הפתעה, נתניהו תמיד מקצץ

איציק ספורטא

אחד היתרונות בדיון בדמות ציבורית שיש לה היסטוריה הוא היכולת לבדוק תבניות פעולה של אותה דמות. ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל נמצא בתפקידים בכירים מ-1996. זכרתי שכל פעם שהלה נכנס לתפקיד הדבר הראשון שהוא עושה הוא קיצוץ תקציבי. רציתי לבדוק האם לזיכרון הזה יש קשר למציאות מדווחת. ומצאתי שכך הוא.

בשנת 1996 נבחר נתניהו לעמוד בראשות הממשלה בתקציב הראשון שלו דובר על קיצוץ של חמישה מיליארד שקלים. בקווי היסוד של הממשלה נכתב: "נוכח המגמה של גידול מסוכן ומתמשך בגרעון בתקציב המדינה הממשלה תנקוט בצעדים להקטנה של הגרעון, לא על ידי גידול במיסים, אלא, בדרך של צמצום בהוצאות וניהול מדיניות תקציבית קפדנית. בצד גידול ההכנסות תעסוק הממשלה בהפרטה רחבה ביותר לרבות שיווק קרקעות וכל זאת תוך צמצום מעורבותה של הממשלה במשק".   

בתוכנית הכלכלית בשנת 2003 בהיכנסו לתפקיד שר האוצר היה מתוכנן קיצוץ של 11 מיליארד שקל. אנו זוכרים היטב שזו הייתה רק תוכנית אחת בשורה של תוכניות להבראה, צמיחה, המראה, ומה לא. בשנותיו כשר אוצר דאג לקצץ את קצבאות הילדים עד דק, כמו גם שירותים חברתיים אחרים. "מנתונים שפרסם היום מינהל המחקר במוסד לביטוח לאומי עולה כי היקף התשלומים עבור קצבאות ילדים ב-2008 עמד על 3.7 מיליארד שקל, זאת לעומת 8.3 מיליארד שקל בשנת 2001. תשלומי קצבאות הילדים ב-2008 מהווים פחות מחצי מהקצבאות ששולמו לפני שבע שנים". 

הגענו עד הלום ולא צריך להתפלא שמהפרסומים בעיתונות מתברר שגם הפעם אחד המעשים הראשונים בתוכנית הכלכלית יהיה קיצוץ בתקציב: " כמו כן, הוא מתכנן קיצוץ של 8-7 מיליארד שקל בתקציב המדינה, כולל בתחום הביטחון, כאשר המטרה היא למנוע חור גדול בתקציב המדינה וגידול בגירעון, שעלול להוביל להורדת דירוג האשראי של ישראל". כל כך מפתיע שכמעט נפלתי מהכסא כשקראתי את זה. או שלבן אדם יש מזל נאחס והוא תמיד נכנס לתפקיד כאשר המצב קשה, או שפשוט הוא בן אדם עקבי שהיה מנצל כל מצב בכדי לקדם את מטרותיו שביניהן המשימה שמטרתה להרוס כל חלקה טובה, או אפילו בינונית, בחברה הישראלית. כרגיל מדברים על קיצוץ בביטחון אבל בסופו של דבר כולנו יודעים שהביטחון יצא מנצח וכולנו נצא מפסידים.

ראוי כבר עתה להתארגן כדי למנוע קיצוץ שיפגע באותם אנשים שנפגעים תמיד לא משנה משבר, צמיחה או צניחה.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג

  איציק יפה כתבתה מפני שהצעד הראשון שיעשה ביבי הוא יקצץ למוחלשים ולעניים… ביבי אוהב ושונא בו זמנית בגלל אשיותו ודעותיו החולניות הוא אוהב את העשירים – היפים ושונא את העניים – המכוערים הוא ממש סובל הבן אדם ולכן הוא יפליא במוחלשים את ביצועיו האכזרים. ביב מזכיר לי מעט את ההיטלריסטיות העניים שהפכו חולים ופגועים להסגר בשכונות ובפריפריות כמו בגטאות והעשירים לקונצרטים ולסיגרים ולארוחות השחיתות על חשבון העניים… אין ספק שהעיסוק הבא שלנו יתרכז בקיצוציו של ביבי ולצערי הרב אין ולא יהיה הרבה מה לעשות נגדו. הוא קפיטליסט מבטן ולידה, הוא רודן ועריץ כאשר הוא יושב על כסא "הכבוד", הוא לא יכול ולא מסוגל להבין את הרעב מפני שמראש הוא מתעב אותו. אבל אתה יודע מה איציק, מהפכה תבוא רק כאשר הסבל יגיע לרמה בלתי נסבלת ומתעכלת כמובן שחלק מהאוכלוסייה העניה והמוחלשת תיעלם.. חלק אחר ילך לרחובות והחלק הנוסף שיהיה מורכב בעיקר ממעמד הבניים יהפכו את ה"משחק". אני תקווה שאלה אשר הצביעו עבור ביבי בבחירות אחרונות יהיו בן הנפגעים מטעמו של ביבי וזה יהיה עונשם ..

 2. איזי גור

  בפעם הקודמת הוא קיצץ בגמלה שלי ובכסף שגזל ממני ומעמיתי יהוא משלם את זכרם של הפקידים ששם לנהל את קרן הפנסיה שאני חסכתי. הוא עשה זאת על אפי ועל חמתי כי לא זו בלבד שלא בחרתי בו כי אם עשיתי כל מאמץ שגם אחרים לא יבחרו בו..
  גם הפעם,מתוך ידיעה שהדבר הראשון ו ה י ח י ד י שהוא יעשה, זה יהיה לדפוק אותו שוב.שהרי הכל יודעים שהוא לא ימנע את חלוקת ירושלים. את הקנמת המדינה הפלשתינית, את שחרורו של מראון ברגותי ואת פינוי הגולן תמוורת הסכם עם סוריה.
  אז ציםי וברק יודעים מה שהם עושים. הוא רוצה אותם כשותפים כדי לחלק איתם את האחריות. אם אני במקומם גם אני הייתי מצטט לו את הפסוק הידוע משיר השירים….

 3. מוני יקים אנטיציוני

  כל ילד שלישי מתחת לקו העוני וזה לפי נתוני ביטוח לאומי מאושיות המימסד
  האשכנזי. מרבית טוטאלית של ילדים אלו הם ערבים וספרדומזרחים יש מי שחשב
  אחרת? …בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם אבל מהר .

 4. שור

  לא לשכול שמדיניות זו הביאה לתוספת של קרוב לחצי מילון מקומות עבודה חדשים,
  ירידה חדה בשיעור האבטלה,
  גידול ניכר בשכר הריאלי ובשכר המינימום שנגזר ממנו , ומנגד ירידה חדה בתשואה על ההון,
  תוספת של עשרות אלפי עסקים קטנים,
  גידול בהיקף של עשרות מיליארדי שק' בהכנסות המדינה לטובת צרכי רווחה וחינוך.

  בקיצור – חיזוק מעמד העבודה במדינת ישראל.

  שור

 5. אורלי גרינברג

  היי איציק,
  אהבתי לשמוע את דברייך ולהווכח במעורבותך בכתבה בערוץ הראשון על שביתת מדריכי גן המדע ויציאתך להגנתם (כמו כן של אישים וגופים נוספים-לא נקפח אותם..)
  תמיד בהצלחה
  לחברה צודקת ומתוקנת יותר.(וכמו שכתבתי בהערות לחתימתי בעצומה לטובתם אני וילדיי שהגענו בעבר לפעילות
  בגן המדע,לא נגיע לשם יותר. כי מי שמתעלל בחיות\קופים חסרי ישע סופו שיתעלל בבני-אדם\עובדים)

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אתה מאמין לעצמך?
  כל ילד שלישי עני וזאת עוד אחרי צמיחה עולמית גורפת ואתה עוד מפטפט על ביבי?
  ביבי חוץ מלהרוס את האדם העובד והחלש לא תרם בכלום.

 7. פר

  שור – איפה בדיוק יש גידול תקציבים לחינוך ולרווחה? הגידול היחידי היה בעקבות שביתת המורים, שהיתה ארוכה וקשה, ומלאת התעמתויות עם האוצר ופקידיו. כנ"ל העלאת שכר המינימום (עמיר פרץ וכו'). בנוגע לתעסוקה – באמת היתה אבטלה נמוכה יחסית בישראל. אבל איפה זה ואיפה "תעסוקה מלאה". הרי האבטלה ירדה בזכות הפיכת כוח העבודה לזול כמו מים, והתוצאה היא מאות אלפי עובדים עניים.

 8. דובי

  אין לי מושג אם הנתונים שפורסמו לגבי שנת 2001 הם מתוקני מדד – אבל אם הם לא התמונה עגומה הרבה יותר.
  100 שקלים של שנת 2001 בחודש יוני שווים ל-115 שקלים של חודש יוני בשנת 2008
  לפיכך התקציב של שנת 2001 מתוקן מדד ממוצע הוא במונחים ריאליים: 9.545 מיליארד שקלים,
  כלומר הקיצוץ הריאלי בתקציב הוא בשיעור של 61 אחוזים.
  (החישוב נעשה על פי המחשבון באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)

 9. אורי עידן

  בטח, וביבי גם הקים את מדינת ישראל.
  כל מה שציינת אין לו בדל אחיזה במציאות:
  1. ירידה באבטלה – את הירידה באבטלה יש לייחס להתאוששות הכלכלית העולמית ולסיום האינתיפאדה – ולא לביבי.
  2. איזו עבודה? – עשרות אלפי משרות חדשות הן בתנאי עבדות והשפלה – אז אין מה להתהדר בהן.
  3. שכר המינימום תקוע כבר הרבה זמן למרות השחיקה בו.
  4. גידול בהכנסות המדינה – לא היה – כי שיעורי המס ירדו באופן חד.
  5. השקעה ברווחה ובחינוך – באיזה סרט אתה חי?
  בקיצור חיזוק מעמד העשירים במדינת ישראל.

 10. יעל

  רבות הפעמים בהן רשמתי כאן כי הבעיה העיקרית היא שדווקא האוכלוסיה אשר לה ביבי מקצץ בלי סוף היא זו הבוחרת בו. ואילו השכבות מהן הוא לא מקצץ לא בוחרות בו ואף לא מקבלות אותו למילייה שלהן.
  עכשיו זה ברור למה לעולם לא נוכל לעשות כאן מהפיכה חברתית? כי עם מי עושים מהפיכה חברתית אם לא עם השכבות החלשות ולמענן? אבל דווקא הן לצערנו בוחרות בביבי גדול הקפיטליסטים אשר מיטיב עם אנשי ההון.
  מה שהיה הוא שיהיה. אין חדש ולא יהיה חדש תחת השמש.

 11. דלית לנגלי

  דר יצחק ספורטא חברי ואני נשמח אם תשתף אותנו בחלופות האפשריות למציאות המתוארת. מה לא עובד כולם יודעים. מה כן יכול לעבוד, מה יתרונותיו ומה חסרונותיו איש לא גילה. אל תניח שכולנו מבינים את יסודות תפיסת עולמך ותנדב ברשותך עוד. עוד פתרונות. עוד אפשויות ועוד היבטים לכל שיטה.
  מחכים לקרוא ולממוד

 12. יוסין

  במהלך מערכת הבחירות הצהיר נתניהו שהוא הולך לקצץ במיסים משום שלדבריו, נטל המס בישראל גבוה. מעניין, הוא מעולם לא חשב להגביה את הרף תשלומי המס של מקבלי השכר הנמוך, הוא גם לא חשב אף פעם לרווח את מדרגות המס. אותם בעלי שכר ברוטו של 5000 ש"ח ימשיכו לשלם את 10% מס ואת קיצוצי המסים יעשו מהדרגות הגבוהות. מבלי השכר הגבוה.
  אבל נראה, שהעם הזה סובל מתסמונת האישה המוכה, ככל שבעלה מכה אותה, היא חוזרת אליו. כך גם מרבית הנזקקים שמצביעים עבור נתניהו והליכוד. כמו שאמר פעם מרואיין בשוק מחנה יהודה: "גם אם ערפאת יעמוד בראשות הליכוד, אני מצביע ליכוד".
  נתניהו גם אמר שלא צריך להביא את המפעלים עד לעובדים (רוצה לומר: עד לישובי העובדים) לא יקרה דבר אם הם יסעו על מקום העבודה. את פרי הבאושים רואים עכשיו עם סכנת סגירת מפעל "פרי הגליל", כמו שראו כשסגרו מפעלים אחרים בעיירות הפיתוח.

 13. שור

  בשנים האחרונות היה גידול חד בהכנסות המדינה,
  בעקבות כך גדלו תקציבי רווחה וחינוך, לא מספיק לטעמי אבל גדלו.

 14. שור

  מה שכתבתי זה עובדות שרבים מתעלמים מהן בגלל אקסיומות ושנאת חינם –

  1. ירידה באבטלה נגרמה בגלל מדיניות כלכלית נכונה, אלמלא המדיניות הכלכלית גם הצמיחה בעולם וסיום האינתיפאדה לא היו מביאים לירידה כה חדה באבטלה מ-11% ל-6%.

  2. נוצרו מאות אלפי משרות חדשות בכל ענפי המשק, רובן במשרה מלאה ובשכר הוגן. תוכל לראות זאת בסקרי כוח אדם אשר מפרסם הלמס מדי רבעון.

  3. שכר המינימום עלה מאז 2003 בכ-10% (מהזכרון) כי השכר הממוצע עלה בשיעור דומה. לפי חוק שכר מינימום, שכר מינ' הוא 47.5% מהשכר הממוצע ומתעדכן מדי שנה .

  4. גידול בהכנסות המדינה היה מרמה של 130 מיליארד שק' בשנת 2003, לרמה של קרוב ל-185 מיליארד שק' בשנת 2008, גידול של כמעט 55 מיליארד שק'. גידול מהיר מאוד, להערכתי מהמהירים ביותר בקרב המדינות המפותחות

  5. אנא בדוק את תקציב החינוך, הרווחה וההשכלה הגבוהה בשנת 2003 לעומת שנת 2008 ותראה בעצמך את הגידול, וזה למרות הקצאת מיליארדי שק' להתנתקות ולמימון מלחמת לבנון והוצאות בטחון.

  זה נכון שבתקופות צמיחה מעמד העשירים בד"כ ישראל מתחזק, אין בכך רע.
  החוכמה היא לשפר את מצב העניים ולא לגרום לעשירים גם להפוך לעניים.

  שור