הרהורים על משבר כלכלי

איציק ספורטא

לפני כמה ימים כתבתי על התוכנית הכלכלית, כביכול, שהציג האוצר, לאחר שכתבתי וקראתי נראה היה לי שלפרסם משהו על התוכנית זה ממש לא לעניין. ובכלל במשך השבוע כתבתי קטעים ושוב גנזתי אותם כי הם נראו לי כמו Deja vu all over again כבר כתבתי ומחקתי בשנים האחרונות קטעים רבים על תוכניות כאלה או אחרות ועל המדיניות שהביאה אותנו עד הלום.     

 בישראל בניגוד למקומות אחרים אנשי הכלכלה אינם חושבים מחדש על הדרך הכלכלית בה נקטו הממשלות בעשורים האחרונים, מדיניות שכשלה ביותר מבתחום אחד. מדיניות שעד למשבר הנוכחי, נחשבה ועדיין נחשבת להצלחה כבירה. ראו את המועמד לראשות הממשלה שטען לא פעם שהוא ממשיכה של תאצ`ר ואף ביקר נסע לביקור אליה וקיבל את ברכתה – בנימין נתניהו. במצב שכזה לא צפוי שגם תוכניות שתעלנה הון ישנו את התמונה החברתית העגומה של החברה בישראל. אלו אותם פקידי אוצר דוגמטיים ואותה ממשלה חדלת דעת ואישים. חשיבה מהותית על יסודות התפיסה הנוכחית אינם עולים כלל על הפרק. כך שבחינתי כל תוכנית, גם כזו שתעניק, כמו שנהוג לומר, רשת ביטחון לחוסכים לטווח ארוך, לא ממש תשנה את מצבם של אלו שאין להם אפילו מה לחסוך לטווח הקצר. אם לא תועלה קצבת הזקנה באופן ניכר כל אלו שחיסכון הפנסיה שלהם הוא פנסיה חובה בלבד לא ייהנו מתנאי חיים משופרים לעת זקנה.

כל העובדים המועסקים באמצעות קבלנים מכל הסוגים לא ישפרו את מצבם וסביר ששיעור העובדות והעובדים העניים ימשיך לעלות. סביר גם שמערכת החינוך תמשיך לא לתת הזדמנות שווה לכל. כך שיהיו בתי ספר עניים במקומות עניים ועשירים במקומות עשירים. כמו גם מערכת בריאות אשר מספקת רפואה סבירה, ומתדרדרת, למי שאין לא ביטוחים משלימים כאלה או אחרים. שלא לדבר על השכחה של נושאים הנוגעים למצבו של כדור הארץ ולא רק לאנשים החיים בו. כי הרי מחיר הדלק ירד ולא כדאי כלכלית להשקיע בתחליפים ובשינוי דרך ההתנהגות שלנו על הכדור הזה. גם לנוכח ההוכחה שעסקים יודעים להתנהל גרוע יותר ממוסדות ציבוריים לא נראה שמשנה משהו בנוגע לראיון שהפרטה ותחרות הם בסופו של דבר הפתרון לכל תחלואינו.

היום למשל יפורסם דו"ח העוני אם בעבר טענו שהוא מבטא עוני בשנה קודמת והשנה המצב טוב יותר, כך שהדו"ח הוא סתם היסטוריה, עכשיו הטענה שהדו"ח נכתב טרם המשבר הכלכלי ולכן הוא לא רלוונטי, מה שלא יהיה העוני לא מעניין. המתקפה על שיטת המדידה כבר כאן, שמעתי ברדיו שנגיד בנק ישראל, החכם באדם, ולא בפעם הראשונה טוען שאין כל כך הרבה עניים בישראל. בדיוק כמו שאין בארה"ב (שם המדד הוא כזה ששיעור העניים נראה קטן אבל הוא גדול בהרבה) שבה קיבל את חינוכו הקלוקל.

כאשר מדברים על מצב הכלכלה תמיד נזכרים, גם מי שלא ממש יודע על מה הוא מדבר, בקפיטליזם וסוציאליזם כעל איזה שתי גישות שאפשר לצמצם אותן בשתי מילים כאיזו בחירה דיכוטומית בקומוניזם נוסח מזרח אירופה או קפיטליזם נוסח ארה"ב.  ותמיד עדיף להיות עני מרוד בארה"ב מאשר עני מרוד בשלטון ריכוזי כל יכול בכל שטחי החיים. אבל מה אם היו אומרים שיש אפשרות, שקיימת בחלקה במקומות שונים, שבה יש גם שלטון דמוקרטי, גם השפעה של עובדים על הכלכלה ומקומות העבודה, גם בעלות משותפת על הון רב, וגם סתם חיים טובים, גם אז הייתם אומרים שאתם מעדיפים חיים בסגנון של ארה"ב. אלא שאופציה כזאת אינה קיימת או שהיא קיימת והיא עוד רגע מתמוטטת. כי העולם אמור לפעול לפי עקרון אי השוויון המתגבר בעבור צמיחה שמגיע למעטים כאשר היתר מדשדשים מאחור, כי זהו טבע האדם וזוהי המערכת הטובה ביותר האפשרית במציאות ובלעדיה כולנו היינו חיים כמו בצפון קוריאה.

אבל תאמרו שעכשיו יש בעיה ומה לנו ולסוציאליזם או קפיטליזם או מה שזה לא יהיה, אז מה לעשות? קודם כל לעשות מהר. דבר שני לשכוח את המונחים שהאכילו אותנו בהם בלי די בשנים האחרונות, משמעת פיסקאלית, גירעון, חברות דירוג, משקיעים וכל זה. מרוב משמעת המצב מתדרדר, מרוב שמירה על גירעון שכחנו שיש בני אדם שחייהם בזבל, מרוב שהאזנו לחברות הדירוג שדירגו גם זבל כזהב ותרמו להפיכת זהב לזבל שכחנו מה חשוב באמת. בסוף בכל מקרה יושקעו משאבים רבים אם לא היום מחר, וחשוב שאלו יגיעו ישירות למי שנפגע מהשיטה הכלכלית הקודמת בלי קשר לכך אם יש או אין לו חסכונות.

שוק ההון צריך גם הוא להשתנות לא רק דרך רגולציה שגם כאשר היא קיימת לא ממש עושה את העבודה, אלא גם באמצעות שליטה של גופים אזרחיים בהון. חלק ניכר מן ההון בשוק הזה נמצא בידי מה שקרוי משקיעים מוסדיים ואלו צריכים להיות בשליטה ובבעלות של עובדים, וגופים אחרים שיש להם מטרות אחרות, לא רק של מקסום ההחזרים על ההון, אלא שינוי של הדרך בה מתנהלים ארגונים כלכליים ושוק ההון בכלל.

אז במקום לחשוב רק בקטגורית של משבר שרצוי לפתור אותו מהר ושבעצם הקפיטליזם הוא איזה יצור שאין לנו כל השפעה על הדרך בה הוא פועל וגם שהוא טוב מעיקרו, שרק צריך לעשות קצת פחחות וצבע, יש לחשוב שהלך המנוע שגם כאשר פעל לא הוביל אותנו למקום בו, לפחות, אני רוצה להיות. אם התוכניות לא יכללו שינוי הדרך בה מנוהלת הכלכלה והמשך השיח הקפיטליסטי השגור הקובע שהוא האלטרנטיבה היחידה, אולי נפתור את בעיה רגעית אבל מצבם של רבים ימשיך להיות רע.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  אתה מציין כי לא נתת פומבי לתגובותיך מפאת "הדז'ה וו" (מתנצל על גיור המושג). מאחר שאני משוכנע כי אינך מעלה את השגותיך רק כדי להציגם על צגי המחשבים, כי אם במטרה שגם יגיעו אל שכלו ואל הבנתו של הקורא, אז אין ברירה אלא לנקוט במדיניותו ה"הסברתית" (המוצלחת, יש להודות) של גבלס ולחזור על אותה טענה over and over again
  לכן גם איני נלאה מללעוס בפומבי ושוב ושוב את השקפותי החברתית- כלכליות- מדיניות חרף הידיעה ברורה שמי שקורא אותי בקביעות וודאי הוא כי נלאה מלקרוא אותם הדברים שוב ושוב

 2. היחידה ללוחמה בגזענות

  התכניות הכלכליות כביכול להצלת המשק לא יכללו שינוי בדרך בה מנוהלת הכלכלה בישראל! כמובן שהאוצר והשלטון דבקים באלטרנטיבה הקפיטליסטית האחת והיחידה משום שהיא משרתת אותם את המעמד האמיד ומחזקת את הקשר בן חברי ההון לחברי השלטון. אל לנו אפילו לקוות או לצפות שאכן האוצר יחשוב אחרת הם ממשיכים את דרכם של אבות אבותיהם הציונים האשכנזים ושומרים על "המסורת" ארוכת השנים שחיזקה את מעמדם ואיפשרה להם לגור בווילות, לנהוג בג'יפים, לקבל טיפולים רפואיים מעולים בחו"ל, ללמוד באוניברסיטאות הטובות בעולם, לחלק אדמות המדינה לעצמם וכמובן לשחק בבורסה ובכספי הציבור. על כולם להבין שאיחרנו את הרכבת ולא יועיל גם אם נדליק נר אחד קטן בכדי לגרש את החושך… העניים ימשיכו להיות עניים כל בני מעמד הבניים יצטרפו למעגל העוני והפערים יגדלו בצורה מפלצתית. לדוגמא מה יעשה האוצר עם המובטלים החדשים? יצרף אותם לתכנית וויסקונסין הרי התכנית האכזרית כבר קיימת מי יהנה מהפירות עובדי וויסקונסין שיקבלו תקציבים מוגדלים ובונוסים ומה יעשו וויסקונסין למען המובטלים החדשים יכנסו אותם בכיתות משולבות עם פלסטינים, אתיופים, נרקומנים, חולי נפש, עניים והחגיגה תהייה שמחה עד בלי די.
  אני לא מבינה מדוע אתם מאופקים יוסי ואיציק אתם לא חושבים שהגיע זמן "הקללות, הפעולות הישירות, הבריגדות, ידוי האבנים. תפקידכם הוא מעבר לאתר הפעיל והמיוחד במינו אשר המאפשר חופש ביטוי גם לכוון ולהוביל את הציבור כאשר אתם מבינים ורואים שהמצב רק ילך ויחריף.

 3. אתי מלוד

  אני מנסה לתהות ולהרהר ב"רשת הביטחון" שדאגו להצמיד לנו האזרחים – 20% מהפקדונות? ומדוע לא 80%

  המהלך הנכון ביותר – רשת בטחון ל-100% (אג"חים) לטעמי, רשת הביטחון עבור העובד (והמדינה-שלא תתצטרך

  לטפל בעתיד ב"נפגעי קופות הפנסיה").

  מה שניתן להסיק מהמצב הנוכחי – שרווחת האזרח היא רווחת המדינה וכאשר "מישהו" אשם בפגיעה ב"עמוד השידרה

  של האזרח" – ה"אשם" חייב לקחת אחריות, לפצות ואף להתנצל על עוגמת הנפש שנגרמה לאזרח מצעדיו הפזיזים

  והבלתי אחראים של ה"אשם".

 4. מיכאל לינדנבאום

  מעבר לרשת בטחון לחוסכים לפנסייה שעובדים ומשתכרים באופן סביר,יש ציבור גדל והולך של נפגעי הפרטה וקורבנות חברות כח-אדם אשר ספורטא מפנה הזרקור אליהם .במצב הנוכחי רק הגדלה משמעותית של קיצבת הזיקנה והצמדתה לשכר הממוצע-בדיוק כמו שמוצמדים הבכירים-תיתן מענה למליוני העשוקים הדוממים.
  אני אוסיף שישנה קטיגוריה נוספת ,אליה אני משתייך,של נפגעי הפרטה וחברות כח אדם אשר מודרים משוק העבודה מחמת גילם.אני מובטלים מאונס,עוד שנים עד לגיל הפנסייה,אנו חיים מחסכונות העבר.אנו לא זכאים לאבטחת הכנסה כי לא התרוששנו מספיק….קיצבת גישור מהמדינה היתה פותרת הבעייה.
  הרעיון שרגולציה הדוקה ככל שתהיה אינה מספקת,בלא רגולציה מלווה דרך אירגונים חברתיים ואיגודים מקצועיים נראה לי נכון וצודק.זה עובד טוב בסקנדינביה.

 5. עמית

  בספרו כסף (1975) אומר ג'.ק. גלברייט: "אין לך דברים רבים בתולדות הכסף שיש בהם משום סיוע להשקפה האומרת שההיסטוריה מתנהלת כמו על כביש-סרגל, כך שידע וניסיון של עידן מסוים מקנים את התבונה לשיפור הניהול בעידן הבא".
  (תרגום עמוס כרמל).
  במילים יותר פשוטות 200 שנות מחקר כלכלי לא שיפרו את ניהול הכלכלה במאומה.
  אני מקווה שלמרות העובדה שבישראל מצב הניהול והשיח הכלכלי גרוע יותר מבארה"ב, נשכיל וננסה שיטות חכמות.
  שוק חופשי = חוק הג'ונגל, לא עזבנו את הג'ונגל על חיותיו הטורפות, אריה, נמר וכו' בכדי להחליף אותם בתאגידי ענק חסרי מוסר והרבה יותר רעים.

 6. היחידה ללוחמה בגזענות

  מחקרים רבים מראים ומלמדים כאשר ההבטלה עולה רק ב-1% אז…
  רצח נשים עולה וגועש …
  התאבדויות מציפות….
  מתים ונפטרים מהעולם מהתקפי לב…
  ילדים מוכים ונאנסים …
  על כל אלה ואת כל אלה יוצרת ממשלת ישראל הציונית האשכנזית והאם עלינו לשבת בשקט? והאם עלינו להעלים עין? האם זהו לא רצח אוכלוסייה מזרחית ושחורה?!!!!
  ושוב חוזר הניגון דיונים ועוד דיונים ותוצאות בשטח אין!