מכון ויצמן לעובדים: ותרו על זכותכם להתארגן ותוכלו לחזור לעבוד

נדב אהרוני

עובדי מוזיאון גן המדע במכון ויצמן נאבקים על זכויותיהם מול הנהלה אשר החליטה לפגוע לא רק בזכויות המגיעות להם אלא גם לנסות לשלול את יכולתם להתנגד לפגיעה זו. כזכור, המכון מתנה את חזרתם לעבודה של המדריכים בכך שיוותרו על מאבקם הקיבוצי. לאחר שהמדריכים הפסיקו את עבודתם למשך שעה בעקבות למעלה מ- 90 יום של סירוב להכיר בנציגות העובדים ולנהל עמם מו"מ, ההנהלה דרשה מהעובדים כתנאי לשיבוץ לעבודה להתחייב להימנע משיבוש העבודה – הכלי המרכזי העומד לעובדים במאבקם מול ההנהלה. משלא נכנעו לתכתיב ההנהלה נאמר לעובדים כי אין צורך בעבודתם במוזיאון עד להודעה חדשה. העובדים ש"העזו" למחות על שלילת פרנסתם בידי ההנהלה אינם מורשים כלל להיכנס למכון ויצמן.

ביום שני השבוע מספר עובדים נקטו בפעולה הסברתית באחת ההרצאות שהתקיימה לקהל הרחב במכון ויצמן. העובדים חילקו פליירים לבאי הכנס והסבירו לכל המעוניין כיצד הנהלת המכון נוהגת כלפיהם. הנהלת המכון כנראה לא כל כך רוצה שהאופן שבו היא מעסיקה עובדים ייוודע לציבור שכן היא מיהרה לשלוח מאבטחים שירחיקו את העובדים מהמקום וימנעו בגופם את פעילות ההסברה. פרופ` חיים הררי, המשמש כיו"ר העמותה המעסיקה את עובדי המוזיאון עמד מן הצד וחייך לעבר העובדים בזמן שהמאבטחים הטיחו לעברם קללות ואיומים בסגנון "נפרק לכם את הצורה". הררי, שהרגיש כי הוא מחויב להוסיף את חוות דעתו האקדמית, הטיח בעובדים כי מקום עבודתם שייך לו והאשים אותם בקומוניזם. למרות זאת העובדים התעקשו ליידע את באי הכנס כיצד מכון ויצמן נוהג כלפיהם וזכו לאהדה מצד האורחים.

אמנם לאחר שהכריזו על סכסוך עבודה נפגש מנכ"ל העמותה בשתי פגישות עם חברי נציגות העובדים, אך הדגיש כי הוא נפגש עימם כפרטים וכי הוא מסרב להכיר בנציגותם ולנהל עימם משא ומתן. כיום הוא מתנה כל הידברות עם העובדים בכך שלא יסטו ממהלך העבודה התקין (במקום העבודה שכניסתם נמנעת אליו) וימנעו מכל פעילות מחאה. המשוואה פשוטה: ותרו על זכותכם הבסיסית להתאגד ועל הזכויות המגיעות לכם ותוכלו לחזור לעבודה.

בכדי להמחיש להנהלה שאין בכוונתנו להיכנע לתכתיבים דרקוניים שכאלה העובדים יקיימו משמרת מחאה מול השער הראשי של מכון ויצמן, ברחוב הרצל ברחובות (5 דקות הליכה מתחנת הרכבת) ביום חמישי 13/11 בשעה 17:00. אנו קוראים לכל מי שמסרב להשלים עם ניצול שיטתי של עובדים להצטרף אלינו. כמו כן הינכם מוזמנים לפנות לגורמי ההנהלה האחראיים להתנהלות מול העובדים:

אריאל היימן

 (מנכ"ל מכון דוידסון –

העמותה שבאמצעותה מועסקים העובדים)

Ariel.Heimann@weizmann.ac.il

גד קובר (סגן נשיא מכון ויצמן)

Gad.Kober@weizmann.ac.il

חיים הררי (יו"ר מכון דוידסון)

haim.harari@weizmann.ac.il

עצומה למען עובדי גן המדע:

http://www.atzuma.co.il/petition/smadarh//0/1

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילן תלמוד

  זו ממש םגיעה בבשר החי של הדמוקרטיה וזכויות האדם.

 2. יואב לוי

  מאבטחי מכון וייצמן שזכו לאותו היחס, כעת משתפים פעולה עם המכון כאשר הוא עושה את אותם הדברים לעובדים אחרים שלו.
  כואב לי לקרוא את הדיווח הזה.

 3. אמיר

  כל כך מייאש! כל כך מייאש לקרוא שהמאבטחים (צוות 3) שרק לפני זמן מה ביקשו את אהדת הציבור (ממש פה) במאבקם הצודק לשכר הוגן ולקיום הזכות להתאגד, הם אלה שעכשיו משרתים את אותה הנהלה התוקפת עובדים אחרים של מכון ויצמן. וכמה מייאש לדעת שהמאבטחים ועובדי גן המדע, אינם אלא חלק ממכון שמכשיר מדענים ומהנדסים בשביל תעשיית המוות הקוריה נשק גרעיני, כימי וביולוגי (וקונבנציונאלי), שכל תכליתו דיכוי של עובדים אחרים, בני אדם, רק שהפעם הם ממוצע פלסטיני או מוסלמי-ערבי. כל כך מייאש שבא להרים ידיים, לטמון את הראש מתחת לשמיכה ולא ולצאת מהבית ב-20 שנה הקרובות עד שבני אדם יפסיקו לנהוג כך כלפי בני אדם אחרים, בעלי חיים והטבע כולו.

 4. טלילה סטן

  ושאר שיטות "הפרד ומשול"
  מצליחות בישראל בגדול.

  מראה לכם עד כמה "ישראל ערבים זה לזה".
  סולידריות? חפשו במקום אחר.
  אולי בפולניה, בגדנסק…

 5. טלילה סטן

  שיסוי עובדים אלה באלה.

  מתנצלת על השגיאה.