה הנוכחית, הכושלת של חולדאי וחבר מרעיו.
  ב-11.11 מחזירים את העיר לתושבים ומצביעים "עיר לכולנו" בפתק: "כל" למועצת העירייה ודב חנין לראשות העיר תל-אביב-יפו , הבא עלינו לטובה.
  לפרטים: http://www.city4all.org.il

 16. שוש

  האם לאף אחד לא מפריע שדובר חד"ש לשעבר כותב רשימת תמיכה בדב חנין ומועמד מפלגתו של חנין עונה לו בקריאות עידוד? האם הבמה הזו משמשת בימים אלו כאתר הבית של מפלגה? גם לשלי יחימוביץ יש אתר, אבל הוא לא מעניין אותי כבמה לדיון. לא הוא ולא שום אתר 'מטעם' אחר.

  לו הייתי תל אביבית הייתי מצביעה לחנין, בזכות נקיון הכפים שלו וחשיבתו המקורית והערכית. למה אנשיו חושבים שכדאי לגדף את היריב? זה לא משכנע, עדיף להתמקד במעשים ובהשקפות של חנין.

 17. אנונימי

  איזו כתבה מאכזבת. הויכוח עם שלי יחימוביץ ממש לא מעניין עכשו. היית צריך לתת רשימה של ההשגים של דב חנין בפעילותו הציבורית, את עיקרי האגנדה שלו לתל-אביב ואת פירוט התאמתו לתפקיד. הכתבה שלך רק פועלת לרעתו.

 18. ירדנה אלון

  האם הבחירה במועמד כזה או אחר תמיד צריכה לבוא על חשבון המעטה בערכו של היריב?, השמצת היריב? מה קשורה כאן שלי יחמוביץ ולצד מי היא עומדת? דב חנין הוא מועמד לבחירות , כיפואית, יותר מעניין אותי מה יש לדב חנין להציע כראש עיר, ולא רק מה יש לו להציע, אלא, וזה החשוב בעייני איך הוא מתכוון לממש את זה, באילו דרכים,זה מה שמעניין אותי ועל פי זה אחליט אם להצביע עבורו או לא, אני לא אצביע עבורו רק בגלל ששלי יחמוביץ' אמרה כך או אחרת או רואה אותו כך או אחרת, אני לא אצביע עבורו מפני שהיריב שלו הוא יהיר ושחצן ודברים כאלה (אני לא אישתו,לא בתו,לא חברתו של חולדאי ואני לא צריכה לחיות עם האישיות שלו)אני תושבת העיר יפו ועל פי מה שקורה הן בחלק זה של העיר ובחלקיה האחרים,בשרותים לרווחת התושב שהעיר נותנת, על זה אני אצביע עבור מועמד כזה או אחר, וגם לא איכפת לי באופן אישי אם מועמד כזה או אחר שר את התקווה ועומד כששרים את התקווה או לא, ואני גם לא אבדוק את המנעד הווקאלי שלו ואת מידת הזיוף כשהוא עומד דום ושר את התקווה אלה לא קריטריונים עבורי לבחור במועמד כזה או אחר.
  הבחירות לראשות העיר מתקרבות, כך גם הבחירות לראשות הממשלה, בעיניי באופן סובייקטיבי לחלוטין מה שמייחד מועמד זה או אחר ומה שיגרה אותי להטות אוזן ולהקשיב למה שיש לו לומר,לא יהיה עד כמה הוא מוצלח בלהשמיץ את היריב האידאולוגי שלו, או את המועמד המתחרה, בעיני מה שאני רוצה לראות ולשמוע זה אג'נדה,וכל מועמד שינסה להטות את הכף לטובתו דרך השמצות ומתיחת ביקורת אישית ולא העמדת מצע מול מצע,רעיון מול רעיון תכנית מול תכנית,זה נסיון מניפולטיבי זול, הטחת עלבון באינטילגנציה שלי וביכולת שלי לבחור בחירה חופשיית מה טוב וראוי ומה לא ראוי לי לבחור
  ועל כן נחמד צנוע וחכם ככל שיהיה לא אטה לו אוזן , זאת לא תחרות מלכת היופי , מדובר כאן באיכות חיים,באיכות שלטונית,ובהשלכות שלה על חיי הפרט והכלל.
  זה מה שעומד על סדר היום, לא התקווה,לא האישיות הפרטית(אדם יכול להיות לא סימפאטי בעליל אולם ראש עיר או ראש מדינה שיודע לנהל את העניינים לטובת כלל האזרחים והוא יכול להיות מאוד סימפטי ונחמד ונעים הליכות אבל ראש עיר או ראש מדינה גרוע)

 19. בני זאדה

  צריך להעיף את חולדאי. הוא איש רע וציני. את תושבי השכונות הוא מזניח בכל התחומים. דיור עלוב. תחבורה לקויה חינוך ברמה ירודה ומתוך רשלנות פושעת. ובתחום קידום נוער אין תקציבים לנוער מנותק שממולכד בתוך מעגלי פשע גואה, סמים ובתי סוהר. זהו פשע מצד ראש העירייה ממשיך דרכם הנלוזה של להט ומילוא. אל להם, לתושבי יפו והשכונות ולכל אזרחי העיר לבחור באיש הרע הזה שחומס מעניים ונותן לעשירים. (מזכיר לנו מישהו? ביבי נתניהו)

 20. אורן א.

  שכנעת אותי ונראה לי שאצביע לו

 21. אילן תלמוד

  אני מסכים שדב חנין עילוי ודמות יוצאת דופן בפוליטיקה.
  לו הייתי תל אביבי, הייתי מצביע עבורו.
  יחד עם זאת, לא בטוח שהיה מצליח באקדמיה: בעבר גילה מחשבות אמיצות ומקוריות, שלא מאפיינות את קהילת השיח הדביקה והצפופה שהשתתף בה.

 22. שרון לוזון

  לגדף?
  השאלה שלי לח"כ יחימוביץ' בנושא עובדי הקבלן היא הסיבה העיקרית שאני עדיין מזכיר אותה.
  אני לא מוצא סיבה שלא להזכיר את זה בהקשר הזה.
  בייחוד כאשר "עיר לכולנו" היא הרשימה היחידה שבמצעה יש התחייבות ברורה להפסקת תופעת עובדי הקבלן בעיריית ת"א יפו.

  ועוד הערה.
  אני קורא ומגיב ב"העוקץ" עוד מהתקופה שבה לא ידעתי שיש דבר כזה "עיר לכולנו".
  איני מוצא סיבה להדיר את עיניי ואצבעותיי מכאן רק בשל העובדה שכיום אני מועמד ברשימה.

 23. חנה קים

  אני אצביע לדב חנין, לא משום שהוא "עילוי". הוא בחור טוב, עם עמדות טובות, שעדיין לא הוכיח את עצמו, גם לא בכנסת, בנושאים החורגים מתחום התמחותו, איכות הסביבה. הוא נכנס לנעליה הגדולות של תמר גוז'נסקי, ולצערי הוא עדיין טובע בהן. אצביע לו משום שהוא עדיף בעיני על חולדאי., ולא אצביע לרשימתו עיר לכולנו בגלל הסיבות שכבר נימקתי שוב ושוב בתגובה לפוסט אחר באתר.
  עם זאת, לא מקובלת עלי המתקפה נגד שלי יחימוביץ. בניגוד לחנין, היא כבר הוכיחה את עצמה תוך פרק זמן קצר והראתה לנו איך פרלמנטרית אחת יכולה להשפיע על תחומים הנוגעים לחיי היומיום שלנו. היא הראתה שחבר ועדת הכספים של הכנסת לא חייב להיות חותמת גומי של היו"ר ושל הקואליציה, ושיתוף הפעולה שלה עם מרכז אדווה והמידע האלטרנטיבי שחשפה בפני עמיתיה בכנסת והצעות החוק שלה ראויים להערכה.
  ובאשר לז'דנוביזם – אין כמו חד"ש בתחום הזה.

 24. מרים ג'ונס

  גברת קים: תודה על הסכמתך להבציע חנין. באמת – תודה רבה. לצערי אני תושבת י-ם ואינני יכולה להבציע בת"א. אבל את דורשת מחנין קבלות אל העשייה? מדוע? רק עכשיו הכרת אותו? ומה עם המאבק נגד מלחמת לבנון (הראשונה וגם השנייה)? ומה הסיוע המשפטי שהוא העניק לכל מי שנרדף? ומה עם עמידתו יחד עם העובדים שהתארגנות בקופי -בין בתל-אביב? כל זה לא חשוב, נכון. העיקר שהגברת קים תומכת בחנין. שוב: תודה רבה.

 25. אלעד-וו

  המצע של תנועת "עיר לכולנו" ושל דב חנין נמצא בכתובת: http://www.city4all.org.il/vision

  הוא מרשים לאללה, וכולל שינוי מחשבתי מוחלט. עיר מוכוונת-תושבים, לא מוכוונת-מכוניות. יש למה לחכות. אני חוזר לת"א מחו"ל עוד שנה. אני רוצה שיהיה לי לאן לחזור. חנין הוא התקווה היחידה לעיר שתהיה גם שלי.

 26. אסף

  עדיין לא הבנתי איזה קבלות מביא דב חנין. הוא היה ח"כ מספר שנים ואיזה שינוי הביא?? יוזמות חקיקה חשובות?? באילו תחומים (דגש על תחומים ולא תחום אחד) הוא פעל? מה מכשיר אותו לראשות עיר?? הוא מבין משהו בזה בכלל??
  ועוד דבר אחד. התיאור של חולדאי גובל בלשון הרע ממש. " אדם לא בריא, נרגן, אלים (!!!!!), יהיר" וכו' זה אבחנות שבחלקן פסיכולוגיות ורפואיות (ואין ספק שהכותב לא הוכשר לזה ולא בחן את לחולדאי) וחלקן משפטיות. צריך פה עריכה יותר לעניין.
  ולא ברור לי בכלל מה הקשר בין אתר שמיועד לקידום הדיון בעניינים החברתיים בישראל לבין פרסום רשימות פוליטיות מובהקות, שתומכות בפוליטיקאי ספציפי.

 27. דני זמיר

  כי הוא יפעל למען חצור גלילית איכותית וראויה יותר.
  ובכל השאר אני מצטרף לחני קים.(חוץ מזה שאם הייתי תל אביבי לא הייתי מצביע בעד אנטי ציוני לראשות עירית תל אביב אפילו אם הוא הבחור הכי טוב בשכונה).

 28. שוקי גלילי

  חנה, אני מודה שהניתוח שלך קצת תמוה בעיני. נדמה לי שתתקשי למצוא הישגים של יחימוביץ' שדב חנין אינו חתום עליהם גם כן. בדיוק בגלל זה – בגלל שותפות הדרך ושיתוף הפעולה ביניהם – ההתקפה שלה עליו היא בעיני אחד המעשים הכי מכוערים שנעשו בפוליטיקה בשנים האחרונות. אנחנו מצפים למעשים כאלה מפוליטיקאים משופשפים ומלוכלכים – מצד יחימוביץ' זה היה מעליב, בעיקר לאינטליגנציה. אני גם חושב שהיא תשלם על זה מחיר אלקטורלי יקר.

 29. שירה אוחיון

  לחולדאי על סגירת ביה"ס קדמה בשכונת התקווה בת"א, ביה"ס קדמה התנגד לאינטגרציה הכושלת מבית מדרשו של חולדאי ורונית תירוש. רון חולדאי הוא אוייב השכונות וחביבם של בעלי ההון (או ליתר דיוק משפחות הפשע…), הוא נהג בנו הצוות החינוכי והורים והתלמידים תושבי השכונה ביהירות ובגזענות וסיכל את ניסיוננו להעלות את אחוזי מסיימי הבגרות בשכונה.

 30. יריב מ

  אני מתקשה להיזכר בתנועה שהיה לה פרוגרמה מפורטת, אמיצה ולא פופוליסטית כל כך (למרות שתפעל בסופו של דבר למען האינטרסים של הרבים – עידוד צמצום השימוש ברכב פרטי וחלוקת משאבים שוויונית בין צפון לדרום זה לא בון טון).

  לגבי הכפשות – אני מסכים שזה לא בריא לרוח הפוליטיקה לעסוק בהכפשות של יריבים. עם זאת, כתל-אביבי, תיאור מעשיו ומדיניותו השלילית של חולדאי הינם בלתי נמנעים. בחירה נוספת שלו היא סכנה לאינטרסים של הרבים ומתנה לאלו של הקבלנים ושכבה צרה נוספת.

 31. גל. סוציאליסט מזרחי והומו

  כבר חודש אני עוקב אחרי ההערצה המגוחכת והטרנדית ב"העוקץ" לחנין והדבר היחיד שמזכיר לי את זה הוא הטרנד המטופש סביב ציפי ליבני. ניסן, מה זה אוסףך ההשתלחויות האלימות האלה בשלי שהיא המחוקקת המדהימה והפוריה ביותר בכנסת? בדיקה של מה שהיא עושה תראה לך שכמות החוקים שהיא חוקקה והמהלכים שהיא הובילה ברוח האג'נדה הסוציאליסטית שלך מעוררת הערצה. עמוד הבית אצלי זה האתר שלה shelly.org.il כנס לשם ושל נעליך מעל רגליך. דרך אגב אתר שנכנסות אליו גם תגובות קשות נגדה מה שלא ראיתי באתר של אלילך דוב חנין.
  ודרך אגב שום חוק מהחוקים שלה לא נעשה עם חנין, שהדבר היחיד שאני יכול לומר עליו זה שהוא ויתר מזמן על מאבק חברתי ובחר בירוק האופנתי. יצא לי ליהיות פעם כעורך דין בדיון בועדת החינוך, שם שלי התאבדה בשביל גננות חרדיות של גני אגודת ישראל ונילחמה על המשכורות שלהן ואני מניח שהיא ידעה שאף אחת מהן לא תצביע בישבילה. נדמה לי שחנין לא מבזבז זמן על קהלים כאלה ששלי היא כתובת בישבילם והוא מעדיף להיפגש עם בלוגרים ועם אירגונים ירוקים שיעשו לו יחסי ציבור.
  ציונות זה לא סלט חצילים, ניסן, זה הבסיס לקיום המדינה. והתקווה היא לא שיר של מירי מסיקה אלא סמל שמשותף לכל היהודים בישראל שהם לא חרדים או שמאלנים אנטי ציוניים. באתר הזה שבו ציונות זה סלט חצילים אתם לא מייצגים שום מיזרחי חוץ מאשר את שניים וחצי השמאלנים המיזרחים הלא ציונים. גם במצביעים של חנין הם אתם פלוס ילדים אשכנזים שחנין ניראה להם מגניב. אתם לא מייצגים שום מיזרחי חוץ מאשר את עצמכם עם המלך האשכנזי הירוק החדש שלכם. זאת זכותכם להתבשל במיץ הירוק החדש הזה אבל הפעם פשוט הגזמת בכמות הגידופים שלך נגד שלי אז תיתאפס קצת.
  ודרך אגב. שלי היא הפוליטיקאית היחידה שיש לה אמירה ברורה בנושא דיכוי מזרחיים והיא חוזרת עליה בלי בושה גם כשהמפייניקים של המפלגה שלה לא אוהבים את זה. לא שמעתי את חנין על גיזענות כלפי מיזרחים.

 32. RS

  מי שלא קרא – מוזמן לקרוא את הטור שלה, רק כדי להיווכח כמה מגיע לנו מה שאנו חוטפים. אנחנו נמשיך לדשדש והכוחות המאוחדים שמנגד ימשיכו להשתלט. הטור זלה הוא פשוט שערורייה של כסילות ממדרגה ראשונה וזורעת בי ייאוש מסרטן.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1032435.html

 33. שירה אוחיון

  איני מסכימה כלל עם שלי יחימוביץ בעניין רון חולדאי והאמת שעמדתה בעניין תמוהה בעיני, יחד עם זאת אני חושבת שצריך להוקיר את פועלה כמחוקקת וכפרלמנטרית. חוקים כמו הגנה לחושפי שחיתויות במקומות עבודה והגדלת ימי המחלה לאמהות חד הוריות הם חוקים חשובים ביותר וקרן של תקווה בחושך הפרלמנטרי והחקיקתי שירד על המוסד העלוב הזה שבו היו אמורים לשבת נציגי העם. התייצבותה לצד מאבקם של עובדי התזמורת האנדלוסית והדיון שיזמה בועדת כספים בנושא גם הוא ראוי להערכה.

 34. מיכאל

  אגב היום בגלובס היא יוצאת למען "הסוציאל דמוקראטי" אהוד ברק, הפליק פלק הזה נובע רק בגלל שיקולי הישרדות אישיים של שלי, גם דבריה הבוטים נגד דב חנין וגם כעת ה"גילוי" של אהוד ברק האיש והאג'נדה הסוציאל דמוקרטית עאלק.

  יש אנשים שברגע אחד מאבדים את עולמם, שלי יחימוביץ חשפה פן לאומני ירוד , היא יכולה לנופף מעתה בדגל הסוציאל דמוקרטי, אבל מי קונה את זה?

 35. שוש

  אם אתה בקיא, אשמח לשמוע איך מתמודדים ב'עיר לכולנו' עם הטיעונים של גולן בנושא דיור בר השגה. הויכוח אם אני מבינה נכון, נוגע לדרך שבה ייקבעו הזכאים לדיור מסובסד ומדוע בעצם לחזק את המרכז על חשבון הפריפריה? מה הבעיה עם חיים בפריפריה או בערים השכנות לתל אביב, או לפי הדוגמא שלה ביד-אליהו? הבנתי שהעיר (מרכז העיר?) לא יכולה בלי אמנים וצעירים, אבל למה הם לא יכולים בלעדיה?

 36. יריב מ

  סחף כמו זה שאני חווה בעיר תל-אביב מעיד על תמיכה ללא עוררין בדב חנין ותנועתו.

  לכן, חשוב מאוד, למשל, שעיתונאים חוקרים וביקורתיים יבחנו היטב את תנועת "עיר לכולנו", ויבררו האם היא מחביאה משהו מתחת לפני השטח; האם היא איננה מה שהיא מתיימרת להיות. בתור מי שתומך בעיר לכולנו אשמח מאוד לראות תחקירים עובדתיים כאלו, המגובים במידע אמין ומוצלב היטב. זה יהיה בגדר שירות נהדר לבוחר.

  ואם לא ניתן ליצור כתבות מהסוג הזה, הרי ייתכן וזה משום שבאופן נדיר מדובר פה בתנועה עממית חשובה שהאינטרס התל-אביבי הרחב חשובה לה מכל מיני שחיתויות, פולי-שטיקים וקומבינות.

  אם כן, הביקורת שלי היא לא נגד העובדה שמבקרים את "עיר לכולנו" – כאמור חשוב לנסות לבקר תופעה כה סוחפת שצפויה לכבוש את עיריית העיר החזקה בישראל – אלא נגד העובדה שתגבות נגדה הן במקרה הטוב לא מעוגנות בעובדות ובמקרה הרע תלושות מהעובדות או מנוגדות להן.

 37. שושנה גבאי

  ולכן הוא התקבל בזמנו, בתוכניות האירוח בטלויזיה, במחיאות כפיים ובהתלהבות -טייס קיבוצניק שגם יודע לחלל בחליל, ברור שהוא יהיה ראש עיר מצוין. אני לא בטוחה שעבור חנין-גם אם הוא יודע לנגן או לבדר -זה יספיק בשביל לקושש קמצוץ של סימפטיה מהתקשורת הממוסדת,.

 38. RS

  מה הקשר בין פריפריה לבין תל-אביב בנושא של בחירת ראש עיר לתל-אביב?! זה בחירות לראש ממשלה? מעניין שאת הטענות הללו היא נזכרת להעלות פתאום כשיש איזשהו שמץ של תקווה במקום מסוים. פתאום כולם נהיים אידיאליסטיים חסרי תקנה. אבירמה היא מישהי שנהניתי לקרוא, אבל הנאיביות + התמיכה בחבר ההון חולדאי היא פשוט בלתי נתפסת. היא פשוט מייצגת כעת עבורי את הביטוי "יפי נפש" במובן הרע מאוד שלו. כשקראתי את זה ממש התפלצתי – עד כמה הטמטום, הפטרנליזם והפלצנות חוגגת באגף השמאלי של המפה. אם היא מייצגת את האליטה התרבותית שלי – אז אני בז לה ולכל מה שהיא מייצגת.

 39. סמולן

  אני חותם על כל מה שכתבת, אבל: למרות שציונות היא לא סלט חצילים, חנין, נדמה לי, לא בדיוק אשכנזי. אמא שלו היא ממשפחה חברונית-ירושלמית-כרם תימנים. שם המשפחה המקורי שלה, משום מה לא זמין ברשת, באתר של חנין, בערכי ויקיפדיה ואולי זה לא מקרה. נדמה שמההספד של חנין לאמו (הטקסט נצא ב"גדה השמאלית") אפשר לראות עמדה מורכבת, בלשון המעטה, לגבי המשפחה שהיא גדלה בה. בביקורת על ספר שלה נכתב שהיא מ"משפחה מרובת ילדים", כמדומה שמדובר בלשון נקיה למזרחים.

  לדעתי, בתפיסה קומוניסטית קלאסית, ציונות היא סלט חצילים, משהו אינסטרומנטאלי לגמרי. אבא של חנין היה אנטי ציוני מהסוג המוזר הרגיל בקומוניזם בארץ, נפצע במלחמת השחרור, טופל בצ'כיה (האם יש קשר לעסקת הנשק הצ'כית ?), ואחרי זה קידם עמדות אנטי-ציוניות מוצהרות. אבל לא רק ציונות, גם עניין של מוצא הוא סלט, אולי סלט מלפפונים. זה פשוט לא רלוונטי ולא מגדיר זהות במידה שבה תנאי שכר מגדירים זהות. אם כי אני חושש שתופיק טובי ואמיל חביבי לא היו מסתירים את שם המשפחה המקורי של אמא שלהם.

  באותו מובן שבו חנין לא בדיוק מדבר על הציונות והאנטי ציונות שלו, נראה שהוא גם לא בדיוק מדבר על הגישה שלו למזרחיות, אם יש לו כזו, וסביר שיש (ראה ההספד).

  למען האמת, מה שחנין מציג, וזה שילוב מאד מרתק, זה סוג של פרגמטיזם, עטוף בסוציאליזם. הייתי קורא לילד בשמו, מפא"יניקיות, ומזכיר שמדובר באדם שיש לו דוקטורט על טכניקות הפעולה המפא"יניקיות. אולם במקרה שלו, *איכשהו* נראה לי שמפא"י היא לא כוס התה (כמובן שתה) שלו.

 40. שוש

  ל-RS, מדוע המעשה המוסרי הוא לעזור לסטודנט לקנות דירה בתל-אביב? כשלעצמי עזבתי את תל-אביב מסיבה זו בדיוק ומה רע בכך? באשר ל'מקומיים', שמתקשים לקנות דירה ליד הוריהם לאחר שתל-אביב עברה תהליך — (השלם את החסר ע"פ האידיאולוגיה בה אתה אוחז) – אולי זו הציונות שלי, שמונעת ממני להבין את גודל הטרגדיה. אני מאמינה שעיריה צריכה להשתמש בכוח שלה ליצור מדיניות דיור חכמה ולהשתמש ביכולת להזיז ליזום מגמות לשינוי פני העיר, אבל 'עיר לכולנו' בבחינת כולם צריכים לגור בעיר קצת תמוהה וזה מה שאני קראתי אצל אבירמה גולן.

 41. RS

  מה??????? נו באמת. "עיר לכולנו" = כולם צריכים לגור בעיר? זו דמגוגיה/טמטום שאפילו מעריצי שרה פיילין לא היו קונים. הטור של גולן היה כזה שמצביע בדיוק על האליטיזם המנותק שלה מחד והפטרנליזם שלה מאידך, והכל בתיבול נדיב של חוסר הבנה/זדון. זו רדידות במסווה של שפה גבוהה. כמו המערכון הידוע של החמישייה הקאמרית, ששם עולה איזה סופר פלצן באיזה בית קפה ומתחיל לדבר בקללות אבל עם כל הניואנסים והפלצנות של "סופר".
  הטור שלה הוא דוגמא לנתק ששורר כיום בין השפה והמציאות. ושוב אני אחזור על זה – אם היא קנתה איש שמאל בדבריה העילגים, הרי שזה מה שמגיע לנו.

 42. שוש

  אבירמה גולן היא לא כוס התה שלי, ואני מסכימה עם חלק מהמצע שמוצג בסעיף הדיור של 'עיר לכולנו', מלבד ענין הדיור המסובסד (חררה מוועדות מסדרות) והקריאה לחייב בעלי בתים להשכיר או לפתח אותם לפי דרישת העיריה, כדי לאפשר ליותר תושבים לגור במרכז העיר. הייתי מציעה לאותם צעירים להפנות את הלהט שלהם לחיים ולפעילות בשכונות חלשות יותר. אני מבינה שזה החלק המתנשא כביכול? הפיכה של שכונות נחשלות לאופנתיות גם היא תופעה אורבנית עולמית, כפי שאוהבים לצטט במצע של 'עיר לכולנו', לא? מקווה שלא החרפתי את הנתק שבין השפה והמציאות.

  בעיני סעיף הדיור במצע צריך להיות 'עידוד ופיתוח תחבורה ציבורית יעילה', אבל אני לא תל אביבית כאמור.

 43. RS

  אני רואה שלקחת את זה אישי אז אני אפסיק את הדיאלוג (ויכוח?) הזה כאן, אבל את מוזמנת להמשיך באי מייל. בכל אופן, אני חושב שבשום תגובה לא התייחסתי אליך ספציפית.

  סתם רעיון פרוע: מה דעתך על זה שאולי אם חנין ייבחר לעיר המרכזית והקפיטליסטית בישראל אז תהיה לכך גם השלכה על ערים אחרות (ואלוהים ישמור – אולי גם הפריפריה)? כמו שאמרתי – סתם רעיון.

 44. מוטי כהן

  הכסף של תל אביב לא היה פה תמיד. העיר תל אביב יפו היתה עניה מרודה ולכן מוזנחת ועלובה. בזכות הניהול הנכון של העיר בידי רון חולדאי נכנס כסף לקופה שאפשר להציל את העיר לשפץ ולתקן אותה. מה הקשר בין האופי של חולדאי שאתה מתאר לבין היכולת לנהל עיר בצורה מוצלחת, יכולת שחולדאי הוכיח שיש לו, בעוד שחנין לא הוכיח עד עתה שום יכולת ניהול, אלא רק יכולת תיאורטית. אם נשים כמו שלי יחימוביץ ויעל דיין בעד חולדאי ולא חנין, ומדובר בשתי לוחמות שמאל ותיקות ומכובדות, אז גם אני

 45. שוש

  החיבור של אנשי ליכוד לחנין הוא הדבר החשוב והאופטימי ביותר בתופעת 'עיר לכולנו'. מענין שיותר קל לליכודניקים להצטרף לשמאל רדיקלי מאשר לעבודה, מר'צ או כל מוסד שמאלני מסורתי. מה שנראה כמהפכה מתואר על-ידי קלדרון כ'שמאל לא אמיתי' או לא אמין. למי אכפת?

  טהרנות היא ענין לגברים, לחיי הקואליציות שבדרך.