על Timss, מיצ"ב ופערים בהישגים

איציק ספורטא

בימים האחרונים פורסמו שני דו"חות העוסקים בהישגי תלמידים, האחד בינלאומי והשני מקומי. בשני הדו"חות מתברר שההישגים לא משהו. שרת החינוך מצאה את האשמים, תנחשו מי? המורות הרבות והמורים המעטים. כך אמרה השרה הנכבדה: "כי שני גורמים מרכזיים הובילו להישגים האומללים ושניהם קשורים במורים. האחד, שביתת המורים הארוכה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל והשני – איכות המורים". יש פתרון בואו נפרק את ארגוני המורים ונמנע מהם את זכות ההתארגנות והשביתה, ובנוסף, או במקום, נפטר את כל המורים ונגייס מורות איכותיות במקומם. פתרונות כל כך יצירתיים לא שמעתי מזמן ואני בטוח ששרת החינוך בכשרונה כי רב יכולה בהינף יד ליישם אותם.

הדו"ח הבינלאומי מקיף מאוד ולקרוא אותו זו עבודה במשרה מלאה, הדו"ח בנושא ההישגים במתמטיקה משתרע על 488 עמודים. ההישגים במתמטיקה חזרו לאלו שהיו ב-1999. ורק 75% מהתלמידים עומדים מעל לסף הנמוך של הישגים (400 נקודות), במדינות רבות האחוז הוא גבוה בהרבה. בעצם המספר הזה הוא החציון של כלל המדינות, זאת אומרת שב-50% מן המדינות תלמידים רבים יותר עומדים באותו סף נמוך. ההבחנה הלאומית בין יהודים לערבים נשמרת גם כאן, הפער בהישגים במתמטיקה הוא 78 נקודות, אילו חלומם של הגזענים היה מתגשם ישראל הייתה ממוקמת במקום ה-19,  כאשר האוכלוסיה ערבים כלולה בחישוב ישראל ממוקמת במקום ה-24 וערבים לבדם נצבים במקום ה-33, קרובים לאיראן ובחריין, ומתחת למדינות כמו לבנון, טורקיה, ירדן וטוניס. אל תשכחו שתמיד טוענים כאן שמצבם של הערבים טוב יותר מאשר במדינות ערב, והנה מתברר, שלפחות, ההישגים שלהם במתמטיקה לא ממש כאלה.

כמו כן נמצא שהרקע הכלכלי של בית הספר הוא משמעותי מעין כמוה, נמצא שאין בתי ספר ערבים המדורגים בקטגוריה הגבוהה. "בקרב דוברי העברית נמצאו פערים משמעותיים בין הישגיהם של תלמידים מבתי ספר עם רקע חברתי-כלכלי "גבוה" (497) לכאלו עם רקע חברתי כלכלי "נמוך" (420). מרביתו של פער זה מקורו בהבדל הגדול שבין בתי-ספר עם רקע חברתי-כלכלי "בינוני" (485) לכאלו עם רקע חברתי-כלכלי "נמוך" (פער בן 65 נקודות)". ההשגים של בתי הספר בהם לומדים יהודים עניים דומים לממוצע בטוניסיה ונמוך מאשר בירדן.

נמצא גם: "בהשוואת הישגי תלמידים מבתי ספר עם רקע חברתי-כלכלי דומה בשני המגזרים, עדיין נותר פער בהישגים בין תלמידים דוברי עברית לתלמידים דוברי ערבית. בקרב תלמידים עם רקע חברתי-כלכלי "בינוני" הפער עומד על 56 נקודות לטובת דוברי העברית, ובקרב תלמידים עם רקע חברתי-כלכלי "נמוך" הפער קטן יותר ועומד על 17 נקודות לטובת דוברי העברית".  אז  שימו לב ככל שהאוכלוסיה יותר ענייה כך הפערים בין יהודים לערבים מצטמצמים. מזל ששרת החינוך לא העלתה על נס את השוויון הזה, ואז אולי הייתה מציעה להפוך את כל האוכלוסיה לענייה, כי אז היא הייתה שוויונית יותר.

ממצאי המיצ"ב בנוגע לפערים בין יהודים לערבים, ובין תלמידים במצב כלכלי שונה, מגלה את אותן מגמות שנמצאו במבחן הבינלאומי, כך שלא ארחיב בנושא. דבר מעניין שהפערים בין ערבים ליהודים קטנים בכיתות ח` לעומת כיתות ה` בעיקר בקרב העניים, אבל חלק מזה נובע מהירידה בהישגים של יהודים ועליה בהישגים של ערבים.  כיון שאין אלה אותם תלמידים קשה להסיק מסקנות ברורות בנושא.

רציתי גם לכתוב על דו"ח חדש של המוסד לביטוח לאומי העוסק באבטלה ודמי אבטלה ומציע לנקוט במדיניות שתגזר מהמצב הכלכלי. אז אולי בפעם אחרת. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור ניסן

  אפשר כמובן להוסיף ולאמץ את הצעותיה האסוניות של השרה תמיר, לפטר אלפיי מורים ולפרק את ארגוניהם.
  אולם דומה, שיש גם דרך חלופית, קטסטרופאלית פחות, צודקת יותר ואולי גם פותחת פתח קטן של תקווה: לפטר ו/או להזמין את שרת החינוך להתפטר. לאלתר! כמו כן היו"רים המסואבים של ארגוני המורים (ארז ווסרמן), אף הם חייבים לעוף! למורים תניחו. גם כך הם מבצעים מלאכה בלתי אפשרית, בתנאים בלתי אפשריים ותמורת שכר מחפיר.

 2. אילי

  המורה במכללה כמעט ובכה,
  רמת הסטודנטים היא כה נמוכה
  ולגמרי ברור מה מקור הבזיון –
  הרי לא מכינים אותם כראוי בתיכון.

  איך ניתן איתם משהו לעשות
  אמרו המורות בתיכון כעוסות
  הבעיה נעוצה בשלב המקדים
  ביסודי, שם בכלל לא מלמדים.

  אמרה המורה בביה"ס היסודי:
  תלמיד כה חלש לא ראיתי מעודי,
  את האשם יש לתלות –
  כמובן- בגננות.

  והגננת ? היא אמרה כך :
  איזה מין ילד לא מחונך
  נו, ולמה כבר אפשר לצפות
  אם יש לו אמא כזאת ?

  האמא אמרה – ילד כה חסר ישע
  זה פחות או יותר גובל בפשע
  אבל עם אב כאביו אין עצה
  ולא פלא שכך הוא יצא.

  נאנח לבסוף האב,
  אלי, הוי , אלי…
  אני בכלל לא בטוח שהפרחח הוא שלי…

 3. סמולן

  היות וסביר לי שהשרה קוראת באתר המצוין הזה, הכינותי רשימת שאלות

  1. מה הקריטריון ל"מורה טובה" ?
  2. מה המשתנה שחבוי מאחורי החלוקה לעושר ועוני ? (רמז: שיעורים פרטיים)
  3. מדוע בישובים ערביים יש מורים מצוינים (עקב שילוב של אפליה יהודית ולאומנות ערבית), אבל אין ציונים טובים ? (אותו רמז)
  4. מדוע נטען בויקיפדיה כי הניסיון המצטבר של הוראה בבית, הומ סקולינג, הוא שנדרש בין שעתיים ביום לשעתיים בשבוע, כדי להיות באותה רמת לימודים של כיתה בבית ספר רגיל ? (וזה אומר שבין 70% ל 90% מהזמן בבית הספר מבוזבז)

 4. שור

  האשמה אינה ב"מורים רעים",

  אלא בשרת החינוך יולי תמיר עצמה אשר לא יזמה רפורמה שבה ניתן יהיה לפטר מורים רעים.
  מה לעשות, לא כל אדם מתאים להיות מורה, ובטח לא מורה לחשבון.

  כיום במקרה הרע, אין שום יכולת לפטר מורה רע, אלא אם כן מדובר בבי"ס חזק בשכונה עשירה עם הורים מעורבים ואקטיביים.
  במקרה הפחות רע, מורה רע מועבר בלחץ הורים אקטיביים לבי"ס בפריפריה או בשכונת עוני (שם לצערנו ההורים פחות אקטיביים), והתוצאה היא העמקת הפערים בחינוך.

  יולי תמיר , שהקפיאה את רפורמת דברת , היא האחראית הראשונה למשבר החינוך,
  ועדיף שתביט במראה לפני שתאשים את כלל המורים בארץ שרובם טובים.

  שבת שלום,
  שור

 5. אייל

  שיעורים פרטיים הם המשתנה הנושא את כל ההבדל בין המגזר היהודי לערבי ?
  מוגזם בהחלט .

 6. זאב

  חשוב לשמור על ארגונים אלה ובודאי שלא יעלה על הדעת לפרקם.עם זאת התנהלותו של ארגון המורים העל יסודיים ובעיקר של העומד בראשו מבישה וגורמת נזקים רבים למורים ולחינוך בישראל. אין סיבה כי ארגוני המורים יגנו בחירוף נפש על כל מורה גם אם ברור לכל כי המורה אינו ראוי למשרתו זו.אשמת משרד החינוך לדורותיו הוא כי יחד עם ארגון המורים נקבעו נהלים -לסיום עבודתו של מורה – שארין סיכוי שיתבצעו כלל ועיקר.
  יש לקבוע נהלי קבלה ונהלי סיום העסקה למורים המתאימים לצרכי התלמיד ומערכת החינוך.

 7. אלי 10

  יולי תמיר היא חלק מרוח רעה, רוח ההפרטה. תמיר מייחסת את כישלון המערכת על ראשם של המוריםוכך מתנערת מאחריות. הסרה המנסה לשבור כל התארגנות והתאגדות עובדים, שתעמוד כנגד נערי האוצר.
  בנושא חינוך התפרסם במוסך ידיעות לשבת כתבה על דרור אלוני המקים בית ספר פרטי. מבחן הכניסה לבית הספר החדש 35 אלף ש"ח בשנה. דרור אלוני בנה של שרת החינוך לשעבר ואל"מ במיל ומנהלה של גימנסיה הרצליה לשעבר ממסד הלכה למעשה מערכת אליטיסטית המגברה את הפערים ומשסע את החברה. שוב החברה הישראלית מפריטה עצמה לדעת.

 8. תומר מהצפון

  מה כוונתך דרור בטענה ששרת החינוך מתכוונת לפרק את ארגוני המורים ולפטר אלפי מורים??!
  בבקשה חשוף אותי לסימוכין שבהם אתה מנמק את הקביעה הקשה הזאת…
  בתודה מראש.

 9. נתן שקרצ'י

  יולי תמיר הייתה רוצה להקפיא את ביצוע "רפורמת" דוברת.

  בתכלס, מי שהקפיא אותה היו נערי האוצר, ויצוין שדוברת הבין את זה עוד כשהדו"ח היה בהדפסה…

 10. ניר דגן

  שלום, אשמח לדעת כיצד ניתן ליצור קשר אתכם בנושא הקשור למחקר בהעדפה מתקנת
  תודה רבה
  ניר דגן

 11. זיוה דינה

  אני מבקשת לצטט אותו.

  אודה לכם על מתן המקור.