איך מרגיש ספין

יוסי דהאן

לפני מספר שבועות פנה אליי אדם שאני מכיר שנים רבות, בעבר פעלנו יחד ביצירת מפגשים מתמשכים בין צעירים וצעירות ערבים ישראלים וצעירים וצעירות משכונות ועיירות פיתוח, וביקש להיפגש איתי. נפגשנו. בפגישה הוא ביקש ממני להסכים לבוא לפגישה בלתי מחייבת שבה תידון האפשרות של הקמת מסגרת סוציאל דמוקרטית חדשה. הסכמתי. הפגישה לא התקיימה עדיין, היא הייתה אמורה להתקיים בסוף השבוע. הבוקר מצאתי את שמי מתנוסס בכותרת הראשית של עיתון "הארץ" – "מכה לאהוד ברק: אנשי רוח מהשמאל יתמכו במרץ". בידיעה, אני מוצג כאיש רוח וגם פרופסור (תודה על המחמאה ועל ההעלאה בדרגה), התומך יחד עם אחרים ברשימת מר"ץ לכנסת. עכשיו אני יודע איך מרגיש ספין, או אם לדייק ספינון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרון מירושלים

  באמת הופתעתי …….כשקראתי את הידיעה
  כרגיל אל תאמינו לאף מילה שלהם

  אבל אולי בכל זאת כדאי שקים איזה מפלגה פוליטית
  אני אשמח לתמוך

 2. רונית

  אולי עם בחירת אובמה שוב יהיה אופנתי להיות קצת פחות בעד הכסף הגדול ולהיות קצת פחות פסימי באשר לדיאולוג עם הפלסטינאים, ולהיות רציניים ונחושים ולא בעלי קריצות עין בהשלטת החוק בגדה נגד הפורעים, ולהיות קצת פחות ביטחוניסטיים, פחות גניבת אדמה על ידי גדר ההפרדה, אולי יותר רשיונות עבודה בישראל, אולי עבודה יחד עם ארצות המערב להשקעות בפלסטיין. ועוד ועוד. לצאת מן החשכה של עידן בוש.

 3. עמוס נוי

  לרגע קיויתי שבהצטרפותך לענקי הרוח גרוסמן ועוז תזכה גם אתה לטיפה משטף הפרסים שהם מקבלים על פועלם הספרותי ו"למען זכויות אדם". נגיד שעמוס עוז יזרוק לך איזה פירור – תשעים אלף דולר? – מהמיליונים שהוא מקבל על פעילותו ההומניטרית, מה רע? עכשו צא ולמד: אם זה מה שעוז מקבל על ביקור עתיק אחד בבית שמש, מה הוא היה מקבל אם הוא באמת היה עושה משהו בשביל מישהו, כמוך? לא חראם?

 4. איזי גור

  אין צורך להיות חבר או תומך מרצ בכדי להכיר בהגינותם וביושרם של נבחריה. אי לכך מלבש היות הדבר תמוה, בעיניי מעלה הדבר חד כי לא האחריאים בתנועה אחראים לפרסום.
  האם המתלונן פנה אל מטה המפלגה וביקש לברר את הנושא.
  ואשר לתגובתו שלה למגיב הראשון נוצתר נותר רק לשאול. מהם אותם דברים שאמרו או שעשו ראשי מרץ המצדיקים פקפוק באמינותם? שהזהירו מפני התוצאות של היחס לפלשתינאים ? שהציעו וטענו כי יש לעשות מה ששרון עשה לבסוף (אם כי ברוב איוולת) למה שרבין התחיל לעשות, למה שאולמרט מטיף כיום ולמה שביבי יעשה אף הו בסופו של יום?

 5. צבי בן-דור

  יוסי שלום, למרות שהייתי נכון כבר להגן על המהלך של הצטרפותך למרצ בבחינת "אדם ההולך למקום שבו אין בני אדם כדי להיות אדם" אני חייב להודות שרווח לי למקרא מעשה הספין. עתה אפשר להתחיל להיות משועשעים.

 6. איריס חפץ

  ועכשיו בא לי לדעת איך מרגיש ספינז'.

 7. חזי מחלב

  ובלא שום קפיצות דרך, רק כך יאה לך יוסי היקר. הם חייבים עכשיו ובבהילות עליונה למלא את המשבצת הריקה של המזרחי שהתפנתה לא מכבר. איני אומר חלילה המזרחי התורן, בשל הערכתי העצומה לפועלו של רן כהן. הנה אחד שבאמת תרם לזכויות האדם,( ובטוחני שחברי עמוס נוי יסכים לכך) בין השאר באמצעות חוק הדיור הציבורי. גם אף פעם לא אשכח לרן את שחרורו ממעצר של אחי ז"ל, בעת הפגנה של אנשי הקשת מול ביתו של מי שמתיימר להיות ברק אובמה שלנו: סילבן שלום.
  מן הראוי היה שהאלמוני המדובר -המתווך עאלק, יידע כי יוסי דהאן וגם ידידנו יוסי יונה אינם לוקים בעיוורון ואינם תמימים כמו שהוא היה רוצה לחשוב.
  גם אני, אף שעיתונות היא משלח ידי ואולי בעצם בשל כך, תמהתי מאוד על הפירסום המשונה הזה.

 8. עמי וטורי

  בהזדמנות זו הרשו לי לברך את ח"כ רן כהן שבחר לא להגיע לגן המדע ואת רשימת מרצ המתמודדת בבחירות לעיריית ת"א בלי לומר מילה אחת על זכויות עובדים. מרצ לא השתנתה ולא תשתנה. זאת אולי המפלגה של עמוס עוז אבל זאת לא תהיה אף פעם המפלגה שלי.
  ואם אני כבר במצב רוח של "לסגור חשבונות" אז עוד זכרון קטן. במאבק הסבלים בנתב"ג קיבלנו סיוע מלא מעט חברי כנסת. כחלון מהליכוד, שלי יחמוביץ ומרציאנו מהעבודה וכמובן דב חנין מחד"ש. לא נראה לי שיהיה צורך במאמץ אינטלקטואלי כביר בכדי לנחש מאיזו מפלגה לא שמענו דבר בכל ימי השביתה ובכל החודש שלאחריה.

 9. גיל

  לא היתה מערכת בחירות בישראל בה מצויים אלפים ואולי עשרות אלפים הנמנים על השמאל שיעדיפו לשים פתק לבן בקלפי. ברק כבר שריין את מעלי הקבס ברשימתו כאשר מרצ מסתמנת כעת כרשימת הקבוץ הארצי מקושטת בחבורת הזויים ותמהוניים. עם עזיבת ביילין ורן כהן יש סיכוי סביר שמרצ תסכים לרענון שיאפשר לנו לבחור בה ולהביא למיצוי פוטנציאל השמאל שמואס בברק וחבר מרעיו ומוכן לכך שהעבודה תרד מהמפה הפוליטית. מה רע בכך גם אם הידיעה היא ספין? מדובר במצב חירום עבור מספר גדול מאד של בוחרים והזדמנות פז לפעול מהר בקרקע בתולה. מרצ תבין שללא רענון תישאר בגודלה הנוכחי ואם תשכיל תוכל לפחות לחזור לתחום מנדטים דו ספרתי. תיכנס לאתר הכנסת וראה מי מכהן בה ושב עם רעיך הקרובים ומשפחתך כדי להחליט. תאמר להם שאנחנו בברוך אמיתי ורציני וחשוב יותר לעשות לתיקון מאשר להסתגר בהיכלות האקדמיה. חויתי זאת ב-77 כאשר סייעתי לחבורת השמאל מהמערך להקים את ד"ש האגדית ולמרות הכשלון של האספסוף שהצלחנו לבחור זו היתה הצלחה מדהימה המוכיחה ניידות הבוחרים הסולדים מהממסד. חשוב על כך שלמדינה זעירה המוליכה בעולם בטכנולוגיה ובחקלאות יש פרלמנט בו היו מתביישות מדינות כמאלי וסנגל. האם זו גזירת גורל?

 10. האפגני

  יוסי: תתנחם בכך שעצם איזכורך, אמנם לצד מאורות גדולים (שמכולם מזהיר כזוהר הרקיע אברימל'ה בורג) מהווה לדעת מישהו "מכה לאהוד ברק".
  הימור פרטי זהיר – בלי קשר לידיעה ב"הארץ", קיים סיכוי יותר מסביר שלפחות תצביע מרצ.
  ולעמוס נוי: שמעתי שעמוס השני הולך לפתוח ולסבסד חלקית כולל אברכים ברמת בית שמש. ההרשמה בעיצומה, אם כי ההקצבה החודשית נמוכה מעט מזו שאיחלת ליוסי.

 11. אלינור ט.

  מצטרפת לדעתו של גיל.

 12. אלי

  איזה אינטרס בדיוק היה להם לא לחכות לפגישה איתך ביום שישי? הם עד כדי כך טפשים לא לדעת שפרסום כזה ירתיע אותך? אולי זה לא יצא מהם? אולי מישהו הדליף את זה בדיוק במטרה להרתיע אותך? אולי החבר שלך באמת מנסה להקים משהו חדש שמרצ תיקח בו חלק, ומישהו אחר מנסה להכשיל את זה? קל לרוץ ולכתוב בבלוג, אבל לא הרבה יותר מסובך לברר את זה לפני שמאשימים אנשים בספינים. למיטב ידיעתי חיים אורון הוא לא בדיוק אשף ספינים.

 13. צבי בן-דור

  את הריצה לביירות ב1982, (חזר לשירות קבע לכבוד הפלישה) ואת העצה הרעה לשרון "לסגור את השיבר" לעיר.

 14. יואש

  אחרי הספין שכלל לא שמעתי עליו, האם הפתרון ל"איש רוח" "מזרחי" הוא לא להצביע בבחירות? או אולי איזה תמיכה בהפוך על הפוך ב"ביבי"?
  אנא פקח את עיני הסומים שלי ושל כמותי.

 15. איילה סבאג

  יוסי היקר, האם אתה מכיר את השיר בערבית-מרוקאית "שמאל ימין יעמלו ביה" אני מתה על הלחן של השיר (של זאב רווח) עם הלחן הזה נהרוס להם את המצבורים של הגזענות והשימוש בשם המזרחים כאשר הם בסכנת העלמות. למדנו אותם וידענו אותם היום אנו פקוחי עיניים. וכעת ניתנת לך ההזדמנות להציע לציבור שמעריך ואוהב אותך באמת עבור מי לא להצביע נצל את ההזדמנות והשב להם סטירת לחי שתותיר להם סימן אדום על הפרצוף הלבנבן. עבורנו אתה איש רוח תמיד עבורנו אתה מזרחי דגול וגדול לאורך כל הדרך.

 16. נמרוד בנרע

  כאיש מרצ דווקא חבל לי שאתה לא מצטרף אלינו, היינו זקוקים לחיזוק הסוציאליסטי שאתה יכול לתת לנו 🙂

  אני כן שמח לבשר שהמחנה הסוציאל-דמוקרטי במרצ עובד חזק מאוד ויש פירות בשטח לקידום מועמדתו של ח"כ לשעבר (ולעתיד) אילן גילאון, שהעביר בכנסת ה-16 למעלה מ-15 חוקים ותיקונים לחוקים בנושאי בריאות, רווחה, זכויות הנכים ושאר נושאים הזוכים לתיוג המעומם "חברתי". מדובר בסוציאליסט לעילא ולעילא שכל פעם שאומרים חברתי הוא אומר: "אני מכיר חברותי, מה זה חברתי?".

  לד"ר וטורי היקר –
  נחמד לראות שאתה נתלה באילנות ככחלון, ככה אין לי שום בעיה להגיד שגם אהוד ברק ממרום מגדלי אקירוב מקזז את השפעותיה של ח"כ יחימוביץ' וגם נתניהו את הסוכריות שכחלון זרק לכם. הרי זו בדיוק גדולתו של הליכוד, לזרוק סוכריות למאבקים "חברתיים" וברגע האמת לדפוק אותם.

 17. חזי מחלב

  דומני שאת הדברים שאתה מייחס לרן כהן, היינו "לסגור להם את השיבר" אמר רבין, אבל אולי אני טועה.והרי אף אחד מאיתנו אינו צח כשלג. בכל זאת לזכותו של רן כהן עומדים חוק הדיור הציבורי, פעילות ענפה למען הפועלים הזרים,ומחויבות חברתית שבאה לידי ביטוי בשלל נושאים. ובצד המדיני, הוא היה בין הראשונים שנפגשו עם אנשי אש'ף, כשעדיין החוק האווילי שאסר זאת היה בתוקף. הוא גם היה מהראשונים לדבר על שתי מדינות לשני עמים. קצת פירגון,רוחב-לב וסלחנות לא יזיקו. הרי לא צמחת, עד כמה שידיעתי מגעת, בבית גידול ישועי רחמנא ליצלן.

 18. עמי וטורי

  נמרוד דווקא בגלל שאין לכחלון מחויבות רטורית לסוציאל-דמוקרטיה אני מעריך מאוד את מה שהוא עשה עבור אותם עובדים ארעיים. דרך אגב ללא כל דיבדנד פוליטי. מרצ פשוט לא עשו כלום ואני מתקשה ליזכור איזשהו מאבק עובדים משמעותי בשלוש השנים האחרונות שהם כן תרמו לו. יש לי ביקורת למשל על יחמוביץ אבל היא גם עשתה דברים בתחום מאבקי עובדים דברים שאי אפשר להתעלם מהם. על דוב חנין אני מודה שעדיין לא מצאתי שום דבר רע להגיד.
  רשימת "הכוכבים" החדשה שהרכבה משתנה בין ידיעה לידיעה (תלוי בכתב המדווח) לא ניראית כזו שתשנה במשהו את מרצ. אשמח אם גלאון יהיה חבר כנסת אבל זה עדיין לא מבשר את בוא האביב.
  למרצ אין לדעתי פוטנציאל להפוך למפלגת המונים סוציאל דמוקרטית או למפלגה סוציאל-דמוקרטית רדיקלית הן בגלל ההיסטוריה שלה, הן בגלל הרכב המצביעים שלה בחמש עשרה השנים האחרונות, והן בגלל הצורה שבה מיתגה את עצמה. להבנתי למרצ גם אין כל כוונה להשתנות. טוב לה עם דימויה כמעוזו של "האדם הלבן והנאור". דימוי עצמי המלווה אותה מאז הקמתה. אני מעדיף את מרצ על שינוי או על קדימה ואני יודע שיש אנשים עם כוונות טובות שמאמינים כי ניתן לשנות את המפלגה הזו. אבל אני לא מאמין בזה.

 19. מיכאל לינדנבאום

  יש לי סיפור "נחמד" בקשר לרן.לקראת שלהי 1993 החלה ההפרטה-כלומר ההשמדה הכלכלית של עובדי "פז" הוותיקים בחיפה שנמשכה שנים מספר.סיעת "חיים חדשים" בהסתדרות הצביעה-בוועד הפועל- באופן עקבי נגד עובדי פז שזעקו לעזרה.אחד מ"כוכביה" היה מיודעינו רן כהן.

 20. ירדנה אלון

  יוסי שלום,אני מקווה שלמרות הכל אינך מרגיש מרומה או מנוצל לצרכי יחסי ציבור, (זאת לא הרגשה נעימה,במיוחד) אולם יש לי שאלה ואני מקווה לקבל תשובה, באופן כללי איך אתה רואה את הרעיון לכשעצמו,תנועה חוץ-פרלמנטרית שתחבור למרצ,לוא היית מצטרף לתנועה כזאת מה היו שיקוליך בעניין?כלומר באילו תנאים היית מצטרף ובאילו תנאים לא,
  כמו כן שאלה אינפורמטיבית- קראתי שביום שישי מתכוונים לכנס כנס יסוד של התנועה, וקוראים למצטרפים חדשים לבוא ולתמוך, לצערי לא מצאתי כל אינפורמציה באשר להייכן יתקיים אותו כנס,מהו מצעה של התנועה,ואיך יוצרים קשר,(לפחות על מנת לקרוא ,להבין,לדעת,לשקול אפשרויות) אודה לכל מי שיוכל לתת אינפורמציה מעין זו .

 21. יוסי דהאן

  אני לא מרגיש מרומה, סך הכל מדובר בספין לפוליטיקאים מתחילים. היום אני גם יודע יותר ממה שידעתי אתמול. מי שהדליף את הדבר לעקיבא אלדר ב"הארץ" רצה לטרפד את הפגישה, כאשר הגדיר את משתתפיה כקבוצת תמיכה של מרצ.
  מהטעמים שהעלה עמי וטורי בתגובותיו, אני סבור שמרצ היא כיום מסגרת בעייתית. כפי שהבנתי מחלק מהמארגנים הרעיון שלהם היה להשתמש בשלד של מרצ על מנת ליצור מסגרת פוליטית סוציאל דמוקרטית חדשה. להערכתי השלד, הכולל את חברי וחברות הכנסת ובעלי תפקידים במפלגה, לא ישוש למהר ולהתפרק מעצמו על מנת לאפשר שינוי רדיקלי של המפלגה. אני סבור שיש כיום ואקום עצום בפוליטיקה הישראלית שמפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה שתקום עשויה למלא, ולהערכתי מסגרת כזו עשויה לזכות בתמיכה משמעותית. לא נראה לי שאפשר להקים מסגרת כזו בזמן שנותר עד לבחירות.
  באשר לפגישה, על פי הבנתי לא מדובר בכנס יסוד פתוח למצטרפים חדשים, אלא פגישה של מספר אנשים שנועדה ללבן את עצם האפשרות של הקמת מסגרת חדשה.

 22. מוני יקים אנטיציוני

  השימוש בספינים מעין זה כדי להשיג אפקטים על דעת הקהל ולמלא כביכול משבצות ריקות
  זה טכסיס ישן שבו משתמשים כוחות האופל.
  מבחינה מהותית כל נסיון אופורטוניסטי של פעיל זה או אחר מזרחי לחבור לאיזו כנופיה
  מפלגתית אשכנזית יהיה מאד הרסני, כי צריך להציג חזית סרוב חסרת פשרה
  מול כל צעד כזה, אסור שיהיה כל אמון במפלגות שמייצגות אינטרסים
  מנוגדים לאינטרסים של המאבק הספרדו/מזרחי. העימות שלנו עם המפלגות
  האשכנזיות הוא במישור הלאומי האסטרטגי ולא מאבק על הדבקת כורסא
  זו או אחרת לישבנו של עסקן מזרחי זה או אחר.
  אסור שששום פעיל ספרדו/מזרחי יחבור לשום מפלגה לפי הכלל המחייב
  של "פרוד לפני אחוד " כלומר השאיפה צריכה להיות להקמת מסגרות
  פוליטיות נפרדות כפי שעשתה ש'ס, ואין לפסול את האפשרות של
  הקמת ש'ס חילונית שמאלית לצידה של ש'ס החרדית וזה עדיף אלף
  מונים על כל קוניקטורה אופורטוניסטית של נפילה לטקטיקות
  מרושעות של "הפרד ומשול " מצידן של כל המפלגות שבסיסן אשכנזי
  בין אם במוצהר ובין אם למעשה.
  שתי האפשרויות היחידות הן או פעולה מקבילה במסגרת העל של ש'ס
  או ריצה עצמאית לחלוטין על בסיס עיצובה של אידאולוגיה כלל עצמאית
  העונה לכל הצרכים של הציבורים הלא אשכנזיים.
  כל מי שישבנו בוער לכיסא נידח בכנסת בל יתעוור לנפול במלכודת
  פתאים מעין זו שכן יזכר לדראון עולם.

 23. דוד

  היא האם יש מקום למפלגה סוציאל דמוקרטית במרחב התל אביבי שבין חדרה לגדרה, או כיום, בין חיפה לאשקלון, אותו מרחב שמרכז בתוכו את עיקר הסקטור הכלכלי בישראל?

 24. דני זמיר

  אני הייתי שם פתק חד משמעי בעד מוני יקים.
  האיש פשוט מדהים בניתוח האנליטי שהוא מציג כל פעם.
  יאאלא מוני, אחריך לתת לאשכנזים בראש!

 25. שור

  לאחר פרישת רן כהן נותרה מרץ המפלגה הכי הכי לבנה בכל העולם המערבי,
  שאכן תדאג לאינטרסים של ההון שהיא מייצגת.

  איזה הישג חברתי נפלא.

  שור

 26. מוני יקים אנטיציוני

  שלא ימצאו אף מזרחי לרפואה שיתן להם אליבי ליום הבחירות .

 27. גיל

  יוסי, שכח כל מה שכתבתי לעיל. ראיתי את רשימת החלכאים שהשתתפו היום במפגש ועלי לציין בצער וביגון כי מאלה לא יוושע השמאל. אם הבשורה מלווה בברעם, קוציק, בורג, כסה , רשף ועמי איילון – כאשר האדמור עמוס עוז ממריץ אותם, מדובר בפלופ מוחלט שלא יוסיף ולו מנדט אחד לרשימה החבוטה של מרצ. במקומך הייתי מודה למארגנים על הפרגון וחוזר לאקדמיה.הזירה נותרה בין קדימה לליכוד ופרסומאי קדימה בוודאי ישלפו את הצהרות בני בגין ודן מרידור על אופיו של ביבי במהלך עבודתם עמו בעבר. ברק יוותר עם החברים שנותרו בדיור המוגן בתנאי שהזכרון יעמוד להם. השמאל יתכווץ לגודלו הטבעי משום שלא השכיל להכשיר מנהיגות אוטנטית צעירה ומחדשת. אין בכך כל אסון משום שממשל אובמה יזנב ממילא בכל ממשלה שתקום בישראל ואם לא ייענה יגיב בקיצוץ קיצוני במענק הבטחוני.