על עיתונות השקשוקה וקפיטליזם חלוקתי

יוסי דהאן

במסגרת מסעה המתמשך לחיסול העבודה המאורגנת בישראל, פרסמה השבוע מירב ארלוזורוב ב"דה מרקר" סדרת מאמרים נגד עובדי חברת החשמל. סדרת הכתבות הזו שייכת לז`אנר נפוץ וותיק בתקשורת הכלכלית הישראלית. כשהאוצר, או גורם אינטרסנטי אחר, רוצה להכפיש, לחסל או להפריט גוף מסוים, הוא פשוט מדליף את תלושי השכר הגבוהים ביותר של עובדיו לעיתונאי החצר שלו. אלה יכולים להיות עובדי חברת החשמל, עובדי מקורות, עובדי הנמלים, מרצים במוסדות להשכלה גבוהה ומורות ומורים.

באותה רוח עיתונאית הנה רעיון חינם לכתבה ל"דה מרקר", חשיפת התלושים של חמשת מקבלי המשכורת הגבוהים ביותר באוצר, ורעיון נוסף, חשיפת השכר וההטבות של בכירי האוצר שנה לאחר שהם פורשים ממשרד האוצר ועוברים לעבוד אצל האחים עופר.

את סדרת הכתבות על עובדי חברת חשמל יש לראות כצעד נוסף במאבק להפרטת חברת החשמל. השבוע הייתי בכנס מעניין במכון ון ליר שנושאו "גבולות ההפרטה", פרופ` ערן פייטלסון העלה בעניין הזה נקודה מעניינת,  מי הייתם רוצים שייהנה מרווחי חברת החשמל? שבעה עשר אלף עובדים השייכים למעמד הבינוני-גבוה או האחים עופר, דנקנר, תשובה ודומיהם, חברי האוליגריכה המצומצמת, שעל פי ניסיון ההפרטה של חברות ממשלתיות בישראל יזכו בנכס במחיר מציאה בשיטת השקשוקה.

Shoichi Nakagawa שר האוצר היפני התפטר השבוע לאחר הופעתו הייחודית במסיבת עיתונאים בכינוס ה G-7. התפטרותו של הברנש החביב הזה לא באה כתוצאה מגילוי מעטפות מתפקעות של אלפי דולרים בכיסו, גם לא מהגילוי שהוא פתח סוכנות נסיעות למימון טיסות לבני ביתו על חשבון ציבור, הוא גם לא היה מעורב בשום עסקה אפלה הקשורה למינוי יועץ משפטי לממשלה, כל חטאו מסתכם בשתיית כוסית אחת יותר מידי. יועלו הירשזון, אולמרט, נתניהו ובר און למטוס לטוקיו ויגוייר נקאגוואה.

לצפייה בהופעת השר האומלל לחצו כאן.

Robert Greenwald במאי הסרטים הפוליטי, שבין היתר יצר את הסרט Outfoxed, שחשף את שיטות העבודה ברשת הטלוויזיה FOX, רשת התעמולה הימנית של איל התקשורת רופרט מרדוק. הפיק  סרטון על עושק עובדי רשת המזון ברגר-קינג.

בית ההשקעות  Goldman Sachs, אחד הבעלים המרכזיים של הרשת שפשט את הרגל וחולץ על ידי כספי משלם המיסים האמריקאי, חילק לאחרונה 6.5 ביליון דולרים מכספי החילוץ הללו למתן בונוסים לצוות הפיננסים שלו. עובדי ברגר-קינג לעומת זאת, מדגיש גרינוולד, משתכרים 14,000 דולרים בממוצע לשנה, סכום הנמוך מקו העוני למשפחה בת שלש נפשות. אם גולדמן סקס היו מחלקים את כספי הבונוסים הללו לעובדות ועובדי הרשת, כל אחד מהם היה זוכה בתוספת של 18,000 דולר. גרינוולד וארגונו יוצאים למאבק נגד גולדמן סקס. 

לצפייה בסרטון לחצו כאן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. טרזן

  בוודאי שאנחנו מעדיפים שהרווחים ילכו לעובדי החברה ולא לאוליגרכים, אבל זו אינה הבעיה. הבעיה היא שיש לנו תאווה בלתי מרוסנת להתקשקש על שחיתות. אנחנו חייבים לחדול מעיסוק בשחיתות כתופעה שקשורה לסדר הכלכלי, כי שחיתות היא תכונה אנושית (כמו חמדנות, קנאה, נקמנות, ותקצר היריעה…) הקיימת תמיד, ובכל משטר. העיסוק בשחיתות הוא היגררות אחרי הדמגוגיה של הימין, הקושר שחיתות עם בירוקרטיה ועם "ממשלה גדולה".
  לא קראתי את מאמריה של מרב ארלוזורוב, אבל אני מבין שהיא מנתה את חוליי חברת החשמל (שכר גבוה, חשמל חינם, נפוטיזם, יד קלה על השלטר, וכיו"ב) כמקובל בחוגים שלה. כל התופעות הללו אכן שליליות, וכנראה עונות להגדרה של שחיתות, אבל מה לזה ולפוליטיקה? האם השחיתות תיעלם אם נפריט את החברה?
  אני מתנגד לשחיתות בחברת החשמל (בהנחה הסבירה שאכן היא קיימת), ובעת ובעונה אחת מתנגד להפרטתה. לכן צריך לומר לפרופ' פייטלסון שאיננו רוצים שרווחי חברת החשמל ילכו לא לאוליגרכים ולא לעובדיה, אלא לציבור כולו – הבעלים הצודקים של התשתיות כולן.

 2. אילן תלמוד

  נראה כי בוחן המציאות של רבים משרי האוצר לוקה כאילו היו מבוסמים מאלכוהול, סמי הזייה, או אידיאולוגיה מעוורת.

 3. משה שכביץ

  .עבודה קשה, כסף קטן
  בליל רעשים מכונות חום כבשן
  ואני רק פועל מדגם ישן,
  חורק את עצמי מתבלה עם הזמן
  עושה את המקסימום במסגרת המינימום
  והבוס בלי הפסק דורש עוד הספק
  כל הזמן לי מעיר.
  חבל על הזמן
  משתין בקיר

  עבודה קשה כסף קטן
  ואני רק פועל מדגם ישן
  באמצע החודש נגמר המזומן
  הולך אל הבנק
  שיתן את המקסימום במסגרת המינימום
  על תקן חריג
  מתחנן לבנקומט, לך דבר אל הקיר
  שום דבר לא מזיז לו לבנק הוא דורש עוד ריבית
  באופן מטאפורי זה "אל אבן מקיר תזעק"
  משתין בקיר.

  .
  העסק נסגר ועכשיו אני כאן
  בלי עבודה ובלי כסף קטן
  הולך ללישכה, יושב על ספסל
  מעביר את הזמן
  עם עובדי המפעל
  בקורס לשדרוג התדמית
  מאזין נים לא נים
  למנחה שאומר:
  "תחשבו חיובי
  והכל יסתדר.
  תקשיבו לקול הפנימי
  תחשבו עצמאית
  על איזה מיזם"
  ואני רק פועל מדגם ישן
  לא מכיר, לא סחיר.
  הראש לא מאורגן
  לא מבין
  על כל מה שההוא מדבר
  אבל באופן מטאפורי
  כשעברנו את פרעה
  חלמתי על משהו אחר….

 4. אלי קליר

  או, ליתר דיוק- אחת מהן, היא שישנה כביכול רק דילמה אחת למשק- בעלות של המדינה או בעלות פרטית. אין אופציה
  נוספת. והלא מתוך ניסיון מר אנו יודעים שהאחת היא טריפה (עוד לא שכחנו את המשק הישראלי בשנות החמישים והשישים ותחילת השבעים כשההסתדרות והמדינה ניהלו אותו) והשניה היא נבלה (תראו מה קורה לעובדים בחברות
  המופרטות, ועוד מעט לחברות עצמן כשהצ'ונאמי האמריקאי יגיע גם לכאן). ופה שורש הבעיה. כלום אין אפשרות שלישית,
  אחרת, של בעלות על גורמי היצור, שתעמוד בקריטריונים נכונים של איכות הניהול, חלוקה הוגנת של ההכנסות ואפס
  שחיתות? לא יתכן שבין כל חכמי העולם אין מי שיבוא עם הפורמולה הגואלת ויציל אותנו, בני האדם.

 5. זאב שפיר

  אילו ידעתי ,שעובדי חברת החשמל נרתמים לעזרת אחיהם הנעשקים והנשחקים בשוק העבודה והם נאבקים לטובתם שכם אחד,ההייתי יותר רגוע.שלא יובן שאני מצדד בהפרטת חברת החשמל.לא,אבל הדאגה העצמית של עובדי חברת החשמל הלאומית לעצמם בלבד אינה יוצרת אצלי עודף אהדה להם ולחברת החשמל.

 6. איתמר

  מדוע אתה סבור< שלא יתכן> שבין כל חכמי העולם אין מי שיבוא עם הפורמולה הגואלת ויציל אותנו,בני האדם?

 7. איציק ניסני

  שיטת השלטר בידינו מול שיטת השקשוקה
  לו היו עובדי חברת החשמל רק מסתפקים בקידום משכורתם רק כשהם עובדים ולא כשהם מתים -דיינו
  לו היו אזרחי המדינה משלמים רק לטווח מוגבל את הפנסיה השערוריתית -דיינו
  לו היו עובדי חברת חשמל מקדמים רק לזמן מוגבל חברות מושחתות דיינו
  לו היו רוכשים מהם למחסנים ציוד שהולך לאיבוד במיליארדים דיינו
  לו היו עובדי חברת החשמל ר ק משאירים את קצבת שאירים גבוהה ממשכורתם בחייהם דיינו
  לו היו מאפשרים תקופה מוגבלת להכניס מקורבים ואחר כך גם אותנו ..דיינו
  לו היו לא מסלקים בבושת פנים כל אחד שרוצה למנוע מהם לעשות דין לעצמם דיינו
  לו היו דואגים לעובדי הקבלן שיעבדו רק פי שניים מהם ולא פי 10 מהם דיינו
  לו היו עובדים באמת ומונעים בזבוז והגדלת תפוקה דיינו
  אבל גם להכשיר את השרץ
  וגם לאיים שכשתיהיה הפרטה יהיה רע יותר
  וזה לטבול ושרץ ה בידם….
  ואני מוציא מכלל זה את כל העובדים הנאמנים בלית ברירה כי הם עובדי קבלן …..
  ועוד משהו
  זה ששיטת השקשוקה עובדת זה לא אומר שהיא תמשיך לעבוד …
  וזה לא אומר שצריך גם להכשיר את שיטת השלטרבידינו של חברת החשמל
  ותקנו אותי אם אני טועה

 8. מיכאל לינדנבאום

  אף לא מילה על על 20 משפחות הברונים השודדים שהופכים את הישראלים ל "יהודונים",אף לא מילה על מיליוני העובדים הבלתי מאורגנים שחיים בעבדות והשפלה.רק לתקוף את עובדי חברת חשמל מעניין אותך.

 9. נסים מוסק

  רוחות ההפרטה החלו מנשבות גם במקומות שלא ציפינו להם. במכון וייצמן, מוסד אקדמי ציבורי מכובד, מתעקשת ההנהלה, במשך זמן רב לשבור את ההתארגנות הלגיטימית של עובדי גן המדע. רבות נכתב על כך לאחרונה בבמה מכובדת זאת, ועכשיו ניתן גם לראות. ביום שני הקרוב (23-2-09 ) תשודר כתבה בנושא בתכנית "מבט שני".
  בכתבה מסבירים בין היתר, פעילי "כוח- לעובדים" את מהות הופעתם כאלטרנטיבה רעננה להסתדרות, וד"ר איציק ספורטא מבהיר מדוע ההסתדרות החדשה אינה בנויה לניהול מאבקים מסוג זה, ועד כמה זה כמעט בלתי אפשרי, בעבור עובדים מנוצלים להתארגן.
  תודה על הפוסט מאיר העיניים, אני מודה שמניפולציה עבדה גם עלי כשקראתי בעיתון שעובדי חברת החשמל מקבלים תוספות שכר גם לאחר מותם.
  נסים מוסק

 10. מיכאל

  זה נבלה וזה טריפה , אפשר לטעון שאו זה או זה , שאין דרך אחרת , אולי אפשר להשאיר את הבעלות אצלנו היינו הציבור ואנו נחליף כל כמה שנים את העובדים ויותר משפחות תוכלנה לעבוד , הרי הנפוטיזם וחזירות העובדים בחברות הללו ובבנקים שם הועדים הם מאפיונרים ממש היא לא נחמה גדולה , אולי הגיע הזמן שיפסיקו להגן על עובדים נבלות שרודים בעניים ממש שאין להם סיכוי אפילו להתקבל לעבודה בחברת חשמל או באחת מהחברות שבהן יש שכר גבוה.

  ראשי ועדים מעסיקים את כל המשפחות שלהן , בלי בושה , ואלה מבקשים שכר כאילו הם אלטרנטיבה למשפחות העושק , אבל העושק נמשך גם ככה וגם ככה , והשאלה היא אם אילו האפשרויות האם אין דרך למצוא מוצא מהמצב הזה?

  עבודה מאורגנת לא חייבת להיות עבודה של קבוצת אנשים שעושקת ומתנכלת ליתר הציבור , אם אלו הברירות לא פלא שיש הצלחה לדמגוגיה הקאפטליסטית מפני שעובדים בחברות מסויימות מתנכלים לעניים מרודים ומוציאים שם כל כך רע לחברות האלו ואנטגוניזם עד שהאופציה הקאפטליסטית היא לעיתים הנקמה המתוקה במי שמתנכל למיליונים. של צרכנים

  השאלה היא למה לאלפים מותר להתנכל למיליונים מה הצדק בחזירות והכי חשוב איך בכל זאת ניתן למנוע חזירות של אלה ושל אלה.

 11. יואב

  הצרכנים (כמובן). כל "הרווחים" האלה הם לא פחות ולא יותר מכסף שתושבי ישראל נותנים למונופול בראשות המדינה. במילים אחרות, זה צורה של מס. אין שום סיבה שהמס הזה (או כל מס אחר) יהיה רווחי, אין שום סיבה שעובדי חברת החשמל ירוויחו משהו מהמס הזה (למה שעובדי מס הכנסה לא יקבלו אחוז מהרווחים של מס הכנסה).

 12. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית ב BSH

  אכן הגיע הזמן להפריט את האוצר…
  וקודם כל לחנוק את הברז התקציבי לשם. ואז נראה איך יתפקדו. טוב יותר או פחות ממערכת החינוך/בריאות/מים… שהם חונקים?

  כמה אנשים בדרך מנכ"לים יש שם? שמעתי פעם 8. כמה מנכלים יש באמת?
  כמה פקידים עברו לשרת – רק אצל האחים עופר? מיקי רוזנטל ("שיטת השקשוקה") ספר 37 פקידים (לא רק מהאוצר).
  מי אשם במשבר המים? האוצר – זוכרים את אורי יוגב?

  ועכשיו קראתי שהם נלחמים בשקיפות… עד כדי עצירת הקבלה ל OECD.
  ואולי סוף סוף גילינו את הדרך להילחם בחוק ההסדרים?
  אם ה OECD מחייב שקיפות, שיתוף הציבור בתהליכי קבלת החלטות, אולי זה הזמן להתארגן, ולפנות ל OECD שהם יצילו אותנו מעצמינו וידרשו ביטול החוק כתנאי לקבלה ל OCED!

 13. משה לופיאנסקי

  חייתי ועבדתי שנים ארוכות מחוץ לישראל. אחרי התבוננות במשטרים השונים ובואריאציות השונות, זו מסקנתי לאחר כל השנים הללו:
  התעשיה, החקלאות, המסחר ורוב השרותים (כולל שירותי תרבות) צריכים להיות פרטיים. (בבריה"מ, כזכור לכם, כל אלה היו ממשלתיים עד כדי גיחוך. למשל: קניית גומי לעיסה, תקון נעליים וכו').

  המערכות הבאות, לעומת זאת, צריכות להיות מנוהלות וממומנות ע"י הממשלה:
  מערכת הבטחון, המשטרה, החינוך בכל דרגותיו (כולל שעורי עזר), הבריאות (כולל הבריאות ה"משלימה"), התחבורה הצבורית, הנמלים, שדות התעופה וכל מערכת הפנסיה. באשר לפנסיה יש כמובן לאפשר קרנות פנסיה פרטיות, אלא שיש להביא למצב שלאזרח כלל לא יהיה תמריץ לפנות אליהן, כיוון שיוכל לחיות ברווחה מקצבת הבטוח הלאומי.

  אין ולו ארץ אחת בעולם שבה בדיוק מתקיים המודל הנ"ל, אך ישנן ארצות שהן די קרובות אליו – בראש וראשונה פינלנד ולאחריה שבדיה.
  ומה באשר לישראל?

 14. זהר

  השר היפני נראה שמדבר יותר לעניין, ברצינות ועם מאמץכנה להתייחס לגוף העניינים מאשר איך שהפוליטיקאים הנפוחים שלנו לוקחים אותנו.

  פה הקונספט שונה לחלוטין- ככל שגביר/גבירה בהירארכיית הכוחנות הארצית משתין/ה בקשת גדולה יותר על האזרחים ככה הוא יותר מוכשר לתפקיד (שזה משהו עם תיק וכסא לפי הירארכיית הכיסאות.) כמובן במארג עם איזושהי סימבוליקה "פטריוטית" כל שהיא, כל אחד עם הציבור המיועד.

 15. ואקנין שלום

  אנחנו לא עושיםאת הצעד המתבקש .להקים מפלגה שאחד הנושאים העיקרים בה הנושא של הכתבה. הנושא שמריצה מירב(דה-מרקר)יהיה בראש מעיננו.להעלים אותו מחיינו.אנחנו קבוצה איכותית שמאפשרת לכל בר בי רב להגיע לכנסת ולפגוע ברצונות שלנו.הגיע הזמן.היגיע.היגיע………