איך אפשר להמשיך? ניתן רק להמשיך ולבכות!

יונה ברגור

מאז אותה שעת צהריים, בשבת ה-27/12/2008, שבה החל המבצע ה"מבריק", לשחרור יישובי עוטף עזה ודרום הארץ מאימת הקסאמים, הגראדים ושאר ירי תלול מסלול, מדינת ישראל, צועדת במדרון החלקלק של הוצאתה ממשפחת העמים התרבותיים, של המאה ה-21, עמים שחיי אזרחי האויב-ילדים ונשים, אינם שווים בעיניהם ואין לה שום מעצור לגביית מחיר ההגנה על חיי אזרחיה. שיפוע המדרון הזה הולך ומזדקר ולא ניתן לעצור, בצעידה הרהבתנית בו, מפני ההידרדרות לתהום פשעי המלחמה, שאנו היהודים כל כך חייבים להיות נגדם. זה שיפוע שתלילותו אינה מאפשרת כמעט, לחזור ולטפס כלפי מעלה, אל אותה נקודת המוצא שממנה אנחנו יכולים להשקיף אל שר ההיסטוריה, מבלי להשפיל עיניים.


הזכות להגן על אזרחים, מפני אימת הטילים, שמשוגרים, ע"י אויב אכזרי, ששנאת עם ישראל חרותה על דגלו ומטופחת בספרי הלימוד ובפרשנות של ספרי הקודש שלו, אינה נותנת לנו זכות, לעשות ככל העולה על רוחנו ולעשות מלחמה שאין בה כללים של הגינות וחמלה אנושית, המשמשים את עמי העולם. כללים אלו הם קודם וראשית לכל, של אבחנה מובהקת, בין פגיעה בלוחמים לבין פגיעה באזרחים; פגיעה במשפחות המנהיגים, בילדים, בנשים, במתפללים במסגדים ובפליטים המחפשים מקלט בבתי ספר. הכללים האלו הם גם מחייבים מידתיות בנקיטת אמצעי תגובה, מידתיות שלא תשייך אותנו לרוסיה במלחמתה נגד השצצנים; בסרבים במלחמתם לשימור יוגוסלביה ולארה"ב הזורעת הרס בעיראק ובאפגניסטן.


עם ישראל, בימים אלו, מתאפיין ע"י מספר אוכלוסיות עיקריות: אוכלוסייה המונית של טוקבקיסטים, הממלאים את טורי התגובות ברשת בדברי שטנה ונקם שאינם ראויים לבני תרבות; לפרשנים בתקשורת, שרואים את תפקידם בשימור המורל ובטיפוח הפטריוטיות שאינה מאפשרת זיק של ביקורת, והם מתעכבים רק על החשש שהקהילה הבינלאומית תעצור אותנו לפני שכל תאוותנו התמלאה; המנהיגות הביטחונית והמדינית וכל שוחרי הפיתרון הצבאי, הבטוחים שהם קונים את עולמם הפוליטי, באמצעות מלחמת חורמה והשמד של העם הפלשתיני המתגורר בעזה; וכמה צדיקים, חסידי ההומניזם היהודי, בהם אחינועם ניני; פרופ` זוהר שביט; חבורת הקצינים הסרבנים ועיתונאים בודדים, כמו גדעון לוי, עמירה הס ועקיבא אלדר, שאינם נרתעים שהם יוקעו בפומבי, על משת"פיות, בגידה ויפהפיות נפש.


ואל תספרו לי שהם הרעים. אכן הם הרעים ואנחנו הטובים. אבל להיות טובים זה מחייב ועלינו להמשיך להיות טובים, לא רק כאשר אנחנו מותקפים אלא גם כאשר אנחנו מתקיפים. אנחנו צועדים בבטחה, למקום שאיני רוצה להיות בו- מקום שבו אנחנו מקדשים חיי ישראלים ויהודים בלבד, ללא התחשבות במאות הרוגים בצד החמאסי בעזה; מקום שחמלה והשתתפות בצער של משפחות נפגעים בצד השני נחשבים כבגידה; מקום שבו מתקיימת הנהלת חשבונות של מספר הרוגים פלשתינים לעומת מספרם של אזרחי המדינה; מקום שבו עוצמת הצדק נמדדת במספר הקורבנות שלהם, מבלי ליצור את אותה אבחנה הכרחית בין פגיעה באזרחים לבין פגיעה במחבלים/חמושים/פעילי חמאס/מתאבדים ושאר מיני תוארי שם, המשמשים אותנו למתן הכשר להטלת מאות טונות של פצצות אל תוך מרכזי אוכלוסייה.


איך ניתן להמשיך כך, מבלי כאבי בטן; מעיים חמרמרים; עיניים דומעות ולב מפרפר?
איך אפשר להיות יהודי בארצך שלך, ולהצביע על שמונה שנים של ירי טילים, על יישובי הדרום, פשע מלחמתי בפני עצמו, כאליבי להרג של עשרות ילדים, נשים ומשפחות שלמות, שכל פשעם הוא העובדה שהם חיים, מזה עשרות שנים, בבית הכלא, תוצר ישראל, ששמו עזה.
נכון, ש"אין מדינה בעולם היכולה להשלים, לאורך זמן, עם מצב שאזרחיה מופקרים" ומצויים תחת איום פגזים וטילים רצוף. אבל גם נכון, שאין מדינה בעולם, במאה ה 21 המקיימת שלטון כיבוש על עם אחר במשך יותר מ 40 שנה. אכן, שלטון החמאס בעזה, לא ניצל את ההזדמנות ההיסטורית שניתנה לו עם ההתנתקות. אולי, אולי זה בשל העובדה שלא ניתנה לו הזדמנות; שהטלנו מצור כלכלי, מדיני ובטחוני על הרצועה, על מנת לחסל את הממשלה שם. לפני 20 שנה, ישב אייבי נתן ז"ל בבית סוהר, על פגישות ומגעים עם אש"ף. בשנים האחרונות אש"ף הוא יקיר ישראל; הוא הקונצנזוס; לפני 20 שנה דיבורים על שתי מדינות לשני עמים, היו בבחינת בגידה בעם ישראל. אז היינו עבריינים " שונאי ישראל". היום דיבורים כאלו, הם נחלת הכלל, כולל מנהיגינו מן הימין המתון. מדוע עלינו להתנסות בעוד שתי מלחמות ומאות או אלפים של הרוגים משני הצדדים, על מנת שנסכים להידבר עם החמאס?


רק שלא ניווכח שהאמרה העממית, שנוסחה ע"י Dear Abby, לפני שנים, עומדת להתאמת, גם כיום: People who fight fire with fire usually end up with ashes. , או "אלו, הפועלים לכבות שריפה באמצעות אש, עלולים לסיים כאפר".

דר` יונה ברגור
פורום משפחות שכולות, ישראליות פלשתיניות
למען שלום פיוס וסובלנות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. libkah

  אני רוצה לדבר על תגובת מגישי תוכנית הבוקר בערוץ 2 ,כאשר הראו את כתב אלג'זירה שכמעט הוכה כאשר דווח על נפילת הקטיושות בנהריה, תגובתם (לעג ושמחה לאד )הפתיעה אותי כי אולי ציפיתי ליותר מאנשי תקשורת המסמלים או האמורים לסמל או להגן על חופש העתונות והחופש לדעת ,עצוב מאוד לראות את ההתנהגות הזאת המלאה אי כבוד למקצוע שהם אמורים לייצג,ומבחינתי זה עוד עדות להכרזת מותה של האנושות,והדימוקרטיה.

 2. דב בינדר

  וכל זה כשהם מתחבאים מאחורי ילדיהם שלהם המשמשים להם כמגן חי,כשהם יורים טיל או פצמ"ר הם מקיפים את עצמם בילדים מתוך ידיעה שהטייס הישראלי ימנע מפגיעה בילדים,הם יורים מתוך בתי ספר ובתי חולים כדי שלא נוכל להשיב אש את מקורות הירי,הם מעוניינים שילדיהם ייפגעו על מנת שיוכלו להציג לעולם צילומים של ילדים מתים,הם גם מצהירים במפורש שימשיכו במלחמה נגדנו תמיד ובכל מצב ולא יכירו בנו לעולם,הם רוצים שהעולם יכפה עלינו הפסקת אש רק מצידינו בעוד הם ממשיכים לירות עלינו,מהגויים האנטישמים באירופה אנחנו לא יכולים לצפות ליחס אובייקטיבי,יש להם שם מיליוני מהגרים ערבים שיודעים היטב איך להשתולל ולהפגין תוך גרימת נזקים לא רק יהודים אלא לכל מי שהם יכולים,העולם שכח את ה-7/11 בניו יורק ואת המהומות בפריז ואת זה הם יודעים לנצל יפה מאוד.

 3. ניצן אביב

  על העם שהולך ומתפכח ממראות ומקולות הזוועה של הטבח הנורא המתחולל בעזה, כתוצאה ממדיניות הנפל של ממשלת-הדמים הישראלית של היציאה למלחמה בעזה, ליטול את היוזמה לידיו ולנסות לשנות את מאזן הכוחות בבחירות הקרובות ולהסיטו לטובת אלו הדוגלים בהידברות עם החמאס ובהסכמים ארוכי-טווח לקיום שלום יציב ובר-קיימא באזורנו מחד גיסא ומאידך גיסא בשינוי טוטאלי של המדיניות הקפיטליסטית הפראית, מן הקצה אל הקצה, בהנחלת ובהשתתת עקרונות הצדק והשוויון החברתי, ע"י העברת משאבים ותקציבים ממימון מלחמות, התנחלויות וכיבוש לחינוך, לבריאות, לשיכון ולרווחה.

 4. זאב שפיר

  לא תקראו ממני מילה טובה על החמאס .יש צער עמוק על האובדן ועל הבנאליות של ההרג.אני רק מעונ
  יין לשתף את הקוראים במחשבה על המדיניות השגויה הנהולה על ידי ממשלות ישראל: מדיניות "האיפוק" והמשכה מדיניות "בעל הבית השתגע".כלומר יורים עלינו אנחנו מתאפקים ו'נושכים שפתיים' ואז שלא מבינם את ה"רמז" אנחנו 'נכנסים בכל הכח וכמובן שמאבדים שליטה פה ושם,שכן כשמשתעים ,מאבדים שליטה פה ושם.
  אני חושב שצריך לשנות המנטליות ודפוס התגובה. זה יימנע להגיע למצבים של חוסר שליטה. פשוט לפעול כל פעם שישנה הפרה בתגובה,אפילו חריפה. לדעתי אז אולי יבינו "רמז" וזה יימנע פעולה גדולה וחריפה שיודעים(אולי) מתי ואיך מתחילה,אבל מעט מאוד על המשכה ומחירה(לכולם).מהלך מדוד מקומי ומיידי ייחסך הרג והרס.מסתבר שיש חסרונות ל"איפוק" באזורנו.(הפרשנות היא הפוכה וגם התוצאות)
  אגב,נסיונו של החמאס לפרוץ את המצור הכלכלי מדיני בדרך של ירי טילים אינה הדרך הראויה.מדינה לא חייבת להקל על יישות שכנה שלא זו בלבד שאינה מכירב בה,היא מטיפה להשמידה.

 5. ע.ג

  הכל נכון. חסר רק דבר אחד קטן – איך לדעתך אפשר לפתור את הבעיה כאשר הצד השני מסרב לדבר איתנו על שום דבר חוץ מאשר מתי נשמיד את עצמינו ומה יהיה סדר המושמדים. בלי פתרון שמתחשב במטרות האויב כל זה הוא רק דיון אידאולוגי מופשט על עולם וירטואלי ואין לו שום קשר למה שקורה פה במציאות.

 6. יושב על הגדר

  ליבי ליבי… עם כתב אל-ג'זירה שהופרע ע"י מפגינים בנהריה.בהתחשב בהיותו שופר התעמולה של החמאס,הוא יצא בזול .ממה שיכולתי להבחין אפילו בלוריתי הלבנבנה לא נסתרה!איני רוצה להעלות על דעתי מה היה קורה לכתבישראלי/יהודי העובד ברשת זרה ומדווח מעזה או מביירות .היכן הפרופורציות! מה לזה ולמותה של האנושיות.

 7. יעל

  מאז פרצה המלחמה להגנה על הדרום האתר הזה מלא מאמרים של אנשים המתנגדים בצורה כזו או אחרת למלחמה ואני איני מבינה באמת מה אתם רוצים? להגן על הדרום ללא לחימה?לנהל מו"מ לשלום ושקט? עם מי? עם ארגון טרור?
  לנהל ירי אשר ידלג מעל ראשי נשות וילדי החמאסניקים? כיצד זה אפשרי? אם הם הפכו את בתי המגורים למאגרי נשק?
  אם הם הופכים את הילדים שם לחומת מגן שלהם? מה גורם לכם ומאפשר לכם את הנוחות הזו של התעלמות מהמציאות המרה הזו? מה גורם לכם להתעלם מהאמת הכל כך ברורה? כולנו יודעים שמדובר בארגון טרור עפ"י כל הגדרה שהיא.
  כשארה"ב תקפה ומחקה איזורים שלמים באפגניסטן, איש לא הוציא אותה מרשימת המדינות התרבותיות כפי שרשמה הכותבת. מדוע לנו אין זכות להגן על אזרחינו? האם יש מתכון בספר "דיני הלחימה" של השמאלנים כיצד יש לנהל לחימה אסתטית ותרבותית? אני נוטה להאמין שהנוחות והקלות הבלתי נסבלת בלהיות שמאלני שייכת רק למדינתנו. בכל מקום בו היתה שוררת מציאות דומה, זה לא היה קורה.

 8. י

  אבל העמים האחרים שעושים זאת, ובכן – בושה להימנות עימם.

 9. ליאור סוורדלו

  ואולי הסיבה שהחמאס לא ניצל את הזמן מאז ההתנתקות היא בגלל שהוא לא רוצה?
  אולי כמו החיזבאללה הוא שם את ההתנגדות -לציונות- (!) (אין אפשרות להדגיש) ולא יפסיק כי בלי הלחימה והדיכוי שהוא מפעיל על העם הפלסטיני בעזרתו, העם הפלסטיני ישליך אותו מעליו כי הוא לא מעוניין לחיות באיראן?
  האמת היא שהחמאס רוצה בלחימה ובונה על כך שהלחימה תהייה מתונה ולא באמת תסכן את שלטונו, הוא מעוניין בפתיחת המעברים כדי לקבל הכרה וגם כדי להמשיך בטרור כלפינו וכלפי הפלסטינים!

  מה אתה מציע איך יווצר מצב שהחמאס משנה את דעתו? וצוותר על שלטונו

 10. אמיתי מן

  הטרור אינו מוסרי והמלחמה נגדו היא בלתי אפשרית מההיבט הזה, בטח לא לפי אמות המידה שהכותב מציע. רוסיה, סרביה וארצות הברית הן לא מוסריות לטענתו, אז בואו ונשאל, מי כן? אלו מדינות נלחמו בטרור באופן מוסרי עם הבחנה בין אזרחים למחבלים וכל הקשקוש המודרניסטי הזה?
  בקיצור, אני מציע שתפרסמו פוסטים יותר ענייניים, ממש כמו המטרות שהציבה לעצמה ממשלת ישראל בעימות הזה לעומת קודמו.
  ולסיום, אחד קצר פרי מקלדתי:

  לפי האחרון
  ממש בקרוב נשים קץ
  למאה שנות תחושת הבטן העזה והמופצצת
  טילי מסלול תלולי קיסמים
  לנקות לשר הבטחון בין הטוחנות
  את שאריות הילדים עם דם
  על הידים שאכל לארוחת
  הבוקר אמורה להכנס לתוקפה סוף סוף
  הרגיעה נגד צרבת.

 11. גיל

  מדרזדן הגרמנית לא נורו טילים לעבר לונדון אבל בעלות הברית החליטו שלושה חודשים לפני סיום המלחמה להעניש את העיר והפציצו את אוכלוסיתה האזרחית משך שלשה ימים רצופים עם מאזן של 300,000 הרוגים.לטייסים לא ניתנה כל הוראה לפעול בפינצטה ולפגוע בנאצים בלכד.

  שעתיים אחר ההתקפה הרצחנית על בית אבות בנהריה הפסיק הצבא פעילותו בעזה כדי לאפשר לאוכלוסיה לרכוש מזון ולחמאס לשפר את העמדות בבתי הספר ובתי החולים שבהם הוא מסתתר.
  עזה היא מאז ומתמיד קן צרעות והפאשלה הגדולה של מנחם בגין היתה שלא התעקש על העברתה לידי מצרים במסגרת הסכם השלום עליו חתם. כשלונן של כל ממשלות ישראל היה באי הריסתם של מחנות הפליטים ושיכון תושביהם במבני קבע תוך הבטחת תעסוקה. פעולה כזו היתה זולה באלפי מונים מכל מה שעלה לנו ולעולם התרחיש העזתי.

  הערבים המתקראים פלשתינאים החליטו שהפתרון הסופי לישראל הינה התוחלת ולא יעזרו התפתלויות לשוניות. אין להם כל כוונה להפסיק האש וישראל מתווכחת עם עצמה ולא עם האויב. שנים סברתי כמוך שהסכסוך הינו פתיר עד ששוכנעתי ללא ספק שהשפה בה אנו משתמשים פשוט אינה שפתם ומה שאנו מכנים ערכינו אינם קיימים כלל בקרב כל האוכלוסייה השכנה – בישראל ובשטחים. מה שנותר לנו להחליט הוא חיים בצל החרב או להחיות הגולה ולעזוב. אין כל ברירה אחרת. נושאי הליבה אינם שטחים ירושלים ושיבה אלא זכותנו לחיות בחלק זה של העולם.

  לעולם המכונה נאור אנחנו לא מובנים כי נוח להדבר אתנו מאשר עם סודאן, סומאליה, בורמה ובורונגי בהן מתרחש רצח עם. מתי קבלה מועצת הבטחון החלטה על הפסקת אש במדינות האלה? המאמץ ההסברתי בעולם נדון לכשלון משום שאנחנו מהווים מטרד רק בשל העובדה ששפתנו זהה. באר"הב נוטלים הבנקים מהמפרץ את השליטה ואירופה בטפשותה יצרה במדיניות הגירה את הגולם האיסלמי באוכלוסייתה אשר מהווה גורם אלקטוראלי.

  ולסיום – עם כל ההערכה לכאב המלווה משפחות שכולות אין לכן צוואות מיקיריכם בדבר עתידה של המדינה. הם הקריבו חייהם אך לא הפקידו בידיכם יפוי כוח כלשהו ודעתכם בנושאי קיום חשובה כזו של כל אזרח במדינה – לא פחות ולא יותר.

 12. מרים224

  וכמה הטעיה מכוונת יש בדברים אלה! – האם יש מישהוא בישראל שאינו מצר על פגיעה בחפיפ מפשע? האם יש יהודי שיוצא לגגות באר-שבע/שדרות/אשקלון או אפילו תל-אביי בריקודי שמחה כאשר נהרגת משפחה פלישתינאית? כל בר-דעת ולב בישראל מסכים בודאי עם כל הנכתב בכתבה. אלא שהעיקר חסר בכתבה ובכך ההטעיה. מה אמורה ישראל לעשות לנוכח הטרור הבלתי פוסק כלפי ישובי עוטף עזה מזה 8 שנים? מה אמורה ישראל לעשות כאשר החמאס לוקח בני ערובה את עמו שלו ? האם צריכים חיילי צהל לקחת כל פלשתינאי העלול להיות בטווח האש ולהעבירו בלימוזינה להילטון באר-שבע בטרם יירו היריות? האם אזהרות צהל טרם כל פעולה אווירית או ארטילרית אינן מספקות את הכותב בדבר ההתנהגות האנושית והיהודית של צהל? אם לכותב יש הצעות קונקרטיות כיצד ניתן לחסל את ההתנהגות הטרוריסטית של החמאס כלפי אזרחי ישראל וכלפי הפלשתינים עצמם, אדרבא יואיל נא להסבירה להנייה וחבורת מרצחיו ואחר כך לנו ולעולם כולו. אני מאחלת לכותב שהצעותיו המעשיות יהיו ברות ביצוע, יתקבלו על ידי כל הצדדים ובא לציון גואל ושלום לעמי האזור.

 13. דרור ק

  בהסתמך על דיווחים ישראלים שלא הוכחשו, חמאס הסתיר טילי גראד וחומרי נפץ במסגדים, הוא משגר טילים מתוך אוכלוסייה אזרחית, הוא מגייס נערים צעירים, מלביש עליהם חומרי נפץ ושולח אותם להתפוצץ בלב אוכלוסייה ישראלית. איך בדיוק אפשר ללחום בארגון כזה באמצעים מהוגנים?

  אפשר כמובן לא לא ללחום בכלל, אבל האופציה הזאת כבר לא קיימת. מספר האזרחים ההרוגים בקרב הישראלים עד לרגע זה הוא קטן מאוד משתי סיבות – (1) הנשק של חמאס אינו מדויק מספיק (2) ישראל דואגת למיגון אזרחיה ולאמצעי התרעה. הבעיה היא שאי אפשר לבקש מהאזרחים לחיות באופן קבוע במקלטים או ב"מרחבים מוגנים", ואי אפשר לסמוך על זה שהנשק של חמאס יישאר בלתי-מדויק. אילו היינו מחכים, חמאס היה מתחזק והוא לא היה מהסס להשתמש בכלי הנשק שלו נגד אזרחים ישראלים כפי שכבר הוכיח בעבר. על כל פנים, אי אפשר לקחת את הסיכון הזה. לא-מעט קסאמים וגראדים נפלו על בתי-ספר וגני ילדים שהיו ריקים עקב מצב החירום. אבל קסאמים וגראדים נורו גם כשלא היה מצב חירום והיעילות שלהם הלכה והשתכללה. אז מה? לא נשלח ילדים לבתי ספר ולגני ילדים? נחכה עד שייהרגו הרבה ילדים ישראלים ונשלח את התמונות לאו"ם כדי לקבל תמיכה?

  האחריות על הזוועות המתחוללות כעת בעזה נופלת בראש ובראשונה על כתפי הנהגת חמאס. הם אלה שהכריזו מלחמה, הם אלה שלא הכינו את האזרחים שתחת מרותם למצב המלחמה, הם אלה שתוקפים מתוך אוכלוסייה אזרחית, הם אלה שיכולים לעצור את המלחמה ומסרבים לעשות זאת מטעמים של כבוד לאומי ואידאולוגיה איסלמיסטית רדיקלית. ישראל יכולה לנהוג טוב יותר, אבל בסופו של דבר אין כאן יותר מדי בררות. מדינת ישראל חייבת להגן על אזרחיה גם אם הדבר כרוך בפגיעה קשה מאוד בתושבי עזה.

  מצב של אין בררה הוא מצב שבו אין בחירה בין טוב לרע. ישראל נמצאת כרגע במצב של אין בררה לגבי כלל הפעולה הצבאית. יכול להיות שצה"ל צריך להבחין טוב יותר בין חמושים לאזרחים תמימים, אבל באופן כללי המצב הוא מצב של אין בררה.

 14. ירדנה אלון

  ,אינני יודעת למי ולמה כיוון הד"ר הנכבד את הכינוי" משפחת העמים התרבותית"הייתי באמת מבקשת לקבל תשובה על כך, בדרך כלל עד כמה שידוע לי בתור "הבת של השכן" כשאומרים בשכונה שלנו "משפחת העמים התרבותית" מתכוונים לאירופאים, או לאמריקאים,וממה שאני יודעת על ההיסטוריה של האירופאים והאמריקאים ,ואני יודעת דבר או שניים למרות שהיסטוריה זה לא המקצוע שלי ואין לי תארים אקדמאיים בתחום להתנאות בהם,הנה, לא אלמן ישראל ובכל זאת ישנן ספריות, ויש חנויות ספרים שמוכרות ספרים על ההיסטוריה של "משפחת העמים התרבותית" ומשם אני שואבת את ידיעותי ומסקנותי ופרשנויותי על "משפחת העמים התרבותית" וזאת קראתי וגיליתי
  א.- שמשפחת העמים התרבותית הארופאית" למשל במשך מאות שנים נלחמה ביינה לבין עצמה, והרגה וטבחה בשמחה רבה נשים גברים וילדים ללא שמץ של נקיפות מצפון וללא התלבטויות מוסריות גדולות כשהיה מדובר באינטרסים כלכליים פוליטיים,הארופאים לא הסתפקו בקטילת עצמם לדעת, הם גם הפליגו במרחבי ימים ויבשות וחצו מדבריות ועשו את אותו הדבר לעמים שלא היה להם שום סכסוך ואי הבנות טריטוריאליות כאלה או אחרות וכל חטאם היה שצבעם ותרבותם היו שונים משל האירופאים "המתורבתים". הם דיכאו, ניצלו,וטבחו ושחטו בתרבותיות רבה, את האפריקאים,את עמי המזרח התיכון, ובלהט תרבותי רב למדי טבחו גם בעמי מרכז אסיה,את השבטים באיים הקאריביים ,ואת האינדיאנים ביבשת אמריקה.
  אני רוצה להוסיף כהערת שוליים שולית ביותר את הטבח שהאירופאים התרבותיים טבחו בשנות הארבעים של המאה העשרים את יהדות מזרח אירופה.
  אז רציתי לשאול את הד"ר הנכבד אם לארופאים כיוונו דבריו כשאמר "משפחת העמים התרבותית".
  או אולי התכוון אני תוהה הד"ר הנכבד באומרו "משפחת העמים התרבותית" לאמריקאים? אלה שבנו את הכלכלה שלהם על שוד אדמות מהאינדיאנים, על ניצול של בני אדם והפיכתם לעבדים במשך מאות שנים?על כך שאותם בני עבדים שהשתחררו מהעבדות רישמית אולם לקח עוד איזה מאה שנה עד שהותר להם להתערבב בסביבה שצבעה היה שונה משלהם ?הם היו שחורים כזה, ו-"המתורבתים" היו לבנים כאילו? אינני מתכוונת לתת סקירה של ההסטוריה של הגזענות האמריקאית אולם האם אליהם התכוון הד"ר הנכבד כשהוא כותב "משפחת העמים המתורבתים"
  או אולי הוא התכוון לסין הגדולה שמשנות החמישים של המאה העשרים ועד לימינו אלה טבחה למעלה ממיליון וחצי טיבטים ואין איש פוצה פה מפני שהטיבטים לא בשאנטי שלהם להיות טרוריסטים?
  אולי "משפחת העמים התרבותית" זה בכלל הרוסים? כן אותה אמא רוסיה רחימאית,עם האימפריה הרוסית הגדולה שלה,ואחר כך עם הקומוניזם שלה שבנה חברה של קולקטיבים מתורבתים להפליא שנקראים גולאגים.
  אולי הד"ר הנכבד התכוון לאימפריה העותמנית כשכתב על "משפחת העמים התרבותית",זאת שדכאה שטבחה והרגה והגלתה מחצית מהאוכלוסייה של ארצות הבלקן ועד היום יש לה מלחמת חורמה בכורדים והיא כועסת עליהם נורא כי הם בחוצפתם דורשים אוטונומיה וכשהתורכים כועסים הם לא ממש יודעים לכעוס בנימוס.
  אז מי זאת "משפחת העמים התרבותית" אליה רוצה הד"ר הנכבד כי נסתפח וניקח ממנה דוגמה ותהייה לנו מודל לחיקוי. זה חשוב מאוד לעניות דעתי כי יאמר הד"ר את דברו בעניין הרי לא ייתכן וגם אני משערת ליבו הצדיק והרחום לא יתן לו להשאיר אותי או אתנו בבערותנו.
  ואם יש אי שם "משפחת עמים תרבותית" הביאוה לכאן לאלתר ונדעה.

 15. איציק ניסני

  יותר משאני כועס על כך שהורגים בנו אני כועס על כך שגורמים לנו להרוג בהם !!!!
  תגובתי למאמר של ד"ר יונה ברגור באמצע מבצע בעז"ה ננצח .
  מאז אותה שעת צהריים, בשבת ה-27/12/2008,ולאחר אין ספור תחינות ובקשות במשך 8 שנים
  החל מבצע אין הברירה לשחרור ילדינו ביישובי עוטף עזה ודרום הארץ מאימת הקסאמים, הגראדים ושאר ירי תלול מסלול.
  מדינת ישראל, ממשיכה לנוע על כתפי היקרים שבילדינו והם ילדינו ילדך והם נושאים על כתפיהם וצועדים במדרון החלקלק שיוצרים עבורם אנשים מהשמאל החושבים שיש להם מונופול על החוכמה ועל אנושיות ועל התרבות והשאר בעיניהם אוסף מקרי של רפי שכל וחובבי ירי במטרות אמת .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  והם שוכחים שהם ואנשי החמס הנם כלי בלוח השחמט האיראני .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  והנוער הזה מקיז מדמו דמינו מול אויב ששונא אותנו משאוהב את ילדיו .
  וילדיו של האויב אינם שווים בעיניו ואין להם שום מעצור לגביית מחיר .
  ושיפוע המדרון הזה הולך ומזדקר בגלל אותם חולמי שלום אך-שווא ורק לא שלום תמיד .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  ולא ניתן לעצור מאותם אנשים הקוראים לעצמם שמאל :מדוקטור פפה פה ועד מיסטר חומסקי שם .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  והם יוצרים מסלול ל אי לגיטמציה של האומה הצעירה בעיני העולם .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  והם הופכים כל הגנה עצמית,( מהתקפת הכור בעיראק דרך אין סוף פעולות תגמול מאוטובוס הדמים בכפר יובל ועד אוטובוס דמים בגלילות תוך כדי שמירה על אנושיות עד כדי ענישת השבכ) ,באופן אוטומטי ל פשעי המלחמה.
  אותו שיפוע שבונים אנשי שלום אך-שווא הינו שיפוע שתלילותו אינה מאפשרת לנו כמעט, לחזור ולטפס כלפי מעלה, אל אותה נקודת המוצא שממנה אנחנו יכולים להשקיף אל שר ההיסטוריה, בגאווה .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  הזכות להגן על אזרחים, מפני אימת הטילים, שמשוגרים, ע"י חמס=חיזבאללה=איראן אויב אכזרי, ששנאת עם ישראל חרותה על דגלו ומטופחת בספרי הלימוד ובפרשנות של ספרי הקודש שלו, נותנת לנו זכות (גם על פי אמנת האום סעיף 51 , )לעמוד על נפשנו גם במלחמה זו .
  ולמרות הפלא ולמרות שאין איסור חוקי ,היסטורי ,תרבותי אנו קובעים כללים של הגינות וחמלה אנושית,שאינם משמשים את עמי העולם בכלל ואת האויב ממול בפרט.
  כללים אלו הם קודם וראשית לכל הפרדה כמה שאפשר למניעת הרעבה בשיירות מזון שאיסמעיל הנייה מנסה למנוע בירי , של אבחנה מובהקת, בין פגיעה בלוחמים לבין פגיעה באזרחים שחלד משעל בסוריה ממש ממש לא חפץ בה מבחינתנו יהרגו כמה שיותר ערבים כי זה מצטלם טוב באל זזירה.
  רק דבר אחד נותר לנו מכל האיסורים פגיעה במנהיגים בביתם .
  וגם כאן ולמרות ידיעתם הברורה שהם בני מוות הם מושכים את ביתם על נשיהם מקניהם ילדיהם לתהומות המוות
  אלו המחפשים מקלט בבתי ספר נקלעים מבלי משים להיות משטח ההמראה של הטילים בידי אותם שליחי איראן.
  מעולם לא התקרבנו ולו גם לאפס קצהו של התקפת רוסיה במלחמתה נגד השצצנים;
  את עם ישראל,אופפת חשרת עבים בדמותם של קבוצת אנשי שמאל הממלאים מאמרים המתחילים ב אי לגטימיות של הישראלי ועד עידוד סמוי וגלוי להרס פנימי .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  פרשנים בתקשורת כגון גדעון לוי , שרואים את תפקידם בשימור המורל ההערבי ובטיפוח הפטריוטיות הפלסטינאית שאינה מאפשרת זיק של ביקורת ואישור מראש לכל מי שדובר ערבית.
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  גדעון זה אינו מתעכב ומגיש תמיד מעל לראשינו לקהילה הבינלאומית מיני המצאות וחזיונות ונבואות ועובדות מסולפות.
  והוא מוגן בדמוקרטיה הזו גם בעת מלחמה .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  ולדוגמא הירי בן 8 שנים שחוזק על ידי אותם שמאלנים בשתיקתם= הודאתם הפכה אותנו לבני המתים או כמו שכתוב בערבית וואלד אל מתין .
  המנהיגות הביטחונית והמדינית עומדת מול אלפים בודדים של אנשי השמאל
  ואנשי השמאל בטוחים שהם קונים את עולמם הפוליטי, מהכחשת השואה למזלנו רובם לא יהודים ועד הוצאה מחוץ לחוק באנגליה של כל מגן וקצין ישראלי מלחמת חורמה והשמד .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  לזה הם נתנו שם : פוסט ציונות ובהם נכלול את חסידי "ההומניזם היהודי," בהם אחינועם ניני; פרופ' זוהר שביט; חבורת קצינים הזויים בראשם יהונתן גפן (הילד(ה) הכי יפה בגן….)ועיתונאים בודדים, כמו גדעון לוי, עמירה הס ועקיבא אלדר, שאינם נרתעים שהם יוקעו בפומבי, על משת"פיות, בגידה ויפהפיות נפש כי יש בהם מין רצון להרס עצמי .והמדינה תתן להם כל הגנה בגצית גם בעת מלחמה .
  אבל למה נבוא נגדם בטענה הרי הם אנשים מכובדים .
  ואל תספרו לי שאנחנו הרעים. אנו טובים ולהיות טובים זה מחייב ועלינו להמשיך להיות טובים, לא רק כאשר אנחנו מותקפים אלא גם כאשר אנחנו מתקיפים. אנחנו צועדים בבטחה, למקום שאיני רוצה להיות בו- מקום שבו אנחנו מקדשים חיי ישראלים ויהודים -כי זה כל מה שיש לנו ולמרות הכל יש בלבי כעס עצום לא רק על כך שהורגים בנו אלא שגורמים לנו להרוג בהם .
  יש בי חמלה והשתתפות בצער של משפחות נפגעים בצד השני מקום שבו לא סופרים ממטר וחיי אדם ערבי בעיני האיראנים ועושי דבריהם נחשב כקליפת השום עד כדי כך שדוחים בידים וברגלים הוראה להפסקת אש ויורים על שיירות מזון לאחיהם.
  איך ניתן להמשיך כך, מבלי כאבי בטן; מעיים חמרמרים; עיניים דומעות ולב מפרפר?
  איך אפשר להיות יהודי בארצך שלך, ולהצביע על שמונה שנים של ירי טילים, על יישובי הדרום, פשע מלחמתי שבגללו לא נוכל להיות מדינה מפותחת כי התנהגנו כמו מדינה מתפתחת שלא יודעת להגן על עצמה ……
  למרות שלא רצינו בכך נשארו ברצועת עזה בני אדם שאינם מסוגלים להקים חבל ארץ לתפארת כמו שהקימו סבי וסב סבי פה בארץ בפחות מעשור עוד בראשית המאה שעברה ..
  אותם עזתים הקימו לעצמם במו ידיהם בית כלא ואת מיליארדי הכספים שהפנו להם 60 שנה הפכו למחסן נשק ענקי כשהם חיים משקי קמח של אונרא וגם שנתנו להם את גוש קטיף על מגש ירוק הפכו את הקום לשטח אימון .וגם מתקני התפלה נותרו שוממים כי כמו בקמבודיה הם הבריחו את כל מהנדסי המים והשאירו מהנדסי המוות.
  אין מדינה בעולם היכולה להשלים, לאורך זמן, עם מצב שאזרחיה מופקרים .
  אנו מצויים תחת איום פגזים וטילים רצוף.
  במזרח התיכון אין דמוקרטיה למעשה ולא לכאורה חוץ מישראל .
  העלאווים בסוריה שולטים ברוב הסוני ובירדן הבדואים שולטים ברוב הערבי פלסטינאי ובמצרים שולט המיעוט גם כן ומסעודיה ועד לוב נהרסו כל הכנסיות משום מה .
  רק כאן שופר מצב תושבי עזה תחת שלטון אזרחי שהחזירו עצמם לאחר הפינוי גוש קטיף 60 שנה אחורה
  במאה ה 20 סיפקנו כל צרכי עם אחר במשך יותר מ 40 שנה.
  ובגלל טעויות היסטוריות של הפרד ומשול הוקם החמס כמשקל נגד לפתח (ראה ספרו של אל-פלג )וכחטא על פשע נבחר החמס בעזה לפי הוראות ארהב לבחירות דמוקרטיות והחמס שכאמור לא ניצל את ההזדמנות ההיסטורית שניתנה לו עם ההתנתקות. לא הלך להכרה להושטת יד לשלום והחל מייד בחפירת מנהרות שנאה בספרים ובאדמה
  והחל בפעולות איבה ששיאם חטיפת גלעד שליט .
  ישראל הטילה מצור כלכלי, מדיני ובטחוני על הרצועה, על מנת לשכנע את הממשלה שם להנתק מעטיני איראן .
  אבל הם העדיפו להיות מחנה קדמי של האומה השנואה בתבל האומה האיראנית.
  רק שלא ניווכח שהאמרה העממית, שנוסחה ע"י Dear Abby, לפני שנים, עומדת להתאמת, גם כיום: People who fight fire with fire usually end up with ashes. , או "אלו, הפועלים לכבות שריפה באמצעות אש, עלולים לסיים כאפר".

  תגובת איציק ל יונה ברגר
  למען שלום תמיד ואמיתי רק לא לשווא
  ולתפארת מדינת ישראל יהודית ציונית חזקה ומקיימת

 16. איסקנדר

  מה ממך יהלוך,עניין הוצאת ישראל מקרב המדינות האנושיות?(כפי שכתבת:"מדינת ישראל, צועדת במדרון החלקלק של הוצאתה ממשפחת העמים התרבותיים, של המאה ה-21, עמים שחיי אזרחי האויב-ילדים ונשים, אינם שווים בעיניהם ואין לה שום מעצור לגביית מחיר ההגנה על חיי אזרחיה".קצת התבלבלת בניסוח אבל הבנו.

  אמור בבקשה,האם הדרישה מישראל שלא תגן על אזרחיה-תושביה לא מוציאה אותה ממסגרת עמי התרבות?
  איזו מדינה תרבותית תסכים למצב כפי שהתהווה בדרום ואילמלא המלחמה עתה היה מאיים גם על תל אביב.

  מעניין מה היית אומר אז,בהנחה שאתה תלאביבי.

 17. איתי

  ירדנה מבקשת שמי שמכיר מדינה תרבותית יביאה אליה.
  ירדנה,לא צריך להביא אליך דבר.פיתחי חלונותיך והביטי לארבע רוחות השמים ותוכלי לראות מחופי האוקינוס האטלנטי ועד האוקינוסים ההודי והשקט מדינות שאין שני להן לתרבות.

  קפיש?

 18. מיכאל

  אם מסתכלים על מערכת הבחירות לפני ואחרי המלחמה הזו שמחסלת בסיטונות נפשעת ערבים פלסטינים ואני מזכיר שאת ההרג עושה מפלגת העבודה, כרגיל.

  לפני המלחמה ניסו לעטות על ברק מדים סוציאל דמוקרטים, טענו שהוא סוציאליסט בנשמתו למרות מקום מושבו באקירוב הוא הומניסט, רוחש כבוד לאדם עני ולחולה ולנזקק ואפילו לערבי וכו, אבל איש לא קנה את התדמית הזו .

  ואז באה המלחמה , הנה עובדה זה מצליח, זה מה שהעם הזה רוצה , איש דמים , אטום כפי שרק ברק יודע להיות , ואם על ברק אין פלא מה על ג'ומוס ומרץ ושלום עכשיו, איפה הפגנות הארבע מאות אלף ?

  קרוב ל-800 הרוגים ואיש לא חולם להפסיק, איפה אנשי הרוח?

  הסופרים , הם מבקשים שנגיע להפסקת אש, מדובר בהתקרנפות רבתית , כמעט אין מקום כרגע שלא נמצא תחת השפעת ההרג הזה והדרישה לעוד ועוד. רק דם ואש וחיים שמושלכים ומי יודע מה תהיה התוצאה של המהלך הזה.

  ואז שוב יאשימו את ההרג שממול, אין מוצא כמעט , איפה הם השמאלנים איפה הם?

 19. ניצן אביב

  במו-עיני חזיתי [וגם נפגעתי ונפגעו אחרים, מהמתפרעים האלימים] בקבוצות של לאומנים-ימניים-קיצוניים-גזענים ופאשיסטים מטורפים ונתעבים ש"רקדו על הדם של ילדים בעזה", כשהם מנופפים בדגל הכחול-לבן, פשוטו כמשמעו,
  וקראו קריאות נתעבות, שהקריאה: "מוות לערבים" היתה בין המתונות שבהן! [ולאחר התפזרות העצרת עוד התנכלו למשתתפי העצרת ומנעו באלימות את יציאתנו והיוצאים נזקקו להגנת המשטרה]] – מול העצרת ברחבת הסינימטק, לאחר הפגנת ההמונים נגד הטבח הנורא שמבצע צבא הקלגסים-הבריונים של הכיבוש הישראלי, במצוות ובהנחיית ממשלת-הדמים הישראלית.

 20. נפתלי אור-נר

  המציאות הטרגית הנחשפת במאמר מצויין וכואב זה לא תמנע מהפוליטיקאים ומאנשי הצבא שלנו להמשיך ולשקר לנו כי "צהל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם". אמירה זו לא הייתה נכונה וככל שהזמן עובר מתברר כי אנו ככל הגויים: אכזריים ואטומים לסבל הזולת. זה אחד מ"המחירים" שאנו משלמים בנסיונינו (המוצלח עד כה אבל "לא לעום חוסן") לשמר את ההתנחלויות והשטחים תוך כדי המשך הכיבוש של עם זר.

 21. יעל

  המציאות הטרגית הנחשפת במאמר מצוין וכואב זה רק מעצימה את נסראללה וזרועות הטרור למיניהן להמשיך ולשקר לתושבי עזה האומללים כי החמאס היא תנועת השחרור המוסרית ביותר בעולם. ככל שעובר הזמן ובזכות דבריך המופלאים אני מבינה כי אנחנו בעצם עם של פרימיטיביים, פונדמנטליסטים, בלתי נאורים בעליל וכל זאת במטרה לפגוע ב"חמאס": תנועת החופש הנאורה, הליברלית אותה מנהיגה חבורה של אינטלקטואלים, שוחרי צדק ותרבות ואיך איך לא הבנו זאת עד שקראנו את דבריך?
  תודה מר אור-נר שהארת את עינינו, שפתחת לנו צוהר, ממש קרן אור למה שלא הצלחנו לראות קודם.
  מהיום והלאה שומה עלינו ביום הזיכרון לחללי צה"ל להדליק משואה אחת נוספת לזכרה של התנועה לזכויות האדם: ה"חמאס" אשר נרמסה ברגל גסה על ידי צבא הגנה לישראל.
  בשמי ובשם עם ישראל, שלח להם בבקשה את התנצלותנו.אתה בוודאי מכיר אותם מקרוב.

 22. א

  לטבוח עים פצצות של טונות שטייסנו המצויינים מפילים מהשמיים ללא שום היתנגדות נ"מ בבני לאום אחר נשים ילדים וטף של פליטים שגורשו באכזריות ע"י ישראל ב-48 מבתיהם בייבנה (יבנה)באישדוד(אשדוד) ולכבוש אותם גם במקום שגורשו אליו(מצור בים באוויר וביבשה לאחר ההיתנתקות) זה מעשה ראוי ומוצדק.אלוהים שבשמיים.לאיזה עם אכזר ושטוף מוח היזדמנתי.הם ידקלמו מישפטים כמו=איזה עם יסבול 8 שנים מטילים על שדרות ולא יגיב ב-800 ערבושים על 15 יהודים.לך תענה להם=איזה עם יסבול גירוש אכזרי ממולדתו וכיבושו גם במקום שאליו הוא ברח.ההסבר היחיד לחשיבה של "הפטריות" הישראלי הקלאסי הוא שמה שמזין את חשיבתו זה השינאה לערבוש והשינאה הזו צרובה בתודעתו.