בגדי המר"צ החדשים

מאיר בביוף

בשעה טובה ומוצלחת קמה לנו מפלגת שמאל חדשה, היא מר"צ. אמנם ציונית-אשכנזית – גזירת בורא עולם, מן הסתם – אך עטופה במיטב הערכים הנאורים: צדק, שוויון, הומאניזם, ומעל הכל – פלורליזם. ראשיה וקברניטיה של מר"צ מאסו בצבעה הדהוי של ההגמוניה. שליחיה ורציה הבהולים והנחושים עשו לילותיהם כימיהם בשבועות האחרונים, בתורם אחר מועמדים מזרחים. לאחר הפריימריס המר"צי , שהשיל את הגוון הכהה הכמעט אחרון שלו – למרות שכהותו שידרה בהירות – הנמר"צים  גמרו אומר למצוא את התחליף הראוי לרן (סעיד) כהן האומלל.

אומלל, כי רן הכיל את כל הנתונים הנדרשים, אליבא דשמאל אשכנזי נאור, להנהיג את מר"צ : קיבוצניק; תפיסות חברתיות מוצקות; יונה מדינית במינון הנכון; קצין בכיר בצנחנים; בוגר אוניברסיטה; מזרחי מוכחש. בנוסף, היה לו ניסיון פוליטי לא מבוטל וחיתוך דיבור שהעיד על הצלחתו המסחררת של כור ההיתוך. מה עוד תבקשי ממנו, מר"צ? אולם, כשהגיע רגע האושר המדומיין של חייו, ירושת שרביט הנהגת מר"צ מידיה של שולמית אלוני המיתולוגית, נתחוור לו, להוותו, החסר שבו לקה : הוא לא כל כך משלהם. עיניהם החדות של נאורי מר"צ לא יכלו להתעלם מהסעיד שברן. מוכחש, לא מוכחש, קהותם הביסה את כהותו. יוסי שריד, הבהיר מחיוורון, קיבל לידיו את שרביטה הנכסף של אלוני בטבעיות מרשימה. ההיסטוריה תרשום לזכות מנהיגותו שני הישגים קולוסאליים : 1): קרב הורדת הידיים ההירואי שלו עם משולם נהרי. 2): שיקועה של מר"צ אלי יון-מצולה. לאחר שחבריו למפלגה נרגעו מגודל הישגיו הפוליטיים והאלקטוראליים, ישב טראסט המוחות המר"צי  על מדוכת  זהותו של יורשו של שריד. רן המסכן שלף מהארון בשנית את חליפת המנהיגות המחוייטת שלו. "עכשיו, אין שום כוח שבעולם שימנע את בחירתי", חשב לעצמו, וגם הפעם הובס רן בידי סעיד המוכחש והבלתי מוכחד.

קריאות המצוקה  למנהיגות לבנה ונאורה, שעלו מספינתה השוקעת של מר"צ, הבהילו אליה שניים ממיטב בניה של ארץ-ישראל היפה והעובדת: ד"ר יוסי (אוסלו) ביילין ויעל (אבי, בתו) דיין – ממובסיו של הפריימריס במפלגת העבודה. מודאגים עד עמקי נפשם מגניבה אפשרית של המפלגה בידי סעיד, שאולי לא מודע לעודפי הסעיד שבו (גם אם נדמה לו אחרת), דחקו המושיעים הלבנים שניים ממועמדי מר"צ לכנסת, אשה ונכה, לתהום הנשיה – ולעזאזל הפמיניזם והנכיזם! סכנת אובדן הגוון הבהיר קדמה לכל האיזמים. כשהעירו להם על כך, הם הרגיעו ואמרו שבכוח הכריזמה הממגנטת שלהם ייכנסו כולם לכנסת, וכולנו יודעים מה באמת קרה. ביילין חולל את הבלתי אפשרי : הוא הוכיח שאפשר להיות  לוזר יותר משריד.

הריטואל המר"צי, בעל הכרוניקה הידועה מראש, חזר על עצמו בשלישית בהתמודדות בין רן לבין חיים אורון. רן המותש נשבע לחבריה הנאורים לאללה של מר"צ, שסעיד לעולם לא ייצא מהבקבוק, אבל פעם נוספת ישב סעיד על צווארו של רן כאבן ריחיים. רן רק  יכול היה להשתרך בכבדות לקראת המלוכה, אך לא זכה לגעת בה.  רן לא הבין – ואולי לא רצה להבין –  שבמפלגות השמאל הציוני, ומר"צ בראשן, הסעידים מתוחמים למשבצות צרות, המיועדות להם על ידי המוז`יק של האתמול שהיה למערבי הנאור של היום. המוז`יק (ע"ע) חש צורך נפשי עז להוכיח את מערביותו ללא הרף. למרבה הצער, רק בלוואנט הוא יכול להיות מוכר כמערבי. הסעיד, כמשל, אמור להיות הדמות שעליה מוטלות משימות ההשתתפות בפסטיבל האביונות השנתי של המוסד לביטוח לאומי ובהצצה אל תוך מקררה של מסעודה הידועה. מילויה של פונקציה זו מסייע למוז`יק להגדיר את "מערביותו", המקנה לו – בשונה מהסעיד – את הלגיטימציה לעסוק בנושאים שברומו של עולם. ואם כבר מערבי, מותר לו להיות גם קצת גזען ומשכתב היסטוריה.

אחד כזה, מני רבים, מצא לו במר"צ קן חם ותומך להגיגיו. בעברו, הוא השתייך למפלגה הקומוניסטית הישראלית. במר"צ הוא טיפס במעלה הסולם, עד שהיה לשר בממשלת ישראל. לאיש הזה קוראים יאיר צבן. הוא כיהן כשר הקליטה מטעם מר"צ. ככזה, הוא הביע את התנגדותו הנמר"צת להעלאתם ארצה של בני הפלאשמורה מפאת אי היותם יהודים, רחמנא לצלן. עולי רוסיה, שזיקתם המפוקפקת ליהדות הינה מן המפורסמות, לא זכו אצלו להתייחסות דומה. כמו כל ציוני נאור, צבן משוכנע שרק המוז`יקים של האתמול מסוגלים לתרבת את המזרח. הוא גם מייחל וחולם על מדינה לבנה. הגוון הלבן, ורק הוא, מזוהה אצלו עם תרבות נאורה.  חלומו הרטוב, גם אם התבושש לו, לא מנע בעדו את הבנייתה של המציאות הוירטואלית שהוא כה נכסף להגשמתה: מציאות א-מזרחית.

וכך, חברו להם צבן, פרופ` ירמיהו יובל ואנשי אקדמיה נוספים לחיבורה של יצירת המופת שלהם, למיזם הגרנדיוזי שכותרו היומרני הוא לא פחות מאשר זמן יהודי חדש. חיש קל נתגלה המיזם כלא אחר מזמן אשכנזי חדש. ההיסטוריה היהודית המודרנית, לפי צבן ויובל, היא א-מזרחית. פרופ` יהודה שנהב, שכתב על כך מאמר ביקורת רהוט ומאלף בהארץ, ובו חשף את מבושיהם  של צבן ויובל, זכה לתגובה גזענית ומתלהמת מצדו של יובל ותגובה ארכנית והיפוקריטית מצדו של פרופ` מנחם ברינקר. ה"מיזם" נחשף כפרוייקט פסבדו-מדעי, המגוייס, כמו רבים אחרים במקומותינו, לצרכים פוליטיים. צבן הוא אחד מאבותיה הרוחניים של מר"צ. אין תימה, איפוא, שבמר"צ לא נשמעה אף מילת גינוי כלפיו באשר ליחסו הגזעני כלפי האתיופים, ושום מילת ביקורת על הפרוייקט שלו לשיכתוב ההיסטוריה. אבל, מדוע להיתמם. פרצופו של צבן הוא פרצופה הקולקטיבי של מר"צ, כמו שפרצופו של עמוס עוז – כפי שנחשף על ידי חברנו, צבי בן דור – הוא פרצופו הקולקטיבי של החלום הציוני-אשכנזי, שלא רואה דבר פרט לפסבדו-אירופאיות הפאתיטית שלו. מר"צ, "חדשה" או ישנה, היא קן הדגירה הטבעי שלהם ושל דומיהם.

אך בעוד מצב העניינים הלז הינו טבעי (בלי מרכאות) לשמאל הציוני-אשכנזי, המוח הרציונאלי דוחה על הסף את  ה"היגיון" הפנימי של המזרחי הנענה בקלילות לחיזוריו של "שמאל" זה. פרופ` מרדכי קרמניצר, שעמד בראש הועדה המסדרת של מר"צ, "סידר" את המזרחי החדש של מר"צ החדשה- הישנה במקום לא ריאלי. עבור קרמניצר היה זה סידור אידיאלי: לנפנף במזרחי "שלו" כל-אימת שתועלה טענה בדבר גזענותה של מר"צ. אופנת הללכת בלי ולהרגיש עם הרי תואמת להפליא את בגדי המר"צ החדשים. טוב עשה המזרחי החדש שלא קיבל את הדיל המעליב, אך עצם היענותו לחיזוריה של מר"צ מטילה צל כבד על שיקול דעתו.

אבל, לא אלמן מר"צ. במר"צ רק החליפו מזרחי מוכחש אחד במזרחי מוכחש יותר. בכנסת  הבאה עלינו לטובה, יכהן המזרחי הכי מוכחש במדינה. מוכחש? הסוד השמור ביותר במדינה. קבלו את מוסי רז, החדש-ישן של  של מר"צ החדשה-ישנה!. נדמה לי ששמו בישראל הוא אפילו משה מזרחי  (ואני מקווה שאינני מסתכן בתביעת דיבה בגין חשיפת מוצאו). לעומת רז, יש מצב, כמו שאומרים בשפה העכשווית, שרן כהן עוד ייצרב בזכרוננו הקולקטיבי כהרפתקן מזרחי רדיקאלי מלהיב…למרות זאת, יש לקוות שמוסיזרחי ירצה את אדוניו במר"צ ולא יתמודד על מנהיגותה. כי אם יעשה כן, קברניטיה יחפשו גם לו מחליף – מזרחי מוכחש ממנו – ולאפשרות כזאת אנחנו באמת לא ערוכים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי

  על מה אתה מלין? מישהו מתיימר לא להיות אשכנזי שליט והגמוני? כמו שחד"ש מתיימרים להיות מפלגה גם ליהודים והליכוד עבור המזרחים הנדכאים ולא פחות מהן ש"ס המייצגת את המזרח.
  אף מפלגה לא מייצגת את בוחריה באמת. אפילו לא המפד"ל.

  ניתן לבחון בסופו של יום את החוקים שהועברו ולא את הדיבורים – ונראה לי שלא תופתע כשתראה שמרצ העבירה חוקים שעזרו מאד גם למזרחים החלשים בחברה.

  גם חד"ש.

  עכשיו תבחר.

  או שתקים מפלגה עם שנהב – מפלגת הביקורת המבקרת מבחוץ ונהנית מצדקת מילותיה.

 2. איילה סבאג

  אני רוצה להאיר את דברייך החשובים בנקודה נוספת. (אנו המזרחים) הנציגים המזרחים הישנים והחדשים במר"צ הם בעצם בתפקיד מאוד ספציפי ומ וגדר ליצני החצר של השמאל האשכנזי הציוני , ליצני החצר מוסיפים טעם וריח פלפל , פפריקה ועוד ריחות ומאפשרים לראשי התנועה האשכנזית לנופף בידים שלהם אבל לשמור אותם היטב בסיר עם מכסה בגור …

 3. נטע עפרוני

  אולי מספיק כבר עם הבכי העדתי- ספרדי. אולי כדאי להסתכל לאן שרובנו מסתכלים ולא רואים הבדל בין אשכנזי למזרחי.
  אולי אפשר להספיק למדוד הצלחות או כשלונות לפי מוצא ולהפסיק להרגיש נחותים כל הזמן…
  אולי מפלגת שלום חדשה ואפילו אשכנזית ככל שתהייה (אלהים, איפא אתם חיים בהעמקת ההבדל העדתי ),תוכל לקדם את השלום ותביא גם מזור לכל המקופחים.?

 4. אירית

  הביקורת על מר"צ תקפה גם בנושאים אחרים, והשרשרת התמוהה של המינויים למנהיגות שהיוותה יריה ממושכת ברגל, מעוררת תהיות לא רק על רקע אתני. יש לשאול גם כיצד זה נופלת מר"צ ונושרות מסיכותיה בדיוק כאשר ממשל בוש עף החוצה. ללא התעמקות בקונספירציות, אין צורך בזה, ניכר שמר"צ היתה גלגל חמישי במערכה לריסוק מדינת הרווחה הישראלית, ו…בהוצאה לפועל של "העוקץ" העיראקי, ביחד עם ספין אוסלו שחיפה עליו. דו הלשון של מר"צ חל גם בענייני נשים שהיא נושאת על דגלה וגם בענייני"השלום" , כאשר שם היא מקפידה להעניק מטרייה דקה של "דמוקרטייה" ל"מדינה היחידה במזרח התיכון שהיא….". נכון בהחלט לבחון את הצביעות הרעילה הזו, שמאחוריה אינטרסים כספיים ישירים, במשקפיים "אשכנזים", כלומר ניתוח תרבותי של גלות אשכנז על חולייה השונים והמשונים.
  אין גם מחלוקת על כך שמר"צ – לו נותרה בידי ההנהגה הנאמנה של אלוני, שאמנם אינה חפה ממניירות ומגרעות, היתה מתפתחת לכיוון שונה לחלוטין וחיובי הרבה יותר. יתכן שגם בידי רן כהן, אינני מכירה אותו מספיק. מר"צ חשובה עדיין רק בתור ממסד עבש ומושחת הנהנה מכיסי כוח לא דמוקרטיים בפקידות הגבוהה של ישראל, שגם היא מנותקת מזמן מהציבור שמפרנס אותה, ומנהלת לה מדינה בתוך מדינה. מרצ כמו אחותה הגדולה העבודה יודעת רק להלך עלינו אימים, ולא לפנות לאינטרס שלנו, לפני הבחירות. "אנחנו אמנם משתינים עליכם בקשת, אבל אין לכם ברירה, אתם קהל שבוי", וזאת מאימת הימין ההולך ומתעצם. לבוחר האומלל לא נותרה שום מפלגה, כיון שחד"ש בעייתית מכמה סיבות, ובכל זאת הייתי ממליצה השנה לכל מי שהוא "חברתי" אפילו קצת, להצביע לחד"ש לפחות לא יעשה שקר עם עצמו והמגרעות של חד"ש כתובות עליה ואינן נסתרות כמו במר"צ .
  אפשר גם להצביע הצבעה אסטרטגית לקדימה רק כדי לצמצם את ביבי, ועם שקית הקאה ביד השניה.

  הנושא המזרחי לוקה בבעיית ייצוג פוליטי, לי יש תחושה קשה שכל מי שרוצה לתמוך בנציגות מזרחית בשמאל חוטף מטח יריקות ועגבניות בעיקר מ….המזרחים השמאליים שכעסם מחכה להתפרץ על הראשון שמתקרב ושואל משהו. ככה לא בונים תנועה פוליטית, אבל בתור גרילה תקשורתית זה בסדר שיש גופים לא ממש ממסדיים המעירים פה ושם על הגזענות בתחום התרבותי, והאובמה=מאניה מאד תומכת בזה בשלב הנוכחי. כדאי רק לזכור שהרוחות המתקדמות המגיעות מהאימפריה פוסחות תמיד על ישראל, ולכל היותר מותירות שובל דק של אשליות המתפוגגות מייד כאשר הצבא נכנס לתמונה, לעזה או ללבנון.
  ישנה מפלגה ירוקה חדשה שנראית מעניינת אם כי מנותקת קצת, בראשות אחד ערן בן ימיני .. זה נושא שאפשר להצביע לו גם אם לא יהיה מרכזי בכנסת הבאה.
  —-

 5. ניסים

  למה סילבן שלום ומופז עושים משהו בשביל המזרחים?
  למה, ג'ומס האשכנזי מלהב ואילן גילאון מאשדוד פועלים רק בשביל הפרידמנים, אבל יואל חסון עובד בשביל הבובלילים?
  ודב חנין ושלי יחימוביץ' גם עובדים רק בשביל הפרידמנים, אבל רוחמה אברהם היא החברתית האמיתית, אה?
  והבוס שלך לשעבר שהלך להיות שר הביטחון, הוא החברתיח האמיתי?
  בסוף אתה יוצא מלך הגזענים, כי אתה זה שקובע שרק שחורים יכולים לעבוד בשביל שחורים,ולבנים עובדים בשביל לבנים?
  די כבר עם הזיהוי האתני הזה – הוא-הוא הגזענות. אתה הגזען הבכיין, שמבקש מכסות לשחורים, וקובע אוטומטית שאשכנזים לא יכולים להיות חברתיים.

 6. יסמין

  לצערי, גל יהשובניזים ושנאת האחר- בן ערב- הצליחו לעשות שמות בראיה של השמאל היהודי המבקש בתנאים הקשים ביותר לשלב ידים בתנועה אחת עם בני המיעוט הערבי.
  היהירות וההתנשאות שחלחלה גם למחנה השמאל גזלה מתוכו מספר לא מבוטל של אנשים המשקיעים את כל מרצם בגיבוש מחנה סוציאליסטי שאדניו הם חברים ערבים וחברים יהודים, כאשר אני אישית כואבת את מיעוט החברים היהודים. אך בצד הכאב אני גאה לראות דמויות כמו דב חינין ותמר גוזנסקי שאינם מתיאשים ומול הגלים העכורים של שנאה והתלהמות, הם בצפורנים מחזיקים מחנה יהודי המבקש לבנות שמאל , שמשלב ידים עם מאוויים של חברים ערבים .אני החלטתי לעשות הכל שבבחירות הבאות החזית הזו הנושאת את השם חד"ש תבקיע דרך אל הרחוב היהודי ואל הרחוב הערבי.
  אינני מסתירה את כאבי שחסרה לי נציה אישה – יהודיה או ערביה, לא משנה לי – בצמרת השימה של חד"ש. אך יש לי אימון רב בשלישיה המובילה, ואני מקוה שהם יכפילו את כוחם, כך שנראה גם את האישה (ושוב לא חשוב לי יהודיה או ערביה)

 7. מאיר ארבל

  אדון בבביוף שמרבה בחלוקת שמות תואר לכל נשואי התבכינותו העקרה, סבור שהלמישהו מגיע משהו בגלל שהוא ממין כזה או ממין אחר. הרף לך מזריית חרון ומדון עדתי על ייסוריי בן אוהב. קום ועשה או דום לך. אף לא קיר אחד של בית קם איפהשהו בעולם מהתבכיינות גריידא. אם חפץ אדון בביוף להיבחר ולייצג ציבור, שיתהדר במעשיו ולא בגידופיו, והלוואי שיצליח להיבחר ולהיות ראש ממשלה. מצד שני, הוא תמיד יכול להצטרף לסילבן שלום, ממשיך דרכו של דוד לוי.

 8. דן ו

  להיות בוגר אוניברסיטה זה להיות מזרחי מוכחש? בכלל להיות אקדמאי זה לא מזרחי? יוסי יונה מזרחי מוכחש? אולי כבר נגיד שבכלל להיות בשמאל זה ממזמן לא דבר אוניברסלי אלא המצאה אשכנזית מורשה

 9. אוליביה מועלם

  נודע כי הוא יוצב במקום ה-12, הלא ריאלי בעליל. במקום השביעי התלבטו הגזענים בין טליה ששון לבין ההיא מגל'ץ (המקום הגזעני והמחליא ביותר בארץ) מירב מיכאלי.במקום השלישי כבר הובטח מקומו של ניצן הורוביץ, ולמקום התשיעי דאג נציגם הבולט של עיירות-הקיפוח ושכונות המצוקה, המיליונר צלי רשף להציב את עצמו. למעשה עד למקום ה-12 אין אף מזרחי.

  אני תמהה עליך דרור ניסן היקר. אתה, כמי שמלא רצון טוב, כיצד לא שמרת על חברך ולא הזהרת אותו מבעוד מועד, מפני אוכלי הנבלות הללו?והרי כל קשר בינם לבין שמאל הוא מקרי בהחלט, ולעולם הם לא יוותרו על הפריבילגיות שלהם מתוקף היותם אשכנזים .

  כיצד אתה מר ניסן היקר, הניחן בתבונה ובחריפות שכלית והמכיר לעומק ומבפנים את הזירה הפוליטית, כיצד לא הזהרת את חברך הטוב, כי זה מה שאמנם צפוי לו מחבורת האשכנזים הגזענים האלה. את הדברים הללו, אני כותבת מדם ליבי. אין בי שום רצון מר ניסן לסנוט בך חלילה.שכן באמת חבל לי על מי שגדל בשכונה ד' בב'ש הידועה בעונייה הרב, והגיע להרווארד. כיצד האיש הזה לא פיתח לו, נוסף לידע האקדמי הרב, גם חכמת רחוב פשוטה. שהרי לא צריך היה להיות גאון גדול כדי לדעת שכך יתפתחו העניינים.

  ושוב,ועוד פעם, וביתר שאת: מתי לעזאזל יבינו המזרחים כי הם יכולים לסמוך על כוחותיהם שלהם בלבד?

 10. נסים מוסק

  שנים אני כבר שומע את ה"נמאסה הבכיינות הזאת שלכם… מה שהיה, אם בכלל היה, שייך לשנות החמישים של המאה הקודמת…אין יותר הבדלים… גיסתי מרוקאית…." ישנם רבים וטובים בשמאל עלק, שהשיח המזרחי מעלה להם את הסעיף ומעיף להם את הפיוזים. לכן איני מתפלא מהתגובות הבכייניות למאמר העובדתי והמבריק הזה. מזמן כבר הפסקתי לנסות ולשכנע קהל מסויים זה, אינטלגנתי ככל שיהיה, מובנה בו בלוק רגשי ומנטלי שאינו מאפשר לדברים מסוג זה לחדור דרכם. כל שנותר לומר לאותם יפה נפש, זר לא יבין זאת.

 11. מיכאל דנה

  חכמינו אמרו – אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה. ומוסיף עליהם בחכם בביוף ואומר – אמור לי היכן נולדת ואומר לך מי אתה. כל מעשיו של אדם תלויים במוצאו, אין חשיבות לחוכמתו, יושרו, הגינותו ןאמינותו. אתרע מזלו והוא נולד אי שם ברחבי אשכנז הנוראית, הרי שנידון לחרפות וגידופים.
  למי קראת גזען?

 12. יואל קורנבלום

  לא אכזבת וכמו תמיד אפשר לקרוא אצלך רב מלל גזעני-אינפנטילי הנובע כפי הנראה מהזיה קשה שלך ללא קשר למציאות כלשהי. זה שאין מזרחים בראשות במר"ץ זה לא בגלל גזענות או אשכנזים אלא פשוט בגלל שלא עשו עבודת שטח מתאימה. עובדה היא שבעבודה פרץ כן הצליח להגיע לראשות המפלגה אבל זה בגלל עבודת שטח ארוכה קשה ומתמדת וקשרים רבים שאסף במשך הזמן ולא בגלל שכמה אשכנזים עשו לו טובה. אבל אתה וחבריך רוצים להיות על תקן הדיקטאטורים הנאורים. אתם יודעים מה טוב לכולם ולא מוכנים לעשות עבודת שטח של ממש חוץ מאשר התבכיינות על איך שכולם סידרו אתכם.

  חוץ מזה בליכוד יש הרבה מזרחים אבל הם לא בחרו בסילבן שלום לראשות הליכוד. האם לדעתך זה בגלל שהאשכנזים זרקו את הקולות שלהם? מצד אחר משה פייגלין הועף ממקומו בעשירייה השנייה לעשירייה השלישית והוא שומו שמים אשכנזי! אז איזה אפליה יש כאן? אני מניח שלו פייגלין היה מזרחי היית צועק וזועק והיינו סובלים מאמר ממש גדול משלך.

  חוץ מזה יש מפלגה על טהרת המזרחים שנקראת ש"ס ששם לא תראה אפילו אשכנזי אחד לרפואה. אני מניח שזאת לא אפליה כי אתה לא מוחה על זה. מנקודה אחרת למה אתה לא מצטרף למפלגה הזאת ומנסה לשנות אותה? אתה יכול להתחבר אליהם ולנסות לשנות אותם מדתיים לסוציאליים. אבל אתה לא עושה את זה, למה? היו עוד הרבה מפלגות מזרחיות למשל "עורו הספרדים" או "המזרחי" או "הפועל המזרחי". מה כבר יכול להיות יותר מזרחי ממפלגה עם המלה "מזרחי" כחלק משמה? אבל הם נעלמו. האם יתכן שנעלמו בגלל שהיו להם יותר מדי אשכנזים? מתקבל יותר על הדעת שהם נעלמו כי רוב המזרחים לא מוכנים לקבל את התיזה שלך שיש כאן גזענות ובעצם רוב האנשים חושבים שזה טמטום רב אפילו להזכיר את זה.

 13. אורלי נוי

  עם או בלי קשר למזרחיותו, מוסי רז הוא אחד האנשים הישרים, ההגונים והראויים ביותר שכיהנו בכנסת. אמנם אין לי כוונה להצביע עבור מרצ בבחירות הקרובות, אבל יותר מאשמח לראות את רז בכנסת.

 14. ירושלמי ממז"א

  מדוע אין המזרחיים האינטלקטואלים מצטרפים בקבוצה מאסיבית למר"צ? הרי יכלו לשנות אותה מבפנים, בלי להצטרך לחכות ש'האליטה הלבנה' שטוב לה עם עצמה, (כי כל אחד טוב לו עם הדומים לו) תואיל בטובה לתת להם מקומות.
  קבוצת פייגלין הקטנה והלוחמנית מצליחה או תצליח עוד לשנות את הליכוד מבפנים.
  מרצ זה לא הליכוד, נכון, ובתור מפלגה קטנה יותר שמורכבת מקבוצות קטנות, שומרות אלה יותר בעקשנות על הקופות, ו'לכבוש' דבר כזה מבפנים זה יותר קשה, אבל לא בלתי אפשרי.

 15. דן נחושתן

  בדוק נא, הכותב המקופח המשים עצמו דובר בשם כהי העור מול "חוורי הפנים", את בני הדור השני והשלישי. חדל אצלם סדר קיפוח, יש קיבוץ וערוב גלויות ולא רק חוסר זהות עדתית אלא בעיקר אנטי דוברים כמוך, יהיה מוצאם אשר יהיה.
  חדל להנציח את מה שלא קיים או שהולך ומתפוגג כבר זמן רב – מתעורר חשד עמוק שיש כאן עניין לפסיכולוגים לענות בו, שהרי רגשי נחיתות קיימים אצל בני כל העדות והגזעים.
  הבכי, הנהי וההסתה על רקע עדתי נשארו אצל המקופחים המקצועיים ואצל הפוליטיקאים. צא ובדוק ואולי גם למד.
  רצונך להביע נקודה?
  הבא נתונים אמפיריים ואל תזרוק מקרים בודדים. שמעת על החוקר הנאיבי? זה שיש לו הרגשה ומבסס עליה תזות שלמות שאין בן כל תוקף?
  "ככה אני מרגיש" שווה בדיוק למה שזה.
  פנה מקום לדברי טעם שיש בהם תוקף, ואם נכוחים דבריך – תקף אותם. אחרת, מה הטעם? כאותו טעם שיש לאתרי הימין הקיצוני, אנשי כהנא הארור וממשיכי דרכו המנוולים.
  חכמה ותבונה אנחנו מבקשים, ולא הפרחת דעות שריחן עובר אף את הפיירוולז והאנטי-וירוסים…..

 16. איילה סבאג

  למגיבים המגנים על מר"צ אשר זועקים "די להתבכיין" ללא הפסקה ואינם מסוגלים לשמוע את הצד המזרחי מתלונן אני רוצה לומר שאתם שליחי הציבור של מר"צ התנועה האשכנזית הציונית אתם הנצגים שלהם בשטח, ברחוב, בשכונה, בקופת החולים, במחאות, בפאבים ובכל מקום אחר ואתם הם אלה אשר מבטאים ומביאים לידיי ביצוע את המשפט "האישי הוא הפוליטי"!!! הסבר פשוט יותר למי שלא הבין לגמרי: יש את הממסד, התנועות הפוליטיות, המשרדים הממשלתים וגופים וארגונים של הכנסת והממשלה והם רובם הגדול אשכנזים ציונים אשר מחזיקים בשלטון מטרתם היא להנציח את העוני שרוב רובו הם מזרחים ואיך הם מנציחים את העוני ע"י דיכוי, אפליה, הגדלת הפערים וגזענות כלפי המזרחים שהם ערבים, בני עדות המזרח ואתיופים וכו' אז עד כאן זה "תפקידו של הממסד הציוני האשכנזי ואז מגיע האישי הוא הפוליטי שלא רק הממסד עצמו מתגזען ומדכא את המזרחים אלא גם אשכנזים בודדים הנציגים מהשטח אשר למדו את דרך התנהגות הממס הציוני האשכנזי ומיישמים אותו בשטח הלכה למעשה כמו שהזכרתי למעלה ואז זה נחשב לדיכוי של אחד על אחד. עושים עבודה יסודית ומארוגנת מאוד האשכנזים הבודדים וגם האשכנזים בעלי התפקידים. אז נתבכיין עד מתי וכמה שאנחנו רוצים נזעק ונצעק בקולי קולות ולא נמשיך להיות ליצני החצר שלכם לא נהייה אלה שיבדרו אותכם ולא נהייה המטופלים שלכם. לכו וחפשו חום בצל האימא הפולניה הקפואה שלכם ולא נסלח ולא נמחל …

 17. דן

  מת על הציניות שלך, בביוף. ואתה גם צודק בכל מילה.

  אבל באמת, מעניין אותי לדעת: מה אתה אומר על חד"ש? ועל הרשימה שנבחרה? (ובעצם, צמרת הרשימה, כי יכול להיות שיש להם פוטנציאל לעוד מנדט או שניים ולא ברור מי יעמוד שם. זה אם הרשימה עצמה לא הרסה את הפוטנציאל)

  לדעתי הזהויות הפרסונליות מאוד משנות, ולאו דווקא הזהויות העדתיות. חסרונה של מועמדת אשה בולט מאוד בחד"ש. מה זה בולט? צועק. ואגב, בניגוד ליסמין שהגיבה מעליי, אני לא הייתי ככה מבטל את ההבדל בין להכניס אשה יהודיה ואשה ערביה – לדעתי יש חשיבות רבה לכך שתהיה אשה ערביה ברשימת חד"ש לכנסת, והם עושים עוול גדול שהם לא הכניסו אחת בתור מספר 2. זה כשלעצמו היה נותן להם דחף אדיר, שלא לדבר על פרסום. אם אני צריך לבחור בין מספר 5 שתהיה אשה ערביה לבין מספר 5 יהודי או יהודיה, אין לי ספק שהם צריכים להכניס אשה ערביה, למרות שבאותה מידה חבל שאין 2 יהודים בחמישייה הראשונה, מה שהיה עשוי לפתוח אותם לקהלים חדשים ודווקא להגדיל את מספר המנדטים הכולל.

  (למי שלא בעניינים: מועצת חד"ש בחרה רק את 4 המקומות הראשונים. המשך הרשימה נותר פתוח, וייקבע באמצעות "ועדה מסדרת")

  ואם אתה באמת הולך לענות לי – נראה לך שיש סיכוי לראות מועמד מזרחי בחד"ש בבחירות הבאות? (זה הרי יהיה עוד שנתיים שלוש, בטח לא ארבע). יש מישהו שיכול להרים את הכפפה? אני הייתי רוצה לראות מזרחית או מזרחי עם אמירה ונוכחות, לא מישהו מהמנגנון של המפלגה הקומוניסטית שהוא במקרה בן להורים מזרחיים. מישהי מאחותי, מישהו מהקשת, מישהי מוכרת וידועה ועם אג'נדה ברורה.

  כשחד"ש קמה היה שם את צ'רלי ביטון, אבל אז זה נתפס בתור פילוג של הצ'אנס האחרון של הפנתרים להיכנס לכנסת בתור מפלגה עצמאית. היום חד"ש התחברה עם תנועת תראבוט, וראובן אברג'יל הוא חלק מהתנועה – זה היה יכול להיות מדהים לראות אותו בתור מספר 5 (אבל כבר דיברנו על זה – עדיף אשה ערביה אפילו על ראובן אברג'יל). יש הצעות אחרות?

  מישהו רוצה להרים את הכפפה? זו לא מפלגה גדולה, אם מזרחי הצליח להשתלט על מפלגת העבודה, אז אוסף מזרחיים יכול גם להצטרף ועד הבחירות הבאות להוות כוח משמעותי בחד"ש. הדרישות שלנו יכולות להיות צנועות: אשה ערביה בתור מספר 2, ומזרחי או מזרחית איפשהו בהמשך החמישייה הראשונה.

 18. אביעד

  אין חדש בחד"ש. רשימה שכולה אכזבה.
  אין נשים, אין מיצוי של המומנטום שהחל חנין בציבור היהודי.
  חד"ש בחרה להישאר בגטו הערבי. החמצה גדולה לצערי.

 19. שור

  מרץ היא מפלגה גזענית מיום הקמתה,
  די מגוחך שמפלגה מתאחדת עם אנשים שהם ליבת קהל התומכים פחחחחחחח

  בבחירות הקרובות אזרחי ישראל יביסו את השמאל הקיצוני וההזוי (קדימה-עבודה-מרץ),
  כי לרבים רבים נפל האסימון גם בנושא הבטחוני וגם בנושא החברתי,

  שור

 20. מאירה אזלואי

  בדרך כלל אני מוצאת בך כותב נבון וחד הפעם לטעמי פיספסתה ובגדול! רן כהן לא זקוק לדבריך, במקרה זה בניגוד למקרים אחרים לשייכותו העדתית אין כל קשר למסלולו וכאן אתה נופל לטענה הנפוצה שאנחנו השחורים תולים הכל בצבע ובגזע. לא הכל תלוי או קשור בזה יקירי לבזבז את הטיעון הזה במקרה כה מופך זה בעצם לירות ברגל לשיח העדין הרגיש והכה חשוב.
  חבל אתה פוגע בעמל כולנו לשים באופן מדוייק את סוגיית הגזענות באשר היא ובפרט בעניין העדתי על סדר היום החמקני.

 21. ע' לבובליל צופיה

  בקשתכם נדחית. לא נפסיק להתבכיין ולבכות את קרבנותינו הרבים. בקשה זו שלכם מאיתנו משולה לבקשה של הפלסטינים מאמא של גלעד שליט שתשכח ממה שקרה ותפסיק להתבכיין. עד שלא יושבו חטופי תימן ומרוקו להוריהם ועד שלא יפוצו כל קרבנות ילדי הגזזת וילדיהן לא נפסיק לבכות, שלא לדבר על כל קורבנות ההסללה וההסכלה שיצרה מערכת החינוך הגזענית, עד שילדינו לא יזכו לחינוך הוגן ולשויון הזדמנויות אמיתי. אלו רק חלק מהפשעים שלא ימחו גם אם תמשיכו עוד 1000 פעם לומר לנו "תפסיקו להתבכיין" וגם אם תמשיכו להדחיק ולהכחיש את השואה התרבותית שעשו לנו כאן .
  לניסים מוסק,
  נדמה לך שאשכנזים לא מבינים. הם מבינים ועוד איך אבל מעדיפים להשתיק ולהכחיש. תראה איך כל החרדות עלו פה לדרגת היסטריה לאומית כשראו איך המוני מזרחים באופן דמוקרטי ממליכים להם מלך מזחי אחד שקוראים לו בובליל. תראה כמה כתבות ומאמרים ומאמצים הם השקיעו במסע ההפחדה נגדו. תראה איך הם התגייסו לטובת שפרה והפעילו את כל אמצעי הלו"פ (לוחמה הפסיכולוגי) ובלבד שלא תגלה הבחירה של ההמונים (הכרעת הרוב) את העובדה המאוד בסיסית ופשוטה שהאשכנזים הם בסך הכל מיעוט ששולט פה בכוח, קוראים לזה אוליגרכיה בעולם אבל פה מכנים סוג כזה של משטר שהוא טוטאליטרי (ה"אח הגדול" שולט בנו הרי מכל פינה כבר 60 שנה) "מדינה יהודית דמוקרטית" . הם הכי מפחדים מדמוקרטיה כזו שבה יתאפשר להצביע לראש ממשלה מזרחי/ית ישירות ללא תיווך המפלגות (מפא"י או חירות, שתיהן מפלגות אשכנזיות שנוסדו ע"י יוצאי פולניה בעיקר) או תיווך בית המשפט (פרשת דרעי, פרשת איציק מורדכי, פרשת אבוחצירא וכל מי שניסה או ינסה לרוץ לראשות ממשלה פה. זו הבובליפוביה האמיתית שלהם.

 22. תמר

  מה שנובע ממאמרו של מאיר בביוף הוא שאני וכל בעלי זכות הבחירה במר"צ היינו צריכים, בעודינו עומדים מאחורי הפרגוד וכף ידינו נעה מפתק לפתק, לומר לעצמינו כך (למשל בבחירות האחרונות): חיים אורון מנוסה יותר מרן כהן, חיים אורון מייצג בעיני טוב יותר את דעותיה של מר"צ ואת דעתי שלי מרן כהן , חיים אורון ימשוך בוחרים למר"צ במידה רבה יותר מרן כהן, חיים אורון עשה יותר למען החלשים מרן כהן. אבל חיים אורון הוא אשכנזי קיבוצניק ואילו רן כהן הוא יליד עירק ועורו שחום (ממש סעיד אמיתי) אי לכך ובהתאם לזאת אבחר ברן כהן שמא אחשד חס וחלילה בגזענות.
  במציאות,לפי בביוף, אמרנו את הנ"ל אבל בהיפוך השמות. כלומר בחרנו בחיים אורון מכיון שהוא אשכנזי קיבוצניק למרות שבתכונות הרלבנטיות רן כהן עולה עליו.
  מאיר בביוף בעצם מאשים אותנו לא רק בגזענות אלא גם בטפשות ובראיה צרה וחד מימדית. ואין אנו כאלה.
  גזענות אינה נחלתם של המקפחים בלבד. קביעת דיעה על אדם על פי מוצאו, צבע עורו, מינו,צורת הלבוש שלו, גילו , מקום מגוריו וכו' זו תכונה אנושית וטבעית שכל אחד מאיתנו מכיל אותה במידה זו או אחרת. מר"צ היא מפלגה שמנסה ומצליחה במידה רבה להתעלות מעליה ולהתייחס לכל אדם באשר הוא (או היא) אדם. זה הולך יחד עם התפיסה הסוציאליסטית שהיא השמאל האמיתי, המקורי, (לא זה שתומך בהחזרת שטחים), וגם עם התמיכה בהפסקת הכיבוש והשליטה הלא מוסרית על 3 מליון בני אדם.

 23. מיכה רחמן

  אני מסכים עם העובדה שמר"צ שייכת ומאפיינת את השמאל האשכנזי. אבל הראיה החזקה ביותר לכך שכחת בני, והיא היחס שקיבל סעדיה מרציאנו בגרסה הקודמת של מר"ץ – בשל"י. כמי שחוה את הפרשה ההיא אני יכול לומר שה"משהו" הבלתי נתפס (תרבות ארגונית-מפלגתית, דרכי התנהגות וגו') היו שם, ובכל מקרה, איכשהו לא הצליחו להתמודד עם התופעה המזרחית ה"לא-נחמדה" הזו. מר"צ כאמור ירשה את של"י גם במובנים האלה. אני מסכים גם שההתארגנות של הקיבוצניקים ושאר חברי מר"ץ לתמוך בג'ומס היה בה משהו בחזקת הוא לא משלנו. אבל, צריך לדייק לגבי המחלוקת העיקרית שעשתה את רן כהן לאחד שאינו משלנו. וכאן בני יקירי, צריך לראות את המציאות בראייה רחבה ומורכבת יותר לא רק פוליטיקה של זהויות אתניות קיימת בעולם אלא גם הרבה זהויות ופוליטיקות אחרות מלבד העדתית. רן כהן הוביל במר"צ קו חברתי רדיקלי יותר וזה היה בעוכריו. רן כהן הוביל בזמנו את המאבק על הדיור הציבורי שבו דווקא הצליח להתחבר לסעיד הרדום שבתוכו (בפועל דה פקטו). הוא ארגן מאות דיייר דיור ציבורי מזרחיים, ובספרו גם חזר לעברו כעולה חדש מעיראק, שהוריו חיו בשיכון ציבורי דל. בודאי שרן לא הגיע לאידיאולוגיה של מאבק מזרחי נוסח הקשת הדמוקרטית המזרחית אבל הוא היה קשוב יותר לבעייה המזרחית מאשר חבריו במר"צ. מה שעשה אותו לא משלנו הוא גם המאבק החברתי שלו. וגם, בסופו של דבר, העובדה ששוב אינו קיבוצניק. ההצבעה של הבלוק המפ"מי לשעבר חברי הקיבוץ הארצי, חברי קיבוצים בכלל, נתנו לג'ומס יתרון. וכן המרכזיות של ג'ומס לעומת הרדיקליות של כהן. במילים אחרות, צריך לראות גם את הצדדים החיוביים שבגללם הפסיד כהן. רדיקליות חברתית אפיינה אותו כחבר כנסת, וחוק הדיור הציבורי היה אחד החוקים החשובים שנחקקו במוסד זה.

 24. נמרוד ברנע

  א. כאשר רן כהן התמודד בפריימריז 2003 הוא זכה לתמיכה חסרת תקדים בעוצמתה מצד הגזען הלבן לכאורה יאיר צבן.
  ב. מוסי רז הוא לא "מזרחי מוכחש" חדש שמרצ המציאה – אלא חבר פעיל ברצ מאז יום שחרורו מצה"ל, שכיהן כמזכ"ל שלום עכשיו, מזכיר סיעת מרצ בכנסת וחבר כנסת מטעם מרצ בין השנים 1999-2003.
  ג. המבחן אשר מר ביביוף מציג לנו הוא פשטני ולא מתוחכם ואך ורק עוסק במוצא. האין מזרחים שמימשו את מדיניות ההגמוניה הניאו-ליברלית היטב דוגמאת סילבן שלום, שאול מופז ושאר נבלות? אפילו סמי שלום שטרית המציא מבחן מתוחכם יותר והוא הפיכת האשכנזיות לאידאולוגיה – או ליתר דיוק "אשכנזי ציוני". המבחן היחיד שצריך להיות לנבחר ציבור הוא עמדותיו ומעשיו ולא מוצאו. אילן גילאון תרם לשבירת ההגמוניה הניאו-ליברלית, לזכויות העובדים ולהגדלת תקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך יותר מרוב הח"כים המכהנים והוא יליד רומניה.

 25. מתי

  לפני כמה ימים נכחתי בחוג בית של ג'ומס ב"ירקון שבעים" והוא נלחם בכל הכלים שיש לו על כך שיש לו מפלגת מרצ חדשה. אך הוא לא הצליח לשכנע את המאזינים ומאזינות כי הוא באמת מלביש משהו חדש. הוא מאוד רוצה "להגיע" למגזרים של הנשים, המזרחים, הערבים, הוא מאוד רוצה לדבר בסוציאל דמוקרטיה. אבל הוא נשאר בדיבור מוכחש לגבי חוסר היכולת של מרצ להיות רב תרבותית ולאבד מהקהלים המסורתיים שלה ומהזהות שלה עצמה.
  התווכחנו איתו ללא הרף ובמהלך השיחה נפלט לו "מה אנחנו נאבד את ה'אנחנו'" כשבקשנו ממנו באמת! לשנות את הייצוג המפלגתי. אותו "אנחנו" שדרכו הוא מזהה את מי הוא רוצה להכניס למפלגה מבלי באמת לשנות את ערכיה וקהליה.

  לקראת סוף הדיון אמרתי לו שאנו זקוקים למנהיגים אמיצים. כאלו שלא יבחרו במודע לשחזר ולשכפל את העבר והקולות ההגמוניים אלא יעזו לעשות צעדים שלא אפשריים במפלגה. ובין השאר אמרתי שהויתור של מרצ החדשה על מתן שריון ליוסי יונה ויוסי דהאן הוא חוסר היכולת להבין את הפוליטיקה.

  בביוף צודק בביקורת שלו, שאלות של אתניות, ייצוג, רב תרבותיות, צבע, סטטוס של תרבות אחת לעומת שניה, והדרך בה מרצ "החדשה" מזהה את עצמה ואת הקהל הפוטצינאלי שלה מונעות ממנה באמת לייצר שמאל רב-תרבותי.
  אני חושב שמרצ לא באמת רוצה לדבר על רב תרבותיות ואני רוחש כבוד לג'ומס על פעילותו החברתית וגם לגילאון אבל זה לא מספיק. אי אפשר לדבר על מעמד ולא על פמיניזם, אתניות, דו-לאומיות ועוד. אי אפשר לדבר למצוא כבישים עוקפים לעיירות הפיתוח והכפרים הערביים (בדרך לצימרים המיוחלים) באמצעות שיח ליברלי על "אובדן" בית המשפט העליון ובעד הכיבוש ולהזניח את המאבק החברתי …

  בביוף צודק בלא מעט מההבחנות שלו ואני בטוח שהוא לא מהותני לגבי הגדרת המזרחי או האשכנזי וכד'. בשיחה עם ג'ומס שהיה אמיץ ולא התחנף אלינו כפי שפוליטיקאים נוהגים לעשות, אי אפשר שלא היה לשמוע את הדחייה שלו את כל השיח של ש"ס ולא רק מהבחנות הנכונות שלו כלפי התנהלותם החברתית והדרדרותם הימנית ביחד עם כל החברה (התעקשות על מלחמה עם החמאס, וירושלים (כבושה) ומאוחדת)

  בין השאר שמעתי היטב כיצד ג'ומס דיבר על הרב עובדיה יוסף והקמעות או על מדוע הבוחרים המזרחים שוב רצים אחרי נתניהו. הכול היה מותר לו לומר. אבל קשה היה לשמוע קמצוץ של ביקורת עצמית והבנה את הדרך הקשה שעשה עמיר פרץ בניסיון לשנות את המבנה הלא חברתי של ה"עבודה" והצלחתו להביא כשישה מנדטים ויותר מהמעמד הנמוך – קהלים שמעולם לא הצביעו לעבודה. הוא אפילו לקח את הניסיון הכושל של אהוד ברק להתנצל, במקום זאת הוא פתח וסיים בשיח צדקני שלא "מבין" מדוע אף אחד לא ממהר להצביע למר"צ בימים שכל המועמדים לראשות הממשלה לא פוצים את הפה בנושא הפערים המתרחבים ושאר אסונות מתרגשים ומתקרבים לפתחנו.

 26. גאיה

  אם אני טועה, אבל התגובה לא אמורה להיות פוליטית? זאת אומרת ליזום אלטרנטיבה למרצ הגזענית והאיומה? כמה מערכות בחירות עוד תישמע הביקורת האימפוטנטית הזו?

 27. מכלוף

  "אנשים רבים מאוד חושבים שהם חושבים, כאשר הלכה למעשה הם רק מארגנים מחדש את הדעות הקדומות שלהם"
  אדוארד מורו

 28. איילה סבאג

  אז לדעתך תמר "קביעת דיעה על אדם על פי מוצאו, צבע עורו, מינו, צורת הלבוש שלו, מקום מגוריו וגילו זו תכונה אנושית וטבעית שכל אחד מאיתנו מכיל אותה במידה זו או אחרת" בואו נבדוק וננתח את הדברים של תמר כאשר אתה פוגש אדם עם בגדים (צורת הלבוש שלו) מלוכלכים וקרועים מיד אתה חושב וואלה זה איש עני וגם מלוכלך לאא נעים להיות בחברתו מראש אתה לא תהייה חבר שלו וגם אם תוסיף לשקר ותגיד שאתה מנסה להתעלות מעל התכונה הזו אתה לא תזמין את האיש בעל הגדים הקרועים ובלויים לביתך! מקום מגוריו של אדם כאשר הוא בא משכונת מצוקה וביתו הוא רק ריבוע מרכבת המוות של השכונות מיד תחשוב וואלה זה לא התקדם בחיו נשאר תקוע ומי הם שכניו וחבריו ולא יעזור לך השקר שאתה תנסה להתעלות מעל התכונה אז גם זה שמקום מגוריו הוא כזה נמחק! מוצאו של אדם כאשר הוא מרוקאי אתה מיד תחוש את מה שסופר לך על העדה המרוקאית, שהם זונות והביאו את הזנות לארץ ושהם ברברים וחסרי תרבות…..
  דווקא מר"צ היא התנועה אשר מנסה להתעלות מכל תכונה זו??? דווקא מר"צ היא התנועה האשכנזית הגזענית השמורה ומשומרת על ידי כל הגורמים החזקים הקיימים. האם דלתות הקיבוצים שלכם היו פעם פתוחות בפני מזרחים בעלי משפחות ברוכות הילדים וחד הוריות. אתם הם הגזענים ואתם הם המדכאים ואם את רן כהן שנחשב לאליטה שבעליטת המזרחים המסתם מקרבתכם מי הם אלה האחרים שלא משכילים ושלא כותבים ספרים שלא תתגזענו. נודף מכם ריח של גזענות מקילומטרים שימרתם את ריח הנפטלין שהביאה הסתא שלכם והורישה לכם אותו בקרירות רבה.

 29. מזרחי/מזרחן/מיזרוחין

  עם כל הכבוד למאבק הזהותי- מזרחי ולנושאיו ההירואיים, הרי שמזמן רצויי היה להכילו כחלק ממערכה הרבה יותר רחבה, עמוקה, שוצפת וקוצפת. כבר פגשתי בחיי מזרחים שתפיסת עולמם ואורחותיהם הם בבחינת אוייב של ממש לדלת העם המזרחית. כבר פגשתי שיכנוזים מוחלטים שהם הרבה יותר רגישים לסבל של אנשים באשר הם אנשים.
  ועוד הערה: אין ספק שהמיזם של צבן ופרופ' יובל לוקה בחסר, אך עם זאת, אין שום גזירה שווה בין יובל המנופח משהו לבין ברינקר הענו ואוהב האדם. בביוף, הכל אנשים, תניח לצבעים.

 30. ירדנה אלון

  אוהו,אני הולכת להיות בוטה וחצופה,(ומקווה שעורכי האתר יסכימו לכך)לכל האירופוצנטרים (הפרידמנים או האשכנזים) שמבקשים מאיתנו המזרחים(הימתיכונים להגדרתי האישית), להפסיק "להתבכיין" ולהתקרבן,ובקיצור לסתום את הפה ולא לדבר על הגזענות הגלויה והסמוייה של "האליטות התרבותיות" ולקבל את הלהג והעילגות המחשבתית של "השמאל הציוני" דוגמת מרצ,כתורה מסיני .
  אני מסכימה, אני מוכנה,לסתום את הפה ולהפסיק "להתבכיין" ו-"להתקרבן" אם גם אתם תפסיקו לעשות את אותו הדבר.
  מה דעתכם להפסיק להתקרבן ולהתבכיין בכל מה שקשור לנושא השואה למשל?ולעשות מזה הון פוליטי,כלכלי,מיליטריסטי ולהפוך את בני הארץ הזאת "לבשר תותחים" כדי ששוב שואה דוגמת מה שקרה בגרמניה לא תקרה שוב?
  מה דעתכם להפסיק לספר את אותו הסיפור ולהאחז בשיניים ובציפורניים בנרטיב היהודי שכביכול רק היהודים ובעיקר יהודי מזרח אירופה נרדפו? וכי רק היהודים המזרח אירופאים נרצחו באופן שיטתי ודבר כזה לא קרה לעמים אחרים?לא קרה במחוזות אחרים?לפני זמן לא רב יצא לי לראות סדרה של הבי.בי.סי. על "ההיסטוריה של הגזענות" סידרה מצויינת שבה מתעמתים ומאמתים הבריטים את העוולות שגרמה אירופה (כל אירופה,הבריטים,הספרדים,הפורטוגזים,הצרפתים,הגרמנים,ההולנדים,הבלגים) עם הגזענות והג'נוסייד שהם יצרו כלפי האפריקאים,האינדיאנים,ההודים,תושבי האיים הקאריביים, ועוד ועוד עמים ותרבויות שהוכחדו והושמדו באופן שיטתי ע"י האימפריאליזם והקולוניאליזם האירופאי, וזה היה שיטתי ו באופן לא פחות נמרץ וזה התחיל לפני כחמש מאות שנים,וזה הופנה לא כלפי יהודים,אלא כלפי עמים אחרים שלא היו יהודים השואה שקרתה ליהודים בשנות מלחמת העולם השנייה הייתה עוד חולייה בשרשרת של השמדת עמים וגזעים ותרבויות ע"י אירופה הנאורה,התרבותית,המערבית, אבל הם (קורבנות הגזענות וההשמדה ההמונית) לא היו יהודים מזרח אירופאים אז זה לא נחשב.
  שלא לדבר על מה שעשתה סין לעם הטיבטי בשנות החמישים של המאה הקודמת ועודנה עושה.(רק בשל היות הטיבטים בודהיסטים שזה בניגוד גמור לאידאולוגיה הקומוניסטית של השלטון בסין)
  אז כל זה לא נחשב ולא מובא בחשבון, רק "את היהודים רדפו" ורק "אותם השמידו" ו-"שואה כדוגמת זאת שקרתה ליהודי מזרח אירופה לא היה משלה ולא היה כדוגמתה".
  זה הנרטיב הקורבני שלכם, ויהיו שאף יאמרו "הבכייני" שלכם,
  אז אם אתם רוצים שאני אפסיק לדבר על הגזענות שלכם,הגלוייה והסמוייה כלפי כמזרחית, ואפסיק "להתקרבן"ולהתבכיין" ולהגיד תודה שיש מדינה ישראלית,עצמאית,אוטונומית וש"עם ישראל חי" ושזה בזכותכם ואתם גאלתם אותנו ובסך הכל "היצלתם" אותנו המזרחים מצפורני האיסלאם "הפרימיטיבי" לעומת אירופה המהוללה והנאורה.
  אני יכולה לומר לכם את אותו דבר, תגידו תודה שניצלתם שנגאלתם שאתם חיים (רובכם הגדול בכלל לא רע,העוצמות הכלכליות פוליטיות שאתם מחזיקים בהן מאפשרים לייאוש שלכם להיות יותר נוח)
  אז כשאתם תפסיקו לעשות הון פוליטי וכלכלי מהאסון הזה של השואה (ולא משתמע מדברי שום הכחשה בנושא, השואה אכן הייתה ,והיא הייתה הזוועה בהתגלמותה),
  אני אפסיק "להתבכיין" ולהתקרבן" על הגזענות והניצול הפוליטי,תרבותי,כלכלי.שלי כמזרחית
  ואז אולי ניתן יהיה לשבת ביחד ולחפש נרטיב חדש ואחר לסיפור הישראלי.

 31. צבי בן-דור

  שתי הערות קטנות:
  1. מוסי רז הוא אכן אדם הגון ובלי קשר לעמדתי כלפי מרצ יש לברך על כך שהוא וגילאון ישובו לכנסת (כמובן, אם מפלגת הסלבריטים חסרת התכלית, התוחלת, הטעם והתועלת שהקימו עוז ואורון לא תקלקל להם).

  2. אוליביה מועלם חדת העין והלשון. איני יודע מי את, אבל אין כמו הקול המזרחי שלך בשבועות האחרונים.

 32. אסף לוץ

  השואה ייחודית במושאיה ממדיה וביצועה. זה לא אומר שלא בוצעו ג'נוסיידים כלפי עמים אחרים זה כן אומר שהשואה ייחודית.קצת צניעות ולימוד היסטורי לא פגמו מעולם ביכולת להביע דיעה.
  בביוף, כל הכבוד אתה צודק. מרץ מפלגה גזענית, הציונות היא אשכנזית וגזענית, וצבן הוא בכלל ארכי גזען. הנימוקים שלך שפתיים יישקו- משכנעים לאללה. אז תגיד, בתור ציוני (לא יודע איך אני מסווג עדתית) שלא רוצה להיות גזעני, על איזו מפלגה לא גזענית או הכי פחות גזענית או הכי מקדמת אי גזענות, ועדיין ציונית אתה ממליץ?

 33. המזדמן

  איזה קישקוש. כהן הוא נץ, ח"כ שלא הצליח לסחוף אחריו את התנועה, ותותח קלישאות נייד. מה הקשר הזה לצבע העור שלו? למה בגלל שהוא מזרחי מגיעה לו הבכורה? הגישה שלך בביוף היא גזענית ומתנשאת. ללא קשר, גם המינוי של אורון הוא בעייתי, במיוחד נוכח רצונו למרכז את המפלגה (ע"ע המצטרפים החדשים). זה צריך להיות הדיון המרכזי.

 34. איילה סבאג

  אחות, שלא תעיזי לחשוב על הכיוון של לשבת ביחד איתם… הם מתים על הקטעים הללו ועושים מזה "סרט דרמטי" זה מחזק להם את האגו ומטשטש להם במעט את רגשי האשמה הכבדים אשר רובצים על ליבם מראש הם באים עם התחושה שהם עושים לנו טובה גדולה והנה הם כביכול יורדים אל העם ונפגשים עם המזרחים. נכון להיום לאחר נסיוני וההכרות המצויינת שלי איתם מכל הבחינות ולעומק אל לנו להסכים לשבת איתם כי לא יצא מזה שום כלום הם ישלפו את המשפט הנצחי "תעשו משהו עם עצמכם, ותפסיקו להתבכיין, מעבר לזה לא יהיה חיבור ולא גישור עד שהם האשכנזים הציונים יודו ויגידו בקול רם "אנחנו גזענים בני גזענים עשינו טעות אתכם ואנחנו רוצים לתקן" ברור שהם לא יגידו זה כמו השמאל האשכנזי הציוני שמחזיקים בשלטון וכביכול מנהלים משא ומתן לשלום עם הפלסטינאים ובעצם מבודדים אותם מעבר לחומות ומרעיבים אותם …

 35. אייל גרוס

  זה מה שכתבתי אצל מתי שמואלוף כשפרסם את תגובתו לדברים אלו.

  ספר לי מי האלטרנטיבה שלך ? כלומר איזה מפלגה יש שמחוייבת גם לסוציאל דמוקרטיה, גם להיות נגד הכיבוש, וגם לשוויון אזרחי לנשים גייז וכו', וגם לסביבה אבל בהיבט החברתי של סביבה. וגם שיש לה אפשרות כלשהיא להשפיע. כלומר לא עם אפס סיכוי לעבור את אחוז החסימה.

  ולא אהבתי אצל בביוף את זה שיש לו מדד מי הוא מזרחי מספיק "אמיתי" ושהוא ישפוט את רן כהן או מוסי רז אם הם מספיק מזרחים טובים וכו'.
  ברור שצריך ייצוג יותר מגוון במרצ, אבל כמו שהגיבו לבביוף. גילאון האשכנזי וגם ג'ומס יותר טובים לנושאים חברתיים מאשר מופז או שטרית.

  ולגבי הדרך שעשה פרץ – הרי הוא מכר את נשמתו כאשר במקום לומר ששינוי סדר היום משמעו לומר שכראש מפלגה זה לא פחות כבוד שיעסוק ברווחה ולקחת את תיק הבטחון, ומה הוא עשה בתפקיד הזה כולנו זוכרים.

  ולגבי הצורך לדבר על אתניות, פמניזים וכו' – נכון, ובכל זאת מי החכ שהכי מדבר על פמינזם?גלאון שהיא במרצ.

  ושיח נגד הכיבוש אינו רק "ליברלי", כבר הרבה פעמים אמרתי שהמאבק בכיבוש הוא בעיני מאבק סוציאל-דמוקרטי מובהק. ועל הקשר בין הכיבוש והניאו-ליברליזים עמדו רבים וגדי אלגזי עשה זאת בצורה חזקה במיוחד בעניין הגדר.
  http://www.hagada.org.il/hagad….ile=article&name=News&sid=4143
  והרמיסה של הפלסטינים היא גם כלכלית סוציאלית וגם דמוקרטית.

  אני מסכים שחבל מאוד שאנשים כמו יוסי דאהן ויוסי יונה לא ברשימת מרצ והיו מוסיפים לה הרבה ובכל המהלך האחרון קיוותי שהם יצטרפו, ואם כבר משריינים לאנשים מבחוץ הם מהחשובים ביותר שאפשר היה להוסיף. אין לי אגב מושג אם הם היו מעונינים/מסכימים, ואיך הדברים התגלגלו.

 36. יואש

  בביוף הפשיט וקירקף את רן כהן והחזיר לו את הסעיד הנשכח/חבוי. ירדנה אלון רוצה להיות בוטה ומצדיקה התקרבנות מזרחית שאפשר יהיה להסירה אם וכאשר האשכנזים יוותרו על התקרבנותם ה"שואתית".
  חברים מזרחיים יקרים ונבונים, "ככה לא בונים חומה" בודאי לא בפוליטיקה. יש כל כך הרבה אנשים מוכשרים, ישרי דרך, משכילים וחכמים שהם מה לעשות, מזרחיים! אז במקום לבטוש בקרקע, להתפתל, להטיח אשמות או לבכות, אפשר להתארגן כמפלגה או כחלק ממפלגה ולעשות קואופטציה מבפנים כמו שמישהי הציעה כאן בהעוקץ (ראה מקרה פייגלין).
  מדוע שהפוטנציאל הענק הזה שרן כהן הפגין בעבודתו הפרלמנטרית גם בלי להיות ראש המפלגה/סיעה יבוזבז על ריק?
  האם רן כהן היה עושה יותר אילו נבחר לראש מרצ? תמהני. רן היה אידאליסט ועקבי בכל פעילותו. מוצאו היה ידוע, הוא לא התכחש לו ולא דרש "אפלייה מתקנת" למזרחיותו. יתרה מזו, הנציגות המזרחית בכנסת פרושה על כל קשת המפלגות כמעט, מה שמזכיר לכולנו שהמוצא הוא רק משתנה אחד מתוך רבים שקובע את התפיסה האידיאולוגית, המוסרית, האנושית ואת האינטגריטי לחתור אליהן בהגינות ובדבקות. אז בבקשה מאיר בביוף, אתה יכול להמשיך ולהטיף לכל שומע על מזרחיות מקופחת. זו זכותך ואולי גם חובתך אבל אם אתה חושב גם חשיבה פוליטית שמעונינת בייצוג פוליטי ראוי, כדאי לך גם לשקול גיוס כוחות מקרב המזרחיים החושבים כמוך להקמת מפלגה בישראל שתתמודד עם המשימה הנכבדה הזו.במקום לזרוק בליסטראות על מפלגות לא ראויות, גבש כוח פוליטי אחר מבטיח.

 37. שרון

  והוא נבחר למקום הראשון. מה זה משנה המוצא שלו?
  מרצ מציגה אנשים טובים בסך הכל ותפיסת עולם סוציאליסטית וסביבתית. אז נכון שיש קצת בעיות תדמית אבל זה לא קריטי.
  התכנית למלחמה בערוץ 2:
  http://www.tapuz.co.il/blog/viewEntry.asp?EntryId=1387861

 38. יואל קורנבלום

  ראשית השואה באמת הייתה ולכן צריך להמשיך לדבר על זה ולא לשכוח. אני שמעתי על השואה ממקור ראשון, כלומר מההורים שלי וחבריהם שהם ניצולי שואה. תנסי את לגדול כילד ולדעת שכל הסבים והסבתות דודים ודודות ובני דודים נשרפו בשואה וספרי לי אחר כך על ההרגשה. אז מותר לדבר על זה וגם לא להפסיק. מצד שני אפליה ממסדית נגד המזרחים, כפי שכמה ואולי גם את טוענים, לא קיימת לכן לא צריך להתבכיין על זה כי זה לא קיים. זה לא אומר שאין אפליה היא קיימת והיא אחת התכונות המחורבנות של המין האנושי. כולם מפלים את כולם במיוחד כשהמצב קשה. גם הורי וגם את חבריהם וגם אותי היפלו לרעה אם בעבודה או במקומות אחרים אבל אני וגם הורי מעולם לא טענו שיש כאן אפליה ממסדית אלא פשוט הבנו שנתקלנו בכמה מופרעים ולא עשינו הכללות. ואם כבר בשואה ובאפליה עסקינן מה דעתך על עשיקת ניצולי השואה מכספי הפיצויים המגיעים להם? אם יש אפליה ממסדית אז זאת אפליה ממסדית. אז מה אפשר לעשות כולם אשכנזים וכולם "בוגרי" השואה ואני בטוח שאם היה לך זמן היו מזכירים לך כמה עובדות נשכחות.

  גם יהודים יוצאי מדינות ערב סבלו אפליה ופוגרומים במדינות ערב אבל מה שאני קורא באתר "העוקץ" הוא עד כמה יפה היה במדינות ערב ועד כמה נחמדים הערבים. בעצם כולם רוצים להתחבר לפלסטינאים (הערבים) או לחזור למרוקו או מצרים וכן הלאה. אז אני קצת מבולבל, הייתה אפליית יהודים במדינות ערב או לא? היה טוב שם או לא היה טוב שם?

  בקשר לרדיפות והשמדה של עמים אחרים כפי שכתבת צריך לדבר על זה אבל זה לא סותר דיבורים על שואת העם היהודי. לי נדמה שאת מציעה שאם לא ידברו על שואת העמים האחרים אז אסור לנו לדבר על שואת העם היהודי.

 39. ירדנה אלון

  לאיילה – אני מבינה את דאגתך לי ואת חששך דברייך מזכירים לי שיר נפלא של מרגלית צנעני שנקרא "חומות חימר" מתוך האלבום המצויין שלה שאף הוא נקרא כך,אני בטוחה שאת מכירה הן את השיר והן את האלבום ומתענגת עליו לא פחות ממני, על כל פנים רציתי להודות לך על דאגתך דאגת אחות ושותפה לגורל. אבל אני באמת ובתמים (אולי תמים מהמקום של תום לב שאני לא רואה בזה שום דבר רע) מאמינה שיבוא היום ונשנה את הנרטיב הציוני-אירופוצנטרי לנרטיב ישראלי ששורשיו נטועים עמוק עמוק כאן בארץ כנען עם כל המורשת והתרבות המפוארת שהיו כאן לא רק מנקודת המבט היהודית-דתית,ואז כשהנרטיב ישתנה ישתנו גם נקודות המבט, ייושרו ההדורים ונוכל להתבונן בקולקטיב שאנו חיים בתוכו ואנו חלק ממנו לא ממבט של אשכנזים-מזרחים-יהודים-מוסלמים-נוצרים-דרוזים-באהיים ועוד דתות ולאומים שבחרו לחיות בכברת ארץ כנען של אז וישראל של היום, אלא ממקום של בני הארץ הזאת הילידים שהמשותף להם היא תרבות ומורשת שניתן להתגאות בה ולהתחלק בגאווה הזאת ובאהבה הזאת בשויוניות.זה מה שאני רוצה שיהיה,זה מה שאני חולמת שיהיה ,לפעמים חלומות מתגשמים.
  ללאסף לוץ – השואה שקרתה ליהדות מזרח אירופה איננה ייחודית ליהדות מזרח אירופה, ואם כבר לדבר על עובדות אז אני ממליצה לך להשיג את הסידרה הזאת של הבי.בי.סי. "תולדות הגזענות" לצפות בה, או ללכת לספרייה ולקרוא ספרים שעוסקים בנושא של השמדת עמים לאורך ההסטוריה האנושית באופן שיטתי) ולראות שהעובדות הן אחרות ושונות ממה שלימדו אותנו לחשוב שזה קרה ושזה ייחודי אך ורק ליהודי מזרח אירופה.אז לך תלמד את העובדות על ההיסטוריה האנושית ועל הדעות והפילוסופיות שרווחו בתקופות מלפני חמש מאות שנים ועד לימינו אלה ,ואז תגלה שהשואה של יהדות מזרח אירופה היא רק חוליה בשרשרת הנוראית הזאת של השמדת עמים ותרבויות , חולייה בשרשרת, לא משהו נבדל ומבודל משאר האנושות הבדלנות הזאת היא בעוכריינו לא לטובתנו.
  ליואל – ידעתי,ידעתי,ידעתי, שיבוא מישהו ויעוות את דברי כך שישתמע מהם כאילו אני איזו מכחישת שואה ,(לא ציפיתי שזה יבוא ממך כי אנחנו כבר מכרים די ותיקים באתר הזה),אז זה לא ילך לך הפעם, הדברים שלי כתובים שחור על גבי מירקע, הייתה שואה ,יהודי מזרח אירופה הושמדו באופן שיטתי,אך ראה תשובתי לאסף לוץ, מה שקרה לעמים אחרים לאורך חמש מאות השנים שלפני מלחמת העולם השנייה הביא גם לזה, השואה של יהדות מזרח אירופה זה לא משהו שקרה מחוץ להסטוריה האנושית זה מובנה בתוך ההסטוריה האנושית וחלק אינטגרלי ממנה,
  ההכחשה שלך את העובדה שיש אפלייה מימסדית כלפי מזרחים כבר טומנת בחובה את זרע הפורענות של חשיבה עם סממנים גזעניים (אני לא טוענת שאתה גזען, אני טוענת שצורת המחשבה שאתה מוליך עשוייה בהחלט להוביל לאמירות שמשתמעות כגזענות .) אתה לא מוכן ללמוד את הנושא לעומק, ולקרוא מסמכים ותיעוד רב שנים בנושא אתה מחליט עבורי מעשה של אדנות ש – "אין אפלייה מימסדית נגד מזרחים" ומכיוון שמר קורנבלום פסק כך, עלי לקבל את דעתו הנחרצת כאילו הייתה תורה מסיני, עלי להתעלם מכל מה שאני יודעת , למדתי וקראתי ,בנושא, ולבטל ולהתבטל התבטלות גמורה בפניו ולקבל את דעתו הנחרצת, ולקבל את הנרטיב שהוא יצר עבורי,את הנרטיב שלי הוא לא מוכן לשמוע, וללמוד, זה לא קיים לגבי דידו ומה שלא קיים,לא שווה התייחסות מפני שזאת ברכה לבטלה.
  ואני אומרת לך יואל קורנבלום שכמו שלך יש את הנרטיב שלך, לי יש את הנרטיב שלי,לי יש את הסיפור שלי ולא יעזור לך לטאטא אותו מתחת לשטיח ואם תטאטא את הנרטיב שלי אני אטאטא את שלך
  ולא יעזור לך להשתיק אותו ולהסות אותו אני אמשיך לספר את הסיפור שלי
  זה מה שאנחנו כקולקטיב רוצים?התבדלות ובדלנות?
  זה לא מה שאני רוצה,אני לא מוכנה לחיות בגטו של נרטיב אחד שיצרו ובראו עבורי, אני אדם יוצר ואני רוצה שיהיה לי חלק ונחלה ביצירה ,אני רוצה להיות יוצרת ובוראת ולא יצור נברא ומעוצב על פי צרכיו ורצונותיו וגחמותיו של האדון השליט.
  נסיון חיי לימד אותי שהייכן שיש רצון תמיד יש דרך,ואם לא הדור שלי, אז הדור הבא, או זה שיבוא אחריו, כפי שנאמר במקורותינו "והגדת לבנך", את היסודות כבר הנחנו, את הבסיס כבר הנחנו את זה שום הכחשה לא מצידך ולא מצד הדומים לך בדרך המחשבה לא יכולים לקחת מאיתנו,

 40. ג. אביבי

  אני מבין את אכזבתו של מאיר בביוף מהפספוס הגדול שביציאתו של רן כוהן מהפוליטיקה. מרצ היא אכן מפלגת אשכנזים גזענים, כמו קדימה וכמו מפלגות הימין וכמעט כמו 'שינוי' זכרה לקללה. היא הייתה כזאת גם בימי רן כהן שלא עשה דבר לשנות את זה. רן כהן, בשבתו כח"כ מרצ, התחמק ככל יכולתו מהסוגיה האתנית של מפלגתו, למען יגדלו סיכויו להיות היו"ר, וסופו שנפגע מאותה גזענות אותה ניסה לעקוף.
  למזרחים אין מה לחפש יותר במפלגות האשכנזיות. מי שמצביע לחד"ש או לש"ס עושה את הדבר הפחות מזיק למזרחים. יש לקוות שיקום כוח פוליטי בעל משקל בבחירות הבאות וכדאי בהזדמנות זאת – נוכח גרוש ספרד הסימולטני מכל המפלגות הציוניות – להתחיל לארגן כוח מזרחי חדש שילחם את מלחמתם של המזרחים, כוח שיחבר את האינטלקטואלים עם הלוחמים החברתיים המזרחים.

  לכל המגיבים הפבלוביאנים (כולל המזרחים או ה"מזרחים" שביניהם) בסגנון "…על הבכי המזרחי.." או "הזיהוי האתני הוא הוא הגזענות…": מלבד הטיפשות הבולטת שבאמירות האלה זה מעיד על אומללות של בני אדם שלא מסוגלים למחשבה עצמאית. הם לא רואים את היותם הם קורבנות לשטיפת מוח גזענית ואת אי-יכולתם האינטלקטואלית להתעלות מעל הסיסמאות השקריות והגזעניות האלה. אף מזרחי לא שואל אתכם איך לחשוב ומה מותר לו להגיד, בכל פורום, ביחס לקיפוח ולגזענות האשכנזית – גם אם קשה לכם להבין את זה.

 41. אסף לוץ

  נכשלת בהבנת החומר יקירתי.
  אם אי פעם בהסטוריה האנושית המתועדת, הושמד עם שלא איים על עם אחר לא החזיק בטריטוריה בה חש עם אחר, אלא אך ורק מתוך אידאולוגיה מסודרת ללא פתחי מילוט (כגון המרת דת) בצורה מתוכננת ותעשייתית בהיקף שבה אירעה השואה , אז יותר אכתובו לעולם.
  לא יודע איזה סדרות ראית ואיזה ספםרים קראת אבל אני אומר לך חד וחלק, כמי שכנראה בקיא קצת יוצר ממך בחורמ הספציפי הזה, שכנראה לא ממש הבנת מה שכתוב אם את חושבת שהשואה אינה אירוע הסטורי יוצא דופן.
  זה שהיא יוצאת דופן אינה מקנה לנו זכויות יוצאות דופן ואינה מצדיקה חינוך מתקרבן כולל המסעות הלא ראויים בעיני לפולין. אבל הנסיון להתחכשות, ליוצאות הדופן של השואה כחלק מהגדרת הזהות המזרחית שלך היא פשוט מבישה.
  תנצלי אחותי, תתנצלי, זה בסדר להודות כשטועים.

 42. יואל קורנבלום

  ראשית אם נשמעתי בוטה בתגובתי הקודמת אליך אז אני מתנצל ומבקש את סליחתך. לא אמרתי בשום פנים ואופן שאת מכחישת שואה. מה שאמרתי הוא כתגובה לדבריך שמספיק לדבר על השואה ואולי לא התנסית בחוויה של לגדול עם ניצולי שואה. לדעתי לא צריך להפסיק לדבר על השואה. לעצם העניין זה שמישהו כתב על השואה כפי שציינת שכאילו היא המשך של משהו אחר שיערב לו. תמיד יבואו כל מיני אחרים וינסו לספר לנו שהמצב לא כל כך גרוע ובעצם כולם סובלים אז נא להפסיק לבלבל את המוח. חוץ מזה זאת רק דעתו של אחד וישנם רבים אחרים שלא מסכימים עם הדעה. אם תמשיכי באותו קו אז יכול לבוא מישהו (לא אני) ויאמר לך שהאפליה תמיד הייתה קיימת ולכן וכו' את יכולה לנחש את ההמשך. העובדה היא שהייתה לנו שואה ואנחנו מנסים להעלות אותה בכל מקום כדי להזכיר לעולם מה קרה וכן הלאה. אני לא רואה בזה שום רע.

  בקשר לאפליה הממסדית שעליה את מדברת אני עדיין לא רואה אותה. דרך אגב לא הגבת על האפליה הממסדית נגד ניצולי השואה (האשכנזים) שלא נותנים להם את כספי הפיצויים המגיעים להם מגרמניה. זאת לשם שינוי אפליה ממסדית מתועדת. גדלתי בדרום תל אביב בשכונה מעורבת של מזרחים ואשכנזים שחיו בהרמוניה ממש אידיאלית. הרבה מהמזרחים שגרו שם היו דווקא במצב כלכלי טוב יותר מאיתנו אולי בגלל שהיו זמן רב יותר מאיתנו בארץ. חלק מזמני כילד ביליתי דווקא בכרם התימנים במשחקים עם שאר הילדים שם (למרות שלא גרתי בכרם). לכן כפי שאני רואה את זה כולנו עשינו אותו דבר וכולנו גרנו באותו מקום ופחות או יותר היינו דומים.

  יתכן שהיו מקומות אחרים שבהם היו רק מזרחים ואולי לא היה נוח שם או אפילו קשה אז כמובן רעיונות על אפליה ממסדית נגד כל המזרחים כן יכולים לעלות במקומות כאילו למרות שאין בזה אמת. אנשים לפעמים נוטים להאשים את כל העולם כשקשה להם. יתכן גם שיהיו כאלה שינצלו את המצב העגום לצרכים פוליטיים וישכנעו את התושבים שמצבם הקשה הוא בגלל אפליה ממסדית ורק הם יכולים לעזור אם יבחרו בהם לכנסת. נשמע מוכר? אל תשכחי שגם האשכנזים נזרקו לכל מיני מקומות שכוחי אל בשטח ישראל כדי להוות נוכחות ולהקים קיבוצים למשל ועזרו בזה להקמת מדינת ישראל. חייהם היו קשים הם היו רעבים והמחסור היה רב מאד והרבה נשרו אבל לא זכור לי שהם התבכיינו ואמרו שכל זה בגלל אפליה מכוונת נגדם.

  בנוסף אני לא מנסה להשתיק אותך אני רק מעלה נושא לדיון ומנסה לשכנע ולהשתכנע. עדיין אני חושב שאין אפליה ממסדית נגד המזרחים למרות שאני בטוח שיש הרבה מקרים של אפליה נגד מזרחים כמו נגד אשכנזים כולם מפלים את כולם.

 43. איילה סבאג

  יואל, אתה צריך להבין שיש תקופ שוואה שהסתיימה מזמן לפני ומחוץ למדינת ישראל ותקופת שוואה ממשוכת בתוך מדינת ישראל ויש הבדל גדול מאוד… היו הרבה שואות קשות בכל רחבי העולם וגם הייתה השוואה של היהודים בידיי היטלר העריץ, הרודן והמטורף והזר לנו . ויש את השוואה בתוך קירות מדינת ישראל שוואה של היהודים הציונים האשכנזים והמתנשאים כלפי המזרחים השחורים, הערבים האתיופים ועוד כל מי שצבעו כההה ובתרבותו יש צהלולים למעשה מה שורשה של שוואה ומהיכן היא מתחילה? אז שוואה מתחילה כאשר קיימים אלמנטים של דיכוי, גזענות, אפליה והרבה גזענות כלפי קבוצת אוכלוסיה מסויימת בשוואה לא חייבים למות ברצח אשפר גם לגסוס ולהתענות ולפעמים נשאלת השאלה האם עדיף בשוואה כבר למות או להמשיך לסבול. חתך גדול של אזרחי מדינת ישראל ובנהם כל המזרחים משתתפים בימי השווה עומדים דום מכבדים וכואבים מאוד את כאבם של אחינו שנרצחו וכאשר אנו המזרחים מזכירים את השוואה שלנו בגזזת שהרגה מאות ואלפים, בשכונות המצוקה שהרוב הגדול הם מזרחים, בחינוך הלקוי והציבורי, במקומות העבודה/אבטלה, באוניברסיטאות תואר שני ומעלה שהרוב הם אשכנזים, ובגזענות של האשכנזים הפרטיים (לא כל האשכנזים) כלפי המזרחים אתם מיד סותמים לנו את הפה ואומרים לנו את משפטי המפתח שלכם… "תעשו משהו עם עצמכם, תפסיקו להתבכיין" איך תרגיש יואל כאשר תתחיל לדבר על השוואה של היטלר ואני אומרלך תפסיק להתבכיין? חוץ מזה שאנחנו רואים תוצאות בשטח אתם האשכנזים ששוכנו בקיבוצים נתנו לכם את האדמות במתנה ומטעי הדרים שמהם התפרנסתם ועשיתם הון ועוד מדינת ישראל מחקה לכם את החובות למדינה בשלב מסויים. ואנחנו המזרחים אשר שיכנו אותנו בשכונות שטח ההפקר והתפר מול הלגיון הירדני הגנו בגופנו עליכם וכאש נכבשה העיר העתיקה והתמוסס הלגיון הירדני שירה עלינו העבירו את המשפחות שלנו לבלוקים לקחו להם את הבתים בימין משה, במוסררה, במשכנות שאננים ועוד..
  אמנם אנחנו שחורים ומדברים ב-ח' ו-ע' ואנחנו מופלים לרעה וחיינו קשים אבל אנחנו עדיין אנשים שרואים וחושבים אז אפשר לקחת לנו את הנוחות שבחיים אבל אי אפשר לקחת לנו את הנשמה המזרחית/הכושית/הערבית שלנו…

 44. אשכנזי

  "התקרבנות" ו"בכיינות" אינן המצאות של מזרחים. היה זה פרופ' ישעיהו ליבוביץ שהצביע על השימוש שנעשה בשואה.
  לדבריו "השואה היא בעיה של הגויים." כולנו גדלנו על האתוס האשכנזי ציוני ש"העולם כולו נגדנו" ואימצנו את הרעיון המסוכן שאנחנו ה"קורבן הנצחי" החסין מפני כל אחריות מוסרית להתנהגותו כלפי קבוצות אחרות בשל היותנו קורבנות השואה. מכאן שברגע שמפנים כלפינו זרקור בכדי ללמד אותנו משהו על התנהגותנו כלפי קבוצות אחרות, אנו מגיבים באופן פבלובי אלים ומטיחים את התואר "בכיין" בקורבן. זוהי התנהגות אלימה שאין מקומה בעולם המערבי החופשי אליו אתה בוודאי רוצה להשתייך. כאשר מסתכלים על הסטטיסטיקות של מוצא האסירים בישראל, מוצא השופטים בבית משפט העליון, ראשי ממשלה, אנשי סגל אקדמי בכיר ועוד כל אדם בעל יושרה בארה"ב ובאירופה יזהה שהמזרחים הם מיעוט (לא מיעוט דמורגפי) בישראל. בעולם המערבי החופשי מדברים על שאלות של ייצוג גם כשאין גזענות ממוסדת, גורפת ומפורשת מהסוגה הישן וגם כשקבוצות מיעוט הרבה יותר קטנות דמוגרפית ממזרחים זוכות לייצוג משמעותי הרבה יותר.
  לאור אי השוויון המובנה הכל כך בוטה, תגובת ההשתקה האלימה שלך לא רק שאינה נאותה אלא היא גם בלתי מוסרית.

 45. מוני יקים אנטיציוני

  חלוקת המפה הפוליטית הנוכחית היא חלוקה מלאכותית המעניקה
  כוח עודף לסקטור הכוזרואשכנזי על פני כל הסקטורים האחרים.
  מפלגה שרוצה לגשר בין שלושת העמים חייבת להיות מפלגה
  שרשימתה מחולקת באופן פרופורציונאלי לפי החלוקה הסקטוריאלית
  בין שלושת העמים , שליש ערבים שליש ספרדומזרחים ושליש
  כוזרואשכנזים.
  כי מהותה של הסוציאל דמוקרטיה היא במתן ייצוג לציבורים השונים
  כדי שיוכלו להגן על האינטרסים שלהם ולא להיות נתונים לחסדי
  המפלגות של האדם הלבן העליון שיואיל בטובו לזרוק קמצוצי תקציבים
  לסתימת פיותיהם של המורעבים בעיירות הקיפוח ושכונות העוני
  שתוכננו למצב של נחיתות ניצחית ע'י הכוזרואשכנזים.
  כל השאר אלו דיבורים מאד יפים של הקואליציה הספרדומזרחית
  שמתגלה יותר ויותר כבעלת כושר חשיבה ןביטוי בעלי משקל סגולי
  חסר תקדים שמן הראוי כי ימצא את ביטויו בחלוקת המפה הפוליטית
  העתידית.
  בחורבן הציונות ננוחם במהרה בימינו.

 46. יואש

  "חומות חימר סוגרות עליך אחות קטנה, חבל עליך….
  אחת כמוך היא אש אויבת, מקוננות נשות השבט.
  אחות קטנה נפשך הצילי, חומות חימר את לא תפילי.
  לא נכנעת, את משוגעת, מה את יודעת על חומות חימר? "
  אלו 4 בתים מתוך השיר הנפלא "חומות חימר" שכתבה משוררת בעלת לב גדול ורגיש רחל שפירא ושרה אותו מרגלית צנעני.
  רחל היא אשכנזיה ,חברת קיבוץ, שהצליחה לבטא באורח אותנטי ומרגש תחושות של פרט דחוי ,מנוכר ומאוים ועם זאת בעל כוחות נפש ועצמות רוחניות שיכולות לעמוד בכל.
  לשירתה יש חלות אוניברסלית. לא פלא לכן שמרגלית צנעני התימניה מצאה קשר נפשי ואישי אל רחל שפירא ושיריה . כך הלחינה מרגלית גם את "מנתה" ואת "עוני עירוני" (ראה בספר שירי רחל שפירא הוצאת הקיבוץ המאוחד "חלק בעולם").
  יש בדברי תשובתך הרבה תקווה לחיבור אמיתי ושוויוני יותר בין מזרחיים לאשכנזים. חיבור שבא מהערכה הדדית ושוויון
  ולא מעמדת כח או חולשה מגזרית או מגדרית. החיבור בין מרגלית לרחל שפירא נראה ונשמע נפלא, יש נתינה וקבלה הדדית מלאה, זרימה רגשית ללא מחסומים עדתיים או מנטליים. זה מתכון מנצח שאליו כדאי לכוון ולשאוף ביחסים שבין מזרחיים לאשכנזים.
  איך אפשר לדעתך לשדר את ה"צליל המכוון" הזה ללבבות האנשים הרגישים והפתוחים שקוראים ומודעים לתכני אתר העוקץ?
  לכי בכוחך זה ותבורכי.

 47. אסף לוץ

  קובעת: שהמזרחים בארץ עוברים שואה ושבגלל האשכנזים מאות ואלפים מהמזרחים מתו מגזזת.
  היא גם קובעת שהיו הרבה שואות.
  מספיק שתי הדוגמאות האלו כדי להבין שמדובר בפרובוקציה אווילית ברמות.
  אילה לוקחת את חוסר ההבנה או הידיעה של ירדנה אלון ומשדרגת אותו.
  וחבל שנותנים לה מקום כאן כי זה נוסך תחושה של חוסר רצינות לכל הפוסט הזה.
  ודרך אגב, שכחת לכתוב שעמוס עוז אשם ושיילך לעזאזל.
  עובדה: הוא מקבל פרס בגרמניה.

 48. יואל קורנבלום

  להשוות בין המצב של כמה מזרחים בישראל לשואת יהודי אירופה זה ממש לא מקובל ובכלל אין השוואה בין שני המקרים. גם אם קשה לאנשים אין השוואה. זאת לא התבכיינות כפי שאת כותבת כי זה לא יחזיר לחיים אף אחד זאת פשוט הסברה ואני לא רואה בה שום רע.

  בכל אופן אומר עוד פעם שאין אפליה ממסדית נגד המזרחים והעובדה היא שהמזרחים השתלבו בכל שטחי החיים אם בשירות הציבור, צבא, אקדמיה, בשירות הממשלה או בתעשייה הפרטית. אני יודע את זה מניסיוני האישי ומתוך הסתכלות מסביבי. נכון שיהיו כמה מופרעים מכל צד שכן יפלו וגם אני חוויתי את זה. אבל אילו מופרעים וזה לא ממסדי. צריך לשים לב להבדל. לא ברור לי איפה את חיה אבל קשה לי להאמין שאת לא רואה את זה. זה מראה לי שאין אפליה ממסדית נגד מזרחים. לו לא היו אותם מזרחים במקומם כנ"ל אפשר היה אז לומר שיש אפליה נגדם. אל תשכחי שאותו דבר חוו הרוסים או הגרוזינים או הפולנים וכן כל השאר כשבאו לכאן כעולים חדשים. אבל משום מה רובם יצאו מזה בדיוק כמו שרוב המזרחים יצאו מזה. לדעתי אחת הסיבות היא שהם הבינו שאין כאן אפליה ממסדית נגדם והם צריכים לעזור לעצמם במקום להתלונן שמפלים אותם.

  בקשר לאוניברסיטאות כפי שכתבת זאת לא אפליה אלה יותר מאמץ להתקבל לתוך קבוצות (אקדמאיות) שמנסות לשמור על מקום עבודתן. אני ד"ר להנדסת מכונות וגם ניסיתי להתקבל לעבודה באוניברסיטאות ולא קיבלו אותי אלא קיבלו אחרים שהיו להם קשרים טובים יותר משלי. לא בטוח שחכמים יותר ממני אבל בעלי קשרים טובים יותר. אני לא מתייחס לזה כאל אפליה בכלל ואני גם לא בוכה על זה, אני מוצא את מקומי במקום אחר. יש לי חברים (אשכנזים) באותו מצב ואף אחד אפילו לא רמז לאפליה. אנחנו מכירים את הסיפור ואת החוקים. לא שזה בסדר אבל זאת לא אפליה. גם אצל המזרחים האקדמאים ואצל אחרים אותו סיפור.

  בכלל הסגל האקדמי כמו הקיבוצים זה מוסד די סגור וצריך הסכמה או הסכמה דה-פאקטו של רוב החברים לקבלת חבר חדש. אולי לפעמים אפשר להסתכל על זה כאל אפליה אבל זה הרבה יותר מורכב. בקבוצות קטנות ההומוגניות חשובה מאד לליכוד הקבוצה. ההומוגניות יכולה להתבטא בהרבה צורות לאו דווקא בצבע העור או המוצא.

  בקשר למיקום המזרחים ביחס לקיבוצים גם זה לא מובן. ראשית למה אין קיבוצים על טהרת המזרחים? האם מזרחים רצו להקים קיבוץ ואמרו להם לא? יש מושבים על טהרת המזרחים אז למה לא קיבוצים? אני יודע שיש מזרחים בקיבוצים אם כי נראה לא הרבה.

  בעניין דבריך בקשר לזריקת המזרחים בשטח ההפקר מול הלגיון הירדני זה ממש לא מקובל. הייתה מלחמה וצריך היה להגן על המקום כדי להקים בית יהודי בארץ ישראל. הרבה אשכנזים עשו את זה גם כן. היו כאלו שרק ירדו מהאוניה שבאה מאירופה וכבר השתתפו במלחמת השחרור וגם נהרגו. מה עם תושבי תל אביב שסבלו יריות מכיוון כנופיות ערביות ביפו שישבו שמסגד חסן בק ובעצם ירו בכל מי שעבר ברחוב הירקון והסביבה (איפה שאני גרתי)? מה עם תושבי חברון שסבלו פרעות מהערבים? מה בקשר לכל הקיבוצים והמושבים (האשכנזים והמזרחים) שהקימו ישובי ספר מול הערבים ונלחמו וסבלו מהם גם לאחר הקמת המדינה? מה בקשר ליוסף טרומפלדור? אלכסנדר זייד? מה בקשר לכל הקיבוצים והמושבים שהיו ליד הכינרת וסבלו הפגזות מהסורים כל הזמן? מה בקשר לכל הקיבוצים והמושבים בעוטף עזה שסובלים? ועוד הרבה אחרים סבלו אם בצפון או במזרח וכן הלאה והילדים גדלו במקלטים. מה דעתך על זה? לכן גם פה אני לא רואה כאן אפליה ממסדית של מזרחים.

  לכן אומר לך עוד פעם איילה, אין אפליה ממסדית של מזרחים אבל החיים לא תמיד קלים.

 49. מוני יקים אנטיציוני

  אסף פוץ- מה כולנו עילגים ואתה שומר הסף , הייתי שואל אותך על אותו
  משקל איך תסביר שניצולי השואה שראו את הגיהנום שעשו הנאצים
  והיטלר הרשע בראשם לבני משפחותיהם , לא למדו את ליקחי השואה
  ומיהרו להיצטרף מלב'ג הגזען הרשע מפלונסק ולחבורתו הציונית בכל
  מעשי הגזענות והשמדת העם כלפי הפלסטינים והמזרחים.
  מה לך להתגולל על איילה ולקרוא לסתימת פיות אם היא מביעה את
  מה שהיא בצדק מרגישה.
  איני מרגיש שיש ולו אחד שאינו מכיר בסבל שעברו האשכנזים תחת
  הנאציזם והשואה שעברה עליהם ,אבל למה האשכנזים כל כך
  אטומים לסיבלם של כל האחרים מה גם שיש מקום לאבחנה בין
  האשכנזים ניצולי השואה לבין האשכנזים הציונים שעלו לפלסטינה
  עוד לפני השואה . יהודי ארופה האשכנזים היו רובם ככולם אנטיציונים
  ולעגו לב'ג ולציונים שלו והם האמינו שאת בעיות האשכנזים צריך
  לפתור בארצות מושבם ולא ליצור טרגדיה חדשה בפלסטינה שהיתה
  מיושבת ע'י העם הפלסטיני.
  ובכ'ז הם הצטרפו בחדווה לגזענות הבן גוריוניסטית כדי לקחת חלק
  בשוד הגדול. אז בא הזמן להפסיק ולנפנף בשואה ולהתבכיין כל פעם
  שמזכירים שהשואה לא היתה העוול האחרון בהיסטוריה האנושית.
  חוסר הרגישות של אסף וקורנבלום לסיבלם של כל הלא אשכנזים
  מוליד בהכרח נטיה ללעוג ולהאטם לנוכח השימוש הבזוי שנעשה
  בנושא השואה .
  קבלת האקסיומה הציונית של "כולנו יהודים" האם אין בה מעין קבלה
  מאוחרת של תורת היטלר לפיה כל היהודים אותו דבר.
  הטיעון על "מדינה יהודית דמוקרטי" האם אינו השתקפות מאוחרת
  של "הנאציונל הסוציאליסטי" של הרייך בן אלף השנים.
  אסף לוץ מין הראוי שתיתנצל לא רק בפני איילה אלא בפני כל קוראי
  האתר על דבריך שחורגים לא אחת מגבולות הטעם הטוב.
  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 50. יואל קורנבלום

  ראשית אומר לך שאין לי ממש כבוד או הערכה כלשהי לישעיהו ליבוביץ ובעיני הוא אדם שסבל משנאה עצמית עמוקה ורק המוות גאלו מזה. בכלל נראה לי שהוא חי בבועה כלשהי ובכלל מזמן תלוש היה מכל מציאות. ממש מדהים אותי שהוא נחשב למשהו במסורת היהודית. מכיוון שהוא כבר לא בין החיים אנסה למתן את תגובתי עליו. ראשית זה שהוא אמר שהמשפט שלו כפי שהבאת "השואה היא בעיה של הגויים" הוא כל כך אווילי שממש קשה להאמין שמישהו אמר את זה. השואה היא בעיה של הורי שאיבדו את כל משפחתם ונשארו לבד. היא גם הבעיה שלי כי לא זכיתי לראות סבים וסבתות, דודים ודודות ובני דודים. היא כמובן בעיה של הרבה אחרים דומים לי ולהורי באותו מצב. לגויים זאת לא בעיה חוץ מאשר אולי מוניטארית ושל מס שפתיים. הם צריכים לשלם על הפשעים הנ"ל ולכן צריך להזכיר להם את כל זה כל הזמן שלא ישכחו את זה. וכמובן אתה רואה שזה לא נגמר ואנחנו צריכים להלחם על חיינו כל הזמן ולכן אני לא רואה מדוע להפסיק לדבר על זה.

  לפי ההיגיון הזה (שלך או של ישעיהו ליבוביץ) אולי נפסיק לדבר על יציאת מצרים בפסח. זה כבר עבר ולא ישנה דבר היום. או אולי נוותר על פורים, גם זה עבר ולא ישנה דבר. מה בקשר לחנוכה? אפשר לדבר על מלחמות המכבים ביוונים? זאת התבכיינות? מה בקשר למצדה צריך לדבר על זה או שזה התבכיינות? מה בקשר לאינקוויזיציה ולגרוש ספרד? מה בקשר לכל הפוגרומים ביהודים במשך השנים אם באירופה או במדינות ערב? מה בקשר לשנאת הנוצרים במשך השנים והפוגרומים ביהודים שעשו? מה בקשר לשנאת המוסלמים את היהודים במדינות ערב וגם עכשיו? האם גם זאת התבכיינות? אל תשכח שכל זה חלק מההיסטוריה והמורשת היהודית ולכן צריך לדבר על זה וחנך את הילדים שיבינו את זה שידעו מאין הם באים ולאן הם הולכים.

  עכשיו לאחר שאתה מבין את כל זה מה דעתך עניין "הקרבן הנצחי"? האם אנחנו קורבן או לא? לדעתי רק אחד הסובל משנאה עצמית עמוקה מסוגל לעוות את ההיסטוריה ולומר שאנחנו משתמשים בזה כדי לפגוע באחרים ולהיות חסינים מאחריות למעשינו. איפה זה בדיוק קורה? אתה יכול להציג אולי חמש דוגמאות עם פירוט למצב הזה? לי נראה שאנחנו נרדפים כאן גם היום ועושים מאמצים כבירים לשמור על טוהר הלחימה למרות הפשעים המבוצעים על ידי המוסלמים. אז אל תשכח את חמשת הדוגמאות (אפשר גם יותר)

  לא כל כך הבנתי את המעבר שלך "להטחת בכיין" אבל לא נראה לי שאנחנו משתמשים בזה. אל תשכח שלא אני הבאתי את עניין השואה לדיון הזה אלא ירדנה אלון ובהמשך איילה סבאג הביאו את זה. אני רק מגיב. בקשר ל"התבכיינות" ככלל. הכוונה בדרך כלל להמריץ אנשים לעשות משהו לשיפור מצבם במקום רק לדבר על זה. כמובן שאפשר להתווכח על בחירת המילים.

  בקשר לבית המשפט העליון לדעתי המצב הוא מאד מושחת מכיוון שהם עוברים על עקרון הפרדת הרשויות. כלומר הם עוסקים בבחירת שופטים וזה לא טוב כי בעצם הם בוחרים באילו שדומים להם. כמובן שכאן המצב חוזר להיות כמו באקדמיה שבה קבוצה מסוימת שולטת ולא מאפשרת דעות אחרות וכל זה במטרה לשמור על מקום עבודתם. כבר כתבתי על זה בתגובתי האחרונה לאיילה בפוסט הזה. אם הדבר הזה היה משתנה אולי לא היו כל כך הרבה מזרחים בבית הסוהר כפי שאתה כותב אבל קשה לעשות הכללות כי ממש לא ידוע לי מה הסיבה שהם שם.

  דברים כאילו עניין לטבע האנושי. אני מניח שלו הייתה פקולטה כלשהי מאוישת באנשי שמאל קיצוני אז כל פרופסור שאינו מהשמאל הקיצוני לא היה מתקבל והיו כמובן מוצאים סיבות אחרות למה לא התקבל.

  לכן אומר גם לך שאין אפליה ממסדית של מזרחים.

  אני מקווה שגם הצלחתי לשכנע אותך שאני אדם לא אלים.

 51. יואל קורנבלום

  מוני אתה יכול להיות אנטי ציוני אבל זה לא אומר שאתה צריך גם להיות אנטי עובדות או אנטי הגיון. כשבאו החלוצים הראשונים לא היו כאן הרבה ערבים. בעצם לערבים אף לא היה שום רעיון של לאום בארץ ישראל וזה בא רק אחר כך באמצעות מדינות ערב כאמצעי לחץ על ישראל. לא היה לאום פלשתיני לפני זה ולא היו לערבים שהיו כאן שום יומרות של לאום. אל תשכח שלפני זה היה שלטון עותומאני כאן ואחר כך שלטון בריטי. בנוסף הרבה ערבים באו או הובאו לישראל כמהגרי עבודה כי בסופו של דבר היה כאן פיתוח וגם האנגלים והתורכים משכו ערבים לכאן והגבילו את היהודים. אותו הדבר היה גם לאחר מלחמת ששת הימים כשהערבים באו לעבוד כאן.

  אל תשכח גם שחבר הלאומים קבע שתהיה מדינה יהודית בארץ ישראל וזה כלל אז את עבר הירדן. אבל הבריטים נתנו את החלק הזה לממלכה ההאשמית כפרס על השד יודע מה. הבריטים הגבילו את כניסת היהודים לארץ ישראל בלחץ הערבים למרות שהמנדט שקיבלו מחבר הלאומים אמור היה להקים מדינה יהודית כאן. בגלל זה לא היה ליהודים באירופה לאן לברוח ורובן הושמדו בשואה. אותם הפליטים הערביים שעליהם אתה מגן היו אילו שלחצו על הבריטים לעצור את כניסת היהודים ולכן גם הם גרמו לשואה. אז שים לב במי אתה תומך.

  אז אני מניח שאם לא תהיה אנטי עובדות תראה בעצמך עד כמה מסולפים דבריך.

 52. חנה קים

  זו השאלה שצריכה להישאל עכשיו. לאחר שאילן גילאון נבחר למקום הראשון בפריימריס במרצ, וכמה מהאנשים המזוהים איתו נמצאים בעשיריה הראשונה – ג'ומס ינסה להצניח בעזרת ועדה מסדרת אנשים חדשים כדי לשנות את מיבנה הכוח בסיעה. זה יהיה עיוות של הדמוקרטיה בתנועה ששמה לה על דגלה את המונח הזה.
  וכן, אני מאמינה שלא יכול להיות שבעשיריה הראשונה של מרצ לא יהיו כמה אישים מזרחיים שמזוהים עם מאבקים הנוגעים לחייהם של המזרחים במדינה. כמו כותבים אחרים כאן גם אני מאמינה שאילן גילאון עדיף על פני שאול מופז ומאיר שטרית, אבל מוסי רז שמאבקיו התאפיינו בעיקר בנושא השטחים הכבושים איננו התשובה.
  לפני כ-15 שנה אמרה לי שולמית אלוני, בזמן שיוסי ביילין התדפק כבר אז על דלתה כדי לבדוק אם יש לו פתח מילוט ממפלגת העבודה, שביילין הוא לא מה שמרצ מחכה לו. מכל חבורת הכפר הירוק וחוג משוב – מחיים רמון, דרך אברום בורג ועד ליוסי ביילין – הוא פנתה רק לאדם אחד, לעמיר פרץ. הוא השיב לה בשלילה. פרץ, אגב, היה האיש היחיד בחבורה הזאת שתמך ביצחק רבין. כל השאר תמכו בשמעון פרס. בדיעבד אין לי ספק שפרץ שגה, אם כי אני מבינה את חוסר הרצון שלו לבגוד ברבין, לאחר שזה, למרות כל מגרעותיו הידועות, היה היחיד שהצליח לממש את מסקנות ועדת כץ, שהוקמה בעקבות אירועי הפנתרים השחורים, שטיפלה בפעם הראשונה בנושא צפיפות הדיור בישראל, והוביל שרשרת של חוקים שהקימו את הרשת החברתית (הקצבאות למיניהן), ששמעון פרס ואחר כך נתניהו הצליחו למוטט בחדווה רבה.
  רן כהן ניסה להנהיג את מרצ, אבל תמיד היתה לו איזשהי יראת-כבוד כלפי אנשי הקיבוץ הארצי ומפ"ם. יראת-הכבוד הזו סרסה אותו. הוא היה ונותר לצערי ילד-חוץ בקיבוץ שתמיד היה אסיר תודה לאלה ש"אימצו" אותו. לאילן גילאון, לעומתו, אף שהיה חבר במפ"ם, תמיד היו יחסים מסוכסכים עם המחנה הביתי שלו. הוא מכיר את הנפשות הפועלות שם היטב. כמי ששמע בכל ילדותו באשדוד את ה"רומנשטה גנבשטה" וכמי שהתחבר תמיד ל"ערסים" ול"פרחות" בעירו כילד דיסלקטי, נכה עם קביים – הוא לא עשה לראשי הארגונים הקיבוציים חשבון והיה היחיד שעמד מולם ביום הדין, כשהנושא היה הקרקעות שעליהם יושבים הקיבוצים. שביתת הנכים היתה פרוייקט שלו, שנמשך במשך כשנה וחצי, ובזמן הזה, כך התברר לי, הוא לא טרח מעולם להשיג לעצמו אפילו תו נכה למכונית הרעועה שלו, שלא לדבר על קצבת נכות.
  אני מקווה שג'ומס לא ישים מקל בגלגליו של גילאון, אני מקווה שברגע האחרון אולי יקרה נס ושני ה"יוסים" – יונה ודאהן – יצטרפו למרצ, כפי שכתב כאן הפרופ' אייל גרוס. הברית עם עמוס עוז היא הדבר האחרון שמרצ זקוקה לו עכשיו. ואם זה לא יקרה, ייתכן שגילאון יצטרך לעשות את מה שעמיר פרץ לא עשה לפני כ-15 שנה – לעזוב את מרצ ולהקים יחד עם אנשי השטח שלו את המחנה הסוציאליסטי במפלגת העבודה.

 53. איילה סבאג

  1. לא אני קבעתי שהמזרחים והפלסטינים והיום האתיופים עברו ועוברים שוואה "הפטנט" הזה אינו רשום על שמי.
  2. מי הם אלה אשר ביצעו את הפשע "טיפולי הגזזת"? הלא היו הם אחיות ואחים עם חלוקים לבנים אשכנזים
  ואשכנזיות.
  3. ודאי שלא תדע/תדעו כמה מזרחים מטופלי גזזת נרצחו כתוצאה ממחטי הגזזת אף אחד מטעמכם לא התאמץ להקים
  גלעד עם שמות המתים ולהציבו בסמוך ליד וושם או לקק"ל.
  4. אין דבריי מתבססים על דברי ירדנה אלון אחות יקרה, דבריי ודברייה ודבריהם של עוד מאות ואלפי בני אדם מובאים
  ממקור ראשוני ולא היסטוריה שסיפרו לנו.
  5. מאחר ומאוד קשה לך לראות את הכתובים שלי ואת שמי באתר הייתי מציעה לך לכתוב מכתב למנהלי האתר ובל
  תשכח לשלוח העתק לעמוס עוז מר שודד פרסים הידוע והמוכר שאת עושרו והונו עשה בעיקר מקבלת הפרסים
  כאשר במדינת ישראל ישנם משוררים וסופרים נוספים הרבה יותר מוצלחים ממנו.
  6. אדם שמקבל פרס אחרי פרס כל כך הרבה פרסים והוא לא היחיד במינו במקצוע הרי שזה מדיף ריח של "קקה".
  7. דרך אגב סתם לידיעה כללית לוץ זה קיצור שם משפחתך מהו השם המלא?

 54. בחיי אבן פקודה

  זה כבר הופך לטקס קבוע, מביך, לעוס ומאוס: מישהו או מישהי כותבים מאמר שיש בו, מה לעשות, התייחסות לשאלות שהן, מממ, איך אומרים, נו, מה שקוראים בעולם הגדול "אתניות" כזה, ואצלנו "עדתיות" כאילו (כדי להצמיד את השד, הרי "השד האתני" נשמע נלעג, ובצדק). מייד מתגוללים על הכותב/ת שורה של מגיבים ומגיבות, המסיטים את הדיון החשוב המקורי לשאלת הלגיטימיות שלו בפרט ופוליטיקה אתנית (עדתית, עדתית, סליחה) בכלל, ומבזבזים את זמנם וזמננו שוב ושוב באוסף קלישאות חבוט שכאילו נלמד ממדריך עשה-זאת-בעצמך גרוע ל"איך להיות אשכנזי מטומטם".

  אז עכשו אני רוצה לעוץ לכם עצה נבונה: אל תדחפו את אפכם הארוך (מטפורה! לא אנטישמיות, רק מטפורה! די עם הבכיינות האשכנזית הזו!) לעניין שאתם לא מבינים בו ולא תורמים לו, נקודה. אתם אולי נשמעים זחוחים, גדושים בשביעות רצון עצמית, חכמים בעיני עצמכם, ובכל זאת, שחו ואגל לכם סוד: בפעם הבאה שאתם אצים למקלדת, כדי להגיד ש… מה הפעם? שאין כבר עניין אתני (עדתי, סליחה) מזמן ושגיסתכם היא חצי מרוקאית (או חלבית?) שעושה מפרום (או שזה מחרום? מעלום? נו, החריף הזה), ושאם היה מזרחי עם כישורים ברור שהוא היה נבחר או מקודם ושנמאס מהבכיינות ושאוי-אוי-אוי השואה וסבא שלי גם היה חלוץ עני בשכונת עוני – זכרו נא! אתם לא מקוריים. אתם לא שנונים. אתם (מאוד מאוד) לא חכמים. אתם לא מעניינים. אתם לא מבינים. אתם פשוט מביכים את עצמכם. כי אתם רק מפגינים בורות, נבערות, דעות קדומות, גסות רוח, חוסר רגישות, העדר אמפטיה. התובנה היחידה שאתם מספקים היא עליכם: אתם חבורה של אשכנזים מטומטמים… ומאוסים ונלעגים ועושים מעצמכם צחוק.

  נלעגים ועושים מעצמכם צחוק, כמו אמריקאי לבן שנדחף לדיון של שחורים על הדרכים להאבק באפליה, כדי לספר להם שהפערים העדתיים (אופס, שם זה אתניים, שכחתי) כבר מזמן נעלמו. מאוסים כמו פולני שמציע (בידידותיות) ליהודים להפסיק להתבכיין על דברים שקרו (אולי, נניח, הסטוריונים עוד מתווכחים) מזמן ולהפשיל שרוולים. מטומטמים כמו הגבר מזיל הריר, שבא למפגש נשים העוסק בהטרדה וסביבת עבודה עויינת (שכוללת, ממש כמו במקרה המזרחי, גם מבט, ונעימת קול, ו"חנחון", ופלירטוט מרומז שאיום חצי-מוסווה בצדו!) כדי לספר להם שאין דבר כזה,"הטרדה", ושהוא היה מת גם להיות "מוטרד", חיחיחי, ובכלל, מה את עושה הערב, את עם החזה הגדול. כאלה בדיוק מין מטומטמים וחסרי חן אתם.

  מה שחמור בטרחנות הקלישאית שלכם, היא העובדה שהיא עושה דה-לגיטימציה לכל דיון אתני. אדם תרבותי ומנומס היה מפנה את הדיון למי שיש לו מה לומר. ושותק. לא אתם, כי האשכנזיות – הבכיינית, רודפת הכבוד, הנרקיסיסטית, המנופחת בחשיבות עצמית, הלהגנית וגסת הרוח – אינה יודעת לסתום את הפה (אבל אתם לא אשמים, באמת, לא באתם ממרכזי תרבות מודרניים כבגדד, אלכסנדריה, קזבלנקה, סלוניקי, אלא מהנחשלות של פלונסק ושלונסק וקלונסק, מה לעשות). ובכל זאת, תסתמו את הפה ותקשיבו:

  בביוף תאר כאן מקרה נוסף של "תקרת הזכוכית" (שחסמה את סעיד כהן כפי שחיסלה ועצרה את בן עמי וזוילי ופרץ ומרדכי ויצחק לוי ודוד לוי ומקסים לוי ז"ל ודרעי ושטרית ושלום ומופז, כולם לא פחות ולא יותר ראויים להנהגה מתחליפיהם העלובים). זו, על פי הגדרתה, שקופה. והיא נועדה על ידי בוניה להיות שקופה. עכשו, העולם מתחלק למי שרואה אותה בכל זאת – מייד, ללא היסוס וויכוח – ולמי שלא רואה אותה וכנראה גם לא יראה אותה לעולם (ממש כמו בהטרדה מינית, אגב). אתם המצאתם, בתערובת של טפשות וגאוותנות, סוג שלישי: אלא שלא רק שלא רואים אותה, אלא שמלעיגים על – ומגנים את – מי שכן רואה אותה (מי שראשו מתנפץ אליה, בעצם). בשביל זה צריך באמת להיות אידיוט.

  ועכשו תסתמו

 55. ניצן אביב

  ויישר-כח לאיילה סבאג, ליסמין, לאוליביה מועלם ולניסים מוסק והידד לירדנה אלון ולמוני יקים-אנטי ציוני על תגובותיהם.
  ההתבכיינות העילגת של התוקפים את מאיר בביוף על מאמרו והתוקפנות המילולית כלפי המגיבים שהזכרתי – מזכירים לי, לא מעט, את התואר "הקוזאק הנגזל" שאני רגיל לכנות בו את המתנחבלים כשהם מתגוננים-מתרעמים על ביקורת חריפה המושמעת כלפיהם – ומחזירים בדברי-בלע מתועבים המדגישים ביתר-שאת את מעשיהם הנתעבים.

 56. מוני יקים אנטיציוני

  גם לשחורים של דרום אפריקה לא היו שאיפות לאומיות עד שהתנחלו עליהם
  הקולוניאליסטים הלבנים וכבלו אותם בשלשלאות . גם האינדיאנים של
  אמריקה לא חשבו על הלאומיות שלהם במושגים של האדם הלבן הארופי
  העליון אז מה אתה רוצה לטעון ומה גם שזה שיקרי כי אם תלמד אז תמצא
  שהפלסטינים מרדו בכבוש העותומני והיו להם שאיפות לאומיות בדרכם הם
  גם אם לא לפי השטאנץ שהביאו עימם הקולוניאליסטים הכוזרואשכנזים
  מארצות מזרח ארופה מהן הוקאו.
  את הדעות הכהניסטיות שאתה מבטא באתר זה ובכמויות מדהימות ובחוסר
  כל צמידות לעובדות ולשכל הישר אתה יכול מצידי להמשיך ולפזר אני הפרענק
  המורגל בצנזורע של דעותי ובהצפות של כהניסטים כוזרואשכנזים כמוך
  יכול לסבולגם את זה אפילו באתר שיומרתו היא שיח חדש ולא לעיסת חומרים ישנים.
  הטיעון שכביכול הציונים הכוזרואשכנזים שכלל לא היתה להם זיקה למזה'ת באו
  ל "ארץ ללא עם" הוא טיעון מגוחך כי אם תבדוק את העובדות שלקיומן אתה כה
  חרד תמצא שאתה אומר דברים ללא כל כיסוי, גם אם צפיפות האוכלוסין לא היתה
  שווה לזו הנהוגה בפלונסק הרי שפלסטין היתה מיושבת .
  איזה מין טיעון זה אם יש לך בית ריק בבעלותך אז מותר לי לקחת אותו משום
  שהוא כביכול ריק , אתה נוקט בשיטת דה הומניזציה והופך את העם הפלסטיני הילידי
  לעם שקוף לא קיים שיטות שאתה מאמץ כנראה מדרכי התעמולה הגזעניות של
  מדינות ומפלגות מרכז ארופאיות מאד..
  הטיעון הכהניסטי שכביכול פלסטינה הריקה התמלאה בערבים שהובאו מהארצות
  כדי לבנות הוא עוד טימטום ממורשת החוכמה שלך שאין לה גבול וזה טיעון מאד
  עובדתי , לידיעתך עובדים אלו שבאו לשבור שבר בפלסטינה של לפני החומות חזרו
  לבתיהם לאחר שצברו כסף לפרנסת משפחותיהם כמו שיעקב ובניו ירדו למצרים
  לשבור שבר,
  בקיצור מר קורנבלום אתה יכול מצידי להצטרף למר לוץ ולחזור לארתות אבותיכם
  בארופה או בערבות כוזריה פה במזה'ת איני רואה הרבה עתיד לכם.
  בחורבן הציונות ננוחם.

 57. יואש

  האשכנזים ה"מתוחכמים" הסירו כבר מזמן את תקרת הזכוכית שהיתה מותקנת בעבר, אבל כמו שהתברר בניסוי בקופים , הלמידה אודות תקרת הזכוכית הבולמת ומתסכלת הועברה לכל צאצא חדש או מי שהצטרף לחבורה והם (בניסוי בקופים)חדלו מלנסות לצאת ממה שנראה להם כגבול האפשרויות ("התיקרה").
  כנראה ש"תיקרה" נמצאת ונראית למי שמאמין שהיא קיימת ובולמת, ואינה נראית למי שאינו מאמין בקיומה ובכושר בלימתה. השאלה היא מי יאתגר מחדש את שאלת קיומה או העדרה של תקרת הזכוכית? האם תודעת התיקרה תונחל אוטומטית גם לדור הבא?
  הסיסמא צריכה להיות אובמית במהותה: Yes We Can

 58. שוש

  יש אתרים אחרים שבהם אתה יכול לקרוא לאחדות תגובות ודיעות. לאיילה סבאג – התרגשתי לקרוא את דבריך, למרות שאני לא מסכימה איתך. ההתנשאות היא תוצר של מפגש בין-תרבותי, והיא לא נחלת האשכנזים בלבד. את בעצמך מפגינה התנשאות בתפיסה שלך את האם הפולניה.

  הבנה חדשה ולא קלישאתית של המציאות העדתית מחייבת התבוננות בגורמים הפנימיים, בדיוק כמו בשיר המצמרר 'חומות חימר', שמדבר על הכבלים המשפחתיים שעומדים בפני נערה ממשפחה מסורתית. ובהקשר הפוליטי, במקום להזדקק לדימוי 'תקרת זכוכית' מענין לבחון למה אנשים כמו מאיר שטרית או סילבן שלום אינם זוכים בבכורה בתוך הליכוד, מפלגה שמסמלת יותר מכל את חילופי ההגמוניה ושהתרבות שלה, לטוב ולרע, הושפעה גם מקהל הבוחרים והמתפקדים המזרחיים שלה.

  כבר די הרבה שנים שהממסד אינו אשכנזי בלבד. כמעט כל הרשויות המקומיות במדינה, ומוקדי כוח לא מעטים מאוישים על ידי אנשים ממוצא מזרחי, אבל עד כה לא ראינו בשורה מזרחית/ספרדית של צדק חברתי, שלום חוץ מהמהפיכה שהנהיגה ש"ס. הלוואי שבשורה כזו, תבוא, בתוך אחת המפלגות הקיימות כאלטרנטיבה וכמנהיגות, ולא כתגובה בדלנית.

 59. ירדנה אלון

  ליואש – תודה שטרחת והבאת חלק מן השיר הנפלא הזה, בזמנו כללתי אותו במאמר שכתבתי שנקרא "בלוז קוסמי" מסע אל מורשת הבלוז ונבכי הנפש הנשית מזרחית (נדמה לי שניתן למצוא אותו באתר הקשת על כל פנים שלחתיו בזמנו לעורכי האתר שלא על מנת לפרסם אלא סתם כך בעקבות דברי הספד שנאמרו כאן באתר על מרים מקבה).
  לפני שכללתי את השיר במאמר רציתי ליטול את רשותה של מרגלית צנעני גם בהקשרים שבהם שמתי את השיר, וכך יצא לי לשוחח עם מרגלית, והיא סיפרה לי על נסיבות כתיבת השיר שאפרופו היא הלחינה אותו, מרגלית סיפרה לי שהיא פנתה לרחל שפירא וסיפרה לה את הסיפור האישי שלה ורחל בהיותה קיבוצניקית הרגישה את אותן תחושות שמרגלית חשה וכך נכתב השיר , שהוא אכן מאוד מרגש ומעלה דמעות בעיני בכל פעם כשאני מאזינה לו. מעבר לכך ששיתוף פעולה כל כך מבורך בין שתי יוצרות לכאורה ממוצא אתני שונה ולכאורה כל אחת מסמלת פן שונה בחברה הישראלית ויש שיגידו כל אחת מהן נמצאת מעברו השני של המתרס,החברתי, כלכלי, פוליטי, תרבותי, רק הוכיח לי שניתן ואפשר למצוא את נקודות השוויון,וההזדהות,והאמפטיה,וניתן תוך שיתוף פעולה ליצור פנינים תרבותיות כדוגמת השיר הזה ויש עוד דוגמאות, וכפי שאמרתי באחת מתגובותי לעיל איפוא שיש רצון תמיד יש דרך וזאת אכן אחת הדוגמאות שהיה כדאי שנפנים כפרטים וכקולקטיב.אכן קלעת בתגובתך אלי ישר לכוונותי .
  ליואל – כבר כתבתי בזמנו כאן באתר זה על כך שגדלתי בחברה שבה הרוב הגדול היה יוצא ניצולי השואה (חלק מילדותי המאוחרת עבר עלי בצפון תל אביב ממש מול השער של גמנסיה הרצליה,אתה יודע לא כל המזרחיים גדלו בשכונות עוני, ולא כולם באו מהפריפריה שכוחת האל דוגמת עיירות הפיתוח, אני צפונבונית כפי שנהוג לכנות, ועל כן נקודת ההנחה שלך שאפריורי אינני יודעת מה היא חוויית השואה אלא אך ורק מספרי לימוד ולא ממקום של חוויה אישית היא סטיגמה שלך כלפי ולא תואמת את העובדות הביוגראפיות שלי מה שאומר עליך כבעל דיעות קדומות ולא עלי,
  שנית – ושוב על מנת להוכיח את טענתי זאת עלי לפרוש קטע ביוגראפי – אח של סבתי חי בצרפת הכבושה במלחמת העולם השנייה בפאריז אם לדייק, כשניכנסו הנאצים לפאריז הוא אישתו ובתו נאלצו למצוא מקום מיסתור, ושכן הלשין עליהם ,בשעה שהוא יצא לקנות מזון, פרצו הגרמנים למקום המיסתור,לקחו את אישתו ובתו למחנה הריכוז אאושוויץ ושם הן הושמדו,כשהייתי ילדה קטנה, חלק מילדותי עבר עלי בצרפת כמובן שפגשתי אותו וכמובן ששמעתי כילדה את הסיפור הן מפיו והן משאר קרובי המשפחה אז כך שסיפורי שואה כחלק מהביוגראפיה האישית שלי אינם זרים לי.)
  באשר למה שעשה המימסד לכספי ניצולי השואה – אני מסכימה איתך שזה מביש, אולם זה רק מוכיח את טענתי,שיש אפלייה מימסדית והיא התחילה ראשית לכל כנגד הערבים-הפלשתינים,אחר כך כשקיבלה לגיטימציה מן הציבור שהיה בעיקרו מעמד הביניים הגבוה שהוא ממוצא אירופוצנטרי, זה עבר למזרחים, מי שהשתתף בחגיגת הניצול הזה ונתן לה לגיטימציה היה מעמד הביניים הבורגני שרובו ככולו מורכב מיוצאי מזרח אירופה,כאשר המימסד הבין שיש לגיטימציה מצד ציבור בוחריו לאפלייה זו, הוא הבין שזאת בהחלט נורמה ובהחלט אופציה לנהוג כך למעשה בכולם,וזה מה שהוא אכן עשה לבסוף
  ועל כן מי שנתן לגיטימציה לניצולו של האחר ואף שיתף פעולה עם ניצול זה ונהנה מפירותיו של הניצול והדיכוי במקום למחות ולהתנגד אל יתפלא שזאת חרב פיפיות שלבסוף תופנה גם כלפיו, ברגע שחברה נותנת יד לניצולו של האחר המובחן בתוכה זה הופך לנורמה מקובלת, לסוג של מנטליות, מותר לנצל ,מותר להפר זכויות, ומותר להתעמר, איך אומר הפיתגם "מי שהולך לישון עם כלבים שלא יתפלא אם הוא קם עם פישפשים" אז ככה מי שנתן יד ושיתף פעולה עם מימסד מנצל,מדכא,ומתעמר, שלא יתפלא שיום אחד אותו מימסד יחשוב שזה בהחלט לגיטימי לעשות את זה לכווווווווולם.
  לאסף – משום מה אתה יוצא מתוך נקודת הנחה שאני לוקה בהבנת הנקרא כלומר לוקה בשכלי, וכל זאת אך ורק מפני שפרצתי את גבולות הידע המוכר והבטוח של החינוך שקיבלנו שניינו,
  ואתה סבור שאתה יודע יותר ממני ומסרב לפרוץ את גבולות הידע הזה ולהיפתח למיידע אחר ושונה מן המקובל בחינוך הישראלי.
  ידע זה לא רק כוח, אסף, ידע זו גם אחריות, ולכן רבים הם האנשים שלא רוצים לדעת, לא רוצים לפרוץ את גבולות הידע המקובל שהמסגרת החברתית מלעיטה אותו בהם, מפני שאם הם יפרצו את גבולות הידע המימסדי חינוכי שלהם ידע זה בהכרח יטיל עליהם את האחריות להתייחס למיידע החדש ולכלול אותו באג'נדה שלהם,הם כבר לא יוכלו לטעון יותר שהם לא יודעים,ולקום ולעשות מעשה,על כן נוח מאוד לא לדעת, לא להרחיב את גבולות הידע והמיידע ואז להתבצר בתוך עמדה מוגבלת(לטעמי האישי) ולהטיל את האשמה על השליח שמביא את האינפורמציה לטעון שהוא לוקה בשיכלו או בשפה עדינה לומר לו ש הוא "לוקה בהבנת הנקרא".

 60. צבי בן-דור

  מדוע לא לתבוע: "תסתמו". הרי זה כך הענין! שבמשך שישים שנים המילים והפארזות: "מצוינות", "התאמה", "חוסר פניות", "רציונאליזם", "אם היה טוב היה מתמנה", ועוד כל מיני כאלה שטויות שימשו לשני דברים עיקריים: מינוי של אשכנזים בלבד לתפקידים במערכת האקדמית, המשפטית וגם הפוליטית. והשתקת מזרחים שמדברים על כך. לא מפתיע אתכם שדילגן פעמיים על איש מרצ כדי למנות איש "עבודה" למנהיג? "לא מתאים", לא מצוין, "תהליך נקי משיקולים זרים" זה הכל חול בעיניים. במיוחד באגפים האשכנזיים לפליטה של החברה הישראלית: משפט, אקדמיה, מרצ.

 61. מוני יקים אנטיציוני

  טענת "אין אפליה מימסדית" היא כשלעצמה טענה גזענית כי ניגזר ממנה
  המסקנה ההגיונית כי קיומם של הפערים האדירים הם תוצאה של איזה פער
  גנטי כלשהו.
  אין דרך אחרת להסביר כיצד לאחר 60 שנה ובתקופה של פריחה כלכלית
  עדיין אין תקציבים לסגירת הפערים . גם הטיעון בן 60 השנה שכביכול
  הורדת המתח הביטחוני תשחרר תקציבים לפתרון הבעיות החברתיות ואנו
  רואים שלמרות הקופה המלאה בה משתמשים להעשרת העשירונים
  הכטוזרואשכנזים ולמרות הקופה המלאה שבה משתמשים לבניית
  ההתנחלויות וההוצאות להנצחת הכיבוש והעמקתו הרי שהפערים מעמיקים
  והחונטה הפוליטית הכוזרואשכנזית נילחמת נגד כל נסיון לגעת בקופה לשם
  פתרון בעיות חברתיות כלכליות ש "מדינת כל ענייה הצבועה שחור".
  ולדמגוגיה האנטי מזרחית שותפות כל המפלגות פרט לש'ס והמפלגות
  הערביות ממש סולידריות מקיר לקיר נגד העניים שנדונו לחיי עוני וניוון בשמה
  של לאומנות חזירוקפיטליסטית גזענית.
  בו בזמן שהפגם הגנטי פוגע נואשות בכלל הקולקטיב הספרדומזרחי
  שאיתרע מזלו לנפול במלכודת הציונות הכוזרואשכנזית הגזענית אנו מוצאים
  שבני העם הספרדומזרחי שלמזלם חיים במדינות הנחשבות בעיני התעמולה
  הציונית כמדינות אנטישמיות אך ראה פלא שבמדינות אלו הפגם הגנטי נעלם
  ובני העם הספרדומזרחי מתמודדים כשווים בין שווים בכל תחומי החיים
  ומשיגים הישגים אישיים מקצועיים ואינטלקטואליים ללא כל צורך להתרפס או
  להחליף שמותיהם וזהותם.כי בארצות אלו לא קיימת אפליה וגזענות ממוסדת
  כפי שזה המצב במדינה הכוזרוציונית.
  בא הזמן שנשים על השולחן את האמיתות המוסתרות והמסקנות הבילתי
  נמנעות כי קיים כאן תיכנון מרושע של העם הכוזרואשכנזי לשמור את העמים הפלסטיני
  והספרדומזרחי במצב של נחיתות מתמדת שאין לה כל קשר לשאלה הכלכלית
  ואפשרות תקציבית זו או אחרת.
  גם אם בקופת המדינה יהו מאות אלפי מיליארדים מיותרין הם יוזרמו לכל גורם
  פרט מאשר לסקטורים הלאומיים שנדונו לחיי נחיתות מתוכננת שום דבר אינו
  נתון ליד המקרה, מיקריות קורית אחת או שתיים ל 60 שנה מיקריות וטעויות
  בילתי נפסקות הן תיכנון לכל דבר.
  בחורבן הציונות ההתאבדותית ננוחם

 62. איסקנדר

  לא טעית במקרה?
  בכותרת תגובתך ביקשת שקט,שאשכנזים לא יתערבו כי אתה מדבר עם אחיך עכשיו אבל כל תגובתך פונה לאשכנזים.

  מעניין מאד!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 63. איילה סבאג

  ששייך לקבוצות עשירות שחייהם קלים עד מאוד ונוחים עד בלי די וקלים להפליא אם מבחינת לימודים, תעסוקה, פרנסה וכו… ולכן כשאת אומרת ש"ההתנשאות היא לא נחלת האשכנזים בלבד" את טועה בגדול. ובנוסף כדברייך שאני "מתנשאת בתפיסתי את האימא הפולניה" אז לידיעתך זו לא התנשאות זו חשיפה וגילוי שלי ושל עוד מזרחים רבים מדוע אשכנזים לא רבים בואי נאמר מחפשים את קרבתינו המזרחיםבכל זאת משום שהאימה שלהם קרה וקפואה וקרייריסטית ואילו האימא המזרחית חמה, עקרת בית, מכבדת מארחת ובעיקר פותחת את שערי ביתה בפני האשכנזים שהאימא שלהם פולניה קפואה. ושוש דבריי הם כתגובה ובאים אחרי ברק הגזענות הרב כלומר דיכוי מופנם שלי/שלנו ועל כך אני מברכת שלמדתי לט לסתום את הפה ואת הלב ואת הדיכוי המונם אני שולפת החוצה ומחזירה אותו למי שהרכיב אותו בנפשי וברוחי.

 64. אשכנזי

  1. אני לא יודע מה ההגדרה שלך לאפליה ממוסדת. בעולם המערבי המוכר לנו אין חוקי גזע ואין קסטות. האם נובע מכך שכל דיון בגילויים השונים והמורכבים של גזענות ואפליה אתנית אינו לגיטימי?
  2. כשליבוביץ טען ש"השואה היא בעיה של הגויים" הוא לא התכוון שההורים שלך לא סבלו אלא שהאחריות המוסרית לפשעים ולזוועות השואה מוטלת על הגויים. עובדה זו אין בה בכדי להקנות חסינות מוסרית לעד לצאצאי הקורבנות.
  3. דוגמאות ל"קורבנות" הבלתי מוסרית של אשכנזים יש בלי סוף. דוגמה בוטה לכך זה השימוש של מתנחלים בטלאי צהוב אל מול אוכלוסיה פלסטינית כבושה ומתגוננת, או הזיהויי של כל ביקורת חיצונית על מדיניות ישראל עם אנטישמיות ועוד ועוד.

 65. שוש

  אם את מתכוונת לטפוסים סנובים, אני לא מכירה מדיניות פוליטית או חברתית שיכולה לשנות את הטבע הזה. לעומת זאת מדיניות שמקדמת תנאי עבודה הוגנים, דיור ציבורי, מאבק על קרקעות מוכרעת בזירה הפוליטית. אני לא מבינה למה את פונה לפוליטיקה של זהויות (ושל שנאה) ולא להארת עיניו של כלל הציבור, מזרחי ולא מזרחי, שככל שיענו אותו מתעקש להיצמד למעניו.

  התשובה שאת נותנת – של שחרור אישי מהדיכוי באמצעות ירית חיצי שנאה לעבר האשכנזים היא לא חזון מספק. אולי גברים יכולים לשחק ולצעוד לצלילי 'עולם ישן עד היסוד נחריבה', לאמהות עם ילדים אין את הפריבילגיה הזו.

 66. יואל קורנבלום

  1. אסביר לך מה זה אפליה ממוסדת. כשהממסד לא מרשה לקבוצה אתנית מסוימת לעשות משהו רק בגלל שהם חלק מהקבוצה האתנית זאת אפליה ממסדית. למשל אפליית היהודים ברוסיה הקומוניסטית או הצארית. היו מקומות שונים שבהוראת הממשלה לא קבלו יהודים רק בגלל שהיו יהודים ולכן זאת אפליה ממסדית. באירופה הנוצרית עד המאה התשע עשרה אולי כנ"ל. היו מקצועות ליהודים לא הייתה דריסת רגל לפי הוראת הממשל. זאת אפליה ממסדית. השחורים בארה"ב לפני הרבה שנים לא התקבלו להרבה מקומות רק בגלל שהם שחורים וזאת לפי חוקי המדינה. זאת אפליה ממסדית. כמובן החוק הנאצי הוא אפליה ממסדית. לכן לפי זה אין אפליה ממסדית של מזרחים בישראל. העובדה היא שהמזרחים נמצאים בעמדות שונות בכל שטחי החיים ואין חוק שמונע מהמזרחים לקבל כל משרה.

  כמובן שאפשר ורצוי וזה גם לגיטימי לדון באפליה וכמובן באפליה אתנית אבל צריך להוכיח שזאת אפליה ממסדית לפני שבאים וטוענים שזאת אפליה ממסדית.

  2. עוד פעם אתה מביא את השטויות של ליבוביץ. ברור הוא שזאת בעיה מוסרית ומציאותית של אילו שביצעו את הפשעים אבל אין רע בלהזכיר להם כל הזמן שעשו את זה כי ברור הוא שיש להם עניין לשכוח מזה. בנוסף זאת בעיה אמיתית של אילו הסובלים ממנה ולכן זאת גם הבעיה שלנו ובעצם יותר בעיה שלנו מאשר בעיה של אילו שביצעו את הפשע. תאר לך מצב שבו גבר אונס אישה האם תבוא ותגיד שזאת הבעיה המוסרית של הגבר ותתעלם מהבעיה של האישה? נראה מוזר מאד. מה בקשר להפגזת עוטף עזה אפשר לומר לפי ההיגיון של החכם ליבוביץ שזאת בעיה מוסרית של הערבים אבל כמובן זאת גם בעיה של אילו שנפגעים גם כן.

  בקשר לחלק השני איפה שאתה מדבר על "חסינות מוסרית" לא ברור לי למה אתה מתכון. האם אתה טוען שאנחנו סתם פוגעים במישהו וטוענים להגנתנו שבגלל השואה מותר לנו? איפה זה קורה? לא הבאת דוגמאות לכן לא ברור לי על מה אתה מדבר בדיוק אבל אנחנו לא עושים דברים כאילו. כמובן יהיו חסרי דעה כמו ליבוביץ למשל שיטענו שכל ניסיון שלנו להגן על עצמינו הוא בעצם ביטוי ל"חסינות המוסרית" ואנחנו לא צריכים לעשות את זה. אני לא יודע אם זה מה שנטען תביא לי דוגמאות ספציפיות בבקשה. קשה להתייחס למה שאתה אומר. אני לא מנסה להתחמק מתשובה אני פשוט לא יודע על מה אתה מדבר.

  3. כלומר ראית כמה אנשים בגדה עונדים טלאי צהוב וצועקים על הפלסטינים ומזה הבנת שהם אשכנזים ולכן מיד הכללת ואתה טוען שכל האשכנזים עושים את זה. ראשית הפעילות הזאת עברה מיד גינוי של כולם, כולל גינוי שלי ושל האשכנזים בכלל. זאת זילות של הסמל ולא היו צריכים לעשות את זה. אבל שים לב מה אתה עושה. נכבדי, זה מציג את עצמך כגזען פאר אכסלנס רק בגלל ההכללה. לא כל האשכנזים דומים ואילו אתה החלטה שכל האשכנזים דומים ואם כמה אשכנזים עושים משהו אז זה סימן שכל האשכנזים עושים את זה. זה כמו לומר שכל הסינים דומים או כל השחורים דומים או כל המזרחים דומים. קוראים לדבר הזה גזענות אז אנא הזהר בבחירת המילים. למשל אם משהו היה אומר שבגלל שמשפחת אברג'יל היא משפחת פשע והיא מזרחית אז מכאן המסקנה שכל משפחות המזרחים הם משפחות פשע. נשמע לך הגיוני? זה לא נשמע לי הגיוני אבל זה בערך מה שעשית. אנא היזהר בהכללות.

  בקשר להאשמת האנטישמיות לא לכל ביקורת אנחנו קוראים אנטישמיות אבל תן לי דוגמא על מה הייתה הביקורת ואיך הגבנו. אני חושב שבהרבה מקרים האנטישמיות שמדברים עליה היא בגלל רגשות אנטי ישראליים אבל השם אנטישמי מקובע ודי מובן.

  לא הבאת דוגמאות ספציפיות ולכן קשה להתייחס לכמה מדבריך. אפילו חמש דוגמאות לא הצלחת להביא. אולי להבא תנסה את השיטה שלי. קודם תאסוף דוגמאות ספציפיות ואחר כך תבנה את התיזה שלך זאת שיטה מקובלת. נראה לי שאתה עובד הפוך אתה ממציא תיזה ואחר כך לא יכול למצוא דוגמאות לביסוס התיזה. כלומר יתכן מאד שהתיזה שלך לא קיימת.

  שיהיה בהצלחה.

 67. יואל קורנבלום

  לא מקובל עלי שיש אפליה ממסדית נגד המזרחים בישראל. העובדה היא שהמזרחים מאיישים תפקידם בכל שטחי החיים בשירות הציבורי והפרטי ולכן אין אפליה ממסדית נגד המזרחים. יש אפליה ממסדית כנגד ניצולי השואה (האשכנזים) בזה שהממשלה ניצלה לרעה את כוחה כדי לעשוק זקנים חסרי כוח מכסף שמגיע להם. אילו הן עובדות.

  בקשר ל"הערבים-הפלשתינים" כפי שכתבת לא ברור לי למי את מתכוונת. האם אילו הם מוסלמים/ערבים אזרחי ישראל או מוסלמים/ערבים אזרחי הרשות הפלשתינית? בקשר למוסלמים/ערבים תושבי ישראל יש לנו בעיה. יש להם דרישות לאומיות שלא עולות בקנה אחד עם הדרישות הלאומיות של היהודים. אין כאן אפליה לשמה יש כאן מלחמת הישרדות. זה לא נעשה כדי לנצל את הערבים אלא כדי לשמור על האופי היהודי של מדינת היהודים. זה לא נראה יפה אני מסכים אבל אין לנו ברירה. אם את רוצה מדינה מסוג אחר זאת זכותך אבל תביני את המשתמע מזה. יתכן שנגמור כמו לבנון שהייתה למעשה מדינה דו לאומית, מוסלמית ונוצרית וכיום היא רק מדינת טרור מוסלמית ולנוצרים אין הרבה כוח. זה מה שאת רוצה לראות בסוף?

  אני למשל הייתי רוצה לראות הפרדה בין מוסלמים ויהודים כך שהיהודים יוכלו להגשים את מדינת היהודים בארץ ישראל והמוסלמים יעשו מה שהם רוצים מחוץ לגבולות המדינה היהודית. זה לא אומר שלא יכול להיות מיעוט מוסלמי קטן במדינת היהודים אבל ללא שום כוונות לאומיות. כל דבר אחר הוא מתכון בדוק למלחמות מתמשכות.

  לכן אומר לך עוד פעם ירדנה, אין אפליה ממסדית, אני לא מודאג שתהיה אפליה ממסדית ואנחנו במצב הומניטארי הרבה יותר טוב מאשר כל שכנינו גם יחד ואין לנו על מה להתבייש.

 68. איילה סבאג

  אני לא מאמינה.. בגלל שאני אישה ואם לילדים אין לי את הפריבלגיה? אז קודם אני באמת שואלת אותך ושנית אני מבקשת להראות לך מהי הדרך הגיע הזמן לאחר כל הנסיונות של חיבור וגישור הפערים של "לשדוד" את הזכויות אשר מגיעות למוחלשים בזכות ולא בחסד כמו קורת גג למשפחות, כמו אם חד הורית אשר לא יכולה לקבל דמי מזונות כי האבא נעלם, להכניס תלמיד משכונת מצוקה לבי"ס בשכונה יוקרתית ועוד ועוד… כל אלה מול הממסד ועוד חברי את האחד מול האחר מה שנקרא האישי הוא הפוליטי . אז אני פורצת גבולות וחומות ומרשה לעצמי להקיא את הדיכוי המופנם בכך אני משמשת דוגמא ומשלמת מחיר כבד בחיי ובחיי משפחתי. את יודעת שוש, תבכדי להביא למהפכה בתחום מסויים ובעיקר בתחומים חברתיים ראינו הרבה מנהיגים ששילמו בחייהם ולאחר מכן נפתחו הדרכים לאנשים באותה התקופה אז מי יודע … אני גם מייעצת לכל מי שחש בדיכוי המופנם ומודע לו להקיא אותו החוצה כי אם לא הדיכוי המופנם יבלע אותו.

 69. אשכנזי

  הבנתי. אם נסכם 1. אם אין אפליה על פי חוק, אין אפליה.
  2. ספר דברי הימים של עם ישראל המתאר את רדיפות היהודים מכיל "עובדות" בלבד.
  3. ישעיהו ליבוביץ היה מפגר.
  4. ה"הוכחה" לטענת ליבוביץ המפגר: 5 דוגמאות ה"מוכיחות" שכל האשכנזים בישראל
  חושבים שבגלל שאבותיהם היו בשואה אין להם אחריות מוסרית.

  כאן נפרדות דרכנו.

 70. אסף לוץ

  אז זהו. קצת קשה להתמודד אז עוברים לאלימות מילולית בחסות אתר "אישי ביקורתי"?
  גברת איילה סבאג, את אומרת שהכל מקור ראשון. אז בבקשה תצייני את המקורות לעובדות השקריות שציינת כאן.
  הגזענות המדהימה שלך (האמא המזרחית היא כככה וככה; האמא האשכנזית היא ככה וככה) רק מעידה על (חוסר) רצינות הדיון איתך, שמתקרב כבר לדיון עם אדון מוני יקים.
  מר בן דור, אני מבין שכדמוקרט גדול יכולתך להתמודד עם מי שחושב אחרת ממך (לא מי שממציא עובדות כמו אילה סבאג, או מסתמך על בורות הסטורית כמו ירדנה) היא על ידי תביעה "תסתמו את הפה כי גם לי סתמו".
  לוגיקה כלכ ך מופרכת אפילו כאן קשה למצוא.
  והעיקר שעמוס עוז יילך לעזעאל.
  תסתכלו במראה קצת חברים.

 71. שוש

  לשאלתך – כן, לנשים עם ילדים אין פריבילגיה להיות מרטירים – לשלם בחייהן או לשרוף את המועדון. הבדלנות והשנאה לא מקדמים את המאבקים החברתיים, לדעתי. הזעקה שלך כן. אם מדובר בטקס שבו אשכנזים צריכים 'לסתום' כדי לאפשר ריפוי – מילא. אבל אם מתוך הניסיון והמאבק שלך את רוצה להמליץ על דרך או מפלגה אותי זה מעניין. קשה לעשות את שני הדברים בו זמנית.

 72. רותם (אשכנזייה מבית חם)

  בינתיים, בדיון, זו את שסוגרת את תגובותייך בהערות גזעניות וסטיגמטיות מהזן הנמוך ביותר:
  "לכו וחפשו חום בצל האימא הפולניה הקפואה שלכם ולא נסלח ולא נמחל … "
  "שימרתם את ריח הנפטלין שהביאה הסתא שלכם והורישה לכם אותו בקרירות רבה."
  "…משום שהאימה שלהם קרה וקפואה וקרייריסטית ואילו האימא המזרחית חמה, עקרת בית, מכבדת מארחת ובעיקר פותחת את שערי ביתה בפני האשכנזים שהאימא שלהם פולניה קפואה"

  בהערותייך אלו את מאפילה על טענות מוצדקות ופוגעת בשיח ענייני. הגענו למצב בלתי נסבל בו הערות מסוג מסוים הן כביכול לגיטימיות כשהן מתייחסות למה שאת מכנה "אשכנזים", אבל אם זה היה הפוך ואותם "אשכנזים" היו מתבטאים באופן סטיגמטי כ"כ כלפי עדות המזרח – זו גזענות וגו'.

  אף אחד לא היה סובל כאן ובכל מקום אחר, ובצדק, את קיומן של הערות בסגנון כמו שלך לו היו מופנות ליוצאי עדות המזרח. אולי זו הקרירות, הקיפאון, ריח הנפטלין והאדישות האשכנזיים שמאפשרים את ההבלגה על הגזענות מהצד השני.

  אנא, בעתיד שקלי מילותייך.

 73. מוני יקים אנטיציוני

  אסף פוץ לך תדון עם קורנבלום על עובדות לפני שתאשים בעובדות שיקריות
  שניכם שקרנים וכל העובדות שמביא כל אינדיבידואל מהקולקטיב האשכנזי הן עובדות שיקריות
  כי עם האמת אי אפשר להתווכח ואמת עובדתית זאת אומרת שבתקופה של פריחה כלכלית לאשכנזים
  יש משבר כלכלי אדיר לספרדומזרחים ולכל הפריפריות פרט להתנחלויות האשכנזיות.
  אנו בני שני עמים שונים בתכלית השינוי והוכחתם לנו זאת ב 60 שנות תכנון מדיניותי שכל
  מטרתו היתה להפוך את העם הספרדומזרחי המפואר לעם של אספסוף.
  בחורבן הציונות ננוחם.

 74. מאיר דסה (המקורי)

  חברות וחברים חביבים (וגם הכותבים האשכנזים, במחשבה שנייה)! יש לי תחושה עמומה שהפנייה המנומסת, טובת הלב ונעימת הסבר שלמעלה לא הובנה כראוי. איני מצפה או מבקש אחדות דעים. אני שמח ומכבד גילויי סקרנות ו/או אמפטיה כנים – אינטלקטואליים או רגשיים – כלפי עובדות, תחושות, רצונות או השקפות כפי שהפגינה המגיבה שוש. מה שנמאס נמאס נמאס עד בחילה הוא המחול המתמשך שבו הבור התורן תובע "עובדות", מקבל עובדות ומבקש עוד "עובדות", מסיט את הדיון כולו לתקפותן של העובדות, או נזכר, בעצם, שעובדות כבר לא חשובות. וכל מטרתו לבזבז את זמננו היקר על שיקום חסר תוחלת של השכלתו הדלה ואהבת עצמו המביכה…

  פעם אחרונה בהחלט: היתה וממשיכה להתקיים אפליה מוסדית רחבת הקף של מזרחים בישראל. נתנו לכם עשרות פעמים את רשימת הספרים, הסרטים, המאמרים, המחקרים, והקישורים המוכיחים זאת. אבל אתם, בורים עצלנים שכמותכם (נו, אתם לא אשמים, כידוע: פלונסק, שמונסק, קלונסק וכו'), מתהדרים בבורות עצלנית זו שוב ושוב –
  כן, שוב לא קראתם את הפרוטוקולים שעמדו בבסיס מדיניות פיזור האוכלוסין, זו שתוצאותיה נכרים עד היום: ששלחה מזרחים "שאינם בשלים לתרבות עירונית מודרנית" ל"פרודוקטיביזציה חקלאית" כדי להחזיק גבולות ספר רעועים ולאחוז בביזת 48, ולאשכנזים חילקה דירות מרווחות בעיר כי "בין יוצאי אירופה היו מי שגרו (שם) בדירות מפוארות" בניגוד למזרחים (כפי שאמר בגאווה חבר ועדת החקירה לעניני ואדי סאליב לראשי המרד).

  וכן, שוב לא קראתם מילה על הניחשול המוסדי – שהעמיד ומעמיד עדיין ללא בושה מערכת חינוך מקיפה על עקרונות גזעניים של פויירשטיין ופרנקשטיין (או להפך?), זו הרואה בילדים מרוקאים יצורים נחותים ושטופי זימה הומוסקסואלית שמין הדין להפרידם מאימם הפרימיטיבית (על מערכת החינוך הזו, כאן ועכשו, בהווה, עם עובדות ראה מאמרון עדכני כאן על פירמידת החינוך העכשוית http://www.kedma.co.il/index.php?id=2203&t=pages).

  וכומובן, שוב חסכתם מעצמכם את העיון בדוחות מרכז אדוה, המראים את החפיפה המוחלטת שבין אתניות (אופס, עדתיות) לבין פערים (גדלים! גדלים!) בחינוך, כושר השתכרות (עוני, אויש, העוני המעצבן הזה), והמשך ריכוז הון ונדלן אצל בני מינכם (כן, בכל זאת, למרות ההערות הנכונות על הסתננות מזרחית זעירה לבורגנות, שלא לוותה בטפטוף דומה של אשכנזים אל העשירונים התחתונים כדי לשנות את המגמות המובהקות הללו).

  עכשו, אנחנו יודעים מה יהיה: תתחילו להתווכח (שוב, שוב) על מה שאינכם יודעים. ממש כמו עם הגזזת, שאודותיה אפילו מדינתכם האהובה (ישראל, יענו, לא פולין שבתור לדרכונה אתם דוחפים ומתקוטטים מידי בוקר תוך גילויי תרבות אירופית נאה) הכריזה כניסוי רשלני הראוי לפיצוי (טוב, אז, במקום לבקש סליחה או לפחות להיות אמפטי לקורבנות נוראיים של פשע, אתם פתאום לא מכירים בועדות חקירה ממלכתיות, ושולפים את ה"שואה" אותו נשק יום הדין שהופך אתכם לקורבן-תמיד ואת קורבנותיכם האמיתיים לבכיינים). הצעתי היתה ונשארה: לא לבזבז זמן עליכם. הו כל צמא (וצמאה) לידע אמיתי יפנה נא למקורות המצויינים. והאחרים, הנודניקים: תדברו עם הלמפות.

  או שתסתמו.

 75. אסף לוץ

  איתך במאבקך הצודק!
  תן לאשכנזים בראש, הם אשמים בכל!
  .ואיפה שלום שמחון כשצריכים אותו?

 76. יואב גרשון

  מסכים איתך. הליכוד היא המפלגה היחיגה הנקייה מגזענות. על המזרחיים לתמוך בביבי שלא מסתיר את שורשיו המזרחיים ולהשליך את מר"צ למקום ממנה באה

 77. מוני יקים אנטיציוני

  תומך במאיר דסה ובאיילה סבאג – מול אטימות גשעני אשכנז הסמולנים
  המתחסדים שטרם עשו הכרות עם הגזענות הממוסדת היוצרת אפליות
  מתוכננות צריכים להיות בעלי פגם מוסרי ופוליטי ממדרגה ראשונה.
  כפי שציין מאיר דסה העובדות בעשרות ספרים ומחקרים הוצגו בפניכם
  ומי שמתעקש לחזור לנקודת ההתחלה "תוכיחו לי" אז או שלא קרא משום מה
  והוא כמתפרץ לדלת פתוחה או שקרא אבל בסלקטיביות גזענית ומציג עצמו
  כאילו מה שקרא אינו קיים.
  כל זה תקף לגבי כל מי שבעוורונו או חוסר מוסריותו מסוגל לטעון את הטיעון
  הגזעני שלא קיימת אפליה ממוסדת וזה כולל את רותם הצבועה המתחסדת
  מהבית האשכנזי החם.
  בחורבן הציונות ומתחסדיה ננוחם- אל תצנזרו

 78. ליאור לרנר

  המאמר נגוע בגזענות דוחה. הרשימה של מרצ מכילה מגוון אנשים כולל אשה חרדית, בני קיבוץ ועירוניים, אשכנזים וגם מזרחי (מוסי רז), שלא זכור לי שהוא הכחיש אי פעם את מוצאו. נראה לי שאתה שבוי בתוך תפיסה לפיה כל מי שהוא לא מארוקאי עצבני עם מבטא כבד, חבר מרכז ליכוד, הוא מזרחי מוכחש. רן כהן היה ח"כ מעולה, אין למוצאו העדתי שום קשר לאי- בחירתו כיו"ר מרצ. במשך השנים פעלה מרצ לטובת הציבור המוחלש, שלצערי רובו מזרחי, אתיופי ורוסי כאשר הוא מנגד המשיך לתמוך במדיניות הקאפיטליסטית של נתניהו.

 79. ג. אביבי

  התגובה שלך נגועה בגזענות ואדונות אשכנזית מכוערת. היכן מצאת אמירה גזענית אחת במאמרו של מאיר? היכן מצאת אמירה אחת השמה את ציבור האשכנזים כנחותים או כלא ראויים?
  אחת מהשתיים או שאינך מבין את משמעות המושג גזענות – או שכדרכם של הגזענים הקלאסיים בכל אירופה ובישראל אתה מאשים ב"גזענות" את מי שמעז לדבר נגד הגזענות של דומייך – אותה רטוריקה של מכחישי השואה ושאר הניאו-נאציים באירופה.
  כל ההיסטוריה של מרצ על מרכיביה הקודמים מראים התנכרות למזרחים ואטימות מוחלטת כלפי מצוקתם. מי שמאשים את כותב המאמר שמאיר את הפן הגזעני הכ"כ אופייני של הsmall הישראלי (כמו גם הימין), הוא מי שמנסה לסתום פה לטענות הקיפוח של המזרחים ובכך מסייע למעשה להנצחת הקיפוח והגזענות.

 80. יואל קורנבלום

  גם תגובתך נגועה בגזענות ג. אביבי ואני מתפלא שאינך מסוגל לזהות גזענות בעצמך. חשבתי שזה יהיה קל עבורך. לכן בתור שירות לך ולציבור אספתי את המשפטים הגזעניים שמצאתי בכתבתו של מאיר ואני מביא אותם כאן בהמשך. המשפטים הועתקו מהכתבה והודבקו כאן כך שכל זה הוא העתק נאמן לכתיבתו של מאיר בביוף.

  ועוד שאלה לי אליך ג. אביבי. מה לך כי תתנפל על לרנר? כתבתי שהפוסט של מאיר הוא גזעני-אינפנטילי כבר בתגובה השתים עשרה של הפוסט. מה שמעציב פה שנראה שאתה לא קורא ורק ממציא דברים.

  בהמשך תמצא את המשפטים הגזעניים של הפוסט של מאיר. יש לציין שבעצם כל רוח הפוסט הזה היא גיזענית כפי שמזמן לא ראינו.

  1. אמנם ציונית-אשכנזית – גזירת בורא עולם

  2. שהשיל את הגוון הכהה הכמעט אחרון שלו – למרות שכהותו שידרה בהירות

  3. אליבא דשמאל אשכנזי נאור

  4. מזרחי מוכחש

  5. וחיתוך דיבור שהעיד על הצלחתו המסחררת של כור ההיתוך

  6. הוא לא כל כך משלהם

  7. עיניהם החדות של נאורי מר"צ לא יכלו להתעלם מהסעיד שברן.

  8. יוסי שריד, הבהיר מחיוורון

  9. רן בידי סעיד המוכחש והבלתי מוכחד

  10. למנהיגות לבנה ונאורה

  11. ארץ-ישראל היפה והעובדת

  12. מגניבה אפשרית של המפלגה בידי סעיד, שאולי לא מודע לעודפי הסעיד שבו

  13. דחקו המושיעים הלבנים

  14. סכנת אובדן הגוון הבהיר קדמה לכל האיזמים

  15. רן המותש נשבע לחבריה הנאורים לאללה של מר"צ, שסעיד לעולם לא ייצא מהבקבוק, אבל פעם נוספת ישב סעיד על צווארו של רן כאבן ריחיים

  16. הסעידים מתוחמים למשבצות צרות, המיועדות להם על ידי המוז'יק של האתמול שהיה למערבי הנאור של היום

  17. רק בלוואנט הוא יכול להיות מוכר כמערבי

  18. ובהצצה אל תוך מקררה של מסעודה הידועה

  19. ובו חשף את מבושיהם של צבן ויובל

  20. של צבן הוא פרצופה הקולקטיבי של מר"צ, כמו שפרצופו של עמוס עוז – כפי שנחשף על ידי חברנו, צבי בן דור – הוא פרצופו הקולקטיבי של החלום הציוני-אשכנזי, שלא רואה דבר פרט לפסבדו-אירופאיות הפאתיטית שלו

  21. לנפנף במזרחי "שלו" כל-אימת שתועלה טענה בדבר גזענותה של מר"צ

  22. רק החליפו מזרחי מוכחש אחד במזרחי מוכחש יותר

  23. בכנסת הבאה עלינו לטובה, יכהן המזרחי הכי מוכחש במדינה

  24. יש לקוות שמוסיזרחי ירצה את אדוניו במר"צ ולא יתמודד על מנהיגותה. כי אם יעשה כן, קברניטיה יחפשו גם לו מחליף – מזרחי מוכחש ממנו

 81. איילה סבאג

  אח יקר,
  ומי קבע ששיא היופי והמתיקות וה"שרר" ( בערבית) =חן הם לא המבטא המרוקאי העצבני? ומה לחשוב שמבטא אשכנזי עם המילה "כאילו" שנאמרת כמילה שניה בכל משפט הוא המיוחד ולא המכוער? למה כל הזמן אתם מבקשים מאיתנו המזרחים אישורים וקבלות על השוואה שלנו? האם כך אנחנו נוהגים בכם ומבקשים מכם אישורים על השוואה שלכם? זה מראה על אגיאוסטיות מוחלטת כמו אישה זקנה שרק מתלוננת כל היום ולא נותת להשחיל מילה. אז די כבר עם הבקשות לאישורים וקבלות תסתפקו בכך שיש יום השוואה והגבורה עולמי וכולנו נזכרים וכולנו שותפים ואילו השוואה שלנו לא נחשבת . הדברים מדברים בעד עצמם וזה מראה אותכם באור לא יפה ובאור של חושך מדכא באור של גזענות מכוערת מה שמאפשר לשד העדתי להתעצם .

 82. ג. אביבי

  כמו גזען מצוי שאינו משופע ביכולת חשיבה עצמאית ויכולת גיוון, גם אתה פתחת במשפט המחץ האווילי: "גם תגובתך נגועה בגזענות ג. אביבי ואני מתפלא שאינך מסוגל לזהות גזענות בעצמך". אני לא אשאל אותך איפה הגזענות בדברי.
  הערת לי: "מה שמעציב פה שנראה שאתה לא קורא ורק ממציא דברים." – התשובה היא כי בהעדר שפע של זמן אני בד"כ נמנע מלקרוא תגובות של מי שזכורים לי כלא מעניינים, תפלים ובעיקר לא הגיוניים. אכן תגובתך ההיא (ה12 לטענתך) היא מטופשת במיוחד.
  כל הציטוטים שהבאת מתוך מאמרו של מאיר מ1 עד 24 ללא יוצא מן הכלל, לא מכילים שום אמירה גזענית. המסקנה היא שגם אתה אינך מבין את המושג גזענות.
  אם בכל זאת אתה מרגיש מקופח שלא התנפלתי עליך, רק אזכיר לך שדיברתי על להקת הפבלוביאנים (בקש שיסבירו לך, לי אין זמן) הגזעניים הנובחים כל פעם שמזרחי מתבטא נגד הגזענות האשכנזית.

 83. מוני יקים אנטיציוני

  כל 24 הדיברות שהעלית אינן גזענות וכולך דיבורים אנטי שכל.
  גזענות זה מערכת שלטונית מאורגנת היטב עם אידאולוגיה המעצבת
  מדיניות מתוכננת של אפליות ומנגד פריבילגיות על בסיס ההשתייכות
  הלאומית אתנית גיזעית .אותן שכבות לאומיות אתניות גיזעיות שנהנות
  מהפריבילגיות המעניקות להן הסללות חיוביות לכוון של עמדות כח
  פוליטיות וכלכליות התנהגותן נובעת ממניעים גזעניים והן תומכות במבנה
  הפוליטי חברתי שמיישם את המדיניות האפלייתית. מי שמוחה נגד
  מדיניות זו הוא אנטי גזען גם אם דבריו נגועים בחוסר קורקטיות וזה
  משום שדבריו נגזרים ממאבק אנטי גזעני.
  פרענק שיוצא מכור ההיתוך ומקלל אשכנזי מנוול אינו גזעני כמו שאשכנזי
  שניצל מאושוויץ אינו גזעני כשהוא מקלל סתם גרמני ברגע של כעס.
  איני מבין איך הקורנבלום הזה זוכה לחשיפת יתר כאשר לי מעלים רק
  מחצית מהתגובות שאני כל כך מתאמץ להקליד . לפחות הייתי מבין
  את חשיפת היתר אילו היה כותב דברים לענין אבל הבן אדם יש לו
  אובססיה אשכנזית מתקרבנת מין נחום תקום שכמה שיגנוב ויפלה
  אחרים תמיד יזדקף ויאשים את האחרים בכל תחלואי העולם.
  בחורבן הציונות ומכחישי השואה ננוחם

 84. יואל קורנבלום

  אני באמת שמח שמצאת זמן לקרוא את מה שכתבתי לאחרונה וגם לכתוב תגובה. אני מבין מהתגובה שלך שקראת את התגובה האחרונה שלי אליך כי אחרת לא היית מגיב.

  בקשר לגזענות של בביוף היא מתבטאת בזה שהוא משתמש בדימויים ובהכללות פוגעניים שפונים אל הרגש ולא ההיגיון שאינם קשורים לעניין במטרה להשיג הסכמה. כמובן שלו לא היה משתמש בביטוים האלו לא היה לו שום דבר מיוחד לומר. כמובן שיכול היה לומר שרן הכהן לא עשה עבודה טובה במרץ והמחליף שלו גם כן לא נראה טוב או משהו דומה וגם היה מסביר למה ללא כל הביטויים הפוגעניים הנוספים.

  לא אחזור ואפרט את המונחים הגזעניים שבהם בביוף השתמש כבר הצגתי אותם קודם אבל אולי אתה, ג. אביבי, תהיה נחמד ותמצא זמן לכתוב למה בחירת המילים של בביוף לדעתך זה לא גזעני.

  קראתי לך גזען במקרה הזה כי אתה תומך בגזען מאיר בביוף ולכן זה הופך אותך לגזען.

  בנוסף מתקבל הרושם שאתה אומר שאתה לא קורא הכל ובעצם כתבת " אני בד"כ נמנע מלקרוא תגובות של מי שזכורים לי כלא מעניינים, תפלים ובעיקר לא הגיוניים. אכן תגובתך ההיא (ה12 לטענתך) היא מטופשת במיוחד."

  זה מראה שיש לך דעות קדומות וזה אחד המאפיינים העיקריים של גזען שזה אתה כפי שאמרתי.

  אחד ההבדלים בנינו, ג. אביבי, הוא שאני קורא את הכל גם דברים של אנשים שאין לי דעה חיובית עליהם, כולל דברים שלך. גם אם יש לי דעה מסוימת על מישהו אני מתייחס למה שהובא בפוסט ולא לאדם.

  כמו כן גם לי לפעמים אין זמן לקרוא או לכתוב ולכן אני פשוט לא מגיב. עדיף בעיני לא להגיב מאשר להגיב על דברים שנדמה לי נכתבו.

  בנוסף מתקבל הרושם שאתה רק מסוגל לדבר עם או אל קבוצה אוהדת אבל כזה מגיע לדעות שונות מדעותיך אינך מסוגל להגיב על הנאמר וטוען שאתה לא קורא או שאין לך זמן לקרוא. זה גם כן אחד המאפיינים של גזען. תקוע בדעות קדומות ואינו מסוגל לנתח דעות חדשות ותמיד רץ לקבוצת התמיכה שלו כדי לקבל חיזוק.

  בכל אופן, ג. אביב, אני מקווה שתסכים איתי שאתה כרגע על תקן גזען ואני מקווה שתשתנה.

 85. ג. אביבי

  קורנבלום,
  ניסיתי למצוא חוט של הגיון ורצף של יותר ממשפט אחד שמתחבר אל האחר ולא מצאתי, וזה לא הפליא אותי.
  אתה חוזר באותה עקשנות ילדותית על "אתה גזען…" ממש כמו שילדינו/נכדינו בפעוטון חוזרים על "הכל עובר אליך וקאקי בידיך" ואולי רק בתדירות גבוהה יותר (הם גם יותר הגיוניים ממך).
  גם זאת. אתה חוזר על המנטרה שלך, חסרת השחר, ש"בביוף גזען" ו"אביבי גזען" ומצפה, כמו ילד בן 4 – 5 , שלבסוף שומעיך/קוראיך יתעיפו ויסכימו לדבריך.
  לפחות בעניין אחד אתה יכול להחשב כצעיר ואפילו למדי.

 86. יואל קורנבלום

  באמת לא מפתיע אותי שאתה לא מצאת שום חוט של היגיון כי ההיגיון הנדרש נראה הרבה מעבר למה שלכאורה נראה אצלך אז לא מפתיע אותי שאתה לא מבין. בפעם הבאה אנסה בעברית קלה כדי שתוכל גם אתה להבין. חוץ מזה נראה לי שאתה כן קורא את מה שאני כותב ולא כפי שטענת לכאורה שאתה לא קורא את מה שאני כותב.

  בקשר לחזרה על דברים כפי שאתה טוען הצגתי באופן ברור 24 סעיפים, כפי שבקשת, אמנם מלרנר, שבהם אני טוען שבביוף הוא בעצם גזען ואפילו גזען מקצועי. לא הגבת על אף אחד מהם אבל אני יכול להניח שקראת אותם. הכל כתוב ג. אביבי ואתה צריך רק להבין ואז הכל יהיה ברור לך. חוץ מזה אם דרושות הבהרות נוספות אז אפשר גם לשאול בנוסף שאלתי אותך מדוע אתה חושב שדברי בביוף אינם גזענים לא ענית לזה.

  עוד הבדל גדול בנינו ג. אביבי הוא שאני מתייחס לעובדות בלבד ולפי העובדות קובע את דעתי. אתה לא מציג אף עובדה כדי לבסס את דעתך ולכן כל מה שאתה כותב נחשב להכפשה. אני מקווה שתשתנה.

  בהצלחה.

 87. ג. אביבי

  כל הטיעונים שלך החוזרים ונישנים על גזענות כביכול של אביב או בביוף, "גובו" במשפטים מצוטטים שאין בהם לא אמירה גזענית וגם לא בהקשר הרחב שלהם. הסברתי לך בעדינות שהבנתי את הדרך שלך – שהיא לחזור על שטויות, שרק אויל ברמות לא יכול לראות את השטויות שבהן, מתוך כוונה לשכנע מישהו. אם טיעוניך שכנעו אותך – אין זאת כי יכולותיך האינטלקטואליות והגיונך עלובים הרבה מעבר לעליבותו של אחרון המגיבים האחרים כאן.
  בסה"כ אתה מייצג נאמנה את הגזען האשכנזי המצוי : חסר אינטלקט, רצוץ הגיון, לא מבדיל בין טפל לעיקר ויותר מזאת לא בוגר נפשית.