עזה כלל אינה קיימת

אלמוג בהר

אחד השקרים הגדולים של הפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים סובב סביב עזה. עזה הפכה לסמל הרציונאליות של פוליטיקאים ישראלים מסוימים: מחיים רמון ורוני מילוא ב-92' שהדגימו את התפכחותם בהכרזה שיש לצאת מעזה, דרך הסכמי אוסלו שקיבלו את השם "עזה ויריחו תחילה", ועד אריק שרון ומבצע ההתנתקות מעזה. פוליטיקאים ישראלים שהתבגרו התבגרות כואבת מחזון ארץ ישראל השלמה, מצאו את הפתרון המושלם לבעיה שגילו: נסיגה מעזה.

במסגרת זאת הפלסטינים הוכיחו, לכאורה, את אי-הרציונאליות שלהם, שוב ושוב: הנה ישראל מעניקה להם שליטה מלאה בעזה, עד 2006 בנוכחות המתנחלים, ומ-2006 ללא המתנחלים, והם אינם מנצלים את ההזדמנות להפוך לנס כלכלי כמו סינגפור, אלא בוחרים דווקא להפציץ את כובשיהם לשעבר, כאילו ביקשו לומר: אל תעזבו אותנו, אל תניחו אותנו לבדנו.

בתוך הלוגיקה המופתית הזאת, כמובן שאין זה מפתיע שימין ושמאל מאוחדים עכשיו סביב המתקפה על עזה: והרי ישראל ניסתה הכל, עשתה כל מה שאפשרי כדי להשתחרר מעזה, אך גילתה שדווקא עזה אינה מוכנה להשתחרר מישראל, ועל כן גם המלחמה הנוכחית היא מלחמת אין-ברירה, כמיטב המסורת. אבל האמת היא שרצועת עזה בכלל מעולם לא היתה קיימת, ועל-כן כל הדיון בה מופרך מעיקרו, ושקרי. רצועת עזה נולדה ב-48', כשמדינת ישראל "גילחה" את רוב הפלסטינים במישור החוף מיפו דרומה אל תוך שטח מצומצם וצר סביב העיר עזה, ולאחר מספר שנים הוסיפה וגירשה לשם בדווים מצפון הנגב.

בשישים השנים האחרונות הזמן לא עמד מלכת, ואוכלוסיית עזה הלכה וגדלה, הרבה מעבר ליכולת הקיבולת של שטחה, עם או בלי קשר לנוכחות ההתנחלויות ובסיסי הצבא בתוכה, או העדרם. העובדה הפשוטה היא כי רצועת עזה אינה יכולה להתקיים במצור, מבחינה כלכלית, חברתית ואנושית, והיא זקוקה לקשר עם סביבתה: הגדה המערבית, ישראל וסיני. משמעות הדבר היא שכל ניסיון לבודד את עזה עתיד להתפוצץ בפרצוף המבודדים, ומי שחושב שיצליח "לחנך" את עזה בהפצצות מאסיביות והרג רבים מתושביה כי עליה לשבת לבדה ולשתוק, גם אם יצליח לשבוע או חודש, יזכה אחר-כך למנה אחת אפיים.

חשוב לזכור את מה שמבקשים להשכיח, כי עזה אינה ילידת שנאה נצחית ובלתי רציונאלית ליהודים (אם כי מי שמכנה את הפצצות המוטלות עליה "עופרת יצוקה", כמעין מתנת חנוכה יהודית, כנראה רוצה לגרום לכך), היא ילידת תנאי קיום וחיים בלתי-אפשריים עד קריטיים, וסכסוך לאומי אשר הסתבך בין ביצתו לתרנגולתו עד שהוא נראה לעתים בלתי ניתן להתרה, סכסוך שניסיונות ההסדר שלו, מאז אוסלו, נראו גם הם כמלאי רצון רע, ובעיקר כחלקיים ומגומגמים.

חשוב לזכור ולהזכיר כי רצועת עזה אינה קיימת לבדה, ולא יושג עמה הסדר הפסקת-אש עצמאית, ומצור עליה לא יגרום לשקט. השאלה העומדת לפתחנו היום אינה שונה במהותה מזאת שעמדה לפנינו לפני עשור או שניים, אף-על-פי שמרוב שכלול אומנות ההמתנה והדחייה בפוליטיקה הישראלית היא נשמעת עתה מיושנת למדי, כבת מאה אחרת. השאלה היום כאז, היא האם אנחנו מוכנים לוותר את אותם ויתורים משמעותיים וידועים לכל ביהודה ושומרון, בירושלים, בשאלות הפליטים והמים, בהסדר ולא באופן חד-צדדי, או שאנחנו מעוניינים להוריש לילדינו עוד מלחמות רבות בעזה (ובשכם, ובחברון, ובלבנון), כל אחת מהן מבצע אחרון, מדויק אך נחוש מקודמו, לצריבת התודעה הפלסטינית, שנצרבה עד שכבר לא נותר בה מקום לצריבות נוספות.

אף-על-פי שעזה כלל אינה קיימת, באופן פרדוקסלי היא גם לעולם לא תיעלם, למרות הפנטזיות הישראליות על התפוגגותה. היא תהיה שם גם לאחר המלחמה הנוכחית, המנוהלת הרחק ממנה, מראש מגדלי אקירוב, הרחק מן התושבים בשדרות ונתיבות שהם הסובלים העיקריים בישראל מן המשבר המתמשך. הזמן ממשיך שלא לפעול לטובת כל מי שמבקש הסדר, אך כדאי לזכור כי כפי שתמיד היו ויהיו נימוקים למלחמה (כמה קטנות או אחת גדולה), ישנם גם עתה נימוקים להסדר, פשרה ושלום, ואלו לא יהיו אפשריים לנצח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. טלי

  אנא שים לינק למאמר הזה גם באתר שלך ב'רשימות' [רצוי עם איזו כותרת מתלהמת-מטעה] כדי שגם הלא-שמאלנים יקראו.

 2. אסף לוץ

  תגיד אלמוג, בין השנים 48 – 67 הפלסטינים בעזה לא היו תחת שלטון מצרים?

 3. אלמוג

  תודה צבי וטלי. טלי – יש לך רעיון ספציפי לכותרת מתלהמת שכזאת?…
  אסף – לא שכחתי את השנים ההן, אבל תודה על התזכורת. תפקידה של מצרים בתוך הגורל העזתי, והפלסטיני בכלל, והפלסטיני-ישראלי, הוא מורכב. המצרים התיימרו פעמים רבות לפעול למען הפלסטינים, כמובן שמעמדה פטרנליסטית מאוד, ובשנים האחרונות הזדהו וגיבו את רעיון המצור על עזה. בין השאר בשל העמדה הפנימית שלהם לגבי האיסלמיסטים, ולמרות שאנחנו בארץ אוהבים לפעמים להתהדר בשמחה בכך שגם בוש וגם מוברכ "מבינים" את מה שאנחנו עושים, הם פועלים מתוך האינטרסים שלהם, שלוא דווקא חופפים את האינטרסים שלנו לגבי עתיד היחסים הישראליים-פלסטיניים.

 4. חיימון כהן

  לא הבנתי גם אני.

  1. הפלסטינאים בעזה בשנים 48 עד 67 לא היו אזרחים מצריים?

  2. הפלסטינאים שברחו או גורשו לעזה קיבלו את החלטת האו"ם מנובמבר 47 על חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות?

 5. משה לופינסקי

  1 – ישראל והרשות הפלסטיאית היו מגיעים להסכם מסודר להעברת השלטון ברצועה לרשות.
  2 – ישראל הייתה מחזירה את המתנחלים לישראל, אך משאירה בשלב הזה את צהל ורק את צהל.
  3 – ההתנחלויות המפונות היו מועברות לשליטת הרשות הפלסטינאית.
  4 – היו מאפשרים לרשות לבנות שדה תעופה ולפתח את נמל עזה.
  5 – בהדרגה ובזהירות היו מתחילים לאפשר לעזתים לעבוד בישראל.
  6 – אם הכל היה עובד כמצופה, היו ממשיכים בדילול ההדרגתי של הכוחות עד לפנויים המוחלט. אם לא – אז היו עוצרים את התהליך ואף מגבירים את נוכחות צהל במקומות הפרובלמטיים. מכל מקום ובשום פנים ואופן, את המתנחלים לרצועה לא היו מחזירים,אפילו אם היו מתנהלים הענינים על פי התסריט השני.

 6. מוני יקים אנטיציוני

  גם אם המצרים והירדנים ניצלו את הסבל הפלסטיני לקידום האינטרסים של המשטרים
  המושחתים שלהם זה לא אומר שצריך להעניש על כך את הפלסטינים ששואפים
  ובצדק לשחרור מולדתם ולהכרזה על עצמאותם…בחורבן הציונות ננוחם

 7. דן

  חריף, ביקורתי, נוקב ונוגע בעצם הבעיה: התעלמות מהמצב בו חיים הפלסטינים

 8. יוסי שורץ

  מדינת ישראל רוצחת באופן שיטתי ילדים ומשפחות פלסטיניות בעזה אך בו בזמן היא מכחישה כי היא מרצחת בכוונה תחילה. אתמול נהרגו עשרות פלשתינאים, מפגיעה של הפצצה ישראלית על בית הספר. בבית הספר "אל פאחורה" היו באותה שעה משפחות רבות שנמלטו מבתיהן ומצאו במבנה מחסה. אל-ג'זירה דיווח על 40 הרוגים ואילו סוכנויות הידיעות פרסמו דיווח של האו"ם לפיו מניין ההרוגים עומד על 30.
  התעמולה הציונית ביחס לרצח ההמוני שביצעה בבית הספר של סוכנות הסיוע של האו"ם (אונר"א) היא כי יש בידה צילומים המעידים כי נורתה אש מרגמות מבית הספר והחיילים ירו בפעולה של הגנה עצמית.

  אולם חקירה של אונר"א העלתה בביטחון כמעט ודאי שלא היו חמושים בבית הספר של סוכנות הסיוע של האו"ם (אונר"א) במחנה הפליטים ג'בליה, שהופצץ ביום שלישי על ידי צה"ל. "חקירה פנימית של הארגון העלתה כי בביטחון של 99% לא היו חמושים בבית הספר", כך נמסר מדובר הארגון.

  דובר אונר"א, כריס גאנס, טוען שהסרטים שהפיץ אתמול צה"ל הם מ-2007 ולא מ2009 ושנית כי לתמונות , בהם נראה ירי רקטות מתוך בית הספר, אין קשר למה שאירע במקום אתמול. לדבריו, האירוע ב-2007 היה אירוע נקודתי בזמן שהתלמידים וצוות אונר"א פונו מהמקום, בשעה שהחמושים ירו במסגרת חילופי אש עם צה"ל. הוא ציין כי בתקרית לפני כשנתיים לאנשי אונר"א לא הייתה שום אפשרות למנוע את ירי החמושים.

  "ישראל לא תהסס להגיב להתקפות טרור רק בגלל שהחמאס משתמש באזרחים כמגן אנושי. אם נעשה זאת זו תהייה הזמנה לכל ארגון טרור לחמש כל בית חולים או גן ילדים" – כך הצהירה הלילה (רביעי) שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, בנאום שנשאה בדיון על המצב בעזה במועצת הביטחון".

  כל מי שמכיר את ההיסטוריה של מרד גטו וארשה יודע כי הלוחמים היהודים נלחמו לא משטח פתוח אלא מתוך הבתים מתוך האוכלוסייה האזרחית. " חיסול הגטו החל ביום שני, ערב פסח תש"ג, ה-19 באפריל 1943. הגרמנים תכננו גירוש נוסף של יהודי הגטו, ואת מועד פעולתם קבעו, כדרכם, בחגים יהודיים, כדי להשבית את שמחת החג.
  טור גרמני שצעד לאורך רחוב נאלבקי הותקף בידי כיתה של הארגון היהודי הלוחם. הגרמנים נסוגו. באותו זמן החל קרב בפינת רחובות זמנהוף-מילא. על הטנק ושתי המכוניות המשוריינות הושלכו בקבוקי מולוטוב. את הקרב מצד הנאצים ניהל הגנרל שטרופ, שהצליח לעבור את עמדת המגינים, וכפה עליהם נסיגה".

  אלו הטוענים כי מותר לצבא הציוני לתקוף בפגזים בתי חולים, אמבולנסים, בתי ספר, מסגדים בטענה כי לוחמי החמאס נלחמים מתוך ריכוזים של אוכלוסייה אזרחית תומך בירי של גנרל טרופ על ריכוזי האוכלוסייה היהודית בגטו וארשה.
  "אחר 22 באפריל שינו הגרמנים את שיטת הלחימה, והחלו הגרמנים לשרוף את הגטו בית אחר בית. שטרופ כותב כי בעקבות זאת משפחות שלמות קפצו מן החלונות אחוזי להבות. "שקדנו על כך שאותם היהודים, וכן האחרים, יחוסלו מיד". …

  לאות ניצחון פקד שטרופ לפוצץ את בית הכנסת הגדול ברחוב טלומאצקה, שהיה כבר מחוץ לגטו".
  מתוך המרד, אתר גטו וארשה. http://warsaw.daat.ac.il/t.htm

  אלו המצדיקים את המצור על גטו עזה משום שהחמאס מבריח נשק במנהרות, שוכח ומשכיח כי לוחמי גטו וארשה חפרו תעלות דומות כדי להבריח נשק להכנת המרד.

  במילים פשוטות התעמולה הציונית עליה חוזרים הישראלים תומכי מעשי הטבח היא תעמולה מאוד מוכרת בהיסטוריה. השתמשו בה כל אלו שביצעו מעשי ג'נוסייד.

 9. סינדי.י

  1.טוב שאתה,אלמוג,משתמש במושג "הסדר" ולא "שלום" בהקשר של יחסינו עם שכנינו.
  2.יפה שאתה מציין שאין חדש בתחום האינטרסים הבסיסיים המנוגדים בינינו לבינם.אתה לא מדייק כשאתה מציין את 67 כקו בו התחיל הכל."הכל" התחיל ב-1882 כשהחלו להגיע לכאן יהודים בעלי שאיפות לאומיות להבדיל מאלו שהגיעו לכאן בכל אלפי שנות הגלות ממניעים דתיים.
  3.נכון שלא היתה רצועת עזה כישות נפרדת לפני 48 וגם אחרי מלחמת העצמאות.
  עד 48 היא היתה חלק מתחום שלטון תורכי ואח'כ תחת שלטון מצרי.
  גם "עם" פלשת' לא היה קיים.
  4.גם אחרי אוסלו היא היתה אמורה להיות חלק מפלשת' והחל לנבוט שלטון משותף פלשת בשני השטחים.
  בבחירות האחרונות נוצר סדק רחב כאשר בעזה ניצחו החמאס והאיסלמיסטים.הפת'ח סירב לפנות את שלטונו שם ונוצר מצב בלתי יציב כאשר השלטון המרכזי בגדמ'ע מנסה להמשיך בשליטתו בעזה.
  מאחר ואין שני ריבונים בעלי מונופול על הכוח באותו שטח המצב הגיע לעימות אלים בו ניצח החמאס ונהפך לריבון היחיד.
  5.מאותו שלב יש לפלשת',למעשה,שתי מדינות הפוטנציה.
  הם עצמם יצרו את הניתוק ביניהם.
  מישהו מעלה בדעתו כיצד יהיה איחוד מחודש ביניהם?
  העזתים ישלטו גם בגדמ'ע או להפך?
  מי יסכים לפנות את עמדות הכוח והשליטה שלו לטובת האחר?

  יותר מכך.נניח שבבחירות הבאות בעזה ינצח הפת'ח,האם החמאס יפנה מקומו בשלטון?
  האם החמאס יסכים לשתף את הפת'ח באופן חלקי בשלטון?הרי היו דיבורים והידברויות על כך שהסתיימו במרחץ דמים פנימי.
  6.כיצד יכפו העזתים שלטונם בגדמ'ע ולהפך?
  האם זה מה שרצה שרון?שלא נצטרך לאפשר להם מעבר בטוח שלמעשה יופקע משטחנו ויסכן אותנו בכל פתרון שיימצא?

  7.בעזה שהיא ישנה וקיימת וחיה ונושמת, עם מעט מקומיים שבחייהם היומיומיים מתאמצים לקיים את ההבדלים בינם לבין הפליטים שהתכנסו,גורשו,הגיעו,מה שתרצו,יש בני עם שמעשית עדיין אינו עם שרוצים שליטה בכל ארץ ישראל/פלשת.
  כנ'ל בגדמ'ע.
  אבל בין השאיפות הדומות/זהות ובין היכולת לקיים שלטון אחד יש את התהום האישית המורכבת מאגו,הבדלים תרבותיים/אתניים/גאוגרפיים/ שספק גדול אם יאפשרו להם לקיים שלטון אחד.(בהקשר השוני והניגודים בכלל שהיו וישנם בארץ כדאי לקרוא את הציטוט הבא מפיו של הרברט סמואל שהיה המושל הבריטי הראשון בארץ.ביום קיץ חם הוא סייר
  באזור ים המלח,אח'כ הוסע לירושלים הקרירה יותר,אח'כ ביקר בקומונה יהודית ובמאהל בדואי.בסוף היום אמר:
  "בארץ הזאת אתה יכול לבחור לך את האקלים ואת המאה בה אתה רוצה לחיות".מצוטט בסיפרו של עמוס אילון:הישראלים עמ'146-7)
  8.כדי להגיע להסדר במרחב האנושי והגאוגרפי שבכאן, על אילוציהם וניגודיהם,לא ברור גם אם מיליארדי טונות של רצון טוב יעזרו.במיוחד כאשר בבסיס ניצבות אמונות לוהטות באמת של כל צד והיא מולבשת בחליפות של קדושה.
  9.לכן,גם העלמות היהודים לא תביא מיד לרגיעה.להפך.תתנהל לפחות מלחמה אחת, בין אחים כמובן,כשסביר שהיא עלולה להתלקח למלחמה בין ערבית ובסוף יהיה כאן שליט אחד או יותר ,מקומי או חיצוני,שינהל כאן שלטון רחוק מלהיות דמוקרטי. אבל זו תהיה כבר בעייתם.
  10.התרת הסיכסוך.כל צד מצפה שהשני יתיר אותו.כדי שהצד השני יתיר אותו עליו לותר על מה שחשוב לו.כאן יש אי סימטריה מסויימת די רצינית בינינו לבינם.מבחינתנו הסכמה לזכות השיבה הינה קריטית ואף טרמינלית.עבורם היא אינה כזו.אין להתעלם ממשעויותיה הקשות והמרות עבורם אבל ויתור על זכות השיבה אינה טרמינלית.לכן, קטגורית,כל מי שתומך בזכות השיבה רוצה, בפועל, בחיסול מדינת ישראל,או למצער אדיש לאפשרות זו
  11.עזה יכולה לשאת את תושביה אם ינהגו בנבונות,אחריות,רצון טוב,לב רגיש ושכל טוב.
  12.עזה יכולה להיות מדינה ערבית איסלמית נוספת שתהנה משיתוף פעולה של ישראל ושל העולם תפרח ותשגשג,תקיים קשר עם כל העולם,בניה יהיו אורחים רצויים בכל העולם ויוכלו להביא תועלת לכל העולם.
  הפער בין מה שיכלו להיות ובין מי שהם יכול לעתים לגרום לי לתלוש שערות מראשי.
  איזה ביזבוז טראגי פושע ובלתי אנושי מתקיים בשיכשוכם במדמנת השנאה וההתבוססות האובססיבית בנקמה,הרג,הרס
  ובזה בלבד.

 10. מתי

  ותבין תהליכים היסטוריים. גם רמאללה סובלת מאותו תהליך של הגירה פנימית לעיר שלא תוכננה להיות כזו גדולה ולכן ישנה אבטלה וקושי לקיים אנשים בפנים הארץ.

 11. גיורא.

  הכותב טוען ש :
  " רצועת עזה נולדה ב-48, כשמדינת ישראל "גילחה" את רוב הפלסטינים במישור החוף מיפו דרומה אל תוך שטח מצומצם וצר סביב העיר עזה, ולאחר מספר שנים הוסיפה וגירשה לשם בדווים מצפון הנגב. "

  והאמת היא:
  רצועת עזה היא השטח של ארץ ישראל המנדטורית שנכבש בידי הצבא המיצרי במלחמת העצמאות בעת שפלש למדינת ישראל שזה עתה קמה.במהלך המלחמה נסוג הצבא המיצרי מרוב השטח שכבש מלבד מהשטח הידוע כיום בשם "רצועת עזה" שנשאר בידיו עד 67.
  חשוב לציין שבמהלך שנים אלו המיצרים אפילו לא חלמו להעניק אזרחות מיצרית לתושבי עזה ולמרבה הפלא לא שמענו אף מילה על "כיבוש" ,"דיכוי" או "זכויותיו הלגיטימיות של העם הפלשתינאי".

  ולכן למרבה האירוניה ,גם רצועת עזה היא תולדה של הרצון הערבי להשמיד את מדינת ישראל כמו רוב האסונות האחרים
  של העם הפלשתינאי.

 12. ע.ג

  הגיון מוזר יש ל"שמאל". ישראל בעזה – כובשים מנוולים. ישראל עזבה את עזה – לא מתחשבים בפלשתינים. צריך להזכיר למוזרים הללו שכל מה שהם מבקשים התקיים – לעזה היה קשר גם לישראל גם למצרים וגם לגדה. העזתים קיבלו סיוע בהיקף אדיר כדי שיוכלו להקים מדינה לתפארת וכל העולם כולל ישראל ניסה לסייע. התוצאה היתה התגברות הטרור. סליחה שכחתי, דבר אחד ישראל לא עשתה. היא לא הודיעה שהיא מוסרת את השלטון בה לחמאס. מה לעשות"שמאלנים" יקרים – זה לא יקרה. לעזתים תהינה שתי ברירות. האחת לחיות ביחסי שכנות טובים עם ישראל ומצרים ולהתפתח כמדינה מודרנית והשניה פשוט למות. נראה שהם בחרו באפשרות השניה.

 13. יריב מ

  ובחדות רבה

 14. ינאי

  אלמוג, מאמר מצוין. תודה.

 15. דוד

  לצד העזים שוכנת מעצמה מטורפת והרסנית המצמצמת אותם למרחב מחיה מצומצם, והם מעולם לא מסיקים את המסקנה שכדי לחיות איתה בשלום כדאי להפסיק את הפיגועים נגדה.

  הפינים הבינו את זה, ולכן היה להם ארבעים שנה של שכנות טובה עם הממשל הסובייטי השכן. גם הונג קונג שקלטה חמישה מיליון פליטים סיניים (פי חמישה ממספר הפליטים הערביים ב1948), או סניגפור הצליחו להבין זאת, ועוד להצליח, אבל עזה מעולם לא הצליחה בכך. האם יתכן, ילדים, שישנה איזו סיבה אחרת לחוסר הבנה הזו?

 16. גל לוי

  באוקינוס של התלהמות ודברי הבל, יש משהו מזכך בקריאה של דברים נכוחים, וניתוח מופכח.

 17. איציק ניסני

  תוספת קטנה
  יש לנו כאן תרבות האיסלאם ה""פוסט מודרני או תרבות הזיהאד""
  לאותם משפחות מוסלמים בעזה המתוארות יפה כל כך -יש משפחות והם נמצאים בכל מקום ובכל זאת מתנהגים אחרת בתנאי שלא הגיעה להם האיסלאם הפוסט מודרני (קרי תרבות הזיהאד)
  בקזחסטאן וראה זה פלא גם בהודו וגם בקזחסטן
  אבל מה פה קורה פה פתאום בדראפור בסודאן ובאלזיריה ובאפגניסטן ואןלי תיכף מוסלמי יוון המגורשים מול יוון
  הבעיה הינה תרבות האיסלאם ה""פוסט מודרני "" המגן על עצמו בילדים ויורה בילדים כשלב א ….שלב ב כשנניח את נשקנו לא נהייה …כי הם שונאים אותנו יותר משאוהבים את ילדיהם.

 18. לא מזוכיסט

  אני יודע שאתם מעודד גוף טרור איראני שהורג אזרחים.
  אני יודע שהשקר על שימוש בחיצי פלשט ונשק אסור הוא כבר ידוע משומש ונדוש שחוזר על עצמו בכל עימות עם הטרוריסטים מחדש.
  אני יודע שישראל מאפשרת מעבר אספקה הומניטרית של תרופות ורופאים ואנשי החמאס מחרימים אחוזים ניכרים מאספקה זו לרוחתם ולשם תעמולה תיקשורתית.
  אני יודע שישראל איפשרה פתיחת מחסומים אך נאלצה לסגור אותו כי אחמאס הוציא פיגועים וניצל זאת לרעה.
  אני יודע שהאוכלוסייה הישראלית סובלת מטילי קסאם גראד ופצמרים וישראל אינה נילחמת בתושבי עזה שבחרו בחמאס והביאו זאת על עצמם אלא בשילטון הטרור האירני של החמאס.
  אני יודע ששהפחדנים מהחמאס מתחבאים מאחרי אוכלוסיה אזרחית ויורים על צה"ל שנאלץ להשיב אש .
  אני יודע אני יודע שהחמאס פושעי מילחמה שיורים מתוך כונה לפגוע ב האוכלוסיה האזרחית כולה, ילדים, נשים, גברים, זקנים וטף בניגוד לצהל שמנסה לפגוע רק במחבלים.
  פעילות הצבא אינה מסכנת את גילעד שליט ואף יוצרת תנאים טובים יותר לשחרורו אין בהשגת קלפי מיקוח ובפתרון מדיני.
  אנו מוחים די לעודד את הטרור!
  די לירי על תושבי שדרות אשקלון ובאר שבע! במה הם פשעו? די לפשעי המילחמה שמתבצעים בירי על תושבי שדרות!
  יצאנו מהשטחים עשינו הנתקות והפלסטינים בחרו בשילטון חמאס איראני!
  פתחנו מעברים קיבלנו פיגועים!
  התאפקנו חודשים ארועים וקיבלנו טילים בקניון שדרות בגני ילדים ועוד!
  מה רציתם שצהל יעשה?
  מה יהיה הסוף עם הגייס החמישי שתומך בטרור נגד עמו?
  אם אכפת לכם מהפלסטינים תפגינו נגד החמאס ולא נגד צהל!
  תראו למה החמאס גרם…

 19. עזה אחותי

  אין, לא היה, ולא יהיה פתרון צבאי .
  בעזה יש עם שרוצה חירות.
  לא נדבות, לא ריכוז וכליאה, חירות.

 20. רן הכהן

  סוף סוף מישהו דופק למסמר בראש, כמו שאומרים באנגלית. חיימון כהן שואל: "הפלסטינאים שברחו או גורשו לעזה קיבלו את החלטת האו"ם מנובמבר 47 על חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות?"

  וזאת היא באמת השאלה בה"א הידיעה. כי נניח שלפני 60 שנה ישבו בני משפחת מוחמד (אבא, ארבע אמהות וארבעים ילדים לפחות) על המחצלת במג'דל, עישנו נרגילה, קראו פסוקי קוראן, שתו כוס דם יהודי כנהוג, והגיעו למסקנה שהחלטת האו"ם, אם בכלל שמעו עליה, לא מי-יודע-מה טובה להם. אבא מוחמד אמר: "לא משהו ההחלטה הזאת, היהודים רוצים מדינה לעצמם אבל לערבים הם אף פעם לא ייתנו" (שקרן המוחמד הזה! שקרן ואנטישמי!), וכל נשותיו אמרו לו "כן אדוני המלך", והילדים הציגו תעודות זהות מזויפות והצביעו אחד-אחד נגד ההחלטה במועצת המשפחה. שבט מוחמד אמר את דברו, וכולם יצאו להפסקת פרסומות.

  אז מה הם מתלוננים, לכל הרוחות, הערבושים האלה?! הם לא מבינים שאדם צריך לקחת אחריות על מעשיו? הרי ברור לגמרי שאם משפחת מוחמד לא תמכה בהחלטת האו"ם, זה רק טבעי וצודק שכעבור שנה, חיילי ישראל הרגו את מוחמד, אנסו את שתי נשותיו הצעירות והרביצו לשתי הזקנות, ואחר כך גירשו את כל המשפחה לכיוון עזה, הרסו להם את הבית במג'דל ובזזו את כל תכולתו, וכעבור שנתיים גם ירו למוות בחמישה ילדים שניסו לחזור הביתה בתור "מסתננים"! הרי זה עניין של צדק בסיסי, של לקיחת אחריות על החלטה חופשית ודמוקרטית! אנחנו לא נענשים על החלטות שגויות של סבא של סבא שלנו?! בטח שכן!!

  ועכשיו, כשטיל ישראלי פיצח את הגולגולת של הנינה בת ה-3 של הבן הצעיר של אותו מוחמד, שפך את המוח שלה על הקיר של בית הספר אחרי שברחו מהפחון העלוב שלהם במחנה הפליטים, שנהרס כולו עוד ביום הראשון להפצצה, והפך עוד עשרה נכדים ונינים של מוחמד לנכים לכל החיים (לא נזק מי-יודע-מה, ממילא היו מובטלים וחסרי השכלה, תודות לכיבוש ולמצור) – עכשיו הם עוד מעיזים להתלונן, הבהמות האלה?! הם לא מבינים שאם מוחמד הסבא-רבא היה קצת, אבל רק קצת יותר פרגמטי, בטוח שלא היה נגזר עליהם העונש הזה – עונש קל, אנושי והומאני, כמו שרק הצבא הישראלי, המוסרי ביותר בעולם, יודע להעניק?!

  תודה תודה, חיימון כהן, שהארת את סוגיית הטבח בעזה מזווית חדשה, מקורית וחשובה כל כך. באמת תודה.

 21. איריס חפץ

  שיש לו עוד כוח לכתוב.

 22. דרור ק

  אני לא יודע אם אתה היית כאן בנובמבר 1947, אני אז עדיין לא הייתי אפילו בתכנון. אני נולדתי ישראלי במדינת ישראל, כשם שפלסטיני עזתי נולד כפלסטיני ברצועת עזה. נתוני הפתיחה האלה נקבעו לנו על-ידי הדור הקודם, השאלה היא מה אנחנו עושים מכאן והלאה. אתה למשל, ציינת שרוב הפלסטינים בחרו בחמאס בבחירות דמוקרטיות כדי לשלוט בהם. חמאס הוא תנועה פלסטינית איסלמיסטית ששוללת את קיומה של מדינת ישראל ואף הכריזה עליה מלחמה. האם הפלסטינים אינם אחראים לתוצאות המהלך המטורף הזה של חמאס? אילו אזרחי ישראל היו בוחרים ממשלה בראשות תנועת כ"ך שהייתה תוקפת את אחת המדינות השכנות, האם לא היינו, אתה ואני, כאזרחי מדינת ישראל משלמים מחיר יקר וכואב על הבחירה המטורפת הזאת? האם אנחנו לא עושים כל מה שביכולתנו כדי למנוע תרחיש זוועתי כזה? לא מדובר פה על משהו שקרה לפני יותר משישים שנה, מדובר כאן על כאן ועכשיו. האם אי אפשר לצפות מהפלסטינים לקחת אחריות על גורלם? אתה חושב שהם לא מסוגלים לזה?

 23. דוד

  ואנשים יהפכו לפליטים. מה שלא מובן, זה מדוע, האו"ם ממשיך במשך ששים השנה האחרונות לתחזק אותם בתור פליטים?

 24. שחר

  האם תצפה מהשחורים בדרום אפריקה או מהאינדיאנים באמריקה (כדי לא לבחור בדוגמאות אחרות) לבחור במנהיגות שאינה מכריזה מלחמה על מדכאיהם? אתה מתעקש להסתכל על קטע מן המציאות שבמפתיע מתאים לטיעונים שלך. אלמוג בהר ניסה להסביר לך שכאשר אתה בא "לנתח את המצב" אינך יכול לנתק את עזה מסביבתה, ואת השנתיים האחרונות ממאה שנות הסכסוך.

 25. רן הכהן

  אני שמח שלפחות אינך טוען שמה שחשוב זה מה שהחליטו הפלסטינים שחיו לפני שישים שנה, כמו שהציע חיימון כהן.
  אני לא לגמרי מבין את עניין האחריות. האם אתה טוען שכל אזרח ביישות שפתחה במלחמה הוא יעד צבאי לגיטימי? אם כן, אז אני ואתה בני מוות בדיוק כמו כל ילדי עזה. גם אנחנו אחראים לממשלות ישראל המטורפות לדורותיהן, שעשו כמיטב יכולתן לשמר את הכיבוש, ולכן גם לך ולי מגיע שייפול טיל על בתינו, לשיטתך. שוב אני אומר: לשיטתי, הירי על שדרות הוא פשע, ולא משנה אם עושה אותו ממשלה דמוקרטית או מחתרת דיקטטורית. אבל את המחיר אסור לגבות מאזרחים חפים מפשע. והצבעה דמוקרטית איננה פשע!

  מעבר לזה, הטענה שרוב הפלסטינים בחרו בחמאס היא כמובן נכונה, אבל לאו דווקא מהסיבות שנדמה לך. כל הפרשנים מסכימים שהבחירה בחמאס היתה במידה רבה הצבעת מחאה נגד הרשות הפלסטינית, שהשחיתות שלה (בתמיכה גלויה וסמויה של ישראל) נמאסה לגמרי, וגם בגלל ההשפלה שספגה הרשות מידי שרון, שסירב לתאם איתה את ההתנתקות. ונשאלת השאלה: ישראל הקימה את הרשות הפלסטינית, בנתה את המונופולים שלה, עודדה אותה להנהיג שחיתות ואלימות, ויצאה מעזה בלי תיאום כדי להשפיל אותה. האם אי אפשר לצפות מהישראלים לקחת אחריות על גורלם ומעשיהם? אתה חושב שאנחנו לא מסוגלים לזה?

 26. עומר גנדלר

  המהפכה במצרים שינתה את המצב, היום לעזה יש גבול בינלאומי עם מדינה ידידותית. באופן עקרוני היא יכולה לשגשג ולהתפתח דרך גבול זה.
  הישארותו של הסכסוך עם ישראל וקיימו בפועל לגבי יהודה ושומרון לא צריכים לשנות ולהשפיע על יכולת ההתפתחות שלה. בדיוק כמו שבנגלדש או פקיסטן לא עוצרות את הפיתוח שלהן עקב המחלוקת עם הודו על חבל קשמיר.
  המחלוקת והסכסוך עם ישראל הם דבר אחד, הרצון להתפתח ולשגשג הם דבר אחר. ואינם צריכים להפריע זה לזה.