לא לשכוח שהעניין הכלכלי הוא החשוב בבחירות

יריב מוהר

בשל רצף האירועים האחרונים במדינה, שכמו קללת גורל מתקיימים תמיד לפני בחירות, עולה ומוצף ההיבט הלאומי-בטחוני-זהותי בבחירות, ונדחק הצידה המשבר הכלכלי, המצב הכלכלי והפערים החברתיים המסוכנים.

מה היה לנו שם: פינוי בית המריבה והפוגרומים בחברון, פייגלין כובש-לא-כובש את הליכוד, שני כהניסטים רוצים לקיים מצעד באום אל-פאחם וכעת הדי הרקטות על מרחב עוטף עזה ההולך ומתרחב וכמובן המבצע הצבאי החדש, האלים והמדמם.

כל אלו מרחיקים את התודעה הכלכלית, החשובה באמת – מבחינת הבחירות לכנסת – ומציפים סדר יום אחר.

יש להבין, במיוחד בצד השמאלי של המפה: במצב דעת הקהל הנוכחי בישראל לא יפתר שלטון ההפרדה האתני שהתגבש בשטחים, ולא יפתר מרחץ הדמים בעזה, ללא התערבות בינלאומית חיצונית. התערבות כזו, שהיא אפשרות סבירה בימי שלטונו של אובמה, נמצאת ממילא מחוץ לשליטתנו. בלעדיה לא צפוי להתרחש שום שינוי מהותי במצב הפלסטינים בשטחים ובסכסוך הערבי-ישראלי המקבל חומרי בערה ממצב זה.

גונבה לאוזני שמועה כי ארגוני שינוי חברתי פועלים, פעולה ברוכה, על מנת ליזום קמפיין שמבקש לקדם הצבעה על בסיס שיקולים כלכליים-חברתיים. הייתי שמח לספק כמה טיעונים לטובת הפועלים למען הרעיון הזה (אם כל ההסתייגויות המתחייבת לגבי מוגבלותם של טיעונים הגיוניים להשפיע על התנהגות חברתית):

 1. מצביעים יקרים, אם חשבתם לרגע להצביע מתוך שיקול בטחוני-מדיני, דמיינו לעצמכם לרגע שהפנטזיה שלכם בתחום הזה התממשה: אם אתם רחוק בימין דמיינו ארץ ישראל שומרת מצוות, ריקה מערבים עוינים ומוקפת מדינות ערב כנועות ומפוחדות; אם אתם בשמאל דמיינו שלום מוחלט, פלורליזם ואחוות עמים.

  כעת שאלו את עצמכם כך: לאחר כמה שבועות של אושר ואופוריה, כיצד ישתנו חיי? האם זכויותיכם כעובדים ללא בטחון כלכלי ופנסיוני ישתפרו בהכרח? האם המערכת הכלכלית שמעניקה כלים לא פרופורציונלים לטייקוני המשק לשלוט בכלכלה תשתנה? האם ההטייה של כל רמות הקיום הציבורי – הפוליטית, המשפטית, החינוכית, הבריאותית, התכנונית וכו` – לטובת בעלי הכוח הכלכלי תשתנה בהכרח?
  אלו הדברים שמשפיעים על איכות חייכם בפועל, ביומיום.

 2. שאלו עצמכם עוד שאלה: באילו היבטים של החיים החברתיים שינוי צריך לבוא מתוך המערכת הפוליטית ובאילו היבטים בכלל לא חייבים פוליטיקאים כדי לשנות עניינים? נאמר שאני רוצה מדינה יותר יהודית בתרבותה – הרי קידום תרבות נעשה במידה רבה על ידי התארגנויות אזרחיות ותלויה במידה רבה בנו. ואולי אני רוצה מדינה יותר פלורליסטית? גם כאן יש לחברה האזרחית כוח רב.

  אבל אם אני רוצה מדינה שיודעת לאזן אי-שוויון כלכלי-חברתי ולשים איזונים ובלמים מול כוחו של ההון הגדול, הרי שאז כחברה אזרחית (התלויה על פי רוב בתרומות מבעלי הון) כוחי חשוב אבל מוגבל ביותר. זהו תפקיד לכנסת ולממשלה. זוהי הזירה המתאימה ביותר לשיפור המצב החברתי-כלכלי. לענייני תרבות ודת טובה החברה האזרחית והזירה המשפטית.

 3. ומה לגבי ביטחון? תפישת הביטחון של הממשלות השונות מימין ומשמאל לא השתנתה דראמטית. נתניהו אומנם האט את התהליך המדיני אך איננו זכור במבצעים צבאיים החורגים מגדר הרגיל. מה גם שמהלכים צבאיים בלבד מעולם לא הביאו לשינוי בטחוני שאיננו – במקרה הטוב – זמני ביותר. ואם "העבודה", "קדימה" ו"הליכוד", היינו אך הם מבחינה בטחונית, הרי שיש לשקול לבחור בחירה כלכלית (גם שם אין הבדל גדול במיוחד בין המפלגות הגדולות, אבל יש אופציה לאופוזיציה לוחמת בהצבעה למפלגות קטנות).

  בנוסף, יש לזכור שאנו בוחרים מפלגה וממשלה, ולא בוחרים צבא. מגבלותיו של צה"ל לא ישתנו באופן דראמטי, גם לא המגבלות של דעת הקהל העולמית. אף אדם שפוי בישראל לא רוצה לבחון מגבלות אלו באמצעות הפגזת שיטוח שיטתית של עזה מהאוויר ופנטזיות ליברמניות דומות, מעבר לפשעים ברוח זו שכבר נעשו.

הכותב עוסק בהסברה למען החברה האזרחית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שניר

  "מצביעים יקרים, אם חשבתם לרגע להצביע מתוך שיקול בטחוני-מדיני, דמיינו לעצמכם לרגע שהפנטזיה שלכם בתחום הזה התממשה: אם אתם רחוק בימין דמיינו ארץ ישראל שומרת מצוות, ריקה מערבים עוינים ומוקפת מדינות ערב כנועות ומפוחדות; אם אתם בשמאל דמיינו שלום מוחלט, פלורליזם ואחוות עמים.

  כעת שאלו את עצמכם כך: לאחר כמה שבועות של אושר ואופוריה, כיצד ישתנו חיי? האם זכויותיכם כעובדים ללא בטחון כלכלי ופנסיוני ישתפרו בהכרח?"

  כיצד ישתנו חיי? אפשר לשאול גם ילדים בעזה ושדרות את השאלה הזו או שזה רק לתל אביבים?

  די הזוי. ההפרדה בין ה"חברתי" ל"מדיני" היא אשליה. המעמדות הישראלים מחולקים אתנית ממש כמו הסיכוי שלהם למות מפגז בלי כתובת.

 2. יואב

  קראתי את המאמר, התעצבנתי מפסקה לפסקה, ואז הגעתי לשורה האחרונה: "הכותב עוסק בהסברה למען ארגוני חברה אזרחית", ונפל לי האסימון.
  רטוריקה א-פוליטית בסגנון העמותות שבעצם אומרות, עזבו אתכם, שטחים, ערבים, יהודים, חמאס, רשות, בלאגנים. בואו נשחק אותה כמו באמריקה וכמו באירופה ונדבר על "חברה אזרחית" הרמונית ונפלאה, בלי קונפליקטים ובלי מתחים ובלי גזענות. לא ניקח בחשבון שהעוני בכפרים הבדווים לא נראה כמו העוני ברחובות ראשון לציון, אלא הרבה יותר חמור ומגיע לרמה של עולם שלישי, ושהאפליה במקרקעין לא קשורה לביבי ולהפרטה אלא התחילה הרבה לפניו, 1948 ככה, ושמערכת הבטחון היתה דווקא מתה לחנוק את משרד האוצר המניאק ששם להם יד על התקציבים, וששירות לאומי הוא למעשה עבודה ללא שכר על מנת לשבור איגודים מקצועיים.
  אז כאמור, עזבו אתכם מכל הבולשיט הבטחוני הזה, ממילא כל המפלגות אותו דבר, מבל"ד ועד ליברמן. תצביעו לשלושת אותיות הקסם – NGO.

  הכותב הוא חד"שניק שחושב שאי אפשר לבנות חברה שוויונית עם 40 ילדים הרוגים בעזה.

 3. מוני יקים אנטיציוני

  שקר וכזב- מי שיקח את השלטון יכול להבטיח לפני הבחירות אלפי הבטחות אך בסופו של דבר
  הוא יישם את הכלכלה שתתאים לקולקטיב ממנו בא ואותו הוא צריך לרצות.
  כאשר העם היהודי הספרדומזרחי יקח את השלטון רק אז יהיה אינטרס ליישום כלכלה
  סוציאליסטית ודמוקרטיה שיוויונית עד אז…בחורבן הציונות ננוחם

 4. נחמן

  במערכות הקודמות נתתי לענייני הבטחון לסנוור אותי אבל לא הפעם.
  נתניהו מצא את עצמו חותם על וואי כמו גדול (ולוחץ לעראפת יד? אני כבר לא זוכר), פרץ מצא את עצמו מתרברב שנאסראללה לא ישכח אותו לעולם. המציאות הבטחונית מיישרת אליה את כולם ולא משנה מה הייתה נקודת המוצא שלהם.
  אני פוחד לגלות שגם המציאות הכלכלית מיישרת את כולם לכוון בעלי ההון, אבל עד שלא אנסה לבדוק את התיאוריה הזו בהצבעה כלכלית חברתית טהורה יש מקום לתקווה.

 5. יריב מ

  אני דווקא המאנתי וקיוויתי שהמסקנה מהמאמר היא שחד"ש צריכה להיות פייבוריטית של המצביע הפועל על פי סדר יום חברתי-כלכלי.

  אגב, הרעיון לא להצביע בטחוניסטית איננו א-פוליטי כלל. רק לטעון שרוב הסיכויים כיום שנגזרות אלו של המציאות יושפעו יותר מהתערבות בינלאומית, ובו נקווה שתבוא מהר וחזק. מצחיק כמה אפשר להיות טעונים כאויבים מרים בקצה הרחוק של השמאל המצומק.

 6. אני

  אוקי, נניח שאתה צודק, והבוחרים לא צריכים להביא בחשבון את העניינים המדיניים-ביטחוניים, אלא רק את העניינים הכלכליים….אז מה עכשיו?

  אישית, אין לי בעיה – דעותיי בנושאים הכלכליים תואמות למצע של חד"ש.

  אבל מה לגבי אותם מאות אלפים (אולי הרבה יותר) שהיו עשויים לתמוך במפלגה סוציאל-דמוקרטית…אם היתה כזאת בישראל? שהרי אין באמת הבדל בין העבודה/קדימה/מרצ/ליכוד בכל הנוגע לעניינים חברתיים. בכל אחת מהמפלגות האלה אפשר למצוא סוציאל דמוקרטים, לצד ניאו ליברלים. אף מפלגה לא מציגה מצע כלכלי קוהרנטי, אידיאולוגי, אמיתי.

 7. ד. ש. יובל

  האם הדילמה שהמאמר תוקף היא האם להצביע לבל"ד או לתנועה הירוקה? הרי אלה שתי המפלגות היחידות שבהן העמדה השמאלית-חברתית והשמאלית-מדינית לא עומדות ביחס ישר זו לזו. לשתיהן, אגב, לא מובטח כל מקום בכנסת הקרובה, כך מדווחים הסקרים.
  בקיצור:
  מי שרוצה מלחמה ועוני – יש לו את העבודה, קדימה, ליכוד וכל השאר
  מי שרוצה חצי תה וחצי קפה – ילך ויבחר מרצ.
  מי שרוצה גם מאבק חברתי וגם מחויבות במאבק לפיתרון מדיני – לדעתי יש לו רק אפשרות אחת – חד"ש.

 8. אזרח

  כרגע קראתי שהמלחמה בעזה תעלה 10 מיליארד שקל ותגרור הרחבה של מסגרת הגרעון פי חמש.

  אז כן, חשוב מאוד להצביע לקול למען צדק חברתי, מה שבאופן לא מקרי גם חייב להיות קול בעד שלום בר קיימא.

 9. בובליל

  כפי שציינת בפסקה הראשונה של הודעתך, חד"ש היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית בעלת אג'נדה חברתית-כלכלית מתקדמת.
  רק חבל שאחר כך באה הפסקה השניה של הודעתך וסתרה את הראשונה.

 10. איילה סבאג

  המגיבים כבר חילקו את התפקידים למפלגות איזה יופי הכל טוב קלי קלות מי שרוצה בטחון יצביע.. ומי שרוצה כלכלה ובטחון יצביע … ומי שרוצה חברתי עוני יצביע …
  הכל בולשיט אחד גדול ומגודל לעניים אין אבא ואין אמא הם יתומים וגם דודים וקרובי משפחה אין להם כולם נספו בשוואה החברתית כלכלית.
  נשאלת השאלה האם נפגעי הטרור לכלי חברתי יפוצו כמו ניצולי השוואה ויקבלו תשלימים מהמדינה שהיא האחראית הבלעדית לבעיה הקשה אשר לא נשמע קולה בימים אלה עקב המלחמה המשתוללת אז אני אענה על השאלה ששאלתי בעצם והתשובה היא ודאי שלא נהפוכו מצבם של העניים יהיה קשה יותר מפני שהיום יש סיבה מצויינת לממשלה לקצץ בהכנסות של מוחלשי החברה ולהביט להם היישר בעיניים משום שרק עכשיו הייתה מלחמה קשה והוצאות רבות גבתה המלחמה והוצאות אלה חייבות לבוא על חשבון מישהו וברור שלא על חשבון המעמד העליון הם יבואו אלא על חשבון החלש שאין לו קול .
  אני ממליצה למי שאכפת לו באמת ומעורה במצב ורואה אותו כמות שהוא לשים פתק לבן בקלפי ישנם רבים אחרים שלא ישימו פתק לבן ויצביעו בשביל מפלגה ספציפית .

 11. איריס חפץ

  מצטרפת לשניר, ועוד משהו:
  אני מבינה את היאוש מהיכולת לשנות בתוך ישראל את המצב המזעזע בו היא נמצאת, אבל קשה לי גם להאמין שהשינוי יבוא מבחוץ.
  כל מה שקורה עכשיו בישראל ובעזה, על ההפצצה המזעזעת הזו, נתמך ע"י אירופה וארה"ב ונעשה בנשק שלה, שהיא מספקת לישראל או נותנת לישראל ערימות מרשרשים כדי שזו תקנה אותו ממנה.
  באירופה: המדינות החזקות באיחוד לא נוקפות אצבע. בצרפת – סרקוזי…יש הפגנות גדולות נגד אבל זה עדיין לא סוגיית בחירות. בגרמניה: מאוד מתעניינים בתאונת סקי שבה נפצע ראש ממשלת תורינגיה ונהרגה גולשת בהתנגשות איתו. אחרי עשרה ימי הפצצה הקדיש עיתון השמאל כמה עמודים לסיפור.
  באנגליה – הסיפור הפלסטיני הוא נושא בבחירות ובפרלמנט.
  בארה"ב: בוש כמובן תומך וממשרדו של אובאמה מסרו משהו כמו 'יש רק נשיא אחד לארה"ב'. לא מבשר טובות. זו לא היתה סוגיה בבחירות בארה"ב ולא עושה רושם שמשם תבוא הגאולה.
  התרגיל שאתה עושה בדמיון מודרך הוא יפה, אבל אם לישראלים היתה יכולת לדמיין משהו, הרי שלא היית צריך לכתוב את המאמר הזה בכלל.

 12. דורי

  כדי להזכיר לנו איפה אנחנו חיים, הנה המסר הכלכלי שמפיצים הגזענים ברחבי המיילים במדינה וגם אלי הוא הגיע היום:

  "הגיעה השעה!!! הפגנה שקטה
  "ערביי ישראל"
  לא קונים אצלם מאומה!!! שום דבר !!!

  "אומרים עלינו שאנחנו דור שעושה רק לעצמו.
  הגיע הזמן לעשות מעשה קולקטיבי!!
  לא ייתכן שבימים קשים אלה, יקומו לנו אויבים מבית,
  ירימו ראשם ויתמכו באויבנו מחוץ ואנחנו כמו טיפשים
  ממשיכים לקנות אצלם, לטפח ולעודד אותם.
  נ מ א ס !!!
  לא קונים אצלם יותר.

  "לא אבו חסאן לא אבו שוקרי ולא אבו זובי!!

  "רק "צ ב ר" ! רק "א ח ל ה" !
  נאכל מקופסאות ולא נממן אותם..
  אנא הפיצו זאת לכולם.
  בואו נפגע בהם כלכלית.
  ביפו, בחיפה, בנצרת, בעכו ובכל מקום שהרימו את
  הראש שלהם ויצאו נגד המדינה ואזרחיה באשר הם".

  הם אפילו לא יודעים, האהבלים, ש"אחלה" זו מילה ערבית….

 13. אני

  בשום מקום בתגובה שלי לא ציינתי שחד"ש היא מפלגה סוציאל דמוקרטית!
  חד"ש היא המפלגה היחידה בישראל שאפשר למקם אותה בצד שמאל של המפה האידיאולוגית הכלכלית
  שאר המפלגות ממוקמות מהמרכז ימינה
  בישראל חסרה מפלגה שתמוקם ימינה מחד"ש, אך שמאלה מהמרכז בכל הנוגע לעניינים כלכליים – או במלים אחרות, מפלגה סוציאל דמוקרטית אמיתית.

 14. בובליל

  בכל מקרה, חד"ש היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית קלאסית. היא המפלגה היחידה שתומכת באופן עקבי בהתארגנויות עובדים, בהרחבת רשת הבטחון החברתית, במניעת הפרטות ועוד ועוד.

  אני לא ממש הבנתי את הפואנטה של המאמר הזה, אבל אם הרעיון הוא לתמוך בחד"ש, אז אני בעד.

 15. אני

  חד"ש היא לא מפלגה סוציאל דמוקרטית
  העמדות של חד"ש הרבה יותר שמאליות מעמדות סוציאל דמוקרטיות קלאסיות.
  מה שרציתי לומר הוא, שבישראל אין כתובת פוליטית למי שתומך בסוציאל דמוקרטיה אמיתית.
  חד"ש היא הבית למי שתומך (כמוני) בעמדות שמאליות יחסית, למשל התנגדות להפרטה

 16. בובליל

  ממש לא נכון. תשווה כל מצע של מפלגה סוציאל דמוקרטית אירופאית (ה"ניו"-לייבור לא נחשבת) עם אלה של חד"ש, ותמצא מעט מאוד הבדלים. חד"ש לא קוראת לביסוס משטר קומוניסטי, להקמת סובייטים תעשייתיים וקולקטיביזציה חקלאית, בסך הכל דיור ציבורי והשכלה חינם.

 17. מוני יקים אנטיציוני

  לגבי השכלה גבוהה השכלה חינם היא גורם מנחשל עדיף שכר מדורג , שהעשירים ישלמו פי חמש
  והעניים יקבלו הנחות בהתאם לגודל המשפחה ומצבה הכלכלי.
  בחורבן הציונות ננוחם.