על צביעות ודמוקרטיה

מיכה רחמן

אהוד ברק אמר, בעצרת לזכרו של רבין, בכיכר הנושאת את שמו, שהעשבים השוטים הפכו לסרטן. הוא התייחס לאותם קיצונים שבימין. הימין והמתנחלים מחו על התיאור של מתנגדי השמאל כסרטן. שמעון פרס דיבר באותה עצרת על הצורך לאחד את השורות, בתקווה שגם אותו חלק של העם שנעדר מהעצרת יגיע לעצרות הבאות. בקיצור ה"שמאל" (וגם חלק גדול מהימין) שותפים  לצורך לעקור מהשורש את אלימותם של "הקיצונים". השמאל קורא לשמור על החוק. המחמירים שבין מנהיגינו קראו לאכוף ביד ברזל את החוק ביהודה ושומרון. שאם לא נשמור על החוק ולא נבער את הסרטן הזה מקרבנו, אנו מקרבים את הרצח הבא. והימין זועק  זעקה גדולה כנגד "הכתמה של ציבור שלם" בגלל מעשים יוצאי דופן של כמה קיצונים. כל אלה דברי צביעות, גם מ"השמאל" וגם מהימין. שורשי החתירה כנגד הדמוקרטיה, שורשי האלימות המובנית בכיבוש, מקורם בשתילים שהשמאל עזר בשתילתם, בשיתוף הפעולה המסורתי במעשי ההתנחלות והכיבוש בהגשמת חזון ארץ ישראל השלימה של הימין הדוגל בקדושת הארץ בכל מחיר, זהו התמהיל המסוכן של לאומנות בלתי מתפשרת ואמונה דתית עמוקה.

בכל שנה חוזר הריטואל של גינוי האלימות, גינוי הקיצונים בלבד על ידי השמאל, וההצטדקות של הימין שאין לו חלק ברצח. הם, הקיצונים, הם אומרים, לא  ממחננו. רעיונות המשותפים לרוב הגדול של המתנחלים, רעיונות שחלקם אנטי-דמוקרטיים חלקם בלתי דמוקרטיים, מהווים את הבסיס הרעיוני ללקיחת החוק בידיים: רעיון המדינה היהודית סותר לחלוטין את רעיון מדינת כל אזרחיה העומד בבסיס הדמוקרטיה. הרעיון שארץ ישראל ניתנה לעם היהודי על ידי האל כפי שכתוב בכתבי הקודש, יחד עם  אמונה דתית עמוקה, מוביל לראיית מעשה ההתנחלות כציווי עליון. כדאי לשים לב שהיסטורית, מאז שנכבשו  "השטחים הקדושים" ביהודה ושומרון, כל מעשי המתנחלים היו בחירה במאבק על קדושת הארץ, קרי, קדושת מעשה התנחלות, כנגד כל ציווי אחר. בהתחלה הם דיברו על יחסים של דו-קיום עם הפלסטינים בשטחים. בפועל ראינו יחסים של גזילת שטחים פרטיים ולא פרטיים של הפלסטינים גם על ידי התנחלויות של הזרם המרכזי. בהתחלה חשבנו שהציונות הדתית תשמור אמונים קודם כל למדינה אבל בנקודות הכרעה היו מעשי אלימות רבים מותרים משום "שמגרשים אותנו מארצנו". הטקטיקה של המתנחלים היא להציב איום מתמיד על הצבא והמדינה: אם תנסו לפרק את ההתנחלויות ואפילו הקטנות שבהן, אתם חושפים את עצמכם למלחמת אחים. תמיד מרחפת מעל המדינה חרב דמוקלס, איום גלוי או נסתר,  של שימוש מבוקר, או בלתי מבוקר (של "הקיצונים" ש"איננו יכולים לשלוט עליהם") באלימות, עד כדי מלחמת אחים. הטקטיקה הזו היא אנטי-דמוקרטית משום שבמעשים האלה מסרבים המתנחלים לקבל את כללי המשחק הדמוקרטיים, ומציבים אולטימאטום לשלטון החוק, למדינה ולחיים הדמוקרטיים המשותפים. ואכן, הטקטיקה הזו מצליחה, המדינה פוחדת להתעמת עם המתנחלים (גם בשל האתוס של אחדות העם שגם השמאל מאמין בו). הנערות הצעירות שישבו בכלא, על התנגדותן לפינוי עמונה, או אפילו לפינוי גוש קטיף (וסירבו למסור את שמותיהן), מדגימות היטב הן את הטקטיקה הזו, הן נציגות הזרם המרכזי "המכובד" של המתנחלים הדתיים-לאומיים.  לסיכום, הרעיונות המשותפים לרוב ציבור המתנחלים הימיני-דתי, האמונה בקדושת הארץ, וכן הטקטיקה האנטי-דמוקרטית, שני אלה עומדים גם ביסוד פעולתם של "הקיצונים". הם עלולים בכל רגע להביא למצב בו כל מעשה מותר על מנת לשמור על ערכי קדושת הארץ. ולכן אין בסיס לטענה שמכתימים ציבור שלם. המתנחלים כציבור שלם, לא מוכתמים אלא מכתימים את עצמם, במעשיהם וברעיונותיהם.  לרעיונותיהם ודרך פעולתם יש חלק נכבד באחריות  לכך שמישהו החליט לחסום בכל מחיר את דרכו של רבין לשלום (העלול לפגוע בהתנחלויות).

 

ומה בנוגע ל"שמאל". על השותפות של מפלגת העבודה  בהקמת ההתנחלויות כבר נכתב רבות. אהוד ברק מגנה את העשבים השוטים, אבל לא טורח לגנות את אי-החוקיות הבסיסית של ההתנחלויות עלפי החוק הבין-לאומי (אמנת ג`נבה). שלא לדבר על גינוי אי-המוסריות והמעשה האנטי דמוקרטי של הכיבוש, כפי שנאמר: עם כובש איננו יכול להיות חופשי. החוק הבין-לאומי איננו עניין זניח או מופשט. הדמוקרטיה מיוסדת על העיקרון של כבוד האדם כאדם, זכויות האדם כאדם, ומציאת דרך של חיים ופתרון מחלוקות ללא אלימות. שלטון הרוב והשמירה על החוק הם רק דרכים לממש את העקרונות הדמוקרטיים. ולכן מי שמשתף פעולה עם דיכוי עם אחר, ומתעלם מהחוק הבין לאומי שנועד לשמור על זכויות האדם, איננו יכול להיות דמוקרט. ולכן הגינוי של העשבים השוטים על ידי אהוד ברק וחבריו ב"שמאל" הוא צביעות לשמה. הם ששיתפו פעולה כל השנים עם ההתנחלויות אחראים למצב בו המתנחלים בזים לחוק. במקום להתעסק בעקירת עשבים שוטים צריך השמאל ליבש את הביצה ולהפסיק את הכיבוש. כדאי לזכור שהשמאל רואה את הערך של אחדות העם כערך עליון. השמאל הציוני, ראה את ארץ ישראל כשייכת לעם ישראל כחלק מדרכו הציונית. שותף לאמונה בארץ המובטחת, לעוד עז ועוד דונם, לכן קל להבין מדוע השמאל תמך במעשה ההתנחלות מראשיתה, ומדוע הצבא תומך בפועל במתנחלים (אפילו, ואולי למרות, שהקיצונים שבהם מכים גם את הצבא).  מצד שני ה"שמאל" באמת מאמין בשלטון החוק ובדמוקרטיה, רק מתקשה לתפוס את הסתירה שבין שתי העמדות. ולכן גם להם יש תרומה, עקיפה, ביצירת התנאים  העלולים להביא לרצח נוסף ולמעשי אלימות קשים אם וכאשר ירצו לפנות התנחלויות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איל

  וגם אם נשים לב להשקעת הממשלה ה"שמאנית" לכאורה בשטחים (דו"ח מכון אדוה)נבין שדברי ברק ופרס יותר מצבועים

 2. נפתלי אור-נר

  יש להבחין בין השמאיל העיקבי והמחוייב למאבק נגד ההתנחלויות ובין זה המקבל אותם ב"גושי הנתיישבות", וכד'. האחרונים, יש להניח, גם נפשם נוקעת מהפגיעות התכופות והבלתי מוצדקות של המתנחלים בפלשתינאים ומהעובדה שצה"ל והמשטרה משתפים עם המתנחלים פעולה כנגד הפלשתינאים. העובדה שתחת פיקודו של שר ביטחון מהעבודה ממשיכים להתבצע פגיעות אלו כאשר הוא עושה עצמו כמי שאינו מבחין בכך (למעט העצרת לזכרו של רבין בה הגיב נחרצות…במלים) הינה מחפירה.
  אכן, הדרך האמיתית להיאבק נגד העשבים השוטים הינה להיאבק נגד ה"ערוגה" והבסיס האידיאולוגי ה"משקה" אותה.

 3. מיכאל לינדנבאום

  גם בנושא ההסתה הלאומנית-דתית האנטי דמוקרטית, השמאל הממסדי לא הגיב אז כפי שהוא לא מגיב היום.אפשר לומר שמחינה זאת רבין עצמו אחראי למותו בסרבו להעמיד לדין את פורעי החוק הלאומנים והדתיים שהשתוללו בארץ ובשטחים.גם היום הכל אפשרי.

 4. גיל

  כאשר קוראים למפלגת ברק, פואד ושמחון בשם עבודה וחיים באשלייה שמדובר בשמאל זוהי גניבה לאור היום. נותרו שלושה חודשים כדי להוקיע את הכנופייה שכבשה בתרמית את השלד של מה שהיתה מפאי ולאחריה המערך עם אחדות העבודה. אין כל דמיון בין חבורת הליצנים הזו לבין המפלגה שהיתה המסד לכינון המדינה ויש להבהיר זאת לדור הצעיר שבתמימותו אינו מבחין בכך. עצם ייחוס עקרונות דמוקרטיה סוציאליסטית לכנופייתו של ברק הינה עלבון צורב לאינטלגנציה של הציבור וככל שנפנים זאת מהר יותר, תיתבהר התמונה הפוליטית. לעניות דעתי השמאל הישראלי יכול בתקופה שנותרה עד לבחירות להרכיב רשימה עם או בלי מרצ אם יתארגן ברצינות המתחייבת מהצונאמי המאיים מצד הליכוד. הציבור עדיין זוכר לביבי את הגזירות שהניבו לו את חיסול הקצבאות והגמלאות שנשחקו. על פי עדויות בגין ומרידור כולנו התבגרנו והמסקנה היא שהציבור אינו מטומטם ומסוגל לערער את משטר השקר הצפוי עם חזרתו לשלטון.
  מדובר בשעת כושר ייחודית כי כל הסימנים מעידים על כך שממשל אובמה ישנה באורח דרסטי גישתו לישראל על ידי צמצום הסיוע לישראל במידה ותימשך מדיניות הכחש לסיכומים עמו בדבר המשך הכיבוש. כבר עתה נושבות דעות חדשות בוושינגטון מצד אלה שהיו מעורבים בסכסוך וחוזרים לזירה המדינית עם סנאט ובית נבחרים רחוקים מהמשיחיות האבנגליסטית שאפיינה ממשל בוש. הימין בישראל שוגה בהזיות בהניחו שאובמה יהיה שקוע במשבר הכלכלי וימאן לעסוק במשבר המזרח תיכוני. מול סצנריו כזה חשוב להראות לעולם כי בישראל קיים מחנה בעל משקל שמהווה אלטרנטיבה לימין הגלוי והמתחזה. אם השמאל השפוי לא יפעל מהר תוך מיצוי הפוטנציאל הקיים גם במחיר ויתור על גחמות אישיות, זו תהיה בכייה לדורות ובגידה בדור הצעיר המצפה לשינוי.

 5. יואל קורנבלום

  האם אתה חושב שככל שתמשיך להלעיט אותנו עם השקרים שלך הם יהפכו פתאום לאמת? על איזה כיבוש אתה מדבר? אנחנו נמצאים במגננה כל הזמן ובקושי מחזיקים מעמד. מתקיפים אותנו מסיתים נגדינו מחנכים את האזרחים במדינות ערב לשנוא אותנו ואתה משקר לנו כאן על הכיבוש? לא אנחנו הזמנו את זה ולא אנחנו התחלנו בזה זה פשוט נפל עלינו ואנחנו מתגוננים. אין לנו ברירה אלה להיות חזקים גם אם זה לא נראה טוב. אל תשכח שכל מה שהיה לנו זה קו שבית הנשק וגם בזה לא הכירו השכנים. אז הם יצאו למלחמה במטרה להשמיד אותנו והפסידו. מי אמר שאין לנו זכות להתנחלויות או להרחיב את השטח שלנו? איפה זה כתוב? מי או מה מחליט? בסופו של דבר זאת היתה וגם היום היא המטרה של השכנים שלנו, להרחיב את שטחם על חשבוננו ולספח אותו לשטחם. לא היו גבולות מוכרים מלחתחילה ולכן אפשר לעשות מה שרוצים. נקבע אנחנו גבולות שיבכו השכנים.

  במעשיך ובדעותיו מיכה, אתה וחברך לשקרים האילו רק גורמים למצב להיות חמור מאד וזה לא עוזר לאף אחד אפילו לא לערבים. זה רק עוזר לדיקטאטורים הערביים לקבע את המצב העגום הזה. לכן מיכה בבקשה ממך אל תטיף לנו מוסר עם השקרים שלך.

 6. איזי גור

  זו הטוענת כי ירשה את מפא"י והמערך הכה והייתה לימין קפיטליסטי בימי בייגה שוחט כשר האוצר. אז הפכו ההפרטות לחלק אידיאולגי של המפלגה ואז החלו להימסר במתנה אוצרות המדינה לידי עופר את קומפני.
  אין פלא, איפוא, שאם לבחור בימין אמיתי אז ביבי הוא הסמן. ואם בשמאל חברתי- אין אלא מרצ. הכי פשווט שאפשר.

 7. מיכאל

  זה נשמע מאד תמים כאילו מישהו הכריח אותם להשתתף, הקיבוצים של השומר הצעיר ברמה הסורית זו עדות על האמת בכל נושא ההתנחלויות, אמור מעתה, אלמלא מפלגת העבודה לא היו קמות התנחלויות, זכור כי עד 77 הליכוד היה באופזיציה, כשעלה הליכוד ההתנחלויות היו עובדה בשטח, והימין הצטרף בחדווה למלאכת ההתנחלויות , השיח הפוליטי הישראלי מקל ראש בהקמת התנחלויות מצד שמאל, רק הקמה מצד ימין משלמת מחיר פוליטי, בזמן שלטון רבין בתהליך אוסלו גם רבו ההתנחליות והתעצמו למרות "הקפאתן" .

  לולא השמאל הציוני לא היו התנחלויות.