הפגנת מחאה נגד האלימות והאטימות של הנהלת מכון ויצמן

נדב אהרוני

ארגון "כוח לעובדים" מזמין להפגנת המחאה שתתקיים ביום ראשון הקרוב (7 בדצמבר), בשעה 15:30 מול השער הראשי של מכון ויצמן, רחוב הרצל, רחובות (5 דקות הליכה מתחנת הרכבת).   דובר "כוח לעובדים" קרא להתגייסות רחבה של עובדים, סטודנטים ואזרחים להצלחת ההפגנה ולתמוך בעובדי מוזיאון גן המדע. זאת, "על רקע המשבר הכלכלי המחריף יותר עובדים נוכחים לדעת שהתארגנות עובדים זו הדרך לשמור על מקום העבודה ולהבטיח תנאי העסקה הוגנים אל מול תאוות הרווח של המעסיקים". עוד הוא הדגיש "עברו כבר למעלה מ- 130 יום. הגיע הזמן שהנהלת מכון ויצמן תשב עם נציגות העובדים ותחתום על הסכם!"   שירת המדע – גרילה תרבות  

הנהלת מכון ויצמן מסרבת לחתום על הסכם קיבוצי עם עובדי גן המדע כבר למעלה מ- 120 יום. גן המדע שבמכון ויצמן הוא מוזיאון שמעסיק כ- 40 עובדים, מתוכם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. העובדים מועסקים בחוזים אישיים בשכר נמוך והפרות של זכויות מינימאליות, על אף שקיים הסכם קיבוצי שחל על רוב עובדי המכון.

העימות שנוצר בין "החופש לנצל" של הנהלת המכון לבין "החופש מניצול" של העובדים הוא הנושא שעל הפרק. על הציבור להכריע בין השניים ולקבוע באיזו דמוקרטיה הוא רוצה לחיות. דמוקרטיה שמקנה חירויות רק למיעוט קטן שמטיל מרות דיקטטורית על השאר. או דמוקרטיה במובן האמיתי והרחב של המילה שבה כל בני האדם נולדו שווים וחופשיים לחתור אל אושרם. במדיניותו כלפי עובדיו, מכון ויצמן שנועד לקדם את המחקר המדעי לרווחת כל בני האדם, מוצא כי אלה מבני המין האנושי שמשרתים אותו ישירות, אינם ראויים לרווחה ולכבוד. בחברה דמוקרטית אמיתית אין זכות קיום למעסיק שרומס כל נורמה ציבורית, ובתחום המחקר המדעי שמטרתו לקדם את החברה האנושית ולהיטיב עמה, אין מקום לניצול ואימה. מן הראוי שהציבור המממן את מכון ויצמן יגבה ממנו מחיר יקר על הניסיון לפורר את זכויותיהם הבסיסיות של עובדיו.

אין הירואי מהמאבק של המדע להשתחרר ממוסרות הדת – אנשים עונו והועלו על המוקד רק בגלל שהכירו באמיתות המדע. המדע נבנה נדבך על גבי נדבך מתוך מסורת של התפתחויות וחידושים. כפי שמדען בימינו לא יהיה מוכן פתאום לשכוח את ניוטון או את אינשטיין רק כי מישהו (נאמר הבוס שלו) ידרוש ממנו לעשות כן, כך גם העובדים. הם לא יכולים לשכוח ביום בהיר אחד את זכות ההתארגנות, את הפנסיה, את הדרישה לשכר הוגן, ביטוח בריאות, ביטוח תאונות, שעות נוספות, חוקי העבודה והדרישה להיטיב את תנאיהם. תנאי ההעסקה, כמו המדע, ובמקביל לו, התפתחו נדבך על גבי נדבך, מתוך מסורת של חידושים שלוו במאבקים עליהם נשפך דם רב. בשני המאבקים, של העובדים ושל המדע, נשפך דם בשביל הזכות, עליה לא ניתן עוד לוותר היום – הזכות לקרוא כי ההתנגדות לניצול ולגזל נוע תנוע!

גרילה תרבות מייצרת חיבור אמנותי, תרבותי, ספרותי, תקשורתי, מעמדי, מגדרי, אתני ופואטי בין מאבקים חברתיים שונים וקבוצות מגוונות בתרבות ובחברה הישראלית.

גרילה תרבות היא קבוצת יוצרות ויוצרים הפועלת לסיוע במאבקים חברתיים על ידי אירוע תרבות במקום עצמו. הצטרפנו למלצריות קופי טו גו באוניברסיטת תל אביב ומחינו אחרי סגירת פולגת קריית גת. ביום ראשון נגיע לרחובות לקרוא שירה ולהביע הזדהות עם המאבק של עובדות ועובדי גן המדע. באירוע תומכים כתבי העת מעין, דקה, הכיוון מזרח ובסטרבות, היוזמה של אסנת סקובלינסקי מרחובות להביא תרבות אלטרנטיבית לרחבי ישראל. וכן ארגון העובדים כח לעובדים, יוזם ההתארגנות.

משתתפים:
אסנת סקובלינסקי
נוית בראל
רועי צ`יקי ארד
יהושע סימון
מתי שמואלוף
אשכר אלדן כהן

נמרוד קמר

יובל בן עמי
צאלה כץ ז"ל

(זו רשימה פתוחה של קוראות וקוראים. אתם מוזמנים לתאם את השתתפותכם)

לקריאה על ההפגנה בהעוקץ:
http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2864

אתר ההפגנה של עובדי/ות המכון:
http://weizmannfile.blogspot.com/

אירועים קודמים של גרילה תרבות:
קופי טו גו
http://www.notes.co.il/mati/37948.asp

שירת פולגת
http://polgatpoetry.googlepages.com/

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  כל עוד לא נותן מכון ויצמן הסבר משכנע לעמדתו יש מקום לתמיכה מלאה בעובדים המקופחים במאבקם למימוש זכויותיהם כעובדים ובני-חורין

 2. היחידה ללוחמה בגזענות

  הפגנות להיום זה פאסה הממסד והמוסדות למדו לא לספור את המפגינים בכל אשר הם היום ללא כל בעיה מגיעים בטלפון אחד המשטרה , משמר הגבול, השב"כ והיסם ובכמה דקות מפנים את כל המפגינים וחלק מהמפגינים יצאו גם על אלונקות אנו מדינת ישראל מאבדים בקצב מהיר מאוד את הדמוקרטיה של היחיד את חופש הביטוי והזכות להפגין. החזקים הם בעלי ההון הם העומדים בראש ארגונים ממסדים והשלטון כמובן שנותן יד "חמימה" ותומכת וביחד הם משתיקים ב"משתיק קול" את המפגינים ולא חשוב עד כמה צודקים פשוטי העם העובדים. שימו לב ההפרטות השונות הם בעצם תהליך קודם לשליללת הזכות להפגין חכמים ראשי השלטון אשר התחילו עם ההפרטות וכעת שלב שלילת חופש ההפגנות ואז יבוא שלב שלילת חופש הביטוי אנו הופכים להיות מדינה דיקטטורית בדרך ערמומית ומושחתת הם משילים לנו את הגבולות בדרך זו. אז לכל אלה שרק עכשיו מתחילים את מאבקם ולא חשוב איזה מאבק יהיה תבינו, הפגנות לא יעזרו! דיונים ופגישות רק משאירים אותכם בפינה צדדית! לובי בכנסת זו עבודה בעניים! זכרו את דברינו אנו בעלי הנסיון המר וחפשו לכם דרך אחרת לשינוי הבעיה היא שהדרך האחרת טרם נמצאה וכנראה שלא תמצא עוד שנים רבות. אולי בריגדות מה דעתכם? לא אתם פחדנים לא תפעלו כבריגדות אדומות.

 3. מיכאל לינדנבאום

  הבריגדות האדומות לא הביאו לשינוי פוליטי או תודעתי באיטליה.היאוש שלך מוכר לי היטב,אך אין לשכוח שפשיזם הוא פשיזם ,שיהיה חום או אדום.אין תחליף לדמורטיה.

 4. טלילה סטן

  שהמדע פועל כדי להיטיב עם האנושות.
  המדע פועל בשרות ההון ולמען ההון.

  וחוץ מזה – המדע הוא הדת הטוטאליטארית של העת החדשה.
  והמדענים עוטי החלוקים הלבנים הם ממשיכי דרכם של הכוהנים עוטי הגלימות – ולא פעם ממש כמו אותם כוהנים מקריבים קרבנות (היום קוראים לזה ניסויים על בעלי חיים) כאילו למען אלוהים/מטרה נעלה.

  (וגם לא חסרים ניסויים על בני אדם)

 5. טלילה סטן

  ישראל היא מעבדה לניסויים בבני אדם.

  מחנה כפייה ענק שעל שערו רשום – "העבודה משעבדת".

 6. משה

  ברצוני לדווח על אירוע מצער הנוגע לחופש האקדמי בו מעורב פרופסור לויתן — רקטור אוניברסיטת תל אביב. אוסיף כי אני מבקש מכל אחת ואחד מכם לפעול בנושא זה במידת האפשר ובמיוחד להפיץ את הספור העגום הזה.

  הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב מפעילה שורה ארוכה של קליניקות משפטיות. למיטב ידיעתי מופעלת במסגרת אוניברסיטת תל אביב הקליניקה הגדולה בארץ. קליניקה מפוארת זו הייתה מעורבת בשורה ארוכה של תיקים תקדימיים חשובים ביותר כולל למשל בנושא סל התרופות ושורה ארוכה של נושאים אחרים.

  ללא משפטנים קליניקות משפטיות הן מסגרות בהם סטודנטים למשפטים עוסקים בעבודה משפטית של ממש תחת הנחיית פרופסורים למשפטים וכן עורכי דין. באופן מסורתי נהנות הקליניקות מאוטונומיה רבה. מערכת השיקולים בבחירת תיקים מונעת משיקולים פדאגוגיים כמו גם משיקולים משפטים (ההצלחה הצפויה של התיק) תכלית הקליניקה היא להעניק ללקוחותיה את היצוג הטוב ביותר באופנים אשר יתרמו להכשרה המשפטית של הסטודנטים.

  הקלינקה באוניברסיטת תל אביב החליטה לייצג עובדים במאבקם במכון וויצמן. אין לי דעה בייחס לשאלה האם המדובר בתיק אשר מקדם את תכליות הקליניקה אם לאו. זו כפי שציינתי שאלה מקצועית אשר נתונה בראש ובראשונה לעובדי הקליניקה.

  מסיבות השמורות עמו החליט פרופסור לויתן למנוע את הייצוג. זו למיטב ידיעתי הפעם היחידה בהסטוריה של הקליניקות בארץ בה הנהלת אוניברסיטה מונעת באופן אקטיבי החלטה של הקליניקה לתבוע גוף אחר (שאיננו האוניברסיטה גופה). מעבר לפגיעה החמורה בעובדי הקליניקה תקדים זה עלול לפגוע בעתיד באוטונומיה של הקליניקות. מן האינפורמציה שנמסרה לי פרופסור לויתן לא נרתע מאיומים ומבטויים כוחניים המופנים כלפי עובדים נאמנים זוטרים ובכירים של אוניברסיטת תל אביב.

  לזכותה של הפקולטה למשפטים ודיקן הפקולטה פרופסור חנוך דגן בראשה אוסיף כי כי פרופסור דגן וחברי הפקולטה הגנו בחירוף נפש על הקליניקה והאוטונומיה שלה. בסופו של עניין החליטה הקליניקה עצמה כי היא איננה יכולה בנסיבות אלה לייצג את העותרים. הודעה באתר הקלניקה מרמזת באופן מעודן על מה שקרה

  http://www.law.tau.ac.il/Heb/?CategoryID=499

  מסיבות מובנות לא יכלו חברי הקליניקה לציין כי מערכת הלחצים לא הגיעה רק ממכון דודסון ומכון וויצמן אלא מן הנהלת האוניברסיטה עצמה.

  אני פניתי בכתב לפרופסור לויתן בבקשת הבהרה. תגובתו הבלתי נעימה הייתה שאין הוא מחפש לשמוע ממני הטפות מוסר. עלי להוסיף כי לפרופסור לויתן יש הסטוריה עגומה בנושאים קרובים לחופש אקדמי הכוללת למשל: התערבות גסה בכנס אקדמי שנוהל בפקולטה למשפטים אוניברסיטת תל אביב

  אלון הראל

 7. סמולן

  עזבו את החרטא על המימד ההירואי שבמדע.

 8. יואל קורנבלום

  בכל הסיפור הזה לא שמענו מה אומרים על העניין המדענים, הפרופסורים והדוקטורים שעובדים במכון. לרבים מהם יש קביעות ולכן אין הם צריכים לפחד לדבר. אבל לא שמעתי דבר אם כתמיכה או נגד. מישהו שמע משהו?

 9. היחידה ללוחמה בגזענות

  כאשר הדמוקרטיה מהולה בשחיתות, בפערים חברתיים, באפליה ובגזענות זו כבר לא דמוקרטיה , קוראים לזה דמוקרטיה ואולי מתכוונים לדמוקרטיה אבל זו בכלל לא דמוקרטיה זה אסון מהלך על ארבע מפלצת גדולה הורסת ומשחיתה שסופה יהיה להתפוצץ לכולם בפנים אתה כנאה מדבר מתוך מקום אישי רגוע ושלוו לאללה ולכן אתה עדיין מאמין שהדמוקרטיה היא הדבר הנכון והטוב וטוב לך שכך הם הדברים ואשרך שאלה הם חייך כנאה שהיעוד שלך בעולם הזה הוא לחיות טוב מבלי לראות ולחוש את הנעשה מסביב כי אולי זה לא נוגע לך באופן אישי אבל בכל זאת יפה מצדך שאתה כותב ומגיב. המונים היו מתים להיות במקומך. בסופו של דבר ובלית ברירה כולם יבינו בסופו של דבר עד כמה הרסנית הדמוקרטיה של מדינת היהודים הציונים.

 10. זאב שפיר

  אני תומך תמיכה איתנה במאבק זה.אני לא מבין בשביל מה צריך את תגובת ההנהלה. אין לי ציפיות רבות ממוסד זה המקריב קורבנות של בעלי חיים(קופים ואחרים) באיצטלא של "קידום המדע".ניסויים שבכל ארץ מתקדמת נאסרו,כאו קפץ מכון וייצמן וכנגד מימון למחקר לכאורה הסכים לעשות את הניסויים האכזריים.
  אין לי כל ציפיה והסבר ממי שמשתכר שכר חודשי של 72 אלף ש"ח(גוף במימון ופיקוח ציבורי…) ומונע מעובדים צעירים את הזכות להתארגן ולהגן על כבודו וזכויותיו.זה(ניסויים אכזריים בבע"ח) וזה(קיפוח ואלימות מול עובדים) מזינים אחד את השני ולא מפתיעים.
  הבעיה שאנו מתבטלים מול כוהני המדע כאילו בהם הישועה לגאולת העולם ,ולא היא.כמו שאין להיות מובל ע"י כוהני דת בכל תקופה,אין ללכת כעיוורים אחרי לובשי הגלימות והחלוקים הלבנים עם כתמי בדם הבוהקים.

 11. עמי וטורי

  עובדי גן המדע וארגון כוח לעובדים ייוצגו מאמצע שבוע זה ע"י משרד עורכי דין פרטי שלקח על עצמו פרו בונו את הייצוג של העובדים ושל האירגון בנושא גן המדע. בהזדמנות זו כדאי לציין כי מי שהיפעיל את הלחץ על אוניברסיטת תל-אביב באופן אישי וישיר על מנת לסרס את פעילותה של הקליניקה למישפט ורווחה הוא דניאל זייפמן נשיא מכון ויצמן.

 12. מיכאל לינדנבאום

  הדמוקרטייה היא גם כל הדברים האיומים עליהם אתה מדבר שגם אני סובל מהם.יתרונה הגדול שלא רוצחים אותך בגלל מה שאתה אומר או חושב.בקשר למקום ה"רגוע והשלו" שלי אתה טועה.אני מובטל בן 64 ללא פנסיה וגם קורבן הפרטה וחברות כח-אדם.