אובמה הישראלי

יוסי דהאן

ידיעה משעשעת הבוקר ב"ניו יורק טיימס", על בנימין נתניהו שהעתיק את קמפיין הבחירות של ברק אובמה באינטרנט והמציג את עצמו כמועמד של שינוי. מנהלי הקמפיין של אובמה מודים שהם עדיין לא נתקלו בפלגיאט כזה. Yes We Can, התחלף ב Together We Can Succeed. נביא האגואיזם הכלכלי והחברתי שכראש ממשלה ושר אוצר פירק כל התארגנות קולקטיבית משווק עתה את עצמו כ"יחד נצליח". מי שהאידיאולוגיה הכלכלית והחברתית שהוא דוגל בה מובילה בימים אלה למשבר הכלכלי הגדול ביותר שפקד את העולם מזה עשרות שנים, קובר את עברו וממציא את עצמו מחדש.

כפי שמציין מחבר הידיעה איתן ברונר, קשה למצוא מישהו שהמסרים שלו רחוקים יותר מאלו של אובמה. כך למשל, אובמה התחייב לקיים דיאלוג עם הפלסטינים. נתניהו סבור שזה שמיותר לחלוטין, במקום זה הוא מבטיח לילידים שהוא יפתח להם את הכלכלה. 

אם קיים דמיון בין נתניהו למנהיג אמריקאי, נתניהו הוא התאום האידיאולוגי של הנשיא המכהן ג`ורג` בוש. אולם אל תתפלאו אם הלפידים, השביטים והכספיתים של התקשורת הישראלית יתחילו בימים הקרובים להתפעל מ"נתניהו החדש", לראיין את דן מרידור ואסף חפץ על צבעה החדש של הזיקית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיכאל לינדנבאום

  זה נתניהו שאמר שאם תחזור על שקר פעמים רבות זה יהפוך לאמת או מישהו אחר מאד.. בכל מקרה יש לנו את ברק הסוציאל דמוקרט ממגדלי אקירוב ,את שטרסלר שהתחיל לכתוב בדיוק ההיפך,אבל גם לצערי הרב ,עמיר פרץ ששנים הוא מוכר "סחורה סוציאל-דמורטית" שעשוקי ההפרטות וחברות כח האדם מכירים היטב.

 2. מוני יקים אנטיציוני

  הפעם המצב ברור שלושת המובילים שנים משוחזרים ואחת חסרת כישורים
  באופן מוחלט.

 3. חני

  מה ההתלהבות מאובמה תנו לו זמן להוכיח את הבטחותיו ונראה
  העיתונאים שלנו בכל מצב לא נותנים לאף אחד זמן וקרדיט העיקר להגיד משהו
  ובד"כ שטויות

 4. יואל קורנבלום

  נראה שגם אובאמה וגם נתניהו מגובים על ידי ההון. ומצד אחר אובאמה נראה שינה כמה מדעותיו המיליטנטיות ואולי נראה אם נתניהו ישנה את עורו גם כן. אז יש דמיון. אנשים לומדים ומשתנים והעתיד יראה.

  ועוד משהו למיכאל לינדבאום, גם אמת צריך לומר הרבה פעמים עד שזה הופך לאמת.

 5. איציק ניסני

  נתניהו לפני בחירתו …או לא כראש ממשלה
  ושוב לא נלמד הלקח ומתנפלים עליו
  ו הסיגרים של אז הפכו סיסמאות ?! גנובות ..מאובמה…נו באמת………….
  מתוך מעקב אחר שניהם
  ביבי בוגר יותר מנוסה יותר כתב ספרים יותר פטריוט יותר עם ניסיון מעשי יותר מאובמה ולמרבה הפלא אפילו יותר אמריקאי מאובמה………..
  והתקשורת במקום לספר סיפור פיקנטי ומעניין על המסלול של שני המנהיגים בכוח .
  מרבה מלל מיותר על סיסמאות הנובטות היום ומתיבשות מחר .
  אז מה יוסי דהן נגמרו הנושאים לכתוב ? וגם המקור הוא מעיתון זר זה לךא עושה פה רושם
  הנה הצעה :בוא תבדוק כמה רחוק כל אחד מראשי הממשלות שלנו ממה שהצהיר בזמן הבחירות !!!
  בדקתי
  נתניהו היה הכי קרוב למה שהצהיר קודם.
  כמה כבר אפשר להעמיד את ביבי בפינה

 6. יעל

  כדי לזכות בראשות הממשלה הוא יעשה הכל. הוא ימכור את ערכיו [אם בכלל יש לו אג'נדה יציבה וברורה], הוא יגייס כל כלי, כל דמות, כל דבר שיבטיח את בחירתו.
  אומרים שנתניהו ביחס לפוליטיקאים האחרים אינו מושחת. לטעמי הוא משחית כל חלקה טובה של ערכיות, של יציבות, של אמונה בדרך. הוא מגלומן שיעשה וישתמש בכל האמצעים כדי להגיע לשלטון.
  וכשהוא יגיע לשלטון הוא מסוגל לרמוס כל אדם או רעיון אשר עד לבחירתו עמד לימינו.
  ההנהגה של נתניהו מסוכנת מאוד. לצערי והלוואי שאתבדה הוא כנראה יהיה ראש הממשלה הבא. משום שאין הנהגה אחרת. מזה שנים ארוכות לא קם מנהיג בישראל.

 7. איזי גור

  "אריימגפעלן" : נפלנו. היה אומר סבי ז"ל לנוכח משבר או תקלה כל שהם. בדרל כלל כיוון לפשלה מצדה של ממשלת המנדט או מצדה של הסוכנות היהודית בפיקודו של ב.ג.
  אין לי ספק כי לנוכח הסקרים המנבאים את שובו של הבינבוניהו אל אשות הממשלה, היה שב ומפטיר את האמירה הכל-כך נכונה.
  נפלנו פעם וניפול בשנית. זאת – מפני ש… שיש לנו חצי עם שאי פעם רצעו את אבות אבותיו אל המשקוף. אלה שאמרו "אהבתי את אדוני" (שמות כ"א – 5)
  אז אם אתה זקן וחולה, או מובטל ועני, או חסר גג ,או ואם חד הורית רישמו זאת לפניכם. את המימון לניהול מערכת בחירות מרשימה ו"משכנעת" יקבל מר ביביהו מעתירי ההון שלהם היה ויהיה מחויב. את הקולות , הוא יודע, יקבל ממך וממך וממך. מפני שאתם חושבים מהבטן ולא מהראש.
  את זה הבינו בשכבר הימים שולמית אלוני ויוסי שריד ולאחרונה גם יוסי ביילין ורן כהן (הראשון נתן את כולו כולו להבאת שלום השני דאג לקורת גג על ראשם של אלה שהצביעו ויצניעו לביביון ולכן דריד ואלוני, וביליין ורן כהן הראו לכם אצבע משולשת. ובשקט בשקט לחשו לעצמם ואולי גם לקרובים אליהם: "הטמבלים רוצים את ביביהו עוד פעם . מגיע להם. שיאכלו את החרה עד הסוף".
  אבל על מה ולמה נגזר גם עלי, על בני משפחתי, על קרוביי וידידי פקוחי העיניים לאכול את הטינופת. "הבתי את אדוני" את ואתה אוהבים להיות עבדים?! אני לא .
  ראו הוזהרתם

 8. ציון זוהר

  אף שאיני מסכים עם הכותב הקודם, הייתי בכל זאת מעוניין לקרוא את תגובתו של יוסי דהן,

 9. מיכאל

  כידוע במשך שלוש השנים האחרונות משלה בישראל ממשלת שמאל מרכז, הייתי אומר שההתחלה לפחות בראשות עמיר פרץ שהיה השותף הבכיר של אולמרט הביאה את כותב המאמר ואת אתר העוקץ בצדק בעבר לתלית תיקווה של סדר חברתי חדש .

  אבל עמיר פרץ בחר בביטחון, היה שר ביטחון ימני מהדרגה הכי מנוולת , היה סמן ימני בהובלה למלחמה , ונטש בגדול את כל האג'נדה החברתית בזכותה הוא הוצב כאיש מפתח בראש מפלגת העבודה .

  וקרה מה שקרה המלחמה , אבל לא רק המלחמה בה נזרקו מילארדים , לא בוצע המהפך שהיה ראוי לבצע , להפוך את האג'נדה של נתניהו ולהביא לסדר יום חדש חברתי כלכלי, עם כל הכבוד לכותב המאמר הוא שוכח שנתניהו לא היה זה שחיסל ילדים בעזה , ולא היה זה שזרע מצררים בלבנון , זה היה עמיר פרץ הנפשע , שלא רק שרימה את בוחריו , הוא היה אחד משרי הביטחון חסרי הדעת שהפליא להפוך עורו . ונהג בוולגריות והוא לא ראוי לשום סלחנות.

  אין ספק שעכשיו ראוי להביא למהפך לא רק בתפיסת העולם אלא גם בחמלה כלפי העוני ושינוי חברתי , אלא שנדמה שהדבר הכי קל זה להפנות את האשמה בנתניהו, מאז עזב את האוצר עברו 3 שנים כמדומני, יכול היה פרץ לו היה איש ראוי והנאמן להבטחותיו להפוך את הקערה על פיה, והיינו עכשיו נמצאים בעולם אחר, בו נתניהו היה הופך זכרון בלתי רלבנטי.

  מי שהפך את נתניהו לרלבנטי זה אלו שהביאו עלינו את עמיר פרץ שרימה ללא בושה את כל בוחריו נטש את הבטחותיו ולמעשה לא ניסה אפילו להתקומם על המשך האג'נדה של ביבי שמושלת באוצר , את הקלות הבלתי נסבלת של הטחת האשמה בכל דבר בביבי הייתי מיעץ לך ולכל מי ששש לכתוב אותה לנצור אותה ולו למען החובה לומר אמת .

  ולבסוף השמאל התנפץ לא רק בגלל עמיר פרץ אלא גם בגלל שהתיקווה הסוציאליסטית היא אהוד ברק, או עמי איילון ואו אפילו ג'ומוס הקיבוצניק, כשאין אלטרנטיבה ראויה , זו הקרקע שבה משגשג נתניהו .
  הבעיה היא לא נתניהו הבעיה היא שהשמאל הציוני אימץ את דרך נתניהו בכלכלה , לפיכך בעצם הם נתנו את הגושפנקא לדרך נתניהו , לקפטליזם החזירי, אין בישראל מנהיג ודרך אלטרנטיבית במיוחד לא השמאל הציוני שהוא חזירי לא פחות מביבי, את הנסיגה לעבר החזירות של ברק לא ניתן אפילו להציג כאלטרנטיבה, וראה גם את התרסקות העבודה ואת השמאל שמחפש עדיין את התיקווה אצל אנשים כמו אברום בורג, או ברעם היועץ של עמיר פרץ , או עוד בורגנים שכולם פחות או יותר קאפטליסטים חזיריים לא פחות מביבי.

  אגב למיטב ידיעתי אובמה לא רץ בישראל , הוא עדיין לא עשה שום דבר, ונכון זה רגע היסטורי, עצם בחירתו היא היסטורית , אבל עד שלא יעשה מעשה ויהפוך את הקערה על פיה, דבר שאני אישית מיחל לו, אין טעם לפתוח בחגיגות מוקדמות, זכור כי עמיר פרץ היה מין אובמה , הוא לא רק הכשיל את המהפכה הוא החזיר במו ידיו את הרלבנטיות של ביבי.

 10. שור

  נתניהו הוא שינוי מסויים לעומת שלטון קדימה – עבודה,
  ממש כמו שאובאמה הוא שינו מסויים לעומת שלטון בוש.

  ומעניין שרק לפני יומיים נכתב כאן ב"העוקץ" –
  "יום וחצי אחרי השמחה הגדולה על בחירתו של אובמה לנישא ארה"ב מתחילים לעוף שמות של אנשים המועמדים, אולי רק בעיני העיתונים, לתפקידים בכירים בתחום הכלכלה. מי שמצפה לגדולות ונצורות כנראה יתבדה. המועמדים הם בכירים לשעבר בממשל קלינטון ואפילו במשטר ריגן. שלא לדבר על רפובליקנים לתפקידים בנושאי מדיניות וביטחון."

  בניגוד למיתוסים ולאגדות, נתניהו כן התערב בכלכלה גם כשזה בא על חשבון האינטרסנטים –
  – הלאמה של קרנות הפנסיה הוותיקות ע"י הממשלה ומימון ציבורי בסך עשרות מיליארדי שק' לאורך עשרות שנים.
  – התערבות ממשלתית ממש כוחנית אשר הכריחה את קרטל הבנקים בישראל להעביר ניהול חסכונות בסך מאות מיליארדי שק' לחברות לא בנקאיות.
  מה זה אם לא התערבות בכלכלה ??

  לפעמים הממשלה צריכה להתערב בכדי להבטיח שוק חופשי,
  כך קרה בארץ וכך קרה גם בארה"ב לפני עשרות שנים (כמו פירוק מונופול הטלפון בל) וגם כעת.
  המציאות הרבה יותר מורכבת מלצייר אנשים בשחור ובלבן.

  שור

 11. סמי

  מה עוד אפשר לומר על הפוליטיקה הישראלית, חוץ ממגיע לנו. הרי מי שיצביעו לרודף הבצע הזה הם אותם מסכנים שאיבדו עבודה, קצבאות ופנסיה. אותם אלה שהכיבוש מחזיק אותם על אש קטנה ומשחרר אותם לפי הצורך. נתניהו מזהם את השם אובמה, היה מת להגיע לקרסוליים השחורים שלו. צריך לזכור שהתקשורת האמריקאית שיחקה תפקיד עצום בסילוק הרפובליקנים מהשלטון. לתקשורת הישראלית אין שום עניין בשינוי ולכן נקבל את נתניהו או לבני, דור שני לפאנטים ציונים-אשכנזים, או ברק פנאט מוטרף בזכות עצמו. בינתיים זה מה שיש בארץ המוגבלויות. מגיע לנו.

 12. עמית

  למר ניסני היקר – הצצתי בדוחות כספי הפנסיה שלי וחשכו עניי. כסף זה היה מושקע בצורה הזהירה ביותר האפשרית והוא הולך ומצטמק במהירות. הסתכל בבקשה גם אתה על כספי הפנסיה שלך המצטמקים…
  זה נתניהו… זה פועלו… זו ה"מנהיגות הכלכלית האחראית" שלו…
  לא חושב שכספי הפנסיה שלנו יכולים לסבול עוד קדנציה של נתניהו הלומד…
  שילך לעשות לביתו ויניח אתנו בשקט…

 13. מיכאל לינדנבאום

  והוא סמן ימני למדיניות שוד האוכלוסיה שמתנהלת מזה שני עשורים לפחות על ידי ממשלות ישראל בעבר,בזמנו וכיום.לניסני-כתבת " דהן נגמרו הנושאים לכתוב ?".ובכן ביבי הלאים את קרנות הפנסייה הוותיקות,שדד 30 עד 40 אחוז מערך הפנסיות,זרק כספיהן לבורסה ובתור בונוס דחה גיל הפרישה מ-65 לגיל 67 .פועל יוצא-אני מובטל בן 64 צריך לחכות 3 שנים במקום שנה לפנסייה שכלל איני יודע מה יהיה שיעורה.בשבילי זה לא נושא כתיבה,זה נושא קיומי.
  לקורנבלום-אובמה שונה בהרבה מביבי.אובמה לטוב ולרע הוא הבטחה לעתיד.ביבי, מיידע אישי שלי ומאות אלפי אחרים הוא אסון בטוח.
  לשור-הבעיה היא לא אם קייםת התערבות ממשלתית אלא מי הרוויח ומי הפסיד מהתערבותו של ביבי.שוד הפנסיות הגדול,הקיצוץ האכזרי בקצבאות ,הקלות המס המפליגות לעשירים,הרס המעמד הבינוני השכיר על ידי הפרטה והעסקה פוגענית על ידי חברות כח-אדם ,כל אלה לא משאירים ספק מי הפסיד.
  לעמית- אתה ואני ואחרים יודעים בדיוק מי ה"תכשיט" ביבי.אלה מהמגיבים שעדיין תומכים בו מחכים כנראה לסנוקרת ממנו .

 14. דוד

  תחכי כמה שנים ותראי אותו חוזר ומתנפח. תיק הפנסיה שלך מחזיק נכסים, לא כסף, וכמו שערך הנכסים ירד, כך הוא גם יעלה. הסיבה, שהוא ירד, היא, שהרבה גופים ממונפים מכרו נכסים כדי להשיג מזומנים, וכתוצאה מכך, המחיר בשוק איננו משקף מחיר ריאלי. עוד כמה שנים המשבר יעלם ושווי הנכסים שלך יעלה.

  ליעל
  הדברים שכתבת נכונים לכל פוליטיקאי. כל פוליטיקאי פועל מתוך שאפתנות, כולל גיבורך אובמה. החכמה במשטר דמוקרטי, ואת זה אובמה, בתור פרופסור למשפט חוקתי, יכול להסביר לך היטב, איננה שהיא מכריתה את השאפתנות, אלא שהיא מחייבת אותה לשרת את האזרח כדי להצליח.

  ודרך אגב גם לביבי יש ערכים כמו שראינו בהתנתקות, לא הערכים שלך, אבל כידוע ערכים יש רק לשמאל.

 15. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  הרי כל הפולטיקאים מטבעם שקרנים , היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו בפוליטיקה הישראלית התשובה היא כן.
  כולם יבטיחו הבטחות שווא בלי שום כוונה לקיים . כול מי שיכול להתחזות ולחקות מנהיגים אלה ואחרים יעשו זאת בלי להניד עפעף. והציבור הולך בהנאה שולל אחרי מנהיגיו . מה חדש במקומותינו.
  גם אובמה לא הכי דובר אמת בלשון המעטה או ליתר דיוק אחד בפה אחד בלב, כשהכריז ירושלים המאוחדת תהיה בירת ישראל.
  צחקתי למשמע דבריו,הרי ראש הממשלה אומרט ואחרים מוותרים על חלקי ירושלים מראש בלי מו"מ.

 16. אתי מלוד

  לטעמי, פגיעה בכספי ציבור (שנחסכו שנים כדי להבטיח עצמאות כלכלית סבירה בפרישה) – שוד לאור יום,
  אני לא מוצאת ביטוי מתאים יותר לתופעה.

 17. איסקנדר

  הבעיה אינה בעולה -יורד אלא בכך שמישהו סבור שנכון לקחת כסף, שנחסך במשך עשרות שנים, כדי שישמש בטחון כלכלי סביר לאדם בערוב ימיו,ולהשקיע אותו בקזינו.

  יש עניינים שלא משחקים עמם.

  כדי לעודד חיסכון נהגה המדינה להוציא איגרות חוב ייעודיות-שיעדן להבטיח תשואה ידועה וקבועה לחוסך.קרן הפנסיה/קופת הגמל וכד' רכשו איגרות אלו שערכן ותשואתן הובטחו ע'י המדינה.

  היתרון לחוסך באיגרות אלו היה שהן נשאו ריבית גבוהה מהריבית הרגילה.
  החסרון למדינה-אותה ריבית עצמה שהעמיסה על קופת האוצר/המדינה ריבית גבוהה.
  עבור נשמות בלתי ראויות כמו נתניהו זה לא ריווחי/כלכלי.
  לכן הוא,כמו כל הגדולים(מדינות המערב,בעיקר)איפשר לקרנות הפנסיה/קופות הגמל להשקיע עד כ-20% מהכספים שהחוסך הפקיד בנאמנות אצלן ברכישת ניירות ערך שהערך שלהם עשוי לעלות אבל גם עלול לרדת.

  אפשר להתוכח עקרונית אם ראוי שכך יהיה עם כספי החסכונות ואפשר להתוכח,אם מחליטים שראוי להשתמש בכספים אלו למטרות ספקולטיביות, איזה אחוז להשקיע בניירות מסוכנים אלו.

  קשה להתוכח עם כל ה"עולם" שמשקיע בקזינו כספים יקרים אלו.
  אין תשובה חד משמעית.
  כשהבורסה עלתה גם כספים אלו חגגו.
  עכשיו היא יורדת.
  האם אתה בטוח דוד שהיא תעלה?ואם כן מתי ובכמה?מה יעשה מי שכבר פנסיונר?שיצא לפנסיה בעוד חצי שנה?
  מה עם ה"חוויה" המשתקת כאשר את רואה כיצד ערך חסכונותיך מתאדה?כמה שווה החוויה הזו?מה עם התכניות שהיו לפנסיונר שגם הן הושעו,לפחות.

  הבורסה משמשת עבור משקיעים/יזמים ככלי לקבלת כסף מהציבור כדי לקדם פעילות כלכלית.זו דרך אלטרנטיבית לקבלת הלוואות בבנק או פניה למדינה שתסייע.לא תמיד,בהמעטה,הכספים אכן משומשים לייעודם.
  היזמים תמיד ירצו להרויח,ביושר או ביושר מופחת.השאלה אם דןןקא כספים יקרים אלו צריכים להכנס לקלחת המסוכנת הזו?ככל הנראה דווקא כספים "קלים" אלו המנוהלים ע'י מנהלי כספים מקצועיים סובלים מהעדר מנהל איכפתי ודואג.
  אולי צריך לחייב כל מנהל מקצועי כזה שישקיע מכספו הפרטי או את חסכונותיו באותן מניות/איגרות חוב/אופציות שהוא קונה בכספם של אחרים.הוא יהיה אז לא רק מקצוען אלא גם לא הרפתקן.הוא יהיה דואג ואיכפתי.

  נתניהו אינו מקצוען ואינו דואג ואינו איכפתי.

 18. מיכאל לינדנבאום

  בהחלט מסכים עם עיקר דבריו של איסקנדר בקשר להפקרות שבעצם זריקת כספי הפנסייה לבורסה.עם זאת נדמה לי שאם החוסכים בקופות הגמל יודעים בזמן סביר מה קורה עם כספם לטוב או לרע הרי בקרנות הפנסייה ההתעללות בעמיתים חוגגת.הסיבה ,אם נניח שהקרן מודיעה שהרוויחה אחוז זה או אחר,ואתה הפנסיונר לעתיד המאושר רוצה לברר מה ערך הפנסייה העתידית שלך ,בכסף לא באחוזים,אתה תיתקל בחומת שתיקה והשתקה.לעומת זאת אם יש ירידות בבורסה ,אנחנו מתבשרים שערך הפנסייה יירד.גם במקרה זה יסרבו לגלות לך בכמה.

 19. ירדנה אלון

  a whiter shade of pale כך נקרא השיר במקור של להקת פרוקול הארום,שיר עם אוירה פסיכאדילית כיאה לתקופה שבה הוא נכתב, וכך נראה לי היו פניו של אובאמה הופכות להיות לוא היה נודע לו שהוא ונהנתניהו נמצאים באותה סירה אידאולוגית ושנהנתניהו רואה עצמו ברק אובאמה הישראלי, נראה לי שצבע פניו היה הופך משחום לבהיר יותר מחיוורון, הוא בטח היה שואל את עצמו איזו פטריה לעזאזל נהנתניהו לקח,?ואם בעשירי לפברואר יתברר לי שנהנתניהו הוא אכן ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל , אני אחפש לי פטריות להתנחם בהן, ואלה לא תהיינה פטריות שמפיניון.

 20. דוד

  אתה עצמך מודה שהבורסה איננה קזינו, שהרי הכסף מיועד להשקעות נושאות פירות, ולא להימורים, שבהם צד אחד מפסיד והשני מרוויח (מה שקרוי משחק סכום אפס).

  אלא מה, שקודם המדינה השקיעה ואתה לכאורה ראית רווחים בלבד ולא ראית הפסדים, וכאן אתה רואה גם את ההפסדים. את ההפסדים של הממשלה ראית רק דרך המיסים כמו מס האינפלציה, מיסי מע"מ ומיסים אחרים לא פחות רגרסיביים. הניהול של המדינה איננו עדיף על הניהול של הבורסה, וכאשר פרץ המשבר הכלכלי בשנות השבעים, מדינת ישראל שקעה במשבר בדיוק כמו שהבורסה שוקעת היום במשבר, אלא שאז לא היו אלטרנטיבות, ולא היה את מי להעניש כמו שהיום נענשות קופות הגמל.

  אני לא אתייחס להערה שלך על נתניהו, כי מלכתחילה אתה לא תתן לו התייחסות הוגנת ("נשמות לא ראויות").

  אני בטוח שהבורסה תעלה כל עוד המשק עולה. אין כאן שום קזינו. יש כאן פשוט נתיב להשקעה שעוקב בצמידות לצמיחה במשק. אם אתה מאמין שאין צמיחה, אז הכל הופך לקזינו. אבל במאתיים שנה האחרונות נרשמו נתוני צמיחה עקביים בעולם המערבי, תחילה באנגליה ולאחר מכן בשאר העולם. כתוצאה מכך השקעה בבורסה לטווח ארוך היא השקעה הגיונית וסבירה, שכל יציאה החוצה מגבירה את הסיכון להפסד בה (שבאופן חד פעמי הוא קטן, אבל באופן עקבי מוביל להפסד עקבי). סביר להניח שאם היית חי סביבות הים תיכון בדיוק עם זמן גילוי הנתיבים להודו, והקריסה הכלכלית והאקלוגית של החברות סביב הים התיכון (צפון אפריקה, ספרד, הלבנט, תורכיה, איטליה), השקעה בבורסה הייתה מביאה לך רק הפסדים. אבל כל סוג של פעילות כלכלית היה מביא לך הפסדים. אנשי עסקים מפסידים את כספם, עובדים מופטרים, עניים מתים ברעב ובמחלות עד שלבסוף האוכלוסיה מתייצבת בשווי משקל כלכלי ודמוגרפי נמוך יותר (תיאור של התהליך תוכל לראות בספרו של ג'ארד דיימונד "התמוטטות"). אבל כל עוד העולם המודרני ממשיך לקיים יחס צמיחה עקבי, גם הבורסה תמשיך לעלות, ובטווח הארוך תתן תשואה עקבית הגבוהה ביותר (כולל זמני ירידות כמו השפל הגדול).

  מהו אותו טווח זמנים ארוך?
  בין 10 ל15 שנה. כלומר הזמן להפחתת הפעילות המסוכנת בבורסה צריכה להיות בסביבות גיל 50-55. והגיע הזמן שמנהלי השקעות יתחילו לנהל את הכסף בהתאם לכללים הללו (אם הם לא רוצים לפשוט את הרגל בגלל משיכות של מפקידים).

  לגבי הערתך האחרונה:
  לטעמי, עם הזמן מנהלי השקעות יתחילו לעשות זאת בעצמם, כדי למשוך מפקידים לחשבון שלהם.

 21. מיכאל לינדנבאום

  דוד אומר שהחל מגיל 50-55 אין להיכנס יותר להשקעות מסוכנות בבורסה.לך לספר את זה לאלו שהם כבר בגילאים המסוכנים ושכספי הפנסייה שלהם הוכנסו בעל כורחם לבורסה בתוקף החלטות הממשלות על צמצום דרסטי של האג"חים הייעודיים לטובת בורסה מופקרת.יש להחזיר לפנסיונרים את מה שנשדד מהם על ידי ממשלות הטייקונים הבוזזים.

 22. אתי מלוד

  ראוי וחשוב לציין, מי הם הנפגעים העיקריים – מעמד הביניים (הרוב המכריע במדינה) שבקריסת הכללה מצפים ממנו להירתם ולאזן את הכלכלה אך כאשר מצהירים על מהפך (צמיחה) מעורבות האזרח אינה חיונית יותר ויש המעדיפים להותירו בערפל (שמא ידרוש את חלקו הלגיטימי בשיפור).

  מי אמור לפצות את האזרחים שחסכו עשרות שנים בקופות גמל (לפנסיה)?
  מן הראוי לחייב את ה"מהמרים בכספי הציבור" לשאת באחריות (או לפחות בחלק מהנזקים שנגרמו מהימורם השגוי).

 23. טלילה סטן

  ביבי הציג את עצמו כתואם-קלינטון.
  האיש הוא חקיין. קוף אחרי הצלחה.
  מעתיקן חסר בושה.
  קופי-ביבי.

 24. איסקנדר

  בודאי שהבורסה תעלה.
  אם כי לפני כן היא עוד תרד.
  שוב,לא בזה העניין.
  מדובר באתר בו מתנהל מסחר במניות ולמעשה בכסף המבוסס על תקוות ותחזיות וחישובים והרבה ידע והבנה מושקעים ע'י המשתתפים אבל……..בסיכומו של דבר מדובר בהרבה אי ודאות ולכן זה סוג של קזינו.
  גם בקזינו יש הרוצים לגלות את ה"פטנט" כדי לעשות "מכה".

  כל החיים שזורים בתקוות שהתבדו,באירגונים שהוקמו לצורך עניין מסוים ובמהלך השנים התחוללו שינויים שהרחיקו אותם מיעדם והם עוסקים בעניינים אחרים או נוספים.
  בבורסה הוסיפו אנשים "יצירתיים" כל מיני "מכשירים" שהרחיקו אותה ממטרתה הראשונית והחשובה והפכו אותה למכשיר לעשיית כסף.
  הגוף האירגוני שנקרא בורסה והרשות לניירות ערך,בנק ישראל,האוצר,לשכת רואי חשבון ואחרים היו אמורים לספק פיקוח והכוונה ל"יצירתיים" די למנוע מהם לנצל את יכולותיהם כדי לעשוק משקיעים תמימים.
  והם נכשלו.
  למעשה אין סיכוי שיצליחו.
  הגנבים והשודדים תמיד מקדימים את השוטרים.
  וכל מנעול חדש "זוכה" לכמה שעות של חסד עד שנמצאת השיטה לפרוץ אותו.

  לסיכום-כדי שאנשים לא ימצאו שדווקא בגיל קריטי בחייהם אבד חלק מכספם אסור לאפשר לזרים להפקיד חלק ממנו בשום קזינו.
  חובה לזכור-המדינה מחייבת את האזרח להפקיד מדי חודש כספים בקרן פנסיה או בקופת גמל כדי שבהגיעם לגיל שלא יוכלו להתפרנס,לגיל בו הבריאות מתרופפת,לגיל בו האדם מאבד יכולות ותלותו באחרים גדלה,או אז לא יפלו למעמסה על המדינה וחייהם יהיו סבירים.
  עובדות אלו מחייבות המדינה להתיחס לכספים אלו באחריות ולא לאפשר לסכן אותם בהשקעות מסוכנות.
  אנשים בגיל זה זקוקים לבטחון,ודאות ויציבות.

  לא כל מה שנעשה בעולם בהכרח מתאים לנו.
  ומסתבר שגם לא מתאים לעולם.

 25. ירדנה אלון

  טוב זה הירח בצמידות לנפטון לפי תאריך הלידה שלו 21/10/1949
  למי שלא מבין זאת לא שפת סתרים זאת שפת הסמלים באסטרולוגית

 26. אתי מלוד

  מה שמעלה את רמות הסיפים, העובדה ש"מהמרי כספי ציבור" הם בדרך כלל אלה ש"ממונם האישי" לא כלול במשחק

  (אלא שמור במקום מבטחים), רוצה לאמר שהאזרח הפשוט ברוב המקרים (אם לא בכולם) יוצא נפסד/פגוע אך "המהמר

  הראשי" יודע לנצל כל מצב לטובתו (ממונו) ולא משנה על גבו של מי? היעד – מיקסום רווחים גם אם בדרך רומסים כמה

  מאות/אלפים או יותר של אזרחים הגונים ותמימים שמאמינים/מקוים שהמדינה מעוניינת בטובתם???

  לעניות דעתי, פגיעה באזרחים של היום תחזור כבומרנג למדינה בשעה שערך כספם יתדרדר/יעלם, אז לא יהיה מנוס

  מלתמוך ולסייע לנפגעי "מהמרי כספי הציבור" והסטריאוטיפ שידבק בהם "טפילים" (שלא באשמתם) .

 27. טלילה סטן

  בקשר לירח של ביבי שצמוד לנפטון.
  מה עוד שנפטון שלו צמוד גם למרקורי…

 28. ירדנה אלון

  ראשית תודה לעורכי האתר שמאפשרים שיח כזה,מפני שהיחס לאסטרולוגיה שהיא שפת סמלים ושפת מטאפורות לרוב זוכה ליחס מזלזל מצד אלה שבטוחים שרק לראציו ,להגיון יש מקום.אז כך שהפתיחות שמגלים כאן בעצם העלאת התגובות שלי ושל טלילה בשפת הסמלים האסטרולוגית, היא מפתיעה לטובה.
  לטלילה- שימי לב שיופיטר בגדי במפה האישית שלו עושה תשעים מעלות לירח,לנפטון,ולמרקורי, מה שמסביר את התחושה שגם הוא וגם הציבור (התקשורת בעיקר-מרקורי)מציגים אותו כמשיח וגואל, הוא בטוח שהוא מציל את ישראל ראי כל הכרזותיו בענייני כלכלה "אני הצלתי את הכלכלה הישראלית" וה- "בזכותי המצב הכלכלי שבו נתונה ישראל היום לא גרוע כפי שהיה יכול להיות" וישנם לא מעט אנשי תקשורת שמעצימים את השיח הזה שלו, ולכן גם מריצים אותו כראש הממשלה הבא של ישראל, זה שכביכול יציל את הכלכלה הישראלית והאיש הראוי לעמוד בעת הזאת בראש כי הוא היחיד שמבין,ברור שמוכרים לנו כאן אשלייה (הזוית של יופיטר בתשעים לירח,לנפטון ולמרקורי),יש לו לביבי יכולת שכנוע מפני שהשכנוע העצמי הפנימי שלו מאוד חזק, הוא באמת משוכנע שהוא מושיע וגואל, ותחושת השכנוע הפנימית שלו מקרינה בכאריזמתיות לא מבוטלת.וזה מה שמסוכן פה, ומצד שני מי שחושב שהוא באמת הולך להיות טיפוס "חברתי" הייתי מציעה לו להציץ בקשר ונוס-סטורן בתשעים מעלות (סטורן בבתולה ונוס בקשת),בסך הכל אדם מאוד קריר רגשית שלא מסוגל להזדהות ולאמפטיות כלפי הזולת (אלא אם כן זה שייך למילייה החברתי כלכלי שלו) והצמידות מארס – פלוטו באריה כאריזמה אדירה ויכולת הישרדות מרשימה,וכמובן השמש במאזניים (רוב ראשי הממשלה בישראל היו עם שמש במאזניים, בן גוריון,אשכול,נהנתניהו,אולמרט) יש לו רעיונות וחזונות גדולים (ראש גדול)אבל כמו שאומרים באנגלית he promises more than he can deliver
  הוא לא מסוגל לקיים את מה שהוא מבטיח ולכן מפח הנפש שבא בעקבות זה, אבל מי שחושב שהכישלון ירתיע אותו מלנסות שוב ושוב טועה(פלוטו-מארס, מי שלא מקבל את המילה "לא" כתשובה) דרך אגב הוא יריב מאוד מסוכן,
  זהו בינתיים , ושוב תודה לעורכי האתר שאיפשרו ניתוח על קצה המזלג של אישיות שעומדת לבחירה כל כך חשובה,בשפה ובדרך שלא מקובלת בדרך כלל לא באתר זה ולא באתרים אחרים.

 29. מוני יקים אנטיציוני

  בתקופות של יאוש וחוסר ודאות יש תמיד נסיגה לעיסוקים איזוטריים
  ומסיטי דיון של אמת ממשפחת הכוכבים והמזלות.
  מצבם של יופיטר ומרס והגדי והאריה אינם תחליף אפילו למראית עין
  לצורך בניתוח חד וחריף של המציאות תוך שימוש בכל כלי החשיבה
  והביקורת שיש בשפע לכל בן תמותה וללא כל צורך להימלטות
  לעיסוקים המתאימים לציבור החוטאים בלאס וגאס.
  הייתי מציע לך ירדנה לחזור לכלים החזקים שיש לך למכביר ולהימנע
  מהנסיגה לתחום מסוכן ומנוון חשיבה זה .