טיבי וזחאלקה - אל תעתרו לבג"ץ!

שרון וייל

עם פרסום הידיעה כי ועדת הבחירות המרכזית פסלה את בל"ד ורע"ם-תע"ל מהתמודדות בבחירות הקרבות לכנסת, בתמיכת קדימה ומספר חברי כנסת ממפלגת העבודה, אשר הצביעו להשתקת קולם של למעלה מ 160,000 אזרחי ישראל, מיהרו העיתונאים להכריז כי החלטה זו בודאי לא תעמוד במבחן בג"צ.

בית הדין הגבוה לצדק, כמו כל בית משפט חוקתי אחר בעולם,  מטרתו להגן על הערכים המשותפים בחברה, הם ההסכמה החוקתית עליה מושתתת מדינה. במקרה של ישראל מדובר על הגדרת המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית.

.
בג"ץ אכן סיפק מספר פסיקות בהן הוא איזן את הכף לטובת הדמוקרטיה, אך תמיד
במסגרת ותוך שמירה על הגדרת המדינה כיהודית. באמצעות פסיקות אלו, אשר הינן לעג לרש כפי שיעידו כל ארגוני זכויות האדם, משווה בג"ץ לישראל ארשת פנים דמוקרטית בפני הציבור הישראלי והעולמי, ונותן כסות לצביונה האמיתי של מדינת ישראל שהינה יותר ויותר מדינת לאום יהודית וגזענית ופחות ופחות מדינה דמוקרטית שוויונית.

על מנת לממש את החזון אליו שותפות שתי המפלגות שנפסלו, חזון המדינה הדמוקרטית בה חולקים כלל האזרחים זכויות ומשאבים באופן שוויוני, צריך להפסיק לכבות שריפות בעזרת בג"ץ. יש להביא את הציבור בישראל לידי בחירה ערכית אמיתית בין גזענות לדמוקרטיה, ולא כפי שנעשה עד כה – השלמה עם פשרה המבוססת על אחיזת העיניים שמדינה יהודית ודמוקרטית ואשר בג"ץ הוא נושא דיגלה, הינה אוקסימורון בר קיום.

יש לחדד את כללי המשחק הפוליטי ולנקוט עמדה אידיאולוגית ברורה – מדינת ישראל  יכולה להיות או מדינה יהודית (לאומנית) או מדינה דמוקרטית (שוויונית), אך לא שניהם. בינתיים, יש להפסיק לעתור לבג"ץ.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שיר חבר

  בתנאים הנוכחיים, ובמיוחד לאור זוועות המלחמה בעזה של השבועות האחרונים, פניה לבג"ץ רק תבזה את המפלגות שנפסלו.
  אין שום כבוד במאבק בבית המשפט כדי להלחם על הזכות המפוקפקת להיבחר כמפלגות "המגזר" שממילא אינן מסוגלות להשפיע והן בכנסת רק כעלה תאנה של המשטר בישראל שמתיימר להיות דמוקרטי.

 2. ליאור סוורדלו

  הסיבה שטיבי וזחאלקה ילכו לבגץ היא שלציבור הערבי לא איכפת ממנהיגיו
  והסיבה לכך היא שהם לא מייצגים את הציבור הערבי

  בבחירות הרוב המוחלט של הציבור הערבי מצביע עבור מפלגות יהודיות

  ובמציאות היום יומית חברי הכנסת עושים הכל כדי למנוע ולסכל את השתלבות הערבים במדינה
  כשווי זכויות, לקבע את החברה הערבית כחברה מפגרת וענייה ולבסוף פועלים בצורה מתמדת ליצור תסיסה כדי שיהיה אפשר לקבור את המדינה היהודית, כי אם הדברים האלה יקרו – עוד יותר תישמט הקרקע מתחת לרגליהם הפוליטיות המקולקלות ואולי הם יצטרכו למצוא עבודה אחרת

  אני מצטרף לקריאה שלא ילכו לבג"צ ויעזבו את הציבור הערבי המסכן לנפשו

  כי עם מנהיגים כאלה מי צריך שעם זר יכבוש אותך!

 3. יואב לוי

  בג"צ הוא עוד כלי, שאמור להגן על הדמוקרטיה. יש להשתמש בו כל אימת שיהיה צורך בכך.

 4. חני

  מי שסילק את מפלגת כהנא כמוקצה ידאג לסלק את המפלגות הערביות הקיצוניות שפרצופם האמיתי יצא סופסוף לאור ואל לנו לפקפק לחשוש ושאר ירקות חוק יהיה שווה לכולם

 5. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  קבלו את עצתו של שרון ואל תעתרו לבג"ץ.במדינה בה אתם מופלים לרעה ואינכם יכולים לממש את זכותכם הלגיטימית במדינת ישראל היא המדינה היהודית הציונית שאינכם מכירים בה. שרת החוץ ציפי לבני ממליצה לכם בחום וידידותעל פתרון מעשי וחשוב מעין כמוהו . ברגע שתקום מדינה פלשתינאית(אישאללה בקרוב) לפי חלומו של ממשל בוש והמוכר ע"י רוב מדינות העולם, שם תוכלו לממש את חלומכם וזכותכם הלגיטימית במדינת פלשתין.
  בלי טובות מאף אחד בלי מריבות רק זכויות, ובא גואל לציון ולפלשתין.

 6. יוסי ברנע

  ברור שמדינה יהודית- דמוקרטית לכאורה או אתנוקרטיה או דמוקרטיה אתנית (ע"י מצדדיה נוסח סמוחה) היא בעייתית
  אבל מצד שני אין סתם מדינה שהיא דמוקרטיה. אטליה או הולנד או צרפת אינן דמוקרטיות ללא זהות לאומית.
  האחרונה והראשונה היא לא רק מדינת לאום אלא רפובליקה.
  באיטליה אין רק אזרחים אלא אטלקים.
  בהשוואה לכך, מהם חברי הרפובליקה או בני הלאום של המדינה הדמוקרטית שאמורה להיות ישראל?

 7. הצבנ"ע

  ליברמן שר הפנים הבא, 'יטפל' גם ב"שמאל הציוני", ואפילו לא רק בשמאל. יש גם ימנים שאינם פשיסטים מספיק.

  מדינה אויבת אזרחיה – ההכרזה הרשמית בקרוב, אחרי שביבי יקבל את תפקיד וידוא ההריגה מברק-לבני.

  אבל כל עוד קיימת האופציה של בג"צ – אני נגד להימנע ממנה.

 8. דרור ניסן

  זה רעיון לא רע עבור טיב י וזאחלקה לחסוך מעצמם את משוכת בג"צ. גם כך כבר סחטו השניים את הדמוקרטייה הישראלית כלימון שכבר לא נותרה בו טיפה להקהות ולו במעט את המרירות. השניים, טיבי וזאחלקה, אבל גם זאחלקה וטיבי, הצליחו לשנות את הפיסיקה ולרבע את המעגל: גם להופיע משך שנים כנבחרי ציבור ערבי מקופח, אבל גם לבקש לקפח את היהודים ולמנוע מהם מדינה. אתם כאן? אתם שם? אתם בכל מקום ואולי אתם בשום מקום?

 9. סמולן

  אם עותרים, אזי במקרה שבג"ץ מחליט שבל"ד וכו' כן ליגטימים, מדינת היהודים מוסיפה לחגורתה את הקרקפת האטרקטיבית של מדינת חוק. ולכן זה רע.

  אם עותרים ובג"ץ מאשר את הפסילה, אזי אכן אפשר לטעון שבג"ץ אינו אלא מכשיר דיכוי, אבל מאידך, ימצאו אנשים שיעלו בדעתם שהפסילה מבטאת הקצנה של המפלגות הערביות וראשיהן בשנים האחרונות, ולא של בג"ץ. או לכל הפחות, שיש *גם* הקצנה במפלגות הערביות. לא טוב.

  אם לא עותרים, הציונים רבי העורמה עוד יטענו שמדובר בעצם בויתור על כלי דמוקרטי מהותי, ושההחלטה שלא לעתור שקולה להחלטה לתת רק למפלגות ציוניות להתמודד, ועל כן מבטאת הכרה ותמיכה בציוניזם.

 10. דרור ניסן

  אחריי ההתנפלות של זאחלקה על אבו-מאזן, אני למד שבל"ד החילונית, אולי רק כביכול ולכאורה חילונית, ואולי לא, ואולי היא גם וגם וגם להיפך, אחריי ההתנפלות של ג'אמל על אבו-מאזן, אני למד שהעיניים בעצם נשואות להנייה ומשעל. האמנם? האמנם בל"ד בונה על החמאס? לא נשמע לי סביר. מאידך, את אבו-מאזן כבר חתכה לחתיכות. אז על מי, אם בכלל בונה בל"ד? למי היא פונה ומה היא רוצה?

 11. גיל

  אין חבר כנסת ערבי אחד שדאג לעניינם של ערביי ישראל ולקידום צרכיהם בכל תחומי החיים בהם קיים שנים קיפוח. איש מהם לא ניסה לפתור הבעיות המוניציפליות הקשות הנובעות ממשטר החמולות הגורר הקמה סיטונית של ועדות קרואות. כל עיסוקם של החכים במפלגות הערביות הינו מעקב ותגובה אחר הנעשה בגדה ובעזה למרות היעדר המנדט לכך. התוצאה של התנהגותם הינה התחזקות התנועות האיסלאמיות שמצעיהן הקיצוניים מונעים מהן ייצוג בכנסת.
  הקוריוז הוא שתושב ישראל השוהה בחו"ל מעל חצי שנה מאבד זכאותו לתגמולי ביטוח לאומי, כאשר חבר כנסת שברח מישראל והתיישב, כנראה, בירדן, זכאי למשכורת והטבות המוענקות לכל נבחר אחר. כיצד מסביר איש הרוח המוגדר כפילוסוף את הקושיה? התעלמות חבריו לסיעה ממתן תשובה גורמת לכך ששלילת זכאותם להיבחר מחדש באמת אינה מדירה שינה ממני. תחושת הבטן שלי היא שתושבים ערבים רבים בישראל חשים כמוני. הדמוקרטיה באמת אינה בסכנה.

 12. איציק ש.

  שימנעו ממנו את קצבת הביטוח הלאומי. פנסיה יקבל כל אחד -אם מגיעה לו- בין אם הוא בארץ או בחו"ל.

 13. עמית

  לא זחאלקה ובוודאי שלא טיבי לא ביקשו להפלות את היהודים בישראל. נראה לי שאתה משליך עליהם את מה שהציבור היהודי רובו ככולו עושה להם. לא זחאלקה ולא טיבי בקשו למנוע מהיהודים בישראל "מדינה". זה מה שהיהודים מבקשים לעשות להם, כערבים פלסטינים בישראל. זחאלקה וטיבי כן מבקשים למנוע את זה שהמדינה תהיה רק של היהודים, במקום של כל מי שאזרח בה.
  הפתרון הקל ביותר הוא באמת לא לפנות לבג"צ- להראות לכל העולם שישראל היא לא באמת מדינה דמוקרטית, אבל מה הלאה? האם הציבור הערבי והלא ציוני בארץ מוכן למאבק בינ"ל לשלילת הלגיטימציה מהשלטון במדינת ישראל? צריך לחשוב היטב על הדברים האלה, ואין לי תשובות עדיין.

 14. אורלי נוי

  הרי אתה יודע שהמציאות הפלסטינית היא הרבה יותר מורכבת מהדיכוטומיה שאתה מנסה להציג כאן – פת"ח החילונית נגד חמאס הפונדומנטליסטית. זחאלקה, כמו פלסטינים חילונים רבים אחרים, מתקומם נגד קריצת העין שבה אבו מאזן מקבל את הטבח הישראלי בעזה, ויש האומרים שאף עודד אותה לעשות כן, כיוון שהאמין כי ישראל עושה בשבילו את העבודה ומסלקת משם את השלטון הלגיטימי שנבחר בבחירות כשרות. במצב בו בני עמו נתונים תחת רצח חסר אבחנה, הציפיה שיעמוד לימינם ולא יגלגל עיניים תוך תמיכה מוסווית או מוסווית פחות ברוצחים איננה מופרזת, ובוודאי שאינה מעידה על זיקה דתית כלשהי.
  ולגבי הערתך בעניין "ניצול הדמוקרטיה הישראלית" על ידי טיבי וזחאלקה- זאת הערה מצערת מאד, דרור. מהרבה סיבות. ראשית, מפני שהיא מניחה שהדמוקרטיה הישראלית, אם יש דבר כזה בכלל, מיועדת ליהודים בלבד, ואם האזרחים הפלסטינים פועלים במסגרתה הרי שהם "מנצלים" אותה. שוב טרמינולוגיית "הגייס החמישי" האומללה.
  שנית, מכיוון שאתה מכולם יודע מה משמעותה של הדמוקרטיה הישראלית המהוללת עבור אזרחיה הפלסטינים. תסתכל על מדיניות הקרקעות, על מדיניות המעצרים, על שירותי החינוך, התברואה, התעסוקה ומה לא ביישובים הערבים ותגיד לי מה משמעותה של הדמוקרטיה עבורם.
  שלישית, מפני שלדבר על "קיפוח היהודים" בהקשר הזה הוא באמת התחסדות לא הגונה ולא הוגנת. מדובר בשני נציגים של ציבור אשר נושל מכל מה שהיה לו, שנלחם למען המעט שבמעט שבו הוא עוד יכול להאחז, ונגד העליונות המעוגנת בחוק שנותנת המדינה לאזרחיה היהודים. האם מלחמה נגד זכויות היתר המופלגות של היהודים במדינה פירושה קיפוחם? האם נקודת המוצא שלך היא שליהודים צריכה להיות עליונות חוקתית במדינה? ואם זאת טענתך, האם אתה באמת יכול להרשות לעצמך לדבר על "ניצול הדמוקרטיה" וסירוסה על ידי חברי הכנסת הערבים דווקא?

 15. אמיר פכר

  התקווה שבמשבר ימצאו האנרגיות לפתרון הבעיה היא ילדותית ומסוכנת
  1. כיוון שלכל משבר יש מספר גדול של פתרונות (ורובם רעים יותר מהבעיה)
  2. העמקת המשבר יכול לגרום למספיק אנשים לחפש פתרון אבל קיימת גם האפשרות של העמקת היאוש

  וחוצמזה, מדינת כל אזרחיה זה לא מודל כל כך מושך
  למשל גם ארצות הברית היא מדמינה כזו (מודל חיקון מצוין נכון?)
  וגם ברית המעצות היתה מדינה כזו

  הבג"ץ הוא אחד מכלי האיזון של הדמקרטיה וזה בסדר להשתמש בו לאזן את הכנסת.

  נ"ב
  מימוש הלאומיות הפלסטיני צריך לבוא על סיפוקו במדינה פלסטינית
  (ביהודה שמרון ועזה ועם מיעוט יהודי, כמו שיש מיעוט ערבי במדינה היהודית)

 16. דרור ק

  מפלגת בל"ד לא אמורה לרוץ לכנסת, ואני מופתע שהיא בכלל מעוניינת בכך. בל"ד אינה רואה במדינת ישראל ישות פוליטית לגיטימית, גם אם לצרכים משפטיים היא מערפלת זאת. בעצם יש עילה לפסילת בל"ד וגם יש לכך תקדימים של מפלגות ערביות ויהודיות שנפסלו בעבר, אבל בכל זאת הפסילה היא מבישה. לא ייתכן שנציגים של מפלגות שמתחרות בבל"ד על מקומות בפרלמנט, כל אחת עסוקה במסע הבחירות שלה ובאופן שבו היא מצטיירת בעיני ציבור הבוחרים, יחליטו על כשרותה של מפלגה מסוימת. זה פשוט עלבון לאינטלגנציה ואסון למשטר הדמוקרטי. צריך להפסיק את הפארסה הזאת ולדאוג שהיא לא תחזור על עצמה. לו היה לאנשי בל"ד כבוד עצמי, הם היו מוותרים מרצון על ישיבה בפרלמנט של המדינה שבה הם אינם מעוניינים. אם הם יחליטו לעתור לבג"ץ – בג"ץ חייב לאשר את מועמדותם לכנסת ולו מהסיבה שהליך הפסילה מנוגד לשכל הישר ולכל כלל של הגינות. לגבי מפלגות אחרות שנפסלו – אני לא מכיר מספיק את המצע שלהן, אבל נראה לי שהן קיצוניות פחות מבל"ד. כיוון שכך, הפסילה שלהן מבישה עוד יותר, והפיכתה על-ידי בג"ץ נדרשת שבעתיים.

 17. שרון לוזון

  יש כאן, לדעתי, חוסר הבנה של השיטה שלנו.
  בג"צ אינו סרח עודף, הוא אינו עלה תאנה והוא אינו "מקצה שיפורים".
  הו גוף בעל תפקיד מוגדר ונדרש בחברה הדמוקרטית.
  הוא גוף שהנו חלק מהמערכת הדמוקרטית ונועד לתקן עיוותים במקום בו הוא מוצא שהם קיימים.

  חשבו על כל הבג"צים התקדימיים.
  האם כל כך בקלות נוותר עליהם?
  בטקסט לעיל למעשה פותח פתח לריקון מתוכן של אחד הכלים הדמוקרטיים העיקריים בשיטתנו.

  האם באותה קלות היינו ממליצים ב1953 לעורכי "קול העם"/ "אל איתיחאד" לא לעתור כנגד שר הפנים והממונה על המחוז?
  הרי היינו נשארים עם שרי פנים שהיו סוגרים עיתונים מתי שבא להם.

  אני שמח על כך ששתי המפלגות המדוברות יעתרו.
  ושבג"צ יכריע – זה תפקידו.

 18. קישקע

  נורא קל להגיד לטיבי וזחאלקה 'אל תגישו בג"צ, תחרימו את הבחירות, תקרעו את המסיכה מפניה של הדמוקרטיה הישראלית'. אבל מה הם יעשו דקה אחרי זה? יקראו לכל המצביעים שלהם להצביע ליברמן? יצטרפו לבשארה במקום גלותו? יוותרו על הדקות המועטות של סיקור תקשורתי (גם אם הוא מעוות ומתלהם) שניתנות לעמדה שלהם מתוקף היותם חברי כנסת? איך זה בדיוק יועיל לדמוקרטיה, או לציבור שהם מייצגים?

 19. עמוס

  "ביקורתו" (?) של דרור ניסן אינה ראויה לתגובה מסיבה פשוטה: מכיוון ששלל את זכותם של המפלגות ה"ערביות" לממש כמה מהזכויות הדמוקרטיות שעוד נותרו לציבור שהן מייצגות – ממילא לדעותיו ולתואנותיו ולהתבכיינויותיו ולהתגולליותיו יש את הערך שיש להשקפותיו של אנטישמי על הויכוח שבין ר' עקיבא לר' ישמעאל. כלומר, אין.

  אפשר לדון בעמדות, בהשקפות ובניתוחים ביקורתיים רק בין פרטים וארגוניים שוים. אי אפשר גם לשלול את זכות הדיבור, ההתארגנות, והבחירה ממפלגות ותנועות וגם לנסות להתווכח אתן. אי אפשר לקיים דיון כאמיתי שאתה קושר לבן שיחך את הפה. בינתיים, כדאי לניסן להתמקד בהסברת עמדותיו שלו, באופנים שבהם זיגזג מחד"ש ועד לקשר הישיר עם אלוקים, שהורה לו להכריז על המלחמה הנוראה האחרונה כ"קדושה" (לא "צודקת", לא "אין ברירה", לא "סבירה", אלא "קדושה", לא פחות ולא יותר). יתמקד נא בדברים שהוא מבין בהם, לא בדמוקרטיה

 20. גיל

  הכנסו בבקשה לאתר עדאלה כדי לקרוא את החוקה הדמוקרטית שהם מציעים כדי להבין את גישת הציבור הערבי הנאור למדינה. לי אישית אין בעייה שיקימו מוסדות ייחודיים עבור המיעוט הערבי בתנאי שישאו בעלות החזקתם ויפעילו מערכת ייחודית עם זיקה לבני עמם שכנינו.הם יווכחו מהר שדמוקרטיה אינה בדיוק הפתרון לבעיותיהם כפי שאיננה עבור תושבי עזה, אפגניסטן ועיראק. האוצר יכול להקצות להם כספים התואמים את תרומתם למערכת המסים ובא לציון גואל.
  המודל הזה מתאים, מבחינתי גם למיעוט החרדי שאינו מעוניין להשתלב בממסד הממלכתי. אין לנו כל התחייבות לממן מערכת חינוך טפילית ולשאת בבטחונם של מי שאינם מוכנים להשתתף בהגנה על קיומנו. ורק שלא יפחידו אותנו בגיוס כספים בחו"ל. כי כל המקורות יבשו ויהיה עליהם לצאת לעבוד כעמיתיהם בברוקלין ובצפון לונדון.
  דמוקרטיה היא החופש לבחור וגם למיעוטים יש חובות בסיסיות במשטרים דמוקרטיים.
  ולנושא בשארה. שלא כאחמד טיבי הגניקולוג, מדובר בפילוסוף ממנו מצפים לאתיקה מינימלית. שתיקתם של חבריו לסיעה מעידה שגם דעתם אינה נוחה מהתנהלותו. חברי הכנסת לא צפויים לקצץ בהטבות המוענקות לבשארה מחשש של תקדים שעלול להכות גם בהם בעתיד- עדות נוספת לסילופה של הדמוקרטיה.
  הבחירות בפתח ואם לא יתרחש נס יעלה הימין לשלטון. אין זו משאת הנפש של מרבית הכותבים באתר אולם זהו חלון הזדמנויות לטיפול בכל תפוחי האדמה הלוהטים שהמרכז והשמאל נזהרו לברוח מלטפל בהם.

 21. נפתלי אור-נר

  ולכל המפקפקים יאמר : בג"צ הכשיר את המצור הישראלי על עזה ואת גדר (חומת) ההפרדה. לעומת זאת קיבל את עתירת הימין הקיצוני, ברוך מרזל ואיתימר בן גביר, לקיים צעדה באום אל פאחם (צעדה שכל מטרתה פרובוקטיבית ויצירת עימות עם הציבור הערבי במקום).בכך הוכיח כי גם הוא אינו יכול לעמוד מול גל הלאומנות השוטף את ארצנו

 22. אהרון תמוז

  האינטרס של חד"ש הוא להיות מפלגת פועלים סוציאליסטית שמצביעים עבורה יהודים וערבים. אין לחד"ש אינטרס ליצג את הבורגנים ,בעלי ההון וכאלה שנשמת אפם היא הלאומנות הערבית ולא הסוציאליזם. הפיכתה של חד"ש לברירת מחדל עבור הציבור הערבי היא גרימת נזק לחד"ש

 23. אילן בכר

  ממתי 'מדינה דמוקרטית בה חולקים כלל האזרחים זכויות ומשאבים באופן שוויוני' הוא החזון של בל"ד?

 24. יוסף

  לי ולחלק עצום מיהודי הארץ הזאת חשוב לחיות במדינה שזהותה היהודית ברורה. זהות יהודית תרבותית, לאו דוקא דתית. מדינה יהודית שתעשה את המקסימום לשוויון זכויות של המיעוטים בתוכה (לפי ציווי היהדות אגב).
  ללא תנאי זה, לנו, לרוב העצום והברור אין טעם בחיים כאן! האם את מוכנה בקלות כזאת לוותר על חלק עצום מהעם שלך כדי להגשים את החלום הזה שלך על 'מדינת כל אזרחיה'?
  כל עוד יש מצב מלחמה בינינו לבין שכננו, זה קשה עד בלתי-אפשרי להשיג שוויון זכויות למיעוט הפלסטיני בתוכנו. הייתי מצפה שהם יהיו הראשונים להבין זאת ולנסות לתרום לפתרון אמת של הסכסוך. מנהיגיהם מנסים לעשות בדיוק ההיפך.

 25. גיורא.

  המקום היחיד במזרח התיכון שבו ערבים יכולים לבחור את השלטון הוא במדינת ישראל.

  ואידך זיל גמור.

 26. חררדו לייבנר

  לבני עם האדונים, להטיף למנהיגים פוליטיים המייצגים אוכלוסייה מקופחת, מיעוט לאומי החי תחת איום, להיות עקרוניים ולוותר על הסיכוי לייצוג בבימת הכנסת!
  ללא ספק הפסילה והגזענות הממוסדת מציבה בפני המנהיגות הפוליטית הערבית בישראל (כולה, לא רק בל"ד ורע"מ-תע"ל, אלא גם זו שבחד"ש) הרבה מאוד דילמות. בין היתר, האם להיאחז בבג"צ בשביל להתמודד בכנסת? אבל, מי שהוא עקרוני באמת לא מודד את צעדיו לפי "האידיאולוגיה", זו הטהורה מכל שיקול אנושי, אלא לפי האינטרסים של הציבור אותו הוא מתכוון לייצג. במציאות הקשה שלנו, במציאות שבה בקלות עלולות להיווצר נסיבות שבהן הרוב היהודי מסוגל לדרוס את המיעוט הערבי בכל מובן כולל הפיסי, ויתור על שברי דמוקרטיה, ויתור על מרכיבי לגליזם, ויתור על \כויות מקוצצות ככל שיהיו היא פריבילגיה השמורה לבעלי הפריבילגיות.
  מצד שני, גם ליהודים שבינינו כדאי לזכור שכמעט כל הישג דמוקרטי משמעותי, ארוך טווח, שהושג בהיסטוריה של ישראל, הושג הודות למאבקים של המיעוט הערבי למען שברי זכויות דמוקרטיות.

 27. אורלי נוי

  אני מסכימה לחלוטין עם קביעתך כי בעלי הזכויות לא יכולים להטיף למשוללי הפריבילגיות מה לעשות, אבל ההיגיון של דבריך לא תקף בכל נסיבות. הדוגמה המובהקת ביותר לכך היא החלטתם הקולקטיבית של תושבי מזרח ירושלים שלא להשתתף בבחירות המוניציפליות. מי שמסתובב ברחובות מזרח העיר, אם אפשר לקרוא להם כך, תוהה למה הם לא משתתפים בבחירות האלה, הרי הם היו יכולים להכניס שליש מחברי מועצת העיר שהיו דואגים שלא יזרום ביוב ברחובות ושלילדים תהיה מדרכה ליד בית הספר, או שיהיה בכלל בית ספר. אז דבר ראשון, במציאות הגזענית בישראל אין כל ערובה שייצוג יקנה זכויות, והפלסטינים אזרחי ישראל הם הם הדוגמה הטובה ביותר לכך; שנית, גם אם החרם הזה כרוך בויתור על פריבילגיות כלשהן, יש יסוד איתן לטענה שמנקודת מבט פלסטינית, זה שווה את ההישג הגדול יותר, שהוא שמירת סוגיית ירושלים על סדר היום הבינלאומי. כלומר לפעמים יש היגיון בלוותר על "פריבילגיות קטנות יותר" למען המטרה הגדולה יותר. לי אין כל עמדה ביחס לבל"ד ורע"מ-תע"ל, ובוודאי שהם יצטרכו לעשות את השיקולים שלהם בעצמם, אבל אני לא חושבת שנכון לקבוע קטגורית כי צריך לשמור על כל פריבילגיה, פיקטיבית ככל שתהיה. יכול להיות שבמקרה הזה, ההישג שבקריעת המסכה מעל פניה "הדמוקרטיות" של מדינת ישראל שווה את מחיר החרם, במיוחד לאור העובדה שהייצוג הפרלמנטרי רחוק מלספק לאזרחים הפלסטינים את זכויותיהם הבסיסיות בכל מקרה.

 28. סמולן

  הושג בקולות היהודים. תפקידן של המפלגות הערביות הוא של שתדלנות, איומים, תחנונים, אבל היות והן לא נמצאות בקואליציה הציונית, הן לא ממש משתתפות במשחק הפוליטי בכנסת, ולכן אין להן שום השפעה ממשית.

  לפיכך, צריך להיות ברורים יותר: כל עוד לא תהיה מפלגה ערבית שהיא ציונית במידה מסוימת, ומוכנה הן לשבת בממשלה והן לפרוש ממנה – ולהפיל אותה בעת הצורך – האינטרסים הבסיסיים ביותר של הערבים בארץ נמצאים מחוץ לשיטה הפוליטית של ישראל. ומה שמדהים, הוא שמדובר בבחירה מודעת.

  ישיבה בממשלה דורשת מחויבות אמת לחיים עם יהודים. מדובר במחויבות להרוג למען יהודים, מדובר במחויבות לעזור ליהודים בהסברה. מדובר בכל מה שאדם סביר שרץ במפלגה לפרלמנט רוצה לעשות, אלא אם מטרתו היא החרבת הפרלמנט הזה, או לחילופין שתדלנות של מחאה, בכיינות ואיומים, לעתים בעת ובעונה אחת.

  לכן, אני מאחל לערבים שבל"ד ושות יעלמו, כולל חד"ש, שבגין סיבות מורכבות הפכה למפלגה מיותרת באופן דומה. אני מאחל להם שיופיעו מפלגות חדשות, שידעו להשתתף במדינה ולא להיות נגדה באופן משעמם וצפוי כל כך, ואני מאחל להם נציגים (ולא מנהיגים…) שידעו לסלול דרכים למדינה דו לאומית, בין הים לנהר. המפלגות הנוכחיות הן כשלון, וכמו שאמר פופר על המרקסיזם, עקרון האינדוקציה של יום דווקא מאפשר לזהות חוקיות שלא עובדת. והמפלגות הערביות לא עובדות על אף אחד.

 29. אלי אמינוב

  לא צריך להיות פלסטיני כדי לא לרצות לחיות במדינה יהודית בה כל חוקי האישות נתונים בידי הריאקציה הקלריקלית על סוגיה השונים, ובה כאשר אתאיסטית מדנמרק רוצה להנשא לאתאיסט מקיבוץ נען היא חייבת לעבור טקס גיור משפיל ואף לשמור על ההלכה היהודית אחרת יכולים ילדיה כאן בדמוקרטיה היחידה במזה"ת להפוך לממזרים. זה שב\היא נחשבת על פי ההלכה לזונה למרות התגירותה זה בונוס שאנחנו נותנים לממסד הדתי. במדינה המעוותת הזאת קיים מיעוט ילידי שבניגוד לנו ולאבותינו הוא לא יובא לכאן אלא נולד כאן מדורי דורות. מיעוט זה שהוא כמעט משולל זכויות יכול עדיין באמצעות נציגיו לזעוק באותו מוסד אפרטהייד ששמו כנסת ישראל. והנה כנופיה של חברים במועדון האפרטהייד החליטה לגזול ממנו גם זכות זו . האם אין נציגי המיעוט ראויים להגנה מכל מי שקורא לעצמו דמוקרט? אני עצמי חושב שאין טעם להצביע בבחירות משום שהמוסד שאנו מצביעים לו הוא מוסד אנטי דמוקרטי המשמר את הפריווילגיות של ראשי העדה היהודית אבל נציגים של מיעוט מדוכא החוששים שללא יכולת להשתמש בבמת הכנסת מדינת היהודים תדרוס אותם לחלוטין אני חיב לתמוך בזכותם לרוץ לבחירות העקומות האלה.

 30. דניאל

  אתה מתבלבל בין דת ולאום

  יהדות נצרות איסלם בודהיזם…..

  צרפתי (יהודי , נוצרי , מוסלמי) איטלקי(יהודי , נוצרי , מוסלמי),ישראלי (יהודי , נוצרי , מוסלמי)

  אשמח אם תסביר לי תרבות יהודית על מנהגיה מסורותיה ומדוע אם היא שלובה במנגנון המדיני אינה יוצרת אוטומטית אפליה.