גיאוגרפיה של כליאה המונית

אורן יפתחאל

אכן, יש להתייחס לירי הטילים של חמאס כמעשה טרור, וככזה הפוגע קשות גם באוכלוסייה הפלסטינית.  יש גם פגמים רבים בהתנהלות החמאס הפוגע בזכויות האדם ומשתיק בכפייה את האופוזיציה בעזה. אך מעבר לכך, יש להתייחס אל החמאס גם כתנועה המנהיגה מרד אסירים ענק, אשר דיכויו האלים על-ידי ישראל טומן כבר את הזרעים למרד הבא, הבלתי נמנע.

שימו לב להתבטאויות הבאות של מנהיגי ישראל. כך אמר לפני מספר ימים אלי ישי, סגן ראש הממשלה: "בידינו כעת הזדמנות גדולה לרסק. ולשטח אותם, שייהרסו אלפי בתים, מנהרות ותעשיות ויהרגו כמה שיותר מחבלים". באותו יום הבטיחה ציפי לבני "למוטט את שלטון החמאס" במקביל דורש ראש הממשלה, מכל גורם אפשרי "לאטום הרמטית את ציר פילדלפי", כלומר את גבול מצרים-פלסטין

התבטאויות אלה משרטטות בבהירות מכאיבה את `הגיאוגרפיה של כליאה המונית` המתגבשת בישראל/פלסטין. במשטר שכזה הכוח השולט מגביל אוכלוסיות שלמות לאזורים מתוחמים וסגורים נגד רצונן ובניגוד לחוק הבינלאומי. בנסיבות אלה, כאשר תנאי הכליאה הופכים בלתי נסבלים, פורץ לרוב מרד המדוכא באכזריות, בדרך כלל תוך ענישה קולקטיבית אלימה. כך נוהגת כעת ישראל בכלואיה בעזה המתמרדים זה שנים על-ידי ירי טילים. כפי שמראות התבטאויות מנהיגינו המטרה ברורה – לכלוא, למוטט ולהרוג כמופע ענק של ענישה קולקטיבית, אשר בעצם תנאיה כבר ממסדת את דפוסי הכליאה והמרד העתידיים.

אין זו תופעה חדשה. כזכור, בתקופת הקולוניאליזם האירופאי רוכזו ונכלאו אוכלוסיות ילידיות שלמות בתוך שמורות ובנטוסטנים, כדי לאפשר ללבנים להתיישב, לנכס משאבים ולנצל את כוח העבודה. גם כיום ברחבי העולם מתמודדות ממשלות אתנוקרטיות עם קיומן של אוכלוסיות `לא רצויות` בצורה של כליאה וענישה, במיוחד מול מיעוטים בעלי שאיפות לאומיות, כדוגמת מקרי צ`צ`ניה, קוסובו, דארפור וטאמיל אילם בסרי לנקה. המפתח לסדר הכולא הוא מניעת מתן מעמד של מדינה ריבונית למחוז המתקומם, ותיאור התנגדותו (האלימה בדרך כלל) כ-`פריעת חוק", אל מול הכוח השולט המדכא את הפורעים `בלית ברירה`.

אסטרטגיית הכליאה בדרך כלל אינה מועדפת על הכוח הקולוניאלי. היא מופעלת רק כשפרויקט ההשתלטות והתיישבות נחלש, כאשר אמצעי שליטה רכים יותר מאבדים מכוחם, וכאשר אופציית הטיהור האתני אינה אפשרית. כיום, לצערם אולי של גורמים גזעניים, קשה מאוד כיום לגרש אוכלוסיות עקב התפתחות החוק הבינלאומי במצבים שכאלה בוחר הכוח הקולוניאלי – זה המבקש לשלוט בכפייה באוכלוסיה המתמרדת – ליישם את אופציית הכליאה ההמונית.

עזה הקטנה הפכה לכלא ענק כבר בסוף שנות הארבעים, עם הצטופפות כ 150,000 פליטים שגורשו משטחה של ישראל הצעירה. באופן אירוני, דווקא עם התקדמות `תהליך השלום` הלכה והעמיקה כליאת העזתים. ב-1994 נבנתה גדר מערכת אימתנית סביב לרצועה, ובתקופת האינתיפאדה השנייה היא סבלה מהכבדה נוספת של הגבלות והצרות תנועה חמורות. לאחר ההתנתקות ועליית החמאס התהדק עוד המאסר ההמוני, כאשר ישראל מטילה מצור, וחוסמת את המעברים אל הרצועה וממנה.  

עזה לא לבדה. מיום הקמתו, המשטר האתנוקרטי בישראל מקדם אסטרטגיה ברורה של ייהוד המרחב, במהלכה ריכז, גידר ושימר את הפלסטינים בתוך מובלעות מוגדרות. תחילה באזורי הממשל הצבאי, באזור הסייג של הבדווים הפועל עד היום, ולאחר מכן במשטר `אזורי A-B-C של הסכם אוסלו, המחסומים, וכמובן `מכשול ההפרדה`, אשר הפכו יחדיו את חיי הפלסטינים בשטחים כולם לכלואים, בצורה זו או אחרת. גם היישובים הערביים בגליל ובמשולש, אשר איבדו את רוב אדמותיהם, הפכו למובלעות מסוגרות ומתוחמות במרחב היהודי-ישראלי. כדאי לראות זאת גם במספרים: האוכלוסייה הפלסטינית בתוך ישראל, המונה כ-18% שולטת בפחות משלושה אחוז משטח המדינה. בכל השטח בין הירדן לים, האוכלוסייה הפלסטינית מונה כמעט 50% ושולטת רק על כ% 13 מהשטח. בתוך מספרים אלה מסתתר הבדל נוסף בין הקבוצות – היהודים חופשיים לנוע ולרכוש קרקע כמעט בכל המרחב, בעוד הפלסטינים מוגבלים למובלעות `שלהם` בלבד – עזתים בעזה, ירושלים בירושלים וכו`. עם זאת, פרויקט הייהוד הולך ונחלש, ומאז הסכמי אוסלו ישראל עוברת לצורה אחרת של ניהול המרחבים הפלסטינים – מהתיישבות יהודית והכפפת האוכלוסייה המקומית, לאסטרטגיה של כליאה המונית.

ההבדל בין עזה למובלעות האחרות הוא עומק הבידוד והמשכיות המרד. הנהגת החמאס לא קיבלה על עצמה את המשך אשליית אוסלו, ולא את הבטחת `שתי המדינות` של מפת הדרכים ותהליך אנפוליס שהפכו אמצעי `הלבנה` של המשך הכיבוש וההתנחלויות. `מדינת פלסטין` האמורה לקום כבר שני עשורים נותרה מבותרת, חנוקה, ענייה ומפוצלת.  ומה תגובת ישראל למשבר? העמקת הכליאה הקולקטיבית בסיוע שטחי ההתנחלויות המתרחבים והקמת מכשול ההפרדה. במקביל פתחה ישראל גם במהלך של כליאה אישית של אלפי פלסטינים ללא משפט, כולל עשרות חברי פרלמנט – כלא בתוך כלא.

גיאוגרפיה של כליאה מוסברת אמנם בדרך כלל כצורך בטחוני, אך בעידן הגלובליזציה, בו הניידות האישית המסחרית והפינאנסית הכרחיים לפיתוח ושגשוג, משטר זה הופך גם אטרקטיבי משיקולים כלכליים. משטר הכליאה בעזה ובשטחים איננו אם כך רק תגובה לירי הטילים או לבעיות ביטחוניות, כפי שמדבררי ישראל משדרים לעולם, אלא גם הגנה על הפריבילגיות הכלכליות של היהודים, וחסימת השתתפותם של הפלסטינים בתהליך הגלובליזציה.

חשוב לציין גם שפריצת המרד עצמה לא משנה את אסטרטגיית הכליאה, המתבצעת כידוע גם בגדה המערבית, המרד רק מחריף את חומרת הענישה. גם לאחר סיום הפלישה לעזה תמשיך כנראה להתמסד גיאוגרפיה של כליאה בשטחים, ובצורה מתונה יותר בתוך ישראל, בתהליך של `אפרטהייד זוחל`, בו ישראל ממשיכה לשלוט אפקטיבית בכל המרחב בין הירדן לים, אך הזכויות הפוליטיות של תושבי המרחב, ואיתן זכויות הניידות והקניין, מדורגות על פי השיוך האתני-גזעי.

הגיאוגרפיה הפוליטית של הכליאה מולידה שרשרת של אבסורדים. למשל: את הפלישה לעזה מבצעת ממשלתה המודחת של ישראל, בגיבוי הממשל המובס של ג`ורג` בוש, כשהיא תוקפת באלימות פושעת את הממשלה הנבחרת של פלסטין, זאת שישראל והעולם מסרבים להכיר בה. ואבסורד זה מוביל לאבסורד הבא – לא ישראל המבצעת כיבוש לא חוקי כבר ארבעה עשורים חשופה לסנקציות בינלאומיות, אלא דווקא ממשלת החמאס. לא הכובש אלא הנכבש.

אין להתפלא על כל אלה, כיוון שהם תואמים את הגיאוגרפיה פוליטית של כליאה המונית. הכוח הקולוניאלי יכיר במנהיגי האסירים רק אם אלה ימנעו מלהפריע למעשה הכליאה. אם יפריעו, ייענשו ויהרגו, כשאין להם ולאוכלוסיה המקיפה אותם לאן לברוח. אך יש אולי להתפלא (מעט) על כך שקברניטי מדינת ישראל לא השכילו ללמוד מההיסטוריה, ולא הפנימו שמשטרי כליאה המוני לעולם יתקיימו על זמן שאול, ולעיתים קרובות יביאו גם לפגיעה באושיות המשטר הכולא עצמו, ,

לסיום, ואל מול העמקת הכליאה ההמונית, כדאי לשנן את עצתו החכמה של המשורר מחמוד דרוויש הפונה אל הסוהר בספרו `מצב מצור`. "עוד אלמדך איך לחכות/ בשער מות הדחוי/ לאט לאט/ אולי תמאס בי/ ותשיל את צילך מעלי/ותכנס אל לילך משוחרר/ מצל הרפאים שלי."

פרופ` אורן יפתחאל מלמד גיאוגרפיה פוליטית באוניברסיטת בן-גוריון, באר שבע

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היו פתוחים לגמרי בשנים האחרונות. מה היינו מוצאים שם היום? 'מדינה בדרך'שדואגת לרווחת
  אזרחיה, או ישות חמושה עם טילים שמכסים את תל-אביב ושאר הארץ? ועוד כלי נשק שמסוגלים
  להפיל בקלות את מטוסינו?
  צריך לשאול פשוט שאלה זו, ולהבין שהסגרהוטל כדי למנוע מצב כזה. כי הרי אם היתה כוונת השתלטות
  על שטח פלסטיני, למה נסוגונו משם? זה לא הגיוני.

 2. מוני יקים אנטיציוני

  כל המוסיף גורע …בחורבן הציונות ננוחם.

 3. ישעיהו

  "ההתנחלויות רק גדלו" – כבר שנים שישראל לא בעזה קוראים לזה התנתקות. "אבסורד", אומר הפרופ' הלא מכובד, על התגובה של מדינת ישראל. לי נראה שהאבסורד הגדול הוא ש-9 שנים אני מופגז על ידי החלאות המוסלמיות הללו ואף אחד לא עושה שום דבר.. זה אבסורד!

  שנים שהזניחו את תושבי הדרום ואני ביניהם(שדרות) כאשר פסיכופטים מוסלמיים זורקים עלינו אלפי טילים בשנה. זה אבסורד. להכות בפלסטינים על האלימות האין סופית שלהם זה מעשה צודק ומוסרי

 4. יואב מחוזאי

  במודע או שלא במודע (וכנראה שלא במודע) הביטוי "בעל-הבית השתגע" שנמצא עכשיו בשימוש כה נפוץ ומהווה דוקטרינה ביטחונית ישנה-חדשה, מגדיר כהלכה את המצב: אכן מדינת ישראל היא בעל-הבית בעזה. לעולם לא שחררנו אותה. כל כך הרבה אנשים משתמשים כרגע בביטוי כדי להצדיק את מה שישראל עושה כעת בעזה ולא שמים לב שהוא מסביר בדיוק מה המוטיבציה של תושבי עזה והנהגת החמאס להשתמש בטרור נגד ישראל: פשוט נמאס להם מבעל-הבית. ולכן לא משנה כמה דם נשפוך כי "בעל-הבית השתגע", כל עוד נמשיך להיות בעל-הבית בעזה ובגדה ההתנגדות לדיכוי, שלצערי באה כטרור, לא תפסיק לעולם.

 5. יעל

  מדהים אותי עד כמה חלק מהכותבים כאן מפליאים בכתיבתם העדינה, התרבותית, המבינה והמתחשבת כמדובר בארגון החמאס: "…פוגע קשות גם באוכלוסיה הפלסטינית…יש פגמים רבים בהתנהלות החמאס …ומשתיק בכפייה את האופוזיציה בעזה…התנועה מנהיגה מרד אסירים ענק…"
  סליחה שאנו נלחמים על חרותנו, סליחה שאנו מגנים על תושבי הדרום הכלואים בטרור החמאס מזה 8 שנים, סליחה שאנו כואבים נפילתם של מיטב לוחמינו, סליחה שאנו דואגים לילדי הדרום החיים תחת טרור ופחד.
  הבה נצדיע לתנועת החמאס: שוחרת החופש. התנועה שהביאה את עזה הצפופה ביותר בעולם עוד קודם למלחמה, למצב כלכלי מחפיר, לאפס השקעה בבריאות וחינוך אוכלוסיתה. לתנועת החמאס הראויה להערצה ואשר תזכר בספרי ההסטוריה של האנושות כמי שחרטה על דגלה את המאבק למען זכויות תושביה וכיצד? ביצרה את בתי תושביה בנשק, טילים, חומרי נפץ בכמות ענקית, חפרה מתחת לבתיהם, סמוך לגני הילדים שלהם מנהרות ענק של נשק.
  הבה נרכין את ראשינו ונוריד את דגל החמאס לחצי התורן לזכרם של גדולי המרצחים. מאות מתושבי עזה נרצחו על קידוש האידיאולוגיה הנשגבת של החמאס.

 6. שמרלינג

  חמס מכריזים בכל עת על שאיפתם להשמיד את מדינת ישראל. אז נכון שהם ממשלה נבחרת, אבל האם עובדה זו בלבד מקנה להם זכות לכבוד מצד ישראל והעולם למרות האלימות הרצחנית והאסלאם הקיצוני והחשוך שלהם?
  לא נראה לי.

 7. גל לוי

  אין צורך להכביר מלים. מאמר מצוין המצטרף למאמרו הקולע גם כן של אלמוג בהר. חשיפת המציאות הזו, לצד הארת המלחמה כמעשה איוולת אכזרי (במאמרים של אסנת טרבלסי ואחרות, סלחו לי שלא ציטטתי את כל השמות), הם המעשה השפוי היחידי. תמשיכו, בשביל מי מאתנו שכבר אזלו להם הכוח או המלים. תודה

 8. אלי

  פרופ' יפתחאל, הן על התאור הנכון של מצב הדברים, כולל האחרית המרה המאיימת על מדינת ישראל, ולא פחות- על
  אוצץ ליבך להגיד את הדברים בפומבי.
  אלי קליר

 9. צחי שיין

  טעות קטנה , זעריה ,פתיתה / ישראל היא הכלואה בין מלתעות איסלאמיות של 1.3 מיליארד . אנחנו הכלואים לא הכולאים וההמצב הוא ש 99.999999 של המרחב אינו תפוס ע"י יהודים.

 10. מאור

  הציונות מעוניינת במדינה יהודית ולא במדינה דו-לאומית. היות ואני סבור שהציונות צודקת, אני בהחלט מצדיק את מה שאתה מגדיר "כליאה" של הפלסטינים. מבחינתי, הם מרצים עונש על נסיון לרצח שביצעו ב- 48'- ומאז הם מתעקשים על התנהגות לא טובה ופשיעתית, כך שאין סיבה שאשקול קיצור שליש.

 11. דוד

  כל מדינת לאום, באשר היא, מנהלת את הגבולות שלה, מונעת מתושבים של מדינה אחרת להתיישב בה, מחייבת את היציאה ממנה בקבלת דרכון ועוד. כל הדרישות האלה מנוגדות באופן נחרץ לחופש התנועה הליברלי שעליו חלמו ליברלים במאה התשע עשרה (גלוביליזציה זה שם אחר לחזרה למאה התשע עשרה). ועדיין מדינות לאום משגשגות.

  כלומר יש כליאה טובה של מדינת הלאום ויש כליאה רעה שאותה יפתחאל מכנה קולניאליסטית. בפועל זו אותה כליאה, הגורם שמשתנה זה הבחירה של אנשים. הונג קונג וסינגפור בחרו שתיהן להתמקד בפיתוח עצמי (הונג קונג למרות קליטה של 5 מיליון פליטים ב1949 פי חמישה ממספר הפליטים הפליסטינאים ופי 40 ממספר הפליטים שעזה קלטה) ולכן זכו לשגשוג והצלחה. עזה בחרה בשימור הסכסוך ולכן היא סמל לכליאה גרועה.

  הבעיה ביפתחאל איננו הניסיון לאנליזה אלא המוגבלות שלה. במקום להבין שכליאה זה מאפיין של כלל המציאות המודרנית למרות הדיבורים על "גלובליזציה" ולכן המציאות בעזה משתלבת במציאות העולמית של מדינות לאום והיא נבחנת בה, בוחר יפתחאל ללכת שבי אחרי דיבורי הגלובליזציה ולא להבין את המתרחש מתחת לאפו.

  (ובכלל משעשע כיצד האתר הלכאורה 'שמאלני' חברתי הזה מפרסם טור 'ניאו ליברלי' כמו הטור של יפתחאל)

 12. דרור ק

  אפשר להתווכח על השאלה האם חמאס הוא אכן ממשלתה הנבחרת של הפלסטינים. חמאס אמנם זכה בבחירות דמוקרטיות, אבל מיהר לבטל את מעט הדמוקרטיה שהייתה בקרב הפלסטינים עם היבחרו. דמוקרטיה, כזכור, היא לא רק בחירות. אפשר לתת כמה וכמה דוגמאות של משטרים טוטליטריים שהחלו את דרכם בבחירות דמוקרטיות.

  העניין הוא שאפילו נבחר חמאס בבחירות דמוקרטיות, אין בכך כל הכשר למעשיו הנפשעים – ירי רקטות באופן קבוע על אזרחים ישראלים, תקיפת חיילים ישראלים המוצבים בשטח ישראל הריבוני, החזקת חייל ישראלי כבן ערובה והתעללות בו ובבני משפחתו, קריאות חוזרות ונשנות לחיסול מדינת ישראל. כל אלה פשעים נגד מדינת ישראל ואזרחיה. במקביל הפך חמאס את רצועת עזה לבסיס צבאי תוך הזנחה פושעת של האוכלוסייה הפלסטינית. חמאס לא בחל באמצעים והטמין תחמושת וכלי נשק אפילו במסגדים ובמוסדות חינוך ברצועה. את תוצאות ההזנחה אנחנו רואים עכשיו – חמאס פתח במלחמה, שלח את מנהיגיו למקלט, ובתוך כך תושבי עזה נקטלים כמו זבובים.

  ישראל היא אולי לא מופת של ממשל תקין. אתמול אמרו שהמדינה החופשית והדמוקרטית בעולם לפי ההערכות היא פינלנד. אנחנו רחוקים מאוד מפינלנד, אבל לקרוא לישראל אתנוקרטיה? מדינה קולוניאלית? בעיה של אפליה בין קבוצות רוב למיעוט יש בהרבה מדינות דמוקרטיות. זה עוד לא הופך מדינה לאתנוקרטיה. ישראל אכן הקימה התנחלויות בשטחים כבושים, אבל היא גם פינתה את ההתנחלויות בסיני, בעזה ובצפון הגדה המערבית, ופינתה את כוחותיה מדרום לבנון, כל זאת כשהיה סיכוי ולו קלוש שהצעד הזה יביא לשלום או לפחות לשקט.

  כל הביקורת החריפה הזאת הייתה יכולה להתקבל ברצינות אילמלא הפלסטינים היו מערערים על עצם קיומה של מדינת ישראל ותוקפים אותה באמצעות רקטות ומחבלים מתאבדים. לשם השוואה, האלג'יראים מעולם לא ערערו על זכותה של צרפת להתקיים, האירים לא ביקשו לעצמם אלא את אירלנד (ובסוף התפשרו על 75% ממנה), והמזרח-טימורים לא ביקשו לפרק את אינדונזיה. במצב העניינים הנוכחי בינינו לבין הפלסטינים, הביקורת נגד ישראל במאמר הזה היא פשוט חסרת שחר.

 13. מזרחן שמאלן

  לפי התאוריה שלך גם ישראל היא כלא המוני!
  כלא המוני אשר נוצר ע"י מדינות אירופה בשיתוף מדינות ערב…
  פלישת מדינות ערב עם הקמת המדינה, ובשנת 73' היא ניסיון קולניאלי של מדינות ערב על-ידי התעללות ביהודים במדינותיהן(ע"ע פרעות או "פרהוד" בעירקית) דחקו ועדיין דוחקות את כל היהודים למדינה אחת קטנה וציונית כדי שניתן יהיה לאמלל אותה ולהתעלל בתושביה על ידי טרור וסתם חיים תחת פחד תמידי.

  מכיוון שיש כאן שתי קבוצות אסירים יהודית ופלשתינאית, זאת היותר חזקה תנצח כמו בכל מרד אסירים.

 14. דאוד

  אם אתה מנטרל את הנתון ההשוואתי של צפיפות למ"ר ועושה ריסט לכל הפריסטים המלומדים שצברת עד הלום, תיווכח שמי שנמצא בכלא (פיזי ומחשבתי) זה בעצם אנחנו. (אם עדיין יש דבר כזה "אנחנו") שעושים דאווין כבר 60 שנה בצל העובדה הפשוטה החותכת שאין לנו בעצם לאן ללכת

 15. איל אחר

  כלא לאום, כמו שצויין פה, וכלא באופן פרטי לרבים מתושביה שאינם חברים במועדון אדוני הארץ (מתנחלים, חברים להון וחברים לנשק) ולוחכי הפנכה שלהם ואין באמצעותם הזמינה להתפנות מפה, גם אין להם לאן.

 16. איזי גור

  מותר לאלי ישי להורות לנתץ ולשבור ולרסק ולשחוק ולהפציץ ולמחוק ולהוציא להם את המיץ, שהרי ראינו את הגדודים והחטיבות של חובשי הכיפות ובעלי הזקנים נושאי דגלי ש"ס ופוסקים( סליחה פושקי שפתיים) לוחמים בעזה.
  וחוץ מזה מי מעז לבוא בטרוניות על כך שמנהיגינו למדו וישננו והפנימו את ידיעת ההיסטוריה של עמנו. "ההם כלאו אותנו בגטאות של אלפים, אנחנו ניצור גטאות של מאות אלפים" מי כמונו.
  ומלה באוזני מנהיגינו רבי התהילה והרהב. אם באמת ובתמים ברצונכם לשים קץ לכל השם והרג והמוות , הציעו לחמאס להיפגש ולדבר.. לא יסכימו- יצאנו טוב. כן יסכימו – נדבר תכל'ס. לא יקבלו- שוב יצאנו טוב. כן יקבלו -יצאנו מצוין.
  ויודעים מה, להתיע לקיים את הפגישה בראשותצו של מובארק. אז גם הרווחנו את המצרים.
  רק תארו לכם אילו תוצאות אדירות עשויות להתקבל ממהלך כזה. מוצר לחלום? לא?!

 17. אורה אביב

  לדעתי , זה רעיון מצוין – להיפגש איתם בתיווך מובארק , רק כך נוכל להתחיל לצאת מהבוץ שנכנסנו אליו ואין לנו מושג איך לצאת ממנו.

 18. דני זמיר

  אורן אני חושב שהפוסט שלך מצוין מבחינת הנסיון להבהרה מושגית עכשוית, המבהיר כיצד בזערת אותן עובדות מוסכמות ניתן הלראות (בדרך משכנעת ומאירת עיניים) כמנביעות הסבר אפשרי אחר למציאות (אחר ממה שאני לפחות מבין).
  לדעתי הבעיה העיקרית במה שכתבת היא במה שהעדפת לא לכתוב: הכוונה לפרק המסיים של הפוסט (שלא נכתב…) בו אתה מעלה על הכתב את מה שנהיר מאד כי הוא משמש הנחה ונקודת מוצא אידאולוגית מוקדמת אצלך עוד לפני שניגשת לפרש את המציאות על פי שיטתך.
  הפרק הזה שחסר והתבקש באופן הגיוני ממה שכתוב כולל מן הסתם התנגדות מוחלטת שלך לרעיון של שתי מדינות לאום לשני עמים והחלפת מדינת ישראל במבמנה הנוכחי שלה ב"מדינת כל אזרחיה" שוויונית לחלוטין כמובבן, על כל ארץ ישראל כולל יש"ע.
  רק על בסיס תפיסה זו ניתן לפרש את המציאות בצורה המאד מסוימת שבה בחרת. נקדות המוצא האידאולוגית הזו היא כמובן לגיטימית בשיח הפוליטי, וראוי היה שתציג אותה מראש.
  ברור לדעתי שכאשר נקודת המוצא היא שונה , כפי שהיא אצל רוב יהודי מדינת ישראל, רצון להפרדה בין יהודים ופלסטינאים בארץ ישראל לשתי מדינות ושנות, אז הניתוח שלך מחמיץ את העיקר, כיצד לאפשר לישות פלסטינאית להתקיים בכבוד באופן עצמאי. (ובענין הזה ספק אם יש לי או למישהו אחר רעיונות חדשניים במיוחד: העברת הקשר התשתיתי כלכלי למצרים והפרדות של ממש מהפלסטינאים למשל נראים לי מאסט).

 19. מאור

  אני תמהה למה אתה מציג כאילו מדובר על: "לאטום הרמטית את ציר פילדלפי", כלומר את גבול מצרים-פלסטין", במשמעות שנתת בעוד ברור שהכוונה היא לאטימה הרמטית מהברחות נשק בלבד?

  אולם אני מזדהה עם הצגתך את השלטון בישראל כ"כולא אוכלוסיה" אבל האוכלוסיה שהוא באמת כולא הינה האוכלוסיה היהודית החלשה של אנשי שדרות, נתיבות אופקים ועוד, הכלואה בין מצבה הכלכלי לבין האוייב האכזר שבעזה…

 20. קישקע

  ולכל אלה שחושבים שישראל היא כלא המוני (אם אתם באמת חושבים כך) – תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם בנתב"ג בדרך לנופשון בטורקיה או כשאתם סתם נוסעים לצפון לבקר חברים.
  נו באמת.

 21. שרון

  מעניין הקשר בין השימוש בכליאה לבין השכיחות והמקובלות של מעצרים מנהליים בישראל.

 22. מישהי משדרות

  לכל אלה שחושבים שעזה היא כלא זיכרו שאפשר להעביר לעזה וממנה כל דבר שהוא, כולל טילי גראד, אוכל תרופות, ה-כ-ל.
  המעברים הם סתם ניסיון כושל לנהל חיי שלום בין אוכלוסיות המתעבות זו את זו, אין בהם צורך ואין בהם שימוש למעט ניסיונות פוליטיים של שני הצדדים להמשיך וולהתחכך זה בזה.
  החמאס מעונין בהשמדת ישראל ואני לא רואה סיבה אמיתית לאפשר לו את זה.

 23. לירון

  ישנם אנשי אקדמיה שבעזרת כוח חשיבתם ודמיונם המפותחים מפליגים אל תוך עולם רעיונות מופרך ומנותק מקרקע המציאות. הם כבר ידעו לתת לכל דבר שם חדש. הרי מילים מעצבות את המציאות או שמא מעוותות את ראיית המציאות?

  הרי החמאס הוא לא תנועה לאומית קנאית וחשוכה הנגועה עד צווארה בטרור ובזלזול בחיי אנוש (גם של אנשיו) – זהו אירגון הדואג לזכויות אסירים (ממש אמנסטי עם גראדים במקום מצלמות).

  אני מנחש כי לאחר שתקום מדינה פלסטינית בהסכם שלום אמיתי (שתהיה תלויה כלכלית באופן טבעי בישראל לפחות בתחילה) הכותב יכריז בהתמרמרות שישראל בעצם הקימה לה מדינת חסות והכיבוש האתנוצנטרי ממשיך בדרכים אחרות ולכן כל התקפה מצד המדינה הפלסטינית על מדינת ישראל תהיה כמובן מרד אסירים מוצדק.

  לאחר הקמת המדינה גם ישראל הייתה בבידוד בינ"ל חמור. העולם הערבי, ארה"ב ולאחר מכן הגוש המזרחי כולם הטילו
  אמברגו.
  אמברגו על מדינה קטנה וחלשה של פליטים. אפשר לומר שישראל היתה נתונה במצור אולי אף בכלא.

  ובכל זאת הישראלים לו עסקו בהפיכת בתי חולים למפקדות צבאיות – הם בנו בתי חולים.
  ולא מלכדו בתי ספר וירו מתוכם מרגמות – פשוט בנו בתי ספר.
  ובתי הכנסת נותרו כפי שהיו צריכים להיות – בתי תפילה ומרכזי קהילה ולא מחסני טילים.

  לדעתי האישית,
  גם אם עצם המאבק החמאסי מוצדק במידה כלשהי, הרי שעדיין יש לסכל אותו מכל וכל רק בשל היותו של האירגון הזה
  אירגון אנטי ציביליזציוני, אנטי אנושי, אנטי החיים וברברי ולכן כיבוש נאור עדיף על שלטון חמאסי טוטאליטרי בהכרח.

  אגב,
  גם אלקעדה הם בעצם לוחמי חירות אצילים הדואגים לשלומה של האומה האיסלמית הסובלת התקפות בלתי פוסקות מצד העולם המודרני הכופר.
  והטליבאן- חבר'ה טובים בהחלט. הם וקודמיהם הצליחו לסלק את הסובייטים מאפגניסטאן ואז להשליט שלטון מרכזי.
  לא נורא אם אסור לנשים לצאת מהבית ושסוקלים כמה נואפים מדי פעם באיצטדיון העיר.

 24. יוסי שורץ

  כל עוד נמשך הפשע של המצור על עזה-ישראל נלחמת בעם הפלסטיני.

  מלחמת עזה המשך הטיהור האתני של 1947-8 של מלחמת לבנון ב2006, מלחמת עיראק מ2003 והמלחמה נגד אפגניסטן.

  האמרה הידועה כי הקורבן הראשון של מלחמות היא האמת, מוכחת היטב במקרה של מדינת ישראל במלחמה כנגד המוני העם הפלסטיני בעזה.

  אין צורך להוכיח כי אולמרט ראש ממשלת ישראל הוא שקרן מועד, ואין להאמין למילה אחת היוצאת מפיו, על כך גם הממשל האמריקאי כולל בוש העידו בימים האחרונים. ואם אולמרט הוא שקרן הרי אין להאמין לתעמולה הציונית שאינה יותר אשר מסכת שקרים הן ביחס למי הפר את שביתת האש, הן ביחס למטרות המלחמה, והן ביחס לשאלה האם הצבא הציוני רוצח ילדים פלסטינים בכוונה תחילה.

  התעמולה הציונית נופפה תחילה בטיעון כי היה זה החמאס שהפר את הפסקת האש , אולם לאור דיווחים רבים כולל ציוניים המעידים כי רוב הפרות האש (79 אחוז) בשטח היו הפרות מצדה של מדינת ישראל , בעוד רק 8 אחוז היו הפרות מצד חמאס וארגוני התנגדות אחרים, מה עוד שהטלת מצור על עזה היא הכרזת מלחמה והפרה בוטה של הפסקת האש, שלא לדבר על החיסולים הממוקדים של הצבא הישראלי בזמן הפסקת האש, טיעון זה נפל והתעמולה הציונית פנתה לקו אחר.
  הטענה הבאה הייתה כי ישראל יצאה למלחמה כדי לחסל את המנהרות דרכן מבריח החמאס נשק. אולם גם טיעון זה לא משכנע מסיבה פשוטה שישראל לא רק מייצרת נשק רב אלא מייבאת נשק ובעיקר נשק אמריקאי זה קרה גם בזמן הפסקת האש.

  גם קו התעמולה שישראל נאלצת להגיב כדי להגן על הילדים הישראלים אינו משכנע אדם משום שמתוך אלף הנרצחים הפלסטינים כ400 הם הילדים שנרצחו בדם קר על ידי הצבא הנאציוני. המקרה הידוע ביותר דווח על ידי האו"ם. הצבא דרש מהאזרחים להיכנס לבית ספר ולמחרת ירה בהם פגזים ורצח 40 אזרחים חלקם נשים וילדים. טקטיקה דומה נקטה מדינת ישראל בלבנון כאשר פיזרה כרוזים על כפר ודרשה כי האזרחים יעזבו את הכפר וכאשר הם יצאו מטוסי חיל האוויר הישראלים רצחו אותם. לישראל היסטוריה ארוכה מאוד של מעשי טבח החל ב1947 דרך כפר קאסם וסברה ושתילה להזכיר את הידועים ביותר. רצח אזרחים הוא חלק מהותה של מדינה זו.

  הטענה הציונית כי החמאס נלחמים תוך ריכוזיי אוכלוסייה להצדקת רצח האזרחים ובמיוחד הילדים , איה אלא יריקה בפניהם של לוחמי גטו וארשה אשר נלחמו מתוך הבתים בגטו הנצור, כאשר הם משתמשים בנהרות כדי להבריח נשק.

  הירי השיטתי על בתי חולים ומרפאות ( עד ה על שבעה מהם) מרסק גם הוא את השקר הציוני בדבר הומאניות ציונית. האמת היא כפי שמנהיגי המדינה הזאת הצהירו על עצמם מדובר במדינה שדעת מנהיגיה נטרפה עליהם. הם שאומרים על עצמם "בעל הבית השתגע " ואכן הם אכן חיות רעות הנוהגות כחולות כלבת.
  .
  אין כל ספק כי אהדת המוני העולם הצופים על מסכי הטלוויזיה ברצח ההמוני שמבצעת מדינת ישראל בעם הפלסטיני נתונה לפלסטינים ההפגנות כנגד המלחמה הציונית בכול רחבי העולם מהוות לחץ על ממשלות ידידותיות לישראל ומכאן הדרישה של מועצת הביטחון מישראל שתפסיק את הטבח. החלטה ממנה מתעלמת ממשלת המרצחים.

  גם הדימוי המגוחך של ישראל כמדינה דמוקרטית מתרסק משום שוועדת הבחירות הוציאה את בל"ד, רע"ם-תע"ל אל מחוץ לדמוקרטיה הציונית הגזענית שמתאימה לגזענים של משטר האפרטהייד ( מעניין מדוע לא את חד"ש? ומדוע אין אנו שומעים קולות מחאה של חד"ש)

  הצעת הפסקת האש המצרית –צרפתית אינה קריאה להפסקת לוחמה אלא לכניעת העם הפלסטיני. האם הם דורשים מישראל שתתפרק מנשקה?

  אולם בעוד להפגנות ההמוניות משקל שאין לזלזל בו, אין הן מסוגלות להפסיק את המלחמה הנפשעת של ישראל. כדי להפסיקן יש צורך להבין בראש וראשונה כי כל עוד מדינת ישראל קיימת נחלי הדם במזרח התיכון לא ייפסקו. אין זו שאלה של מדיניות אלא של יישות. ישראל הוקמה על ידי האימפריאליסטים כמבצר קדמי השומר על הסדר של הניצול והדיכוי במזרח התיכו סיבה זו היא נתמכת במון בנשק ובאמצעים דיפלומטייםן. זאת מדינה המסוכנת לא רק לערבים אלא ליהודים החיים בארץ שרובם במלחמה זו תומכים בכל מעשי הרצח של הפלסטינים ובכך מאבדים צלם אנוש. לטווח הארוך מדיניות הרצח של ישראל תביא למפלתה הצבאית במוקדם או מאוחר בשנים הבאות ובכך מנהיגי הציונים הופכים את ישראל למלכודת מוות להמוני היהודים החיים בארץ.

  ברור שהמוני הפלסטינים בלבד אינם מסוגלים לנצח את מכונת המוות הציונית. לשם כך יש צורך בהנהגה מהפכנית של מעמד הפועלים. הנהגת פת"ח משתפת פעולה עם האימפריאליזם והציונות, ולחמאס אין פרוגראמה מהפכנית. משום חששה מההמונים בעזה אין היא מחמשת אותם כנגד הפלישה של צבא הרגלים הציוני.

  למרות שאין אנו תומכים פוליטיים של החמאס, אנו אומרים כי אינטרס מעמד הפועלים העולמי הוא בתבוסה צבאית של ישראל במלחמה כנגד לוחמי החמאס הלוחמים בגבורה מול מכונת רצח והרס אדירה. העובדה היא שמספר הפצועים וההרוגים בקרב הצבא הישראלי עולה וגם דמם בראש ממשלת ישראל. ישראל לא מסוגלת להביס את העם הפלסטיני ולא את החמאס ולא להכניעו. מצד שני החמאס לא מסוגל להביס את מדינת ישראל. אולם אין זה אומר שאין כוח המסוגל לכך.

  הכוח היחידי המסוגל לשבור את הכוח של המדינה הציונית הם ההמונים ובראשם מעמד הפועלים במזרח הערבי ובאיראן במהפכה סוציאליסטית אשר תשבור את הסדר האימפריאליסטי אשר אבן הפינה שלו היא מדינת ישראל, אך אבנים אחרות הן המשטרים המשתפים פעולה עם האימפריאליזם בכלל והציונות. בפרט כמצרים, לבנון, ירדן, סעודיה. הדרך לשחרור המוני הפלסטינים מהדיכוי והכיבוש הציוני מתחיל במהפכות בבירות ערב משתפות הפעולה עם הציונות.

  הפתרון היחיד לדעתנו על כן הוא פלסטין פרולטרית ערבית מהים עד הנהר במסגרת מזרח תיכון סוציאליסטי . מדינת פועלים אליה יחזרו הפליטים שהציונים גרוש ב47-8 . טובי הפועלים היהודים המיעוט המודע יצטרפו למהפכה זו אשר תבטיח במסגרת שלטון מעמד הפועלים הערבי להמוני היהודים בארץ חיי שלום בטוחים בתנאי שישברו מהתמיכה באימפריאליזם כולל הציונות ויתמכו במהפכה הסוציאליסטית. הם יפסידו את הפריבילגיות ואת תפקיד הקלגסים תמורת חיים בטוחים.

  הליגה הסוציאליסטית האינטרנציונאליסטית

 25. יונתן ברזילי

  1) נא להגיב בשמות מלאים. מי שלא עושה זאת מתחמק מאחריות על דבריו.

  2) הגיע הזמן להגיד זאת באופן חד וברור: חמאס אינה תנועה דמוקרטית. היא אלימה, שוביניסטית, דכאנית ולאומנית. בחירתה לא היתה דמוקרטית, והיה צריך לפסול אותה מלהיבחר כמו שנפסלה תנועת כ"ך בשעתה. עם זאת, מרגע שנבחרה, וזאת מטעמי אכזבה מכישלונותיו ושחיתותו של הפת"ח, היא הריבון ברצועת עזה. מנקודת מבט פרקטית, רק עם חמאס אפשר לדבר, כי רק היא שולטת בשטח. אין טעם להתעלם ממנה, וגם אין טעם לנסות "לחסל" אותה. כמו שההיסטוריה לימדה אותנו במספיק הזדמנויות כואבות, גם אם נצליח להוריד את חמאס מהשלטון, בעודנו מוותרים על חייהם של אזרחי הדרום ועל שאריות המוסר האחרונות שלנו, מי שיחליף אותה יהיה יותר גרוע. לכן חובה לדבר עם חמאס, למרות כל פשעיה ובעיותיה.

  3) לדוד, נכון שכל מדינת לאום מגבילה את חופש התנועה של אזרחיה. בכל זאת, הטיעון שלך דמגוגי. מדינת לאום נורמלית מגבילה את חופש התנועה של אזרחיה על מנת ליצור רגולציה של תנועה בינה ובין מדינות אחרות ולשמור על זכויות אחרות שלהם, לא על מנת לדכא אוכלוסיה שברצונך להיפטר ממנה ולכבוש את שטחה. מעבר לכך, היא מגבילה את זכויותיהם במידה שווה, ולא לפי מדרג של השתייכות אתנית.

 26. דניאל

  תסלח אדון יפתחאל אבל האם תושבי אפריקה כפרו בזכותה של בריטניה להתקיים?

  ומי הודיע בשמחה על אי חידוש הרגיעה?

  מדינת ישראל נסוגה משטחי הרצועה ומאז היא נתונה למטר טילים בלתי פוסק.

  ברצועה יש שלטון הכופר בזכות הקיום של המדינה היהודית ומצהיר על כך בריש גלי.

  הבידוד שאתה מדבר עליו נובע מפעולות טרור בלתי פוסקות.

  טול קורה מבין עיניך

 27. פנסיונר

  ברצוני לפשט לך את המילים כליאה המונית, טרור ,וכיבוש. במשך 40שנה נמצאת מדינת ישראל במעמד של כובש בלתי רצוי.באיזור יהודה ושומרון ובעזה.
  במשך השנים הבינו גם בישראל כי לא ניתן להיות כובש ובמוקדם או במאוחר ניאלץ להשאיר את הפלסטינים לגורלם
  וכי המרד שהוכרז על ידי ילדי האבנים בדצמבר שנת 1987 [שנולדו בתקופת תחילת הכיבוש 67 והיגיעו לבגרות בשנת 87] יבינו כי אינם רוצים כי מדינת ישראל תנהל את חייהם.
  גם בגין שרון ביבי ניסו לתת להם ממשל עצמי שנדחה על ידם.המסקנה של רבין היתה של שתי מדינות לשני העמים.
  נגד שתי המדינות לשני העמים היה שיתוף פעולה ישראלי פלסטיני, הימין הקיצוני שדגל כי מדינת ישראל היא מדינת היהודים בלבד,והצד הקיצוני הפלסטיני היה בטוח כי המאזן הדמוגרפי יכריע את המאבק,ובנוסף יחד עם מאבק דמוגרפי יש גם מרד נגד ישראל יגרום להחלשות המדינה,כלכלית מדינית וצבאית. [את ההוכחה קיבלנו במלחמת לבנון השניה.
  שני אויביה של מדינת ישראל הם מי שרוצה להחליף את שמה של מדינת ישראל למדינת העם היהודי, והפלסטינים שרוצים במסגרת התשה והמאבק הדמוגרפי לשנות את אופיה של המדינה.
  המאבק המזוין שמתנהל היום הוא רק פרק אחד מתוך המאבק הממושך שימשיך עד להסכמים שיחתמו בין תאבי החיים בשני העמים.
  גם היום עם ההצלחה במאבק הצבאישל המדינה נגד החמאס עדין אין בטחון שגם המאבק המדיני יגמר בהצלחה דומה כי במאבק המדיני מעורבים כוחות גדולים בעלי אינטרסים שונים, וגם אם יצליחו החמאס להשיג גם הישג מזערי זה יהיה חלק מהמאבק המדיני שלהם,ולמנוע הקמת שתי מדינות לשני העמים.

 28. נביא בעירו

  שמונה שנים ניסיתי להגיע לעזה ולשכנע אותם לוותר על רעיון השמדת ישראל בנשק איראני או כל נשק אחר.

  ניסיתי למנוע הפיכת דשנים לחקלאות וצינורות להשקיה לנשק אך הם לא היו מוכנים להקשיב לי -מבחינתם השמדת ישראל זה צוו חייהם.

  ניסיתי ,התחננתי שיקימו בכסף שקיבלו במאות מיליונים בתים ומפעלים במקום מנהרות תופת לא להפוך את החממות מגוש קטיף למחנה אימונים ולא הצלחתי.

  ניסיתי ,באמת השתדלתי ,8 שנים התחננתי , אל תירו בשדרות אל תביישו את חוצות עזה אך הם לא שמעו לי .

  ביקשתי מהם להוציא את הילדים מהעניין הזה אבל הם שלחו למצעדים יום יום אלפי ילדים חגורים לשהידים .

  ניסיתי לסלק את המוקשים והמלכודים מהמסגדים, בתי ספר ומתנסים ולא הצלחתי.

  אמרתי להם אל תהרגו באחיכם מהפתאח אך הם לא שמעו לי.

  מצטער שלא הצלחתי במזרח תיכון חדש .

  אז אולי כדאי להרוס הכול ולהתחיל מחדש ???

  נביא בעירו.

 29. בר און

  יפה אמרת ועוד יותר יפה שעה אחת מקודם.

 30. יעל

  אין צורך לפשט עבורי את המילים. כתבתי זאת פעמים רבות כאן ואוסיף ואכתוב כי יש כמה נקודות המאפיינות את הכותבים כאן ורעיונותיהם עוברים כחוט השני בכל הנושאים:
  1. למדינת ישראל אין זכות להגן על עצמה וכל אמצעי ההגנה שלה, קונבנציונאליים ככל שיהיו אין הם לגיטימיים.
  2. כל ארגון טרור מוסלמי אכזר ככל שיהיה כמוהו כארגון חופש לוחם.
  שוב אחזור ואומר כאן, כי הקלות הבלתי נסבלת של הבקורת כלפי השלטון והצבא אשר רק בזכותם מתאפשר להם הדבר, אפשרית רק במדינתנו. מיותר לציין מה קורה למתנגד שלטון במדינה מוסלמית.

 31. פנסיונר

  את מתרגמת את דברי לא נכון,אני,כאזרח ישראלי אני לא צריך להצהיר כי אינני תומך בעמדע הפלסטינית אבל זכותי לבקר את עמדת ישראל,בהתנהלות כנגד הפלסטינים.
  למעשה אני שולל את ההתנהגות הפלסטינית יותר מאשר את חוסר המעשה של מדינת ישראל, אבל אני אזרח שהקים את המדינה חי בה ואין לי זכות להציע הצעות כיצד להתנהל כנגד מדינת ישראל.[כולם אוהבים לתת עיצות למישהו אחר כיצד להתנהג אל מול מדינת ישראל] הזכויות שלי הן רק כאן, ורכשתי אותן בדם יזע ודמעות. ואינני נותן עיצות לאחרים אלה רק לעצמינו.
  בבקשה תקראי מה אני אומר ואל תביני את מה שלא אמרתי,אני יודע להגיד את מה שאני רוצה .באופן ברור.