הספין הציוני ותפקידו בפוליטיקה

יריב מוהר

לא ברור עד כמה תרם קמפיין "הוא לא ציוני" שהופנה נגד המועמד לראשות עיריית ת"א, ח"כ דב חנין, לזכייתו של רון חולדאי, אבל אני מאמין שהיה לו חלק לא מבוטל ברתיעה של האנשים מחנין ואפילו בתמיכה בחולדאי. מה שברור הוא שהנושא הזה חורג מהמישור הצר של בחירות מוניציפליות. ומדהים במיוחד שהקמפיין הזה בא  מצד אנשי שמאל ציוני, רובם סוציאל-דמוקרטים, שאינם שונים הרבה באג`נדה המעשית שלהם מחנין.

לי יצר הקמפיין תחושה של דה ז`ה וו. העדויות העצמיות הללו של התוקפים את חנין כי הם ציונים והוא לא הזכירו לי דווקא קטע מהתוכנית שהייתה אהובה עלי בילדותי, "רחוב סומסום", על ההוא שכל הזמן רוצה להיות "שם" ומכריז כי הוא "שם", אבל כולם טוענים שהוא דווקא "כאן".

מדוע לא מכבדים את הכרזתו של אותו אדם, הגדרתו העצמית, כי הוא "שם"? מכיוון שבפועל, מה לעשות, הוא כאן. מה זה ואיפה זה "שם"? מה ההגדרה של "שם"? בערך כמו ההגדרה העממית להיות ציוני.

הציונות מוגדרת כתמיכה בקיומו של בית לאומי יהודי (לא בהכרח מדינה) בארץ ישראל (לא בהכרח כל ארץ ישראל), זה ברור ומוחלט. אבל זו הגדרה מצומצמת שגם בחד"ש צפויים להסכים לה. התשובה העממית יותר, והאנציקלופדית פחות, לשאלה "מה זה ציונות?" תלויה בנשאל – היא מקבילה לשאלה איך צריכה להיראות ישראל. כלומר היא יחסית כמעט כמו המילה "שם".

אין על שאלה זו הסכמה ומראשיתה לא הייתה עליה הסכמה. חלק משמעותי ממי שנחשבים לאבות הציונות ראו את המסגרת המדינית הראוייה בישראל כמסגרת דו-לאומית, והיו בוודאי מעבירים כיום צמרמורת בגבם של מי שלקחו מונופול על הציונות. למעשה, אם דב חנין לא ראוי להיות ראש עיר עברית בישראל, הרי שלבטח אחד העם לא ראוי להיות רחוב חשוב בעיר זו (ואולי באמת צריך לחשוב על קמפיין מול העירייה למען תיוגו מחדש של רחוב אחד העם ה"לא ציוני", אולי נקרא לו "גנדי"?).

הגדרה עצמית לעומת בחינה של פעולות בפועל.

יש לקחת בעירבון מוגבל את עניין ההכרזה, כלומר את עניין העדות העצמית שמועמד פוליטי מעיד על עצמו לגבי זהותו הרעיונית בכלל ולגבי זו הציונית או הלא ציונית בפרט. עם מושג הוא כל כך יחסי, מקביל ללהיות "שם", הרי שהוא לא מצביע על שום נקודה מוחשית במרחב הפוליטי. הגדרה כזו מלמדת בעיני מי המועמד מנסה לשאת חן או עם מי הוא מנסה לקיים דיאלוג, יותר מאשר על עמדתו. חישבו על מי חשב אהוד ברק כשהכריז שהוא "שם", כלומר – "סוציאליסט" (ופה מדובר במושג מגובש בהרבה). אם חנין בוחר ב"לא ציוני" הרי זה שאת הדיאלוג שלו הוא מנסה לקיים עם המיעוט הערבי, ואילו יחימוביץ מנסה לפנות לפועל היהודי שנפשו הופרטה.


הניאו-ליברליזם הוא האויב האמיתי של הציונות כקולקטיב.

מוזר במיוחד שח"כ שלי יחימוביץ יצאה נגד חנין בטענה כי איננו ציוני. צריך להזכיר שיחימוביץ וחנין שותפים לדרך ההתנגדות למודל המדינה הניאו-ליברלי, למדינת "שומר הלילה" שאחראית בעיקר לענייני ביטחון ונותנת לשוק החופשי לעשות את שלו בשאר התחומים. השאיפה למדינה שאיננה רק הסדר בירוקרטי, משמעה שהמדינה צריכה גם לבטא, לתמוך ולפתח את התרבות של אזרחיה – תרבות זו היא באופן דומיננטי יהודית, משום שרוב מוחץ של אזרחי ישראל הם יהודים. תרבות משותפת היא גם הבסיס לאתוס לאומי ותחושה של סולידריות מאחדת. ולכן במובן הזה גם חנין וגם יחימוביץ, בין אם יסכימו לכך ובין אם לאוו, מקדים מודל של מדינה יהודית – הם "שם", גם אם אחד מהם מכריז שהוא "כאן", במחנה הלא ציוני.

גורל המדינה היהודית, ליבתה של הציונות העכשווית, אינו תלוי במשחק הדמוקרטי.

בואו נביט לרגע בח"כ שלי יחימוביץ ודוברים נוספים מה"שמאל" שיצאו נגד היותו של חנין "לא ציוני". אין לי דבר אישי נגד ח"כ יחימוביץ, להפך, אני מעריך אותה מאוד. אבל האם היא ציונית יותר מחנין ובאיזה מובן? נכון, היא הכריזה על עצמה שהיא "שם", כלומר במחנה הציוני, אבל מה במיקום הממשי שלה מרחיק אותה מלהיות "פה" – כלומר בקוטב שהרבה אנשי ימין, כמו גם מקהלה של טוקבקיסטים, מגדירה כ"פוסט-ציונות"? מעבר להגדרה העצמית, שיש לה בהחלט חשיבות מסויימת, מה מהותה הציונית של יחימוביץ? כיצד היא יכולה, למשל, להבטיח מדינה יהודית?

יחימוביץ תומכת בשוויון אזרחי לאזרחים לא-יהודים בישראל. אם אלו יהפכו לרוב, איך בדיוק תישאר מדינת ישראל מדינה יהודית? האם חוק יסוד, ואפילו אם הוא ניתן לביטול רק ברוב מיוחס, יכול לדעת יחימוביץ לקבוע ולהציל את "יהדותה" של המדינה במקרה של אובדן הרוב היהודי? והתשובה: רק אם מבטלים עיקרים רבים של השיטה הדמוקרטית, ונשארים עם רפובליקת בננות – שתרחיק יהודים רבים נוספים מישראל. אז במה הועילה הכרזתה הציונית (חוץ מלרון חולדאי)?

כוחם של מעשים על פני הכרזות

לעומת זאת, מודל הפיתוח שמציע חנין, עשוי היה ליצור פה כרך עברי ירוק, ליברלי, סוציאלי (בהחלט לא קומוניסטי), ידידותי לאזרח וקשוב למיעוט הערבי ולקבוצות אתניות שונות שבתוכו ולשכונות הדרום שלו. זו הדרך למשוך יהודים מהתפוצות, שרובם מתרכזים בארה"ב ובעולם המערבי והם בעלי תפישות ליברליות, רב-תרבותיות ואף פרוגרסיביות.

באווירה הלאומנית הקיימת היום בישראל ספק אם חנין יכריז שהוא "שם", במחנה הציוני. אבל אם מעשה של הפרחת הכרך העברי איננו בגדר מעשה ציוני, אז כנראה שהציונות היא באמת אותו "שם" ערטילאי חסר משמעות ממשית.

ייתכן אף שכל חבורה זו של מבקרי חנין קמים בבוקר ושואלים: מראה מראה שעל הקיר, מי הכי "שם", מי הכי ציוני בעיר? תיהיו בטוחים שהתשובה איננה רון חולדאי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי

  המאמר הזה יוצר לי תחושה של דז'ה וו. בעיקר לכל מאמר שני שנכתב בבלוגוספירה הישראלי לפני ה-11.11. מספיק למחזר!

 2. שי

  מה שעצוב הוא שהיא לא חוזרת בה.
  אני מאחל לעם ישראל שהעבודה בראשות חבריה הסוציאליסטים כביכול תספוג מכה כל כך קשה שלא נראה את יחימוביץ בפוליטיקה. שתחזור למכורתה בה היא כל כך שולטת ואותה – כפי שראינו – היא יודעת כל כך יפה להפעיל ולתעל.
  הרי לפחות חלק גדול ממצביעי חנין לא רואים טלוויזיה ציונית משוחדת של ערוץ 2.
  מתאים לה לשבת יותר באולפן עם רוני דניאל. ולשאול שאלות קשות. מה תגובת דובר צה"ל?

  פעם התגאיתי שיש חכית בכנסת כמו יחימוביץ. היום אני לא מאמין לאף חוק חברתי שלה. המחשבה שהיא מחוקקת ציונית ולא אנושית מעלה בי צמרמורת.

 3. דני זמיר

  יריב מוהר כרגיל במאמר מעולה, שבין השאר מחזק וחוזר על הרעיון המרתק שגם כן הוצג כאן על ידי יריב עצמו בדבר הקונפליקט הבסיסי בין הניאו ליברליזם לבין סיכויי ההשרדות של העם היהודי ככזה ועל שלל הקונפליקטים הטרגי-קומיים המתעוררים עקב התמיכה הגורפת של יהודים בניאו ליברליזם על כל נגזרותיו עד ש… זה מגיע להגדרתם העצמית…

  לכן קצת בעייתי- בעיניי- להשתמש בטיעון מסוג כזה כנגד ההסכמה הגורפת והרצון המשותף של תומכי השמאל הסוציאל דמוקרטי הציוני למהלך שיבטיח תיקון אפליות עבר כלפי קבוצות אוכלוסיה שונות, ביניהן אזרחי ישראל הערבים, מפני שמצב זה עלול להביא לסיומה של המדינה כמדינה בעלת רוב יהודי. הבטחת הרוב היהודי היא מטרה ראויה ובלבד שהיא מושגת על פי "כללי משחק מקובלים" ועל שאלת כללי המשחק נכון וראוי להתוכח ולחלוק ולגבש הסכמות רחבות.

  הטיעון השני המאד בעייתי בעיניי, היא הטענה המשתמעת שדובי חנין הוא בעצם "תינוק שנשבה": הוא מכריז שהוא קומוניסט ולא ציוני אבל בעצם הוא לא כזה ואין ממש הבדל בפועל "חוץ" מה גדרה העצמית והתודעה שלו בינו ובין שלי יחימוביץ.

  אני מבין היטב את הרצון הטוב של יריב לגשר בין האדם המאד ראוי חנין לבין ההגדרה העצמית הפוליטית שחנין דבק בה. אלא שהפער הזה הוא מהותי. עם, חברה, קבוצה, נבנים מהגדרה עצמית ומסמלים שהם בוחרים להתאחד סביבם (כולל הניאו ליברלים לסוגיהם….). סירובו של חנין לראות בתחייתו העצמאית של העם היהודי על סמליו את הרכיב המאחד למדינה היהודית דמוקרטית (אגב, רכיב שמאפשר תיאורטית גם ללא יהודים להיות חלק שוה זכויות בבית הזה) מגדיר ומגדר כל מסגרת שחנין ינהיג: בלתי נגישה לרוב הישראלים שאליהם יפנה שהסמל המגדיר "אני ציוני" הוא שארית הפליטה של הסולידריות והזיקה החברתית הזולתית שלהם.

  והערה אחרונה: הציוניות של השמאל הסוציאל דמוקרטי הציוני בנוסח של יחימוביץ, (ולהבדיל של אחד לא חשוב כמוני) אינה נובעת מספין או מרצון לשרת אינטרס מפלגתי (כפי שנטען לא אחת במערכת הבחירות). מדובר בחלק מהותי מתפיסת עולם שניסיתי להשיג בקצרה לעיל, בלי שום קשר לכך שהפער בעמדות המעשיות "בסוף היום" בין יחימוביץ לחנין מצומצמת, לרבות הפער בעמדות המעשיות בין חנין כ"לא ציוני" מוצהר לבין לבין יחימוביץ "הציונית" כחקל בלי נפרד מהגדרתה העצמית.

 4. דרור ניסן

  אני מרשה לעצמי לשער בסבירות גבוהה, שלו שלי יחימוביץ היתה היום עודנה עיתונאית, היא היתה נושאת על כפיים את דב חנין ורשימת "עיר לכולנו". טרם הצטרפותה ל"עבודה" הצהירה לא אחת על תמיכתה בחד"ש.
  מכאן לא נותר לי להסיק בצער שכל השתלחותה המכוערת והמיותרת בדב, לא נעוצה באיזה תהום אידיאולוגית שנפערה לפתע. אני מכל מקום את הפוזיצייה ב"עבודה" סגרתי. יש גבול, מצטער.

  אשר למאמר המעניין, ראויי להוסיף שהמפלגה הקומוניסטית הישראלית חתומה על מגילת העצמאות – המסמך המכונן של מדינת ישראל. יתירה מזאת: ח"כ לשעבר תופיק טובי יבד"ל, ממנהיגיה הבולטים של מק"י עשרות שנים, אף תמך בשנותיה הראשונות של המדינה בגיוסם של האזרחים הערבים לצה"ל.

  הזרם המינימליסטי, האינטגרטיבי והפייסני, בתוך התנועה הציונית ("ברית שלום" ואחרים), ניגפו והציונות התמלאה אך במהות לאומנית, מה שלא הותיר כמובן לפטריוטים, אוהבי עמם וארצם כמו דב, מקום בתוך ההגדרה הזו.
  יריב מייטיב לציין באירוניה, שבציונות שהתגבשה הלכה למעשה, אין אף מקום לאחד העם. מילא. העיקר שיש מקום ליחימוביץ, ברק, פואד ושמחון.

 5. גיורא

  מהי ציונות?
  מה זה אומר להיות ציוני?
  מראשית דרכה היו לציונות 5 פירושים (לכל הפחות). הויכוחים הם בדבר דמותה של החברה הישראלית, אופייה ומהותה.
  לדב חנין דימוי.
  לשלי יחימוביץ' דימוי.
  באה שלי יחימוביץ' ואמרה כי לאור הדימוי שמציע דב חנין היא מעדיפה דברים שרחוקים מאוד ממה שהיא היתה רוצה, כי מה שדב חנין מדבר עליו הוא ביטול גמור של מה שהיא מדברת עליו.
  אז סופסוף יש פוליטיקאית שאומרת בצורה ברורה, חד משמעית ולא משתמעת לשתי פנים את דעתה ואת חזונה. לא מגמגמת, לא מזגזגת, לא יוצאת לספינים, עומדת בצורה עם נימוקים כבדי משקל מאחורי דעתה.
  ועוד חידוש מרענן – איננה שייכת לשוליים הפוליטיים!
  אפשר לעלוב במפלגת העבודה כמה שרוצים אבל עדיין ח"כ מהעבודה הוא דמות מרכז בפוליטיקה הישראלית, ושלי יחימוביץ' היא לא אישיות זניחה ולא מוערכת.

  אישית – אני מסכים עם שלי בנושא. אני לא סגור עלך חולדאי, לא מספיק ביררתי אודותיו ואני מניח שהוא נגוע כמו כמעט כל ראש עיר. אבל בבחירה בין מדינה דו לאומית וויתור על הגדרתי הציונית, לבין ניסיון לתת מענה מורכב, לא מתלהם, שכולל את כל אזרחי המדינה, שלא דורש מאף אחד לוותר על זהותו, ובעיקר ערב לקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי, תמיכתי היא באחרון.
  או במקרה שלנו, באחרונה.

 6. שרון

  חנין חבר בחד"ש. זוהי מפלגה שמקדמת לאומיות ערבית על חשבון הציונות. לא מדובר פה רק בעניין הצהרתי מצידו.
  אם חנין ויחימוביץ דומים בהשקפותיהם החברתיות מדוע אתם דוחפים את יחימוביץ' להזדהות עם חנין ולא להפך?
  אני מאוד מעריך את דב חנין ותומך בדעותיו בנושאים חברתיים וסביבתיים אבל אי אפשר להתעלם מכך שהוא נוטל חלק פעיל במאבק נגד מדינת היהודים.

 7. ירדן

  שימו לב לויכוח הארוך הזה שמתקיים באתר עבודה שחורה. סביב הפרלמנטרית הכי אהודה באתר, שלי יחימוביץ', יש ויכוח כבר בן 70 תגובות על האם נכון להצביע לה או לא.
  שלי עשתה עבודה טובה כפרלמנטרית יחידה אבל בכל הזדמנות החלישה כוחות סוציאל דמוקרטיים – בהצטרפותה לברק בפריימריז בעבודה, בחיזוקה את חולדאי והלכלוכים השפלים על חנין, ובזה שהיא נשארת היום בעבודה למרות הכל. עבודה עם שלי יחימוביץ' ברשימתה היא עבודה שיכולה עדיין למכור אשליה של סוציאל דמוקרטיה. וראוי שהאשליה הזו תיעלם.

 8. דבורית

  ח"כ חנין הוא ח"כ מצוין, לדעתי, ובודאי ראוי לכל משרה שהיא במדינתנו. עם זאת – מצער אותי מאוד שמפלגתו בחרה באשה שעזרה לבצע פיגוע, בעיר שאותה רצה ל"כ חנין להוביל. כנציגה בבחירות בסכנין ואף הגדירה אותה כלוחמת חופש. צער אותי יותר שלא שמעתי את קולו של ח"כ חנין בנושא חמור זה. מבחינתי – שתיקה כמוה כהסכמה. המעשה הנ"ל הוא בעיני כתם על כל מפלגת חד"ש ובכך משליך גם על ח"כ חנין שלא מצא לנכון להסתייג ממנו.

 9. גיל

  הבוקר מפרסם הארץ סקר לפיו מוביל ביבי עם חבורתו בשליש מהכנסת הבאה כאשר גוש מרכז-שמאל מצטמצם ויורד. כל ההתלבטויות המדיניות נדחקות לשוליים לאור העובדה שרוב הישראלים אינם מאמינים בסיכוי להסדר עם הפלשתינאים וכך הופכות השאלות הכלכליות – חברתיות לרלבנטיות מאד. את הרקורד המרשים של ביבי-שלום הכל מכירים אך אינם מטמיעים גם לאחר ששכבות הביניים ומיעוטות ההכנסה נותרו חסרי הגנה בסיסית בשל השוד האלים של קופות הגמל וקרנות הפנסיה שבצע הליכוד בתמיכת קדימה. העבודה אינה אלטרנטיבה משום שנבחריה המשוריינים מעולם לא העמידו את ההגנה על החסכונות על סדר היום. במצב שנוצר הדרך היחידה להישרד היא לחייב כל מועמד בכל מפלגה העורכת בחירות מוקדמות להתחייב בכתב משפטית לפעול בכנסת הבאה להחזיר הגנת המדינה לחסכונות. באיראן, חמאס וחיזבאללה יטפל כל מי שייבחר בדרך פחות או יותר דומה אבל המשך שחיקת הכנסות וחסכונות הציבור חייב להעסיק את כל משקי הבית כאשר הם הולכים לקלפי. את הגדרת הציונות נצטרך לדחות מול הצונאמי המאיים עלינו פיסית.

 10. ע.ג

  לציונות יש רק הגדרה אחת – מדינה יהודית בארץ ישראל. מכיוון שדב חנין מתנגד למדינה כזו הרי שהוא אנטי ציוני. כל יתר השטויות של הכותב הן גניבת דעת. האם אנטי ציוני יכול להיות ראש עיר בישראל? כנראה שכן משום שבהיותו ראש עיר הוא פועל במישור אחר לגמרי.

 11. אירית

  הרציונאלה הציונית האחרונה שנותרה מעבר לשבטיות היא כפי שמנוסחת על ידי הסוציאל דמוקרטים יחימוביץ ושות. טיעון פסאודו רציונאלי שאומר – כדי למנוע את ההתפוררות הסופית של ישראל,נחזק אלמנט שבטי שיש בכוחו להזרים כוח קהילתי-חברתי ,בהגדרה של "נגד אחר כלשהו", ולא מתוך חזון פנימי, חיובי, תוכני, פרואקטיבי. אין לזה סיכוי וזהו למעשה "הדבק" הקפיטליסטי, שסופו להתייבש בקרוב.
  חזון "זולתי" שיכול להניע ציבורים להתגבר על האינטרס האישי הצר, ואף להתעלם מסכנת המוות ולשלב ידיים למען מטרה משותפת,צריך לנבוע מתוך עצמו, ולנטוע תקוות, שאיפות נעלות, ויצירתיות,לא מתוך שלילת האחר על בסיס שרירותי. כרגע ל"ציונות" כפי שהיא מוגדרת לא נותר אלא דלק השינאה, והפעם שינאה רציונאלית, אליטיסטית (במובן זה שהיא מונחתת מלמעלה כביכול על ידי אליטות הקובעות ל"עם" מה שטוב לא, מתוך התנכרות ולא שיתוף).
  התוכן הפנימי של אותה הגדרה עצמית מתגלה כחלול ביותר מישמש אמריקאי שאול וטלוא, שלא יודע אפילו להגדיר מיהו אותו שבט סולידרי שאליו שואפים להגיע. (בעיית מיהו יהודי נעקפת בלי אלגנטיות). חלק מההוגים של הסקטור מציעים להחליף את הגדרת היהדות (מי שאמו יהודיה על פי האורתודוקסיה) בהגדרה של "ציוני" שמשמעותה הבעת נאמנות לישראל כביתו של העם היהודי, כלומר טאוטולוגיה, שבסופה אפשר שייכנסו למשוואה יותר לא יהודים מאשר יהודים (כמו עולי ברית המועצות הנוצרים שמשרתים בצה"ל ומזהדים בגדול מאד עם ערכים גזעניים ופסאודו אירופאיים, טכנולוגיה, קפיטליזם, צרכנות וכולי). כמובן, זו גם התעמתות ראש בראש עם ההלכה, וסופה להוביל לקרע מוחלט בעם היהודי.

  על הרקע הזה צפויה התחזקות, בשלב כלשהו, של האורתודוקסיה, והדתיים לאומיים, כיון שהם באים, מה לעשות,עם עגלה מלאה מתוך עצמה,גם עם בעייתית מאד. הסוציאל דמוקרטיה אינה מחזיקה מים כאשר היא מגדירה עצמה ציונית במובן הזה (כנגד אחר "דתי – חשוך" כביכול, וכנגד "ערבי"). מדינת הלכה היא חזון עדיף במקרה כזה, שכן מעבר לסולידריות שיש בה, היא משנה סדורה (לא רצויה מבחינתי, אבל רציונאלית אפשרית יותר).
  סוציאל דמוקרטיה חילונית לא יכולה לדור בכפיפה אחת עם הגדרה לאומנית גזענית, אלא לאמץ את "מדינת כל אזרחיה"
  ולהתיר לדתיים לנהל את ענייני הדת, כולל שייכות להגדרה "יהודי" לצורך חוקים שונים, שיכולים לבטא את ההעדפה המתקנת ליהודים במדינה. מדינה ציונית שמייצרת הגדרת יהדות חלופית (מי שמאמין שליהודים מגיע בית לאומי בישראל" אך אינו בהכרח יהודי כהלכה) עשויה לשרוד על החרב והכסף, ואינטרסים קולוניאליסטים זרים, אך לא לאורך זמן.מה עוד שהיא מבוססת על הדרה, כך שלבסוף לא יישארו לה אנשים אולי מעבר לגייסות של לגיונות זרים שיגיעו על בסיס תועלתי.

  מדינה כזו גם אינה מגנה על היהודים ולאעל הדת היהודית, כך שאין לה בעצם שום הצדקה,מעבר לשימור לייפסטייל של מגזר חילוני מסויים,שרוצה להישאר פה ולדברעברית, ולהנות מקרקעות של אחרים (ערבים).

 12. אבי

  כמה ימים לאחר הצהרת התמיכה של יחימוביץ בחולדאי (זו שאכן כנראה הכריעה את הבחירות בסופו של דבר), עימתו אותה במפגש סטונדטים בבאר שבע עם תמיכתה בו והסתירה בין מהלך זה לאג'נדה שהיא מובילה. האמת שם יצאה לאור, ושלי ציינה במפורש כסיבה לתמיכתה בחולדאי שהוא "מכפיל כח במפלגת העבודה".
  הדבר אף הופיע כמדומני באותו מקומון בו התפרסם הראיון המקורי איתה.

  האמת מה שעצוב עוד יותר מאמירתה של שלי, היא ההידרדרות של העיתונות שמשתקפת בפרשה זו. הרי אותו ראיון מפורסם של שלי היה בסופו של דבר מבוסס על 3 אמירות שקריות – חנין אנטי ציוני, לא עומד בתקווה ומטיף לסרבנות.
  אף לרגע לא עלה בדעתם של עורכי העיתון (או מי מקוראיו) לתהות שמא לפני שהשקרים נמרחים על שער העיתון יש לבצע עבודה עיתונאית בסיסית ולבדוק את העובדות טרם פרסומן, ואולי אף (רחמנא ליצלן) לפנות ליחימובית ולעמת אותה איתן ולבקש תגובה.

  בסופו של דבר השקר נאמר, נטמע בלבבות, ואם היה לי שקל על כל איש שאמר לי ולחבריי שהוא בחיים לא יבחר למישהו שלא עומד בתקווה ולא שירת בצבא, מנהל הבנק שלי היה מאד מרוצה.

 13. סמי

  מה כל ההתפתלויות והפילסופים? האידיאולוגיה הציונית היא גזענית מהסוג של קולוניאליזם-מתיישב במהותה, ויש להקפיד ולומר ציונות-אשכנזית כמובן, כי המרכיב האירופי הוא הנושא את הגזענות. גם המושג רוב-יהודי הוא גזעני. אולי לגיטימי בעיני הציונים, אבל הוא גזעני בדיוק כמו המושג רוב-לבן, או רוב-פרוטסטנטי. כלומר, המאבק לשימורו של רוב כזה הוא עניין גזעני ומוכר היסטורית. היו כל מיני שיטות, מהאפרטהייד, דרך מניעת הצבעה משחורים בדרום ארה"ב ועד חוקי הגירה והתאזרחות גזעניים כמו בישראל, במדינות המפרץ ובאיראן. אני דווקא נדהמתי מההישג של דב חנין. מרשים ביותר ומעודד קצת, אם כי בעירבון מוגבל כי לרשות עירייה הבוחרים עושים שיקולים שונים. הוא לא היה נבחר אפילו לתפקיד שר הדואר בממשלה הציונית. ערבי ציוני היה נבחר כמובן.

 14. אבי

  דני, מה המשמעות של "הקומוניזם" של חנין? הוא לא מציע לבטל את הרכוש הפרטי , להלאים את כל אמצעי הייצור והתעשיות והוא אינו דוגל במהפכה אלימה. אם כך מיהו חנין ומה מצעו? חנין מציע מצע של מדינת רווחה סוציאל דמוקרטית. איפה במצעה של עיר לכולנו אתה מוצא עקרונות קומוניסטים שמנוגדים לעקרונות הס"ד?

 15. נעמה

  מאז ששמעתי את דבריה של שלי יחימוביץ', אינני יכולה להעריך אותה כלל.
  היא התגלתה כאחרונת הלאומנים. ועוד בתחפושת.
  הפחד האדיר מהשינוי ומפני מה שהוא יביא, הוא החוסם את האופציה לשלום באיזור הזה.
  כאילו שלדוב חנין אפשרויות מפליגות להשפיע על המדינה כולה.
  הוא ראש עיר איזורי. המקסימום שהוא יעשה זה זה קירוב לבבות.
  לצערי זה מאפיין רבים מבני דורה.

 16. חנה קים

  אין לאג'נדה של רוב כותבי המאמרים באתר זה נציגים רבים בכנסת. אפשר לספור אותם על מחצית כף יד אחת. שלי יחימוביץ היא אחת מהם. אני לא מסכימה עם תמיכתה ברון חולדאי, שהספונסר העיקרי שלו חשוד היום בפלילים, והמשטרה תבדוק בקרוב, כך אני מקווה, כיצד השתנתה ההצבעה בתל אביב, בעיקר ביפו, בשעות האחרונות שלפני סגירת הקלפיות. גם לא הסכמתי עם תמיכתה באהוד ברק. ועם כל זאת, זה מה שיש, וזה הרבה. העשיה החברתית-פרלמנטרית של יחימוביץ היא מרשימה וחשוב שתהיה חברה גם בכנסת הבאה. היא פוליטיקאית ומשלמת מסי שפתיים מדי פעם ובוחרת את בחירותיה על פי האינטרסים הפוליטיים שלה. כל זאת לא צריך למחוק את העשיה הפרלמנטרית שלה.

 17. עמית

  אישית אני תמיד בעד שבירה של דיכוטומיות פוליטיות, אני חושב שהן מזיקות, ולכן שמחתי מאד על שיתוף הפעולה שנוצר ב"עיר לכולנו" בין הליכודניקים מכפר שלם לבין החד"שניקים.
  יחד עם זה, יריב מנסה לעגל את הריבוע כשהוא טוען כפי שהבנתי שמשמעות הציונות היא שהמדינה תבטא את התרבות של של אזרחיה, שמאחר שם ברובם המכריע יהודים- תהיה יהודית. זא לא ההגדרה שאני מבין את הציונות, ולהערכתי גם הזרם המרכזי הציוני לא מבין אותה ככה. הציונות היא ההשקפה הפוליטית שהמדינה שקיימת בארץ צריכה להיות "מדינה יהודית". לא מדינה שכרגע רוב אזרחיה יהודים, אלא מדינת היהודים- כזו שנוצרה עבורם, ולא עבור אזרחיה הערבים. היא אמורה לממש את המאויים הלאומיים של היהודים, ולא של אזרחיה הפלסטינים, והם בהתאם, אמורים להתאפק ולחיות בה כאזרחים שהם אורחים למחצה. ולכן ההמנון והדגל לא מבטאים את המשותף לכל אזרחי הארץ, אלא אך ורק ליהודים. עבור הציונות, הרוב היהודי במדינה וגם באזורים מוגדרים בתוכה הוא עקרון שיש לשמור עליו מכל משמר, גם במחיר פגיעה בשוויון בין האזרחים. ולכן יש למנוע אזרוחם מחדש של פליטים לא יהודים שנולדו בה, ולכן יש לאזרח כל יהודי מחו"ל שמגיע לכאן, ולכן יש להפעיל גופים ממלכתיים שיעודדו הגירה של יהודים לארץ, ולכן יש לעודד מבצעים כמו "יהוד הגליל" או הקמת ישיבות הסדר בערים ערביות/מעורבות. זו משמעות הציונות בעיני, ואין סיכוי שחד"ש או דובי חנין היו חותמים עליה. ובדיוק החשש של יחימוביץ' שהזכרת, שבישראל לא יהיה רוב יהודי- הוא זה שגורם לה לתמוך בצעדים שכתבתי לעיל.
  כמובן שהמשמעות של המדיניות הזאת כלפי זכויות עובדים בארץ, בין אם הם יהודים או ערבים, היא שלילית. ברגע שמפצלים את העובדים ע"פ הלאומיות שלהם, אפשר להחיל עליהם את ההפרד ומשול ולהחלישם. ברור שהרגש הלאומי של כל אדם הוא עובדה קיימת שאין להתעלם ממנה, אבל אני מאמין שמנהיגות אמיתית שטובת העובדים לנגד עיניה, רואה את תפקיד המדינה לא בלעודד לאומיות אקסקלוסיבית כזו או אחרת, אלא רק בדאגה לכך שלא יוצבו מכשולים בפני הביטוי הלאומי של כל קבוצה. התפקיד האקטיבי של ההנהגה מתחיל בהזכרה וגיבוש של המכנה המשותף של כל העובדים במדינה, בלי קשר ללאומיותם.

 18. יואש

  ליריב מוהר, אל תתבשם מהקילוסים של דני זמיר. דני אינו חושב כמוך ואינו מגדיר עצמו כמוך.
  לעיקרו של ענין ,הציונות אינה נכפפת להגדרותיך האמורפיות. הציונות היא הביטוי היחיד לטריטוריה של העם היהודי . הערבים ללא הבדל ראו ורואים בציונות גורם חיצוני קולוניאליסטי ומנשל, ולא שינו את דעתם ואת מטרתם ליצור עוד מדינה ערבית במקום מדינת ישראל, וגם אומרים לאו לכל אפשרות לטריטוריה פלשתינית במרחב הערבי המזרח תיכוני.
  כל נסיון להוציא את הציונות מציון ויהודיה ולברוא טריטוריה דו-לאומית שבה הערבים והיהודים יתחרו זה בזה מי "יזרוק את השני לים", נידונה לכשלון. עוד לא נמצא הפתרון לרבע את העיגול. צריך לחפש את הפתרון בפשרה וויתור דו-צדדי על עמדות המוציאות זו את קיומה של זו מהמשוואה שלהן.
  לענין הציוני אין קשר למועמדות של דב חנין לראשות עירית תל-אביב. זה לא מנע או ימנע ממנו להיות חבר בכנסת ישראל. לצפות שרוב יהודי הרואה עצמו ריבון במדינתו ומגדיר את עצמו כציוני לפי תפיסתו שלו ,יתמוך בדב חנין שמעיד על עצמו כ"לא ציוני" מטעמיו שלו, זו ציפייה חסרת סיכוי סביר.
  חבל על הנסיון חסר הסיכוי לרבע את העיגול.

 19. סמולן

  הריני לציין שחנין היה מועמד חסר סיכוי, שבזכות ספינולוגיה מתוחכמת, והעדר מוחלט של מצע אידיאולוגי ראוי, הצליח להתברג כלפי מעלה הרבה מעל המגיע לו. לדון בסיבות לכך שהוא לא ראש עיר דומה לשאלה מדוע הוא גם לא ראש ממשלה. יש זמן, יש דרך, ואין לו סבלנות.

  אין לי חיבה גדולה ליחימוביץ', אבל במקרה דנן, ההתבטאות שלה היתה בפורום סגור, ואישית בתכלית. נראה שהיא היתה יעילה במקרה לגמרי. מאד יעילה.

  היעילות נבעה מכך שהיא חשפה את הבלוף והספין של חנין: אי המחויבות לנושאים חשובים, אפילו מאד חשובים.

  איני חושב שחנין הוא ללא שום פינה ציונית. לפחות לשיטתי, ציונות היא פעילות פוליטית קולקטיבית של יהודים, ולכן לא מחויבות למגמה לארץ ישראל, וגם לא לקיומה של מדינה במקום כלשהו בעולם. אנטי ציונים, מסיבות שמפליאות כל פעם מחדש, שוללים אפילו את זה. לדעתי, חנין אינו שולל אותו, ואפילו בעדו.

  אממה, מדובר בקומוניסט. אדם שרואה את העולם כמערכת ממורכזת, ומנסה להשתלט על מוסקבה, ולא על ראש העין. בצדק כתב כאן מתי שמואלוף (שאינו חובב ציון מובהק, בלשון המעטה), שחנין לא יעשה שום דבר עבור תל אביב אם יבחר, וכי בחירתו כראש עיר היא על כן בהכרח מהלך פוליטי ציני כלשהו. לדעתי, המאמר של שמואלוף חשוב הרבה יותר מהציטוט של יחימוביץ', הגם שהם הולכים ביחד: יחימוביץ' חשפה לעין כל, שחנין פועל באופן עמום ומתעתע. שמואלוף בעט את הכדור הזה לרשת: חנין לא באמת מתעניין בתל אביב.

  חנין לא טרח לצאת בצורה ברורה ולבטא את דעותיו בהקשר זה. בוחריו נדונו למקהלה של פרשנים, המדברים במטאפורות. לאף אחד לא אכפת מה חנין עושה בזמן שירת התקווה (עומד כמו כולם, מן הסתם, מעושה צלב קטן באצבעות, מאחורי הגב). מה שחשוב הוא מהי עמדתו בעניין אבטחה של מוסדות ציבור: האם מותר למאבטחים לירות בלוחמי חירות פלסטינים ? הדבר אינו ברור כלל. אנטי ציונות ערבית, עמדה המקובלת על הרבה בוחרים ערבים של חנין, מתקשה לראות רוע בערבים.

  במקביל, אני משער, בוחרים ערבים לא יכולים לסבול את האפשרות שסמ"ר חנין, שאביו, בסופו של דבר, נפצע במלחמת השחרור, יהיה בעל נאמנות סופית לחזון היהודי, וימנף הצבעה ערבית בדברי חלקות. זה בערך היה הרעיון מאחורי התמיכה של יאיר לפיד בחנין.

  את כל אלו, חנין היה יכול לפתור בשני מהלכים. הראשון, הוכחת יכולת ניהולית כלשהי, על ידי התנדבות לנהל משהו. בית ספר, סיוע במועצה מקומית, כל דבר. הוא פרלמנטר מרשים ועורך דין לא רע, ואף אחד מאלו לא אומר שהוא יודע לגרום לכך שדברים יזוזו מספיק מהר ולא יותר מדי מהר.

  הדבר השני, הוא הצהרה ברורה על עמדותיו.

 20. ירושלמי ממז"א

  בדיוק כמו שמי שחי בשבדיה הוא שבדי ובסין הוא סיני.
  זה יהיה היום שנהיה נורמלים.

  (ירושלמי, בכלל ממדינה אחרת).

 21. ן

  בסין יש לפחות 56 מיעוטים לאומיים.
  השבדיה יש לפחות 3 קבוצות סקנדינביות אתניות שונות. זאת מלבד העובדה שלמעלה מ-20% מאוכלוסייתה הם מהגרים או בני ובנות מהגרים.

 22. יוסי לוס

  והציונות כפי שהתהוותה בפועל בעשורים האחרונים היא גזענית. עובדה זו יכולה להיות סיבה טובה לזנוח את הציונות מכל וכל, אך יכולה להיות גם סיבה טובה לאוורר רעיונות שהתקיימו בעבר ונחשבו לחלק מהציונות ולהציע גישה חדשה-ישנה שרואה בקיום הקולקטיבי היהודי על לשונו, דתו, תרבותו… כלגיטימי וכראוי להישמר, אולם מבלי לפגוע בקיום הקולקטיבי הפלסטיני הערבי. יש אופני ארגון פוליטיים רבים אפשריים לשני קולקטיבים אלה. ישראל/פלסטין אינה המקום היחידי עלי אדמות שבו מספר קולקטיבים חולקים את אותה אדמה. במקומות מסוימים בזמנים מסוימים הם הורגים זה את זה ובמקומות אחרים ובזמנים אחרים הם חיים בשלום ובהפרייה הדדית.

  הציונות אינה מתת (או קללת) אל שנחתה עלינו מלמעלה אלא יציר כפיהם של בני אנוש. לכן, בני אנוש יכולים לשנותה.
  למעשה, על אף האוריינטליזם הבוטה של הרצל שהוא רק צפוי לאור התקופה שבה הוא חי, אפילו בחזון שלו הקיום היהודי בפלסטינה משולב בקיום הערבי לבלי הפרד. את זה הציונים של היום רוצים לשכוח.

 23. אביעד

  סופסוף למדנו מה הסיבה להפסד של חנין. לו היה מנהל בית ספר (ולא רק יו"ר ארגון הגג של ארגוני איכות הסביבה בישראל) ולו היה מנסח מצע מפורט ומדוקדק כמו חולדאי (ולא סתם מפרסם את הקשקוש הלהגני הארוך שהופיע באתר עיר לכולנו) אז היה מנצח.
  תודה סמולן.

 24. חררדו לייבנר

  כל הדיון על הציונות מחטיא את הבשורה שטמונה ב"עיר לכולנו": צמיחתה של גישה פטריוטית לא-בלעדית, המחויבת קודם כל לאנשים, בשר ודם, לתושבי תל אביב – יפו כולם ולא לאינטרסים אחרים, אינטרסים זרים של משקיעים כאלה ואחרים. בודאי שדב חנין איננו ציוני, כמו שלופוליאנסקי ואנשיו בירושלים אינם ציונים, כמו שאריה דרעי איננו ציוני, כמו שתמר גוז'נסקי לא ציונית וכמו שיהודים רבים בארץ הזאת אינם ציונים (ובודאי גם לא נציגי ציבור ערבים). חנין לא ציוני – הוא פטריוט. לעמותו, חולדאי יכול לטעון לציונות ולדבוק בכל סמליה, אבל מה זה משנה הוא בז לאנשים, לתושבים שאותם סמלים אמורים היו לסמל – כמו יתר הממסד הפוליטי הישראלי, חולדאי כבר רוקן מתוכן את הסמלים לטובת אלוהי ההון – הוא מזמן כבר לא פטריוט. בבחירה בין האנשים לבין הסמלים, בין מחיצות העבר לרקמות העתיד, יחימוביץ' בחרה הפעם בסמלים ובעבר כנגד האנשים וכנגד העתיד. טעות חמורה.
  גישות חדשות מתפתחות, הפוליטיקה מתחילה לשקף תהליכים חברתיים ותרבותיים חדשים ואולי בעתיד הלא-רחוק גם נוכל להיאבק אנשים ממוצאים וממגזרים שונים למען מדינה לכולם, לכלל אזרחיה, ולא לקומץ בעלי הון ומקורבים מקומיים וזרים.

 25. סמולן

  כמובן, מתי שמואלוף טעון שחנין לא יעבוד עבור ת"א באופן משמעותי במידה והוא *לא* יבחר, ולא ככתוב.

 26. חן

  שימו לב שכלל לא דובר בעמדתו המדינית של רון חולדאי שהיא זהה לעמדתו של דב חנין וגם של שלי יחימוביץ (שהיא חזרה לקויי 67 וחלוקת ירושליים וחילופי שטחים) שזה גם עמדתו של ראש הממשלה אולמרט וציפי ליבני . כך שמבחינה מדינית דב חנין יכול בשקט להיות ראש ממשלת ישראל בלע שום הבדל. וההבדל היחיד זה לטובתו שהוא חברתי סוצאל דמוקרטי וכל שאר המעומדים הם קפיטליסטים-ימין כלכלי .
  הרי מהי הציוניות ? הרי ההמנון והדגל הם נבחרו בתחרות של ההסתדרות הציונית , וכן גם מי שכתב את ההמנון נפתלי הרץ כתב גם דברים אחרים כמו שיר שאומר שחבל שהתימנים עלו שכן הפרויירט הזה כלל לא מיועד להם אלא רק לעולי אירופה.
  הרי הציוניות האמיתית פירושה שאפשר לחיות פה במדינה בצורה סבירה גם כאשר יש מסביבנו מדינות וגורמים עויינים שאינם רוצים בקיומינו כעם כמדינה וכו.
  ההתנהלות של המדינה ראשי הציניות ואבות האומה (ביבי ברק ומשרד האוצר ושאר ראשי הממשלות והשרים )וראשיה
  פשוט לפגוע בעניים ובמזרחים ובערבי ישראל ובחרדים והעברת הנכסים והמשאבים לידי גורמים מצומצמים אשכנזים לבנים עשירים ותומכיהם כדישאחר כך בנדיבותיהם יתרמו לתרבות האשכנזית ולכל מה שירצו כמו לאופרה וכדומה
  דבר זהיוצר בעיה קשה אצל רוב האזרחים הערבים הם בכלל נהיים קיצונים בשל כך שכן הם מתנערים ואומרים המדינה לא עוזרת לי אני לא אתמוך בה ונהיים קיצוניים. אבל לנו המזרחים אנו סובלים משני הצצדים גם עניים גם סובלים וגם איננו יכולים לבקר את המדינה בחופשיות כי אנו יהודים וכאילו אנו יורים לנו ברגל ופוגעים במדינה . וגם החרדים ככה
  ומהשקורה ששכבה גדולה של האזרחים לא מרוצה מהשלטון והמדינה ובשל כך הציונות מתערערת שכן היא כיום איננה נותנת פיתרון לחיות במדינה שכל הזמן נהיה קשה וקשה יותר .
  ומבחינה יהודית דבחנין הואיותר יהודי ממפלגת העבודה ורון חולדאי שכן אם תראו במצע שלו שכתבו במפורש שלא להרוס בתי כנסת ואף לעודד ולהרחיב כדי לחזק קהילות – ולעומת זאת רון חולדאי כולל ש"ס ויהדות התורה תומכים בהרס בתי כנסת בת"א באופן בוטה בשל בצע כסף כמו בתוכנית לוינסקי בתחנה המרכזית בת"א ובכפר שלם ובשכונת עזרא ועוד רבים. ואני שואל אתכם מי פה יהודי מי שהורס ותומך בבתי כנסת רון חולדאי שלי יחימוביץ ש"ס ויהדותהתורה – או דב חנין ותנועת עיר לכולם – נכון זה נשמע אבסורטי ומטורף אבל זה עובדה

 27. יוסי לוס

  החזון של הרצל כלל את הקיום היהודי האשכנזי אך לא את המזרחי.
  אך אין על מה להתפלא לאור התקופה.

 28. עמית

  חן שלום, אני לא יודע מה עמדתו המדינית של חולדאי, אבל אני חושב שאתה קצת מטשטש את עמדתה המדינית של חד"ש וחנין בתוכה למול לבני ואולמרט. חד"ש תומכת בזכות השיבה. נכון, זה לא אומר שהיא דוחפת לכך שכל הפליטים יחזרו לכאן מיד ובוודאי לא על חשבון ישראלים שכבר גרים בכמה וכמה מהישובים הערביים שרוקנו מיושביהם. אבל עקרונית היא מקבלת לגמרי את הזכות של פלסטינים שנולדו בארץ ושל צאצאיהם לחזור לארץ. זה דבר שבכל המערכת הפוליטית הציונית ממרצ וימינה מתנגדים לו.
  ברור שאין לשאלה הזאת כל קשר ליכולת של חנין להיות אחלה ראש עיר, אבל כדאי להיות מודעים למציאות.

 29. סמולן

  1. רקורד סביר במשהו. אירגוני הגג… לא מספיק טוב.
  2. תיאור של התיחסותו ללוחם חירות פלסטיני חמוש (לבוש…) המתקרב למועדון, ממש כמו בדולפינריום:
  – לסייע לו להכנס ולסגור אחריו את הדלת.
  – לירות בו (תוך סיכון עצמי עצום).

  גם אני מעדיף לדבר עם המחבל ולשכנע אותו לוותר על כל העניין…. אבל בעולם שלנו, אכן כן, יש לפעמים שחור ולבן. חנין, למרבה הזעזוע, מעולם לא יצא נגד פיגועים במובן המעשי. כלומר, אין לי ספק שהוא היה מעדיף שמחבלים ינסו לעשות משהו אחר. וגם הוא שלח את ידו בטיעון המתועב (מקובל מאד על עלא חליחל, למשל), לפיו הבעיה המרכזית בטרור היא שהוא רע לפלסטינים. אני שואל שאלה אחרת – מה חנין, כאדם שרוצה לעמוד בראש עיר שהטרור שטף את מדרכותיה, מוכן לעשות כדי להגן על הבוחרים שלו ?

  כתבתי ואכתוב שוב: לדעתי חנין הוא בסדר. לדעתי בדוגמה למעלה הוא – בצער רב – יהרוג את לוחם החירות הפלסטיני, ויציל את האנשים במועדון, גם תוך סיכון אישי רב. לדעתי הוא מרמה בעיקר את הפלסטינים שבין בוחריו. אבל זו דעתי, רק בגלל שהוא נראה לי אדם הגון, שמסוגל גם להכרעות קשות. אולי אני טועה. מאידך, אין שום ספק שבפלירט הזה בין יהודים וערבים, חנין לא מספיק גלוי.

 30. יריב מ

  אם מדינה ציונית משמעה – כפי שחלקכם טוענים -לא רק מדינה יהודית בשל רוב יהודי זמני, אלא מדינה יהודית מתוך כוונה לשמר את הרוב היהודי, הייתי רוצה לדעת איך היא בדיוק עושה זאת?
  נכון, ישנו חוק השבות שניתן לתת לו הסבר ערכי ופרקטי כמו גם נורמטיווי (חוקים דומים קיימים במדינות ארופאיות כמו גרמניה), אבל מה נעשה מעבר לו?
  כל עניין "ייהוד" הגליל הוא פיקציה – זה משחק של דמוגרפיה פנימית, אבל אין לה דבר עם השקלול הדמוגרפי הכולל של ישראל. רוב היהודים החדשים בגליל יבואו מאזורים אחרים של ישראל.
  לכן, בנפרד מחוק השבות, ישנה רק התקווה הגזענית-פראנואידית שהערבים יתרבו פחות מאיתנו. בינתיים הלחץ התכנוני ואי-הקצאת קרקעות לבנייה חונקים את יישוביהם אך לא מבריחים אותם מהארץ.
  במקום זאת, קבלה של עקרון השוויון האזרחי המלא ומדיניות סוציאל-דמוקרטית הייתה (ולא שזה חשוב לי אישית) מעלה במילא את רמת החיים ומורידה את רמת הילודה של האוכלוסייה הערבית (זה עיקון סוציולוגי ידוע והוא כבר מתרחש במידה מועטה).
  מהבחינה הזאת ובאופן אבסורדי החזון של חנין משרת טוב יותר את מטרות הציונות.

 31. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  יצא להכיר את דר' דב חנין בהקשר לתיקון חקיקה. והכרתי אדם משכמו ומעלה, איש צנוע וישר, המדבר ועושה בגובה העיניים. איני מסכים אם דעותיו והתיחסותו לציונות.
  למרות הכל הכל היה לו הישג גדול בבחירות, ואילו היה נבחר היה עושה רבות למען ת"א יפו, מבלי לזלזל חלילה בחולדאי שעושה רבות למען העיר.
  אך תמה אנוכי על השתלחותה המעוררת חלחלה של שלי יחמוביץ נגד דב חנין על ה יצא קיצפה?
  שכחה גב' יחמוביץ בהיותה פמניסטית רדיקלית הביאה במעשיה והתנהלותה הפמניסטית נזקים קשים נגד מיגזר מסויים על רקע מיני ומיגדרי.
  לכן מוטב שתשרך את דרכיה קודם שתטיף ואו תתקוף אנשים אחרים.

 32. דני זמיר

  הצעתי לנסיון לשמר את הרוב היהודי, הוא בד בבד עם חוק השבות העלאה דרמטית של ההשכלה רמת החיים ושויון ההזדמנויות של ערביי ישראל, ביחד עם המשך קיום חוק השבות. ייתכן שזה לא יספיק, ואז יבוא סופה של הציונות, לצערי הרב.

 33. נתן

  כל אחד מוזמן לדרג את התנועות הלאומיות בהסטוריה האנושית לפי רמתן המוסרית. לפי דעתי הציונות לוקחת את המקום הראשון בהליכה. מי שחולק על כך מוזמן לכתוב מהי התנועה הלאומית שהוכיחה במהלך מאבקה לעצמאות לאומית רמת מוסרית גבוהה יותר. אני רק מזהיר מראש שכותב תגובה זו יודע היטב הסטוריה…….

 34. אסף לוץ

  הקשת הדמוקרטית המזרחית