כוכבים זורחים לזמן קצר

יהודית אופנהיימר

מיזם חדש של המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית והאוניברסיטה העברית הוציא לאחרונה ממש קול קורא  למציאת שמות עבריים לכוכבי הלכת אוראנוס ונפטון. זאת במסגרת הכרזת הא"ום על שנת 2009 כשנת האסטרונומיה ולאור העובדה המצערת מאוד שלשאר כוכבי הלכת (נוגה, מאדים שבתאי ואחרים) יש שם עברי ורק לאוראנוס ולנפטון לא נשאר. והנה רעיון לשם:

`עופרת יצוקה` –  שם מדליק, שווה, פיצוץ, מלא אדרנלין וסטטוסטרון… בעוד כמה שבועות כשנבוסס עמוק בבוץ אולי נחשוב אחרת ונזכר שהיו בעצם גם אלטרנטיבות, אבל מה זה חשוב? כוכבים זורחים לזמן קצר ובינתיים כבר נעבור את הבחירות ומי שלא היה נחמד ולא סימפטי יהפוך בינתיים לכוכב נולד. ואנחנו נצליח להעביר את הזמן בחיפוש אחר שמות עבריים, כי מה יותר עברי מקרוב לשלוש מאות הרוגים בפחות משתי יממות? מגה פיגוע כזה אפילו פלסטינים לא יודעים לעשות… והאמת רציתי בכלל שם אחר אבל `צדק` לרע המזל כבר היה תפוס… ואפרופו עברית – זוכרים מי עשוי מעופרת יצוקה? זה שצריך ליפול על האות ג` – כי שלנו תמיד הכי גדול ואנחנו גם נראה את זה לכל הבריונים בשכונה… או שמא משהו פה חי על כוכב אחר?

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  באמת מפתיע שהם לא פנו מראש לכחול העמוק הצהלי שימצא להם שם, הרי מחלקת הקריאייטיב של צה"ל היא המחלקה הפרודוקטיבית ביותר שם היום. אם כי מוכרחים להודות ש'עופרת יצוקה' היה שם קצת בנאלי למבצע, אפשר היה ללכת על 'מעות חנוכה' אלמלא הסגר שלא מאפשר חלוקת מעות, או 'לביבה חמה ומתוקה' שאולי משמש בינתיים כסיסמת גיוס..

 2. סמולן

  ובכן, שאלה: האם שמו של אחד מגדולי הפושעים נגד האנושות, שאותו את נושאת מן הסתם בגאון, הוא עדות על קשר משפחתי לאיש מאחורי הטכנולוגיה שהשמידה את הירושימה ונגסאקי, או שזו מחווה מודעת ?

  (נמשל: אכן, נטייתם של המתכננים הצבאיים בצה"ל לראות ביהדות שלהם משהו שזכאי ללגיטימציה לאלימות, מהווה משהו שמטריד אותך. מן הסתם, חגיגה של "קסאמים" לא נראית לך בעייתית במידה דומה, וגם המונח "שואה קוסמית" – נכבה – נראה לך טבעי, ולא עיוות ואינוס של השפה הערבית ועולם המושגים שלה. למה את כל כך נגדנו ? לא ברור. )

 3. אלי אמינוב

  -בשנתיים האחרונות, מאז הבחירות בהן ניצח החמאס, הרגו הכוחות הישראליים כ- 1300אנשים ברצועה, מחציתם אזרחים לא חמושים, בלי לספור את הקורבנות החדשים. לעומת זאת, בצד הישראלי של "גדר המערכת" נהרגו ע"י הקסאמים 8 תושבים. המספרים מדברים בעד עצמם. כעת מודיע שר הטבחים ברק כי "תושב אש לכל מקורות הירי, כלומר ירי תותחים מסיבי יפתח ישירות על ריכוזי אוכלוסין !ןזאת לאחר הפצצות מסיביות בפצצות עומק. שיהרסו כל בונקר וכל מקלט בו יכול להיות מוחזק שבוי ישראלי שאי אפשר לשלם תמורתו לחמאס

  -מערכת התעמולה הישראלית על כל אגפיה , המפיצה שקרים המטילים על הקורבנות את האחריות לרציחתם, במלחמת החורמה נגד העם הפלסטיני הצליחה ישראל אף להסתיר את כוונתה להקריב את גלעד שליט כדי לא לשחרר שבויים פלסטינים. יהיה הדבר אות לכל אם ישראלית השולחת את בנה לצבא.

  מעגל הדמים יישבר רק כאשר תפסיק ישראל את הטרור הרצחני נגד הפלסטינים ותכיר בזכות המלאה שלהם להגדרה עצמית

 4. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  גב' אופנהיימר הנכבדה דבריך הם דברי הבל רווים שנאה תהומית . ההשוואה והתיאור הדרמטי שלך במלחמה נגד הטרור יצאו מפרופורציה הגיונית. תושבי רצועת עזה קנו את אסונם ביושר. ואל להם להלין אלא על עצמם. מי שמשתף פעולה עם ארגוני טרור ישלם ביוקר.
  להזכירך לאורך כל השנים היו התקפות טרור כנגד אזרחי המדינה באשר הם גברים נשים וטף נטבחו בצורה אכזרית במיוחד של אמל"ח לא תקני ממולא במסמרים וחלקי מתכת להעצמת המוות, והתגובה של הקהילה הייתה פושרת של צער. דברי ההבל שלך מגה פיגוע כזה אפילו הפלשתינאים לא יודעים לעשות מטעים במזיד ובאופן מחשיד, אז גב' נכבדה רק להסב את תשומת ליבך ודיוק לא יזיק . הם יודעים ועוד איזה יודעים לעשות מגה פיגוע אלא שלמזלנו כוחות הביטחון עומדים על המשמר יומם וליל אוספים מודיעין איכותי על מנת לצמצם את המגע פיגוע. הדימויים שלך למערכת הכוכבים ושנת האסטרונומיה משוללים כל יסוד ומדיפים ריח רע של שנאה . ועל זה נאמר בגלל שנאת אחים חרב בית המקדש, וחבל שכך.

 5. אלי

  בייחוד מצאה חן בעיניי השורה שלך: ….בעוד כמה שבועות שנבוסס עמוק בבוץ אולי נחשוב אחרת וניזכר שהיו בעצם גם
  אלטרנטיבות…..
  נדמה לי שלא נצטרך לחכות עד עבור כמה שבועות; כבר עכשיו הולך ומתברר כי המהלך הברוטלי הזה שלנו- נכשל. יתכן
  מאד שפשוט שיחקנו לידיו של החמאס. הוא הרי התגרה בנו תקופה ארוכה כדי שנתקוף, ואנחנו, שטופים מאז ומתמיד
  בשכרון הכח- נלכדנו.
  צריך רק להבין שמאבק הדמים הזה הוא לא על חילופי הירי בעוטף עזה; המלחמה היא על הגדה המערבית. וכאן, בעקבות ההרג המסיבי הזה של תושבי הרצועה מבלי שישראל השיגה מטרה כלשהי ממטרותיה, החמאס התקרב עוד
  קצת להחדרת התודעה בקרב מתנגדיו הרבים כי דין הגדה המערבית כדין רצועת עזה.

 6. בר און

  הקפיצות מנושא לנושא אינן במקומן. אם ניסית להיות שנונה נסי שוב בהזדמנות אחרת. הייתי מציע מעשים במקום בירברים. למשל להזדהות עם אחינו הפלסטינאים בעזה ולהגיש להם סיוע ואם לא בעזה אז בשדרות או באופקים או בבאר שבע. תאמיני לי שמאוד נוח לכתוב בליל של דברים שלא קשורות לכלום. אין לאף אחד הזכות המוסרית להעביר ביקורת מבלי שהתנסה באופן אישי בגהינום שעוברים תושבי הדרום. ציניות ושנינות לא מוצלחת אינם עוזרים ואינם מזיזים למקבלי ההחלטות בלי קשר אם יש להם גדול או קטן. לפעמים צריך לדעת לא למתוח את החבל יותר מדי. יש אנשים שנהרגים ונפגעים לא רק בעזה וברגע זה אין זה משנה מי האשם אם בכלל אפשר למצוא אשמים רק בצד אחד. לפעמים למרות שזה קשה צריך לדעת לשתוק.

 7. ע.ג

  איך קורה שאנשי ה"שמאל" מזדעזעים רק כשנהרגים פלשתינים אבל לא שומעים מהם ציוץ כשמאות אלפי ישראלים חיים תחת איום יום יומי של טילים ופצצות מרגמה. איך קורה שכאשר פלשתיני מצליח לרצוח כמה ישראלים בפגוע התאבדות בעזה מחלקים סוכריות ו בישראל מצדיקים אבל לא שמחים כשנהרגים פלשתינים ולמרות זאת בעיני "השמאל" הישראלים צמאי דם והפלשתינים כבשים ששוחרות רק טוב וצדק. איך זה ש"השמאל" ממשדואג לזכויות הלאומיןת של הפלשתינים אבל שולל בגלוי את הזכויות הלאומיות של היהודים ואגב כך שולל כמעט במפורש את זכותם לחיות שלא לדבר על לחיות בשקט.

 8. איזי גור

  …רצתה המשוררת להגיד?
  שאם לעזה נפרוץ
  אז נשקע בבוץ

  או
  שבבוקר בהיר וכחול
  נפרוץ ונשקע שם בחול

  אבל כל עוד הנייה מצפצף ושורק
  אנחנו נמשיך לאכול את הדרעק

 9. אירית הלפרין

  אין שום דרך אנושית או מוסרית להצדיק את הטבח בעזה אבל מערכת מכבסת המילים עובדת שעות נוספות. הבוקר חבר שלח לי את אמנת החמאס בעברית. הוא לא הוסיף מילה כאילו : הנה תראי בעצמך. כתבתי לו חזרה: כן ולכן נפוצץ את כולם נזרוק עליהם טון פצצות משמים נשמיד ונטבח בילדים ובמבוגרים כדיי שלא ישאר זכר לפונדמנטליסטים הפרמיטיביים האלה. ונקרא למבצע הזה בשם יהודי יפה ומוסרתי שיגרום אפילו למכבים להתגאות בנו: עופרת יצוקה. למה יש לי הרגשה שלעולם לא אוכל עוד לשיר שירי חנוכה בלי להרגיש רצון עז לרוץ ולהקיא?

 10. אורלי נוי

  סמולן- אילו היית מפרסם את תגובותיך תחת שמך המלא ולא מסתתר מאחורי כינוי אווילי, אולי אפשר היה להשתלח גם בך אישית כפי שהשתלחת ביהודית. כל עוד אין לך את ההגינות הבסיסית להזדהות במקום לשלח חצים מאחורי מסכות, אני מציעה לך לרדת מעניין השמות.
  פיני זוהר- אם המודיעין שלנו היה כל כך משובח, אולי לא היינו צריכים לרצוח קרוב ל-400 איש בפחות משבוע כדי להפסיק את ירי הקסאמים. אם המודיעין הישראלי זיהה את ארבע האחיות לבית בעלושה, הקטנה שבהן בת ארבע, כמחבלות, אז אתה מבין שאנחנו בבעיה. אם לא, זאת היתה פעולת טרור לכל דבר ועניין.
  ע.ג- מספיק לקרוא מקבץ קטן ואקראי של טוקבקים כדי להבין עד כמה בישראל צוהלים למראה הגופות בעזה. לא רק טוקבקים- אתמול קראתי מאמר של אבי רצון במעריב שקובע ש-300 הרוגים ביום זה לא ביג דיל. קטן עליו. מעבר לזה, האמירה שלך כאילו לשמאל כואב רק כשנהרגים פלסטינים היא מזעזעת ושערורייתית. הרי כל מה שאנחנו אומרים זה שהרג מוביל לעוד הרג ושהדבר האחרון שהמבצע הקטלני הזה ישיג זה ביטחון לתושבי הדרום. לא ברור לי בשם איזה מוסר אתה מצליח להצדיק רצח של 375 איש בימים ספורים, וזאת עוד תוך סיכון בלתי רגיל וחמור הרבה יותר של תושבי הדרום, אבל זה לא המוסר שלי.

 11. שניר

  שימו לב שבימים האחרונים הדיווחים של כתבי הביטחון הם שבצה"ל מבינים שלא תהיה הפסקת אש בלי פתיחת המעברים. זה מה שחמאס רצה מלכתחילה. הספין שישימו על המלחמה הזו כדי לתאר אותה כהישג מתחיל להתבהר.

 12. אשר סבג

  אדם מוסרי חייב ללחום להפלת משטר החמאס ומיגורו,
  אותו חמאס אשר מדכא מפלה אונס ומתעלל בנשים ובחסרי ישע על בסיס קבוע ואידאולוגי.
  זהו חמאס המנציח את שלטון הגבר על האישה ואת שלטון המוות על החיים.
  החלשת החמאס ופגיעה בו גוררת עימה פגיעה איומה בחפים מפשע ועל כך הכאב.

  דמגוגי? כמו כל התגובות למאמר הדמגוגי והחד גוני להפליא.

 13. נחמן

  תושבי עזה ידעו בשנים האחרונות שהם צריכים לחשוש מפגיעת צה"ל רק בימים או מקסימום שבוע אחרי פעולה "מוצלחת" של חמאס/ג'יהאד/פתח. 23,000 אזרחי ישראל בשדרות ועוד כמה אלפי האזרחים בעוטף עזה מסתובבים כבר 8 שנים בידיעה שכל דקה יכולה להיות הדקה האחרונה שלהם, בלי קשר אם לאחרונה חתמו על הסכמים, פינו, נסוגו, נכנסו, יצאו, סגרו מעברים, פתחו מעברים או כל דבר אחר. טילים נורו עליהם בעת שלום ובעת מלחמה, לפעמים בתדירות גבוהה יותר ולפעמים "רק" אחד לשבוע. אלו לא קורבנות? רק מי שמת הוא קורבן?אנחנו משלמים עכשיו את המחיר של 8 שנות הבלגה, כשבמקום לפגוע במטרה או שתיים מאותו בנק ארור על כל קסאם או מרגמה עד שלצד השני ימאס, חיכינו וחיכינו, או שחיסלנו כשהיה לנו נח בלי קשר לארועים בשטח. עכשיו קפץ לנו הפיוז, אנחנו שוברים את הכלים והורגים מאות אנשים במכה באופן שלא יאפשר לצד השני שום מוצא מכובד מלבד להמשיך להכות בנו. המשפט מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לחלשים מעולם לא הודגם באופן נורא כל-כך.
  והשנינויות שלך כל-כך, כל-כך, כל-כך תלושות שקשה לי להסביר אפילו עד כמה זה מרתיח.

 14. איריס חפץ

  זמולן זה שם עם הרבה אפשרויות.
  ולדעתי השם הכי הולם להפצצה הברוטלית על עזה, בשעות בהם לכולם היה ברור שהרחובות מלאים בילדים כמו שעמירה הס תיארה יפה וכואב, הוא:
  "נר לי קטן"

 15. יוסי שורץ

  אין כל ספק כי שליטי מדינת ישראל שונאים את רשת אל ג'זירה ומבקשים לעשות ככול יכולתם לפגוע בה ובדימוי שלה. אין גם ספק כי שליטי המדינה פוחדים מהעובדה שמספר שהולך וגדל של בני אדם באזור ובעולם צופים בחדשות רשת זו. בניגוד לאמצעי התקשורת המגויסים בישראל המבטאים את עמדות הממשלה מתוך נאמנות ואין אפילו צורך לממשלה להטיל עליהם צנזורה ללמדך עד כמה הם מגויסים, רשת אלג'זירה המראה בצילומים שלה את התוצאות הקשות של פעולות ישראל ועל כן מסייעת לפגוע בתעמולה הציונית הכושלת.

  למען האמת בניגוד לדימוי של "העיתונאים" הציונים מטעם המנסים להדביק לאל ג'זירה את הדימוי של רשת של חמאס , רשת זו החלה עם עמדות אוהדות לחזית העממית ונעה עם השנים בכיוון ליברלי. מסיבה זו היא זוכה לאמינות במערב ומספר צופיה במדינות המערב הולך וגדל.
  מה ששליטי מדינת ישראל ותומכיה בישראל לא קולטים כי לא ניתן לבצע פשעי מלחמה בהיקף שיראל מבצעת ולהצליח בתעמולה באמצעי התקשורת.

  אמצעי התקשורת של ישראל יכולים להראות בית ספר ריק עם חלונות מנופצים, אך לעומת הפגיעה המכוונת באמבולנס ורצח הנהג שלו , או במסגד עם מתפללים האהדה של מרבית בני האדם בעולם היא עם הפלסטינים.

  ישראל יכולה להצביע על מותם של ארבעה ישראלים אולם אין למותם את אותו אפקט של הרג של למעלה מ400 פלסטינים ו 1600 פצועים אשר לפחות רבע מהקורבנות הם אזרחים בתוכם 42 ילדים ואשר את התמונות שלהם רואים על מסכי הטלוויזיה. הניסיון מורה כי עשרה אחוז מהקורבנות של הירי הישראלי הם ילדים ומכאן די ברור שמרבית הקורבנות של המתקפה הישראלית הם אזרחים.

  במילים פשוטות ככול שההצלחות הצבאיות של ישראל גדלות ויותר אזרחים פלסטינים נטבחים, ישראל יותר כושלת מבחינה פוליטית.
  שכן ההתנגדות לה הולכת וגדלה.כישלון זה הוא שעומד מאחורי ההסתה המסיבית כנגד הפלסטינים אזרחי מדינת ישראל.

 16. אורלי נוי

  נר לי קטנטן, אפילו… אולי אם לבחורינו המצויינים היה נר קצת יותר גדול, הם היו מסתפקים להדליק חומר מקומי ומניחים לעזתים המסכנים לנפשם…

 17. סמולן

  מי שמוטרד מהשם של המבצע, ולא מכך שהוא חלילה יכשל (דבר אפשרי, שלא לומר סביר), שלא יתהה על דקדקנות מהסוג הזה. אפשר באמת להמשיך איתה גם לניק שלי. קדימה קדימה.

  (סמולן = סמאל = סיטרא אחרא = אחרימן…)

 18. נגה

  המגיב [בראון] ביקר את יהודית על "כתיבה של בליל דברים שאין ביניהם קשר". מבלי להכנס לנושא כיצד מתגלגלות להן אסוציאציות מחשבתיות, אני מזדהה ומצטרף, ועוד איך, לזעמה של יהודית.

  תרשו לי כחובב אסטרונומיה מזה 62 שנים, ואוהב עברית כשבע שנים פחות, להתחיל מההצעה ההזויה לתת שמות עבריים לאורן ונפטון. ותחילה תיקון קטן.
  מקור ההצעה הוא כנראה העמותה הנכבדה "ראשית מדע" ( http://www.reshitmada.org).העמותה מעידה על עצמה שהינה "מלכ"ר אשר הוקם על ידי מנהלים בכירים מהתעשיה הטכנולוגית. והארגון ממוקד ביצירת תכניות העשרה לילדים במדע ובטכנולוגיה.". על יעדיה נאמר:" תכנים והגשה באיכות מדעית ופדגוגית ללא פשרות"
  וכך במסגרת מאמציהם הממוקדים ללא פשרות הם גילו את הנושא הלימודי האולטימטיבי, שהם משתפים בו ממש את כ ו ל ם ומודיעים:
  "אנו מכריזים בזאת על מאמץ לאומי – המשלב אתכם הציבור, את המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית וקהילת האסטרופיזיקאים – לבחירת שמות עבריים לאוראנוס ונפטון."

  תמיד חשדתי כי "מיקוד ללא פשרות" יביא לנו פרי ביאושים לא מעט, אבל את זה עוד לא שמעתם: "מאמץ לאומי", אבל למה, שתהיה "ג" גם בשמות אורן ונפטון? אכן החברים המנהלים התעלו על עצמם. בחיים, אבל בחיים , לא נתקלתי בקשבור אומלל שכזה.(קשבור = קשקוש שעל פניו ברור שהוא בירבור גמור). לא הספיק לנו הסיבוב הקודם עם מנהלים שהתחשק להם לעסוק בחינוך?! (שינוי חינם, ללא תוספת תקציבים כמובן).
  כן, ניתן לנצל את שנת האסטרונומיה הבינלאומית לנושא לימודי מלהיב שיכניס קצת רוח חיים, של תגלית וענין לבית הספר, העממי והתיכון גם יחד, אך משום מה קריאה לתכניות כאלה לא שמענו מהם.

  אורן ונפטון רחוקים מאתנו 3 מליון ק"מ ו- 4.5 מליון ק"מ בהתאמה, אבל בסביבתנו הקרובה יותר, בעוד אנו כותבים תגובות, ממשיכים לפגוע בנו טילים מכל הסוגים. לפיכך מבחינת החשיבות דחוף יותר להתמודד עם הטענה כי
  "לאורך כל (!) השנים היו התקפות טרור כנגד אזרחי המדינה". נראה כי תחת עקת הימים האחרונים, שכח פיני זוהר ש"כל" הוא זמן הכיבוש של הגדה המערבית, מדינת פלסתין לעתיד, שמכיון שהוא כידוע מימוש זכות אלוהית (וגם
  כלכלית) שהוענקה לנו מאז ומתמיד, ממילא אין צורך כלל לדון בו כמקור היסודי לצרותינו.

  כי מי חסר דעה וחסר לב שירצה בטרור? למה מה, אם נתחיל לחשוב, מי יודע מה יצא לנו מזה? אולי אפילו שלום רופף. אולי יותר ?
  (נ.ב. הדברים נכתבו לאחר 13 מגיבים)

 19. דולי

  הרשת, כמו גם הפורטל הפופולרי ISLAMONLINE.NET הוקמו ופועלים בחסות מלאה של אמיר קטאר, כדי לקדם את האידיאולוגיה של האחים המוסלמים (/ חמאס) מבית היוצר של שיח' קרצ'אוי, ה"אב הרוחני" של פיגועי ההתאבדות שגם נותן לשניהם את חסותו הדתית.

  מנהל הרשת, וצ'אח חנפר, החל את דרכו כנציג של אחת מאגודות הצדקה של חמאס ("קרן אל-אקצא") בדרום אפריקה בעודו תלמיד לתואר שני שם בסוף שנות ה-90. כיום, אל-ג'זירה היא נותנת החסות הראשית למרבית אירועי האחים המוסלמים / חמאס באירופה.

 20. דרור ק

  תושבי עזה לא נתונים תחת מתקפה בגלל אמנת החמאס. רוב הישראלים כבר השלימו עם העובדה שהפלסטינים תומכי חמאס לא מכירים בזכויותיהם, אבל כל עוד השקט נשמר, אפשר לחיות עם שנאה שבלב. הבעיה היא שחמאס ותומכיו החליטו לירות טילים על אזרחי ישראל בלא הבחנה. אילו חמאס היה חדל מהירי ומשחרר את גלעד שליט כל מה שאנחנו רואים בעזה לא היה קורה.

 21. מערכת האתר

  זכותך להשאר אנונימית, אולם הכלל הוא שמגיבה לא יכולה לשלוח מספר תגובות תחת כינויים שונים.

 22. ירדנה אלון

  האקדמיה ללשון עברית יצאה בקריאה לחיפוש שמות עבריים לכוכבים אורנוס ונפטון מפני ששנת 2009 הוכרזה ע"י הותיקאן (כמדומני) כשנת האסטרונומיה, אין לי הצעות בקשר לשמות אולם העיסוק באסטרולוגיה וכמובן הידע באסטרונומיה שכרוך בעיסוק זה הביא אותי להרהר מעט באורנוס ובמיתוס האוראני,ואף הביא לאי אלו תובנות אותן אני מבקשת לחלוק עם באי האתר (אתנחתא קלה ואולי אולי סוג של אסקפיזם למי שירצה לכנות זאת כך)
  עפ"י המיתולוגיה היוונית, אורנוס היה אל השמים שהזדווג עם גאיה אמא אדמה והביא ממנה צאצאים רבים, הוא לא אהב כל כך בלשון המעטה את מה שיצר וכלא או בלע את ילדיו או בטארטארוס או בקיבתו שלו, גאיה שצערה הלך וגדל ככל שאוראנוס התרשע על צאצאיו/צאצאיה פנתה לאחד מילדיה שטרם נכלאו או נבלעו על ידו בבקשה לטכס עיצה ולעשות מעשה, כרונוס(סטורן,שבתאי) החליט לעשות מעשה,וכרת את אבר מינו של אביו והשליך אותו למי האוקיינוס, מן האבר הכרות נוצרו שניים, נוצרה אפרודיטה אלת האהבה והשלום והיצירה והאמנות, ונוצרו הפוריות אלות הזעם והנקמה.
  יש כאן תובנות לא מעטות עבורנו כבני אדם בבואנו לבחון את הארכיטיפים המיתולוגיים הללו,מן המאבק האלים ,האכזרי והייצרי הזה שנוצר בין שנייים אלה אורנוס וסטורן(שבתאי)יש שתי אלטרנטיבות (ומה שבינהן כמובן)ניתן לבחור באלטרנטיבה של אפרודיטה(ונוס אצל הרומיים או נוגה בעברית)של אהבה,וחום וחמלה ויצירה או באלטרנטיבה של הפוריות אלות הזעם והנקמה.
  דרך אגב את הפוריות אנחנו פוגשים מאוחר יותר בשירה ההומרית במשפט אורסטס שם תובעות הפוריות את נקמתן בהמתתו של אורסטס שרצח את אימו קליטמנסטרה, שרצחה את אביו אגממנון,שהעלה כקורבן את בתו איפגניה כדי שהרוח תנשוב במפרשי הספינות היווניות בצאתן למלחמת טרויה העקובה מדם,
  האלה אתינה(אלת החכמה) היא זאת שהביאה לפשרה בין התביעות של הפוריות ובין התביעה של אורסטס והביאה ליישוב הסכסוך בין הצדדים בדרך שהניחה את דעתם של כל הצדדים וללא שפיכות דמים והפסיקה בכך את מסע ההרג והרצח והנקמה שבבית אגממנון.
  לפעמים מיתולוגיה היא לא רק דרך להעביר את הזמן או עוד דרך להנעים את ההנאה שבידיעה, לעיתים היא טומנת בחובה לא מעט תובנות אנושיות שכנראה לא נס ליחם.
  ולמרות כל זאת אין לי שום הצעה לשם עברי עבור אורנוס.

 23. צפונית

  אני מסכימה עם הכותבת אין לי ספק כי הניהול של המאבקים בצורת המחשבה הזו מביאה למלחמות ולשפיכות דמים לעומת נשים שללא ספק אם היו מקבלות הזדמנות היו פותרות הקונפלקטים בצורה אחרת וזאת הודות לצורת המחשבה השונה…..גברים נמאסתם תנו הזדמנות לנשים לטפל בעניינים…וללא לחצים…ללא שנשים יצטרכו להוכיח כי הן אמורות להיות גבריות….וללא מחיקת כל התכונות הנשיות שלהן ע"מ לקבל לגטימציה בכדי להחליט ולהנהיג.

 24. יעל

  איני אנונימית.
  יעל הוא שמי הפרטי
  אברהם הוא שם המשפחה
  מאמרי העוקץ מגיעים לתיבה שלי וגם לתיבה המשפחתית.
  לכל תיבה כתובת מייל משלה.
  מן הראוי היה כי את הערת הבירור ה זו תעבירו לתיבות המייל שלי.

 25. מערכת האתר

  אין לזה שום קשר לתיבות מייל שונות. אם את מגיבה פעם אחת כיעל (עובדה שעדיין שומרת על האנונימיות המוחלטת שלך מהטעם הפשוט שאיש אינו יכול לזהותך גם אם זה שמך הפרטי), וזמן קצר מאד לאחר מכן את שולחת תגובה מתיבת מייל שונה כשאת מזדהה כאברהם, (לא ברור מדוע כשאת שולחת תגובה מתיבת מייל שונה מאותו מחשב את בוחרת להזדהות אחרת), ואין הבדל מבחינת התוכן בין שתי התגובות, המסקנה היחידה של כל קורא היא ששני אנשים שונים שלחו תגובות לאתר.