ההתנחלויות בראש, היישובים הערביים בתחתית

מרכז אדוה

מימון ממשלתי של תקציבים מוניציפליים:

ההתנחלויות בראש, היישובים הערביים בתחתית

ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטיניים נהנות מהעדפה בולטת בכל הנוגע להשתתפות ממשלתית במימון התקציב המוניציפלי, הן הרגיל והן הבלתי רגיל. לעומת זאת, היישובים הערביים בישראל נמצאים בתחתית הרשימה.

דו"ח שמפרסם היום מרכז אדוה, "העדפה ממשלתית במימון יישובים", מאת שלמה סבירסקי, אתי קונור-אטיאס ואוהד דהן, מציג נתונים עבור השנים 2006-2000.

הדו"ח מציין כי בשנים האחרונות יש ירידה במימון הממשלתי של ההתנחלויות בחישוב לנפש, בשל הגידול הרב באוכלוסייתן: בשנים 2006-2000, בעוד שאוכלוסיית ישראל (ללא יש"ע והגולן) גדלה   ב-11%, אוכלוסיית ההתנחלויות גדלה בשיעור הגבוה פי שלושה – 31%. לשם השוואה, שיעור הגידול באוכלוסיית הערים המבוססות ("פורום ה-15") היה 7%; בעיירות הפיתוח – 8%; וביישובים הערביים – 18%. עיקר הגידול נרשם בהתנחלויות חרדיות כדוגמת ביתר עילית ומודיעין עילית.   

למרות הגידול במספר הנפשות, רמות ההכנסה וההוצאה המוניציפליות בהתנחלויות, בחישוב לנפש, הן עדיין גבוהות, במרבית המקרים, מאלה של יישובים בתוך הקו הירוק. ב-2006 הן קיבלו את מענק האיזון הגבוה ביותר, בחישוב לנפש: 1,105 ש"ח – בהשוואה ל-370 ש"ח בישראל (ללא יו"ש והגולן),     940 ₪ ביישובים הערביים ו-773 ש"ח בעיירות הפיתוח.

כך גם באשר להשתתפות המיועדת של הממשלה (ההשתתפות במימון שירותים ממלכתיים שמספקות הרשויות המקומיות, כדוגמת חינוך ורווחה): בחישוב לנפש, ההשתתפות המיועדת עמדה בהתנחלויות על 2,132 ש"ח, בעיירות הפיתוח על 1,557 ש"ח וביישובים הערביים על 1,548 ש"ח.

באשר להכנסות עצמיות, ב-2006 הן עמדו בהתנחלויות על 2,130 ש"ח לנפש וביישובים הערביים –  על 1,276 ש"ח לנפש (בהשוואה ל-3,496 ש"ח בישראל [ללא יו"ש וגולן]). ביישובים הערביים, ההכנסה העצמית הנמוכה נובעת בעיקר מהיעדר פיתוח כלכלי וממעמד כלכל-חברתי נמוך של התושבים. לעומת זאת בהתנחלויות, אחת הסיבות להכנסה העצמית הנמוכה היא הרמה הגבוהה של מימון ממשלתי, המייתרת במידת-מה את הצורך להכביד את נטל המיסוי המקומי. סיבה נוספת היא צירופם לאחרונה לאוכלוסיית המתנחלים של חרדים, שרמת הכנסתם נמוכה, יחסית.

ידה הנדיבה של הממשלה ניכרת גם בבנייה: בשנים 2006-2000 הוחל ביש"ע בבניית 15,488 דירות למגורים, בהשקעה כוללת של 11.3 מיליארד ₪. המדינה היתה אחראית, בממוצע, לכ-53% מסך התחלות הבנייה ול-43% מההשקעה הכוללת בבנייה למגורים. זאת, בשעה שבישראל, המדינה היתה אחראית לכ-20% מהתחלות הבנייה ול-10% מההשקעה הכוללת בבנייה למגורים.

כך גם בתחום סלילת הכבישים:בשנים 2006-2000 הוחל ביש"ע בסלילה של כמחצית מטר-כביש לנפש, בשעה שהממוצע בישראל (כולל יש"ע) עמד על 0.22 מטר-כביש לנפש.

לפרטים נוספים: מרכז אדוה, 5608871 – 03. למסמך המלא באתר מרכז אדוה: http://www.adva.org/UserFiles/File/settlements%202000-2006%20final.pdf

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בנימין פלמון

  מה זה המושג שטחים פלשתינים / ?? יש שטחי ארץ ישראל יש שטחי פלשתינה יש שטחים מעבר לים
  אבל שטחים פלשתינים מה זה ? כל הגליל ובעצם רוב הישובים בארץ הם שטחים פלשתינים. המכבסה המילולית הזו נועדה לבדל ולהדיר את השמאל המתענג על מנעמי השלטון ביפו תל אביב וטלביה וקטמון ירושלים מן הימין האדאולוגי הנמצא בשטחים פתוחים בלתי מיושבים בחבלי ארץ ישראל ההסטורית הצלבנית הממלוכית העותמנית המנדטורית הירדנית והישראלית.
  ולעצם עניין התיקצוב בהזדמנות אחרת נסביר כי צדקה מתחילה בבית לא נותנים שירותים לפליטים אם התושב והאזרח
  מנוע מהם . סדרי עדיפויות משמעותו דירוג בהקצאת המשאבים כך שהאינטרסים של הרוב ישמרו תוך צמצום פגיעה מינימאלי במיעוט. אך מי אמר שכולם שווים האוהוב והשנוא.??!! אכן רק בקרב מעוותי שכל, רגש ומכורי חשיבה הרסנית.

 2. ירדנה אלון

  אמש בתכנית "מועצת החכמים" בהנחייתו של דן מרגלית, הועלתה סוגיית ברק ובין היתר האישור שלו לבניית עוד בתים בהתנחלויות ,אחת המשתתפות שמייצגת בפאנל את המתנחלים ומתגוררת ביישוב עופרה(משתתפת חדשה,ועל כן אינני זוכרת את שמה) אמרה כי בעופרה וביישובי המתנחלים באזור יש מצוקת דיור גדולה, אין דירות להשכרה או לקנייה ואלה שעומדות להשכרה מחיריהן מאוד האמירו ותושבי ההתנחלויות לא מסוגלים לעמוד בתשלומים הגבוהים בעיקר הזוגות הצעירים שטרם התבססו כלכלית ועל כן פנו לאהוד ברק שטחו את מצוקת המתנחלים והוא כמובן מצוקתם נגעה לליבו והחליט להעתר לבקשתם.אכן איש רחום וחנון הוא ברק, ואני תוך כדי צפייה ותוך כדי האזנה לדבריה, אמרתי לעצמי, ראבאק ירדנה, הרי על מצוקת הדיור הזאת בדיוק התחוללו מאבקי בחירות על ראשות עיריית תל אביב יפו,ואיזה עביט של שופכין העתירו על המתמודד דב חנין, ואילו תעלולי אג'נדות קאפיטליסטיות עשו בתקשורת רק על מנת להפריך את טענותיו של דב חנין כאשר אמר שעל האג'נדה תהייה מצוקת הדיור של צעירי תל אביב והזוגות הצעירים יותר או פחות והתושבים העניים שאין ידם משגת ועל מצוקת הדיור וכו' וכו', והנה אותה מפלגת העבודה שניסתה להפריך את טענותיו של דב חנין ולעשות חוכא ואיטלולא מרעיון הדיור לכל בתל אביב ,אותו ראש מפלגה הולך ונותן כספים ומאשר בניית דיור להשכרה לתושבי עופרה ותושבי ההתנחלויות באופן כללי.
  האמת שזה עשה לי רע, ופתאום שאלתי את עצמי מה כאן פריפריה ומה מרכז כאילו הקערה כאן התהפכה במקום להשקיע במקומות שאין חולק על כך שלעולם בשום הסכם שלום הם לא יעמדו בכלל על האג'נדה של חלוקה או החזרה, שם מצוקת התושבים בכלל לא נוגעת לאף אחד נהפוך הוא מי שמהין לעלות אותה על סדר היום עושים ממנו אנטי ציוני,עוכר ישראל ולא ראוי בכלל להיות ראש עיר,
  ולעומת זאת במקומות שהם כל כך שנויים במחלוקת הן פנימית והן עם הפלשתינים ולא ידוע אם יוחזרו או ישארו חלק מישראל שם ככה סתם כאילו כלום ישר הולכים נותנים מחלקים בונים שרק לא תהיה מצוקה חס וחלילה שרק לא יבואו בטרוניות,
  טרם גיבשתי לי מסקנה בנידון אני לא יודעת אם אני זאת שעומדת עם הראש למטה והרגליים למעלה ורואה את המציאות הפוך או שזה ברק שעומד עם הראש למטה והרגליים למעלה ורואה הכל הפוך.

 3. עודד אפרתי סמ"ר מיל

  ליכאורה, רץ ומצלם וחושף את מעללי השילטון בבניה בהתנחלויות, עושה הרבה רעש ומהומה ואם לא שמים לב לפרטים זניחים, אני מתפתה להאמין.
  בפועל מר יריב אופנהימר, מזכ"ל בשכר יושב הערב ומסתחבק עם אהוד מ"היחידה" ומנסה לשריין מקום בחמשת המקומות ה"בטוחים" של מפלגת האבודה.
  הליכוד לפחות דובר קצת אמת,

 4. נפתלי אור-נר

  יש לי את הרושם הברור שכל "תרגילי המו"מ לשלום" אינם אלא הונאה ישראלית את העולם הערבי, תושבי ישראל והעולם בכלל, כולל ארה"ב. מדינה המשקיעה את "חלבה ודמה" בשטחים אינה מתכוונת להיפרד מהם. היכונו לשנים ארוכות של המשך הנשיאה בעול המלחמה

 5. רתם

  בשמאל, לסיפור על שתי מדינות?
  מי שעדיין לא היה, סעו, וראו את הגדה, ותבינו שאין ולא היתה מעולם כוונת המדינה להיפרד לשתיים.
  אז מי שחי במציאות, כבר רואה שיש רק אפשרות למדינה אחת, דמוקרטית חילונית.

 6. שור

  יש להגדיל הטבות גם לערי פיתוח,
  כי בישובי יהודה ושומרון הטבות אלו הביאו להצלחה גדולה,
  כמו שחוקרי אדווה מציינים – גידול ענק בכמות התושבים למרות גירוש תושבי קטיף והעויינות של ממשלת השמאל הקיצוני אולמרט-ברק-ליבני.

  מעל 300 אלף תושבים יהודים ביו"ש, ותור של אלפי זוגות צעירים ממתינים להצטרף,
  מעל 250 אלף תושבים יהודים במזרח ירושלים, וראש העיר החדש ברקת כבר הצהיר שיתמוך בבנית שכונות ענק נוספות במזרח העיר.
  קרוב ל-600 אלף יהודים גרים בשטחים ששוחררו במלחמת ששת הימים, בקצב גידול מדהים של 5% (כלומר 30 אלף תושבים נוספים מדי שנה).

  אלפי דונמים של כרמים ומטעים ניטעים בהרי יהודה ושומרון,
  שמני הזית שאני קונה הם מהשומרון (משק אחיעז),
  בקבוקי היין שאני שותה הם מיקב בשומרון ("עוד יטעו כרמים בשומרון"),
  הפטריות הטעימות שאני אוכל הם מחוות תקוע (ביתו של הנביא החברתי הנוקב עמוס).
  הצלחה ציונית – קפיטליסטית מדהימה למרות השונאים מבית ומחוץ.

  בעוד 10 שנים מעל מיליון יהודים יגורו בשטחים ששוחררו במלחמת ששת הימים.
  בעזרת השם.

  שור