כפר שלם: שוב ניסיונות נישול, ממשיכים במאבק הציבורי.

חררדו לייבנר

בשבועיים האחרונים חברת חלמיש חדשה את פעולותיה המשפטיות כנגד עשרות משפחות ותיקות המתגוררות בכפר שלם. תושבים רבים קבלו זימונים לבוא ולהסדיר תוך שבוע את הפינוי שלהם, ללא מו"מ וללא הצעה לפיצוי הולם, ולא, יוגשו נגדם תביעות משפטיות.(1) אחרים כבר נמצאים בהליכים משפטיים מתקדמים. חברת חלמיש, חברה ציבורית שמחציתה עירונית ומחציתה בבעלות המדינה, מנסה לרמוס את זכויותיהם של משפחות הכפר הותיקות, אשר רובן מתגוררות בו מאז 1948-1949.

כבר התייחסנו כאן בעבר לניסיונות הנישול של תושבי כפר שלם..(3) לפני למעלה משנה ליווינו את המאבק של תושבים ותיקים, במתחם מח"ל-משה דיין אשר גורשו מבתיהם על ידי ספסרית נדל"ן. (3) (4)

במאמרים בעיתונות המקומית והארצית ובוועדות הכנסת התברר כיצד חברת חלמיש שינתה במחטף ובאופן חד צדדי את הקריטריונים שהיו מקובלים לפינוי-פיצוי באמצע שנות ה- 90, מה שתקע את הליכי הפינוי מרצון. בשנים האחרונות אנשי חלמיש פועלים לסילוק התושבים על ידי הגשה סיטונית של תביעות משפטיות, בניסיון לשבור אותם ולהוריד את גובה הפיצוי הרבה מתחת למה שיאפשר לאותן משפחות להמשיך להתגורר באזור לאחר הפינוי. ברקע קיימים גורמי נדל"ן וחברות קבלניות המבקשים לגרוף הון ממכירת קרקעות מנהל במחירים מוזלים ובנייה רוויה של מגדלי מגורים חדשים. פרשיות אחדות הקשורות לתפקוד של ראשי חלמיש בעבר הקרוב וקשריהם עם גורמים פרטיים הועברו לבחינה של גורמים שונים, ביניהם משרד מבקר המדינה. בכנסת היית הסכמה להקפאת ההליכים המשפטיים בכפר, עד לבירור עניינים שונים והסדרת נושא הקריטריונים לפיצוי. (5) (6)

הצעת חוק שנועדה להסדיר את זכויותיהם של תושבי הכפר עברה בקריאה טרומית בכנסת הקודמת אך זו התפזרה לפני ההצבעה על הקריאה הראשונה ועל כן לא תחול עליה דין הרציפות.(7) ככל הנראה, גורמים שונים בעלי השפעה בחלמיש מבקשים לנצל את תקופת בין השמשות הנוכחית שעלולה להיות ארוכה, בטרם תוגש הצעת החוק לפני הכנסת החדשה, על מנת ללחוץ על התושבים להסתלק ובכך לקבוע עובדות.

בישיבה הקרובה של מועצת עיריית תל אביב – יפו יוגשו הצעות לסדר בנושא כפר שלם. וועד הכפר מפיץ כעת הזמנה לתושבים ולמי שמזדהים עם מאבקם לבוא לישיבת המועצה כדי לתמוך בתביעה למדיניות עירונית שתורה לחלמיש לחדש את המו"מ עם וועד הכפר ועם התושבים בדבר פינויים תמורת פיצוי הולם, תוך הפסקת כל התביעות והצעדים המשפטיים.

להלן הכרוז המופץ בין תושבי הכפר. בואו להביע תמיכה. מאבקם של תושבי כפר שלם הוא מאבק צודק כנגד הפליה גזענית מתמשכת, כנגד נישול לטובת בעלי הון אינטרסנטים וכנגד גישת החד צדדיות האלימה שמאפיינת את הרשויות בשנים האחרונות.

ב"ה

י"ט בשבט תשס"ט                                                  13 בפברואר 2009

תושבי כפר שלם

מנסים לגרש אותנו

בשבועיים האחרונים ,למרות הסיכום שהושג בכנסת ,חידשה חלמיש את התביעות המשפטיות  בניסיון לפנות תושבים ללא מו"מ וללא פיצוי הולם.

לא ניתן שינשלו אותנו!

ביום ב` 16/2/09 בשעה 18:00

כולנו עולים למועצת העיר (גן העיר) לתמוך בחברי המועצה שידרשו הפסקת המשפטים וצווי ההריסה

נוכחות חובה למען זכויותינו וזכויות ילדינו

ועד כפר שלם1. http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3670768,00.html

2. http://www.tv.social.org.il/community/kfar-shalem-17-6-07.htm

 3.http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/881631.html

4. http://www.haokets.com/article.asp?ArticleID=2486

5.  http://www.reader.co.il/article/23836/התנהלות-חברת-חלמיש-בפרוייקט-פינויבינוי-בכפר-שלם-פרוטוקול

6.http://portal.knesset.gov.il/Com10bikoret/he-IL/Messages/news_7944.htm

7.http://www.dovblog.org/dov/478.html

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אשר זריהן

  כתבת כי מחציתה בבעלות עירונית. מי מהעירייה מממש את בעלות זו? מי מנהל? נפגשתם עם ח"כים שיהיו בקואליציה? נא עדכן על כל פעולה עתידית. ב ה צ ל ח ה !

 2. שמוליק חכם

  הכלי הזה אמור לשרת אותם במאבקם זה.

 3. ניצן אביב

  מאחל מקרב-לב הצלחה רבה לתושבי כפר שלם הותיקים במאבקם הצודק כנגד הנסיונות המחפירים לנשלם מבתיהם.
  בטוחני שכל חברי מועצת העיר מטעם תנועת "עיר לכולנו", ביניהם חבר המועצה מר אהרן מדואל, יעשו כמיטב יכולתם להעביר את רוע הגזירה וחברי תנועת "עיר לכולנו" ינכחו בישיבה בה ידון נושא זה כדי להביע את הזדהותם עם מאבקם של התושבים.