מאבק עובדי מכון ויצמן על זכותם להתאגד נמשך

נדב אהרוני

ביום חמישי הגיעו עובדים ופעילים מכל רחבי הארץ למחות עם עובדי גן המדע במכון ויצמן על ניסיון ההנהלה לדכא את התארגנותם בכוח הזרוע. בין השאר הגיעו ח"כ דב חנין, פרופ` דניאל גוטווין, ד"ר אפריים דוידי, אלון לי-גרין יו"ר ועד עובדי קופי בין, יואב לוי ממובילי התארגנות המאבטחים במכון ויצמן, עובדי האוניברסיטה הפתוחה, חברי תנועת "השומר הצעיר", ועוד רבים וחשובים שודאי שכחתי בעת כתיבת שורות אלה. חברים בסניפי עובדים ב"כוח לעובדים" וחברים בועדי הסתדרות עמדו יחד מול שער המכון וקראו באופן חד וברור: לא נסבול אלימות כלפי עובדים מתארגנים.

כבר למעלה מ- 110 ימים שהנהלת מכון ויצמן מסרבת להכיר בזכותם של עובדי גן המדע להתארגן. לאחר כשלושה חודשים של אי הכרה בהתארגנות והתנכלויות הולכות וגוברות נקטו העובדים בעיצומים מוגבלים למשך שעה. בתגובה העובדים נדרשו להתחייב שלא לשבש את העבודה בשום דרך ובכך לוותר על כלי המאבק העיקרי שלהם מול הנהלה המונעת מהם להתארגן. מאחר שלא נענו לדרישה הדרקונית ההנהלה מונעת כבר שלושה שבועות מלמעלה מ-30 עובדים מאורגנים לעבוד. נכון לשעה זו העובדים אינם יכולים כלל להיכנס לשטח מכון ויצמן.

ביום ראשון שעבר ניסו העובדים ופעילים חברתיים של ארגון "כוח לעובדים" שהצטרפו אליהם למחות בשטח מקום עבודתם מול אירוע של מועצת המנהלים של מכון ויצמן. למרות שמחאה שכזו היא חוקית ולגיטימית במסגרת סכסוך עבודה, הנהלת מכון ויצמן חשבה אחרת. ההנהלה שלחה מאבטחים אשר הטיחו את המוחים עובדים ואת הפעילים לרצפה תוך הפעלת אלימות קשה, לפני שהגיעו לשטח גן המדע. שניים מהמאבטחים שברו את ברכו של אחד הפעילים וכעת הוא מאושפז וממתין לניתוח. המשטרה הגיעה ועכבה את העובדים ואת הפעילים למשך שלוש שעות. כל אותו זמן המשטרה מנעה מהעובדים ומהפעילים גישה לטיפול רפואי וסירבה לבקשתם ליצור קשר עם עו"ד.

גם משמרת המחאה נגד אלימות ההנהלה ביום חמישי לא עברה ללא בעיות. ההנהלה הזדרזה להזמין משטרה למקום כבר כשהעובדים הראשונים החלו להגיע. המשטרה ניסתה לפזר את המחאה בטענה שהיא מהווה "התקהלות לא חוקית" ו"הפרת הסדר הציבורי". רק התערבותו של ח"כ חנין מנעה את הפיזור והמשטרה הסתפקה בהטלת מגבלות על המחאה.

אנו מחזקים את ידיהם של המנקים באוניברסיטת בן גוריון אשר נאבקים גם הם על זכותם להתארגן מול הנהלה אשר פיטרה את יו"ר ועד העובדים שלהם.

גם השבוע נקיים משמרת מחאה מול השער הראשי של מכון ויצמן (5 דקות הליכה מתחנת הרכבת ברחובות) ביום חמישי בשעה 14:00. אנו קוראים לכל מי שמתנגד לאלימות נגד עובדים מתארגנים להצטרף אלינו.

סרטון המסקר את המחאה

http://www.tv.social.org.il/civic/stv-gan-hamada-20-11-08.htm

הינכם מוזמנים לפנות לגורמי ההנהלה האחראיים להתנהלות מול העובדים:

אריאל היימן

 (מנכ"ל מכון דוידסון –

העמותה שבאמצעותה מועסקים העובדים)

Ariel.Heimann@weizmann.ac.il

גד קובר (סגן נשיא מכון ויצמן)

Gad.Kober@weizmann.ac.il

חיים הררי (יו"ר מכון דוידסון)

haim.harari@weizmann.ac.il

עצומה למען עובדי גן המדע:

http://www.atzuma.co.il/petition/smadarh/1/0/1

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי לוס

  עובדים נאבקים חודשים ארוכים כדי שהמעסיק (רשת ענקית של סופרמרקטים) יקנה לאיגוד המקצועי את הרשות לייצג את העובדים המאורגנים. מדובר ברשת יוקרתית שמוכרת מוצרים אורגניים, מגלה רגישות לענייני סביבה ותרבות, מברכת את לקוחותיה היהודים לכבוד ראש השנה ואת לקוחותיה המוסלמים לכבוד הרמדאן. רק את זכויותיהם החוקיות של עובדיה (תהיה דתם אשר תהיה) היא לא מזדרזת לשמור. אבל לסיפור הזה יש סוף זמני טוב.
  http://www.mg.co.za/article/2008-11-24-woolworths-union-bury-the-hatchet

 2. אליקו

  אני רוצה לעזור אבל קבעתם זאת ממש באמצע יום העבודה. אי אפשר להקדים לבוקר?

 3. עמי וטורי

  בסירובו לחתום על הסכם קיבוצי או לנהל משא ומתן מול נציגות העובדים נוכחות מחר ב 27.11 בשעה 1400 מול המכון וחתימה על העצומה חיונית לא פחות מבימים הקודמים.