נגד פרוקה של התזמורת האנדלוסית

עצומה

אנו החתומים יוצאים נגד פרוקה של התזמורת האנדלוסית מאשדוד. אנו רואים בתזמורת האנדלוסית, הכוללת נגנים ממוצא צפון אפריקאי ומחבר העמים, את אחד מעמודי התווך החשובים של התרבות בישראל. התזמורת מהווה ביטוי משמעותי להכרה בתרבות היהודית המרוקאית שנוצרה מהשפעות מוסלמיות וספרדיות בנות מאות בשנים. התזמורת האנדלוסית היא ביטוי לרב-תרבותיות בחברה הישראלית ומהווה גשר בין מזרח למערב, בין יהודים לערבים בארץ ומחוצה לה. התזמורת שנהנתה בשנים האחרונות מתקצוב הולם של המדינה ועיריית אשדוד, וזכתה להצלחה עצומה בקרב הקהל הישראלי ובמדינות אחרות זכתה בפרס ישראל.

למרות עבודתם הקשה של הנגנים והנגניות האחראים להצלחה זו, תנאי העסקתם במשך השנים היו קשים ומשכורתם זעומה, מתחת לשכר המינימום.

לאחר ארבע עשרה שנות קיומה של התזמורת החליטו העובדים להיאבק למען תנאי עבודה מינימאליים הוגנים והקימו ארגון עובדים במסגרת הסתדרות העובדים הכללית החדשה על מנת לעגן את זכויותיהם במסגרת של הסכם קיבוצי. מימוש זכות אדם יסודית ולגיטימית זו לחופש ההתארגנות של העובדים, זכות המעוגנת בחוק ובפסיקה הישראליים, הביאה לפיטוריהם של הנגנים ולסגירת התזמורת העל ידי ההנהלה. במקום לשאת ולתת עם נציגות ארגון העובדים ישירות ובתום לב,פיטרה ההנהלה את הנגנים בצעד הברוטאלי של שליחת הודעה לעיתונות.

אובדן היצירה האנדלוסית מהווה צמצום המרחב התרבותי בישראל ופוגע בעיר אשדוד כבירה מוזיקאלית אלטרנטיבית. אך אין מדובר בפגיעה בתרבות בלבד, אלא בפגיעה בעשרות משפחות שיוותרו, בימים אלו של מיתון כלכלי קשה, חסרי פרנסה..

אנו החתומות והחתומים מטה תובעים מדוקטור יחיאל לסרי ראש עיריית אשדוד, לא לתת יד לסגירתה של התזמורת, אנו דורשים מהנהלת התזמורת ויושב הראש שלה מוטי מלכא, לחזור בהם מפיטורי הנגנים ולשבת למשא ומתן עם נציגי התזמורת על מנת לעגן את זכויותיהם בהסכם קיבוצי. אנו רואים בסגירת התזמורת אובדן שאין להסכים איתו. אנו קוראים לפעילים ופעילות חברתיים, עובדים ועובדות, אנשי רוח, אקדמאים ואקדמאיות, אמנים ואמניות וכל מי שצדק חברתי ודאגה לשלומה של התזמורת לנגד עיניהם, לחתום על העצומה הקוראת לתמיכה בזכותם המוסרית והחוקית של העובדות והעובדים לחופש ההתארגנות, לזכותם ליהנות מתנאי עבודה המאפשרים קיום נאות בכבוד ולהמשך קיומה של התזמורת האנדלוסית.

לחתימה על העצומהבא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דב קולר

  נגני התזמורת האנדולוסית – ישר כוח!
  אתם ממשיכי הדרך של עידן הזהב הספרדי, בו פעלו יחדיו דתות שונות, ליצירת תרבות של דיאלוג, השכלה וצמיחה משותפת.
  ככאלו, יש לכם שליחות וחזון:
  א. לשלוח את העכברים הנקראים "מנהלים", לשחות בביצת הקפיטליזם שהם חיים מסרחונו.
  ב. להקים קואופרטיב מוסיקלי תרבותי עצמאי. כך תתפרנסו בכבוד ותתוו דרך גם לאחרים.
  אשמח לעזור.
  דב קולר –
  052.3321221
  masterw@netvision.net.il

 2. גל

  למה הנגנים צריכים את ההנהלה הזו? הם יכולים להתאגד ולמנות לעצמם גוף ניהולי.

 3. אייל רוזנברג

  דרך האתר שלהם מצאתי מס' טלפון ודוא"ל – ואין עונה. איך יוצרים קשר עם מישהו יותר פעיל ורציני שם? אפשר (ואולי רצוי) מהועד?

 4. שירה אוחיון

  על התמיכה במאבקנו.
  למרות הפיטורים ההמוניים לא הצליחו לשבור את רוחנו ואת מאבקנו לתנאי הולמים שיעוגנו בהסכם קיבוצי. אנחנו ממשיכים לנגן ולשיר.
  היום התקיימה חזרה ראשונה של התזמורת האנדלוסית בהרכב מלא של הנגנים. ההתרגשות
  היתה רבה למרות החששות הגדולים שמלווים את קליטתה של התזמורת בעמותה חדשה שחתמה איתנו על הסכם קיבוצי. אנו ממשיכים לקוות שראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי יתעשת ולא יתן לעיר אשדוד ולמדינת ישראל לאבד את הנכס התרבותי היקר הזה.

  ושוב תודה על הסולידריות והתמיכה
  שירה אוחיון
  חברה בועד העובדים של התזמורת האנדלוסית
  shiraoh2000@gmail.com

 5. עמית

  מתי שמואלוף מביע עמדה חשובה, אך בקיאותו בפרטי הסכסוך מועטה ומכאן שההצעה הרלוונטית שיהיו כמה תזמורות אנדלוסיות ולא עצומה אחת נגד זה או אחר.

 6. שירה אוחיון

  איני יודעת מי אתה, מדוע ועל סמך מה אתה טוען שהוועד וההסתדרות מתנגדים לפשרה? ראשית יש לזכור שהעובדים והנגנים פוטרו בזמן שביתה, פעולה שאיננה חוקית לכאורה. לבוא למשא ומתן על פשרה מעמדה שזורקים אותך הביתה לאלתר ללא הודעה מוקדמת ותחת איום שלא ישולמו לנו המשכורות ולא הפיצויים (עד לרגע זה טרם שולמו לנו משכורות ינואר).
  בנוסף, פשרה שמהותה להחזיר את העובדים בזחילה לתזמורת מפורקים מנשקם, כלומר מהוועד וללא הסתדרות איננה פשרה, אלא עוד ניסיון בשרשרת הניסיונות לשבור את ההתארגנות החוקית שלנו דרך ההסתדרות.
  אנו מוכנים לכל פשרה שתציל את המפעל התרבותי החשוב הזה, תתקן את העוול של הפיטורים הלא חוקיים ותהיה מבוססת על הכרה שמו"מ ינוהל רק עם נציגי העובדים: כלומר, ועד העובדים של התזמורת וההסתדרות.
  אז אנא ממך אל תטעה את הציבור. אם אתה רוצה להאיר את עיני הציבור תזדהה בבקשה בשמך המלא, ותן תמונה מדוייקת. הנושא רגיש ביותר גורלן של 50 משפחות תלוי ועומד וגורלו של המפעל התרבותי החשוב הזה גם כן . אמירות סרק כמו זו שלך לא מקדמת את הפיתרון.