נתניהו האלכימאי, איך להפוך פנסיה לאוויר ולהוביל בסקרים

יוסי דהאן

מנהלי בתי השקעות, פקידי אוצר ומעריצי נתניהו טוענים מעל כל במה שלמרות המפולת וההפסדים הכבדים שסופגים עמיתי קרנות הפנסיה וקופות הגמל בימים אלו, אין להם מה להתלונן כיוון שבחישוב רב שנתי קרנות הפנסיה וקופות הגמל הניבו רווחים נאים המכסים על ההפסדים שנגרמו עד עתה. הרעיון להפנות 70% מכספי קרנות הפנסיה לבורסה היה מהלך מבריק של נתניהו הפועל לטובת המשק ולטובת המבוטחים.

ברברה סבירסקי ממרכז "אדוה" ערכה בדיקה קצת יותר יסודית המפריכה את הנתונים הללו, רותי סיני מדווחת על כך הבוקר ב"הארץ, במדורה "לחם עבודה".

"בשבוע שעבר פירסם משרד האוצר טבלה המתארת את התשואה, קרי הריבית, שהניבו קרנות הפנסיה החדשות וקופות הגמל בעשור האחרון. מטרת הפרסום היתה להרגיע את החוסכים ולהסביר להם שעל אף המפולת בשוק ההון בחודשיים האחרונים, מדובר בחיסכון לטווח ארוך ולכן עליהם לבחון את התוצאות לאורך השנים ולא רק בנקודת זמן אחת.

ידין ענתבי, הממונה באוצר על תחום שוק ההון, הסביר כי היו חודשים יותר טובים ופחות טובים אבל בסך הכל קופות הגמל הניבו, בממוצע, 6.05% בכל אחת מעשר השנים האחרונות וקרנות הפנסיה הניבו 6.25% בשנה.

ברברה סבירסקי, מנהלת מרכז אדוה שחוקר את אי השוויון בחברה הישראלית והשקפת עולמו סוציאל-דמוקרטית, ביקשה לבחון את הנתונים הללו מזווית אחרת. היא פנתה לדן שפרינצק, מומחה בלתי תלוי לענייני חיסכון פנסיוני, וביקשה שיחשב מה היתה הריבית על כספי החיסכון אחרי ניכוי השפעות האינפלציה, קרי התשואה הריאלית.

"בדרך כלל כולם מדברים על תשואה נומינלית, שלא מתחשבת באינפלציה", אומר שפרינצק. הוא חישב ומצא שהתשואה הריאלית בקופות הגמל לכל אחת מעשר השנים האחרונות, מ-1 בינואר 1999 ועד ל-30 באוקטובר השנה, לא היתה 6% כי אם 2.23%, בממוצע, ו-3% בקרנות הפנסיה.

כידוע, מאז פתיחת הקרנות החדשות ב-1995, היה 70% מהכסף מושקע באגרות חוב ממשלתיות שנשאו ריבית שנתית מובטחת של 5.25% ו-30% הופנו לבורסה. בינואר 2004, לפי החלטתו של שר האוצר דאז בנימין נתניהו ובאישור הממשלה, התהפך היחס ו-70% מכספי החוסכים נשלחו לבורסה. השאר נשארו באגרות חוב ממשלתיות אבל בריבית מופחתת – 4.48% בשנה.

כדי לדעת מה עשה הכסף מאז אותה החלטה שנויה במחלוקת, ביקשה סבירסקי משפרינצק שיחשב את תשואת הקרנות מינואר 2004 עד סוף אוקטובר השנה. הוא מצא שהתשואה הריאלית בכל אחת מחמש השנים הללו היתה 0.23% – קרי, המפולת מחקה את הרווחים, הכסף בקושי שמר על ערכו מול האינפלציה ולא הניב כל תשואה.

ומה היה קורה לכספי החוסכים בקרנות הפנסיה אילו נתניהו היה מותיר על כנו את היחס הקודם, אפילו בריבית מופחתת של 4.48% בשנה על 70% מהכסף? שפרינצק חישב ומצא שהתשואה הריאלית לשנה, גם אחרי השפעת המפולת הנוכחית על 30% מכספי החוסכים שאותם היו משקיעים בבורסה, היתה מגיעה ל-4.07%".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניצן אביב

  גם הפכפך, גם צבוע, גם שקרן מועד וגם רמאי, המנסה לחפות על מעלליו, משגיו ותפיסתו הקפיטליסטית הפראית-חזירית הנתעבת של העשרת קומץ בעלי-הון מקורבי שלטון מחד והתרוששות של רובו של הציבור, השכבות המוחלשות ובעיקר שכבות המצוקה וגם של שכבות הביניים, מאידך, וההפרטה הפראית של נכסי המדינה לידי בעלי-הון עתירי ממון באפס מחיר – שהיו בין היתר, הגורם להפסדים העצומים של החוסכים בקופות הגמל במפולת הנוכחית, שהושקעו בבורסה, עפ"י הוראותיו השגויות, בתפקידו בעבר, כשר האוצר.
  תגובותיו הנוכחיות נועדו כדי למסך, להטיל איפול ולהסיט את דעת-הקהל מכשלונו האדיר בתפיסתו המעוותת את הכלכלה – שגרמה לנזקים עצומים לחוסכים ולמשק כולו! וכמובן נועדה כדי לגרוף קולות בוחרים למפלגתו במערכת הבחירות הקרובה.
  מי אמר ביבי ההפכפך = הון=שלטון ולא קיבל?

 2. מיכאל לינדנבאום

  זאת שיטתו,שקר לאנשים כל הזמן,בכל נושא ועניין,ואנשים יחשבו שהוא גאון.מה חבל שהמודעות הפוליטית בארץ כל כך ירודה.

 3. אורי עידן

  אם נציג את ביבי כראות כל החולי והרוע לא נשיג דבר.
  הרי הוא (אולי) מובילה של השיטה הקלוקלת אבל הוא רק קצה הקרחון המציץ מעל האוקיאנוס.
  כל שרי האוצר בעשרים השנים האחרונות – ממפלגת העבודה, קדימה והליכוד – פעלו נגד העובדים והשכבות המוחלשות ובעד האליטה הכלכלית של ישראל.
  יש כאן דוגמה כלכלית שמתוחזקת היטב החל מאחרון תלמידי הכלכלה שנה א' וכלה בכל פקידי האוצר שהם בעצם המושכים בחוטים למען רווחת האליטה הכלכלית שאליה הם משתייכים.
  משימתנו היא להעביר את השיח מהרמה המפלגתית לרמה החברתית.
  רק כך ניתן יהיה לפתח ולחשוף את מנגנוני השליטה האוליגרכיים, האנטי-דמוקרטיים אשר מנהלים את חיינו.

 4. יוסי לוס

  הממשלה היתה צריכה לשלם את התשואה הנאה על אגרות החוב הממשלתיות אילו ההחלטה הקלוקלת לא היתה נלקחת ב-2004.
  אכן קוסם.
  באבחה אחת, מקטין את הוצאות הממשלה ויוצר תחושה אצל הציבור שהוא מקבל יותר.
  שני אנתרופולוגים מבריקים – ג'ין וג'ון קומרוף תיארו את הקפיטליזם העכשווי כקפיטליזם מילניאלי, משיחי שעושה קסמים על ידי יצירה של כסף יש מאין.
  המשיח חי וקיים. הוא חי בינינו. והוא אפילו לא רבי.

 5. איזי גור

  כל העניים, ההורים החד הוריים, הזקנים, החולים, הגמלאים וכל כיוצא בהם שיצביעו עבור נתניהו ועדת חנפיו שירכלו את החרה שילעיט אותם לתאבון.
  אבל מדוע גם אני והחושבים כמוני צריכים להשתתף בסעודה הריחנית הזו?
  טפו.

 6. דוד

  נשאלת השאלה, איך ממנפים את הנתונים האלו לשינוי פוליטי. אנשים כידוע מתייחסים לכל התחום כמורכב מאד על אף שהנתונים בסופו של דבר חד משמעיים. אני מניח שלאתר הזה יש משמעות לא מבוטלת כמעשה פוליטי ואולי ניתן לקיים דיון נוסף על פעולות המשך אפקטיביות.

 7. מיכאל לינדנבאום

  ביבי הוא לא עוד סתם נבלה ניאו-קפיטליסטית.מבחינת האדם המבוגר הוא הגרוע בכולם.הלאים את קרנות הפנסייה,זרק אותן לבורסה,הפחית זכויות העמיתים ב35% ובתור בונוס קבע את גיל הפנסייה ל-67 במקום 65 ולכן אני צריך לחכות 3 שנים במקום שנה ולחיות כמובטל.

 8. שור

  הבטחון האמיתי של הפנסיה זה הכלכלה הישראלית,
  ללא צמיחה שום ממשלה ושום השקעה לא תיצור תשואה מספקת.

  האם אג"ח ייעודייות שהממשלה הנפיקה עבור הקרנות יביאו אכן לתשואה מספקת עבור לעמיתים ?
  מסתבר שלא –
  לקרנות הפנסיה של ההסתדרות היה אג"ח ייעודי ולמרות זאת נקלעו לגרעונות ענק.
  קרן אחת (פועלי בניין) פשטה את הרגל בשנת 1997 ומאז הממשלה מזרימה לה כסף לשם תשלום הגמלאות,
  שתי קרנות הפכו לחדלות פירעון בשנת2006 וללא הזרמה תקציבית של הממשלה לא יכולות לשלם לגמלאים.

  ומי הלאים את הקרנות הללו ודאג להזרים להן עשרות מיליארדי שק' במהלך השנים הבאות ?
  מי לא הוציר את תפוח האדמה הלוהט ליורשיו אלא הסדיר את הגרעון הענק של הקרנות ?
  שר האוצר דאז נתניהו.
  מאז שנת 2004 ועד שנת 2008 כבר הוזרמו לקרנות הללו מיליארדי שק' מתקציב המדינה.

  ומי יטפל גם במשבר הנוכחי לטובת כולנו ?
  שוב נתניהו והפעם כראש ממשלה שיתקן את מחדלי ממשלת אולמרט-ברק-ליבני.

  ולסיכום – בניגוד לדברי רותי סיני בכלכלה אין קסמים ואין הוקוס פוקוס ואין ארוחות חינם.
  בסוף תמיד מישהו או יותר נכון מישהם משלמים.
  מאחורי היכולת לשלם פנסיות סבירות עומדת כלכלה קפיטליסטית חזקה שצומחת בקצב מהיר בראייה של עשרות שנים.
  בכל מדינות העולם המפותח כספי הפנסיה מושקעים בשוק ההון ואין בכלל אג"ח ייעודי (גם לדברי ד"ר עמי וטורי יש בשבדיה הבטחת תשואה מסויימת, אולם כספי הפנסיה מנותבים לשוק ההון).
  אם אני טועה אשמח לקבל תיקון.

  שור

 9. נחמן

  העברתי את הכתבה למישהי שטוענת שנתניהו לא הזיק אלא עשה דברים חיוניים.
  היא אומרת שהריבית המובטחת על אגרות החוב הממשלתיות לא הייתה 5.25% אלא 4.00% (וזה היה הרבה לפני 2004, שאז הורידו את הריבית, וגם למספר יותר גבוה לפי מה שכתוב פה). האם יש טעות במספרים או אי הבנה שלי ושל זאת שנתנה לי את הנתונים שלה?

 10. דרור ניסן

  על עמדותיו הכלכליות הניאו-שמרניות של נתניהו דומה שמיותר באתר זה להכביר מילים. גם על תמיכתו בסיכון כספים שמיועדים ליום סגריר (פנסייה וגמל) וחשיפתם לשוק ההון. אלא מה? החשבון בשיח הציבורי נעשה רק או בעיקר עם נתניהו, כאשר המפה הפוליטית כולה היא הינה ימין כלכלי אחד גדול ומופקר.
  הממשלה החלה לצאת משוק ההון ולבצע מהלכים דה-רדגולטריים כבר ב85 עם "התכנית לייצוב המשק" של הצמד פרס וביילין (שר האוצר וסגנו). ב95 כאשר בייגה היה שר אוצר, אף אז קרסו קופות הגמל.
  ועל כך שביבי הרהיב עוז לצאת נגד הבנקים ולקזז משהו מכוחם המופרז הוא גם ראויי לגינויי?
  ביבי הוא ביבי ואלה עמדותיו. אבל מה באשר לחשבון עם "העבודה" וההסתדרות שלא רק שהשלימו עם המהלכים הללו, אף את חלקם הובילו. אבל העיקר שיש משיסה ששמה ביבי ובא לציון גואל.

 11. עידן

  תיקון קל: ב1985 היה שר האוצר מודעי, וראש הממשלה היה פרס.

 12. נגה

  שתי תגובות.
  ממש קשה לי להאמין למראה עיני. במחי יד מעיר [נחמן] לתחייה זכרונות מימי השכונה. אז היתה לנו שיטה לספר על אירועים שונים מפיה של א.א.א הלא היא "אישה אחת אמרה".. אז זו תהיה הרמה של בירור בינינו? "מישהי" שלא טרחת למסור אפילו בדל נימוק לדבריה טוענת שנתניהו עשה טוב? למי, אולי רק לה?
  על כל פנים המדובר בנתון עובדתי ולא "אי הבנה" כפי שבחרת לקרא לכך, 4% הוא נתון מצוץ מן האצבע. בשום דיון על הפנסיה לא מצאתי, ואני קורא הרבה ומתמצא בנושא, טענה כזאת לא מפי ידידינו ולא מפי מתנגדינו. ואני מתייחס כמובן כמוך לתקופה בה אג"ח ממשלתי היה בגובה 70% מהצבירה בקרנות הפנסיה.
  אה כן – אסמכתא: מומלץ בחם לקרא בספר "ממעורבות ממשלתית לכלכלת שוק" את סקירתו המצוינת של אביה ספיבק על מערכת הפנסיה. שם הוא מזכיר כי ברפורמה של 1995 המשיכו בתחילה גם הקרנות החדשות לקבל ריבית של 5.05% על 70% מהצבירה (!).הקרנות הישנות נשארו עם 5.5% …

  אבל נניח לספורי אלף לילה ולילה.חשוב לי יותר להתדיין עם [דרור ניסן].
  אמת ויציב, חשוב להזכיר ויותר מכך, להבין מי הם הכוחות החברתיים שעמדו מאחורי הפיכת 1985. אבל מאיפה בא לך פרס וביילין? שר האוצר היה מודעי (סגנו אמוראי) ואילו פרס היה… ראש הממשלה, בהחלפות עם יצחק שמיר. ולא לשכוח את אנשי האקדמיה הכלכלית שהתגייסו כאיש אחד כדי להוביל את המהלך עד לנצחונם הסופי, עם ממשלה קטנה ועניים הרבה. אז באמת לי לא זכור שקרנות הגמל קרסו ב 95 בוודאי לא בצורה המזכירה מה שקורה היום. אבל את זה כבר לא בא לי לבדק. אז אסמכתא – כנ"ל.
  ולעצם העניין. מול השתוללותו הכוחנית של נתניהו המלווה בשקרים, למשל על הגרעון בקרנות ההסתדרותיות שמאוחר יותר מתגלה כמנופח בסכומים דמיוניים, מחווירים "פשעי" העבודה אז. אכן מפלגת העבודה לא נרפאה מאז ולמרות קיומם של פעילים סוציאל דמוקרטים בתוכה יש בה מסה גדולה יותר ומשפיעה יותר של תומכי השמרנות הניאו ליברלית.
  הבקורת על "העבודה" מוצדקת, אבל אני לא מבין כיצד זכה ביבי באינדולגנציה מטעמך "משום שהוא כזה" .ביבי מוקע ובצדק בתור מי שהסיר את כל החסמים לפגיעה טוטאלית באוכלוסיה: ראשית בחלשים יותר, ובהמשך הגיע אף עד שכבת הביניים על כל סוגיה, למכון "אדווה" יש מה לומר על סיטואציה זו, כדאי להקשיב להם בתשומת לב רבה.
  ביבי השתלח בכ-ו-ל- ם בזכות סיטואציה פוליטית מסוימת והיום כולם רואים את המשבר אליו נקלע הקפיטליזם, והליצן הזה מצטרף אל הטוענים בזכות רשת בטחון, אז עליו אתה מגן ?!

  אני רוצה להדגיש גישה פוליטית אחרת. המדובר איננו באישים אלה ואחרים. ההפיכה ב 1985 והשתלטות הגישה של ביזוי פעולתה החברתית של הממשלה נתאפשרה בשל תהליכים רב שנתיים של שינוי כולל בהרכב העובדים ומקצועותיהם, בעליית מספר עובדי הייטק, צוארון לבן , , כמובן לא נשכח את התגברות השפעת הגלובליזציה וכו' וכו'. מכאן קיטון כוחה של ההסתדרות, ושינוי טוטאלי בתפיסה של אנשים שפעם נהו יותר אחרי רעיונות סוציאל דמוקרטיים.

  במסגרת תגובה קצרה אי אפשר כמובן להרחיב בנושא חשוב זה, אבל אולי עוד נחזור אליו. למשל כשהטרב"ן (טרחן בלתי נלאה) הלאומי שלנו (רמז, זה לא ביבי) יסביר לנו שרשת בטחון פירושה שגב' לאה מחדרה שאין לה חסכון פנסיוני בכלל, מממנת אותה מכספי המיסים הדלים שהיא משלמת, וזה הלא ממש בלתי הגיוני בעליל…

 13. מיכאל

  מסתבר שג'ומוס ממרץ ואבו וילן(הסוציאל דמוקרטים) , ו7 חברי כנסת מהעבודה , בניהם יולי תמיר ובוז'י הרצוג , היתר כנראה לא נכחו במליאה, צדיק אחד בלבד, אחד! התנגד להחלטה , הח"כ בראכה מהחד"ש .

  ההחלטה התקבלה ברוב מדהים 62:1 , חגיגת הביבי אשם מגוחכת, במיוחד מכעיס ג'ומוס ממרץ שתמך בה אז והיום מאשים את ביבי , זו הצביעות השמאל ציונית המוכרת , החזירות הגדולה של השמאל ציונים .

  הם יהנו מכל העולומות וכמובן מחזירות קאפטליסטית , להם זה מותר להיות חזירים , ויטיפו מוסר מעל כל במה , אוי לנו שאלו הם הטוענים להיות שמאל.

  אגב באותה שיטה רוב המלחמות פרצו, ורוב הכיבוש וההתנחלויות החלו, החלוצים תמיד כמעט תמיד הם שמאל ציוניים עם בלורית .
  איך יכול השמאל הציוני שתמך ברפורמת בכר בכזו הפגנה של הסכמה כמעט טוטאלית לבוא היום ולצקצק בלשון נגד ביבי באשמת חזירות , ג'ומוס שבעתיים חזיר מביבי, כי ביבי לא מתהדר בנוצות סוציאליים, איפה היו אז אנשי השמאל?
  מתוך הכתבה של לילך ויסמן מגלובס:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?QUID=1056,U1228165090197&did=1000402839

 14. דרור ניסן

  סליחה טעות. הצדק עימכם. אולם המהות (סליחה על היומרה), עימי. ממשלת האחדות 84-88 , פרס ראש ממשלה, מודעי אכן שר אוצר, בחלוף שנתיים רוטצייה בראשות הממשלה. מודעי, אם זכרוני אינו בוגד בי (שוב), מודח מתישהו על ידי פרס, לאמור עוד במחצית הראשונה. מכל מקום "התכנית לייצוב המשק", פרס, ביילין ומי שכונו הבלייזראים (הרעים), הם אם כל חטאת.

 15. דרור ניסן

  לא אשכח זאת: במסגרת "התכנית לייצוב המשק" (ולמעשה לקריסתו ובעיקר לביזתו), אחד המהלכים הראשוניים שבוצעו היה סגירת המפעלים של "חזון פתייה" בירושלים. שתבינו: מדובר בגרושים, המדינה מתקצבת את העסק הזה בכמה מאות אלפיי שקלים בשנה. ובמה מדובר: במפעלים זעירים לפגועיי נפש שמועסקים משהו כמו ארבע שעות ביום באריזות ועיסוקים פשוטים. ללמדכם איך "משקמים" כאן כלכלה וחברה ועל חשבון מי.
  על הסלקטיביזצייה בקיצבאות, ביטול האוניברסליזצייה שלהן ועוד רעיונות של ביילין שהיה שר האוצר בפועל (התואר לפעמים מטעה), אין לי כעת סבלנות לכתוב. אבל מה שאני בעצם מנסה לומר: שלחשוב ש"דיזסטר" החל עם ביבי, לסמן אותו שוב כדמון ולתלות בו הכל, זה לא רציני ולא נכון ולא ראויי לאתר כה ראויי כמו "העוקץ".

 16. חנה קים

  גם בשנת 85', כשפרס היה ראש ממשלה, מודעי שר האוצר וביילין סגן שר האוצר.
  ומתי נולדה שיטת "הצינור" של אריה דרעי, שהעביר כספי מדינה לרשויות מקומיות שבהם שלטו אנשיו? גם כן באותה שנה.
  והכל בשם הרטוריקה לפיה המטרה (הסכמי שלום) מקדשת את האמצעים, צריך לקנות את ש"ס בכל מחיר (התרגיל המסריח, זוכרים?)
  ועם כל זאת, אי אפשר שלא להתעצבן בכל פעם שביבי הופך שמש לירח, חושך לאור. ההחלטה על העברת 70 אחוז מכספי הפנסיה לבורסה היתה של נתניהו ושלו בלבד. לא של אף אחד מקודמיו. והתוכנית הנוכחית שלו, כפי שהצהיר עליה לפני כמה ימים, היא הפחתת מסים (נתניהו הוא חסיד של התמהוני פרופ' עזרא זוהר שקרא כבר לפני כעשרים שנה להפחית עד למינימום את המס כדי לאפשר קיומו של שוק קפיטליסטי "טהור") והמשך הפרטת משאבים חיוניים למדינה שעדיין לא הועברו לידי האחים עופר, דנקנר ושות', קרי, אדמות, מים, חשמל. צריך לעשות הכל, אבל הכל, כדי להסביר לציבור מה האיש הזה עשה ומה הוא מתכונן לעשות. פרס וביילין אינם מועמדים לראשות הממשלה, מודעי הלך לעולמו, ונתניהו הוא היום האישו, כי הוא האיש שינהיג את הצאן אל המכלאה.

 17. מיכאל לינדנבאום

  ושבירת העבודה המאורגנת,הוא joint venture של הליכוד והמערך.רק שוכחים שמ-1977 הליכוד ולוויניו מימין בשלטון -חוץ משתי "הפסקות" מערך- ושנתניהו אחראי באופן בלעדי(מצטט את חברתנו חנה קים) להשלכת 70% מכספי הפנסייה לבורסה.

 18. שלי

  אני רואה שחברו לכאן רבים בעלי ידע מרשים בנושא הפנסיות, אז אנסה לנצל זאת ולשאול שאלה:
  האם ידוע או ניתן להעריך כמה אחוזים מהאוכלוסיה אכן מושקעת באותן קרנות פנסיה שנפגעו כתוצאה מההימור של ביבי? הרי לא כל הקרנות עברו את המהפך הזה ויש גם פנסיה תקציבית ועצמאיים…

 19. נחמן

  אני ממש, אבל ממש ממש, ממתנגדי ביבי ובמיוחד מעשיו בכלכלה. אני מתווכח עם זו שציטטתי הרבה ומנסה להביא בפניה עובדות. הבאתי בפניה את המאמר הזה וזו הייתה תגובתה.
  בשבילך היא ממציאה מספרים מצוצים מהאצבע ואני פועל בשיטת א.א.א, אבל אני שמדבר איתה שומע אישה שיודעת על מה היא מדברת, נתונים כלליים שהיא נתנה גם אני הכרתי, והיא בוחנת את הדוחות שלה בקפידה וטוענת שיודעת מה קורה בקרנות שלה. כך שאם היא אומרת שיש לה 4% מובטחים אז כנראה שהיא קראה את זה בנתוני הדוחות או ההסכמים עליהם חתמה. אולי לא הבינה את מה שקראה, אבל בין זה לבין למצוץ מהאצבע יש הבדל גדול והזלזול הבוטה של הפסקה הראשונה שלך מעליב גם את האינטילגנציה שלי וגם את היושר שלה, בלי שאת/אתה מכיר/ה אף אחד מאיתנו.
  אם תבחן/תבחני את תגובתי תראה/תראי שלא אמרתי שמכון אדווה טועה, אלא שאלתי, וקיוויתי שמישהו יסביר מה יכול להיות מקור אי ההבנה שלי או שלה. מכיוון שאין לי שום כוונה להסתכל בטפסי הקופות שלה (ולה אין כוונה להראות לי אותם) אני אניח שהיא לא הבינה מה שהיא קראה ואמשיך הלאה לנקודות אחרות שהיא העלתה שקל יותר לבדוק.
  אחרי שתבעתי את עלבוני ועלבונה חזרה לפרקטיקה :
  משפט בתגובתך אמר שהנתונים שנתניהו פרסם על הגרעון בקרנות ההסתדרותיות התגלה מאוחר יותר כמנופח בסכומים דמיוניים. האם יש לך אסמכתא למשפט זה? כי על הנקודה הזו שלה, שהיה גרעון ענק בקרנות ההסתדרות והוא הציל אותן מפשיטת רגל לא היו לי נתונים סותרים. כמובן שאני יכול לחפור בגוגל, אבל תשובתך יכולה לחסוך לי זמן ואולי לפקוח את עיניה לפני הבחירות.

 20. מיכאל לינדנבאום

  למיטב ידיעתי מדובר על 500-600 אלף אנשי פנסייה תקציבית,500 אלף בפנסייה צוברת,ולמעלה ממליון איש שכלל אין להם פנסייה.הבעייה -בכירי הפנסייה התקציבית(שצוברים לעתים מספר פנסיות),ממררים את החיים לאלה שבקרנות צוברות ,ובכלל מתעלמים מהמליון שאין לו כלום מלבד קיצבת זיקנה מעליבה…
  זה קורה במדינה שמרוב עיסוק ב"בעיות הגדולות" שוכחים את העיקר ,כלומר את מה שדרוש לחיים עצמם.

 21. מיכאל לינדנבאום

  נוגה כתבה-(אני כלל לא שותף לסיגנונה)
  "הגרעון בקרנות ההסתדרותיות התגלה מאוחר יותר כמנופח בסכומים דמיוניים".זו גם דעתו של הכלכלן דן שפרינצק,וגם ההתפתלויות והסתירות של אנשי אגף התקציבים בנושא אומדן הגרעון האקטוארי מלמדות על המניפולציה.לא היה שום צורך בהלאמה,אלא אם כן רצו מלכתחילה לזרוק את כספי העמיתים לכרישי הבורסה.(החברים של ביבי).

 22. רמי

  לצערי בתגובותיך המתלהמות על פרס טיהרת את השרץ הליכודי.
  אתה צעיר מדי?שכחת?לא ידעת?
  התכנית לייצוב המשק לא היתה גחמה של שטן עוכר ישראל.
  ב-77 היה מהפך בו מנהיגי הרביזיוניזם-אצל-חרות עלו סוף סוף לשלטון.
  האוצר נמסר לידי מנהיג המפ' הליברלית (הציונים הכלליים והפרוגרסיבים בעבר) שמחה (וששון)ארליך.עסקן קטן שתמיד הזכיר לי מוכר סידקית ברחוב צ'לנוב.
  האיש דירדר את הכלכלה עד כדי כך שבגין מינה תחתיו את יגאל(אין לי)הורוביץ.
  האיש קרא לציבור לרדת מהגג(האופוריה של הימין הלהגני)וללכת לעבוד.
  אבל ימיו היו קצרים.בחירות 1981 היו בפתח וההפסד של הליכוד נראה בשער.
  איש ה"אין לי" הוחלף באיש ה"יש לי" מר פייפמן יורם ארידור.
  הוא הוריד מסים על כל המוצרים שנחשבו למותרות-ממכונת כביסה ועד מכונית ועד טלביזיה צבעונית(מי זוכר את המחיקון והאנטי מחיקון?).
  איך אמר לי חבר שהחליף את מכוניתו?נותנים לי אז אני לוקח.
  והוא גם הגה תכנית להפוך את ה-$ למטבע הישראלי.
  אחרי שניצח בבחירות 81 ניצח חולה המאניה-דיפרסיה במלחמת שלום הגליל ואחרי שסיפרו לו שבקרב על הבופור לא היו הרוגים ושהשתמשו בקרב שם במכונות יריה(מאניה);אבל כששוב ושוב סיפרו לו שבמלחמת השלום נהרגו ונהרגים כל הזמן "בחורינו המצוינים" הוא חש חולשת הדעת ופרש לנוח(דיפרסיה).
  ואז הגיע משום מקום הגמד שלמען ישראל מוכן לכל דבר שקר ורמיה ושבעיקר רצה "שקט"(מכירים את הבדיחה "א תתו תתים"?לא! אבל לא אספר אותה כאן).
  שרי האוצר התחלפו ומי פרח תפח והתעצם?האינפלציה!!!!!!!!!.
  היו כמה חודשים שערך הכסף ירד מתחילת החודש לסופו בקצב של 25%.

  כן כן.25%. זה בלתי נתפש.אנשים התהלכו כזומבים כי חרדו כיצד יסיימו את החודש והרי גם בסוף החודש צריך לקנות לחם וחלב ומחירם עלה ב-20-25% מתחילת החודש.
  האינפלציה דחקה ודחפה אנשים לקנות כי כבר בערב המחיר יעלה וכשלא היה כסף אז לקחו הלוואות ואשראי כי הריבית היתה זולה ומפתה..

  חטא נוסף בתרמילם של השלומיאלים הימניים הוא התאווה לקיים את צוואתו של מנהיגם הנערץ ז'בו,שקרא לשבור את ההסתדרות.ואכן בהתמדה ובנחישות הם הצליחו בכך.הם אלו שהחלו לכרסם בתועה הסוציאליסטית ובמדינת הרווחה שהיתה כאן,פחות או יותר.אחריהם נותרת רק שממה.
  אחת הדרכים למשל לשבור את כוחה של ההסתדרות היה לטעון שלקרנות הפנסיה ההסתדרותיות גרעון אקטוארי בלתי הפיך, ולהלאימן.הלאמתן פירושה המעשי שהמדינה תשלם לפנסיונרים כספם התאדה את הכסף שהתאדה.
  במושגים של ימינו זו היתה פריסת רשת בטחון לחוסכים על חשבון כלל הציבור.
  לביבי לא היה היסוס קל להשתמש בכספי המדינה כדי לחסל את כוחה של ההסתדרות שזו מטרה ואינטרס מפלגתי צר..

  אל החטא הזה ואל חטא האינפלציה, שגאתה עד לכ-400-450% אחוז בשנה,הצטרפה חטעת ויסות הבנקים.
  הפוליטיקאים אישרו בקריצה לבנקאים לייצור תדמית של יציבות ע'י כך שאיפשרו להם לייצור מנגנון שאינו קיים בשוק כספים נורמלי.
  איפשרו לבנקים למכור מניות שלהם ולקנות ולמכור אותן כך שהן תשמורנה על ערכן לעומת האינפלציה.הן סיפקו בטוחה ,לפחות לכאורה,לשמירת ערך הכסף וגם הבטיחו את נזילותו.כך אדם שקיבל משכורת קנה מיד בחלק מהכסף מניות הבנקים והבטיח את שמירת ערכו.במשך החודש מכר בהדרגה את המניות שערכן "עלה" ולמעשה שמר על ערכו.
  סביב הפשע שבדבר היתה שתיקה של כל מי שהבין שהעניין יתפוצץ ויגרום הפסדים כבדים למשקיעים ולמדינה.
  הפיצוץ הגיע כשרבים תבעו מהבנקאים שלהם שימכרו את המניות ה"רעילות" הללו.לפתע היו רק מוכרים.הבנקים לא יכלו לקנות את מניותיהם במחירים שעקבו אחר האינפלציה ומחירן צנח.
  סיפורי התקופה סיפרו שמי שלחץ על סגירת הבורסה והלאמת הבנקים,כלומר,קניית מניותיהם מהציבור במחיר לא ראלי,היה יקיר המדינה,מנכ'ל המדינה,יו'ר ועדת הכספים אבריימ'ל שפירא החרדי ובעליו של מפעל השטיחים "כרמל".
  הנ'ל עשק את המדינה לא פחות אם לא יותר מהאחים עופר ואחרים.
  העניין שלו במניות הבנקים,לפי הסיפורים,נבע מהיותו מושקע בהן בסכומים גדולים מאד מאד,לפחות במושגי אותם ימים.
  במקביל פרויקט ה"לביא" שהיה אמור להיות זריז וזול ולהיסמך יותר על יכולותיו של הטייס הישראלי מאשר על אלקטרוניקה וחידושים משוכללים אך יקרים,החל להתנהג כמו הזנב שמנענע את הכלב.
  במקביל ישראל נקלעה למצב חמור מבחינתה בהרי השוף בלבנון בפרט ובשטח שכבשה בלבנון בכלל.
  בשוף התפתח סיכסות אלים וצבאי בין שני כוחות חשובים לנו-הדרוזים והנוצרים.

  ב-2 שנותיו של פרס כראש ממשלה הוא הוריד את האינפלציה עד לסביבות ה-30-35%.
  המהלך הזה כאב לרבים אבל הוא היה מהלך מבריא גם לצרכנות המטורפת שהאינפלציה יצרה כאמור.
  היו למהלך שני כלים עיקריים-הנהגת ריבית דמיונית ודמונית שמטרתה היתה להפוך את טירוף הקניות הצרכניות באשראי לבלתי כדאי.במקביל הופעל חוק ההסדרים שבא באופן זמני להשעות ביצוע חוקים עתירי הוצאות.
  הנפגעים העיקריים היו היצרנים שקנו באשראי מכונות וציוד וחומרי גלם כדי ליצר ומצאו עצמם מתקשים לשלם את הריבית החדשה.

  במקביל,ולאחר ויכוח עיקש,מר וייצרי הוחלט להפסיק את פיתוח ה"לביא" .
  ובמקביל הוחלט לסגת בלבנון מרוב השטח שנכבש במלחמת "שלום" הגליל ולייצב קו שישאיר בידינו שטח שיהווה סוג של בטחון ליישובי קו הגבול עם לבנון.
  חובה לזכור שזו היתה ממשלה פריטטית והצבעה סיעתית היתה מביאה תמיד לאי יכולת להכריע.במקרה הזה התודות לדוד לוי ש"בגד" לטעמם של אנשים כמו מישה ארנס או נהג כפטריוט חכם לטעמם של אחרים,כאשר הצביע עם העבודה בעד הנסיגה.
  יהיו כמובן חורצי הלשון שישאלו מדוע לא נסוגו עד הגבול הבינ'ל.למיטב הבנתי לא היה לכך רוב אז וגם שנים רבות אח'כ לא היה לכך רוב.וגם היציאה הסופית לוותה בהרבה התנגדות כשמשיחיים סהרורים החלו לדבר על חלקים מלבנון כשטחי המולדת העברית בעבר.

  כמובן שלחידלי האישים מהימין הכל נשכח.
  רק פרס ששמו ודמותו מהוים כמו בד אדום לפר בזירה אשם בפשעי ומחדלי הימין כשבא והצליח לשקם את הכלכלה המדינה והחברה הקורסות.

  דרור,פשוט פיקששת,בהמעטה וגם חנה קים חירטטה כאן.

  באשר ל"ביבי?אני לא מאמין לו" הוא עוד גירסה של ימין פוליטי שאינו מוכשר שום כלום,בוודאי לא לנהל מדינה.
  היו לנו מהם מכל הסוגים וכולם הצליחו לדרדר אותנו מהר יותר או פחות.

  שבוע טוב לכם.

 23. איסקנדר

  או כל מי שיודע-
  בעוונותי איני מבין מה הוא "……….הצד המזרחי של הקמפוס……." שהופיע בפיסקה הבאה:

  "אני רוצה להניח שהעמדות שנקטת נובעות מהעובדה שכפרופסור, הבא מהצד המזרחי של הקמפוס, אינך מודע למשמעות של הזכות לחופש התארגנות במכלול זכויות האדם האוניברסאליות ובמערך העקרונות שעליהם מושתתת מערכת הלימודים בפקולטה למשפטים".

  תודה על הסבר כלשהוא.