נגני התזמורת האנדלוסית מתבצרים במשרדים ובגן המדע במכון ויצמן נמשך המאבק

יוסי דהאן

נעם בן זאב מדווח ב"הארץ" הבוקר על שביתת נגני התזמורת האנדלוסית

" 50 עובדים חסמו אתמול את משרדי התזמורת באשדוד במחאה על תנאי ההעסקה שלהם. ההנהלה: מדובר בניסיון לכפות הסכם קיבוצי.

אתמול בבוקר באו למרכז "מונארט" באשדוד, מושבם של משרדי התזמורת האנדלוסית הישראלית, נגני התזמורת בהרכב מלא, ואיתם עובדי המשרד; אבל במקום לפתוח את המשרד ליום עבודה חסמו העובדים, יותר מ-50 במספר, את הכניסה אליו, והודיעו על שביתה ובהתאם על ביטול הקונצרט שנועד להתקיים אמש בירושלים.

זה השיא בהידרדרות מצבה של התזמורת, גוף תרבותי-מוסיקלי יקר ערך וייחודי בתחומו בישראל, שבשנת 2006 זכה להוקרה לאומית כשקיבל את פרס ישראל למפעל חיים.

לפני כשבעה חודשים הודיעו העובדים על סכסוך עבודה בעקבות מבוי סתום שאליו נקלעו במשא ומתן עם ההנהלה, שסירבה לאפשר להם להתאגד ולהיענות לדרישתם להנהיג הסכם קיבוצי. "אני לא מבין איך ההנהלה יכולה להביט בעיניים לנגן שמרוויח פחות משכר מינימום ועוד לחייב אותו לא לעבוד במקום אחר", אמר יו"ר איגוד האמנים בהסתדרות דוד גלנוס, בהתייחסו לחלק מתנאי העבודה של הנגנים. בשנה שלפני המשבר הזה רשמה התזמורת האנדלוסית הצלחות גדולות. במסגרת מטרותיה, ביצוע ושימור הרפרטואר המוסיקלי העתיק של יהודי מרוקו והעמקת המורשת התרבותית הזאת באוכלוסיה, היא הופיעה במאות קונצרטים בבתי ספר בכל רחבי הארץ, פיתחה את מפעל המנויים והתייצבה מבחינה כלכלית, והתגברה על גירעון עצום שהתגלה בחשבונותיה ב-2006. גם האווירה בקרב נגניה השתפרה בזכות המנכ"ל החדש עופר אמסלם. ובכל זאת החליט הוועד המנהל, בפעולה מהירה, להחזיר את המנכ"ל הקודם מוטי מלכא ואמסלם הודח. באחת התערער המצב בתזמורת, מחאה חריפה עלתה מצד הנגנים והעובדים והוכרז על מאבק. "

לדיווח נוסף על השביתה לחצו כאן וגם כאן

מחר התזמורת מתכננת לקיים קונצרט מחאה ב12:00 בצהריים בנחלת בנימין בכניסה לשוק הכרמל בתל אביב.

ועל מאבק עובדות ועובדי גן המדע במכון ויצמן כותב מתי שמואלוף.

והנה מתארגנת שירה

והנה שפה לא יכולה לנוח במטפורה נוחה

שוב נקרע דימוי

לשון מצטופפת

תוך כדי התנגדות, שיתוף, התלהבות לא נפסקת

מתגרה ומפרה …

במשך חודשים ארוכים, רוב עובדי מוזיאון גן המדע שבמכון ויצמן מבקשים להתאגד ולהסדיר את זכויות העובדים שלהם, אך דרישתם לא מתקבלת. בין העובדים המאורגנים כלולים חיילים משוחררים, סטודנטים המועסקים כמדריכים ועובדי בית המלאכה של המוזיאון. רק לאחרונה דורג מכון ויצמן בראש רשימת מקומות העבודה האקדמיים הטובים ביותר מחוץ לארה"ב (כך עולה מסקר שפורסם בירחון המדעי "The scientist"). ובכל זאת ראשי המכון לא מתעקשים על הביטחון התעסוקתי של העובדים ומעדיפים לנהל מאבק קשה נגד התארגנות ועד העובדים החדש במכון.  מכון ויצמן לא מסכים לקבל את החלטתם העובדים לממש את זכות ההתאגדות במסגרת ארגון העובדים "כוח לעובדים". הוא גם לא מנהל משא ומתן עם נציגות העובדים ולא בא איתה בדין ובדברים. בצעד זה הוא מתעלם לחלוטין מהערך של חופש ההתאגדות – זכות בסיסית ומוכרת הן במשפט והן באמנות הבינלאומיות שעליהן חתומה ישראל. רוב עובדי המוזיאון מבקשים להתארגן ועושים זאת על ידי שימוש חוקי בזכותם.

            מכון ויצמן מפעיל איפה ואיפה לקבוצות עובדים. בעודו מתגמל קבוצת אחת הוא מנסה לחסל את ההתארגנות של עובדי גן המדע. ובו בזמן הוא מגייס כספים בשם המדע מתורמים בארץ ובחו"ל וזוכה ליוקרה מדעית ותרבותית. גן המדע שבמכון ויצמן הוא מוזיאון שמעסיק כ- 50 עובדים, מתוכם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. העובדים מועסקים בחוזים אישיים בשכר נמוך והפרות של זכויות מינימאליות, כיוון שההסכם הקיבוצי שחל על רוב עובדי המכון אינו חל עליהם. עובדי גן-המדע, טוענים שבשנים האחרונות המוזיאון מתפקד באופן שמסכן את העובדים והמבקרים. המדריכים נדרשים להדריך לעיתים תכופות קבוצות של למעלה מארבעים ילדים. מדיניות כזו אולי חוסכת הוצאות אך ספק אם היא מטיבה עם שלומם של המבקרים.

            העובדים פנו במשך שנים לגורמים שונים בהנהלה שנמנעו מלהתייחס לבעיות שהוצגו בפניהם. לאחר שהבעיות לא טופלו פנו העובדים (כהתארגנות) באמצעות עורכת הדין המייצגת אותם, כמקובל בין ארגון עובדים למעסיק. רק לאחר הכרזה על סכסוך עבודה ההנהלה הסכימה להיפגש עם העובדים באופן פרטני ללא הכרה בהתארגנות החוקית והיציגה שלהם. למרות זאת העובדים תמיד תמכו בהידברות, התקיימו שתי פגישות בהן סוכם כי יתקיימו פגישות נוספות לאחר החגים. עם זאת ההנהלה החליטה להתנער מסיכום זה. כעת ההנהלה מתנה פגישה עם העובדים שאינה מהווה מו”מ ואינה מהווה הכרה בהתארגנותם בכך שיפסיקו את סכסוך העבודה שלהם. ההנהלה גם מונעת מלמעלה משלושים עובדים מאורגנים לעבוד ואף להיכנס לתחומי מכון ויצמן, עד שיתחייבו להפסיק לפעול לשינוי תנאיהם.

            לפני כחודשיים העובדים רצו למחות על גזילת פרנסתם בשטח מקום עבודתם. לעובדים הצטרפו נציגים מטעם ארגון העובדים "כוח לעובדים" המייצג אותם (שגם להם על פי חוק מותר להיכנס לשטח מקום העבודה). המחאה הייתה אמורה להיות שקטה ולכלול שני שלטים וחלוקת פליירים. העובדים והפעילים הוטחו על הרצפה על ידי מאבטחים תוך שימוש מופרז בכוח ואלימות. שני מאבטחים ריסקו לאחד הפעילים את הברך וכעת הוא משתקם מניתוח שנאלץ לעבור.

            התנהלות מכון ויצמן כלפי עובדיו אינה מקרה בודד, אלא מהווה תופעה רחבה של מדיניות של ניצול שיטתי שאומצה על ידי האקדמיה. נחרדתי לגלות שגורמים בהנהלת אוניברסיטת תל-אביב מנעו מסטודנטים המתמחים בקליניקות המשפטיות שלהן לייצג את עובדי מכון-ויצמן ומאבקי-עובדים נוספים (דוגמת עובדי האוניברסיטה הפתוחה). הגילוי הזה גרם לגינוי מקומי ובינלאומי ואונב` תל-אביב נסוגה מכך.

ההתנהלות העיקשת של הנהלת מכון ויצמן כנגד התארגנות העובדים תישאר בזיכרון הקולקטיבי החברתי של מאבקי עובדים בישראל. ניצחון מאבק עובדי מכון ויצמן יכול לעצור את הסחף ולהוות דוגמא למאבק צודק.

מתי שמואלוף חבר ב"גרילה תרבות" אשר באה לחבר בין יצירה תרבותית לבין מאבקים חברתיים ובין השאר הופיע ביחד עם משוררים ומוסיקאים בתמיכה במאבק של עובדי גן המדע במכון-וייצמן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניצן אביב

  מצטרף באיחולים מקרב-לב לעובדים, להצלחה במאבקם הצודק.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שלום יוסי, בהמשך לשיחתך עם יפעת ביטון ממרכז תמורה, היינו מעונינות לקדם את עניין חוות הדעת בעניין אפליה ברשת בתי הספר של בית יעקב אל מולך, יחד עם פרופ' יוסי יונה וד"ר ניסים מזרחי. נשמח אם תצור עמנו קשר על מנת שנתאם פגישה משותפת
  תודות מראש
  ורדית ותמי (עו"ד במרכז תמורה)
  מייל – vardit@stlaw.co.il
  tammy@stlaw.co.il
  0777-949777

 3. ע.ג

  מה זאת אומרת נסיון לכפות הסכם קיבוצי. הסכם עבודה קבוצי והסכם עבודה שמאפשר חיים בכבוד הוא גם מענינו של המעסיק. חבל שבישראל ישנם עדין מעסיקים שחושבים שאפשר לכפות הסכמים אישים בילתי ראויים.

 4. איריס חפץ

  המאבק של נגני התזמורת האנדלוסית נמשך כבר כל כך הרבה זמן וקשה להבין מה כל כך מסובך ובלתי אפשרי בהסכם שכר קיבוצי. למה נגן או נגנית צריכים להרוויח כל כך מעט כסף?
  זה מביש ולא ברורה עמדת ההנהלה, כאילו העובדים הם לא תחת חסותה.
  התזמורת האנדלוסית היא לא רק מקום עבודה (קודם כל כמובן לעובדים) אלא גם מפעל חשוב לשימור התרבות המזרחית.
  חבל, חבל.

 5. עמוס

  מאבקי עובדים על זכויותיהם – ובכלל זאת הזכות להתאגד, לנהל משא ומתן קיבוצי, ולשכר הוגן – ראויים לכל תמיכה. כשמלווה אליו גם חשש לגורלה של התזמורת האנדלוסית, אחד ממפעלות התרבות המרשימים, החשובים, והמרגשים בארץ, שקשה להפריז בתרומותיו התרבותיות, החינוכיות, והאמנותית – הלב ממש נחמץ.

  הנה, מתוך נימוקי ועדת פרס ישראל: "על התרומה שהרימה לחברה הישראלית בהעמדת הפיוט, השירה והמוזיקה האנדלוסית במרכז ההוויה הישראלית. הצלחתה להפוך את המוזיקה האנדלוסית כחלק מן התרבות הישראלית הנשמעת בארץ ובעולם היא תרומה רבת משמעות. שירת הפיוטים והבקשות שהייתה חבויה בין כתלי בתי הכנסת הולכת ומתפשטת בתוך שכבות רחבות כאחת מצבעי התרבות הישראלית בת זמננו"

  (כל זאת, כמובן, מבלי להפחית בחשיבות הסולידריות עם עובדי מכון וייצמן, והצורך בגינוי ובמאבק במוסד המעסיק אותם ושולל את זכויותיהם)

 6. שירה אוחיון

  נראה כי הנהלת התזמורת כפי שאיימה לא פעם ולא פעמיים מובילה לסגירת התזמורת בסירובה לדון עם העובדים בהסכם קיבוצי ובהחלטותיה הכושלות. כפי שנאמר כאן מדובר במפעל תרבותי ייחודי וחשוב ביותר בנוף התרבותי הישראלי. מחר בשעה 12:30 יקיימו עובדי ונגניה התזמורת קונצרט מחאה בנחלת בינימין בכניסה לשוק הכרמל בת"א. לכל מי שחשוב המפעל זו ההזדמנות לבוא ולהביע תמיכה במאבק העובדים להשגת תנאי עבודה מינימליים ולפרנסה בכבוד וכמובן להשמך קיומו של המפעל.

 7. אורלי נוי

  ממש בושה וחרפה שעובדים צריכים לעמוד תחת איום ממשי על פרנסתם רק כדי לממש זכיות בסיסיות.
  לצערי הרב לא אוכל להגיע לקונצרט המחאה, אבל אם יש משהו אחר שאפר לעשות, למשל לכתוב מכתבים נזעמים להנהלת התזמורת או משהו אז אנא פרסמו כתובות.

 8. יעל

  אסור להם לוותר. זה הזמן. לדעתי הם צריכים לפנות להסתדרות לגייס את עופר עיני לטובת העניין. בימים אלה יש לו מספיק סיבות לעזור להם ואני כמעט בטוחה שהוא יעשה כן.

 9. אשדודית

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3662692,00.html
  כל המנעולים בתזמורת הוחלפו. עובדים נתבקשו להחזיר מפתחות. צפויים פיטורין של מרבית העובדים.
  ההנהלה ממשיכה לסלף דברים ולנסות לגלגל את החלטותיה הכושלות על הוועד והעובדים.