ינואר השחור

לב גרינברג

ככל הנראה השם הרשמי של הלחימה בעזה יישאר "מבצע עופרת יצוקה" ולא מלחמה בחמאס או מלחמת עזה. זו לא הייתה ממש מלחמה מול צבא, וגם לא מבצע שמימדיו התרחבו ללא שליטה, כמו מבצע שלום הגליל (מלחמת לבנון 1982), ומבצע "כורי עכביש" (מלחמת לבנון השנייה 2006). זה היה מבצע מוגבל שיעדו העיקרי להרוג פלסטינים חמושים, לקחת שבויים, ולהרוס את אמצעי לחימה ותשתית, בדומה למבצע ליטני בדרום לבנון (1978) ומבצע חומת מגן בערי הגדה המערבית (2002).

אני מודה כי אני מוצא טעם רע בשם "עופרת יצוקה" בגלל הרמז לחנוכה ולמכבים שנלחמו מול כובש חזק שבעתיים. אם כבר יש כאן מאבק של חלשים מול אימפריה כובשת זהו המאבק של חמאס מול ישראל, ולא להיפך. דימוי הקורבן החלש של עצמנו הזוי ולכוד במיתולוגיה של יהודים כקורבן, ללא קשר למציאות.

במקום עופרת יצוקה אני מציע לזכור את האירועים האלימים שהתרחשו בחודש האחרון "ינואר השחור". חודש ינואר 2009 היה שחור לפלסטינים אבל גם לישראלים. לפלסטינים זה מובן, בגלל ההרג וההרס, בגלל הפילוג הפנימי, חוסר האונים, האכזבה מהעולם הערבי ואובדן התקווה. השם "ינואר השחור" יוצר רצף פלסטיני השקול לספטמבר השחור (1970) בו טבחו הירדנים בפלסטינים ורדפו את ארגוניהם בגיבוי ישראל שסגרה את נתיב הבריחה לגדה המערבית. עתה ישראל נעזרה במצרים לסגירת נתיב הבריחה.

אבל זה היה חודש שחור לישראלים. מעל מעשיה של ישראל מתנוסס הדגל השחור של אי-חוקיות (של הטבח בכפר קאסם), כי ניתנו פקודות בלתי חוקיות בעליל שהיה ברור שיגרמו להרג אזרחים חפים מפשע. ינואר היה שחור בגלל שידורי הטלוויזיה והרדיו הישראלים שהפכו ל"חיל האווירה" שדקלם את דברי דובר צה"ל בלי לשאול שאלות, להטיל ספק או לבדוק עובדות. הם קבלו על עצמם את האיסור לדעת מה קורה בעזה, להבדיל מהעיתונות הכתובה ששאלה, דיווחה ופרסמה מאמרי ביקורת, גם אם גם זו התעלמה מרוב ההפגנות שהתקיימו יום-יום נגד המלחמה.

ינואר היה שחור בגלל ההתלהמות, התוקפנות והגזענות בשיח הישראלי, ברחוב ובכנסת, שהחליטה למנוע את השתתפות המפלגות "הערביות" בבחירות. נדמה לי שכל ישראלי שמע במו אוזניו משפטים מזעזעים של זלזול בחיי הפלסטינים וקריאות להרוג אותם בלי אבחנה בין לוחמים לאזרחים. שר ההיסטוריה כאילו ביקש להראות ליהודים כי ההידרדרות המוסרית של גרמניה בשנות ה-30` יכולה להיות מנת חלקו של כל עם, אם הנסיבות ההיסטוריות, ההנהגה הפוליטית והתקשורת ההמונית מובילים לשם.

חודש ינואר היה שחור גם בגלל התמיכה הבינלאומית במעשיה של ישראל. לא רק ממשל בוש, אלא גם ראשי מדינות אירופה ומדינות ערב אימצו את ההונאה כאילו ישראל "התנתקה מעזה" ב-2005, כאילו היא איננה עוד כוח כובש השולט בפלסטינים בים, באוויר וביבשה, כאילו הרצועה איננה כלא ענק. הירי של האסירים נגד הרעבתם התפרש כתוקפנות, ואילו דיכויים על ידי הסוהרים כהגנה עצמית.

חודש ינואר היה שחור משחור לישראלים ולפלסטינים, ולעתיד היחסים בינינו. ישראלים ופלסטינים זקוקים לשפה משותפת, שמות ומילים שיאפשרו לדמיין עתיד משותף, ונראה לי כי "ינואר השחור" יכול להתקבל, גם אם לא כשם רשמי, כזיכרון משותף, כמו שכבר אימצנו את המילים אינתיפאדה, הודנה ותאהדיה. אולי אם נסכים כי זה היה ינואר השחור נוכל להתחיל לצבוע את עתידנו בצבעים פחות קודרים.

—–

* הכותב הוא חוקר הפוליטיקה הישראלית, מחבר הספר שלום מדומיין שיח מלחמה – כשל המנהיגות, הפוליטיקה והדמוקרטיה בישראל (רסלינג, 2007)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. קובי

  ,מאמר מאד נכון, אבל נדמה לי שהמחשבה ש"שיעדו העיקרי של (המבצע היה) להרוג פלסטינים חמושים" עושה חסד עם המתככנים. לי נדמה שהמטרה היתה להרוג הרבה פלסטינים נקודה. אני מנחש שהמספר 1000 אפילו עלה בישיבות מכינות למבצע. ברק עצמו בנאום הנצחון התגאה בכך ש"הרגנו 1200 פלסטינים מתוכם מאות חמושים". אם מטרתו היתה להרוג חמושים מדוע יתגאה במספר ההרוגים הכולל?

 2. דב בינדר

  הוא שחור מפני שהמבצע לא הושלם,מפני שגלעד שליט עדיין לא בבית,מפני שבציר פילדלפי ההברחות כבר חודשו כי לא הרסנו את כל המנהרות,מפני שהחמאס לא נשבר סופית וימשיך להתחמש ויחזור בהזדמנות הראשונה לירות עלינו.אלו הסיבות שבגללן ינואר הזה הוא שחור.

 3. כרוב כבוש

  ביום שארה"ב משביעה נשיא. שחור. למי שחשב שאין ברק אופטימי.

 4. נפתלי אור-נר

  במקום "אימון חורף" צה"ל יצא למבצע בו הפעיל כוחות אדירים, באופן חסר הבחנה בין לוחמים לאזרחים, נגד ארגון קטן. השיח הישראלי הפך להיות ברוטלי וגזעני להחריד כאשר גל הלאומנות שטף את כל החברה הישראלית וקולות מחאה הושתקו ע"י התקשורת. בוש אני במדינתי ובחברה בה אני חי

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני מקווה שזה יהיה "רק" ינואר השחור ולא "2009 השחורה"

 6. יהושע רוזין

  תודה ללב גרינברג. כיהודי ישראלי מתביש בפשעים שבצעו ומבצעות ממשלות ישראל וצבא התוקפנות שלה, אנשים כמוך נותנים לי תיקוה שלו הכל אבוד. אולי אובמה ידע לשים כותונת-משוגעים על בעל הבית שהשתגע.

 7. בני נוריאלי

  בכל זאת, הטבח הזה לא תוכנן ולא בוצע על ידי אובמה, אדיסו מסאלה וכיוצ"ב.
  אם כבר שם, אז אפשר Bloody January (גם ארור, גם עקוב מדם וגם לא בשפת הכובש). זה לא כדי להתקטנן. מה שקרה שם מספיק נורא, לא צריך להכניס דימויים לא מתאימים.

 8. ישראלי שחור מכף רגל ועד ראש.

  מסכים עם כל מילה חוץ מהשימוש בתואר "שחור" כשלילי. מה לעשות, חלק גדול מאנשים שאני אוהב, אמא, אבא, אחיות, אחים, חברות וחברים – הם שחורים אפריקאים מכף רגל ועד ראש. יכול להיות שזה נראה אחרת כשאתה לבן?

 9. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  איני מבין מהיכן אתה לוקח את הדימויים ההזויים שלך לב גרינברג, מהיכן אתה שואב את השנאה למקורותיך ולמשנתך. . אומנם ממשלות ישראל עשו טעויות לרוב בנושא הפלשתינאי וגם הכירו בכך.אם נזכור את דברי גולדה מאיר שאמרה עם פלשתינאי אין דבר כזה. והנה הפלשתינאים מקבלים את הזדמנות חייהם להגשים את עצמם במדינה שלהם, במקום זאת בחרו להם הנהגת טרור ששמה כיעד להמשיך ולהנציח את העוני ואת מחנות הפליטים תוך הנהגת שלטון טרור כלפי בני עמם, רציחתם תוך התעללות מחפירה בהם יריות בברכיים וזריקתם מגגות בתים.( היכן האזכור לשם איזון)
  הנהגת טרור קרי החמאס הפרה כל חוק אפשרי תוך ירי מסיבי של רקטות יום יומי לעבר ישובים ישראלים בלי הבחנה לריכוזי אוכלוסיה במטרה להרוג גברים נשים וטף אין צורך לפרט כל כסיל יבין זאת.הפיכת חיי ישובי הדרום לבלתי נסבלים, ומדינה מתוקנת חייבת להגן על תושביה עד כמה ניתן להבליג?. התגובה הייתה בהתאם והמחיר כבד מאוד . טענות במידה ויש להפנות לחמאס ולהנהגה בדמשק. הדימויים והדוגמאות מפרשיות אינם מתאימים ואינם רלוונטיים. על הממשלה לסגור את המעברים לחלוטין לפחות עד חזרתו של גלעד שליט שנחטף משטח מדינת ישראל בפעולת טרור שפלה.. יש לזכור שארגון הטרור המכונה חמאס חבר לגרועים שבאויבים איראן, ואל-קאידה. שמהווים כבר היום איום אסטרטגי על העולם כולו. רוב מדינות ערב מסתייגות מהחמאס משום הפחד של זליגת טרור לתחומם.
  מה ההלקאה העצמית אני שואל, עד כמה נמוך נמשיך לרדת ברחמים על האויבים שחלומם הרטוב השמדתנו.

 10. אירית הלפרין

  למי שלא מבין שילך לבקר את שאדה אבו-עיש בתל השומר. ילדה בת 17 שראתה את שלושת אחיותיה נהרגות מפגז של תותח מול עיניה.עוד 5000 פצועים נאבקים בעזה בתנאים רפואיים שאין לנו מושג כיצד הם מתקיימים.ואתמול האו"ם הודיע שישראל לא מאפשרת העברת חומרי בניה לשיקום המבנים ההרוסים.ועוד לא דיברנו על 1300 קברים טריים.

 11. מיכאל לינדנבאום

  כמו תושבי עוטף עזה?. מה היתה אז התייחסות הכותבים.מה ניתן ניתן היה לעשות בצורה מכובדת יותר ואנושית יותר?

 12. אורה אביב

  אני מצטרפת לדעתו של המחבר על השם שנתן למבצע בעזה.
  בנוגע להתלהמות ולהתבהמות של הישראלים , אני יכולה בהחלט להעיד מתוך נסיון אישי : נעשה כמעט בלתי אפשרי
  להביע דעה שונה מחשש התגובות הקשות של הסביבה.
  אני מקווה שעוד נחזור להיות החברה הנאורה שהיינו .

 13. דוד

  שלא התקיים, לבין הטבח בעזה, שכן התקיים, ועל אחריות השמאל הלכאורה רדיקלי לשינוי, אבל הנושא מעייף ויסקלו אותי.

 14. ללא שם

  ליפיופים שבנינו,, כדי שלא יהיה מצב דומה בעתיד. רצויי מאוד להעביר את כל עזה לסוריה.
  ע" מ שלא יהיה לנו עוד גבול של מי שרוצים בהשמדתינו.
  אנו צריכים להתפלל ולקוות שלא יהיה מצב הפוך שבו הם יעשו בנו לינץ'.
  כנראה כל הכותבים שכמוך עוורים אנו צה"ל לא הורג אנשים, צה"ל הורג נחשים ואז יש שם גם נחשים קטנים
  ואני חושב שגם לך אם היו נחשים שמסכנים את ילדך הייתה עושה אותו דבר.

 15. מוני יקים אנטיציוני

  יותר מתאים "ינואר הלבן" הכוזרואשכנזי המתחפש לארופאי אך מביא מארופה
  את הבליץ קריג ושאר מעללי הרוע …בחורבן הציונות ננוחם.

 16. פנסיונר

  מר זוהר
  להזכירך: כי החמאס הוא אירגון פונדמליסטי שמתנגד לכל יהסכם עם ישראל, אבל לצערי נבחר על ידי הפלסטינים להנהיג את העם הפלסטיני בבחירות דמוקרטיות שנעשו בפיקוח בין לאומי.
  אם אתה רוצה כנהוג במדינת ישראל לקבוע אתהנהגה של היריבים הניסיון מורה כי ישראל כשלה במשך 40 שנה לקבוע את המנהיגות הפלסטינית.החל מאגודת הכפרים [של שרון] ועד אין עם לדבר ].של ברק. שגרם לחיסולו של ערפאת ולתפיסת השלטון של החמאס.
  היום ממשלת ישראל מנסה להחזיר את הגלגל לאחור.אבל עיתואי החצר אינו זוכר את העובדות הוא חי מהאינטרס הפוליטי ולא העובדתי.
  מה שנעשה היום בעזה היא רק הכברת האלימיות עד להתחזקות נוספת ופרץ אלימות חדש ושפיכות דמים גדולה יותר. אין לה לממשלת ישראל ורק אלה לקים דיון עם מי שנבחר על ידי הצד השני ליצג אותם.ורק איתם לנהל משא ומתן, וכל הכנסת גורם נוסף [מצרים או ארצות הברית]רק יסבך את המשא ומתן ולא יפתור דבר.

 17. פנסיונר

  ארשה לעצמי להביע את דעתי האם היה או לא היה טבח בגינין או בעזה
  לדעתי היה טבח גם בגינין וגם בעזה. אם אינך חושב כי מספר הקורבנות הוא הקובע אם היה טבח או לא אתה טועה, אם תוסיף למספר הקורבנות הישראלים 12 קורבנות מיתרים ולמספר הקורבנות הפלסטינים שגם הם מיותרים התוצאה היא טבח מיותר. שההרג היום מוכיח כי היה מיותר כי המבצע בגינין חוזר על עצמו בעזה ,וללא פיתרון של הסכמים ההרג המיותר תמיד יהיה טבח שמשלם את המחיר.של אי ההסכמות שלא רוצים להגיע לפתרונן.

 18. רן הכהן

  תגידו, לא נסחפנו קצת עם ה"פוליטיקלי קורקט"? מה כל כך נורא ב"ינואר השחור"? מי שהתואר "שחור" מזכיר לו אוטומטית, תמיד, בכל הקשר, אך ורק אנשים אפריקנים – אולי הבעיה היא דווקא אצלו? האם האדם (או האדם כהה העור?) אינו אלא צבע עור ותו לא?!

  השפה האנושית משתמשת במטאפורות. אין מנוס מזה. יש מטאפורות שאי אפשר לקבל, כמו "(עבודה) ערבית" או "(תאוות בצע) יהודית", כי הן יוצרות זיהוי ישיר בין קבוצה לבין תכונה, ומחזקות סטריאוטיפים שליליים.

  אבל האם יש הצדקה לכלול בקבוצה הפסולה הזאת גם את התואר "שחור"? שום אדם שפוי לא מעלה בדעתו שיש משהו שלילי בעיניים שחורות, בשיער שחור, בריפוד שחור לכורסא, במטרייה שחורה או בשמלת ערב שחורה. כולנו יודעים היטב להבחין בין "שחור" כתיאור צבע ללא כל קונוטציה שלילית, לבין "שחור" במובן "שלילי". גם שחורי שיער מדברים על "יום שחור", ולא חושבים שהם מעליבים את עצמם בזה. בדומה,שכולנו יודעים להבחין בין "חמוץ" כתיאור (הלימון חמוץ) לבין "חמוץ" כתואר שלילי ("חלב חמוץ", "פרצוף חמוץ").

  נדמה לי שמטרה פוליטית וחינוכית ראויה היא לשייך אחת-ולתמיד את צבע העור השחור לקבוצת הדברים שאין להם שום משמעות ערכית – ולא להשקיע כוחות בניסיון חסר סיכוי לבטל את המשמעות השלילית שיש לתואר "שחור" בהקשרים מסוימים (ובהם בלבד). נראה לי שהמשמעות השלילית של התואר "שחור" לא נגזרת מצבע העור, אלא מקורה בדברים אוניברסליים: צבע החושך, שהוא העדר אור, העדר חום, העדר צמיחה, פגיעה בכושר הראייה, העדר יכולת קיום, וכו'. ואת כל אלה לא נוכל לשנות. גם באפריקה צמחים לא צומחים בחושך.

  או שמא עלינו להפסיק להשתמש גם ב"יום גדול" בגלל העלבון שמשתמע ממנו כלפי נמוכי קומה? ב"יום יפה" בגלל העלבון כלפי מי שלא ניחנו ביופי?

 19. אדי

  אני מזדההלחלוטין עם דברי הכותב והייתי מוסיף ומדגיש את הגל המתועב של לאומנות משולבת בגזענות ובחוסר אנושיות ששוטף את ישראל. גל גואה ומתגבר.

 20. איילה סבאג

  וילדי היהודים יתחפסו לחיילים מכל מיני יחידות וידליקו נרות על מס' ימי המלחמה ויספרו לילדים איך במלחמת ,עופרת יצוקה" ניצחו החיילים היהודים את הערבים הרעים.. וכך ישבו להם הסבים והסבתות ויתנו דמי חנוכה מוגדלים לנכדים על כך שהחיילים ניצחו במלחמה. אני גם משערת שבשלב מאוחר יותר בהיסטוריה שלנו נעבור עוד שוואה ואז יהיה על מה לבכות .

 21. איילה סבאג

  ומי שיכתוב את הספר כנראה יהיה ביבי נתניהו אשר יחיה עד גיל 100 עקב הנחת והרווחה שקיימים בחלקו.

 22. סמולן

  החודש בו הוכתה החליפות האיסלמית האחרונה. סליחה, החודש בו היא ניצחה בגדול.

 23. שרון

  נמאס לי לקרוא על המלחמה, שלושה שבועות לבחירות ואין שום דיון בנושא באתר. יוסי, איציק, לא מתאים לכם. מה גם שהאתר נראה בדיוק כמו בקיץ 2006 עם אותן רשימות ואותם ניתוחים על דיני המלחמה. הכלבים נובחים והשיירה עוברת. מתסכל.

 24. עוד תל אביבי

  הכותרת לקוחה מדו"ח שנתי של עירייה בקליפורניה.

  הכוונה היתה שיהיה עודף בסוף השנה. בדו"חות פיננסים בארה"ב מקובל לצבוע הפסד באדום. "לסיים בשחור" פרושו לסיים ברווח/עודף.

  אבל העורך של הדו"ח הזה הבין בתקינות פוליטית יותר מאשר בסלנג הכלכלי. אצלו לא יהיה "שחור"! לכן נכתב מה שנכתב בכותרת.

  מעתה אמור "ינואר האפריקני-אמריקני".

 25. סימונה

  שנאלצים להתמודד עם השתוללות המדינה שמתיימרת לייצג אותם, והשלכותיה.

 26. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  איני מבין מהיכן אתה לוקח את הדימויים ההזויים שלך לב גרינברג, מהיכן אתה שואב את השנאה למקורותיך ולמשנתך. החולנית. אומנם ממשלות ישראל עשו טעויות לרוב בנושא הפלשתינאי וגם הכירו בכך.אם נזכור את דברי גולדה מאיר שאמרה עם פלשתינאי אין דבר כזה. והנה הפלשתינאים מקבלים את הזדמנות חייהם להגשים את עצמם במדינה שלהם, במקום זאת בחרו להם הנהגת טרור ששמה כיעד להמשיך ולהנציח את העוני ואת מחנות הפליטים תוך הנהגת שלטון טרור כלפי בני עמם, רציחתם תוך התעללות מחפירה בהם יריות בברכיים וזריקתם מגגות בתים.( היכן האזכור לשם איזון)
  הנהגת טרור קרי החמאס הפרה כל חוק אפשרי תוך ירי מסיבי של רקטות יום יומי לעבר ישובים ישראלים בלי הבחנה לריכוזי אוכלוסיה במטרה להרוג גברים נשים וטף אין צורך לפרט כל כסיל יבין זאת.הפיכת חיי ישובי הדרום לבלתי נסבלים, ומדינה מתוקנת חייבת להגן על תושביה עד כמה ניתן להבליג?. התגובה הייתה בהתאם והמחיר כבד מאוד . טענות במידה ויש להפנות לחמאס ולהנהגה בדמשק. הדימויים והדוגמאות מפרשיות אינם מתאימים ואינם רלוונטיים. על הממשלה לסגור את המעברים לחלוטין לפחות עד חזרתו של גלעד שליט שנחטף משטח מדינת ישראל בפעולת טרור שפלה.. יש לזכור שארגון הטרור המכונה חמאס חבר לגרועים שבאויבים איראן, ואל-קאידה. שמהווים כבר היום איום אסטרטגי על העולם כולו. רוב מדינות ערב מסתייגות מהחמאס משום הפחד של זליגת טרור לתחומם.
  מה ההלקאה העצמית אני שואל, עד כמה נמוך נמשיך לרדת ברחמים על האויבים שחלומם הרטוב השמדתנו.

 27. רתם

  ומסכימה עם נוריאלי לגבי השימוש בשפה.
  לכן, רן הכהן, אני מכניסה אותך לרשימה הלבנה שלי.