לאן כל זה מוביל?

איילה סבאג

היהודים העניים (הרוב מזרחים) עוברים תהליך דומה לזה שעברו ועוברים הפלסטינים הישראלים, לאן  זה מוביל?

בשכונות המצוקה מוכות האבטלה והעוני הגיעו "מים עד נפש". נערים ונערות שאמורים לשבת על ספסל הלימודים יושבים על המעקות במשך היום, חלקם ממתינים להכנס למסגרות של מוסדות שונים רובם בצווי בית המשפט ועדיין לא נמצא להם מקום  כיוון ש"לא התפנתה מיטה". תינוקות אשר אמורים לבקר במעונות יום נמצאים בבתים עם אמהות קשות יום. התינוקות הללו אמורים לקבל מזון מזין בשלב זה של חייהם, במקום זה מה שהם אוכלים בביתם זה לרוב תה עם פנים של לחם שהופך לעיסה קלה לבליעה. אבות מובטלים שלא מוצאים עבודה מתמכרים לטיפה המרה והופכים נטל ואיום על בני המשפחות שלהם. אמהות חד הוריות, חלקן מבקרות בתכנית ויסקונסין, ובמקום מקום תעסוקה שהובטח להן הן נשלחות לסדנאות למציאת עבודה במשך שנתיים. בסיום כל סדנא הן מקבלות תעודה שבה כתוב שהן השתתפו בסדנא למציאת עבודה. לנשים רבות יש 5- 6 תעודות כאלה. אמהות חד הוריות אחרות שלא הצליחו לשרוד בגהנום העוני והמצוקה נאלצות לעסוק בזנות זולה. הירקן משלם להן 50 ש"ח , מטאטא הרחובות משלם גם הוא  בסביבות ה- 50 ש"ח לאמהות הללו עבור זיון שבזכותו יהיה להן לחם על השולחן. קשישים וקשישות רבים צריכים לבחור האם לרכוש את התרופות או לקנות האוכל בעת קבלת הקיצבה מהביטוח הלאומי.

על חוגים אין מה לדבר כלל וכלל, המתנס"ים בשכונות הפכו לעסק כלכלי ורווחי ולכן מקומם של ילדיי השכונות אינו בחוגים, בשכונת הקטמונים ממוקם מגרש הטניס הידוע והמוכר לכל רחבי העיר ואל המגרש מגיעים ילדיי חוץ במכוניות עם הוריהם ומשתמשים במגרש ובחוגים שמציע המקום ואין ילד או ילדה אחת משכונת הקטמונים ומשכונות מצוקה אחרות בירושלים שמגיע למגרש כרשום לחוג. 

 ברוב   שכונות המצוקה משפחות רבות מנותקות ממים וחשמל ומחוברות באופן פיראטי כלומר: גונבים חשמל ומים, באזורי רבים זורם הביוב התושבים נמנעים מלקרוא לעירייה שתבוא לטפל בבעיה וזאת בעקבות הניסיון המר והמריבות הרבות מול נציגי העירייה שטוענים שהתיקון אמור לחול על הדיירים.

בגדול אנשים עייפים, רעבים, מובטלים, צופים בילדהם כיצד הם מתדרדרים, נשים מוכרות את גופן בעבור ארוחה לילדיהם.

היום בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, שנזקיו טרם הגיעו למדינת ישראל הנאורה, המצב רק יילך ויחמיר. יבואו עוד קיצוצים רבים בקצבאות ותנאי החיים של העניים יורעו. כבודם של אנשים אלה נרמס לאבק. זה תהליך דומה וזהה לזה שעברו ועוברים הפלסטינאים במדינה ובמיוחד בעיר המזרחית (עיר העתיקה). נשאלת השאלה לאן הולכים מכאן?   על תגובתם של חלק מהפלסטינים אנחנו יודעים – פיגועי התאבדות, גניבת מכוניות, סחר בנשק ועוד. אנחנו לא שומעים על הפשע שקיים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית עצמה בשטחים. ומה יעשו כאשר המצוקה תחריף היהודים, רובם מזרחים, העניים? הם יפעילו כוח ויבצעו פשעים נגד העשירים במדינה!

אני ממליצה לכם לצפות בתכנית "שומר מסך" של אמנון לוי בערוץ 10 היום, יום א`, מיד לאחר מהדורת החדשות. התכנית תעסוק בעשירי ישראל הנאלצים לשלם דמי חסות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיכאל לינדנבאום

  אלף פעמים צודקת.הבעייה-למה לכל הרוחות אין ביטוי פוליטי למצוקה הנוראה.למה פירחח כלכלי כמו ביבי כל כך פופולרי לפי הסקרים?

 2. טל ירון

  לדעתי איילה, אומרת כי הפתרון למצוקה הוא אלימות וטרור…. במקום לבחור ערוץ פרודיקטיבי, היא נותנת לגיטמציה לאילמות. אם הייתי עורך האתר, הייתי מעיר לאיילה ומבקש ממנה להתנסח אחרת. עידוד של אלימות, אינו דרכם של אנשים המבקשים ליצור חברה דמוקרטית יותר.
  איציק ויוסי, צר לי שאתם נותנים לגיטמציה לטרור.

 3. וולטר סמסא

  כי ביבי הוא לא הפרחח היחיד,
  כי השמאל הציוני חושב רק מלחמה, שלום, קיבוצים ואיכות סביבה,
  כי השמאל הפוציוני עדיין בטראומה ממה שעשו אבותיו (יש להם מספיק זמן וכסף בשביל לסבול),
  כי אין זמן למזרחים, הם לא מספיק סוציאליסטים ולא חושבים על השלום.
  כי לשמאל הציוני והפוצי יש מוח של סוס,
  כי רק מוח סוס לא מסוגל להיכנס לוואקום של מצוקה מזרחית שנוצר כל פעם מחדש בעקבות הודנה כלשהי. כבר 120 שנה.

 4. האחות הקטנה

  למיכל, התשובה לשאלה שלך נמצאת בדבריה של איילה סבאג. כי היום כדי לקבל ביטוי פוליטי אתה צריך גב רחב של עבריינים המכונים ע"י הפוליטיקאים "בעלי הון".
  הזכות להיבחר, קיימת היום רק על הנייר. אם ההון לא איתך אין לך סיכוי. ואג'נדה כמו זו שניסתה איילה סבאג להריץ בבחירות למועצה בירושלים היא לא ממש כוס התה של אותה חבורת עבריינים. אחרי שהם רוקנו את אוצרות הגלם והקופה הציבורית של מדינות שלמות באפריקה, ואחרי שהשתלטו על כל נכסי המדינה בסיוען האדיב של המריונטות בכנסת באמצעות מנגנון השוד המכונה "הפרטה" הם מבקשים לחדור עמוק יותר לכיסי האזרחים העובדים ולשדוד את הקופות הציבוריות של הרשויות המקומיות במנגנון שנקרא "בחירות לרשויות המקומיות".
  גם הזכות לבחור היא פיקטיבית כי ההשתלטות של בעלי ההון ועבריינים על הרשויות המקומיות נעשות ע"י קמפיינים ראוותניים ואגרסיביים של שלטי חוצות ענקיים, פוסטרים, פליירים, סטיקרים, וחדירה אגרסיבית לרשות הפרט ע"י חלוקת תוכניות מהודרות דלת דלת, תיבה תיבה וע"י הטרדות טלפוניות אובססיביות לבתים ולסלולריים. שטיפת מוח גלויה וסמויה. פולחן אישיות של המריונטה התורנית (אותה נוהגים לכנות "ראש עיר"), שמאז ימי סדאם חוסיין העליזים לא נראה כמותו. מיותר לדבר על הנזק הסביבתי הרב שנגרם וייגרם מערימות הפלסטיק, הניירת והברזל שנערמות בקמפיין שכזה. גם ברכה של גדול דור זה או אחר או המר"ן בכבודו תמיד יכולה לעזור כדי לצמצם את חופש הבחירה של האזרח למינימום הדרוש.
  חופש הביטוי של האזרחים וזכות הציבור לדעת מוגבלים ביותר, כי כל סוג של ביקורת על המריונטה מיד נתקל בתביעה של הוצאת דיבה ולשון הרע בסכומים דימיוניים ולך תנסה לממש את הזכות לשיוויון משפטי מול עורכי הדין הכרישים של "בעלי ההון" ששים לקבל עוד זמן חשיפה בתקשורת. אבל אל דאגה, רוב הציבור אינו עסוק בביקורת על מועמד זה או אחר. הציבור מסומם ומרותק איש איש לספתו ולכורסתו באמצעות הסם שמזריק לגופו "האח הגדול" 24 שעות ביממה. לציבור אין זמן , או אמצעי תקשורת הגונים שיביאו לפתחו את המידע הדרוש לו על מנת שיוכל לנתח את המצב החברתי הכלכלי והפוליטי ולשפוט את עשייתם של המועמדים לבחירות . הוא עוד עלול לפספס עוד איזה אמירת כנף של הערס המצוי או הפריחה האולטימטיבית מבית מדרשם של הבובלילים שעיצב עבורנו האח הגדול, או חלילה וחס איזה סצינת חילופי זוגות ו/או התחרמנות לוהטת לכל המשפחה בלייפ של החנון, ההאבלה או השרלילה באחת מתכניות הזבל. האח הגדול צופה בציבור מלמעלה וצוחק: הציבור מטומטם והציבור ישלם: יותר ארנונה, יותר כבלים, יותר אס.אמ.אסים ויקבל: פחות עבודה, פחות משכורות, פחות תנאים, פחות שירותים, פחות חינוך ופחות בריאות..
  מגיפת העיוורון הלבן התפשטה בכל מקום. אומרים לי שאולי האיש השחור בבית הלבן יעצור את המגיפה ויפקח את עיני הציבור בעולם כולו. אינשאללה.

 5. עומר

  זנות, רעב, כיף, אלכוהול ואלימות הם המאפיינים הבולטים באוטוביוגרפיה האקזוטית של המרוקאי מוחמד שוכרי – "רק לחם". לפי מה שסבאג כותבת, בקטמון גדל כרגע השוכרי הישראלי

 6. איזי גור

  פעם חשבתי שהמהפכה תבוא מקרב העניים והרעבים ( כך היה בצרפת וברוסיה הצארית) מסתבר, אולם, שאלפיים שנות כפיפות גו ונמיכות רוח הפכו את ה"עם הנבחר" לערב רב אמורפי וחסר עמוד שדרה. שכן איך יכולים הסקרים לנבא לנתניהו ניצחון אלא אם אם כן הגמלאים, העניים, האמהות החד הוריות, המובטלים וכל כיוצא בהם יצביעו בעדו.
  היוצא מכך הוא שעמכישראל, לפחות בחלקו הגדול, ראוי למה שהוא מביא על עצמו ושום מהפכה לא תבוא ממנו.
  ה"תקווה" לשינוי ולשידוד מערכות עלולה לבוא מכוון מאיים אחר. מקיצוני המתנחלים וממתלהמי הימין.
  אזהרתו של דיסקין כי מקרב הללו עלולים לקום אוחזי נשק חם ולהתעמת עם כחות הביטחון , היא אשר צריכה להדאיג אותנו. ואולי בעצם לא כל-כך.
  צרפת המלוכנית, איטליה הטרום גריבלדי ואמריקה שלפני לינקולן, היו זקוקות למהפכות ולמלחמות אחים לפני שהמשטרים בהן התייצבו והפכו דוגמה לדמוקרטיה.
  אפשר שגם עלינו נגזר לעבור מרחץ דמים פנימי לפני שניפטר מהצרה הצרורה הקרויה מתנחלים וימין קיצוני. נקווה שבאסד, אחמדינג'אר ונסראללה לא ינסו לנצל את ה"הזדמנות".

 7. איציק

  לנקמה בראשי המשק אולי ביחד עם הפלסטינים

 8. איציק

  באיילה סבאג כהגנה יקבל את ביבי או ברק חסרי המעצורים שיסבירו לו שאיראן זאת הבעיה
  כשהוא גווע ברעב ומדרדר לזנות סמים ואלכוהול..

  רק מזרחים עם מודעות להנהגת המדינה!!!

 9. אורלי נוי

  אם כל מה שהבנת מהמאמר של איילה זה שהיא קוראת לאלימות, אז לא הבנת דבר. במקום להתעטף בצדקנות מתחסדת, כדאי לקרוא ולהפנים את הדברים לאשורם- במקום שבו אין תקווה, אין עתיד, אין סיכוי, אין אפשרויות, אין חינוך, אין פרנסה, אין כבוד, תצמח אלימות. לכן מוטב להפנות את הזעם הקדוש למי שדואג כבר עשרות שנים להחזיק אוכלוסיות שלמות במצב של הישרדות במקום חיים, ולא לאיילה שמעמידה מולם ומולנו את המראה. מי שמפעיל את הטרור זה הם, לא איילה.
  באותה הזדמנות אני מפנה אותך לספר "ביקורת התבונה הדיאלקטית" של אחד, ז'אן פול סארט, המסביר איך בנסיבות מסויימות אלימות היא הדרך היחידה לשבור את הדפוסים הקלוקלים שכולאים בהם את הפרט, הדרך היחידה עבורו להשיג את חירותו כאדם. אלימות מכוננת. ארבע שנים מאוחר יותר סארט הוכרז כזוכה פרס נובל, לא בדיוק "מענק טרור", אבל כידוע הוא נשאר נאמן לתפיסותיו וסירב לקבל את הפרס הממסדי.

 10. דרור ק

  כל הסיבה לבחירה בביבי היא כדי לדפוק את השמאל? כלומר, ביבי יכול לדפוק אותנו ובלבד שה"שמאל" יסבול? ומה פירוש: השמאל דואג לקיבוצים? יש עוד קיבוצים? המנטרה הזאת אפילו בשנות השבעים לא הייתה ממש נכונה, והיום היא ממש חסרת שחר. ומה פירוש: אי אפשר להיכנס לפוליטיקה בלי תמיכה של בעלי הון? מה זה קשור לבחירה במועמד מסוים? האם ההצבעה לביבי בעיני המזרחים או העניים היא בררת מחדל? האם אין לאנשים האלה אינטליגנציה מינימלית? משהו כאן לא מסתדר.

 11. מני אושרי

  ארגוני הפשע כבר חוגגים וגדלים עם היעלמות הדמוקרטיה ממחוזות העיר. והם משתמשים באלימות כדי להסדיר את ענייניהם. כך שלא צריך לחפש התנגדות אנטי קולוניאלית כמו זו של הפלסטינים, אלא פשוט להסתכל עליהם כאלו שגייסו את הצעירים חסרי העבודה ובעלי היכולת

 12. פנסיונר

  יש כמה דרכים לשנות את המצב הגב סבג ,במקום ללכת בדרך הקלה היא בחרה את הדרך הקשה.
  לכל המפלגות קדימה ,הליכוד, ומפלגת העבודה יחד יש להם 200000 מתפקדים. מליון העניים יש כח אלקטוראלי פי 4 מכח שלשת המפלגות הגדולות.
  ומי שרוצה לעשות זאת בדרך הקשה בדרך האלימות ויפסיד הכל במקום התארגנות פוליטית שהיא יותר קלה ויותר זולה.
  רק חוסר יכולת וחוסר מנהיגות היא הגורמת למצב הקים.

 13. ירדנה אלון

  לטל ירון – איך?איך יכולת לקחת את תיאור המציאות שאיילה מביאה כאן,ולהפוך את זה לקריאה לאלימות נגד המימסד המדכא? אני אקח את דבריך לקולא,ואדמיין לרגע שכנראה נתקלתי בברייה שיש לה קשיים בהבנת הנקרא,המציאות שאיילה מתארת מספרת לנו איך המדינה הופכת את האזרח לעבריין בעל כורחו, איך המדינה יוצרת מציאות כל כך מכוערת לאזרח הקטן שכל מאוייו האישיים מסתכמים בצורך בסיסי לקורת גג,פריז'ידר שיש בו מספיק אוכל,ותנאים בסיסיים של חשמל ומים (תקופת האבן ותקופת החיים במערה חלפה מן העולם למקרה שלא היצצת דרך התריסים המוגפים וראית מה קורה שם בחוץ)אתה יודע לא כולם תאווי עצמה וכוח כלכלי,חברתי,פוליטי,מעמדי, ישנן בריות (אולי מעט משונות להשקפתך) בעולמנו זה שכל מבוקשם זה לחיות בצניעות ובכבוד,להקים משפחה ,לעבוד בעבודה שמפרנסת אותם בכבוד,לראות את הילדים גדלים בריאים ושלמים בגופם ובנפשם,לשבת בערב עם המשפחה המצומצמת או המורחבת לדבר לשוחח לראות טלביזיה ללכת ביום חמישי לעשות שוק,ללכת בשבת לראות משחק כדורגל טוב, (ואם יש אלוהים אז שבית"ר ירושלים תנצח),אתה יודע חיים פשוטים של אנשים פשוטים(לא בהכרח פשטניים)הם רוצים לחיות,והם לא מבקשים בקיומם הפשוט והצנוע לאיים על עצמתו הכלכלית פוליטית מעמדית של אף אחד .המימסד, ההגמוניה לא רואים זאת כך, ההגמוניה הפוליטית,הכלכלית,המעמדית, רואה בהם אובייקט לניצול,מנצלת את חולשתם מפני שהכרישים שם למעלה יודעים הייטב כמה קשה להיאבק ראש בראש במישהו שהוא לא פחות כריש פטיש ממך. ושבמאבק כזה בין כרישים פטישים כל הצדדים נפגעים אנושות, אז הרבה יותר קל להתעמר ולהתעלל בזה שלא רק שאין לו את הכלים של הכריש(קרי עצמה כלכלית-פוליטית,מעמדית), זה גם לא נמצא על האג'נדה שלו,כן ישנן בריות בעולמנו שכל השאיפה שלהם בחיים מתמקדת בלחיות חיים פשוטים,שקטים,שלווים,נטולי מאבקי כוח עד כמה שניתן,והם כאמור אלה שמהווים טרף קל להתעמרותם של "החזקים" בעיני עצמם,וכך מציבים ויוצרים להם מציאות שבה על מנת לשרוד את השרידות הכי מינימלית שהיא אפילו כמה דרגות מתחת לכבוד האדם המינמלי הנדרש, ומאלצים אותם לעשות מעשים ולחפש דרכים ואלטרנטיבות שלוא ליוצרי המציאות (והמימסד וקובעי המדיניות הם אלה שיוצרים את המציאות) היה טיפת לב אנושי הם לא היו יוצרים מציאות והוויה כזאת,אולם יוצרי המציאות הם כרישים פטישים,המציאות שהם יוצרים שולחת אנשים לאלטרנטיבות קשות,שיוצרות זעם,תיסכול,שהביטוי שלהם הוא אלימות כלפי עצמם וכלפי הסובב אותם , אישה שנאלצת למכור את גופה כדי להביא לחם ותה לפעוט שמחכה לה בבית, זה סוג של אלימות המופנית כלפי העצמי האישי קודם כל, מפני שאין לה את היכולת המעשית לבוא לנהנתניהו ולהחטיף לו שתי סטירות לחי מצלצלות ולהעמיד אותו במקומו הראוי,גבר שהמציאות שיצרו עבורו והופך לאלכוהוליסט לא יכול להזמין את שר האוצר או את שר העבודה והרווחה לדו קרב בצהרי יום ו-may the best one win,יכול להיות שבקרב אקדחים זה הוא היה יוצא עם ידו על העליונה,אולם אין באפשרותו לעשות זאת,אז את הזעם ,הכאב, הכעס, והתיסכול על מציאות שיצרו עבורו הוא מפנה כלפי עצמו והופך לאלכוהוליסט,ייתכן מאוד ואני לא מוציאה מכלל אפשרות שזאת מציאות שמעולם לא נתקלת בה,אינני מכירה אותך,ואינני מכירה את הבועה החברתית שבה אתה חי ומתפקד, לוא היה לך האומץ לצאת ממנה,ולשוטט מעט בשוליים החברתיים של החברה הישראלית להיפגש עם המציאות הזאת ועם האנשים שחיים אותה ,ולהאזין להם מבלי לשפוט אותם דרך ההגדרות וההתניות של הבועה האישית שלך, לא היית כותב את מה שכתבת,אבל כדי לעשות את זה צריך אומץ לב ,מאחר ונדמה לי שאתה גבר אז אומר לך שצריך "בייצים מפלדה" כדי לצאת למסע כזה, בדיוק כפי שצריך "שחלות מפלדה" במקרה הנשי, לא לכל אחד יש את זה ,אדם צריך להכיר בגבולותיו ומוגבלויותיו.

 14. איילה סבאג

  לדרור ק והאחרים ששאלו את השאלה מדוע בכל זאת המזרחים מצביעים לביבי? אז כך חלק גדול מאוד מהמזרחים אכן מצביעים עבור ביבי וזה לא מתוך בחירה בהירה וצלילות הדעת אלא מתוך מקום של אלימות קשה ושטיפות מוח אני קוראת לתופעה תסמונת האישה המוכה ואסביר את דבריי קחו לדוגמא אישה מוכה שבעלה מכה אותה שוב ושוב אם תשאלו אותה למה היכה אותה בעלה היא תשיב הרגזתי אותו, לא מילאתי את תפקידי, הוא היה עייף, הוא שתה יותר מידיי ועוד… למעשה אותה אישה תקבל מכות אבל תשוב לבעלה האלים. כך המזרחים שנקודת הזינוק שלהם מלכתחילה הייתה שואפת לאפס (כמובן באשמת הממסד) והם נאלצו לשרוד בכדי לחיות הצביעו עבור ביבי ואז ביבי הכה בהם בשוט הקיצוצים ובשנאת החינם והנה חוזר על עצמו תהליך שנובע מתוך דיכוי מופנם ושטיפת מוח חזקה שבים אותם המזרחים ומתחברים לבעל-ביבי המכה והשליט, הרודן והעריץ. האם התנהגותו של ביבי כלפי האוכלוסיות המוחלשות היא לא אלימות לשמה!?
  ולחברים המגיבים אשר טוענים שאני מעודדת אלימות אני רוצה לומר לכם שאיני מעודדת לאלימות אני פשוט אומרת את הדברים כמות שהם ברורים, בהירים, קשים ומונחים על השולחן מבלי להסתתר אחרי שום דבר וכן לדעתי ההתעלמות וההזנחה של הממסד כלפי האוכלוסיות העניות תביא להרס וחורבן ואנחנו יכולים לראות את הדוגמא של הפלסטינאים שעברו את התהליך של ההזנחה וההתעלמות של הדיכוי, הגזענות והאפליה. אני רק מזהירה ומביאה לכם את התאוריה שלי לאן זה הגיע ולאן זה עשוי לקחת אותנו. בשכונות כבר מתעבה לו התהליך של מהפכה וכנראה שלא יהיה מנוס מהתוצאות המפחידות והרות האסון. וסתם לידיעה כללית ורציונאלית כמה יכולים בני אדם לסבול ולהתענות דור? שלושה דורות? באיזה שהוא שלב אלה ששרדו והם במצב רע ובכל זאת שרדו ויש רבים כאלה "פגועי מלחמה" יעשו את הנורא מכל. כמו שראיתי אמש בתכנית איך אזרחים מדוכאים מאלצים את העשירים להעסיק אותם בשכר.

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הבעיה שהממסד פוגע בכל התארגנות של מזרחים עניים ולראיה כחבר מפלגת לחם ומעומד מספר 13 יודע אני . איך הלבישו הממסד המשטרה והפרקליטות ובית המשפט תיק פלילי על גניבה (שזה שקר) על ישראל טיוטו ז"ל ממש לפני הבחירות בטענה מגוחכת והזויה שמישהו גנב מקדחה והודה בכך אבל המשטרה רצתה להדביק לישראל שהוא כאילו שותף

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הממסד פוגע במזרחים עניים שפעילים חברתיים שמנסים לעשות משהו ישראל טיוטו ז"ל המשטרה והפרקליטות ובית המשפט תפרו לו ממש לפני הבחירות תיק על גניבה מקדחה שהוא כאילו שותף למישהו שגנב והודה בכך , פשוט בגלל שהוא היה פעיל במפלגה ניסו והצליחו להלביש על ישראל גם את זה שזה שקר גמור, מתוך מטרה לפגוע במפלגת לחם ולהוציא דיבתו רעה. וכן גם הליכוד וכן גם מפלגת העבודה שתלו מרגלים אצל ישראל במערכת הבחירות הם עד כדי כך פחדו ממנו וממפלגת לחם ברמה מגוחכת לחלוטין והיסטרית.
  ומשטרת ישראל תופרת למזרחים עניים תיקים פלילים בכמויות מתוך מטרה לפגוע בפרנסתם ובחייהם , הרי ברגע שהמשטרה פותחת תיק זהו נגמר יש לך תיק פלילי ואי אפשר להתקבל למקומות עבודה. ואם יש תיק על תקיפה גם אם זו תלונת שווא שקרית ישר נפתח תיק גם בשב"כ. השב"כ הם פועלים על מנת לפגוע במזרחים פעילים חברתיים .
  בכלל גם לאיילה סבג תפרו תיק בבחירות לירושליים על זה שעשתה הפגנה למחוסרי דיור שכן הם פוחדים האשכנזים.
  בעניין העניים הרי זה ברור שאם העניים היו אשכנזים רובם ולא מזרחים וערבים אז היו קיצבאות והיתה מדינת רווחה , לדוגמא האשכנזים טוענים שהקיבוצים נגמרו וזה שקר פשוט הם רוצים את האדמות הרי היום אי אפשר להתקבל לקיבוץ ואי אפשר להקים קיבוץ , מה האשכנזים יחלקו את מכרה הזהב שלהם למזרחים או לאחרים ? מדוע אי אפשר להקים קיבוצים חקלאיים שבו אנשים מובטלים ומזרחים יהיו חברים בו ויעבדו ויקבלו בית וחלקת אדמה ויחיו ברווחה , במקום להביא עובדים זרים כמו שהאשכנזים עושים . כי ככה זה , האשכנזים מסודרים וכיום הם לא רוצים מדינת רווחה כדעי לא לתת למזרחים לערבים לנשום ולהתקדם בחיים וזה כל הסיפור כולו.
  גם לי כפעיל חברתי שמנסה להוציא את התחנה המרכזית ולפצות את התושבים ולפעול בשכונת ננוה שאנן תחנה מרכזית שכלל לא מוכרת כשכונת מצוקה (דבר הזוי ביותר) ואין בה מילגות לסטודנטים , ואין מתנס או שום פעילות קהילתית וחברתית ורוצים להרוס בתי כנסת בשכונה (דבר הזוי ביותר שגם ש"ס ויהדות התורה תומכים ) למרות שיש יותר מ3000 ישראלים יהודים בשכונה אנו כלל לא נראים ואני מקווה שבבחירותו של דב חנין לראשות העיר ת"א יפו אנו נראה את גאולתנו.
  גם לי השב"כ הזמין אותי לשיחה בעניין שאני כינתי את השכונה ניו ארלם שיקגו החדשה והם טענו שאני עושה להם בעיות ומאיים עליהם, מבחינה חברתית נטו והם דרשו ממני שאני אשתוק ואני אפסיק להיות פעיל חברתי – זה השב"כ שלכם והממסד . הסברתי להם שאני פעיל פוליטי והדבר הזה שהם עושים שהם רוצים להדיח אותי מוועד השכונה המצוקמק זה התערבות פוליטית ולא חוקית והכינוי הזה הוא כינוי פוליטי שכן אין בשכונה לא נווה ולא שאנן מכסימום מדבר רועש. והכינוי הזה מתאים לשכונה . והם הודו שאני צדקתי. ואז הלכתי להתלונן עליהם בפני רוה"מ שרון שהם (השב"כ) רוצים להדיח אותי מוועד השכונה וזה עניין פוליטי ואמרתי שעקרונית אין לי עם זה בעיה, גם ככה לא יוצא מהפעילות שום דבר, אבל רק שיפתרו את הבעיות בשכונה ויתנו כסף ויפצו את כולם – ועשיתי להם פדיחות לשב"כ שעד היום ברוך ה לא מדברים איתי – וזה דוגמא להתנהלות ההזויה וההיסטרית של הממסד כנגד המזרחים הפעילים החברתיים כאילו מה עשיתי רציתי להוציא את התחנה המרכזית ולפעול למען איכות החיים שלנו התושבים ולקבל מילגה של סטודנטים ולפצות את התושבים על התחנה המרכזית – מה הבעיה שלהם? זה פשוט לא מתאים להם כי צבע עורי לא בא להם טוב בעין והשב"כ מעוניינים כפי שהבנתי להשאיר את המקום בנווה שאנן ככה כי הם שמים שם את כל המשתפי"ם שלהם ואת כל הפשע שהם תומכים בו זנות וסמים, ויש להם גם עניין בתוכניות הבנייה באזור , גורמים בשב"כ , לשעבר ומקורבים ,כך הבנתי יגזרו קופונים שמנים מאוד מתוכניות הבנייה באזור, ודרשו ממני להפסיק להילחם בתוכניות הבנייה ולשתוק – זו הדמוקרטיה שלכם ושלטון החוק רק שתדעו – לדוגמא תוכנית בנייה לוינסקי- פינוי בינוי כפוי ,ככה זה רשום של משרד האוצר שהם יצרו כאילו תוכנית אשר לוקחת בתים בטבו של מזרחים! זו המצאה חדשה כמובן זה "לטובתנו" כך אמרו, וכמובן שחיתוז ו נתמכת ע"י רון חולדאי ראש העיר של ת"א ,סליחה של צפון ת"א של הסוצליזים ממגדלי אקירוב.
  לאן זה מוביל שאלו ? אם המדינה לא תשכיל לקבל את המזרחים היהודים כאזרחים שווי זכויות שזה לא דבר מובן מאליו אז הם יצטרכו להילחם בשני חזיתות , נגד הערבים וונגד המזרחים ולכלות את המשאבים של המדינה.
  דבר זה מזכיר לי את הנאצים בגרמניה (להבדיל אלפי הבדלות) שהם במקום להילחם באוייביהם רוסיה ומדינות המערב במלחמה השקיעו מאמצים רבים לפגוע ביהודים תוך כדי המלחמה.
  כך מדינת ישראל במקום להשקיע ולהתמודד עם הבעיות הקשות שבפיתחה המלחמות מדינות הערבים מסביב , ערביי ישראל ובעייתם הם נלחמים מלחמת חורמה במזרחים היהודים ומדכאים אותנו (האפלייה שמתמשכת בחוקים שלא השתנו מאז גם אחרי 77 לאחר עליית בגין, חטיפת ילדי תימן, הגזזת, גניבת הרכוש של היהודים המזרחים שבאו ארצה,סירוב של המדינה גם כיום לעלות את העולים מאתיופיה, כאשר מצד שני נותנים כניסה חופשית לרוסים ולעולים מהמערב ועוד נותנים להם כסף -תוכנית תגלית שיבואו חינם ארצה ) וכל הדיכוי הזה וההפליה הזאת היא בלי סיבה הגיונית או רציונלית ובגלל זה ורק בגלל זה בלבד , בגלל שנאת החינם של האשכנזים למזרחים
  מדינת ישראל תפסיד ותחדל להתקיים – וחבל שכך.

 17. איציק

  "האם אין לאנשים האלה אינטליגנציה מינימלית? משהו כאן לא מסתדר"

  יפה, התחלת להבין את גודל האבדון והאבסורד..

  על אותו משקל, האם לגרמנים לא היתה אינטיליגנציה מינימלית?!?
  הרבה דברם לא מסתדרים ואם נמשיך לחכות שיסתדרו המצב עלול להיות כבר בלתי הפיך

 18. מיכאל לינדנבאום

  לאיציק–אז מה ניתן לעשות?

 19. אירית

  הרבה בשמאל מוכנים להצביע ביבי ורק לא…ברק/מרצ או האחרון שאכזב אותם אישית. זו תכונה אנושית ידועה שאדם מוכן להוציא לעצמו עין ובלבד שיוצא גם לאח שהוא שונא ומקנא בו מילדות. זה לא קשור לאינטליגנציה, או אולי כן, במובן של התגברות על היצר ומודעות.
  לומדים את זה בבית, בדרך הקשה וגם כאשר מנסים בפעם הראשונה להוציא עשרה ש"ח תרומה (למטרה משותפת כמובן) מ"קולגה סמולני". או אז מתברר שקל יותר להוציא מיץ לימון מסלע גרניט, וש..הכל דיבורים והכל יצרים נמוכים מאד.המסקננה היא להקשיב כמה שפחות למלל המתייהר של סמלונים מקצועיים, בדרך כלל זה לא יפה כמו שזה נכתב או נראה.

  למי ששאל איך אפשר להצביע ביבי אחרי שהוא הוא זה שרושש אותך אישית ? עדות שלי, אם נניח שביבי אחראי להתרוששות שלי (חד הורית, לקחו לי אכלו לי שתו לי, באמת הכל נכון), עדיין אני צריכה לשאול מאיפה אחזיר עטרה ליושנה ? לנוכח "ההתארגנות" של השמאל, רוב הסיכויים שהצבעה לביבי תועיל לי כלכלית יותר, במובן של "קבלנות קולות", כלומר, אם אמנף את זה לטובתי (במובן של חבירה לכוחות הביביסטים ברמה שרלוונטית לחיים שלי, מקומית, מקצועית וכולי). אם תוכיח לי ההיפך, אודה שמדובר בבחירה לא אינטליגנטית.

  בינתיים, הצבעה אמורה להיות הליך תועלתי רציונאלי, ולאור מה שראינו בהוכחות (!!, פרשת עמיר פרץ, הפנתרים השחורים שלא הצליחו להיכנס בכלל, מרצ וכולי), אדם שפוי יצביע לביבי ויעשה הרבה רעש סביב זה. משם עשוי לפחות לבוא פרנוסה ברמה האישית או מקומית.

 20. יואש

  איילה סבאג הציגה מציאות מדכאת של עניים מזרחיים (ויש גם רבים לא מזרחיים) הנלחמים על הקיום בכל דרך ותהא זו המשפילה והמבזה ביותר (בעיני האחרים השבעים). ההסבר שלה לדפוסי התמיכה של החלשים והמדוכאים ב"אביר הדיכוי" ביבי ,הוא הסבר תסמונת "האשה המוכה". יש גם תסמונת נוספת של "העבד הנרצע", שאינו רוצה להשתחרר מעבדותו כי זה המצב הכי יציב ,הכי מוכר והפחות מפחיד מכל מצב חדש שהוא יכול לדמיין לעצמו. על כך בדיוק בונה ביבי. "דכא וענה אותם ככל שתחפוץ " כי חרף הדיכוי "כן ירבה וכן יפרוץ". וככל שתומכיו המדוכאים מתרבים הוא נהנה והם אינם חשים חסרים. כדי לצאת מעבדות צריך להכיר בה כעבדות ולבחור בחלופת החירות. השאלה היא האם מקרב המזרחיים שכולנו מנתחים כאן יכולה לצאת בשורה חדשה, מנהיגות חדשה ויציאה מעבדות לחירות מפחידה?
  ובאשר למזרחיים הממנפים כוח ורעש בבחירות ל"התקדמות אישית " ו"לסידור עבודה" כמה כאלה הצליחו בפועל? האם זה הפתרון המיוחל עבור ציבור גדול שראוי למשהו טוב יותר?
  ש"ס נתנה כח פוליטי משמעותי לחלק מהמזרחיים על בסיס חרדי סקטוראלי שמובל על ידי מנהיג דתי כארגון דתי לא דמוקרטי. האם יש בדגם זה כדי לתת פתרון לרבים שאין ברצונם להשתייך לכת דתית?
  היכן המנהיגות והאינטלקטואלים המזרחיים בענין זה?

 21. מוני יקים אנטיציוני

  אלימות וטרור הם שני מושגים שמעוררים מיד טינה נגדם בפרט
  מצידם של הנינוחים המתנגדים לכל הפרת איזון המצב הקיים
  גם אם אינו נוח לאלו הנאנקים תחתם.
  ככה סוס אציל ואמיץ שמתנגד שאיזה בן תמותה בעל משקל
  עודף יניח עליו את אחוריו הוא סוס ברוטאלי ואלים ,הרוכבים
  תמיד אוהבים סוסים מתרפסים מרכיני ראש .
  אלימות וטרור הם הכלי העיקרי וכמעט הבלעדי בו משתמש
  השלטון האשכנזי זה 60 שנה מאז קום המדינה , בלי אלימות
  וטרור השלטון של החונטה האשכנזית לא היה מצליח להעמיק
  פערים ולהנציחם, הטרור הוא שם המשחק האשכנזו ציוני
  והאלימות היא הכלי.
  האם נלך בדרכו של גנדי מול הטרור והאלימות של הממסד
  או שנמצא דרך אחרת -אני מאד מסופק .

 22. איציק ד

  של השם משפחה לצורך הבדלה, למקרה שמישהו חושב שזה איציק ספורטא

  צריך להציל אותם מעצמם, הם עברו שטיפת מח מלאת שינאה עצמית מקום המדינה באופן ציני חסר רסן ואחריות מצד הממסד, פשוט תעמולה של תודעה כוזבת שעבדה טוב וחזק ושלחה אותם לאבדון, למילוי בתי הכלא ולדורות של נחשלות בגלל היעדר אמונה בעצמם כפי שנטע בהם הממסד.

  צריך לתקן את התודעה הכוזבת הזאת באותה דרך, לחשוף את הפרוטוקולים של מדיניות הניחשול מראשית המדינה (חטיפת ילדים וניסויי הגזזת בלי התחמקויות, הכחשות והעלמת עוזי משולמים בסיפורי סבתא על התבצרות משיחית)

  להקים ועדה ספרדית שתפקח על מסרים גזעניים סמויים שמשודרים חופשי כיום בטלויזיה.

  לתקן את כל ההיסטוריה המעוותת בספרי הלימוד במערכת החינוך לגבי כל מה שקשור למזרחים ע"י אנשי מקצוע ספרדים מהתחום.

  וזה דחוף דחוף אחרת האיום האיראני הוא בדיחה גרועה ביחס למה שצפוי.

 23. סמולן

  שקיימים לא מעט אנשים שסבורים שעמדה ימנית היא דבר הגיוני, ש"אחר" שמכריז על עצמו כאויב בנפש הוא – הפלא ופלא – אכן אויב בנפש, ושונה משמעותית מ"אחר" שלא עושה שום דבר כזה. שיש הרבה אנשים שסוברים שאין סתירה בין קבלה של עמדות תרבותיות שלקוחות ברובן מהתרבות הערבית, ובין מלחמה חסרת פשרות בערבים בעת הצורך. כמו שערבים עושים, מדי פעם. שעמדה כלכלית ליברלית היא דבר סביר ביותר, ועמדה חברתית, דווקא היא, מבטאת את ההסתדרות האשכנזית והפקידות המדכאת. ביתר דיוק: הגלגול הקודם של תיאוריית הדיכוי הוטל על כתפי מדינת הרווחה הישראלית של פעם, והתיאוריה הובילה, בין היתר, לשנאה עזה – זה מה שתיאוריות יודעות לעשות, ללמד שנאה, שהובילה מצידה לקפיטליזם מהיר ולא מבוקר. ביבי, לצורך העניין, אוחז בדיוק בשילוב שתואר לעיל, ובאמת מאמין בו.

  כדאי לזכור, בדיוק באותה נשימה, ששום חיזוי של שום שמאלני לא התגשם בעשרים השנים האחרונות, ואני מתכוון, לפי המתודה של הרמב"ם, לחיזויים פוזיטיביים. כי חיזויים שליליים כל אידיוט יכול לייצר: חושבים ימין, ולפתע הנבואה קלה להפליא. ומה שהדבר הזה אומר, זה ששידוד מערכות גדול בעניין הערבים התמים והיהודים – אשכנזים, כמובן – הזדים עד תום צריך להתבצע. זה לא מקרה שראשי מר"צ פורשים. כמו ההוא בשיר של קורין אלאל, הם הפכו למין דמות ציורית.

 24. אירית

  מר"צ עברה את ההשתלטות העוינת בערך בזמן שיוסי שריד הדיח את גברת אלוני. מאז בערך אפשר לראות במרצ סניף של ממשל בוש, והנה – כצפוי, ימים ספורים לפני שהוא יוצא מהבית הלבן, נושרת הקליפה של מרצ, ופליטיה רצים כ…ג'וקים מסוממים (סליחה על השאלת הביטוי האומלל) לאן ? ללבני ?
  אפשר לשאול מה קרה למדינה הזו כולה, מאז שחוילה בחיול מהיר לשמש כסיפור כיסוי למהלך הביזה הגדול של מחציתה השניה של המאה העשרים. שינאה, החלטות שגויות והיסטריות, ועוד ועוד. עוד יסופר בזה לאחר שהעשן יתפזר מ"מלחמת עירק" (החל ממחצית שנות השמונים, ועד הלום). ביבי סבור משום מה שגורלו שפר, והוא קיבל כסא כבוד בפיקוד של האנטרפרייז, הוא הבדיחה הגדולה ביותר, הפודל המסור ביותר וסרסור לדבר עבירה שלא היסס למכור את בני עמו לבוזזים. כמובן, הוא יבוא ויגיד ש"זה טוב ליהודים" ואז ייפלט לו ש"הוא לא שכח להיות…" ואז ניזכר שהוא בנגמין ניתאי, יובל המבולבל והקצת אוונגליסט.

  אין לפרש את הביקורת על השמאל (הראויה מאד, והנוקבת, ומוצדקת) אלא שסרסורי הימין בעיקר הליכוד, אין להם על מה לרקוד על הדם של עניי ישראל שהם מכרו לבוזזים מטקסס ומחוגי "הנולדים מחדש", וכמובן לעשירי וולסטריט, שתמיד עמדו מן הצד וצפו בעשן העולה, ולא ניכנס לניתוח היסטורי עבש ומיושן על וולסטריט במלחמת העולם השניה.

  הליכוד בראשות נתניהו, חבורת בוגדים שכזו, באצטלא של פטריוטים, כבר מזמן לא שזפה עין יהודית הומיה.

 25. יואש

  וזה הסטוריון מדיני כלכלי שיודע מה קרה בעולם ובישראל ב 20 השנה האחרונות ומאמין שהסוכריות שלו "תעשינה את העבודה" .אשרי המאמין!

 26. סמולן

  מה שהעליתי נגע לא לחשבון הנפש של השמאל, השמאל העוד יותר שמאלי, והשמאל ההכי שמאלי על שלל הגיוון והעושר שלהם. כתבתי, לטובת הפרוטוקול הדימיוני, שאנשים שמצביעים ליכוד, אפילו הם מזרחים, אינם "נשים מוכות" (ביטוי די מבזה בעיני, לכל הכיוונים), אינם מטומטמים, ואינם פודלים. כללית, קשה שלא לשים לב שתפיסת העולם הימנית היא אפקטיבית מאד בחיזוי נכון. ולכן, אולי הם אפילו נבונים, בדרכם הבלתי עקבית, בלתי מעודכנת, ושמא נאמר באופן ישיר, הפרימיטיבית. אין צורך לגאול אותם, ויש מקום לחשוב שהבעיה היא לא בהם, ולא במדכאים שלהם, בוודאי לא בהקשרי הסכסוך. הניכוס וההחפצה, בשם השם, מעייפים ומעצבנים כאחד.

 27. יואש

  הצלחתם להוריד את כותרת תגובתי ל"סמולן" ושיבשתם לכדי חוכא ואיטלולא את כוונת הדברים. במקרה כזה כדאי לא להעלות כלל את תגובתי וליידע אותי שהיא "אינה ראויה."
  דרך אגב האם תחת השם "סמולן" יושב האיפכא מיסתברה של האתר?
  עלו והצליחו

 28. יוסי דהאן

  לא הורדנו את הכותרת של התגובה, כפי שכתבנו פעמים רבות, לצערנו יש באג בתכנה של האתר, שמקצרת כותרות נושא שהן ארוכות והופכת אותן ללא נושא. אנחנו עובדים על פיתוח האתר ותיקון הליקוי הזה.

 29. מיכאל

  אבל התגובות מאשימות בצורה שמרחיקה את העזרה הדחופה שחייבת היתה להגיע.

  לדעתי כל הציונות נטשה את החלשים, הציונות שונאת חולשה, לא משנה אם מדובר בימין או שמאל, לכל חלק בציונות יש אכזריות אופיינית, יש חלוקה אולי שונה בין סוגי האכזריות כלפי החלשים בחברה , לשמאל יש למשל יותר בוז אלטיבטי, לימין נוסח ביבי יש בוז יעיל וחזירי, אבל למשל הסוציאל דמוקרט אהוד ברק, אפילו חזיר מביבי .

  במשך 3 שנים היתה ממשלה של אולמרט והשמאל הציוני, שום שינוי לא התחולל בקרב החלשים, למעט בשולי השוליים , לא התחוללה מהפכה, לא נוצר בקיע של אור , ההפך השמאל הציוני אימץ את דרכו של ביבי, אבל בעצם לא ביבי החל בהפרטה, היו לפניו אנשי מפלגת העבודה שמאז ומתמיד בזו לחלשים , למיזרחיים ולנצולי השואה , זו המורשת האמתית של הציונות.

  יהודי חדש שבז לחולשה, ולנצרכים, הקיבוצים הם סמל ימני של דיכוי של כל הסביבה למען קומץ בהירי מבט , לכן הטרמינולוגיה נשתמרה, אבל היא גם נכונה , החונטה הצבאית שנולדה לא היתה קמה לולא היו הקיבוצים בראש החנית.

  אולי לא היה פה אף פעם משטר שראה בכל אזרחיו ללא הבדל מין וצבע ודת כאלה שראויים ליחס שווה והוגן , אם המכנה המשותף אינו ציוני, מהו?

  מדוע השמאל הציוני טיפח ואימץ את דרך הימין ואף ההעצימה?

  עכשיו ברק החל באיזה קרב בעזה, זה תמיד היה קל, לחרחר מלחמות, רק מלחמה בעוני מתקשים לחרחר.

 30. דוד מהאינטרנט

  אף אחד לא "דואג" להשאיר את ההמונים במצב של סימום.
  אין ישיבות סודיות של הבונים החופשיים בתוך מרתפי יין מפוארים, להתווית ההשתלטות על אמצעי הייצור.
  אחרי אלפי שנות הסטוריה ואינספור צורות ממשל, אפשר לסכם שבכל חברה מתקיימים תהליכים של זרימת אמצעים וידע. התהליכים המסובכים האלה לא מגיעים למיצוע אלא מתנהגים כמו כמעט כל מערכת ביולוגית, במסלולים של משוב חיובי ומשוב שלילי. אחרי סף מסוים, מי שאין לו נדחק לשוליים. מעל סף מסוים, למי שיש, קל מאד להשיג עוד. כך היה, כך יהיה. לפעמים עם זדון, בדרך כלל בלי. כמובן שצריך לנהל מאבק פוליטי על תיקונים לוקליים, יש עוותים קטנים שאפשר לתקן באופן דטרמיניסטי, אבל הרוח הנושבת בדיון הזה, כאילו יש איזו מהפכה דרמטית שאחריה הכל ייראה טוב יותר – זו פשוט הזיה.

 31. ירדנה אלון

  למה הם מצביעים לליכוד?שבשנים האחרונות בעצם מאז פרישתו של בגין מהפוליטיקה,רק מתעמר ועושק אותם והפך אותם לוואסאלים של ההגמוניה המעמדית חברתית כלכלית,אכן אני מכירה את התיאוריה מבית המדרש של הפמיניזם והפמיניזם המזרחי בעיקר הטוען כי יש כאן "תסמונת האישה המוכה" מעולם לא הייתי שותפה לתיאוריה הזאת,או למטאפורה הזאת, ופיתחתי לי דיעה שונה בנושא הזה.
  ראשית אטען מדוע אין כאן "תסמונת האישה המוכה",בישראל שבה הנישואין הם מונוגמיים לאישה יש בעל אחד ,והוא זה שמתעלל בה ומתעמר בה, אין לה עוד בעלים אליהם היא יכולה לפנות לעזרה או שישמשו לה אלטרנטיבה לבעל המכה,אין לה אל מי לפנות ואלטרנטיבת בחירה אחרת, יש בעל מכה, והאפשרויות היחידות זה או לצאת נגדו ולהתגרש ממנו, או "לקבל" את המצב.לשתי האלטרנטיבות האלה יש השלכות על חייה ועל גורלה ועל חיי ילדיה במידה ויש ילדים,(ולא אכנס כרגע לשיקולים למה היא תבחר באלטרנטיבה כזאת או אחרת),לא כך בפוליטיקה הישראלית, אין לנו מפלגה אחת שהיא כל מה שיש ועל כן הברירה היחידה לבחור בה או לא לבחור בכלל(להתגרש ממנה),הפוליטיקה הישראלית כמו החברה הישראלית היא מרובת פנים וגוונים ומפלגות,ולכל מפלגה יש מצע פוליטי,חברתי כלכלי משלה עם דמיון ועם זיקה מסויימים למפלגות אחרות ,או עם שוני קיצוני וראדיקאלי ממפלגות אחרות, אז כך שמגוון אפשרויות הבחירה גדול יותר (מבלי להיכנס לסוגיית מעלותיה וחסרונותיה של כל מפלגה)כלומר אין הכרח לבחור דווקא בליכוד, ובכל זאת מזרחיים רבים מצביעים נאמנים לליכוד.
  כבר דובר רבות כי מפלגה כמו העבודה למשל שמצעה החברתי והפוליטי עשוי להראות יותר אטרקטיבי דווקא למי שיועדו אפריורי להיות מעמד הצווארון הכחול של החברה הישראלית,מוקצה מחמת מיאוס אצל רבים מהמזרחיים בגלל הפצע ההיסטורי שלא הגליד למרות השנים שחלפו בתחילת דרכה של העבודה שבימים הרחוקים נקראה מפאי,נכון, היא חרתה על דיגלה את הסוציאליזם אולם שכחה לספר שהסוציאליזם שלה הוא אתני ומיועד למתי מעט ,המזרחים מצאו במפלגת חרות, ובליברלים העצמאיים, את ביתם בגלל תחושת ההכרה וההתקבלות שהם זכו לה שם,וכפי שהם היו "האחרים" כך הייתה גם חרות בימיה הראשונים של המדינה(כולנו זוכרים את המשפט הנואל של בן גוריון "בלי חרות ובלי מק"י)וכולנו זוכרים את הסזון,שלא פסק עם הסתיימותו של המנדט הבריטי הסזון המנטלי והפוליטי נמשך עוד שנים רבות לאחר שהבריטים הסתלקו מכאן.אז כך שבתחילת הדרך הייתה כאן התחברות ואחוות "אחרים מובחנים" שהייתה חזקה יותר מכל שיקול אחר.ואחוות דחויים יש בה מרכיבים שונים מהמרכיבים של צמד אוהבים רומנטי שנע על הציר אהבה-שינאה,זה לא אותו דבק,באחווה באופן כללי, ובאחוות דחויים המרכיב של תחושת "שותפות גורל" הוא הדבק העיקרי, מה שלא בהכרח נמצא במרכיבים של אהבה רומנטית .לאחר ירידתו של מנחם בגין מן הבמה הפוליטית, רקמתה העדינה של "אחוות הדחויים" החלה להתפורר,זה היה תהליך ארוך ואיטי,שכן השפעתו של בגין כמנהיג אידאולוגי התפוגגה לאט לאט,המנהיגים שבאו אחריו לא חשו מחוייבות,ולא חשו את אותה "אחווה" .הגדיל לעשות נהנתינהו, שהתנער לחלוטין מכל תחושת מחוייבות(דרך אגב התנערות ממחוייבות היא אצל נהנתיהו עניין של אופי לא עניין של גזענות או אידאולוגיה גזענית זהו אופיו של האיש). ימי הפריחה של נהנתניהו כנער הזהב של הליכוד הביאו לשינויים רבים בתפיסת תחושת האחווה, נהנתניהו מתח את גבולות המושג "אינדבדואליזם" עד לקצה הכי אגוצנטרי במובן המכוער של המילה(לאינדבדואליזם יש גם צדדים יפים ומוארים לא אכנס כאן לפירוט), וכמובן בל נישכח,שמועצת יש"ע שהיא התנועה החוצפרלמנטרית הכי חזקה , הכי עשירה והכי משפיעה בפוליטיקה הישראלית, והרוב הגדול של מצביעי הליכוד בא משם,ומנהיגי הליכוד שבאו לאחר ירידתו של בגין מן הבמה הפוליטית נישאו על כתפיה של מועצת ישע היישר אל כס השילטון.(לא המזרחים הביאו את ראשי הליכוד לכס ראשות הממשלה היו אלה מועצת יש"ע והמתנחלים שהביאו את הליכוד לשילטון אולם זה נוח מאוד לגזענות הסמוייה להטיל את "הכתם" על המזרחים),אין לי נתונים ועובדות על מנת לגבות את מה שאני חושבת עתה, אולם לדעתי האמירה כי רוב מצביעי הליכוד הם מזרחיים אין לה הרבה אחיזה במציאות לעניות דעתי רוב מצביעי הליכוד באים ממועצת יש"ע מהמתנחלים,לעניות דעתי זהו מיתוס שמשרת את מצעם של הגזענים הסמויים,(בכל זאת הרוב במתנחלים לא בא ממוצא מזרחי אלא ממוצא אירופוצנטרי או אנגלו סכסי)
  השמאל הישראלי שהגיוני היה כי המזרחים יעברו אל מחנהו ויחזקו אותו, הוא שמאל מדיני לא שמאל חברתי ומכייוון ששורשיו נטועים במפא"י ההיסטורית הוא הביא איתו את אותן תפיסות שהיו קיימות במפאי ההיסטורית לגבי מזרחיים, והראה כתף קרה למזרחים,הדברים ברורים וידועים וכבר נכתב עליהם רבות. על יחסו של השמאל ואיתו גם השמאל הרדיקאלי הישראלי כלפי הפרולטריון המזרחי,ועל כן לא ארחיב בנדון.
  כל אלה הם תהליכים פוליטיים וכדרכם של תהליכים, לוקח זמן לבחון אותם מפרספקטיבה של זמן ולהגיע למסקנות המתבקשות,אולם היום אני סבורה שרבים מן המזרחים מתפכחים אט אט ומתפזרים אט אט בין יתר האלטרנטיבות שיש לפוליטיקה הישראלית להציע.
  דרך אגב טרם שמעתי או קראתי דיון על מדוע המזרחים החדשים שמודעים ושמים על סדר היום החברתי פוליטי את נושאי הגזענות וההדרה של המזרחיים ממוקדי הכוח וההשפעה בכל התחומים של החברה הישראלית,מצביעים לשמאל ובעיקר לשמאל הראדיקאלי שכאמור גם הוא מראה כתף קרה,ומשתף פעולה בכל מה שקשור לעוולות הכלכליות כלפי המזרחים?(כקונטרה לאמירה שהמזרחים אוטומטית נגד השלום ונגועים בשינאת ערבים ועל כן חשוכים?הקונטרה הזאת היא אמנם נונקונפורמיסטית אולם נון קונפורמיזם לאו דווקא מראה על חשיבה עצמאית). גם על זה צריך לתת את הדעת.

 32. מידע

  שאלה: מהם השמות של שכונות המצוקה אותן את מתארת?