המפטרים בע"מ

איציק ספורטא

הגיעה עונת הפיטורין, משרות התעסוקה דווח שבחודש ינואר פוטרו מעל ל-19000 עובדים ועוד היד נטויה. באוקטובר 2008 צוטט יו"ר בנק לאומי כך: "בנק לאומי אינו מתכנן מהלך כלשהו של פיטורי עובדים כתוצאה מההשלכות הצפויות של המשבר הכלכלי על פעילותו".  בנובמבר נכתב שדנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, כתב מכתב למנהלים בחברתו ונכללה בו הפסקה הבאה: "אני פונה היום לכל מנהלי הקבוצה בבקשה לפעול לחסכון ולצמצום, להתייעלות ולהידוק החגורה. עם זאת יש להקפיד שלא לפגוע בתנאיהם של בעלי השכר הנמוך ושל העובדים הנמנים על מגזרים חלשים ויש לעשות כל מאמץ ולהעדיף כל אמצעי וכל דרך אפשרית על פני קיצוצים בכוח אדם".

זה נשמע טוב אלא שבמערכת התעסוקה הישראלית חברות רבות מעסיקות עובדים רבים במיקור חוץ, או דרך קבלני עבודה או דרך קבלני שירותים ועל אלו אף חברה לא תגן. למשל, בנק דיסקונט מפסיק פעילותם של 470 עובדים שעבדו עד לא מזמן במיקור חוץ.  

בכלל יש דיון, לא רק בישראל, שבמצב הכלכלי הנוכחי ראוי לא לפטר עובדים אלא להוריד עלויות באופן אחר, כמו פנסיה מוקדמת, הקפאת תקנים, הפחתה בשעות עבודה וחיסכון בהוצאות אחרות. כמובן שיש גם חברות שמנצלות את המצב בכדי להיפטר מעובדים יקרים ולשכור במקומם עובדים זולים.

בימים האחרונים נכתב ששני מפעלים קיבוציים נוקטים בפיטורים כדרך להתייעלות. פלסאון בשליטת מעגן מיכאל ופלרם מקיבוץ רמת יוחנן. תגידו, נו אז מה כולם מפטרים אז גם מפעלים קיבוציים עושים את אות הדבר, ובעצם, למה הם צריכים להיות שונים?

לטעמי, מבנה הבעלות השונה של חברה קיבוצית וחברה פרטית צריך גם להתבטא בדרך ניהול שונה. אם זה אינו כך אין שום משמעות לבעלות הקיבוצית בהשוואה לבעלות פרטית. התפיסה שניהול הוא ניהול וככזה הוא צריך להיות זהה בין כל סוגי הבעלות מייצר מצב שבו אין אלטרנטיבה לדרך הניהול הקיימת. כאילו כולם למדו את אותו טקסט ובאותו בית ספר. בעיקר כאשר מדובר בקיבוץ שיתופי כמו מעגן מיכאל, הייתי מצפה לחשיבה קצת יותר יצירתית במקום לנקוט בגישה הקלה והפשוטה של פיטורים.

פיטורים של פועלים בקו הייצור, שאין להם עתיד גדול במשק הישראלי, דן אותם לתוכניות של חינוך מחדש בדומה לתוכנית וויסקונסין ולכן על מפעלים להיזהר שבעתיים לפני שהם פטרים אותם. מי שניסה לייצור אלטרנטיבה למערכת הכלכלית הקיימת באורח חייו אינו יכול לנהוג כאחרון בעלי ההון כאשר זה נוגע למפעלים בבעלותו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חושב שהעולם יפה

  יפה לראות את חלחולו של שיח ההגנה על החלשים/מוחלשים/וואט אבר תוך זריקתם של עובדי הקבלן לשירותים מאידך. בקשר לקיבוצים, טוב, זה כלכך ניינטיז להתפלא על כך שהקיבוצים חדלו מלהיות… כך שאין מה לדוש בזה. אולי עדיף לדבר על מה שהתאגידים הגדולים חדלו להיות ועל מה שמדינות הלאום חזרו להיות. מה אתה אומר?

 2. אלי אמינוב

  אני חושש שלאיציק ספורטא נותרו כמה שירים של מיתוסים בעניין הקיבוצים. התפישה הסוציאליסטית כביכול ששררה בהם לא היתה אלא אידיאולוגיה כלומר תודעה מסולפת המשועבת לשמירה על הקניין הקרקעי האתני, שאת רובו קבלו משלל השוד של הפלסטינים. אידאולוגיה זו מנעה מחברי הקיבוצים שתיפקדו כמשפחה מורחבת לקבל אליהם ערבים בנימוק שאלה באים מחברה מפגרת שאינה יכולה להיות כה מתקדמת כביכול כמו הקיבוצים. כלומר בסיכומו של חשבון שמש הסוציאליזם את השמאל הציוני כמכשיר אפרהייד. בנוסף לכך יחסי הקיבוץ עם העולם היו יחסים קפיטליסטיים מובהקים ואין פלא שהם בלעו את הנסיון לעצב אי מוגן בפני העולם בו שוררת אוירה אחרת שהלכה והרקיבה. הבעלות במשטר קפיטליסטי אינה יכולה להיות בעלות חברתית ומן הראוי להתיחס למציאות ולא לעיוותה האידאולוגי.

 3. דב בינדר

  בהרבה קיבוצים המפעלים נקלעו לקשיים והכניסו שותפים מבחוץ שמנהלים את העסק ללא התחשבות בצרכי חברי הקיבוץ ומבחינתם זו התנהלות נכונה,הרבה חברי קיבוצים קיבלו במפעלי הקיבוץ יחס מיוחד ולא בדיוק עבדו באותה יעילות כפי שנדרש,השותף הזר דורש עבודה מכולם ולא מוכן להחזיק עובד לא יעיל או פחות יעיל מאחרים,על העובדים הקיבוצניקים להבין שאצל מעביד פרטי הדרישות יותר גבוהות מאשר אצל הקיבוץ שבו הוא חבר,גם המנהל הקיבוצניק שקשה לו לפטר עובד מהקיבוץ לא יהסס לפטר עובד שכיר ובקיבוץ שעבר הפרטה אין הבדל בין עובד קיבוצניק לעובד שכיר מבחוץ,היום לפעמים גם המנהל הקיבוצניק יפטר עובד בן אותו הקיבוץ על מנת לקבל במקומו מישהו יותר יעיל,בהרבה מקרים ממשיכים להחזיק את הקיבוצניק שעובד שנים במפעל יותר בגלל נסיונו בעבודה במקום לקבל במקומו מישהו מבחוץ שצריך ללמד אותו את העבודה,לפעמים אפילו מפטרים מנהל קיבוצניק ומקבלים במקומו מישהו מבחוץ למורת רוחם של העובדים חברי הקיבוץ שלא רגילים לקבל הוראות ממנהל מבחוץ,בכל מקרה לרוב היחס לעובד במפעל קיבוצי שעבר הפרטה הוא לרוב הרבה יותר טוב מאשר במפעל פרטי בין אם העובד חבר קיבוץ ובין אם הוא שכיר מבחוץ ובמפעל קיבוצי לרוב לא גוזלים מהעובד את התנאים הסוציאליים המגיעים לו ולכולם יש קרן פנסיה מסודרת.

 4. יואש

  איציק צודק בתפיסתו את האתוס הערכי שיתופי של הקיבוצים ומפעליהם. למרות שחלק מהקיבוצים עברו הפרטה כואבת בעקבות משבר כלכלי וחברתי ונדחקו לפריפריה המוחלשת של האוכלוסייה העובדת בישראל, עדיין יש לחלק ניכר מהקיבוצים ומפעליהם תחושת מחויבות לעובדים ויחס שונה לטובה לנושא פיטורי עובדים. רוב הקיבוצים אינם מעסיקים עובדי קבלן במיקור חוץ שרווח מאד בחברות הגדולות במשק. חבל שחלק מהמבקרים הכותבים באתר זה מגיבים פבלובית על המילה קיבוץ ועל פי רוב בלי מושג ירוק על קיבוץ ועל החיים בו כיום. הגישה של איציק לנושא גם כאשר הוא ביקורתי מאד כלפי הקיבוצים, היא נכונה ומאפשרת דיון יותר עניני ואולי גם יותר השפעה רעיונית אם בכלל.

 5. דני זמיר

  בושה שמפעל של מעגן מיכאל שמחזיק עצמו אחד משומרי החומה של הרעיון השיתופי, גם חלקו מונפק בבורסה נוהג ללא התייחסות לערכי הבסיס הסוציאל דמוקרטים שלו.

 6. רתם

  רק להוסיף למה שאיציק כתב :"לתוכניות של חינוך מחדש בדומה לתוכנית וויסקונסין " מילה אחת : בכפייה.
  זאת אומרת, וויסקונסין היא תוכנית של חינוך מחדש בכפייה.
  לכן, אין לה עתיד בחילוץ אנשים שחיים בעוני מהעוני. מה לתהליכי שינוי אישיים ומורכבים ולכפייה?

 7. שי ל.

  לאלי אמינוב
  ברוב רובם של הקיבוצים נקלטו ילדי חוץ מעדות המזרח משכונות ועיירות שהוזנחו על ידי המדינה.
  בכל קיבוץ, בהערכה גסה, נקלטו בין 20 ל100 ילדים כאלו בגילאים שונים לאורך השנים.
  אני לא מכיר עוד גוף שקלט כל כך הרבה ילדי עדות המזרח כמו הקיבוצים.
  אני נולדתי בשכונת התקווה במשפחה בת 8 נפשות עם אמא שפרנסה לבד בקשיים את כל השמונה, נשלחתי לקיבוץ בגיל 12 , אני חי שם עד היום, ועל כך אודה להם עד סוף חיי.
  אני רואה עצמי נציג אותנטי וגאה של עדתי, הקמתי משפחה בקיבוץ שקלט אותי, וחורה לי ההשתלחות בקיבוצים בלי יכולת של החברה כפוית הטובה להודות להם על מפעל קליטה אדיר מימדים של חברות הנוער וילדי החוץ מעדות המזרח.

 8. צבי בן-דור

  באוניברסיטה אמריקאית אחת שנקלעה לקשיים עצומים מסר הנשיא שאם ימצאו שלושים אחוזים של הפרופסורים בעלי המשכורות הגבוהות (שיש להם קביעות ואי אפשר לפטרם) שיסכימו לקיצוץ בשכרם ימנע גל פיטורים גדול מקרב אלו מן הסגל האדמינסטרטיבי והמורים מן החוץ. בעלי המשכורות נתבקשו להתנדב באופן דיסקרטי ולא נעשה כן מעקב מי כן התנדב ומי לא. אחרי חודש וחצי הגיעה האוניברסיטה ליעד המבוקש והפיטורים נמנעו.

  אני מסכים עם מה חברי אלי אמינוב על הקיבוצים. וחרחור עצוב של צחוק משגע לי את הריאות למקרא הדברים (הכנים, כך אני מתרשם) של ש.ל.

 9. שור

  גל הפיטורים במשק והגידול בחד בשיעור האבטלה,
  מדגיש את החישבות החברתית של מדיניות שמביאה ליצירת מקומות עבודה חדשים ואיכותיים.
  זהו האתגר החברתי החשוב ביותר של ממשלת נתניהו.

  ולא נשכח שממשלת קדימה-עבודה קיבלה משר האוצר נתניהו משק צומח עם אבטלה יורדת,
  ומעבירה לראש הממשלה נתניהו משק במיתון כבד וגידול ניכר באבטלה.

  שור

 10. קיבוצניק

  האם עלי לחיות כאילו הקיבוץ מתקיים עדיין בשנת 1935 או היום ב-2009.
  גם אתם חיים כפי שחייתם לפני 30-40 שנים?
  מאין יקח הקיבוץ כסף כדי לשלם שכר עובדים כשהמכירות צנחו וההכנסות הצטמקו?
  אה,הבנתי,מהאידאולוגיה.או אולי ידפיסו כסף כמו בדש?

  ולדני זמיר,בן הקיבוץ שעזב אבל מרשה לעצמו להטיח בי/בנו את המילה בושה.
  אולי השארת מאחוריך,כמו רבים אחרים, זוג הורים מזדקנים כדי שחבריך יטפלו בהם בעוד אתה רוחץ בנקיון כפיך ונהנה מכל העולמות.
  אתה חצוף ולא ראוי להתיחסות.

 11. שור

  בחברות הקומוניסטיות לא פיטרו בכלל לכולנו ראינו להיכן הם הגיעו,
  בחברות הקפיטליסטיות – חופשיות כן מפטרים עובדים לעיתים בגלל מצב השוק, חוסר התאמה וסיבות נוספות. שיטה זו הביאה לרמת חיים גבוה ולשיוויון חברתי גבוה באופן יחסי.
  אי יכולת לפטר עובדים מביאה לחוסר כדאיות לגייס עובדים צעירים/חדשים, ולכן דווקא להרחבת הפערים החברתיים.

  תפקיד הממשלה הוא ליצרו מדיניות שתביא לכמה שיותר מקומות עבודה חדשים ובמקביל הצבת רשת בטחון חזקה ונדיבה למובטלים.

  חידה – מיהי המדינה הכי הכי שיוויונית בעולם (במונחי מדד ג'יני) שיש בה את אחד משווקי העבודה הגמישים ביותר (יענו – קל מאוד לפטר עובדים) ???

  שור

 12. אברהם זגורי -בינשטוק

  קיבוץ מעגן מיכאל נוהג בקפיטליזם חזירי כלפי פועליו השכירים שרובם בשכר מינימום משרתים את חברי הקיבוץ הנצלנים למשל יש שם צבא שלם של עובדי מטבח . מנקות. מטפלות ,פועלים- ואנחנו מרגישים רע כי הם קיבלו את האדמות הכי יקרות מהמדינה והתימרו להיות סוציאליסטים- אבל הם מנצלים הרבה מאוד שכירים שחוזרים לדירות שיכון עלובות באור עקיבא וחדרה.

 13. משה שכביץ

  על מה מתפרץ הזעם שלך? מה מבקשים כאן? סך הכל, לתת לעובדים להתפרנס בכבוד. אולי במגמת ניהול עם תפיסה אחרת שבה הכסף שיש מחולק אחרת מצמצם את הפערים ומגדיל את יכולת הקניה הממשית והלא ספקולנטית לטובת כולם.