מי צריך לנהל את הכלכלה?

איציק ספורטא

איזה גאון כלכלי יש לנו, הנה עוד תוכנית להורדת מס הפעם למסכנים האמיתיים במשק הישראלי אלה שמשתכרים מעל 8000 שקל לחודש. מי שמשתכר 20000 שקל לחודש יקבל 200 שקל לחודש, ומי ש-8000 שקל 80 שקל לחודש וזה כמובן יצמיח ויפריח את המשק הישראלי. כל אותם שבעים ומשהו אחוז שמשתכרים מתחת ל-8000 שקל להם נדאג בפעם אחרת. אתם יודעים כאשר תבוא צמיחה בסוף כולם ייהנו ממנה, כמו שקורה תמיד וכמו שקרה בחמש שנים האחרונות.

בעוד כאן ממשיכים לדון בתוכניות שביניהן לבין המצב הכלכלי הקשר הוא מקרי בלבד בארה"ב כבר הגיעו רבים למסקנה שיש לעשות שינוי מהותי בדרך בה מטפלים במשבר הכלכלי. לא רק הזרמת כסף  כדי לחלץ מוסדות פיננסיים, אלא גם שיפור מהותי במערכות הבריאות והחינוך. לא רק זאת יש המייעצים להלאים את המוסדות הפיננסיים (ולא רק) כדי שמחילוצם לא ייהנו בעלי המניות והמנהלים שלהם, אלא גם הציבור שכעת מחלץ אותם ממצבם. הדוגמאות שהפכו לשם דבר בדיון הזה הן נורבגיה ושבדיה שהלאימו בנקים במשבר שלהן בשנות התשעים, בעצם גם ישראל בשנות השמונים עשתה את אותו הדבר.

אומרים שהמשבר בישראל אינו דומה למשבר בארה"ב אלא שלי יש תחושה שלא מגלים לנו את כל האמת בנוגע למצבם של המוסדות הפיננסיים בישראל. האם בישראל אין חברות כמו AIG, למשל, שאמורה הייתה להיות חברת ביטוח ועד היום נהנתה מ-180 מיליארד דולר של כסף ציבורי. אולי כן ואולי לא. כאשר מדובר על סכום כסף שכזה כדי להציל חברה אחת אני חושב על מה אפשר היה לעשות בכסף הזה כדי להציל בני אדם ממש ולא רק חברה כלכלית כושלת אחת. ב-200 מיליארד דולר לשנה למשך דור היה אפשר לפתור את בעיית העוני בעולם אבל מהו עוני מרוד לעומת המהמרים הכבדים, בכסף של אחרים, בשוק ההון אותם אלה שלא רק הימרו אלה גם סיפרו עד כמה מה שהם עושים אינו הימור אלא הפחתת הסיכון של אותן השקעות ל-0. הם כנראה התכוונו שלאחר ההשקעה חסרת הסיכון הזאת יישאר בידי ציבור המשקיעים סכום עגול 0.

מעבר לדיונים כאלה או אחרים על מדיניות מאקרו כלכלית, צריך להעלות אלטרנטיבה לשיטה בה מתנהלת הכלכלה. היום מדברים על הזרמת כספים והסדרה וזהו, כאשר שיטת הניהול ודרך הניהול צריכה להיות מודרכת על ידי מנגנון השוק עם תיקונים. זה לא מספיק מה שצריך לעשות הוא לדון לעומק באופיו של המשבר ולהבין שכדי שלא ישלטו בנו כלכלנים יודעי כל וקבוצת המעודדים שלהם יש לחזק גורמים אזרחיים שאינם הממשלה וההון- החברה האזרחית. לא אותה חברה אזרחית של עמותות ובתי תמחוי אלא חברה אזרחית של כוח פוליטי שמעורב לא רק בהשפעה על המדינה אלא כח אזרחי שיש לו עוצמה משלו, כמו איגודים מקצועיים בשוק העבודה.

מה פתאום קפצתי לשוק העבודה, הרי מדברים על מדיניות כלכלית ומשבר פיננסי שהתגלגל למשבר ריאלי. אז הנה ההסבר. מהו הגורם שיכול לפקח באופן הישיר ביותר על קיום החוק והסכמי עבודה בשוק העבודה. השוק, נו באמת, המדינה, כן ממש עם שניים וחצי מפקחים, או אולי איגודים מקצועיים חופשיים דמוקרטיים. מה יותר פשוט מזה? איזה גורם דומה קיים בשוק ההון? תגידו הרשות לניירות ערך, המפקח על הבנקים, המפקח על שוק ההון ואולי עוד מפקח או שניים מצד המדינה. זה לא בדיוק הספיק. מה שצריך שמי שמחזיק בחלק ניכר מההון, ותתפלאו אלה אינם בעלי ההון אלא הציבור באמצעות חסכונותיו, בעיקר החסכונות ארוכי הטווח, הוא שיפקח ויכוון את אותן השקעות. במקום לתת את אמצעי היצור הזה לחברות השקעה, או מוסדות פיננסיים אחרים, יש לשלוט בו באמצעות גורמים אזרחיים, בדומה לאיגודים מקצועיים בשוק העבודה. כללי העבודה של אלו יהיו שונים מאשר של משקיעים אחרים ודרך זה יושפע לא רק שוק ההון אלא הדרך בה מתנהלת הכלכלה.

מספיק זמן השארנו את ניהול הכלכלה בידי אלו אשר אמורים להיות מומחים, או מספרי אגדות, תלוי את מי שואלים. הגיע העת שמוסדות דמוקרטיים לא ממשלתיים יהיו חלק חשוב ואולי עיקרי במערכת הכלכלית כמו במערכות אחרות.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דב קולר

  כל כך יפה, כל כך בדרכי נועם, איציק ספורטא קורא לנו ולעמיתינו האזרחים, לעשות "איתחול" של המחשבה החברתית-כלכלית שלנו.

  מזה זמן אני חושב על התנועה הקואופרטיבית העולמית (800 מיליון חברים רשומים !) ומנתח במוחי, איזה חברה מדהימה אנחנו יכולים להיות בישראל ובעולם, עם ילדינו, מיעוטינו, מגדרינו, מלחמותינו, חינוכינו ובריאותנו –
  אם רק נתחיל לחשוב קצת: "קואופרטיבית", "סולידארית", "שיוויון הזדמנויותית" –

  מה בעצם עוצר אותנו?
  מה עוצר אותנו מלחשוב, מללמוד, מלהתארגן, מלבצע, מלתקן ביצועים ?
  התשובה שלי היא, שהמחסום שלנו הוא בביטוי שיצרו פאנון ופריירה:
  "המדוכא הפנים את הפילוסופיה של המדכא".

  אז עכשיו זה מספיק. הקפיטליזם הדכאני, החמדני, המיליטריסטי- מגיש לנו את גוויתו – לקבורת חמור.

  בא אובמה אחד, ובהנף קמפיין חכם, מעצים, חזוני וטכנולוגי – אמר לכולנו:
  "טפשים, כמה זמן עוד תבוססו בביצת השטויות המסממת של השלטון הקפיטליסטי המניפולטיבי?".

  אכן, אחים –
  הגיע הזמן שנרים קול,
  הגיע הזמן שנתארגן,
  הגיע הזמן שהאלטרנטיבה הישראלית הסולדרית, הסוציאליסטית,
  תקים כאן תנועת שינוי רעיונית, כלכלית, חינוכית ופוליטית.
  תנועה שתתחיל לבנות כאן ישראל אחרת, צודקת, מעצימה, חומלת.

 2. יואל קורנבלום

  כמובן שהגיוני שאירגונים כלכליים שמקבלים תמיכה מסיבית מהממשלה יהיו בבעלות הציבור כי בסופו של דבר הציבור דרך הממשלה קנה את האירגונים האילו.

  אבל במציאות יש קשר הדוק בין ההון לשילטון שמונע את בעלות הציבור על אותם אירגונים שפשטו את הרגל. לשלטון עדיף שההון יהיה קיים כדי שהון יוכל לתמוך בנבחרים ובכלל לסייע בכל מיני פרוייקטים פרטיים של הנבחרים שקשה יהיה לפתח בצורה אחרת.

  לכן עדיף לשלטון להזרים להון את הכסף ולשמור על המצב הקיים הפועל לטובת השלטון. כמובן שהשלטון ישלם מס שפתיים כלשהו לאזרחים ואולי אפילו ימציא כל מיני רגולציות חדשות או אולי אפילו יצור משהו חיובי עבור רוב העם, כמו למשל קיצוץ במס הכנסה (והוספת מיסים עקיפים), אבל בפועל השלטון לא יוותר על הקשר עם ההון. לכן אפשר לצפות שבאופן מעשי הסיוע יגיע לאוליגרכיה הקיימת.

 3. איזי גור

  היו פעם ימים.
  נכון, אין להשוות את העוני והדיכוי הנורא של ההמונים בצרפת של פעם ורוסיה של אז, למה שקורה אצלינו כיום.אך דומה כי אפילו יבואו עלינו ימים נוראים כמו אז, לא יעז "העם החלכה "שלנו ל"התנער". כי "עבדים היינו" מאז ימי פרעה עד שהתרגלנו לכפוף גו ולהשפיל מבט לאורך מאות השנים של דיכוי והשפלה מצד עמי העולם.
  אלמלא הצל המתגבר והולך של האיום האיראני על עצם קיומה של מדינת היהודים ( צל שיהפוך בבוא הרגע לאור גדול
  מ א ו ד !) הייתי מקווה שיגיע יום וניניי יוכלו ל"פרוק את העול ולהקים את עולמם…" אך כיוון שספק אם אותו יום יבוא, אז עצתי להם היא להגר לאוסטרליה או לניו זילנד. סבורני כי למדינות רחוקות אלו תגיע הרעה בסוף.

 4. יעל

  בבואי להדפיס מאמר, מופיע שם וכותב המאמר על הדף הראשון ותוכן המאמר מתחיל מהדף השני.

 5. יעל

  בכל מה שקשור להצהרותיו לנתניהו, יש לחכות לשעת האמת.
  ההיסטוריה הוכיחה שיש פער גדול בין הצהרותיו ובין יישומן בשעת האמת.
  חלומו של נתניהו הוא להתקבל לחיקם החמים של אלי ההון הישראליים משום שלאלה של
  עניי ישראל הוא כבר התקבל בחום רב והם אף לא מוכנים לשחררו משם. זו רבותיי הבעיה הטרגית של מדינת ישראל.
  השכבות החלשות לאורך שנים בוחרות במי שפוגע בהן.

 6. יסעור

  אלה שמרוויחים מתחת ל-8000 ש"ח ממילא כבר בכיס שלו ומצביעים עבורו.
  מעל 8000 הוא פונה לכל מיני מצביעי קדימה זעיר בורגנים והייטקיסטים.

 7. בן עמוס

  טעות ראשונה (בתוכנית נתניהו) היא הפחתת מיסים למעמד הבינוני בכדי להאיץ את צד ההוצאה, צריך לתת כסף לעניים. ש"ח שנותנים להם יוצא על צריכה ויתרה מכך הרוב יוצא על צריכת תוצרת הארץ שזה עוד יותר מעודד צמיחה.

  הטעות השניה נמצאת בתגובת איזי גור, אין איום אירני. אצלנו במזרח התיכון כבר יש נשק לא קונבנציונלי ביידים של מדינה "משוגעת" עם טילים בליסטיים שיכולים לשאת אותו, ולמרות כל זה, עדיין לא השלכנו אותו על אף אחד.
  כיוון שהאירנים אולי משוגעים אבל פחות מאיתנו, אין סיכוי שישתמשו בנשק הזה.

 8. יואש

  לאיציק ספורטא: לא מספיק להיות צודק, נבון ומרחיק ראות. יש צורך בהצגת כללים שונים, מבנה שונה והתנהלות מוצעת שונה של המוסדות הפיננסיים והשליטה בהם.
  אפילו מירב ארלוזורוב כנראה הפנימה את "תפיסת הצדק" החברתי וכלכלי הנדרש בהתייחסותה להצעה של פישמן לדחות את תשלומי הריבית והקרן של האגח"ים שפוזרו בשוק על ידי שורה של "טייקונים". הללו מבקשים עכשיו לעשות "תספורת" לרוכשי האגח"ים כולל המוסדיים.לדעתה, לפני פתרון כזה שמעשיר שוב את הטייקונים הכושלים ומעניש את הציבור שרכש מהם את האגח"ים, צריך לעשות "תספורת" לבעלי החברות שחייבות לציבור את כספו.
  הממשלה שהולכת לקום כנראה הולכת להמשיך עם אותן מנטרות "ביביות" שיענישו את רוב הציבור ויתגמלו מעט עשירים מקושרים, בנקים וחברות פיננסיות חמסניות.
  הציבור האזרחי שאתה מציג כאלטרנטיבה לבקרה ופיקוח דמוקרטי והוגן יותר , אינו מאורגן ואינו בשל מנטלית לשינוי הנדרש. רמת הפיצול הפוליטית והמגזרית הופכת אותו לחלש יותר,ובלתי מוכן פסיכולוגית לשינוי באחריות ובהתנהגות.
  הסתדרות העובדים שיכלה לממש יעוד חברתי רב חשיבות לעת הזו, נראית כבדיחה עצובה. עצובה בגלל חוסר אמון של העובדים הזקוקים לארגון מייצג חזק ונחוש עבור רוב העובדים שמדיניות הממשלה רמסה ודיכאה לאורך זמן.( ולא רק עבור מחזיקי ה"שאלטרים".)
  צריך הרבה יותר כח ואמונה כדי לעצור את "מחריבי החברה האזרחית הדמוקרטית" בישראל בניהולם של ביבי-ליברמן וברק עם הגיבוי הדתי -חרדי-משיחי שלהם.

 9. איציק ניסני

  אוטופיה
  איציק אתה יודע שאין גוזרים או מציעים לציבור גזירות שהוא לא עומד בה
  גם כשהיינו על סף תהום ב1984 לא נמצא מי שיוציא מן הכוח אל הפועל את עצירת האינפלציה
  ו10 שנים קודם לכן על קיום בסיסי לא הצליחו הפנתרים השחורים לשאת את הבשורה.
  שאל אותם הם עדיין חיים ושערם כבר הלבין מעצב תסכול וזיקנה .
  הכלכלנים לא טובים בהובלת עמים וגם נכשלו בכלכלת העולם
  הדבר היחידי שעוד נותר להם לעשות לשנות את נוסחת החישוב של התלג ועכשיו זוהי ההזדמנות.

 10. יונתן ברזילי

  נכונה הצגת הבעיה מצד הכותב, שכן לא השוק, שמוכיח שהוא ג'ונגל כל פעם מחדש, ולא הרגולציה חסרת השיניים יוכלו לעזור. אבל האם ארגוני עובדים הם באמת התשובה, בעידן של גלובליזציה ומיקור חוץ? במשק סגור זהו אולי פתרון טוב, אבל מה לגבי היום, כשאפשר להחליף בנקל פועל מחצור הגלילית בעבד מסין או תאילנד? לדעתי הפתרון של חברה אזרחית מפותחת עם מסורת של דמוקרטיה רדיקאלית (שכבר הוצע על גבי אתר זה) מתקרב יותר לפתרון הרצוי והאפשרי

 11. אילן תלמוד

  הצירוף בין שטחיות תיאורטית וחשיבה פשטנית -אידיאולוגית לבין המשבר מעורר חלחלה.
  אבל אני די בטוח שביבי לא יוריד מסים.

 12. טרזן

  זהו זה. הגענו לנקודת הזמן בה חייבת להיות התפוררות של החברה בטרם תזרח תקווה חדשה. אנחנו טוטאל-לוס.
  על מה אנחנו מדברים, רבותי? העם אמר את דברו זה עתה, ובחר הנהגה שתתן לו מה שהוא רוצה באמת. העם לא רוצה איגודים, ולא חברה אזרחית, העם רוצה כיבוש, העם רוצה קניונים, העם רוצה "הישרדות", העם רוצה מבצעים (מכל הסוגים). העם בישראל רוצה למגר, להדביר, לחסל, למחוק, להביס, ולגמור עם האויב. העם רוצה מדינה "יהודית".
  – ומה עם השלום?
  – אין עם מי לדבר.
  – ומה עם העניים?
  – עניים אף-פעם לא דואגים לעצמם, הם בסך-הכל חולמים "להשתייך".

 13. אני

  מישהו יכול להמליץ על מאמר שאוכל להראות למכר שהצביע לביבי כי שמע שהוא הציל את כלכלת ישראל כשהיה שר אוצר? אני מחפשת מידע שיהיה נגיש לאנשים שלא מתמצאים בעניינים, ושיעשה קצת סדר

 14. infokill

  דווקא בעידן של הגלובליזציה וההפרטה , התארגנות העובדים היא חשובה מאין כמוה , ויטה פרי גליל הופרטה למשל מידי ההסתדרות ועברה לידי כור ומשם לידים פרטיות של קבוצת ההון 3i שהורשעו במרמה לאחרונה. החברה היתה אחת מ5 החברות הגדולות במשק וניהול כושל וניסיונות השקעה של המנהלים הביאו את החברה לפשיטת רגל.
  ניהול המפעל על ידי העובדים בצורה דמוקרטית היה מונע כזה דבר , הם לא היו מהמרים על משכורתם ומקום עבודתם.
  התארגנות עובדים ומאבק על זכויותיהם צריך לכלול גם עובדים זרים ומלחמה בעבודה קבלנית , בדיוק בשביל שהם לא יהיו כח עבודה זול ושיהיה אפשר לנצל אותם.

 15. infokill

  אז הצגת את הפתרון , צריך לחזק את התארגנויות העובדים , לעשות מהפך בהסתדרות (30 אחוז בלבד הצביעו לעיני)
  ולהחדיר המסר לאנשים , בלי עובדים, האליטות לא יכולות לזוז מטר.

  אם אתה באמת רוצה להצטרף למאבק , כי בניגוד לכל מיני חולרות אחרים , את המציאות הזאת ניתן לשנות , אתה מוזמן לפה
  http://maavak.org.il
  או
  http://www.workers.org.il/

 16. ניצן אביב

  כח לעובדים ע" חיזוק והעצמת : עמותת "כח לעובדים". עידוד להקמת קואופרטיבים, במפעלים שנסגרים בגלל הנהלה פרטית כושלת והלאמת בנקים כושלים – עכשיו!
  מהפיכה חברתית עכשיו!!!!!!