בחירות 2009 – האופציות הראויות

דרור ניסן

בעשירי לפברואר הקרוב ייתקיימו הבחירות לכנסת ה- 18. פוסט זה מכוון מעצם טיבו של האתר (ואולי גם מעצם טיבי), לאנשים בעלי השקפת עולם שמאלית במידה זו או אחרת, למי שניתן להגדיר כליברל לא במובן של יוסף (טומי) לפיד(ז"ל), חו"ח ומפלגתו הוולגרית, "שינויי", שתודה לאל הלכה לעולמה.

אני מכוון את הדברים לליברלים במושגים העמוקים- "הקרל-פופרים"- של המושג ובעצם לכל מי שרוצה ומוכן לבחון אותם.  אין כאן בשום אופן הנחייה או או הצעה למי להצביע, אלא רק נסיון לזהות, למפות ולסקור את האופציות עבור מוכי הייאוש ממה שעובר על החברה הישראלית ועל חשרת הסופה הקרבה, כלכלית ומדינית.

קיצור תולדות הייאוש:

אנשים בעלי השקפת עולם מתהווה ומתגבשת או מגובשת, אמורים לחוות ייאוש עמוק מהפוליטיקה בדור האחרון. זו התרוקנה לחלוטין מתכנים, מהויות, שליחות ופרנסת ציבור במובנה המקורי והראוי.

השווקים והכסף היו לחזות הכל. התחוור שמפלגות בעלות מצע אידיאולוגי כביכול, חיברוהו כי נדמה היה שצריך מצע. שיהיה. עניין של הרגל. הלכה למעשה, מפלגות מפגינות פערים אדירים בין ההצהרה למעשה, חוטאות לייעודן, התחייבותיהן לאזרח הבוחר והצהרותיהן לא היו אלא מס שפתיים.

בפועל, משעה שהכלכלה התגרשה מהפוליטיקה. הכל הפך למסחרה, להתקוטטות של קבוצות אינטרסים ולעניינים של כסף וכח נטו. מכאן גם עליית כוחם המטאורית של סוחרי הבלים כמו פרסומאיים, יחצ"נים, יועצים אסטרטגים ולוביסטים.

משעה שההתגוששות האידיאולוגית פסה – החלה שעתם הנאה והמתמשכת של אוכלי הנבלות, גוזרי הקופונים, הרני רהבים, המוטי מורלים, האייל ארדים, הראובן אדלרים וכל השאר. "באין חזון-יפרע עם" וראויי להוסיף שאו אז מתחילה ביזה רבתי.

ייתר על-כן, ההשלכות של תהליכי ההשחתה האמורים שמקורם בהתרוקנות הפוליטיקה משליחות, הן רחבות, עמוקות, תרבותיות והרות אסון. שימו לב לטלויזייה שהפכה לתעשיית אשפה, תנו דעתכם על ה"בובליליזצייה" של החברה, על ההשחתה המוחלטת של הפרהסייה, על דירדור התרבות ועל היעלמות השיח הציבורי. אבל, לאור נסיון העבר, ראוי ורצויי מאוד,  להיות זהיר וצנוע במשאלות,

אם כי ייתכן, שדווקא בשל קריסת התפיסה שלפיה "הכל כסף" וטעמים נוספים לחיים זה שטויות, נקרית עתה הזדמנות לקריאת תיגר משמעותית על החיים כאן שהיו לגיהינום.

"הקרב נמשך-האמצעים משתנים"

מפלגות פוליטיות אינן אלא כלי למימוש יעדים שמקורם בתפיסת עולם וערכים. מפלגה איננה הערך עצמו, אלא בסה"כ הכלי למימושו. משעה שהיא חוטאת לייעודה ולא מממשת דבר מהצהרותיה, מתחיל תהליך כיליונה. יכול, רשאי ואף חייב, אדם רעיוני, להצביע למפלגות שונות בחייו, ובתנאיי שאלה הולמות ולו באורח חלקי את השקת עולמו. כשלעצמי, השקפת עולמי לא השתנתה דרמטית מגיל 13 ואף על-פי-כן, הצבעתי במהלך חיי בבחירות לכנסת לארבע מפלגות שונות והספירה נמשכת (אין כמובן בדברים האמורים לשלול חלילה עדכונים ואף מהפכים בהשקפת עולם).

למי להצביע הפעם:

וידויי: זה לא מכבר לא הייתי מעלה בדעתי כלל ועיקר שאצביע למרצ, אבל החיים דינמיים ומזמנים תמורות והפתעות. (אמנם ב-88` הצבעתי למפ"ם בגירסתה העצמאית והקטנה לאחר פרישתה מ"המערך" וריצתה בראשות יאיר צבן עם "המודל השבדי" כבסיס מצעה. ב-92` התמזגה עם "רצ" ו"שינויי" המקורית והיתה למרצ ואף אז הצבעתי לה וההתבאסות  שלי מהם התמהמהה משהו, אך הגיעה וסברתי שלא יהוו עוד אופציה פוליטית עבורי).

                                                                                                                                 

 כעת חיה, כאשר מדינת ישראל איננה על סף התהום, אלא בתוך חשכת התהום, אני מוצא שמרצ הינה בהחלט אופצייה, והעומד בראשה, חיים (ג`ומס) אורון, הוא המבוגר האחראי האחרון שנותר בקרקס המטורלל שנקרא כנסת ישראל. זאת ועוד: אני מתרשם שהוא עושה מאמץ כנה להחריג את מרצ אל מחוץ לכיתתיות שלה ולגוון את דיוקנה. (שמעתי שהיה גם במגעים עם עורכיי אתר זה, הדוקטורים, דאהן וספורטא וכן עם פרופ` יוסי יונה, מעוניין בהכחשה ו/או הבהרה מה קרה). אני מכל מקום כבר החלטתי לתמוך בו הפעם. הלאה.

מפלגת העבודה:

את מפלגת העבודה הגיע הזמן להחריב עד היסוד. אני תקווה שהסקרים האחרונים המנבאים לה 7-8 מנדטים, אופטימיים. ראוי שתתאדה לגמרי. זו גווייה שמוטלת כבר שנים בטבורה של הפוליטיקה ומעכבת תהליכי התחדשות נחוצים. על הפיאסקו ששמו עמיר פרץ, בו תמכתי בהתלהבות יתירה בבחירות האחרונות, אינני רוצה עוד להשחית מילים, עשיתי זאת בynet  לאחרונה, אם זה מעניין מישהו.

ח"כ שלי יחימוביץ, היא סוציאליסטית אמיתית, מחוקקת פורה ובעלת תפוקות מדהימות. אלא שפגיעתה קטלנית ודווקא בבני בריתה הכי טבעיים. השתלחותה בדב חנין היתה דבר שאיני מסוגל להשלים עימו.

ובכלל, ח"כית אחת ראוייה וסוציאליסטית אינה הופכת את מפלגתה לסוציאל-דמוקרטית. סוליסטיות בפוליטיקה היא תחליף רע וכושל לתלכיד.

חד"ש:

חד"ש יקרה לליבי. שימשתי דוברה בעבר ואני חש זיקה חברית לרבים מאנשיה. אין גם ספק שהישגו המזהיר של דב חנין בתל-אביב, ישדרג אותה ויביא לשורותיה, לראשונה מזה שנים הרבה, כמות משמעותית יותר של מצביעים יהודים. לו יהי. עם זאת, צריך לזכור שנכון להיום רובו המוחלט של האלקטורט החד"שי הוא ערבי ועיקר מאמציו מושקעים בהתקוטטות זהותית ואולטרא-לאומית מול בל"ד. מי פטריוט פלסטיני גדול יותר.

אין לי ביקורת על כך. אני גם סבור שהממסדים השלטוניים הישראליים דחקו אותם למקום הזה. אבל, זוהי, לפחות עבורי, בעת הזו, כתובת פחות רלבנטית. ואף על-פי-כן, בהצלחה. באמת.

בל"ד:

ע"פ עניות שיפוטי זה מכבר, מדובר במפלגה ערבית אולטרא-לאומנית. ייתכן ומנהיגה/אלילה הגולה (מיוזמתו), הד"ר, עזמי בשארה, הוא אינטלקטואל גדול (מודה שאין לי כלל כלים לשפוט זאת). מה כן יש לי? היכרות בלתי אמצעית ועבודה עימו (שעה שהיה מעין חטיבה עצמאית בתוך חד"ש (96-99). מדובר באדם מנופח ודוחה. אני גם מאמין לחלוטין לסיפור מעטפות הכסף וחושב שענייניי הריגול הם קישקוש בלבוש.

אחרית דבר:

"עת צרה היא ליעקב"! אנשים חושבים ואחראיים לא יכולים להרשות לעצמם להשאר בבית. חרף הייאוש, הטראומות, האכזבות והציפיות בגובה הדשא, צריך ללכת ולהצביע.

נ.ב: סליחה על "האני והאני". חשבתי שיש עניין ולו מוגבל בתהיותיי, טעויותיי, מסעותיי ושיטוטיי בנבכי הפוליטיקה, ושאולי הסיפור האישי דווקא מעניין מישהו. אם הלאיתי וקוממתי – סורי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יעל

  לדעתי ראוי להצביע חד"ש, למרות הכל. דב חנין הוא הפוליטיקאי הסוציאליסט (לא "חברתי" – סוציאליסט) היחידי בכנסת ישראל, וחנא סווייד גם הוא לא טומן ידו, והביא להתקדמות של שנות אור בתחום התכנון העירוני, בעיקר באזור הנגב. מוחמד ברכה, למרות הטון המתלהם שלו (שמובלט, כמובן, ללא כל פרופורציות על ידי המדיה) הוא מחוקק חשוב בנושא של זכויות הילד וזכויות חברתיות שונות. בנוסף, למרות שחד"ש לא חסרה עסקנים, מספרם נמוך לאין שיעור מאשר במפלגות אחרות, ורובם הגדול של אנשי חד"ש ומק"י הם פעילים מסורים ונראים כמעט בכל הפגנה וארוע חברתי.
  בנוסף, מדובר במפלגה שהוציאה מתוכה את תמר גוז'נסקי, שהיתה היחידה שעמדה במשך שנים עם האצבע בסכר אל מול נחשול ההפרטה והקיצוצים.

  אה, וגם את הכיבוש יש לסיים.

 2. להב

  ובדיוק כפי שטעית עם עמיר פרץ, כך אתה עושה טעות עם ג'ומס. לא שאני באמת מאמין בכך שההצבעה לפרץ היתה מוטעית – הטעות פה היא ההצבעה הקפריזית המנותקת מתהליכים פוליטיים ומוותרת על ראייה מפוכחת ולטווח ארוך של המציאות. אין לסוציאל דמוקרטיה תוחלת בישאל אלא כחלק מהנרטיב הציוני, ואין אף מפלגה שרוח מצביעיה ותומכיה היא ציונית וסוציאל דמוקרטית מלבד מפלגת העבודה. במקום הדילוגים ממפלגה למפלגה וממועמד למועמד – ראוי שאתה וכמה שיותר ממחנה השמאל להילחם על הנרטיב הציוני הצודק, לפעול מתוכו, וכך אולי גם להציל את המדינה ולא רק להיות "מהטובים".

  דווקא היחלשותה של מפלגת העבודה יכולה להיות בשורה לסוציאל דמוקרטים. דווקא עכשיו, מר ניסן, צריך להיכנס למפלגה ולנסות להשתלט עליה ועל מוסדותיה, ולהתאים את רוח המפלגה לרוח בוחריה. נדמה לי שלטווח ארוך, יש למהלך הזה יותר סיכוי מאשר עוד אפיזודה חולפת, שכמו שהיתה חולפת בעבודה, כעת היא חולפת לה במרצ. האפיזודה הבאה: בחד"ש. וזו שאחריה: בגמלאים?

 3. גיורא

  סחטיין על הנכונות לשתף במחשבות, ממי שמציג עצמו ככזה שמאלני הייתי מצפה ליכולת התבוננות יותר מעמיקה. להצביע למר"צ מבחינה כלכלית חברתית זה יותר ימינה מהליכוד. אכן יש שם מס' עלי תאנה אבל אם בוחנים את מעשי המפלגה כמפלגה, אז אין ספק בעניין.
  לא יהיה מחנה שמאל גדול ללא מפלגת עבודה גדולה. זו עובדה.
  מי שכופר בעובדה זו צריך להמציא מפלגת שמאל אחרת שיודעת לעבור את 20 המנדטים. בבחירות הקרובות צפוייה ירידה במס' המנדטים של מפלגת העבודה. אגב, אני לא הייתי ער לירידה הדרמטית אילולי טרחה התקשורת לחבוט במפלגת העבודה שוב ושוב בעזרת הסקרים הארורים ותילי תילים של פרשנים ששים אלי קרב לא יותר מחבורת תיכוניסטים שמצטרפים לתת כאפות לחלש בשכבה בביה"ס. לפחות כלפי התיכוניסטים עוד אפשר לצפות שיתבגרו ויתחרטו…
  מי שרוצה להנהיג באצת את החברה הישראלית צריך להגיע ממקום שמצליח להכיל כמה שיותר אנשים, דיעות, צורות וגוונים. לא מהשמאל שמתהלך לו בנעימים בצד שמאל של הדרך, נזהר שלא להתלכלך, וזועק זעקות שספק אם היה עומד מאחוריהן לו היה מקבל את המושכות לידיו… אני בטוח שלא.
  אז להיות בעד מר"צ זה בסדר, לדעתי טעות אבל בסדר, גם להיות בעד חד"ש זה בסדר, למרות שמאז שתמר גוז'נסקי לא שם, לא ראיתי מישהו שממש עובד כמוה או כמו שלי יחימוביץ'.
  אבל לטנף ככה על התקווה היחידה שלך לממשלת שמאל במדינה ישראל הממשית! הריאלית! המציאותית! זו ילדותיות.

 4. איתן.

  באמת ובתמים בלי מליצות אלא באמירת דברים מהלב.
  רק מפלגה שבאדניה ישנו החיבור בין יהודים וערבים יכולה להציב תמרורים להחלצות מהשרטון המדממם עליו אנחנו חיים. ושוב זו לא מליצה .
  נכון שהגל הלאומני – ששוטף את החברה הישראלית ונחשוליו התגברו עוד יותר בעקבות האופריה של מלחמת 1967 – השאיר בחד"ש מספר קטן של יהודים ממספרם של החברים הערבים. אבל דוקא אדם כמו כותב המאמר יכול היה לתרום להפנות את קהל קוראיו היהודים לאופציה של חד"ש כמפלגה שיש בה את החיבור בין יהודים וערבים . כמפלגה שגם מצביעה על החיבור בין האדום והירוק.
  לי כאדם שהחיבור בין האדום והירוק קרוב ללבי עומד להצביע פעם ראשונה בעד חד"ש.
  לי כאדם שחשוב לו מאוד הקשר בין חברים יהודים וערבים בתנועה חברתית ,שהמילה סוציאליזם אינה מוחבאת בה אצביע פעם ראשונה לחד"ש .זאת לאחר שלמעלה מארבעים שנה נתתי את קולי למפלגות שאחת מהן היא לפחות אופציה עליה ממליץ דרור.

 5. יוסי

  הסתכלתי על הרשימה של העבודה ואם רק לא היו בה ברק ופואד, היא באמת היתה רשימה שניתן להתגאות בה. מרצ מייצגת ליברליזם, אבל לא כל כך סוציאליזם. בניגוד ל-"שינוי", הליברליזם של מרצ אינו גזעני, גם אם אנחנו האשכנזים הצפונבונים שתומכים בה לוקים בחוסר חיבה לשכבות החלשות, בשל מה שאכנה מחלוקות תרבותיות (למשל, בני השכבות החלשות נוטים להיות לא ליברלים ורובם אפילו לא קראו מעולם ספרות יפה, רחמנא ליצלן). לכן מרצ היא בחירה טובה לשמאלנים ליברלים עם כוונות טובות אבל אישיות פחות טובה. כאלו שהסוציאליזם ואהבת האחר הן ערכים טובים בעיניהם, אבל לא ממש משהו שהם מסוגלים לעשות בלב שלם. לכן מרצ היא הבחירה שלי.

 6. איזי גור

  כי נציגיה בכנסת הם ישרים והגונים. כי מדיניותה החברתית-כלכלית החיובית הוכחה כבר כאשר רן כהן הקים גגות מעל ראשי הנזקקים – כאשר החינוך זכה לשרים כמו אמנון רובינשטיין ויוסי שריד ושריד גם כשר לאיכות הסביבה.
  ולדעתי די ולו גם באלה בלבד כדי להעניק למרץ כוח לשינוי .עם זאת לגמרי לא אצטער אם מפלגתו של דב חנין תכפיל את כוחה.
  אמן ואמן

 7. עופר נ.

  הבעיה שלי עם מרצ:. ברגע המבחן האמיתי, כמו קיץ 2006, הם לא שם, או גרוע מכך, תומכים במלחמה (למרות שלא מעט חברי מרצ באו להפגנות מן היום הראשון)

 8. נפתלי אור-נר

  להזכירכם, בראשות מפלגה זו עומדים אנשים שתרומתם להיקף ההתנחלויות, ולהתפרעויותיהם של המתנחלים בשטחים, הינו אדיר. די אם תזכרו את תקופתו של אהוד ברק בראשות הממשלה כיצד פרחו ההתנחלויות בימיו, וכיצד, כשר ביטחון בשנים האחרונות, אחראי הוא לפוגרומים של המתנחלים בפלשתינאים כאשר הצבא והמשטרה עומדים מנגד ומאפשרים כל זאת. די בכך ע"מ לפסול את המפלגה האבודה הזו מלהיות מועמדת לבחירה

 9. שניר

  זה לא הכותב שהטיף ממש פה לפני 3 שנים שחייבים לתת לעבודה את השלטון? זה לא הוא זה שאמר לנו שהיא המפלגה היחידה שתגמור את סבלי ההפרטה והכיבוש? כבר לקבור כזה יהלום?

  לעניין מרצ – מפלגה סקטוריאלית של שמאלנים אולטרה-ממסדיים שבעצם קיומה חוסמת כל אפשרות של שמאל עממי מלצמוח. גורמת לי להסתכל על הימין והאלקטורט בעל הרוח המהפכנית שבו (אפילו אחרי 20 שנות שלטון!) ולקנא מכל בלב.
  מרצ מביישת את המילה שמאל. יורים ובוכים, חברתיות בססמאות בלבד, בוז תרבותי לכל "אחר", תמיכה בכל מבצע צבאי קקיוני ככל שיהיה בהיסטוריה של ישראל, אלקטורט אחיד שבשבילו סוציאליזם זה מה שהיה כאן בשנות ה-50, עמוס עוז. איפה הבשורה? הספין שהם עשו על יוסי דהאן?

  נראה לי שהפעם אני אחשוב באופן עצמאי.

 10. סש"ש

  דווקא זה הזמן להצביע לימין המרכזי: ליכוד-קדימה ולא למפלגות השמאל, למרות שאידיאולוגית הייתי מצביע לבל"ד (והלוואי עליך ועלי בועת נפיחות אחת מרקת מוחו השמאלית של בשארה, עם כל הכבוד האישי והפוליטי לך כמובן, ויש לי).
  לעניין ההצבעה — להצביע ליכוד-קדימה?! כן, לא השתגעתי, בלי סנטימנטים. אם המטרה היחידה (שלי לפחות) כרגע היא חיסול הכיבוש והגידול-הגוש המתנחלי, אזי צריך לחשוב-בחירות בדרך אסטרטגית, לא אידיאולוגית. בעת הזאת בה יש סיכויים משמעותיים יותר שתבוא תכנית אמריקאית ברוח היוזמה הסעודית ותבקש לכפות על ישראל פתרון קבע שעיקרו פירוק התנחלויות ופינוי מאות אלפי יהודים מהגדה ומהגולן, התשתית הפוליטית צריכה להיות ימין מרכזי בשלטון עם כוח להעביר החלטות, ושמאל-שמאל-מרכז באופוזיציה שתתמוך באותן החלטות. מצב הפוך יביא לתסיסה של האופוזיציה הימנית ולחיזוקו של הימין הקיצוני — ראה עניין רבין וכו'. לא אומר שהמתנחלים לא ינסו לרצוח גם את נתניהו כאשר יבוא לפנות ערים שלמות, אבל לפחות השמאל לא יקיים עצרות וילביש אותו מדי אס. אס.
  אחר-כך, אחרי שנים מעטות של שלטון ימין-מרכז לצד מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים (כן גם אני מאמין במדינה דמוקרטית אחת גדולה וזאב עם כבש ועוד דברים טובים. מאמין. מה זה נותן לי?) וגולן סורי עם הסכם שלום, ייפנו האזרחים הישראלים לחשוב פנימה ויחפשו שלטון שיחזיר להם ביטחון כלכלי, רווחה ואיכות חיים. לימין לא תהיה אז סחורה למכור והמפה הפוליטית תעבור מהפכה שאיש לא יכול לדמיין עכשיו.
  אז כן, כמה שזה נשמע מטורף, "רק ביבי וציפי יחסלו את הכיבוש" (הטריטוריאלי כמובן. בכיבושים האחרים נטפל אחר-כך).

 11. צחי שיין

  אני מסרב להיות מזוהה עם זאת לא אתחמק מקווי מתאר , הריני אוהב אדם ורודף שלום ובהחלט בעל תודעה מעמדית
  פועלית . חד משמעית אצביע ליכוד.( לא ביבי)
  כי אני עם אמיתותי לא מזפזפ ואף על פי כן ולמרות הכל עם ישראל וארץ ישראל חשובים לי.
  ואכן לא שכחתי כי הראשונים לסוציאליזם בארץ לא הססו להניף דגל העבודה העברית ! אז מה קרה מאז?
  נחלשנו תודעתית בזכות היסוד להתקיים כעם.

 12. דרור ניסן

  יוסי דהאן העיר לי ובצדק שפסחתי על התנועה הירוקה שלה מצע ירוק-אדום מתקדם ועמדות מדיניות יוניות. עימם הסליחה. ממקורות במרצ אני נאמר לי שג'ומס מחזר אחרייהם ברצינות. שבוע טוב.

 13. מוני יקים אנטיציוני

  מי שמסוגל לצדד במפלגה אשכנזית לוקה מוסרית – רק ש'ס עם כל הבקורת שיש עליה
  או פתק לבן הם האלטרנטיבה למפלגות הגזעניות המונצחות ע'י האדם הלבן העליון
  השולט במדינת הגזע שהקימו צאצאי הכוזרים.

 14. מיכאל

  כנראה שזו ציפיה מוגזמת, אבל מר"ץ היא בשר מבשרה של מפלגת העבודה, בחרתי בעבר למרץ לא עוד, הם ימינה מהליכוד לפחות בחמלה שיש בליכוד לחלק מהאנשים כלפי עמך, ארבעים אחוז מהגוף הבוחר הם קיבוצים, זו לא דמוקרטיה, לכן בטח שלא מרץ. וגם שלילת רן כהן כולה למעשה מעידה מה ומי האנשים במרץ.

  השאלה למה הירוקים רוצים לחבור למרץ הם יכולים להיות הגימלאים של הבחירות הללו , אני מקווה שלא יצטרפו למרץ.

 15. RS

  למה רק על העבודה לשלם מחיר? למה רק עמיר פרץ צריך לשלם מחיר? למה רק אהוד ברק?

  מה עם מר"צ? היא ניסתה לעצור את הסחף הניאו-ליברלי? היא עשתה משהו אל מול המלחמה האיומה האחורנה? למה מר"צ יוצאת טפלון וכל האשמה על העבודה?

 16. דימונאי

  שכחת את ההיסטוריה המפוארת של מפלגת העבודה, שאותה קצרה היריעה מלהכיל. כרגיל – שמאל אנטי רציונאלי – לא מבין שסדר יום סוציאל דמוקרטי כלשהו יכול לצמוח רק ממפלגה שיש לה סיכוי כלשהו להיות אנטי תזה לשלטון, וזו לא מרצ ולא שאר החלומות באספמיה שלך או של עמוס עוז. רק מפלגת העבודה. אהוד ברק הוא תואם ביבי כלכלי (ואולי אף מדיני), אבל למפלגת העבודה נבחרת הכוללת פרלמנטרים מצוינים, כמו יחימוביץ', פינס, עמיר פרץ וברוורמן, ונקווה גם דני בן סימון, שיכנס לכנסת אם חולמים כמוך יבינו שבסוף – מה לעשות – הפילוג בשמאל לא תורם לכלום. רק מחזק את הימין. אחרי שבוגי הפרגמטיסט יהיה שר ביטחון, רייכמן שוחר הרב-תרבותיות שר חינוך ומישהו סגנון נתניהו שר אוצר – אז (בכלל לא בטוח) תכה על חטא הפילוג הזה, עליו נשלם כולנו.

 17. יובל

  יובל
  כאשר מפלגת העבודה נכנסה לממשלה בראשות שרון והמשיכה לשבת בה על אף כל מה שקרה במשך השנים האלה היא לא ירתה לעצמה ברגל, היא ירתה לעצמה בראש!
  מפלגת העבודה מיצבה את עצמה בתור ליכוד ב', ובתור כזאת מפלגה, אנשים כבר העדיפו את הדבר האמיתי. אין תקומה למפלגת העבודה בצורתה הנוכחית והאירוני הוא שהתליין של מפלגת העבודה הוא זה גם שיורה לבנימין נתניהו להרכיב ממשלה בפברואר, וזהו לא אחר מאשר החבר פרס שמעון.

 18. נער הייתי וגם בגרתי

  דב חנין בנו של דוד חנין שפינה פצועים תחת אש תופת חטף צרור נותח בצ'כיה ושיקום.
  מאז הועידה ה 20 ב 1956 ולפניה הצרות על העולם באות מהשטן הגדול ארה"ב

  העלאתו של השאה והדחתו של מוסאדק ב 1953
  מלחמת ויאטנם
  המלחמה בעיראק
  המשבר הכלכלי הנוכחי

  לעומת פשעים אלה של האמריקאים הכניסה של כוחות ברית ורשה להונגריה ופראג היא "כסף קטן"

  לצדק חברתי לשויון ולסוציאליזם אין אלטרנטיבה מלבד חד"ש

 19. ד. ש. יובל

  אני מת על הסדרה-בהמשכים הזו:
  "דרור ניסן – בדרך לאכזבה אלקטורלית נוספת"
  ובקרוב חוברת ההדרכה להססן המתחיל:
  "50 תירוצים למי שלא מתכוון להצביע חד"ש בבחירות הקרובות"
  (תירוץ מס' 26: [אפרים סנה/עוזי ברעם/דניאל בן-סימון], שהוא איש שאני מאוד [מעריך/לא-שונא/יודע מי הוא] קיבל מקום ראלי ב[מימ"ד/התנועה הירוקה/חזית יהודית לאומית])

 20. שרון

  אבל אני חייב לציין שעצם זה שהעלת את בל"ד בכלל כאופציה מעלה תהיות. בל"ד היא לא מפלגה לגטימית עבור סוציאל-דמוקרטים ותפקידה בדמוקרטיה הישראלית הוא לקדם את רעיון המדינה הדו-לאומית. חד"ש היא מפלגה שמציגה ליהודים חזות סוציאל-דמוקרטית ולערבים חזות לאומית-ערבית. מה שבטוח הוא שג'ומס הוא הרבה יותר סוציאליסט מברק.

  דעתי על העבודה:
  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1378973

 21. יסמין

  מדוע שכחת שבמבחן האמיתי במלחמת לבנון השניה מרצ כמפלגה נכשלה.
  המלחמה האחרונה הטילה את מדינת ישראל למערבולת דמים מיותרת.
  מרצ מיום פרוץ המלחמה עד 14.8.06 נתנה רוח גבית לטירוף.
  נכון שלמען ההגינות צריך לציין שהיתה רק זהבה גל און עם עמדה עצמאית.
  נכון שלמען ההגינות צריך לציין שלא מעט חברי מרצ הצטרפו ליוזמות של חד"ש, גוש שלום ועוד גופי שמאל להתריס נגד המלחמה. אבל חשוב לא לשכוח שמרצ כמפלגה התעוררה מאוחר. כמו שמרכיביה של מרצ היו חלק מהאופוריה של 1967, ובאיחור רב הם חלק מחזית המאבק נגד הכיבוש עם מעידות וגמגומים פה ושם

 22. נעמי

  להוריד רכבים פרטיים מהכביש.
  אם כבר נותנים דעתנו לתחבורה ציבורית.
  אף אחד\ת לא יכול להרשות לעצמו.
  כידוע בהתחשבנויות על משכורת מוצע לעובד אחזקת רכב שהיא מרכיב משמעותי בחבילת שכר עבודה.
  מנסיוני האישי כשעובד מפאת בריאות רוצה לעבור להסעה שבמילא קיימת במקום עבודתו הוא ניפגע בירידת סכום גבוה ממשכורתו, לאחזקת רכב במרכיב השכר יש חלק גדול מהסכום שאי אפשר לוותר עליו.
  עד כמה שידוע לי כבר עלתה המלצה לעודד עובדים לחסוך בנסיעות ברכב פרטי שזה בדרך כלל אומר נוסע אחד במכונית אחת.
  אבל מעשית אין שום הערכות לפצות ולעודד עובדים לוותר על הגעה ברכב פרטי .
  ולהצטרף להסעות למקום העבודה שלפעמים מתקיים במרחק של נסיעה ממחוז אחד לשני רחוק יותר.

  חשיבה אקולוגית מקיימת -הצחקתם אותי .
  רוממות בגרונם וצעדים מעשיים אפילו לא התחילו, יש צורך בחשיבה והערכות עבורם.
  אני מצפה לשמוע על לחצים של אירגונים ירוקים לעודד מעבר מנסיעה ברכב פרטי לעבודה ,
  לשימוש בהסעות מאורגנות מטעם מקום העבודה.
  ופיצוי העובד שמאבד חלק גדול בחבילת שכר העבודה שלו.

  ההצלחה של שינוי זה:
  1. הורדת כלי רכב רבים מהכבישים העמוסים ממילא.
  2. עובדים יגיעו רגועים יותר, המתח של נסיעה בכביש עמוסים ופקוקים לא מוסיף בריאות לאף אחד\ת.
  3. אם כבר לחלום על שר תחבורה עם חזון אז אפשר גם לחלום על תחבורה ציבורים מסודרת מהירה וזולה שתהיה עדיפה על שימוש ברכב פרטי. 😡 שבת שלום

 23. יוסי

  שינוי באמת הורידה הרבה אנשים מהכבישים, כי היא גרמה להרבה אנשים להישאר בבית. ואידך זיל גמור.

 24. עזרא

  עפ"י הרכבה, דרכה וכיוונה, "מרצ החדשה" הולכת להיות תואמת ד"ש עם ניחוח יוני. בכל מערכות הבחירות האחרונות צצה "מפלגת מאוכזבים" כלשהי שהמציאה סדר יום כאילו חדש ונמוגה כעבור זמן קצר. בעניין ג'ומס צריך להבחין בין תוכן לצורה: זה הוא שחיתן את מפ"ם עם רצ ושינוי, זה הוא שחיתן את מפ"ם עם חיים חדשים (הקשבתי בשעתו לנאומו הלוהט בנושא), זה הוא שתקע לאורך שנים את איחוד התנועה הקיבוצית. במאבק על הסדר חובות הקיבוצים – הוא היה עם האוצר והבנקים. מבחינת תנועת העבודה הרחבה – ג'ומס הוא כוח מפרק, לא מחבר. אז זה נחמד לשמוע אותו אומר: "אני היחיד שבא לכנס קיסריה בסנדלים" ועוד כל מיני בוקי סרוקי של חולצה פתוחה, אבל במהות זו לא הכתובת שאתה מחפש, ככל שלמדתי את דעותיך. וההתהדרות הזו באנשי רוח? היא לא מזכירה לך את שימון שגם הוא גילה לאחרונה את הקפיטליזם החזירי שממנו הוא ניזון במשך שנים? עמוס עוז שעבר מלבון לשמעון לאורון, הוא בשורה קצת משומשת. וברעם ובורג וקוצ'יק – הרי גם הם גרמו לך לברוח ממפלגת העבודה! האם, לשיטתך, ברכתו של ג'ומס מעניקה לעובש הזה חיים חדשים?
  גם לי קשה עם מה שנעשה בעבודה, אבל איכשהו, עם בוגרי תנועות הנוער, יסו"ד, קבוצות הבוגרים וכמה ח"כים שאינם ס"ד מתחזים, אני מאמין שיותר אפקטיבי לפעול משם. היא לפחות איננה מצטופפת רק סביב מתחם צוותא

 25. עופר כסיף

  ידידי דרור, בחייך! מנע מעצמך אכזבה נוספת ושוב לחד"ש: כאן מקומך! חד"ש (ומק"י בתוכה) איננה, לא היתה ולא תהיה מפלגה לאומנית כזו או אחרת (יהודית או ערבית), כדבריך, אלא חזית יהודית-ערבית בעלת ערכים ברורים של שוויון וצדק חברתי הפועלת לטובת כלל תושבי ישראל.

 26. שרון

  כמו ששניר אמר למעלה, ואני כותבת רק כדי להדגיש את גודל התדהמה, דרור ניסן מתחיל להדמות לאחרון הפוליטיקאים אותם הוא מיטיב לגנות, כשהוא מנסה למכור לנו את חיים אורון ומרצ היום כמו שמכר לנו את עמיר פרץ בעבר. ומנקודת מבט רחבה יותר ועקרונית, הרי שרבים מהקוראים כאן כבר הגיעו למסקנה שאין מפלגת שמאל לה הם יכולים להצביע. אם אתם אכן נאמנים לעצמכם ובטוחים בכושר השיפוט שלכם, אז באמת אין צורך לנסות להמציא תחליף למה שלא קיים, פשוט שימו פתק לבן. הלעד נמשיך לכסות על האמת בהתלבטות הפחדנית הזו בין מרצ לעבודה? גם מרצ וגם העבודה לא מעוניינות ליישם עקרונות סוציאל דמוקרטיים ולפעול למען שוויון. אין אלטרנטיבה, תפנימו ובואו נתקדם עם ההבנה הזו הלאה.

 27. איציק ש.

  הכלכלה לא נפרדה מהפוליטיקה וגם אינה יכולה להפרד. הכלכלה השתלטה על הפוליטיקה. במקומות שהכלכלה השתלטה על הפוליטיקה – היא הכריזה שהיא נפרדה שם מהפוליטיקה.

 28. יואש

  יופי של לבטים של דרור ניסן. הבעיה שהפוליטיקאים בישראל דומים יותר מדי זה לזה ברעבונם לינוק מעטיני השלטון בלי לקחת אחריות על מעשיהם ומחדליהם כמחוקקים וכאנשי הדרג הביצועי.
  למפלגת העבודה יש המון כוונות טובות אבל הביצועים בהפוך 180 מעלות. נאחזים בכסאות, נאנחים, ומשמשים כסות ערווה לקדימה וקודם לכן לליכוד. המנהיגות שכחה מאין היא באה ואינה יודעת לאן היא הולכת (אמירה זו לא רק לבתי עלמין ובתי כנסת ראויה היא).
  הליכוד עם ביבי ושלל כוכביו הוא המתכון הבא לאסון לאומי. אוסף של אנשים שמתקבצים אל ריח השלטון שהם חשים באויר, וכמו העכברים של החלילן מהמלין נדחקים להשיג נתח ממה שאולי יפול לחיקם בהמשך. מפלגה שדוגלת בגזענות כוחנית חיצונית ופנימית, אליה נקבצים רבים מהמזרחיים המודחים בתפיסת עצמם, ובה ידבקו גם כאשר יבעטו בהם ויטעימו אותם ברותחין.
  הימין המשיחי אינו אופציה לכל אדם בר-דעת. הם כבר נמצאים העיצומו של המהלך הבא למיסוד מלחמת האזרחים בישראל :יהודים נגד יהודים וערבים אינם סופרים כלל. המלחמה שאנו רואים חלק ממהלכיה בחברון ובנותיה, היא שלב נוסף לקראת השלב המכריע (אולי "מלחמת גוג ומגוג" הרצויה ונשאפת על ידם כראייה לגאולה המתקרבת).
  ש"ס שלפי מוני יקים היא "הדבר היחיד הבא" היא מפלגה דתית אוטוריטרית מזרחית וגזענית והיא מתאימה לכל מי שעונה לתיוג הצנוע הזה.
  חד"ש- לא אופציה אמיתית לשום יהודי שרואה בישראל את הטריטוריה הלאומית היחידה עבור היהודים בעולם ,גם אם הוא מוכן לחיות בצמוד למדינה פלשתינית שוחרת שלום . רעיון ה"שיבה" ושיחזור המצב בישראל שמלפני מלחמת 48 מאיין כמעט כל אפשרות לפתרון של מדינה דמוקרטית בעלת רוב יהודי. לא מספיקה הפגנת רצון טוב ולא דוגמת דב חנין שוחר הטוב כדי להביא לפתרון הסכסוך עם הערבים על טריטוריה יהודית בישראל.
  אז מה היה לנו עם מרצ? האם הם טובים מאחרים? ספק רב. האם הם מסוגלים להתחדש? לצאת מד' אמות מפם הקיבוצית והשוה"צ למפלגה סוציאל דמוקרטית רחבה הממזגת אשכנזים ומזרחיים, יושבי עיר וכפר, העושים למען מדינת חוקה, הפרדת הדת מהמדינה? האם הם יפעלו למען חברה יותר שוויונית, מקטינת פערים, שומרת חוק, יוצרת חומות בין הון לשלטון, "חוסמת שוורים בדישם"? חברה עם יותר חמלה, יותר צדק, ונציגים בעלי יושרה?
  מההתנהלות ה"חנוונית" של ג'ומס, על בעיות שם המפלגה ושאר בוקי סריקי התמונה נראית אפורה ומלנכולית . "ככה לא בונים חומה" , ככה מייצרים תירוץ להפסד הבא. אבל….אם יחול שינוי בגישה, בחשיבה ובהדברות עם הציבור, עוד לא הכל אבוד להם.
  ולסיום תודה לדרור ניסן שנתן לי הזדמנות לבטא רגשות כעס ותסכול על המצב ועל העדר מנהיגות אמיתית דגולה בישראל.

 29. אמיר פכר

  אחד.
  אני מקווה שברור לכולם שפתק לבן פרושו הצבעה לביבי
  (או לציפי אם ירצה השם)
  שתיים.
  עוד לא ברור לי איזה פתק "יפול" במטפה שלי אבל אני מתנדנד לכיוון חד"ש
  אפיל שקשה לי להצביע עבור מפלגה עבור לא ציונית (במיוחד ליד חנוכה)

  הייתי מצביע לירוקים אבל
  א. קיים חשש ממשי שפתק הירוק יהפוך לפתק לבן (ע"ע אחדץ)
  ב. קיים חשש אמיתי שהם רק ירוקים
  ולא ירוקים-אדומים כמו שאני רוצה

 30. צבי בן-דור

  1. אני מבקש לדחות בשאט נפש את מה שאמרת כאן על עזמי בשארה. הקדשת לאישיות שלו, כפי שאתה חווית וראית אותה, יותר זמן מאשר למצע בל"ד או למרכיבים האחרים של המפלגה, שורשיה (במפלגה הקומוניסטית, בין השאר) ומקורותיה. לא חבל? לטעון שהוא "אליל" של ציבור תומכי בל"ד זה לזלזל בציבור ערבי גדול שיש לו סיבות טובות להצביע בל"ד מלבד האישיות הדוה או המלבבת של עזמי.

  2. משהו עאמרת על מפ"ם מרץ של יאיר צבן הזכיר לי שהשעות היפות היחידות של תנועה זו היו כאשר היה בהנהגתה אדם שהגיע מן השמאל הקומוניסטי (צבן היה מזכיר בנק"י, ואפילו נסע לסין של מאו, ופעם הוא גם נרדם עליי בכנס לציון עשר שנים לנפילת סלבדור איינדה בצ'ילה) ולא מן השמאל של העבודה/מערך. במשך רוב ההיסטוריה של מפלגה זו, זה היה כיוון התנועה–מן העבודה אל מרץ-ואלו רק דרדרו את המפלגה מדחי אל דחי. אני לא רואה בדיוק מאין תבוא התשועה? מעמוס עוז? חיים אורון הוא אדם נחבב (LIKEABLE) אבל גם אריאל שרון אמר עליו את זה. כיוון שכך מדוע באמת לא להצביע חד"ש כפי שהציע לך חבר עופר.
  ֳֳ

 31. מרים ג'ונס

  אני מציעה לכולן ולכולם להצביע חד"ש בבחירות הקרובות. יש לי נימוקים רבים וארוכים ואני לא רוצה לשעמם את קוראי האתר.. אבל הצבעה לחד"ש היא הצבעה למאבק למען השלום, הצדק החברתי, הסביבה ומאבק בגזענות. אין אף מפלגה היכולה להעניק גבוי פוליטי שכזה לרבבות יהודים וערבים הרוצים שינוי מן היסוד. כאשר אני בוחנת את מרצ החדשה והישנה: אני לא רואה עמידה איתנה במאבק למען השלום (ע"ע מלחמת לבנון הנפשעת האחרונה), אני לא רואה נחישות במאבק למען צדק חברתי (הממסד הקיבוצי ובייחוד התעשייה הקיבוצית הנצלנית מכתיבים את עמדות התנועה בחברה ובכלכלה), אין בה ערבים ועל פי דו"ח אדם, טבע ודין שפורסם בשבוע שעבר מרצ אינה עוסקת כלל בענייני הסביבה. מרצ רוצה להיות חד"שה, נכון. אבל היא לא יכולה. זה פשוט גדול עליה.

 32. מוני יקים אנטיציוני

  אם פתק לבן יעזור לביבי אז רק ש'ס זו הסיסמא הנכונה להישג פוליטי
  סוציאליסטי שיוויוני ואנטי גזעני.
  כל קריאות התמיכה לממשיכי מפאי הגזענית באבודה או במפלגת הגזע
  חסרת המרץ הן קריאות רביזיוניסטיות במהותן וחסרות כל ערך דמוקרטי
  או סוציאליסטי בהיותן תמיכה בהנצחת הפערים המעמדיים ומשטר
  האפרטהייד שהשליטו האשכנזים צאצאי הכוזרים.

 33. שלומית ליר

  דרור אני חושבת שהתנועה הירוקה זכאית ליותר מהערת שוליים, בתגובות. מדובר באופציה חדשה ורצינית שמשלבת אג'נדה סביבתית ואג'נדה חברתית. אני אישית הצטרפתי לתנועה הזאת ומתמודדת בפריימריז שלה ב- 12/12.
  את הסיבות לכך ניתן למצוא במאמר הבא:
  http://news.walla.co.il/?w=/2665/1392951

 34. אזרח.

  בעד ה"רפורמה" של ועדת בכר.
  מישהו אמר,סוציאליסטים ? חברתיים ?
  הצחקתם.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000402839&fid=3165

  "ביבי המציא, ורבים הלכו אחריו
  קבלו את רשימת הח"כים, גם מ"מרץ", שתמכו ברפורמה הפיננסית המושמצת ביותר בתקשורת.

  "אני רוצה להודות קודם כל לאלה במערכת הפוליטית שהביאו לשינוי הזה, שאזרחי ישראל מייחלים לו", אמר שר האוצר דאז מעל לפודיום, "תודתי הראשונה היא לראש הממשלה (אריאל שרון), שנתן גיבוי למהלך הזה מתחילתו ועד סופו, וכן לשרת המשפטים ציפי לבני, שעזרתה היתה חשובה לאורך כל הדרך". מי היה מאמין שהדברים האלה יצאו מהפה של נתניהו.

  קדימה במלכוד. בסביבתה של לבני מבינים שאם יזכירו את אחריותו למשבר בקרנות הפנסיה של נתניהו, ישמחו בליכוד לשלוף את תוצאות ההצבעה (62 בעד, 1 נגד) ולנפנף בעשרת חברי קדימה – ובראשם לבני – שהצביעו בעד אישור החוק.

  יועציה של לבני כנראה עשו שיעורי בית, אבל למפלגת העבודה, כך נראה, הכלב אכל את פרוטוקול ההצבעה. בתחילת השבוע שעבר ניצל יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, את ישיבת שרי העבודה כדי לתקוף את יו"ר הליכוד: "הוא העביר את כספי הפנסיה של הציבור לשוק ההון", אמר. העבודה מתכוונת למקד את הקמפיין שלה במשבר הפנסיה ובנתניהו אבי הרפורמה, אלא ששבעה מחבריה היו שותפים לה. ברק אומנם לא היה חבר כנסת ב-2005 ולא נתן ידו למזימה, אבל קולט אביטל, יולי תמיר, אופיר פינס, דני יתום, אפרים סנה ויצחק (בוז'י) הרצוג כן הרימו את ידם כשנשאלה השאלה "מי בעד".

  גם ש"ס ככל הנראה תתקשה לבעוט בגופת הרפורמה המושמצת. השרים אלי ישי, משולם נהרי, יצחק כהן שמפלגתם החברתית אמורה היתה לעמו לצידם של החוסכים, נמנו על התומכים ברפורמה, וכך גם יו"ר מרצ, חיים אורון וחברו לסיעה, אבשלום וילן.

  עיון בתוצאות ההצבעה מלמד בין אלו שיצטרכו למלא פיהם מים גם יו"ר ועדת הכספים לשעבר, יעקב ליצמן (יהדות התורה) שהיה שותף פעיל למהלך, וכן יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב וח"כ ניסן סלומיאנסקי. אפילו אפי איתם – שרוצה להצטרף לליכוד אך לא מתקבל בזרועות פתוחות – לא יכול לצאת נגד מי שסוגר בפניו את השער. גם הוא הצביע בעד.

  היחיד שיכול לגזור קופון ולהטיף נגד רפורמת בכר כדי לצבור הון פוליטי הוא יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד בראכה, אבל ספק אם מפלגתו תבליט את הפאן הקומוניסטי שלה על חשבון הפאן-הערבי. לכישלון יש אמנם אב אחד, אבל במקרה הזה גם הרבה בנים.

 35. יוסי קרת

  תצביע ביבי, אתה והתודעה ה"פועלית" שלך. בהצלחה, עד לאבדון.

 36. טלילה סטן

  ראיתי שכמה אנשים מציעים לשים פתק לבן.
  הבעיה היא שפתק לבן לא מביע מחאה – "לא סופרים אותו" מכל הבחינות.
  פתק לבן נחשב לפתק פסול ואין שום ספירה, תיוג, קיטלוג, מיון, דיווח בקשר לפתקי המחאה.
  אין שום התייחסות אליהם, מלבד אחת –
  את הקולות הפסולים מנכסות לעצמן מפלגות הנאחס הגדולות.
  כמו כל מדינה פשיסטית – במדינת ישראל אין אפשרות להצבעת מחאה.

  המחאה היחידה היא להחרים את הבחירות.

  כל מי שמצביע גורע מאחוז הלא מצביעים ומוסיף לאחוז המצביעים.
  בקיצור – מי שמצביע, מצביע בעד "השיטה".

 37. אמיר פכר

  הייתי מאושר לראות איחוד או שיטוף פעולה גלוי ומוצהר בין הירוקים לבין חד"ש
  אני חושב שאיחוד כזה אינו רק חכם מבחינה פוליטית אלה ממש מתבקש.

  דוגמה א.
  ביטול השימוש ברכב פרטי בערים גדולות וסביבתן, זו פעולה יותר ירוקה או יותר חברתית?
  התשובה היא שהשאלה זו שאלה טיפשית, זו פעולה טובה שתועיל לרובינו
  (זאת אומרת לאלו מבינינו שהם לא יבואני דלק ו/או מכוניות ו/או בעלי סוכנות ביטוח)

  דוגמה ב.
  הגדלת הכח של ועדי עובדים, זו פעולה יותר חברתית או יותר ירוקה?
  שוב שאלה טיפשית, יותר קל לשכנע ועד עובדים למנוע נזקים סיבתיים שהמפעל שלהם מייצר
  הרי הם גרם לידו, ובדרך כלל המשכורת שלהם לא תיפגע מהפעולות, אולי אפילו להיפך
  (שמירה על תקן סיבתי גבוה דורשת יותר עבודה)

  ועוד דבר
  לדעתי לא להצביע, וגם פתק לבן אינם מחאה אפקטיבית.
  פשוט יתעלמו מפעולות כאלו.
  וכמו שכתבתי בהתחלה
  איחוד בין חד"ש לירוקים מתבקש
  עד כדי כך מבקש שאי קיומו מטיל ספק כבד על
  רצינת הכוונות של האישים בשתי התנועות האלו.
  והוא אחד מסימני החושך הגדול בו אנו מצויים.

  אז אנא ממכם (ויסנר וחנין ואחרים)
  אל תגידו יום יבוא…. הביאו את היום!!!

 38. אביעד

  אין לי ספק שאין אפילו מחשבה בכיוון של איחוד חד"ש עם ויסנר האופרטוניסט והאולטרה-ימני בדעותיו.

  אם כבר ניתן לקוות שהתנועה הירוקה תתאחד עם חד"ש. אין לי ספק שמק"י עם התנועה הירוקה יכול להוות אלטרנטיבה אדומה-ירוקה אפקטיבית בהרבה כנהוג במדינות אירופה

 39. שרון

  חד"ש היא מפלגה לא ציונית ואני לא מבין למה אתם בכלל מעלים אותה כאופציה ראויה להצבעה.
  מרצ היא מפלגה סוציאל דמוקרטית ציונית.
  תיכנסו לאתר האינטרנט של חד"ש בערבית ולא תגלו שם תכנים סוציאליסטים בכלל. רק על הסבל הפלסטיני, הנכבה וכל הקשקוש הזה. באתר בעברית תגלו רק תכנים סוציאליסטים של דב חנין. זה עבודה בעיינים. מסר אחד ליהודים ומסר אחר לערבים.
  מרצ מייצגת את עקרון 2 מדינות ל2 עמים, סוציאל דמוקרטיה והפרדת דת ממדינה. זה שמאל אמיתי.

 40. יוסי

  אנחנו לא רק מזרחיים בעלי תודעה, אנחנו גם יהודים מאוימים,
  וחייבים לקחת בחשבון שקולות עבור חד"ש הם קולות עבור
  לאומנות ערבית (גרועה פחות מבל"ד, נכון).
  אגב, גם אני הצבעתי עבורם פעם אחת ב- 1996

 41. ירדנה אלון

  טוב ,אז הפילו עלינו את התיק של הבחירות ,פתק לבן מבחינתי לא בא בחשבון,להחרים את הבחירות גם לא בא בחשבון כי סוף סוף שואלים את דעתי ואני לא אחת שתפספס הזדמנות כזאת.אני אצביע ירוקים א. כי אני שייכת לזרם שנקרא "אקו פמיניזם" (פמיניזם אקולוגי) מי שלא יודע מה זה שיחפש באינטרנט,ב- אני אומרת לעצמי יהייה מלוכלך לאללה מבחינה פוליטית אז לפחות שיהיה ירוק ונקי. את המניפולציות הן של הפוליטיקה,הן של פוליטיקאים,והן של התקשורת אין לי את הכוח וההשפעה לשנות,אין לי לא הון ולא שילטון ולא מקורבים לצלחת,צעירה הייתי וגם קצת בגרתי, ואני יודעת שהעולם מתנהל לפי אינטרסים אישיים-כלכליים,והצהרת כוונות אידאולוגית של בני אדם באופן כללי היא מעין אדרת שבה הם מתנאים כשהם יוצאים לרחובה של עיר,או באים בחברה,ומתחת לאדרת לרוב אין כלום ,כל הסחורה מוצגת בחלון הראווה כשנכנסים לחנות רואים שהיא ריקה,המדפים העלו אבק, ובעל הבית אם לא השתגע לרוב הוא מנומנם מרוב שיעמום.
  אז שיהיה ירוק, מה רע בירוק?יש האומרים שירוק זה צבע מרפא ומרגיע,אז לא יהיה טוב משום כיוון ,אז לפחות שיהיה רגוע
  יהיה שאנטי
  om

 42. גלעד

  הנה, למשל, אחת מהכתבות המובלטות בעמוד הראשון היום: http://aljabha.org/index.asp?i=38033

  האם דרישתו של ח"כ סוויד לפיתוח כיתות לימוד היא פחות סוציאליסטית כי מדובר בפלסטינים? פועלי כל העולם הלבנים התאחדו היתה הסיסמה של הסוציאליסטים הלבנים בדרום אפריקה של האפרטהייד.

 43. שרון

  הנה לינק לעמוד הראשי של המפלגה בערבית בתרגום עילג לאנגלית:
  http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Faljabha.org%2F&hl=en&ie=UTF-8&sl=ar&tl=en
  נכון, יש כתבה אחת על הכיתות הערביות בבית הספר. אבל בוא נבחן את שאר האתר:
  בשורת כתבות הכותרת: 2 כתבות על הכיבוש ( ועוד אחת על כנס המפלגה)
  בכתבות החדשות: המשבר ההומניטרי בעזה, הכתבה על הכיתות ( שהזכרת) , ועוד 2 כתבות על הבחירות המקומיות.

  אני בעד שיוויון מוחלט של אזרחי המדינה – ערבים ויהודים, אבל אני לא אצביע למפלגה שמתעניינת ברווחתם של העזתים יותר מאשר ברווחתם של אזרחי המדינה.

 44. גלעד

  אחד מאיתנו קורא את אתר חד"ש בערבית באופן קבוע בשפת המקור, ואחד מאיתנו מסתמך על תרגום מכונה עילג שהוא שלף בשביל להצדיק את הטענה המופרכת שלו. ואידך זיל גמור.

  אם אני אביא לך עוד כתבות (כולן מהעמוד הראשון) לגבי חגיגות שישים שנה להצהרה בדבר זכויות האדם, פסטיבל ספרות, ודיון בדבר תפקיד המשפחה — זה בכלל ישנה לך? זכויות אדם, תרבות, חברה — כשמדובר בפלסטינים כולם הופכים ללאומנות?

  אבל אתה יודע מה — כן, בחד"ש מביעים סולידריות עם העם הפלסטיני וקוראים לסיום הכיבוש. בראש שלך זה בא אחד על חשבון השני, "החברתי" מול "המדיני". בשבילנו זה בא ביחד.

 45. שרון

  הבולטות שניתן למצב בעזה ולעוולות הכיבוש באתר בערבית של חד"ש לא מוטלת בספק.
  האתר בעברית מצניע את העניין הזה. חנין הוא עלה התאנה היהודי בחד"ש. הוא היהודי היחיד בחמישייה הראשונה. חד"ש פונים קודם כל לאוכלוסיה הערבית בארץ ומנסים כמו בל"ד לעורר את הלאומיות הפלסטינית שלהם למרות שהם מכנים את עצמם קומוניסטים. קומוניזם בכלל לא קשור ללאומיות. אני בעד פינוי ההתנחלויות וחזרה לגבולות 67'. אבל המצב ההומניטרי בעזה לא מעניין אותי ולא קשור לזה בכלל. הם בחרו את החמאס שיאכלו מה שבישלו. קודם כל צריך לדאוג לרווחת האזרחים הישראלים יהודים וערבים כאחד. העזתים צריכים לקחת אחריות על עצמם לבחור את אבו מאזן להתנער מהחמאס או הגיאהד או הטליבן או אנא אערף מי שמנהיג אותם שם . שיבחרו בהנהגה חילונית ולא קיצונית שרוצה לחסל אותי. ישראל צריכה להפוך לדמוקרטיה אמיתית עם כלכלה שמשתפת את כל האזרחים בה יהודים, ערבים כולם ולהתנער מהמתנחלים הקיצונים ומהחמאס.

 46. יסמין

  אינני מאמינה לך שאתה קורא ערבית. אני קוראת את "אל איתחד" עיתונה של המפלגה הקומוניסטית כבר עשרות שנים. מונח לפני העיתון של היום, המקדיש מאמר שלם, כמה חשובה הדאגה של נציגת חד"ש בעירית חיפה לדאגה לילדים האתיופים, וזאת כתגובה להשמצה של בל"ד שחד"ש בחיפה דואגת לילדים אתיופים על חשבון ילדים ערבים.
  ישנה התיחסות להופעת פרופסור בן ישראל כלת פרס ישראל, על הצורך לתת סיוע לעובדים במכון ויצמן המבקשים להתאגד באיגוד מקצועי. יש תרגום של מאמר מאת ד"ר דוידי בנושא המשבר החברתי ושל ד"ר יוסי דהאן( המצוטט מאתר "העוקץ"). יש תרגום של מאמר של פרופסור ורשבסקי על ד"וח העוני…….וכן יש גם התרסה על מה שמצפה לאנשי אום אל פחם בשבוע הבא……וכן יש התרסה על אירועים בשטחים הכבושים כולל ההתפרצות האלימה שנעשתה על ידי מתנחלים, ולדעתי, בחסות צה"ל.

 47. גלעד

  שרון, אחרי שהורדנו את המסיכה ששימשה אותך להצטייר כ"יודע דבר" הייתי במקומך בוחר לקחת צעד לאחור. להמשיך באותו הקו ללא הנשק שלקחת לעצמך לא יכול להצטייר טוב.

  כבר הוכחנו לך באותות, ויסמין הוסיפה את המופתים, כי חד"ש היא חזית שמייצגת הן את הציבור היהודי והן את הציבור הפלסטיני בישראל, על כלל מגוון הנושאים של החיים כאן. בעברית, ובערבית. אז במקום לטעון שבאתר חד"ש כותבים "רק על הסבל הפלסטיני, הנכבה וכל הקשקוש הזה", החלטת לכתוב על ה"בולטות" של כל הקשקוש הזה.

  מה זה "בולטות"? נהיית עורך תוכן בשפה שאתה לא קורא? אם אני אפתח עכשיו את וואינט אני מנחש שנמצא שיעור דומה, אם לא גבוה יותר, של כתבות שעוסקות בעזה/חברון. האם דווקא פלסטינים, שהם עיקר ורוב קוראי אתר חד"ש ואלאיתיחאד בערבית (עשית מנוי?), צריכים להפנות את עיניהם לצד בשעה שבני עמם סובלים? או שהבעיה היא שאנחנו מתנגדים לכיבוש בפה ובמעשה, ולא רק כמס שפתיים? איכשהו אני מנחש, ותסלח לי אם אני שם לך מילים לפה, שגם אתה התנגדת למלחמת לבנון השנייה — אבל רק אחרי שהיא נגמרה.

  לגבי הטענה שיש חד"ש אחת לערבים והשניה ליהודים, תרשה לי לצטט את צ'רלי ביטון, שכיהן כח"כ מטעם חד"ש (לטוב ולרע) בתשובה לשאלה איך זה שהוא נבחר אם אפילו אבא שלו לא הצביע עבורו: "בקולות הערבים".

 48. חנה קים

  הבחירות הפנימיות במרצ עדיין לא התקיימו. אם אילן גילאון – מנהיג שביתת הנכים והיחיד במרצ שהצביע נגד העברת קרקעות לידי הקיבוצים ושילם על כך מחיר ולא נבחר בשנית -ייבחר למקום 2 אחרי חיים אורון, יש סיכוי שאצביע בפעם הראשונה בחיי למרצ.
  זה נראה לכאורה אדיוטי להצביע למפלגה רק בגלל אדם אחד, אבל מי שמתייחס אלי בציניות, כמו ראשי הרשימות לכנסת הבאה, אתייחס אליו בפרקטיות. אני יכולה להעיד רק על עצמי: אני לא מסוגלת להצביע למפלגת העבודה בראשות ברק, אני לא מסוגלת להצביע לחד"ש, כי למרות דב חנין זו היום מפלגה לאומנית ערבית והמסר של איכות הסביבה אמנם חשוב בעיני אבל צריך מישהו שיטפל קודם כל בלחם ובבצל של חיינו. הברירה היא שלי יחימוביץ ממפלגת העבודה מול אילן גילאון ממרצ. אני מעדיפה את האחרון משום שהוא יקדם או יצטרף ממילא לכל חקיקה חברתית מתקדמת, ואני חושבת שצריך לחזק את מי שפעל באופן עקבי לחלוקה הוגנת של קרקעות המדינה ויצא בכך נגד התנועה הקיבוצית, שהיא בשר מבשרה של מרצ, ולמעלה מרבע מהמצביעים במוסדות הפנימיים של התנועה הזאת הם חברי קיבוצים. אם גילאון ייבחר למקום שני במרצ, יהיה בכך מסר ברור למיבנה הכוחות הפנימי בתוך מרצ.
  זאת ועוד: גילאון הוא סוציאליסט בכל רמ"ח איבריו. בלי מרכאות ובלי תוספות. בתקופת כהונתו כסגן ראש עיריית אשדוד נהפכה העיר הזו מעיר נמל קטנה לעיר גדולה, פתוחה וסובלנית, עם התזמורת האנדולוסית וריקודים ברחובות. עיר שפתוחה בשבת מצד אחד ומצד שני לא צריך לסגור בה רחובות ביום המנוחה משום שהתושבים יודעים באיזה רחובות גרים דתיים וחרדים ואף אחד לא מבקש להפריע להם במנוחת השבת.

 49. יסמין

  שכנעת אותי כמה חשוב שאצביע חד"ש. וזאת בלי לפגוע בהערכה שיש לי לאילן גילאון. אישית אשמח אם הוא יזכה במקום השני.
  מלא מעט אזרחים ערבים אני שומעת טענות שחד"ש היא ציונית.
  מחנה קים ומהרבה מאוד מחברי היהודים אני שומעת טענות שחד"ש היא לאומנית ערבית.
  כמורה לערבית אני יכולה לאמר לך שחד"ש מדברת ברחוב היהודי וברחוב הערבי באותה שפה פוליטית.
  לכן היא סופגת מכות מגלי לאומנות ערבית ומגלי לאומנות יהודית.
  אשתף אותך בדוגמא המעסיקה ,לצערי, את הרחוב הערבי בחיפה.
  בל"ד בתקופת הבחירות לעיריה (וממשיכה בזאת גם היום)האשימה את חד"ש ואת נציגתה בעיריה שהיא דואגת לילדים האתיופים ולא לילדים הערבים. ללאומנות אין בלמים. לשמחתי, תושבי חיפה – יהודים וערבים – דחו את ההשמצה הגסה והגדילו בצורה משמעותית את תמיכתם בחד"ש.
  חנה קים,אינני מכירה אותך , אבל להתקפתך על חד"ש אין כל הצדקה.
  אני מאחלת לך שתהיי שלמה עם כל בחירה שתאמצי.

 50. מוני יקים אנטיציוני

  וגם אלף גילאונים לא יטהרו את השרץ.עדיף שיהיה אחוז הצבעה נמוך שאנשים יצביעו ברגלים
  ולא יצביעו מחוסר ברירה למפלגות הנגועות בגזענות מובנית גם אם יש בהן אדם זה או
  אחר שנגועים בחיוביות זו או אחרת.

 51. שרון

  האתר של חד"ש בערבית מבליט את המצב בעזה על פני המצב בישראל ולא יעזור גם אם תביא לי דוגמא מפה ודוגמא משם. בסך הכל אני די תומך בפעילות של חד"ש וגם הייתי בעד דב חנין בתל אביב. אני פשוט לא חושב שבבחירות כלליות זהו מענה הולם לשמאל הציוני.
  אני מצביע מרצ ובקשר למלחמה אין לי כל כך מה לומר. הייתי נגד היציאה החפוזה למלחמה. הייתי המום ממה שהתחולל במלחמה בעיקר בעורף הישראלי וא( כן כן , ישראלי, לא הלבנוני) ואף השתתפתי בה. הממשלה הייתה צריכה קודם לדאוג לאזרחיה לפני שיצאה להרפתקאה חסרת הגיון שפגעה בכח ההרתעה שלנו ובאזרחים שלנו. אני מסתכל על הדברים מנקודת מבט של ישראלי ולא של עזתי שמצביע לחמאס

 52. חנה קים

  האמת, הופתעתי. ש"ס? אילן גילאון לא יטהר את השרץ, כדבריך, אבל להצביע לשרץ עצמו? למי שהנהיגו כאן את מהפכת הבערות כתגובה למכתש של מפא"י והליכוד, בבחינת החטא ועונשו? ש"ס מעולם לא התיימרה להיות תמ"י זכרונה לברכה, אלא בדיוק ההיפך – תנועה אנטי-חברתית שהסכימה להעביר את קרקעות המדינה לידי הקיבוצים, מעשה שגילאון התנגד לו, ובשל כך שילם את מחיר אי-בחירתו בשנית לכנסת.

 53. גלעד

  ירית את החץ, ואחרי זה סימנת מסביבו את המטרה — ולא משנה שפגעת בילד ולא בתפוח

 54. מוני יקים אנטיציוני

  חנה קים יש כאן מלחמה בין שני עמים ולא מאבקי משנה חשובים כשלעצמם על אדמות הקיבוצים
  "היד שנתנה היא היד שתקח" הבעלות הקיבוצית על האדמות היא פיקציה שבבוא היום
  תנופץ כמו בועת הכלכלה המערבית .
  עם כל הבקורת ש'ס היא המפלגה היחידה בכנסת שהיא מפלגה ספרדית ונדמה לי שהיא
  היתה המפלגה היחידה שנלחמה בעד הקצבאות למשפחות ברוכות ילדים כלומר מאבק נגד
  הרעבת ילדים שנענשים ע'י הממסד האשכנזי העשיר על שאבותיהם ואמהותיהם הביאו אותם
  לעולם. איפה היו אנשי מר'ץ שרץ במאבק זה ???
  התמיכה החילונית שאני מציע לש'ס היא תמיכה טקטית ולא אידאולוגית כי בעיני עצם
  העובדה שיש סיכוי להגדלת ש'ס למפלגה עם עשרים מנדטים התלויה בקולות של מזרחים חילונים
  ואשכנזים חילונים שנפכחו עיניהם , תשנה את כל המבנה של המפה הפוליטית ובכל מקרה
  זה עדיף בעיני על התחזקות העבודה או מרץ שלא לדבר על מפלגות הימין הפשיסטיות.
  בשלב שני התחזקות ש'ס תתן בטחון לגורמים מזרחים להתאחד לקראת הבחירות הבאות
  ולהקים את מפלגת העם הספרדו/מזרחי שתתן אלטרנטיבה אלקטוראלית לכל הפרענקים
  החילונים שנפשם נקעה משלטון הרשע של המפלגות האשכנזיות לדורותיהן.
  רק הצעה זו יש בה כדי לזעזע ולהוציא את המבנה הפוליטי משמרנותו הנינוחה המתאימה
  כל כך לגזעני קיסריה והקיבוצים.

 55. שרון

  הנה תשדיר של חד"ש מ2003 שמבהיר את עמדותיהם ה ל א ו מ י ו ת הערביות בצורה די חדה.
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=600909
  עבודתה של חד"ש בתחום החברתי ולמען עובדים היא עבודת קודש . אבל אי אפשר להתעלם מהפן הלאומי-ערבי שלה

 56. אייל

  ואם גילאון יבחר שלישי? או אפילו רביעי? עדיין חשוב להכניס אותו, לא? ואם יהיה רביעי או חמישי אז בכלל הקול שלך יהיה קריטי עוד יותר להכניס אותו.

 57. RS

  אבל מזה שמר"צ לא נקפה אצבע למען העובדים זה לא עניין עקרוני, נכון? מזה כן ניתן להתעלם, נכון?

  זה שמפלגת העבודה היא שותפה ישירה של ההון זה לא עניין עקרוני, נכון? מזה כן ניתן להתעלם, נכון?

  כמו שיוסי שריד אמר לארחונה על התקפתה המגעילה של שלי יחימוביץ' על דב חנין:

  "פטריוטיזם הוא כבר לא מפלטו האחרון של הנבל, הוא מפלטו הראשון".

  אני בעד חזית דמוקרטית לשלום ושוויון.