מכון ויצמן לא מהסס להפעיל אלימות נגד העובדים המתארגנים

נדב אהרוני

נכון לשעה זו הנהלת מכון ויצמן מונעת מלמעלה מ- 30 עובדים לעבוד עד אשר יתחייבו לזנוח את מאבקם להכרה בהתארגנות החוקית והלגיטימית שלהם. היום פעילים מארגון "כוח לעובדים" התלוו למספר עובדים שניסו להגיע למקום עבודתם במטרה למחות על גזילת פרנסתם. יש לציין כי על פי החוק אין למנוע מעובדים הנמצאים במצב של סכסוך עבודה כניסה למקום עבודתם. זה לא הפריע להנהלת מכון ויצמן ששלחה מאבטחים לעצור את העובדים והפעילים. משלא נענו לדרישת המאבטחים לצאת משטח המכון הם הוטחו לקרקע תוך הפעלת כוח ואלימות. בזמן ששני מאבטחים תפסו אותי, הצמידו אותי לקרקע ועמדו לי על היד הם חזרו ואמרו "אנחנו לא נוגעים בך".

בעת כתיבת שורות אלה אחד הפעילים נמצא במיון בשל שבר בברך. כעבור כמה דקות הגיע המשטרה ועצרה אותי ופעיל נוסף. החבלות לא שייכנעו אותה שהופעל עלינו כוח לא סביר על לא עוול בכפינו, השוטרים גם לא הסכימו לומר לנו באיזו עילה אנחנו נעצרים. כעבור שעה וחצי בתחנת המשטרה כשהתברר שלא עשינו שום מעשה פלילי ושאנו פועלים במסגרת סכסוך עבודה תקף שוחררנו.

נראה שמכון ויצמן לא בוחל באמצעים בכדי לשבור את העובדים המתארגנים. איומים, גזילת פרנסתם, הרחקה ממקום עבודתם, הפעלת אלימות, העיקר שלא יהיה ארגון עובדים יציג במוזיאון גן המדע. גם לאחר למעלה מ- 100 יום ההנהלה נחושה מתמיד חוסר נכונות להכיר בהתארגנות הלגיטימית של העובדים.

בכדי למחות על התנהלות המכון והאלימות כלפי העובדים אנו נקיים משמרת מחאה ביום חמישי 20.11 בשעה 14:00 מול השער הראשי של מכון ויצמן ברחוב הרצל ברחובות (5 דקות הליכה מתחנת הרכבת). נשמח אם כל מי שמתנגד להפעלת אלימות במטרה לשבור התארגנות עובדים יצטרף אלינו.

כמו תמיד ניתן לפנות לאחראים להתנהלות מכון ויצמן כלפי העובדים במייל:

אריאל היימן

 (מנכ"ל מכון דוידסון –

העמותה שבאמצעותה מועסקים העובדים)

Ariel.Heimann@weizmann.ac.il

גד קובר (סגן נשיא מכון ויצמן)

Gad.Kober@weizmann.ac.il

חיים הררי (יו"ר מכון דוידסון)

haim.harari@weizmann.ac.il

עצומה למען עובדי גן המדע:

http://www.atzuma.co.il/petition/smadarh/1/0/1

  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איריס חפץ

  האם ניסיתם לפרסם את החומר הזה באנגלית? חשוב שאנשים שעובדים עם מכון וייצמן יגיעו גם לזה…

 2. זהר

  מה עם בית המשפט? מה קורה עם זה?
  לעזאזל- אני מקווה שהגשתם עליהם תלונה במשטרה על תקיפה וחבלה+תלונה למח"ש על שלא הגנו עליכם, ומייד לאחר מכן תביעה משפטית, בנוסף לזו של סכסוך העבודה.

 3. יריב מ

  הלוואי ויכולתי להצטרף למשמרות.
  לא שווה לנסות להיכבל למקום?

 4. ע.ג

  את האתר הזה לא קוראים יותר מדי אנשים. כדי להגיע לאנשים נוספים תעתיקו את כתובת העצומה ותפיצו בדוא"ל לכל מי שאתם מכירים.

 5. סמולן

  אני משער שמדובר ביוזמה עצמאית של המאבטחים. אבל גם כך זה חמור מאד. מי מנהל את המאבטחים ?

 6. אורלי נוי

  באתר של מכון ויצמן יש בסרגל העליון קישור ל"קשרי תורמים", ושם יש כתובות אימייל של הסניפים של התומכים שלהם בכל העולם. כדאי מאד לשלוח לכולם מכתב עם השתלשלות הדברים והתמונות, עם עותק למנהלי המכון.

 7. ניצן אביב

  מי אמר השלטת משטר של דיכוי ואלימות פאשיסטיים מתועבים במכון ויצמן – "מעוז הנאורות" – ולא קיבל???
  סולידאריות של עובדים מכל מקומות העבודה בארץ, גדולים כקטנים, מאורגנים ושאינם מאורגנים, מכל הערים, מהישובים המושבות והעיירות – דרושה כאן להפגנה רבתי – אל מול כוחות הרשע המפעילים אלימות פושעת נגד עובדים שכל פישעם הוא רצונם להתארגן כדי לדרוש את זכויותיהם האלמנטריות כעובדים, עפ"י החוק השורר במדינת ישראל!
  כוחנו באחדותנו!

 8. עמי וטורי

  הבלוגים דווקא כן.
  בכמה מהתגובות פה הועלו שאלות הנובעות כניראה מתמימות או חוסר היכרות אם איך זה עובד באמת.
  הודעה מסודרת נישלחה לכל מערכות העיתונים וגופי השידור. כנ"ל התמונות. רק שפה קיים שיקול הדעת של העיתונאי ואם לא העיתונאי אז העורך ואם לא העורך אז זה שמעליו. לדעתי כל מילה מעבר לזה מיותרת.
  באשר למי הורה לשבור ליוני ווינרב את הברך. כל מה שאני יכול לומר הוא שבאותה עת סעדו חברי חבר הנאמנים של מכון וויצמן סעודת צהריים בגן המדע המושבת ולמכון וויצמן מאוד חשוב ששלוותם לא תופרע.

 9. אירית

  כדאי לפרסם באנגלית, אבל בכל מקרה אורלי, התורמים והמעכרים מחו"ל הם הנהנים העיקריים ממצב העובדים הירוד. מצב העובדים בארץ, כל שכן מכון וייצמן, פועל יוצא במישרין מהעברת התוצרת, האינטלקטואלית והכספית מפה ל"תורמים" יושבי וולסטריט.

  פניה אליהם בתמימות היא יריה בראש, לא ברגל. אפשר להכפיש גם אותם, וזה אף רצוי,
  רק לא להתבזות בפניה ל"עזרה" ממי שגוזר את הקופון ומעודד את החזירות הזו לשם רווח. ביליונרים אמריקאים, תאגידי היי טק, ומאכרים משועממים לא יתערבו לטובת עובדים זוטרים. הם מקסימום יוכלו לתת ייעוץ טוב להנהלה איך לכבות את השריפה, והם גם יעזרו להם לפנות לתקשורת כדי להשתיק.

  נידמה לי שפעם היו זורקים שובתים למטחנות בשר לא ?

  ומה עם המאבטחים האלה? זה לא המסכנים שלפני כמה חודשים פנו ובקשו את העזרה המצפונית של יפי הנפש ? עכשיו הם מרביצים ושוברים עצמות לעובדים אחרים ? זה באמת מזעזע.

 10. אבי

  מומלץ להתייעץ עם מי שמנהל את המאבק שם. הם עשו עבודה טובה בהעלאת המאבק לתודעה ולתקורת

 11. דרור ניסן

  הפנייה לתורמים שהוצעה כאן נראית לי אפקיבית. כמו-כן, צריך לתבוע מעורבות של הוועד המנהל של המכון.
  ודבר אחרון: כל היודע דבר על מקום הימצאה של שרת החינוך ופועלה – שיודיע לכל הגורמים שניסו לקבל ממנה סעד בשנים האחרונות ונענו בהתעלמות מוחלטת.

 12. אורלי נוי

  לא ממש בניתי על חוש הצדק של התורמים, אבל לפעמים לחץ מסוג זה עוזר- למשל כשהיו פניות פומביות לממשלות זרות שמשקיעות בחברות המושקעות בשטחים הכבושים, בהרבה מקרים זה עזר כי הם רוצים לשמור על דימוי ציבורי מסויים. אני גם בטוחה שמנהלי המכון יתבאסו קשות לראות את התמונות הללו מופצות בקרב התורמים שלהם, גם אם אלה לא נמנים על משתתפי האינטרנציונל

 13. יוסי דהאן

  חברות וחברים,

  ביום חמישי הקרוב (ה20/11 ) בשעה 14:00 יגיעו פעילים רבים מחברי "כוח לעובדים" מכל הארץ ומכל הסניפים השונים במטרה להפגין מול מכון וייצמן וגן המדע ברחובות.

  במסגרת פעולת מחאה שהתקיימה אתמול (ראשון) נשלחו מאבטחי מכון וייצמן לתקוף פעילים ושובתים.

  ביום חמישי נגיע כולנו, במספרים גדולים על מנת להעביר מסר חד וברור – זכות ההתאגדות וזכות השביתה הן זכויות שלא ניתן לפגוע בהן – בשום אמצעי.

  מתארגנת קבוצה של מנחים ומרכזי הוראה מסניף האו"פ של "כוח לעובדים" שתצא להפגין תמיכה בשובתים, חברי סניף גן המדע של "כוח לעובדים".

  עובדי גן המדע הם חברינו לארגון "כוח לעובדים" – הצלחת המאבק שלהם תקרין ישירות על המאבק שלנו ועל נכונות האו"פ לבוא לקראתנו במו"מ.

  כל הצלחה של "כוח לעובדים" תשפיע באופן ישיר על התנהלות המעסיקים מול התארגנויות נוספות של הארגון – ובתוכן ההתארגנות שלנו.

  אנו נגיע למכון באמצעות הרכבת (מי שרוצה יכול גם באמצעים אחרים, יש להגיע לשער של מכון וייצמן בשעה 14:00).

  יוצאים מת"א ברכבת לרחובות שיוצאת בשעה 13:02

  לשם פרטים ותיאום הגעה ניתן ליצור קשר עם שרון לוזון – 054-6663305.

  נוכחותכם חשובה – ערבות הדדית וסולידריות בשורות הארגון חשובים לכולנו.

  ארגון סגל ההוראה האקדמי באו"פ


  בברכה,
  נציגות סניף האוניברסיטה הפתוחה
  בארגון העובדים "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי".

 14. אירית

  הערתי לעניין הסגנון. ההשוואה לוקה, זה לא ממשלות זרות שחייבות באקאונטביליטי למישהו, זה אנשים פרטיים, בד"כ יהודים קפיטליסטים שעצם המילה "זכויות עובדים" מעביר צמרמורת בבשרם. נשמח לשמוע תגובות.
  אני תוהה אם מאבק סגלי ההוראה נעזר בחבר התורמים ומה הניסיון שלהם.

 15. טלילה סטן

  תנועת העבודה בארץ ישראל לא היתה סוציאליסטית אלא קולוניא-ליססית(*)-כובשת: היא דגלה ב"כיבוש העבודה" וב"עבודה עברית". כלומר היא נשאה על נס ערכים לאומניים-ימניים-מפלים, ולא ערכים שמאלניים אוניברסליים, כפי שמשתקף גם משמה של מפלגת הפועלים, מפא"י – "מפלגת הפועלים העבריים בארץ ישראל"

  וכשזה הרקע ל"סוציאליזם" הישראלי – למה ניתן לצפות?

  בימים אלה קוננו מעל דפי "הארץ" אורי אבנרי, גדעון לוי וכותבים אחרים על חיסולו של השמאל. הבעיה היא שהשמאל מעולם לא היה קיים בארץ – כי שמאל הוא בראש ובראשונה סוציאליזם ודאגה לחלש.

  – – –
  (*) קולוניא-ליסטית – "ליסטית" משורש "ליסטים" – שודדים

 16. דוקטורנטית במכון

  בימים האחרונים יש מאבטח בשער הכניסה מצד הרכבת שבד"כ אינו מאוייש (נפתח עם כרטיס מגנטי של עובדי המכון). שאלתי אותו אם הוא מוצב שם נגד עובדי גן המדע, והוא אישר שאכן. הוספתי ושאלתי מי הוצב נגד המאבטחים בזמן סכסוך העבודה שלהם לפני כמה שנים, כאשר המכון ניסה לשבור את התאגדות המאבטחים, והוא משך בכתפיו. האם מישהו ממנהיגי מאבק המאבטחים עובד עדיין ביחידת האבטחה? ככל הזכור לי, המאבק שלהם הוכתר בהצלחה, אבל אולי אני טועה.
  ולא, אני לא מתכוונת להפסיק את הדוקטורט במחאה על הבריונות כלפי עובדי גן המדע.

 17. יעל

  וכאן המקום להזכיר שמכון ויצמן מתעלל בקופים באופן סיסטמתי.
  את ההפגנה שהייתה שם לפני מספר חודשים סיימה אתי אלטמן כשהיא מדממת מהראש.

  http://www.haaretz.com/hasite/spages/941128.html
  אני רק מקווה שבמפגינים אין נסיינים, כי אני ממש לא מרחמת עליהם.

  אולי זה יעזור להם לחוש קצת אמפטיה כלפי קופים חסרי אונים שהאדם עושה בהם כבשלו.

 18. עמי וטורי

  יעל את מוזמנת לקרוא את המידע ולהבין כי מדובר במדריכים במוזאון, עובדי בית מלאכה ועובדות אדמינסטרציה. לא מדובר באנשים שעיסוקם הוא התעללות בקופים. חוץ מזה יש משהו מקומם בניסיון לחפש האם העובדים שהם הצד המנוצל והנפגע פה הם במקרה "אנשים רעים" בתחום אחר בחייהם. המאבק הוא על העיקרון של זכות ההתארגנות ואי ההעסקה בתנאי ניצול. החובה להתייצב לצידם של העובדים אינה תלויה לכן בשאלה מה הם עושים או לא עושים מחוץ לשעות העבודה.
  באשר למאבטחים. למיטב הבנתי הוועד שהוקם במקום לפני כשנתיים בגיבוי חלקי של ההסתדרות אינו קיים יותר. אין לי גם מושג האם נותרו במכון ויצמן במאבטחים שנטלו חלק בוועד המקורי. אין זה סוד כי בתחומים אלו יש תחלופה גדולה מאוד של עובדים. באשר לתרבות הארגונית של ההסתדות אחרים יעידו על כך טוב מימני. כמו כן לפני שמתגוללים על המאבטחים בכלל (להבדיל מהמאבטחים הספציפיים שנהגו באלימות חסרת כל הצדקה) כדאי לזכור שעד כה גם הוועד ההסתדרותי הגדול והמסודר של עובדי המנהלה והמשק לא סייע לעובדים בגן המדע דבר שראוי היה שיעשה למרות שהעובדים התארגנו במסגרת ארגון עובדים אחר (כוח לעובדים) ולא במסגרת ההסתדרות. אולי עכשיו וועד זה שלאחרונה סובל גם הוא מפגיעות והתנכלויות רבות מצד הנהלת מכון ויצמן יעשה מעשה ויפגין תמיכה וסולידאריות.

 19. רן הכהן

  אני באמת לא יודע כמה תועיל פנייה לתורמים למיניהם, אבל מה שאנשי מדע חוששים ממנו במיוחד הוא הדימוי שלהם בעיני קולגות בעולם. לכן, חומר (באנגלית) כדאי מאוד לשלוח לעמיתיו של פרופ' הררי הנכבד ברחבי העולם.

  למשל, למדענים ב-Institute of Science and Technology Austria שהררי הוא אחד ממייסדיו. יהיה לו מאוד לא נעים אם מעשיו יגונבו לאוזני פיזיקאים עמיתים בחו"ל. רשימה של עמיתים במוסד נמצאת בערך עליו בוויקיפדיה בגרמנית,
  http://de.wikipedia.org/wiki/Institute_of_Science_and_Technology_Austria

 20. דובי

  פניתי למכון ויצמן בבקשה לתגובה על הדברים. להלן התגובה:
  1. מנהלי מכון דוידסון נפגשו עם העובדים, שמעו את טענותיהם, קיימו בירור ומצאו שחלק ניכר מטענותיהם נכונות ומוצדקות. נקודות אלה מתוקנות בימים אלה. עובדות אלה הובהרו לעובדים.
  2. דלתה של ההנהלה פתוחה לפני העובדים, אך הם אלה שמסרבים להיפגש בטענות סרק פרוצדורליות.
  3. שני עובדים פרצו ביום ראשון למכון כשהם מלווים בפעילים פוליטיים, במטרה לחבל באירוע שבו חולקו מילגות לסטודנטים מצטיינים. הפורצים, שזחלו מתחת לגדרות המכון, נלכדו על-ידי אנשי האבטחה של המכון שבלמו אותם תוך הפעלת כוח מינימלי שנדרש לבלימתם.
  4. אין אמת בטענת העובדים כי נעצרו בדרכם לעבודה, שכן נתבקשו מפורשות שלא להגיע לגן המדע. הפעילים הפוליטיים חדרו למכון במטרת חבלה מוצהרת.
  5. המכון מעוניין לפתור באופן ענייני והוגן את בעיותיהם של המדריכים, אך לא יאפשר הפרעה לשיגרת המחקר המדעי ולפעילויות נוספות שמתקיימות במכון.

  אשאיר לכם את הפרשנות והתגובות.

 21. יעל

  לעמי וטורי

  אני בעד המפגינים בכל ליבי ומאודי, מזדהה איתם ותומכת בהם מכל הלב.

  רק רציתי לציין שמכון ויצמן ערל הלב אינו מהסס גם- בנוסף לפגיעתו בבני אדם- לפגוע אנושות בבעלי חיים.

 22. נעמה

  "כוח מינימלי שנדרש לבלימתם".

  אממ…

  אה…

  אווו…
  וואללה.

  איק…

  אין לי מה להגיד על זה.

  כנראה שאם זה כח מינימלי, מישהו במכון ויצמן איבד את האיזונים והבלמים.

  אנשים כאלה לרוב לא ראויים לתפקיד בו הם נמצאים.

 23. עמי וטורי

  יעל תודה על תמיכתך בעובדים. צר לי אם הייתי מעט בוטה בתגובתי.
  באשר לתגובת מכון ויצמן. ניתן לומר כי האמת כנראה אינה "נר לרגליהם". תגובה מפורטת של נדב אהרוני למיכתב שיקרי ומסולף שהפיץ נשיא מכון ויצמן לעובדי המכון תיתפרסם בקרוב אני מניח פה בהעוקץ או בעבודה שחורה

 24. יואב לוי

  מאבטחים רבים מאותה התקופה, עדיים נמצאים שם ועובדים במקום.

  קשה לי עם התמונות של שבירת הברך, ובכלל עם שיתוף הפעולה של מאבטחי המכון עם המכון עצמו בדיכוי הזה, ואני מתכוון להגיע ביום חמישי, עם נציגים נוספים של ועדי מאבטחים מהאיזור, על מנת לקחת חלק במחאה נגד מכון וייצמן.

  יואב לוי,
  לשעבר יו"ר ועד המאבטחים בבי"ח קפלן

 25. נירית

  מה עם לפנות לתקשורת?

 26. מיכאל לינדנבאום

  אך התקשורת מפרסמת אך ורק את מה שרוצים שנידע.. ראי מקרה "שיטת השקשוקה".הסיפור לא מהיום.בשנים 93-4 -5-6-7 עברנו הפרטה ברברית בחברת "פז" בחיפה ושום דבר לא "דלף:"