כשלי וויסקונסין, דו"ח ועדויות

איציק ספורטא

לפני יומיים התקיים כנס בירושלים שעסק בכשליה הרבים של תוכנית וויסקונסין. מי שמעוניין לקרוא את הדו"ח כאן, ויותר חשוב עדויות של נשים וגברים שהשתתפו ומשתתפים בתוכנית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שירה אוחיון

  איציק תודה על ההפניה לדו"ח ולעדויות. ראיתי אותך אצל גל גבאי הלוואי על כולנו הזעם הטלויזיוני שלך.
  אהבתי את הפרק בדו"ח על צדק חברתי באיסלאם, אבל היה חסר לי שם דבר מהותי: האיסור על לקיחת ריבית, היחס להימורים ולביטוח. אני חושבת שאלו יסודות מהותיים בתפיסות הצדק החברתי והכלכלה האיסלאמית ואני חושבת שיותר ממה שיש סתירה בין איסלאם לדמוקרטיה או למודרניזציה, כפי שאוהבים כל האיסלאמופובים ומזרחנימכון דיין למיניהם, להאיר את עינינו, יש סתירה בין איסלאם לקפיטליזם ובוודאי לניאו קפיטליזם. ושם לדעתי שורש המתח בין האיסלאם למערב. נכון שיש פער עצום בין התיאוריה ליישומה בבנקים האיסלאמיים בערה"ס למשל (לא לוקחים ריבית אבל לוקחים עמלות גבוהות יותר מריבית….) מן הסתם בגלל ההשפעה האמריקאית, אבל עדיין התיאוריה מעניינת למדי.
  אגב, בזמנו טענתי באחת העבודות הסמינריוניות שמעמדן של נשים בערה"ס בהיבטים כלכליים מסויימים טוב יותר משל נשים בישראל או במקומות במערב וחשבו שאני מטורפת. הירארכיית הג'נדר דווקא בגלל הסגרגראציה הנהוגה שם בין נשים לגברים בשל השריעה האיסלאמית, מאפשרת להן קידום שאין לו אח ורע במערב: למשל בבנקים הנשיים בערה"ס. הלוואי עלינו כמות כזו של מנהלות בנק בכירות. אולי גם בעניין זה יש לנו ללמוד מהאיסלאם. גם חוקי הירושה והזכות לחשבון נפרד מקנה להן עוצמה כלכלית. שלא לדבר על כך שדת האיסלאם היא הראשונה שהעניקה לאשה מעמד משפטי
  שלא היה להן עד אז ביהדות (אשה פסולה לעדות) או בנצרות. תיכף יתנפלו עלי כל הצדקנים ויאמרו לי ומה עם פוליגמיה הרעלה, רישיון נהיגה ותעודת זהות וכו'… טוב אז לא אמרתי שמעמדן באופן כללי טוב יותר (נראה לי שהכי טוב בסקנדינביה…) אלא רק בהיבטים מסויימים. וודאי שנשללות מהנשים שם חירויות בסיסיות.
  מצד שני, בתור אם חד הורית מזרחית מובטלת אזכה לקבל את דמי האבטלה שלי רק בעוד 3 חודשים בגלל העומס הרב בביטוח הלאומי עקב קריסת מערך הרווחה במדינה ובפריפריה בפרט. לא קיבלתי משכורת ינואר, ופוטרתי ללא הודעה מוקדמת וללא פיצויים, ואולי אראה בעוד שנתיים את הפיצויים שלי מביטוח לאומי, אני לא בטוחה שמה שאני צריכה עכשיו זה חירויות, ומצדי ואת תעודת הזהות ורישיון הנהיגה אפשר לדחוף ל…ממילא אין לי כסף לדלק, ותעודת הזהות הזו לא שווה הרבה. ומי רוצה בכלל נהנה מחופש מיני ? אנחנו הנשים או הגברים שזכו בזכות הפמיניזם המערבי לחופש מיני ללא שום תמורה ו/או מחוייבות. מה שאני צריכה זה כרגע קורת גג בטוחה ופרנסה כדי שאוכל להאכיל את בני ולא שיוויון פיקטיבי על הנייר. בשביל זה אני מוכנה אפילו לעטות על גופי חג'אב ואם צריך גם רעלה (על הדרך זה גם חוסך איפור מייקאפ ושאר הוצאות מיותרות…) מצבן הכלכלי של נשים בישראל היום יותר מתמיד הוא קטסטרופלי. הנשים הן הקרבנות הראשיים של המיתון והאבטלה הגואה, של ההעסקה הפוגענית בחברות קבלן ואין שום כוח פוליטי שיגן עליהן.
  לויסקונסין עוד לא הגעתי ואינשאללה שלא אגיע.

 2. שירה אוחיון

  אני קוראת היום בידיעות שמסדרים להייטקיסטים הסבה להוראה (בטח ברובם אשכנזים) בתנאים שלי כמורה לקח 15 שנים להגיע אליהם, ברוטו: 9000 ש"ח עם
  מענקים יפים , מילגות ושטיח אדום פרוס עם הילה וירטואלית מעל הראש. מסתבר שכשהמדינה רוצה לדאוג לחביביה יפי הבלורית והתואר אז היא מתערבת ישירות (משרד החינוך) ולא זורקת אותם לאיזה תכנית נצלנית וחסרת תקווה