סיפורן של שתי שכונות שזכו לטיפולה של החברה לפיתוח מזרח ירושלים

יונתן מזרחי

בשנת 1966 יזם טדי קולק – ראש העיריה המיתולוגי של ירושלים, את הקמתה של החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ"י). מטרות החברה היו לפתח תשתיות ואתרי תיירות במזרח ירושלים ובמערבה והבעלות עליה התחלקה בין עירית ירושלים למדינת ישראל (33% העיריה ו 66% משרד התיירות). באותם ימים, טרם מלחמת ששת הימים, המונח מזרח ירושלים התייחס לשכונות לאורך קו התפר: שכונת מוסררה, ימין משה, ממילא והאזורים שגובלים בעיר העתיקה ובתחומי השלטון הירדני. 

אחד הפרויקטים הראשונים שבו עסקה פמ"י היה פינוי האוכלוסיה בשכונת ימין משה. בימים ההם, שנות השישים, השכונה כללה בעיקר מזרחים יוצאי טורקיה וכורדיסטאן ונחשבה כשכונת ספר לא אטרקטיבית למגורים. על מנת ליצור עניין תיירותי בשכונה הוחלט להחליף את התושבים: ממזרחים שרובם מהמעמד הסוציו-אקונומי נמוך עד בינוני לאשכנזים מהמעמד הבינוני ומעלה או כפי שנוסח הרעיון על ידי הממשלה והעיריה "יישוב השכונה באמנים, אקדמאים ואנשי רוח".

פמ"י שהוקמה באותה עת לקחה חלק פעיל בפינוי התושבים יוצאי עדות המזרח והפיכת השכונה לשכונת יוקרה. בשלב הראשון הוצע פיצוי לתושבים וחלקם התפנו מרצון. לימים התברר שהפיצוי אנו מספיק לקניית דירה חדשה והתושבים שפונו (שכאמור היו מהמעמד הבינוני-נמוך), נאלצו להתמודד עם בעיות מגורים חדשות. חלק מהתושבים לא רצו להתפנות ובשנת 1968 הוצאו צווי הפקעה לבתי השכונה ותהליך הפינוי הושלם תוך מחאות והתמרמרות התושבים. לדעת רבים הפינוי של שכונת ימין משה היה אחד הסיבות להקמתה של תנועת הפנתרים השחורים בראשית שנות השבעים (1971).

לאחר מלחמת ששת הימים החלה פמ"י לפעול לפיתוח אתרי תיירות בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים ובמשך עשרות שנים עסקה ביזום ופיתוח עבודות תשתית שונות ובפיתוח אתרי תיירות כדוגמת טיילת החומות, מוזיאון הרכבל, מרכז דוידסון שבקרבת הכותל המערבי, מערת צדקיהו שבין שער שכם לשער הפרחים, ועוד מגוון רחב של פרויקטים. רובם של הפרויקטים לא הובילו להתנגדות הפלסטינים- תושבי מזרח העיר וחלקם אף התקבלו בברכה.

בימים אלה החלה פמ"י לבצע עבודות פיתוח בכפר הפלסטיני סילוואן אשר במזרח ירושלים, מרחק של כמה מאות מטרים מזרחית לשכונת ימין משה. עבודות הפיתוח משתלבים בפיתוחו של הגן הלאומי "עיר דוד" אשר נמצא בשטח הכפר. האתר "עיר דוד" טומן בחובו שכבות ארכיואלוגיות בנות אלפי שנים – החל מראשית העיר ירושלים ועד ימינו. מזה מספר שנים האתר מנוהל על ידי עמותת אלע"ד- שמטרתה "לחזק את הקשר היהודי לירושלים על ידי התיישבות בירושלים המזרחית". עמותת מתנחלים זו מרכזת את עיקר מאמציה בכפר סילוואן (לאחרונה העמותה פועלת גם בהר הזיתים ומקומות נוספים במזרח העיר) וניהול הגן הלאומי "עיר דוד" על ידה מהווה דוגמא לניכור וההתעלמות של הרשויות הישראליות מהתושבים הפלסטינים של הכפר. התושבים מרגישים שהאתר נלקח מהם מסיבות פוליטיות, ונעשים ניסיונות להפריד בין הכפר לאתר כאילו ששניהם לא נמצאים באותו מקום. התושבים מרגישים לא רצויים ואף מאוימים מביקור בשטח הגן הלאומי, ושטחי ציבור של הכפר נתחמים על ידי גדרות לצורך חפירות ארכיאולוגיות והופכים לכניסה בתשלום כחלק משטח הגן הלאומי.   

עבודות הפיתוח של פמ"י בכפר עוסקות בשיפור תשתיות ביוב, מדרכות, תאורה, כבישים וכד`. סוג של פרויקט שפמ"י מתמחה בו. בכפר סילוואן חיים כ 40,000 תושבים ונחשב לאחד האזורים העניים ביותר בירושלים בפרט ובארץ בכלל. החוסר בתשתיות בכפר משווע לפיתוח והשקעה ועד היום אין בכפר בית ספר תיכון, חסרים כיתות לימוד וגני ילדים, ועוד מגוון רחב של שירותים (דואר, קופת חולים ועוד). עבודות הפיתוח לצורכי תיירות ואסתטיקה של פמ"י נתפסים כהמשך ישיר של הפיתוח התיירותי של האתר הארכיאולוגי "עיר דוד" תוך התעלמות מהצרכים האמיתיים של התושבים ומתוך תפיסה שהתיירות קודמת לרווחתם.

התפיסה האנכרוניסטית שפיתוח אתרי תיירות קודמים לצרכי התושבים ופינויים הוא הכרח פינתה את מקומה להבנה שאי אפשר לפנות תושבים או להתעלם מהם בשם אתר ארכיאולוגי או מקום בעל פוטנציאל תיירותי. התפיסה הרווחת כיום בעולם היא שהתושבים הם חלק מהעבר של המקום. השקפה המופיעה במספר אמנות בינלאומיות (למשל אמנת ICOMOS – המקובלת על ישראל).   

במהלך השנים מאז פינוי התושבים בני עדות המזרח של שכונת ימין משה וכניסתם של דיירים אשכנזים, אופיה של השכונה השתנה. בעשרים השנים האחרונות ימין משה הפכה לשכונת רפאים: רוב הבתים הם בבעלות אנשים עשירים החיים בחו"ל ומגיעים לארץ לביקורים קצרים כך שבמשך רוב השנה מעט מאוד תושבים חיים בשכונה. המבקר בשכונה כיום מרגיש שזו שכונה ללא חיים: בתים ציורים, רחובות נקיים ושכונה חסרת חיים.

חששם של תושבי סילוואן שהפיתוח התיירותי של פמ"י בשילוב ניהול הגן הארכיאולוגי "עיר דוד" על ידי עמותת אלע"ד, יוביל לתופעה דומה למה שקרה בימין משה: חילוף אוכלוסיה כחלק מאותה תפיסה רעה ומוטעת שהממצא הדומם – עתיק וחשוב ככל שיהיה, חשוב יותר מהתושבים כיום.    

פינוי שכונת ימין משה היה חלק מההתעלמות של הממסד מהמזרחים בדיוק כמו שבניית מדרכות בסילוואן העניה והדלה הוא המשך ההתעלמות מבני התרבות המזרחית. אז יהודים והיום ערבים.

לא נותר אלא לקוות שהרשויות בישראל יתעשתו בזמן ויבינו שפיתוח תיירות לעולם אינו יכול להיות לפני צרכי התושבים. רווחתם של האנשים החיים כאן כיום הוא הבסיס האיתן ביותר לעתיד האיזור ולא החזות של אתר תיירות – חשוב ככל שיהיה.

* הכותב הוא ממייסדי הסיור "משילוח לסילוואן" – www.alt-arch.org  סיור ארכיאולוגי אלטנטיבי בכפר סילוואן שעוסק בארכיאולוגיה כדרך לגשר ולקרב בין העמים ומניעת השימוש בארכיאולוגיה ככלי להעצמת הסכסוך הישראלי-פלסטיני.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתמר רועי

  ב-49 הגיעו עולי טורקיה לארץ וקיבלו את הצעתה של הסוכנות היהודית להתיישב שם, על אף שמדובר היה באזור ספר. הם סבלו שנים מנחת זרועו של השכן הירדני, סבלו בשקט. באמצע שנות ה-60, הוציא שר האוצר ספיר צו לפינויים בכוח, אחרי שרבים מהם סירבו לבקשה המוקדמת להתפנות. הופעל שם לא מעט כוח, איפה חיים אותם טורקים היום? האמת שאינני יודע, אני לא אתפלא אם במוסררה או בקטמונים, אחד מהשניים.

 2. איל ב.

  הגדרה קולעת. וגם ממילא, היא "כפר דוד" שעל ידה.

 3. יוסף

  די, זה מעייף כל הזמן לשמוע דעות של נגד ונגד, יכול להיות ששימור ופיתוח של אתרים תורמים משהו חיובי גם כן.
  ניחא, נגיד שהבעת עמדה אלטרנטיבית
  כל הכבוד.

 4. חזי מחלב

  המנשלים הגזענים, יקח אותם השד, שיכנו בבית של משפחה מזרחית (בימין משה לא גרו אשכנזים עד הנישול האכזרי והמרושע) את בני הזוג פאנוב, שאך זה עלו מברית המועצות. הדבר היה מיד בתחילת המבצע המגעיל להוצאתם בכח וברמיה של המזרחים, שהיוו עד 67 בשר תותחים. השכונה שכנה סמוך מאוד לקו הגבול, וב-48 יצאו ממנה לוחמי הפלמ'ח כדי לכבוש את שער ציון ולנסות ולשחרר את הרובע היהודי.
  הגירתם ארצה של זוג הרקדנים עשתה רעש רב. הם קיבלו חינם אין כסף בית חלומי. והרי כל היהודים שהגיעו מברית המועצות חיו בתנאים של ז'בלה, יותר גרוע מהעולם השלישי
  זמן קצר אחרי הגעתם של רקדני הבלט הללו, הם זקרו אצבע משולשת ל"קולטים" והיגרו ללונדון. הדירה של המזרחים המנושלים (שעברו להתגורר בסלאמס של עיר גנים או קרית-מנחם מן הסתם), נשארה בבעלותם של בני הזוג פאנוב עד ימינו אלה.
  ואחר-כך עוד יבוא כל מיני חלאות ויטיפו לנו, בין השאר גם באתר הזה, שאין גזענות נגד מזרחים במדינה הזאת.

 5. מוני יקים אנטיציוני

  דבריך המרעננים ביושרם ובאומצם וקשה להוסיף עליהם אלא שהמודל
  שעוצב בימין משה כמשל הוא מודל שיושם בכל חלקי הארץ, אם ביפו
  חיפה או באר שבע והוא אחד מהמרכיבים העיקריים בהעמקת הפערים
  והנצחתם בין צאצאי הכוזרים לבין העם היהודי המקורי של צאצאי
  יהודי בית שני.

 6. חני

  אהבתי את הכתוב "הכפר הפלסטיני"סילואן

 7. ד"ר שלגיה

  האמת ? לא משהו בכלל. רמה רדודה ביותר של הצגת הממצאים הארכיאולוגים במעטפת של אלטרנטיביות. צריך לעשות קודם כל שיעורי בית לפני שפונים להרצות מול קהל – גם אם הוא אוהד את רעיונותיכם.

 8. סמולן

  איך אמר דרוויש, לכתוב בעד המולדת, זה סתם עבודה. וגם לכתוב נגדה.

  1. עיר דוד היא לא "אתר תיירותי". היא אתר תיירותי בדיוק כמו שהקעבה היא אתר תיירותי. כמו שגבעת הקפיטול היא אתר תיירותי. אתה רוצה לדבר על אתרים תיירותיים, אני תוהה בעניין האתר התיירותי על הר הבית: מה קורה שם, בענייני התיירות ?

  2. כרגיל בשיח, עקרון החטא הקדמון. פמ"י לשיטתך גזלה נחלות בראשיתה (גם על זה אפשר לדבר, היות ולמעשה, הכל תלוי בדיור החלופי, ולא בעקרון הבסיסי, אבל נניח לזה). אחרי כן היא פעלה עשרות שנים באופן שהוא כנראה טהור, היות והערבים לא התנגדו לו (באותן שנים, היו ערבים שעשו דברים לא טהורים, וגם לדברים האלו ערבים לא התנגדו, אבל נניח גם לזה). כעת, היא מעורבת שוב ברוע, המסכה נופלת מעל פני המפלצת הציונית, ויש להכות בה ולהציל את סילוואן.

  3. טיפה כבוד לעצמך וליהודים בארץ, היית לפחות מדבר על איך אפשר לעשות גם וגם, איך אפשר לעבוד עם תושבי סילוואן במסגרת החפירות, וכן הלאה. אממה, כל הסיפור נראה לך שולי. אתר תיירות מפותח על חשבון נחלת הכלל, עאלק. נארטיב של חוף פלמחים, והסילוואנים בתפקיד בעלי החיים בביוטופ.

  יום רגיל, אה ?

 9. שור

  האם לא נשכחו בסיפור גם יהודים תימנים שהתגוררו בכפר השילוח לפני הקמת המדינה ?

  האם כותבי אתר העוקץ מתעלמים מיהודים מזרחיים בגלל גזענות או מטעמים של לאומנות ערבית צרת אופקים ?

  האם נשכחו כל אותם עשרות אלפי יהודים מזרחיים ואשכנזים שהתגוררו בעיר העתיקה (שם 'המציאו' את הקוגל הירושלמי המפורסם שהוא מאכל גם אשכנזי וגם מזרחי) עד לכיבוש העיר הקדושה שלנו בידי שלטון הטרור הערבי בתמיכה אימפריאליסטית בריטית ?

  עצם קיומנו כאן בישראל ובירושלים טמון בהיות הארץ הזאת המולדת של העם היהודי עוד מימי בית ראשון.
  בשנת 1009 לפני הספירה הוכתר דוד למלך יהודה בעיר האבות חברון,
  ובשנת 1000 לפני הספירה הוכתר למלך ממלכת ישראל,
  והעיר הקדושה לנו ירושלים נכבשה מידי היבוסים.
  כן נכבשה.
  נכבשה.
  כיבוש המולדת שלנו והעיר הקדושה שלנו ירושלים זה דבר טוב.

  כל הכבוד לעמותת אלעד שמחזירה אותנו 3,000 שנים האחורה בד בבד עם יישוב מחדש של כל חלקי עירנו הקדושה.
  אלפי שנים התפללו יהודים "לשנה הבאה בירושלים הבנוייה".
  אתם גרים כאן בזכות אותם תפילות, תפסיקו לירוק לבאר שאבותיכם שתו ממנה !

  שור (קצת עסבני)

 10. רתם

  אתה כותב מצוין ומסביר את דבריך היטב וללא התלהמות. וטוב שאתה עוסק בזה.
  מקווה שהפעילות שלכם תתרום במידת האפשר להבנה שלא ניתן כיום לעסוק ב"פיתוח תיירות" כאילו אין במקום אנשים שגרים בו ושהמקום הוא בית של מישהו. בהצלחה, ותודה על הבאת הדברים

 11. יעקב מישר

  הסבתא שלי נולדה בימין משה ב1919 והיא מהמשפחות הירושלמיות המקוריות של ימין משה ומשכנות שאננים שם נולדה אימה ב1889
  אחרי הקמת השכונות המודרניות יותר הותיקים עזבו ורק מועטי היכולת נתקעו שם ואליהם הצטרפו עולי כורדיסטן, בשל מסוים זרקו משם את העולים החדשים וכמובן אחרי זה שיפצו את השכונה והפכו אותה לשכונת פאר