איפה מרצ כשצריך אותה?

עופר ניימן

הדברים הבאים נכתבו ביום שישי 26.12.08, לפני תחילת מה שמכונה במקומותינו "עופרת יצוקה":

כמו בקיץ 2006 (ולא רק אז) אנו בתחילתה של מלחמה נוספת, שלא ברור כיצד תשיג את מטרותיה המוצהרות.  מי שהתנגדו למלחמת לבנון, והבינו בעוד מועד שתמיט שכול וכישלון משני צידי הגבול בלי לפתור בעיות יסוד (ובלי להביא לשחרור אף שבוי), נושאים כעת את עיניהם אל מפלגות ותנועות ציבוריות שמתיימרות לייצג אותם.

והנה, מפלגת מרצ אמרה את דברה אתמול והוציאה הודעה לעיתונות שבה נכתב:


"אין ברירה אלא לפעול בשני מישורים מקבילים – להכות בחמאס באופן ממוקד ולפעול למען הפסקת אש מחודשת."

נשאלת השאלה, האם לקברניטי מרצ יש הצעה חדשה, מפורטת, כיצד יש "להכות בחמאס באופן ממוקד". אם יש הצעה, תדוברר נא מייד. הרי ראשי מרצ הם אנשים נבונים, והם יודעים שהרעיון העיקרי שמשווקים לנו הממסד הצבאי ונציגיו בתקשורת הוא השתלטות קרקעית על רצועת עזה (בנוסף להפצצות מן האוויר שיהרגו אזרחים רבים). מדוע אין מרצ מתייחסת לכך באופן מפורש? האם היא בעד או נגד התכנית הזו?  

ומה בדבר הקריאה "לפעול למען הפסקת אש"? הקריאה הלאקונית הזו היא ניסיון לאחוז בחבל בשני קצותיו ולא פנייה כנה לציבור: מפלגה שמאמינה בכנות באפשרות להגיע להפסקת אש כעת (ולנהל מו"מ כולל לשלום על בסיס היוזמה הסעודית) אינה צריכה לתת הכשר למלחמה, מפני שלשיטתה אין למלחמה הזו צידוק. לעומת זאת, מי שמאמין בצורך לצאת למלחמה, מן הראוי שימתין בטרם יקרא להפסקת אש.

יודגש כי העת הזו היא עת מבחן למרצ. עמדתה של המפלגה בסוגיה הנדונה חשובה לאין שיעור יותר מהתנהלותה (המבורכת בדרך כלל) בימי שגרה:  סיוע לקורבנות אלימות במשפחה, הגנה על הטבע, או תמיכה בפינוי התנחלויות. הן השכול והן הנזק הכלכלי כתוצאה ממלחמת לבנון או מהמלחמה בדרום (ובפרט, סבלם של החלשים והעניים בפריפריה) היו ויהיו נוראים בהרבה מהשכול ומהנזק שגורמים מהלכים ממסדיים שמרצ נאבקת נגדם בקול רם וברור. 

בקיץ 2006 תמכה מרצ במלחמת לבנון (למרות התנגדותם של כמה מבכיריה). רק לקראת סיום המלחמה, כשמממשלת ישראל כבר נשאה ונתנה על הפסקת אש, התמלאה מרצ עוז ויצאה להפגין בקריאה ל…הפסקת אש ("עמיר פרץ, איש השלום, אל תשקע בבוץ הלבנוני"). האם עתידה המפלגה לחזור על התסריט הקלוקל ההוא? בפחות מעשרים מילים הבהירה לנו אתמול הנהגת מרצ שלמרות רשימת מועמדיה הכשרוניים לכנסת הבאה, מסוכן להצביע בעד המפלגה.

***

תוספת (31.12.08) :

לאחר שבוע של מכות נמרצות בחמאס (וככל הנראה, בהחלט לא רק בו), מרצ קוראת עתה לממשלה להגיע להפסקת אש, ומזהירה מפני שקיעה נוספת בבוץ, זה העזתילפיכך, ראשי המפלגה מוזמנים לומר לציבור מה השיגה הלחימה עד כה. הם יכולים כמובן גם לחזור בהם מקריאתם להפסקת אש.

עופר ניימן (מצביע מרצ בעבר)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אישדרות

  מר"צ צריכה לעמוד לצד צה"ל והמדינה בזמן המערכה!

  לא להפסקת האש!

 2. אירית

  תפקידה של מר"צ כחלק מזרוע המלחמה אינו חדש, ולא ברור למה יש הפתעות כל הזמן. התפקיד של המרצ הוא להרדים את הציבור, ולמכור לוקשים עם צבע ורוד למי שמאמין שאחרים יעשו לו את העבודה, ועוד בלי מאמץ, בלי מחיר, ובלי סיכון. מה שנעשה בגלוי עכשיו (לבנון 2, עזה 1) נעשה קודם (עיראק 1 ועיראק 2) בדרכים עקלקלות ונסתרות יותר. מר"צ פועלת בצורה לא הגונה ולא ישרה כלפי ציבור של צעירים בעיקר, הסבורים שהם מקבלים מפלגת שלום פרוגרסיבית, ובעצם הם משרתים בצה"ל בלי התשלום והדרגות והפנסיה המתלווה. בדרך כלל זה לא נורא, כי מדובר בצעירים מבתים מבוססים, אבל בהתנהלות שלה יש שחיקה נוספת באמון הציבור במערכת הפוליטית. הבעיה אינה המצע שלה אלא התרמית ואחיזת העיניים. העובדה היא שמצביעים שלה (!) ואף מתברר חברים במר"צ (!!) מוצאים עצמם "מופתעים" מעמדת המפלגה. האין זה מוזר ?
  כל זה לא יפריע, לאחר שוך הדם והעשן, למרבית הנהנים מהסידור ששמו "מרצ" להמשיך בהפקה הזו. אחרי הכל, צריך להתפרנס. זו הזדמנות לשבח מאד את יוסי דהאן (ויוסי יונה) מאתר זה, שחושיו הבריאים הרחיקו אותו ממעמד של עלה תאנה למבצע עזה, כלומר "ההתארגנות החדשה" (פחחחח….) המפורסמת שניכסה אותו בלי לבקש רשות. לפחות נותרו כמה אנשים שלמדו מלקחי העבר, שחנופה וספינים מניפולטיביים טומנים בחובם איזו הפתעה קטנה, בדרך כלל מהסוג שאנחנו עדים לו עכשיו. כלומר קומבינה מסריחה בחסות צה"ל, החונטות, ובעלי הבית בקיצור.
  חבל רק שלא בודקים פעם אחת לעומק מה קורה במפלגה הזו.

 3. שניר

  אנשי מרצ הם אליטה במובן הרע ביותר של המילה. גם כשהם מאמינים שהכיבוש חסר תוחלת הם ישלחו את ילדיהם וילדי האחרים למות למענו ורק שחלילה לא יפגעו זכויות היתר שלהם. הרי בלי מנה הגונה של מיליטריזם הם לא יכולים לנכס לעצמם את ה"מוסריות" הקדושה שמאפשרת להם להגדיר את עצמם כאליטה תרבותית. מוסריות מזויפת ב101 דרכים שונות.

  התנגדות למיליטריזם העיוור ששולט בחיים שלנו בימים אלה משמעו הוצאה של עצמך מהמחנה הציוני בהגדרה הכי עמוקה שלו – המילואים, הבק"ום, הפלנלית ובדיחות הנאדים. לכן בכל פעם שמרצ תעמוד מול מלחמה היא תבחר לתמוך בה ולא להתנגד, זה כבר ממש לא משנה כמה הם לא מאמינים בהיתכנות מטרותיה.

  תפסיק להתאכזב מהזיוף שלהם וקבל את זה. יחסוך לך הרבה כאב לב.

 4. עופר ניימן

  פחות משאני מאוכזב מהם, אני רוצה לעשות משהו כדי שהתמיכה בהם תצטמצם. לשם כך העליתי את טרונייתי על הכתב…

 5. אייל ניב

  או שאתם ביבי-לבני-ברק, או שאתם נגד הגזענות. אי אפשר להיות מפלגה שבהגדרה רוצה מדינה עם עליונות בזכויות היהודים, ובמקביל להיות נגד הגזענות. גם ייצוג החסר של "מזרחיים" וערבים מעיד על כך. יש בעיה גזעית בבסיס של מה שמרצ מייצגת.
  לענייננו, במקום להתייחס למרצ, עלינו למצוא דרכים חדשות ומזמינות להגדיל את המעגל ולצרף אלינו עוד אנשים. הנה אחת הדרכים בניסיון לעשות זאת:
  http://eyalniv.wordpress.com/2009/01/01/stopwar8 (מטרת הבלוג להביא מקורות מידע שישראלים לא נחשפים אליהם, ולעזור לשמאלנים להתנסח ביתר בהירות כשהם מתמודדים עם קלישאות של ימנים).

 6. סמולן

  ככל שהמבצע הזה נמשך, התמיכה במר"צ יורדת עוד יותר.

 7. יואל קורנבלום

  ראשית מתאריך הפרסום שהצגת עד היום עברו כל כך הרבה אירועים שמתקבל הרושם שהפוסט שלך הוא פרהיסטורי.

  לעצם העניין מר"צ אומרת שצריך להכות בחמס כפי אבל לא מר"צ תכה אלה צה"ל יכה. מר"צ אינה צה"ל ואין לה את הכלים או הידע לביצוע העבודה. זה שאתה דורש ממר"צ להסביר איך עושים את זה מראה שאין לך הבנה רבה בצורת הממשל בישראל. הממשלה תחליט על המטרות וצה"ל יבצע, לא מר"צ. שיטת הפעולה שאתה מציע מתאימה אולי לחמס או לחיזבאללה או לכל מדינה לא דמוקראטית אבל לא למדינה דמוקראטית כמו ישראל שבה יש הפרדת רשויות.

  מנקודה אחרת, נניח לרגע שמר"צ יודעת בדיוק איך לעשות את זה. מדוע לספר לך או בכלל לפרסם את זה? הרי האויב גם כן שומע ויכול ללמוד על כוונותינו. סודיות ודיסאינפורמציה הם חלק מהמלחמה באויב ודרישתך לדעת בדיוק איך לעשות היא במקרה הטוב אווילית ומאוד מסוכנת.

  בקשר לקריאה להפסקת אש הכוונה כמובן להפסקת האש של החמאס. אל תשכח שבזמן שכתבת את הפוסט שלך עדיין לא יצאנו להגנתנו ולכן זה לא יכול להיות דרישה להפסקת אש שלנו.

  לכן לסיכום מה שנאמר שם הוא שצריך להכות בחמאס כדי שיעלם מהעולם וגם לדרוש הפסקת אש של החמאס כדי לא לפגוע באזרחים ישראלים.

  לי זה נראה די פשוט ומקובל ונראה לי שזה מה שאנחנו עושים סוף כל סוף. לא ברור לי מה לא ברור לך בדבר הפשוט הזה?

  אולי תסביר קצת יותר טוב מה הנקודה שלך בכל העניין הזה?

  בקשר ליוזמה הסעודית, כפי שכתבת, ממש לא מובן לי מדוע אתה תומך בה? הסעודים לא מכירים בישראל וגם לא ביהודים ובעצם הם מדינה גזענית במיוחד. אם הם לא מכירים בישראל או ביהודים אז למה אתה מצפה מהם להיות הוגנים כלפי מדינת ישראל או היהודים? לא עולה בדעתך שבגלל שהם שונאי ישראל מימים ימימה הם לא ינסו להטות ובעצם לפגוע בישראל? האם לא עולה בדעתך שהם סתם עובדים עליך ובעצם אין להם שום עניין שתהיה כאן מדינה יהודית?

  מנקודה אחרת למה בכלל צריך מתווכים? מתקבל אצלי הרושם שאתה לא מסוגל לשכנע אף אחד בצדקת דעתך ולכן אתה מחפש מישהו מבחוץ שילחץ על ישראל ויממש את דעותיך.

  אולי תסביר לנו את הנקודה הזאת.

 8. אבי

  חלק מהכותבים פה לא מדייקים ולא מעודכנים
  מרצ קוראת להמנע מכניסה קרקעית לעזה – לזו הכוונה בבוץ העזתי
  מרצ קוראת להפסקת אש ומו"מ שיביא לרגיעה.

  ושלא יתממו הכותבים, לאף אחד אין כרגע פתרון להפסקת ירי הטילים על ישראל.
  נכון, הממשלה שלנו עשתה טעות שלא פתחה במו"מ עם החמאס מזמן.
  נכון, הממשלה שלנו עשתה טעות כשהטילה מצור על עזה.
  אבל עכשיו ישראל סופגת טילים
  וכל מי שאין לו פתרון להפסקת הטילים הללו, לא יכול להתנגד לפעולה צבאית.
  אבל הוא כן יכול להתנגד לפעולה קרקעית.
  והוא כן יכול לדרוש שלא יפגעו אזרחים.
  והוא כן יכול לדרוש שהפעולה תהיה קצרה.
  זה מה שמרצ דורשת.
  ולכן היא עדיין המפלגה הטובה ביותר.

 9. ע.ג

  מרץ חושבת שאסור לרצוח את אזרחי ישראל וצריך להעניש את מי שמנסה לעשות את זה. ממש נורא. מהיכן הם לקחו את הרעיון המוזר הזה.

 10. איילה סבאג

  לא שומעים את נציגי מר"צ הם פוחדים מהמפלגות הגדולות שהפכו ימניות זה אומר בעצם שמר"צ לא יכולה עוד לייצג את הציבור שתמך בה והתכוון להצביע עבורה בבחירות הקרובות.
  למה לא להצביע עבור מר"צ:
  1. מר"צ לא נלחמת באמת להשגת הפסקת אש, לא נשמע קולה…
  2. במר"צ אין נציגים מזרחים בכמות שווה לאשכנזים בתנועה
  3. במר"צ אין ערבים-פלסטינים בכמות שווה לאשכנזים בתנועה
  4. מעולם ואף פעם לא ראינו את נציגי מר"צ יורדים אל העם אל שכונות המצוקה .
  5. רוב נציגי מר"צ כרגע "כותבים ספרים" הם משוררים וסופרים ועסוקים בקבלת פרסים בחו"ל ושעות רבות הם מקדישים לכתיבה ומתי הם יתפנו לטפל בעיות הדחופות והקשות?
  6. לרוב נציגי מר"צ עסקים פרטיים וכלכליים משלהם מן הסתם הזמן שהם אמורים לןהקדיש לטובת הציבור הוא קצר עד מאוד.
  7. הם הקימו את תנועת מר"צ במתכוון ומראש על טהרת האשכנזים הם התכוונו לתנועה חד עדתית, בצבע אחד מראש הם פסולים ונחשבים לגזענים ומתנשאים.

 11. רועי

  קודם כל יש פה שקרים והטעיות שעוזרים כמובן לשפר את התיאוריה:
  1. "לאחר שבוע… מרצ קוראת עתה להפסקת אש". שטויות. האמת: מרצ יצאה בקריאה הזו כבר ביום הראשון של הלחימה. ג'ומס קרא לחתור להפסקת אשר כבר בשבת בהופעה ב"פגוש את העיתונות" ולא להעמיק את הפעולה. וביום ראשון המפלגה יצאה בקריאה לברק לחתור להפסקת אש וחידוש הרגיעה ולא להסתבך בבוץ הטובעני של עזה, ולשים קץ לשפיכות הדמים ההדדית. על כך יצאה שלי יחימוביץ' למתקפה נגד ג'ומס ומרצ.

  2. "בקיץ 2006 תמכה מרצ במלחמת לבנון… רק לקראת סיום המלחמה… יצאה להפגין". (שוב) שטויות. האמת: שבוע לאחר פורץ המלחמה היה יו"ר מרצ יוסי ביילין הח"כ היחיד שהצביע בו' חוץ ובטחון נגד גיוס מילואים להרחבת המלחמה, וסיעת מרצ יצאה באותו שבוע בהודעה שהיו בה ארבעה סעיפים: 1. הכרה בזכות ישראל לפעול כנגד הפוגעים בריבונותה. 2. התנגדות לפגיעה באזרחים ובתשתיות אזרחיות. 3. התנגדות לכל הרחבה של פעילות צה"ל. 4. קריאה להפסקת אש מיידית.

  הכי כיף וקל תמיד להגיד לכולם שהם לא מספיק טובים, במיוחד כשאפשר לכתוב בבלוגים ולא חייבים לנהל דיאלוג עם הציבור, אלא רקל עמוד עם מגהפון אינטרנטי בלי שאיכפת לך מי שומע ומה הוא מבין. מי שיש לו אחריות לבני אדם, ולא רק לעורך html, צריך לחשוב בצורה קצת יותר מורכבת. ומה לעשות, המציאות מורכבת. מרצ לא חושבת שלישראל אסור אף פעם ובשום תנאי לפעול בכח צבאי נגד ארגון טרור כמו החמאס (או החיזבאללה), ובמובן הזה יש אנשים שאף פעם לא יהיו מרוצים מעמדתה (ובאמת לא כדאי שיצביעו לה), אבל מי שחושב שמותר לפעול בכח צבאי מידתי נגד ארגון טרור, אבל אסור להפגיז אזרחים סתם, אסור לסתום פיות למפגינים נגד המלחמה, בעיקר מבין ערביי ישראל וחייבים תמיד לפעול באמצעים מדיניים כדי לסיים מהר ככל האפשר אלימות הדדית (אלה רכיבי הודעת מרצ מאתמול), מרצ מייצגת בדיוק אותו (ואותי).

 12. שוש

  שאינה פועלת לסיום הכיבוש בשדרות וברמת-גן.

  ואת העובדה שאין בה מזרחים אפשר לזקוף גם לגנותם של מזרחים. אמנם איני מצביעה למר"צ, אבל מי צריך נציג מזרחי-מקצועי? יש שם גם רומני-מוכחש.

 13. זאב שפיר

  שמרבית הכותבים שתוקפים את מר"צ (ואני לא מחבריה) יגידו ברורות בקול רם, שהם מסכימים עם ירי החמס על תושבי המדינה,כיוון שירי זה מוצדק ונכון.הרי שלטון החמס בעזה הוא לגיטימי(לגיטימי?) והוא נמצא במצור והדרך היחידה העומדת לשלטון החמס לפרוץ את המצור ולהכיר בלגיטימיות שלו,זה ירי טילים על ישראל.ברור,שלישראל אין זכות להגיב,כיוון שהחמס במצור. אני מעוניין לקרא עמדה כזו ברורה,ולא לתקוף את אלה (מר"צ) ואחרים ולומר מה לא נכון לעשות.אם כך אקרא הבין באופן ברור ולא משתמע את עמדתו של הכותב והשקפת עולמו.

 14. קובי וינר רב חילוני

  השאלה היא לא שאלה מוסרית בלבד, אלא שאלה מוסרית פוליטית, כלומר מותנית מציאות.
  מול אוייב שאינו רוצה שלום והכרה הדדית, גם הרצון המוסרי הטהור ביותר ,לכאורה , לא ישיג דבר. בסיטואציה הנוכחית, החמאס והאינטגראליזים המוסלמי לקחו בשבי את העם הפלשתיני.
  ההתטפשות של האסלם מובילה את הפלשתינאים שוב לאסון.
  במקום לתרגם את חג הקורבן, עקדת ישמעאל, ואת עקדת יצחק, כשני מיתוסים שנועדו להרחיק התרבויות העתיקות מקורבן בן בכור, מפרשים זאת הפונדמנטליסטים הדתיים , המוסלמים, כציווי התאבדותי כביטוי אמונה נעלה.
  כשהמח מתמלא התטפשות דתית – אזי תבונת הפשרה, והזיקה ל"צלם" שיכולה להיות משותפת לכל שלוש הדתות כבסיס לשלום , לסולחה לחמלה – הזיקה הזו נעלמת.
  קל לכאורה לומר זאת על דת אחרת.
  טול קורה- מה יקרה לנו כשהנהגתנו הלאומית תהיה יהודית פונדמנטליסטית

  אני שונא מלחמה, אך המוסר שלי הוא לא רק מוסר- מחאה אלא מוסר של אחריות.

  לכן, במצב הנוכחי, זו מלחמת אין-ברירה.

 15. קומוניסט

  זועזעתי עד נמקי נשמתי מהעלאת מאמר "מי הפר את הרגיעה" של שונא הענים נחמיה שטרסלר באתר של חדש.

  נחמיה שטרסלר שגיבה את העברת החסכונות לקזינו/בורסה
  נחמיה שטרסלר בעל בריתו של ביבי בפגיעה בעניים ובחלשים

  למיגור הקפיטליזם אנו זקוקים למפלגה קומוניסטי חזקה ולא למרץ

  הצביעו חדש

 16. עופר ניימן

  יואל, התגובה מיועדת בעיקר לבעלי השקפה שמאלית, ולא לך.

  אתייחס בקצרה בלבד.

  לעצם העניין מר"צ אומרת שצריך להכות בחמס כפי אבל לא מר"צ תכה אלה צה"ל יכה. מר"צ אינה צה"ל ואין לה את הכלים או הידע לביצוע העבודה. זה שאתה דורש ממר"צ להסביר איך עושים את זה מראה שאין לך הבנה רבה בצורת הממשל בישראל.

  >>> אסתפק בהבטחה שלהם שיש להם רעיון כיצד לעשות זאת.
  מצידי, שלא ישתפו אותי, ושלא יגבשו את כל הפרטים הקטנים ביותר של התכנית.

  בקשר לקריאה להפסקת אש הכוונה כמובן להפסקת האש של החמאס. אל תשכח שבזמן שכתבת את הפוסט שלך עדיין לא יצאנו להגנתנו ולכן זה
  לא יכול להיות דרישה להפסקת אש שלנו.

  >>> נחמד שאתה מדברר את מרצ, אבל ההודעה שהוציאו עוסקת בהפסקת אש משני הצדדים.

  בקשר ליוזמה הסעודית, כפי שכתבת, ממש לא מובן לי מדוע אתה תומך בה?

  >>>זו לא יוזמה של מדינה אחת, אלא הצעה מפורטת הסדר כולל מטעם עשרים מדינות.
  ישראל הרשמית דוחה את היוזמה כבר כמה שנים
  , כי היא מעדיפה את קרית ארבע ואריאל
  (אגב, המשטר בסעודיה אכן ראוי לגינוי חריף)

  מנקודה אחרת למה בכלל צריך מתווכים? מתקבל אצלי הרושם שאתה לא מסוגל לשכנע אף אחד בצדקת דעתך ולכן אתה מחפש מישהו מבחוץ שילחץ על ישראל ויממש את דעותיך.

  >>> לחת חיצוני מוצדק ורצוי, אם הוא מכוון נגד הפרות זכויות אדם חמורות, כמו אלו שישראל מבצעת בשטחים. לחץ חיצוני כבד מופעל על ארגונים פלסטינים שנושאים באחריות להפרות זכויות אדם חמורות.

 17. אדי

  לאחר שנים בהם השהיתי את חברותי במרצ מכל הסיבות הטובות (הרעות) שנמנו למעלה ע"י עופר ואירית שבתי לא מכבר כדי לנסות לסייע בכוחותי הדלים לגרום למהפך מנהיגותי במרצ (זוכרים? לא מזמן הייתה התמודדות על ראשות מרצ). לצערי עניין זה לא צלח ובראש מרצ התייצב ג'ומס – בחור טוב במובן הרע של המלה. ומרצ כמו לא למדה כלום ולא שכחה כלום חוזרת ל"מרבית הז'ה-וו" לימי מלחמת לבנון השנייה. במקום לתפוש עמדה מנהיגותית בשמאל (כן, אני יודע שזה יומרני. אבל מותר לנסות), היא מזדנבת בשולי הפאטריוטיזם המעוות, הממלכתיות המזויפת והקונצנזוס הלאומי. אני מאוכזב (אירית תגיד שבצדק), מתוסכל, נבוך ובעיקר מאד מתבייש. האם מרצ תתעשת עכשיו, לפחות עכשיו? ספק גדול מנקר בי.

 18. עופר ניימן

  למרות התרגיל הדמגוגי, הנה תשובה (והיא מופיעה בתמצית גם במאמר) לשאלה "מה אתה מציע?":

  1. מו"מ עם החמאס על הפסקת אש יחד עם סיום המצור והחנק של רצועת עזה. אותם חנק ומצור התהדקו בן לילה לאחר שהחמאס זכה בבחירות ב 2006 (כלומר, בתגובה לאירוע פוליטי, ולא למתקפה צבאית על ישראל). אפשר להניח לזכותך שלא סיפרו לך מה משמעות הדבר הזה. על קצה המזלג, למשל:
  – הרס עתידו של סטודנט עזתי שהתקבל ללימודים בארה"ב, אבל לא נותנים לו לצאת לחו"ל
  – קיצור חייו של חולה על כיסא גלגלים שלא מסוגל לחולל שום פיגוע, אבל מונעים ממנו לצאת לטיפול רפואי בחו"ל. לכל הדברים האלה אוכל לשלוח לך מידע מפורט.

  2. הזכרתי את הצורך במו"מ כולל עם שכנינו (למשל, היוזמה הסעודית, שעומדת על הפרק גם בשמות אחרים). מו"מ כזה חשוב לא רק מבחינות מוכרות וידועות (העוול והאיוולת בכיבוש, שבריריות קיומה של מדינה שאין לה גבולות מוכרים), אלא גם כדי *לעקוף* את הצורך (בעתיד) להידבר עם החמאס על הפסקת אש ארוכת טווח (ולא הסדר שלום) בתמורה לנסיגה מהשטחים. ההצעה הזו עולה שוב ושוב במשך שנים מכיוון מנהיגים בחמאס, ומגיע לנו משהו טוב יותר .
  כמובן, אם מישהו סבור שהוא עומד לאיין/למחוץ/להשמיד את החמאס בקרוב, השיקול האחרון לא צריך להטריד אותו.

 19. עופר ניימן

  קודם כל יש פה שקרים והטעיות שעוזרים כמובן לשפר את התיאוריה:
  1. "לאחר שבוע… מרצ קוראת עתה להפסקת אש". שטויות. האמת: מרצ יצאה בקריאה הזו כבר ביום הראשון של הלחימה.

  >>> אבל רועי, אפשר לחזק את הטיעון שלך. תן לי לעזור לך. מרצ הרי "קראה להפסקת אש" עוד לפני המלחמה, כפי שציינתי…

  2. "בקיץ 2006 תמכה מרצ במלחמת לבנון… רק לקראת סיום המלחמה… יצאה להפגין". (שוב) שטויות. האמת: שבוע לאחר פורץ המלחמה היה יו"ר מרצ יוסי ביילין הח"כ היחיד שהצביע בו' חוץ ובטחון נגד גיוס מילואים להרחבת המלחמה, וסיעת מרצ יצאה באותו שבוע בהודעה שהיו בה ארבעה סעיפים: 1. הכרה בזכות ישראל לפעול כנגד הפוגעים בריבונותה. 2. התנגדות לפגיעה באזרחים ובתשתיות אזרחיות. 3. התנגדות לכל
  הרחבה של פעילות צה"ל. 4. קריאה להפסקת אש מיידית.

  >>> במילים אחרות, אתה עצמך מאשר שמרצ תמכה במלחמת לבנון (לעומת אלו שהתנגדו מיומה ראשון, כולל חברים במרצ).
  מעולם לא טענתי שמרצ תמכה בכיבוש דרום לבנון עד ביירות או במחיקת כפרים שלמים מהאוויר, או אפילו ב*כל* המהלכים שכן בוצעו .

  הכי כיף וקל תמיד להגיד לכולם שהם לא מספיק טובים, במיוחד כשאפשר לכתוב בבלוגים ולא חייבים לנהל דיאלוג עם הציבור, אלא רקל עמוד עם מגהפון אינטרנטי בלי שאיכפת לך מי שומע ומה הוא מבין.

  >>> והטפה זו מנין? אתה מכיר אותי בכלל?

  מרצ לא חושבת שלישראל אסור אף פעם ובשום תנאי לפעול בכח צבאי נגד ארגון טרור כמו החמאס (או החיזבאללה)

  >>> גם כותב שורות אלה לא טען זאת. תרגיל ההבאה אד-אבסורדום הזה מתאים לחברי מפלגות אחרות, רועי.

  מי שחושב שמותר לפעול בכח צבאי מידתי נגד ארגון טרור, אבל אסור להפגיז אזרחים סתם, אסור לסתום פיות למפגינים נגד המלחמה, בעיקר מבין ערביי ישראל וחייבים תמיד לפעול באמצעים מדיניים כדי לסיים מהר ככל האפשר אלימות הדדית (אלה רכיבי הודעת מרצ מאתמול), מרצ מייצגת בדיוק אותו (ואותי).

  >>>רועי, אמור לי בבקשה מה השיג המבצע עד כה, שאי אפשר היה להשיג לפני שבוע

 20. אירית

  דוקא החלטתי בדיוק היום להתחיל מחדש, ומשנת 2009 לא לצדוק יותר, ואם כן לשמור את דעותי לעצמי. נסגר פה איזה מעגל מבחינתי, שהופך את המציאות האישית שלי למציאות הכללית, במובן הטוב של המילה. הדברים שהיו קודם כחדרי חדרים יוצאים לחלל האויר והאור, ועוד היד נטויה. זה הזמן לחזור לזרם המרכזי של החיים ולהיות עיוור כמו כולם. אני מותירה לאחרים את התפקיד הנפלא של זה שמצוי בבטן החיה, כי קודם כל זה שבי לא נעים, שנית, לא מקבלים פרס ביציאה. בכל מקרה, עד לסיבוב הבא של האכזבות, שתהיה שנה מצויינת, גם בנסיבות אלה. כל טוב.

 21. יואל קורנבלום

  ראשית אתה לא מכיר אותי ולכן אל לך לקבוע מי אני. האם לדעתך השורה הראשונה שלך היא גזענית במקצת? האם לדעתך אם משהו היה כותב כאן שפוסט מסוים הוא לאשכנזים בלבד ולמזרחים אסור להגיב זה לא היה נחשב לגזעני? אולי תסביר בפרוטרוט למה אתה מתכוון כשאתה כותב "יואל, התגובה מיועדת בעיקר לבעלי השקפה שמאלית, ולא לך"?

  בנוסף ברגע שאתה מפרסם כאן כל אחד יכול להגיב ולכן אל תבוא בטענות שמישהו מגיב. אם הפוסט שלך הוא לקהל יעד מסוים אז אנא תשתמש בדוא"ל לאותו קהל יעד.

  בקשר להפסקת האש כפי שכתבת הרי בעצמך אמרת בראש הפוסט שזה נכתב לפני עופרת יצוקה לכן לא יתכן שמר"צ תדרוש גם מישראל הפסקת אש מכיוון שישראל עדיין לא התחילה. לכן אני צודק במה שכתבתי אנא שים לב.

  בקשר לרעיון הסעודי לא הייתי מצפה ממדינה מוסלמית שלא מכירה בנו ובכלל לא מרשה ליהודים להיכנס לשטחה להציע איזה הצעות שכאילו יפשרו בנינו לבין עוד רשות מוסלמית. אני לא מצפה למשהו טוב שיצא מזה. אני בטוח שלו אגודת ישראל ומר"צ היו בדיון מסוים לא היית מוכן לקבל איזה רעיון מהרב אליישיב למשל. אני מצפה שאם מישהו מציע משהו אותו מישהו הוא מאד ניטראלי ולא צד בסכסוך.

  בקשר להפרת זכויות אדם כפי שכתבת ישראל אינה מפירה שום זכויות אדם זאת רק המצאה שלך. כל הזמן אנחנו מתגוננים בתנאים קשים נגד משטרים דיקטטוריים חשוכים שבהם זכויות אדם לא קיימות בכלל. ישראל היא אי של זכויות אדם בים שרומס זכויות אדם. לכן כפי שאמרתי אתה לא מסוגל לשכנע את אזרחי מדינת ישראל ולכן אתה פתאום מוצא לעצמך רעיון ממדינה כמו סעודיה במטרה ללחוץ על ישראל.

 22. אדי

  אנחנו לא בנויים להשתבללות. לטעות טועים (חוץ מהצודקים) אבל להתעלם? זה לא אני וזה לא את ולדעתי גם לא כל ההקוראים, הכותבים והמגיבים באתר הזה שהוא מקור נחמה (אנחנו אולי מעטים אבל לא לבד). שנה טובה!

 23. אירית

  אדי, מה שקרה עם ההתארגנות החדשה לכאורה של מר"צ ובכלל עם מרצ, אפשר לסכמו ככל הניראה שנכרתה עיסקה בין מרצ לבין הליכוד או העבודה או אפילו ליברמן שהם יארגנו את ,הכיסוי למבצע בעזה, ותמורת זה, גיייע וייעס, יקבלו משהו, או קיבלו (!) אלה שהיו בסוד העניין. אני מאד אופתע לגלות שגומס לא ידע על המבצע או אחרים בכירים במרצ ולא חסר שם בטחוניסטים מפוארים. זה מקבל תיאור לא נכון פה, כאילו קודם "ניסו לשנות" ואז "התקפלו" וכולי, אני מאד אופתע אם זה באמת המצב, אבל אני יותר מופתעת מדוע הניתוח לא עולה על השולחן. אתה יכול להגיד קונספירציה, אני אגיד לך שזה פוליטיקה, במירעה או במיטבה, זה לא משנה, אבל אי אפשר להמשיך להונות את עצמך ואת הציבור שאתה ממליץ לו למי לתת את הדבר היחיד שיש לו, וזה ..את זמנו, את מרצו, את שכלו.

  החידוש שהיה בעיר לכולנו הוא חיבור בין הערכים שאנחנו רוצים ובין פוליטיקאים ולא אנשים שאולי יש להם לב במקום הנכון אבל רוצים להשיאר באשליה ולא יודעים לקרוא את המפה, גם כאשר היא מתחת לאף שלהם.

  ——
  וכאן, אתה יכול להפסיק לקרוא, כי מפה זה קוטראי חסר תוחלת. אבל הרגשתי צורך לעצמי…אז הנה. לגבי "את לא כזו" וההשתבללות.

  כניראה שטרם עודכנת על החלטת ההתארגנות החדשה של הפמיניסטיות המקוונות, לא מקריבים את החיים ואת הילדים בשביל "הסמול" המתאכזב תדיר. חבל על החיים הקצרים. אני לא משתבללת אבל נידמה לי שמיציתי את סאת האכזבה מאלה שבוחרים באנשים לא ראויים, מפקירים את הפעילות המחוייבות לאנחות ואז אומרים שהן מכוערות, מרירות ועצבניות (ובהתאמה לפעילים ממין זכר), ונהנים להתאכזב במקלדת, בהעוקץ או בכל מקום. לא בשמיים היא. הדבר נובע לדעתי מדפוס מאד פשוט שחובק את הימין ואת השמאל כאחת. הרצון להתחבר לעוצמה חיצונית, לא לשלם מחיר, לא לעשות בעצמך, להיראות טוב ונקי וחזק, ואז להתאכזב.
  לא רק אני, קטונתי ולא אמליץ על עיסתי, אבל היו פה רבות וטובים, בעיקר רבות וטובות שיכלו לתרום הרבה לכך שלא תהיה מאוכזב עכשיו מהמערכת הפוליטית, או האקדמית, או הציבורית, אך הן לא הצליחו, חלקן הגדול מצא דרכו לחו"ל והשאר בדרך לשם, או בדרך להשתבלל בלי רגשי אשמה ובלי כניעה לפיתויים רגעיים בטוקבק.
  אתה לא יכול לקבל מבחוץ, ובטח לא ממערכת פוליטית שהיא מטבעה מערכת של דילים ופשרות ואגו, את מה שאתה לא עושה בעצמך. נקודה. הסיפוק הפוליטי היחיד שהיה לי לאחרונה זה באמת מכך שנותרו שניים שלושה שלמדו לקח, ולפחות לא טועים ומטעים את העדר הסומא אל התהום (כתבתי על יוסי דהאן לעיל, שלא הלך שבי אחרי קומבינות וחסך לעצמו את ההתפטרות של אבתסאם מרעאנה (SP? סליחה אם טעיתי).

  עשיתי ניסוי קטן בחודש שעבר בבלוג שלי, והעליתי בקשה לתרום, לא בבחינת נדבות אלא איזה שהוא סמל של תגמול על שירות, למי שקורא ומפיק משהו, לאורך ארבע שנים כבר. לא לתדהמתי, אני חייבת לאמר, היתה היענות רק מגברים, ולא משמאלנים אלא מאנשים סתם שקוראים ומעריכים, חלקם שכנים ברשימות, חלקם הייטקיסטים שמציצים בסתר, ולאו דוקא אנשים עם כסף, סטודנטים וכולי. שאלתי מישהו, המכנה עצמה פמיניסטית סמול פעילה למה לדעתה אף אשה לא יכולה להוציא עשרה דולר (שתי חפיסות סיגריה) לבלוג שמקדם את המטרה, וזוכה לטוקבקים נחמדים ממנה למשל, אז היא ענתה "לנשים אין כסף" (לה יש יותר מאשר לאלה שכן נתנו או לחלקם הגדול), נו שוין. בהשאלה אני יכולה למתוח את זה לעבר המעגל הכללי של הקהילה הקטנה, של "לוחמי המקלדת", ביום פקודה אין לזה שום ערך.

  לכן אני מקווה בשביל כולן, לא רק בשבילי, שכאשר המסיכות ינשרו עוד ועוד, גם הפער בין המלל הנשגב ובין המעשה יצטצמם ויגרום פחות כאב לב וחור בכיס לאנשים טובים דוקא. שמץ מהתהליך החיובי ראיתי בכניסתו של דב חנין לעיר לכולנו, חבל שזה לא הוביל לנצחון של ממש, אבל ניראה שיכול להיות שחד"ש וחנין יזכו לתגמול אלקטורלי הפעם, לאחר שמר"צ התנערה מהקהל הקדוש שמסתופף פה למשל. יתכן שאז יהיה גם "חלוקת עוגה וקבלנות, כיבודים וכולי" שהיא לב ליבה של הפוליטיקה, באופן צודק יותר. כרגע גם אתה חלק מזה, חלק ממצב שבו אתה מתגמל בעצם אנשים שלא מייצגים לכאורה את הדעות שאתה מדברר כאן. התקווה היא שהם יאהבו אותך והכל יהיה נחמד, וכולם יהיו יפים וגם צודקים וגם נראים טוב וגם בקפה ארומה.

 24. זאב שפיר

  אירית,הזדהתי את מה שכתבת.ניכר בדבריך ניסיון מ"השטח".כמוך ,גם אני חש את האכזבה מאלה שפועלים נמרצות ובתום פועלם נוטשים.לא לפני שרצו לחבר'ה לספר שהם "נורא התאכזבו".מעניין אם היו להם ציפיות ותובנות הכרחיות לפני שנרתמו,חוץ מכמובן הציפיה האולטימטיבית -להתאכזב.

 25. אירית

  כן זה כבר יוצא מצחיק. אולי כדאי להפסיק עם טכס זה, ולעבור להילוך אחר. הכוונה היא, בעיני, להפסיק לתלות את היהב באחרים. פשוט לחיות את הערכים שאתה רוצה שיהיו. רוצה דו קיום, תחיה אותו וזהו, כל השאר זה כניראה משחק מסויים של שרשרת מאכזבים כרוניים ומתאכזבים כרוניים לא פחות (ואני בטח שייכת לשני המחנות בכובעים שונים).
  תודה

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  , אתם לא שמים לב שלא סופרים אתכם, המציאות קורת בזמן שאתם מדברים אחרים ספגו טילים במשך 8 שנים ילדים גדלים למציאות שונה לחלוטין מזו שמעניקה לכם זמן ואפשרות לזיין תמוח.., המציאות הזו יוצרת בצד הפלסטינאי הרס ואובדן פי אלף מהחורבן אצלנו , וזו מציאות של שנים והעשייה לשינוי צריכה להעשות יום יום אבל ממקום אמיתי שאומר שאין כאן צד אחד שאצלו כל נצדק, וגם בתור שמאלניים עלק, מותר להגיד שגם אצל הפלסטינאים יש טועים ומטעים