תג המחיר

יוסי דהאן

טקסט של אבי יששכרוף שהתפרסם הבוקר ב"הארץ". (טקסט שלא הצלחתי למצוא בגרסת האינטרנט של העיתון)

פוגרום יהודי – אבי יששכרוף

אני מתבייש

משפחה פלשתינית תמימה. כעשרים נפשות. הרוב נשים וילדים, רק שלושה גברים בבית. מסביבם כמה עשרות יהודים רעולי פנים, המבקשים לעשות בהם לינץ`. פוגרום. אין זו הגזמה או משחק מילים. תחילה מציתים רעולי הפנים את הכביסה בחצר ולאחר מכן מנסים להדליק את אחד מחדרי הבית. הנשים זועקות לעזרה: "אללהו אכבר". השכנים פוחדים להתקרב, חוששים מהמאבטחים של קרית ארבע שחוסמים את הגישה לבית ונוזפים בעיתונאים המבקשים לתעד את המתרחש. הזעקות תוכפות, כמו גם מטר האבנים שמשליכים רעולי הפנים על בני משפחת אבו-סעפאן שמסוגרת בביתה. כמה עיתונאים מחליטים לא לעמוד מן הצד, ולהיכנס לבית. למוח נדרש רגע או שניים כדי להבין מה קורה. נשים וילדים מבועתים מבכי, חשים כי מותם קרב, מתחננים לעיתונאים שיצילו את חייהם. ומסביב, כמו בהופעה, עומדים מאות צופים יהודים על הגדר של קרית ארבע, מייעצים לפורעים כיצד לפגוע ביעילות בבני המשפחה. ואין משטרה. ואין צבא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי

  המשטרה והצבא מאבטחים ומאבט"שים את האנשים האלה מדי יום ביומו. חכה תראה מה יקרה לפלשתינים בחברון שאפילו יחשבו על לעשות משהו כזה.

 2. צחי שיין

  ואם לא מת / מתו / אז מה . בהלו ??!! מי הציל אותם ?
  העיתונאים . יששכרוף ??!!
  ואולי לא היו הדברים מעולם אלא חלום
  סיוט תקשורתי מבויים
  הכל לפי טעם הקוראים

 3. ראובן מירן

  כמו באלג'יריה לפני חמישים שנה, כך גם עכשיו כאן – הצבא והמתנחלים הם בעלי ברית אובייקטיביים. לא כדאי להתרשם יותר מדי מפינוי הבית בחברון שנעשה "בשם החוק" שהוא עצמו אינו חוקי. נראה מה יאמרו עתה נשיא המדינה וראש הממשלה ושר הביטחון של "הצבא המוסרי ביותר בעולם" על התנהגותם של היהודים הלאומנים – רבים מהם דור שני ושלישי לשואה – והאם יתנצלו בפני הקורבנות כפי שעשה למשל נשיא צרפת אחרי ניסיון הצתה של בית כנסת או כשיהודי חובש כיפה הוכה בידי שכניו…

 4. יודית שחר

  "אנחנו" זה ממשלות ישראל לדורותיהן.
  אין לי מילים להגדיר את הבושה והתיעוב.

 5. איציק ניסני

  האבות הורישו לנו בוסר
  והלוואי ולא היינו חיים עם קללת ישמעאל ועשיו
  אבל זה מה שיש
  ולגבי הסיפור הזה המקומם
  אותם יהודים הפורעים בערבים מחקים התנהגות הערבים ומבחינתי אינם שייכים לעמי .נקודה.

 6. מתן

  אין מילים לתאר את תחושת הכעס, הגועל וחוסר האונים אל מול המשחק העדין בין המתנחלים, בג"ץ, הצבא, המשטרה הממשלה, שתוצאתו תמיד אחת – הרחבת הכיבוש, הרחבת הטרור, הרחבת דיכוי הפלסטינים בתוך ומחוץ לקו הירוק.
  אז בואו מחר להפגנה. כי לחברון צבא הטרור לישראל לא יתן לנו להיכנס. בואו נהיה שם כמה מאות. בואו נראה ליששכרוף&שות' שמתביישים שיש גם אנשים שעושים, אפילו קצת…

 7. איזי גור

  פרופסור רב ידע, בקי ומהולל אישר: "אם כורתים את הסרטן באיבו, רבים הסיכויים שהחולה יחלים. אם לא יעשו זאת בעוד מועד סופה של המחלה להכריע את הנגוע ולפגוע גם במשפחתו".
  הסרטן המתנחלי עבר זה מכבר את שלבי ילדותו. הוא בגר והתחזק. הוא עוטף את פניו ברעלה דוגמת מרצחי החמאס והחיזבאללה והוא רצחני כמוהם.
  אם לא נעקור את הסרטנים האלה משורש. יבוא על המדינה ועל כולנו הקץ.
  ואולי.. ואולי צריך והכרחי לעשות כמו שעשו מדינות גדולות ועצומות מאתנו. לעקור! ולו גם במחירה של מלחמת שפויים במטורפים. באמריקה ובצרפת כינו את זה מלחמת אזרחים.

 8. יעל

  אין ספק כי תיארת את המצב בצורה דרמטית ומסמרת שיער אולם אל לנו לשכוח כי תמונות דומות קורות גם בצד היהודי. לא משנה אם הן קורות בחברון או בשדרות אשר שם חיים תחת פחד ואימת הקסאמים תקופה ארוכה. הטרור הוא אותו טרור.
  דר' יוסי דהאן, מדוע אתה נוהג במוסר כפול? כאשר הטרור הוא יהודי אתה הופך להיות להיות שגריר הדמוקרטיה וזכויות האדם הערבי, מגנה את זכותו של היהודי להגן על אדמתו אולם כאשר מדובר בטרור ערבי אתה מצדיק את זכותו של הערבי להגן על אדמתו כנגד הכיבוש היהודי הנתעב?

 9. עופר כסיף

  עם כל הכבוד ליששכרוף וחלק מן הקולגות שלו, את הבושה (והזעם!) היה עליהם לחוש ולהפנים לפני שנים הרבה. פוגרומים התבצעו בחסות כוחות הכיבוש כבר לפני עשרות בשנים – וזעקה אין! בל נשכח את טבח גולדשטיין הארור, שלא רק שעודד וזכה לתשבוחות מצד ראשי רבני "יש"ע" (דב ליאור, יצחק גינזבורג וטינופות אחרות), אלא אף לוו בהטלת עוצר על הפלסטינים עצמם. הפיתרון איננו צבאי: לא לסכסוך עם הפלסטינים ולא למשיחיות הגזענית של הפוגרומצ'יקים הכובשים. רק חיסול – כן, חיסול!!! – הקולוניות היהודיות בשטחים שנכבשו ב- 1967 לצד מאבק פוליטי עיקש נגד הכנופיות הפשיסטיות ועושי דבריהן עתידים להבטיח לכולנו – יהודים וערבים כאחד – עתיד צודק ובטוח יותר.

 10. גל

  יששכרוף מגנה את המתפרעים אבל בדרך בעיקר מפגין את הגזענות העמוקה שלו – וכנראה לא רק שלו. המתפרעים הם "שבאבניקים", הם "מכנים את עצמם יהודים". ללמדנו שמתפרעים אלימים יכולים להיות רק ערבים, ופה יש איזה יציר כלאיים לא נורמאלי, כזה שרק מבהיר את הסדר הנכון של הדברים: יהודים רחומים וטובי לב/ ערבים אלימים ורעים.

 11. אבי ו

  זה הטקסט של הכתבה המלאה של אבי יששכרוף כפי שהיא מופיעה בעמוד 3 של העיתון (וגם באתר, אחרי חיפוש לא פשוט…). זהו טקסט שכל ישראלי חייב לקרוא, ושכותרתו היתה צריכה להיות הכותרת הראשית של העיתון.

  בחברון ראיתי פוגרום של יהודים

  מאת אבי יששכרוף

  כתב וצלמת "הארץ" בבית פלשתיני שהוצת בידי פורעים ישראלים
  תצלום: טס שפלן / ג'יני

  משפחה פלשתינית תמימה. כעשרים נפשות. כמעט כולם נשים וילדים מלבד 3 גברים. מסביבם עשרות יהודים רעולי פנים, המבקשים לעשות בהם לינץ'. פוגרום. פוגרום במשמעותו הגרועה ביותר. תחילה מציתים את הכביסה בחצר ואז מנסים להדליק את אחד החדרים. הנשים זועקות, "אללה ואכבר". השכנים פוחדים להתקרב, חוששים מפני המאבטחים של קרית ארבע שחוסמים את הגישה ונוזפים בעיתונאים המבקשים לתעד. הזעקות תוכפות כמו גם מטר האבנים שמשליכים רעולי הפנים על משפחת אבו סעפאן. קבוצה של עיתונאים שכבר הורגלו לראות מראות קשים, מחליטה לא לעמוד מהצד, לפרוץ אל הבית כדי להציל את יושביו ממוות.

  נדרש רגע או שניים כדי לעכל את המתרחש. נשים וילדים ממררים בבכי, חשים שמותם קרב, מתחננים בפני העיתונאים להציל את חייהם. אבנים נוחתות על הגג, החלונות והדלתות. אש במבואות הדרומיים. מסביב כמו בהופעה, עומדים מאות יהודים על גדר קרית ארבע ומייעצים לשבאבניקים היהודים, כיצד לפגוע במשפחה. ואין משטרה. ואין צבא.

  עשר דקות לפני כן, בעוד כוחות הביטחון עסוקים בפיזור המתפרעים בסביבות בית המריבה, היתמר עשן מהוואדי המפריד בין קרית ארבע לחברון. איש מקציני המשטרה או הצבא לא היה מוטרד מהמתרחש במורדות של קרית ארבע. ממאות מטרים ניתן היה להבחין בעשרות המתפרעים, מטפסים על גג בית משפחת אבו סעפאן ומיידים אבנים. אולם רק כעבור זמן מה, התברר שבבית ישנם אנשים.

  אני יורד במהירות לוואדי ונתקל בשלושה חיילים. אחד שואל: "מה אתה רוצה ממני, שלושתנו אחראים כאן על כל הגזרה", ומצביע על פני כל הוואדי. "תשתמש בקשר לבקש עזרה", אני מבקש. אך הוא עונה כי אין ברשותו מכשיר.

  קבוצת עיתונאים מגיעה סמוך לבית. התלבטות. מה עושים. אין כוחות ביטחון בסביבה וכעת השבאבניקים החליטו לסמן את העיתונאים כמטרה. אנחנו קוראים למאבטחים מקרית ארבע להתערב ולעצור את הלינץ'. אך הם פשוט מכתרים את הבית כדי למנוע הגעה של "עזרה פלשתינית".

  הבית הרוס. אחת הנשים, ג'יהאד, שכובה על הרצפה, חצי מעולפת. הבן, אוחז במקל עבה, נערך לרגע שבו ייאלץ להתמודד עם הפורעים. טהנא, בת המשפחה, מסרבת להירגע: "תראה מה עשו לבית, תראה". טס, הצלמת פורצת בבכי, לנוכח ההתרחשות. הבכי אינו מפחד. זו הבושה. בושה שחשים בה מול המראות, לנוכח המעשים של צעירים המכנים עצמם יהודים.

  בחמש וחמישה, שעה ויותר לאחר תחילת האירוע, מגיע היס"מ לפזר את רעולי הפנים. בני המשפחה מסרבים להירגע. בדרך החוצה, ניתן עוד לשמוע את אחד המתנחלים צועק לעבר שוטר: "נאצים תתביישו". אכן. תתביישו.

 12. נפתלי אור-נר

  אין קבוצה המתירה לעצמה פגיעות בפלשתינאים ופריעת חוק בפרהסיה תוך כדי ידיעה שהצבא והמשטרה יאפשרו להם התנהגות אלימה זו. גם התקשורת אצלנו משתמשת בשפה "מכובסת". במקום לציין את העובדות כהווייתם משתמשים הן בביטויים כגון: עימותים פרצו, וכד'.

 13. יואש

  מה שעולה מתיאורי הפוגרום היהודי דתי-משיחי בערביי חברון הוא רק חלק קטן מהתמונה הקשה שהולכת וצוברת תאוצה מאז ההתנתקות מעזה.
  המתנחלים נוהגים כאילו הם שלוחי האל (שלהם) וכל מי שעומד בדרכם כמו מדינת ישראל, החוק, וגורמי אכיפת ושמירת החוק והסדר הציבורי – הוא האויב שיש להלחם בו . לפי הקיצוניים שבהם אפילו למסור את הנפש על מאבק זה כנגד המדינה ואזרחיה.
  למעשה ולהלכה יש כאן קריאה והתנהגות המכוונת למלחמת אזרחים ולתפיסת השלטון במדינת ישראל ובשטחי ארץ ישראל שמחוץ לגבולות ה"רשמיים המוכרים" של ישראל .
  המטרה היא הקמת מדינת הלכה כפי שנהגה לפני חרבן הבית הראשון והשני , עם או בלי מלך, הקמת בית המקדש השלישי, "טיפול" ב"גויים" ובחמורים היהודיים החילוניים וגו'.
  השלטון הדמוקרטי הנאור של ישראל מתנהג בחידלון שכל וחידלון אישים כלפי הגל המשיחי הקיצוני המתחמש, מתחזק ומאיים על המנהיגות הפוליטית בישראל שגורלה יהיה כגורל יצחק רבין (ואיזה "שם" ייקום את דמו"???).
  הבושה העתונאית שמתאר יששכרוב בהארץ היא כוחנו והיא חולשתנו.
  לא מדובר ב"עשבים שוטים" שניתן לנכש מהגינה בהינף מעדר , מדובר בחולי סרטני קשה שפשה בעיקר במוחנו ועיוור אותנו מלראות נכוחה את האיום הממשי המוחשי הפועל על גופנו ומאיים למוטטו.
  והשאלה היכן הם המנהיגים המתחרים עתה על קולנו בבחירות הקרובות? מה עמדתם בנושא זה?
  היכן ציפי לבני, ביבי נתניהו, אהוד ברק, הרב עובדיה, חיים אורון, בני אילון? האם שמענו מי מהם מתבטא בנושא זה?
  הגדיל לעשות נתניהו "השותק" בעצת אחיתופליו. מאז הליווי שנתן לארון הקבורה כנגד רבין,הוא מהלך בין הטיפות המשיחיות ,וזורה הבטחות לסגנון מנהיגות ולעתיד אחר לישראל. לאיזה עתיד בדיוק הוא מכוון? האם מי מאתנו מאמין שמסלולו של הנ"ל עד היום יכול לרמוז על מנהיגות דמוקרטית, דוחת משיחיות, מייצבת משטר ופועלת ליצירת חוקה המפרידה את הדת מהמדינה?
  הבושה היא במנהיגנו שאינם מנהיגים והחרון הוא על המשיחיות המוטרפת האוכלת בנו בכל פה.

 14. אבישי מתיה

  מי שנותן להם רובים; מי שנותן להם להשתולל; מי שנותן להם לגזול אדמות, לעקור עצים, לבזוז, לאיים, לירות, להשפיל, לקלל ולהכות יהודים וערבים, חקלאים ועיתונאים, ילדים וזקנים – זו הממשלה. אלה אנחנו. ששותקים ועומדים מנגד ומניחים לתעמולת הכזב שלהם לחלחל אלינו. שנותנים למכונת ההפחדה שלהם למנוע מאיתנו לסלק אותם, עד האחרון שבהם, מהשטחים הכבושים. בלי התחכמוינות. בלי התפתלויות. בלי הבנה. ובלי נחמה. ישראל זה פה, עד הקו הירוק. שם זה שטח כבוש. הכל ברור, הכל ידוע, ואנחנו שותקים. ונותנים להם לחלוב את התקציב. לחלחל לתוך הצבא. להרוס את מדינת ישראל מבפנים.

  מתי ההפגנה מחר ובאיזה מקום?

 15. שור

  באפריל 1903 במשך שלושה ימים המון רוסי רצח 47 יהודים בעיר קישנייב ופצע מאות יהודים במסע אנטישמי ובעידוד השלטון.
  בעיר חברון בימים האחרונים לא נרצח אף ערבי,
  יהודי בן 16 שוכב בבי"ח פצוע קשה ועוד מאות יהודים גורשו מבית השלום בעיר חברון,
  בית אותו רכשו במיליון דולר מערבי תושב העיר.

  יש לתפוש ולהעניש כל אדם שמתפרע בכלל וכנגד ערבים בפרט.

  הדיבור על "פוגרום" הוא סילוף שמאלני, ממש כמו שהשמאל הקיצוני וידידיו הערבים הלאומנים טוענים שבמלחמת העצמאות נעשתה לערביי ארץ ישראל "שואה".
  בשני המקרים מדובר בסוג של הכחשת שואה.

  בקרוב שוב יגורו יהודים בבית השלום, וזאת עד להכרעת בית המשפט המחוזי לגבי כשרות הרכישה.
  כי אנו מדינת חוק, ולא מדינת פריימריס פופוליסטי של שר בטחון כושל שמנסה לתמרץ מפלגה בשלבי התאדות מתקדמת.

  שור

 16. יצחק ג'קי אדרי

  אני מתבייש!

  ראיתי את האירוע של תקיפת הבית בטלויזיה, התביישתי באותם אוחזי תעודת זהות כחולה שממטים עלינו אסון שבסופו נאבד את דמותנו כחברה.

  כאן נבנה קו אדום בין ערכי המוסר שלנו כבני אנוש לבין אותם אנשים שבזים למדינה, לחוק ולערכי כבוד האדם וחרותו.

  סצינת הירי של "האקדוחן" באב ובנו העלו בי את חמתי וכאן לא שואלים מי אשם? כאן התשובה טמונה בנו עמוק כאזרחים הצופים בעוד מדינה דתית יהודית קיצונית בהתהוותה והממוקמת בלב ליבו של הסכסוך הדתי.

  אני מתבייש! ובאותה מידה גם מבין שלי אין פתרון לבעיה וזו למעשה הבושה הגדולה.

  תודה.

 17. סלים בריק

  טוב שיש אנשים שמתביישים במעשים הנפשעים והשפלים של המתנחלים. אני לא בטוח שיש הרבה כאלה שהמעשים הללו גורמים להם להתבייש, אבל גם המיעוט הזה שקצה נפשטו ממעשי המתנחלים הם קבוצה טובה וראויה.
  המעשים הנפשעים, הפרוגרום המצולם של עדר המתנחלים מחברון אינם חריג באיכותם אלא רק בהיקפן ובעובדה שהמעשים מצולמים (ומעניין מה היו העיתונאיםהיהודים אומרים אילולא האירועים היו מצולמים, בטח היו מחפשים צידוקים למעשי המתנחלים)?
  הבעיה שמתנחלי חברון הם תופעה. תופעה שו שלייבוביץ זל כינה אותם "יהודו-נאצים", ואין ספק שהוא צדק בכך, הם תופעה המתפשטת. אתמול היו דומיהם בעכו, מחר יהיו ברמלה, לוד והיד נטויה.
  כל פעם סף הגירוי שלנו יורד. אנו מזדעזעים ממעשה נבלה ואר כך מתחילים להתרגל אליו. רק לפני כחודשיים ראינו חייל יורה בפלסטיני כפות (צה"ל מיצה את הדין עם אבי הילדה שצילמה…). היום כבר מתחילים להתרגל "שגרת כיבוש"…
  אני חושש שעם הזמן נתחיל להתרגל לפרוגרומים כאלה ושוב נצקצק בלשון על עמדות מוסריות כביכול ולהותיר את הקורבנות של המתנחלים כטרף קל להם ולמעשיהם הלא אינושיים.
  עדר זה, במעשיו קיקל למליונים של מוסלמים הגונים את שמחת חג הקורבן. אני לא בטוח שזה לא היה מכוון!

 18. יעל

  אלמלא המתנחלים ותושבי יש"ע ואם זה היה תלוי בשמאלנים , מדינת ישראל היתה מחולקת לפלשתינים בתג מחיר כמעט אפסי. היא היתה מחולקת כמעט עד גבול תל-אביב. עד גבול השכונות הצפוניות המוריקות.

 19. סמולן

  מצד שני, כדאי לשים לב למהלך הכללי כיום: אחרי שלושה עשורים שבהם מה שהתקבל בישראל היתה מדיניות הימין הכלכלי בשילוב עם מדיניות השמאל המדיני (בהגדרותיהם בתוך ישראל), הרי שעכשיו המטוטלת נעה חזרה. אותה אכזבה שמניעה רבים לשמאל הכלכלי, מניעה רבים גם לימין המדיני. אם שמאל מדיני משמעותו היתה שתי מדינות לשני עמים (וכאמור, זה שמאל מאד ייחודי), הרי שימין מדיני משמעו מדינה אחת בין הים לנהר, לטוב ולרע.

 20. נקד נקד

  אני מבין את הרגשות של אבי יששכרוף אבל בהיותו כתב זה מחזה חוזר על עצמו בכל מקום במסיק במחסומים בכל פינה באגדה והסגר בעזה הבושה לא תספיק העמיתים שלך בתקשורת הישראלית מזמן שכחו שיש עם הפלסטיני והכבוש הורג צלם האנוש בפלסטינים ורוצה אותם פצצות חיות ברחובות ת"א כדי להוכיח שאין פרטנר לנהל שיחות לשלום.
  עם כל הכבד אבי יששכרוף אותה מדינה המאפשרת פוגרומים נגד הפלסטינים הכל מתבצע מול עיניה עוצרת לחקירה עמיתה שלך בעתון עמירה הס אני לא מצפה הרבה כי עם שהולך לבחור בייבי מחדש צריך לעבור שינוי מהותי וזה החובה שלי ושל כל אדם שדוגל בדומקרטיה וזכויות אדם וחופש ביטוי כי אותם מתפרעים של היום בחברון יהיו צבא מדינת מוסליני ברחובות ת"א חיפה ירושלים ונצרת אם לא ינסו לטרנספר תושביה

 21. יוסי לוס

  מזה תקופה ארוכה שמתנחלים מבצעים פוגרומים בפלסטינים. את מרבית העיתונאים זה לא מעניין ולכן זה גם לא מצולם אלא מדווח בצורה "נייטרלית" שבה לכל צד יש גרסא ואי אפשר לדעת מי אומר אמת. כך הקוראים והצופים יכולים להמשיך לסדר היום עם תחושה נינוחה יחסית. קללת המידע הכתוב. לא רק מתנחלים פוגעים בכוונה ובאופן קטלני בפלסטינים חפים מפשע. לפני קצת יותר משנה ירה למוות שוטר מג"ב ביפו פלסטיני עצור לאחר שהיכה אותו. שנה בפנים הוא העונש. חיים זולים לפלסטינים.
  מזל שיש לנו את "בצלם" שדואגים לצלם האנוש שלנו.

 22. RS

  להתבייש קצת בלהיות יהודי בעידן הזה. אולי אם נתבייש קצת שאנחנו יהודים, בסוף לא נצטרך להתבייש שאנו ישראלים…

  "עם סגולה", עאלק.

 23. היחידה ללוחמה בגזענות

  אל תתלו תקוות לא יהיה שינוי משמעותי סביב הבעיה הקשה. זה בדיוק כמו המקרר הריק היה קול ואין לצלם את המקררים הריקים וצילמו אותם היום כבר לא מצלצים למרות שהמקררים ריקים יותר מקודם כך תהייה הבעיה הזו עכשיו צילמו ותיעדו ומחר לא יצלמו ולא יתעדו למרות שהבעיה תהייה גדולה וחמורה יותר.

 24. איריס חפץ

  שגילה את העובדה שיש בחברון פוגרומים. כולי תקווה שגם עיתונאים אחרים ילכו בעקבותיו ויגלו את מה שיודע כל מי שחי שם, מגיע לשם עם ה-ISM או קורא אתרי אינטרנט שמדווחים על זה. כי העיתונות הישראלית שותקת:
  שותקת כאשר 55,000 פלסטינים מחברון נאלצים לעזוב את העיר בטרנספר מאורגן בעקבות פוגרומים יומיומיים כאלו, שמונעים מהם להתפרנס, שמאלצים אותם לסגור בתי עסק וחנויות, שמרוקנים את העיר מהפלסטינים שבה.
  שותקת גם כאשר החיילים הישראלים של ארגון "שוברים שתיקה" מספרים על כל זה: בסרטים, בהרצאות, באינטרנט.
  שותקת כאשר לא מתאים לה לדעת: בכל יום שבו המתנחלים עוקרים עצים, שהחיילים כורתים עצים ומשאירים את הפלסטינים החסומים הרחק משדותיהם, שבו אנשי רוח שהולכים להקים את "התארגנות השמאל החדשה" לא מוכנים להצטרף לשיירה של תעיוש כי הם "שמאל הזוי" אבל מוכנים להרים טלפון לפואד כדי להגיד לו שיגיד לחיילים לעצור את המתנחלים. הכל מאחורי הקלעים, בלי לקחת שום עמדה מוסרית שתפגע במכירות.
  לחלופין, אם הם לא רוצים להסתכן בנפשם, יכולים העיתונאים הישראלים לקרוא את מה שגדעון לוי מספר. זה אפילו באותו עיתון של יששכרוף. והכי טוב, את הצדיקה היחידה בסדום העיתונאית – עמירה הס.
  כמה פעמים כבר אפשר לשמוע שהם טעו, ולא ידעו, ואכלו את הלוקשים של דובר צה"ל? באינתיפדה השניה? בלבנון השניה ובפוגרום החמישים?
  הגיע הזמן להפסיק להתבייש ולהתחיל לכעוס.

 25. דרור ניסן

  הטקסט של יששכרוף חשוב וצריך לקומם כל אזרח דמוקרטי ואדם מצפוני. הצרה שזו כנראה עוד יבבה אל הירח הנוגה בשמיה של עיר האבות. אדוני הארץ עושים כבתוך שלהם כי הריבון מקומו נפקד ואין עוד מי שיטיל מרות וירסן את גידולי הפרא הללו. הגידול הסרטני הממאיר הזה מקנן בגופה של המלכות ומפרק אותה.
  מכל מקום, הפסיכופתיים הללו אינם בניו של אברהם אבינו.

 26. גיל

  בישראל חיים שני עמים הנושאים תג יהודי ואין כל קשר ביניהם. אינני מכיר בין חברי מי שבקר מעבר לקו הירוק לאחר 1970 כאשר התברר היקף השואה של ההתנחלות המשיחית. למתנחלים באמת אין אלהים והם הצמיחו את העשבים השוטים שהתגלמותם ברוצח עמיר, נוער הגבעות והאספסוף שלקטה וייס בסיוע לוינגר של נערות הזויות ודרדקי ישיבות הסדר דמויי היטלר יוגנט. המשטרה אינה עוצרת אותם כפי שאינה מפגינה נוכחות באתרים בעייתיים אחרים כערי המשולש, נתניה וישובי הבדויים והסיבה לכך הינה פחד. חד וחלק. שלטון החוק נרמס מדי יום כאשר אלפי נהגים משוללי רשיונות ואלפי משאיות נהוגות על ידי פושעים . פינוי הבית בחברון אינו תעודת כבוד לברק שחיכה לצו בית המשפט העליון ורק אז פעל. אין זה משנה מי ייבחר לשלטון בפברואר כי ייאלץ להתמודד עם בעיית המדינה החצוייה בנוסף לאיומים החיצוניים. אם ביבי צופה למנעמים מחכה לו הפתעה רבתי.

 27. עודד אפרתי סמ"ר מיל

  נותנים שנים גיבוי למתנחלים.
  הצבא באלימות שבועית בהפגנות נגד חומת האפרטהייד, שגם אותה פסק בג"ץ ליפני שנים שיש להזיז.
  התיקשורת הממוסדת שנותנת לגיטימציה להתנחלויות שכולן לא חוקיות והימציאה את "קונצזוס" אריאל, מעלה אומים ודומיהם.
  לא נישכח שמי שאישר את הגזילה של הבית בחברון היה שר הביטחון, אמיר(שלום עכשיו) פרץ

 28. אבי פחימה

  מרוב שמחה על המהומות בחברון בלבל מר בריק את היוצרות: בעכו המוסלמים התפרעו בחסות הסתת האימאם. מפליאה גם טענת בריק על "מליוני המוסלמים" ששמחת חגם הופרעה: מה, השמחה שלהם לא הופרעה קודם לכן בטבח המתמשך בדארפור?

  איריס, שמחתי לראות שהזכרת את העיתונאית עמירה הס שנמלטה אתמול בעור שיניה מעזה אחרי שמתחה ביקורת לגיטימית ומאד מאד קלה על החמאס. האם גם בזה ישראל והכיבוש אשמים?

 29. יוסי לוס

  שלכאורה מתנער מכנופיית העבריינים שהתקבצה בחברוןשסביב הסבתא הלוחמת וייס מצדיק את הירי דמוי המערב הפרוע בשני הפלסטינים ומנסה לערער באופן לא מבוסס על הצילומים שבצלם הצליחו להביא
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/182428

 30. איריס חפץ

  נגעת בנושא חשוב. קודם כל אני לא מחפשת אשמה: לא מעניין אותי מי אשם. מעניין אותי אבל מאוד מי אחראי, כי מי שאחראי הוא גם זה שיכול לתקן את מה שבאחריותו.
  לא כתבתי בשום מקום שישראל אחראית ליציאתה או גירושה או מה שזה לא יהיה מעזה. אבל ישראל אחראית לזה שהיא לא יכלה להישאר שם או להיכנס לשם.
  וישראל אחראית לזה שהיא נחקרה במשטרה אחר כך.
  ודליה דורנר, ראש מועצת העיתונות, אחראית על זה שהיא לא נותנת גיבוי לזה, כי היא, כמו העיתונאים הישראלים, לא מבינים מה זה עיתונות.
  ה-blame game אחרי שקוברים את הגופות באמת לא מעניין אותי, אם אין לו שום השלכות על העתיד. אתה מצידי יכול להאשים את החמאס או החזבלאללה בכל הצרות העולמיות, ולקבור את המתים בשקט. או ברעש של האשמות. אבל בענין הזה אין חדש: ישראל עושה את זה כבר שישים שנה. רוצה עוד שישים?

 31. טלילה סטן

  ובכך תומך בפורעים.
  הצבא עומד דום
  ולכן גם הוא רוקד על הדם.

  כמו בסברא ושתילה.