על האלוהים של אלי ויזל ומי הפילוסופים הטובים והגרועים ביותר

יוסי דהאן

פרנק ריץ`, בעל טור שנון ב"ניו יורק טיימס" בימי ראשון, כותב על הסופר אלי ויזל והמשבר הפיננסי. אלי ויזל הפסיד 37 מיליון דולר, כספי הקרן שהוא ייסד וכספים פרטיים, כספים שהוא השקיע בקרן של ברנרד מיידוף.

"נתנו לו הכל" סיפר אלי ויזל לקהל שומעיו "חשבנו שהוא אלוהים".

בריאן לייטר, הוא פילוסוף אמריקאי המלמד באוניברסיטת שיקגו, עיקר פרסומיו הם בתחום תורת המשפט ופילוסופיה קונטיננטאלית. ללייטר יש גם אתר מאד פופולרי בשם Lieter Reports. ממעקב אחר האתר הגעתי למסקנה שלייטר סובל מפגם גנטי ייחודי – יצירת דירוגים. לייטר יוצר טבלאות דירוג עבור כל נושא שהוא נתקל בו. הוא מפרסם זה שנים דירוג של המחלקות לפילוסופיה בארצות הברית ובמקומות אחרים בעולם. הוא יצר דירוג לתחומים שונים בפילוסופיה ומי מוביל בראש הטבלה בכל תחום. הוא ייצר דירוג לבתי ספר למשפטים בארצות הברית. לאחרונה הוא עורך סקר דירוג פילוסופים. באחד הפוסטים האחרונים שלו לייטר שואל את קוראיו מי הפילוסוף החשוב ביותר בשתי המאות האחרונות. אלה הפילוסופים ואלו תוצאות הביניים להשתתפות לחצו כאן.

 

Who was the greatest philosopher of the past two centuries?

Gottlob Frege

G.W.F. Hegel

Martin Heidegger

David K. Lewis

Karl Marx

John Stuart Mill

Friedrich Nietzsche

W.V.O. Quine

Charles Sanders Peirce

John Rawls

Bertrand Russell

Ludwig Wittgenstein

 So with 1200 votes cast, here are the results:

1.  Ludwig Wittgenstein (16%)

2.  Friedrich Nietzsche (13%)

3.  John Stuart Mill (12%)

4.  Gottlob Frege (11%)

4.  Bertrand Russell (11%)

6.  G.W.F. Hegel (10%)

7.  David K. Lewis (8%)

8.  Martin Heidegger (5%)

9.  Karl Marx (4%)

9.  W.V.O. Quine (4%)

9.  John Rawls (4%)

לפני מספר ימים, במסגרת אותה אובססיה, לייטר הפנה שאלה נוספת לקוראיו. מי מבין שלשת האנשים הללו  גרם את הנזק החמור ביותר לתחום הפילוסופיה.

Which person do you most wish the media would stop referring to as a "philosopher"

Jacques Derrida

Ayn Rand

Leo Strauss

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דר

  ועוד ניטשה לפני מיל?

  כנראה שהמחשבה הפראית ניצחה את הלוגוס אחרי הכל.

 2. האפגני

  לייטר חובב הסקרים הזה הוא יהודי ממוצא אשכנזי, לא ככה? ואללה, הפגם הגנטי של השאלונים יותר גרוע מטיי-זקס. וגם המשתתפים – תראו שהם ידירו את דרידה, שנולד, אם שכחתם, עם השם היהודי הכשר דרעי, ויעשו הנחה לאיין ראנד, גם כן יהודייה אבל ממוצא מזרח אירופאי.
  שנפתח ליין הימורים על המפסידים?

 3. אפרת רותם

  כמובן שלייטר לא יכול היה להעלות בדעתו אף הוגה אחת שראויה להופיע ברשימה של פילוסופים גדולים שפעלו במאתיים (!!) השנה האחרונות.
  כאילו המהפכה הפמיניסטית לא התרחשה והפילוסופיה נותרה שדה המשחק של הגברים הלבנים. הדירוג האובססיבי עליו הצבעת מתאים להפליא לשיטת החשיבה הזו.
  אדריאן ריץ', סוזן זונטג, ג'סיקה בנג'מין, לוס איריגארי, ג'ודית באטלר, קת'רין מקינון, וירג'יניה וולף, בל הוקס, פטרישיה ויליאמס… ועוד ועוד ועוד

 4. סמולן

  תשמע… גם ליאו שטראוס יהודי 🙂

 5. דן ו

  פרגה? ראסל?

  איזה חנונים. ועוד מוציאים לי את דרידה החוצה. מרובעים כמו מקרר

 6. אפר

  חוץ מזה שאף אחת מהשמות שציינת איננה פילוסופית, הכל טוב.

  אולי דה-בובאר. אולי.

 7. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית ב BSH

  אני לא מאוד מתעניין בפילוסופיה, אבל ברור לי שאין ראנד היא אחד האנשים שגרמו נזק רב ביותר.
  לא בהכרח לפילוסופיה אלא בכלל. הרבה מהשפעות המשבר הכלכלי ותופעות כמו התנהגות המדינה והתעלמותה מאזרחיה, כמו במלחמת לבנון השניה מגיעות אחד לאחד מהאמונה בתורתה.

  לדעתי יש כאן כת, וכת שגרמה נזק – נזק משמעותי. עוד על כך כתבתי שם:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=854712
  רוביקטיביזם וכתות אחרות: לא צריך להתנסות בסם כדי לדעת שזה מסוכן. גם לא בכתות.

 8. אלון

  העמדה לדירוג יוצרת את מצג השווא שאתה אלוהים…

 9. אני בעד ראסל

  נראה שהקונטיננטלים לא כ"כ גולשים אצלו … או נמנעים מסקרים?

 10. infokill

  , סובל מדיכוי מאפליה ,גזענות וניכור ,מה שויטגנשטיין הכריז על מה אפשר ועל מה אי אפשר לדבר , או על משמעות המילה being של היידגר או מהפתולוגיות של ניטשה. קיבינימט … לפחות למרקס היה משהו בונה וחיובי להגיד לחברה האנושית.

  אבל שיהיה לכל החובבים לבריאות

 11. אלון

  הפילוסוף שהביא את הלוגיקה המודרנית ואת הפילוסופיה של השפה.

 12. יואב

  רק מרקס. אי אפשר להשוות אליו אף אחד מהרשימה, בטח שלא את ניטשה הפטפטן או היידגר הפאשיסט המעורפל. עם כל הכבוד לפילוסופיית השפה של ויטגנשטיין ופרגה, רעיונותיו של מרקס חורגים בהרבה ממבני טיעונים אינדוקטיביים, ונוגעים בשורשי ההוויה האנושית, הפרטית והחברתית כאחד. בנוסף, עד כמה שמיל הוא חשוב למחשבה הליברלית, לדעתי מרקס היה הרבה יותר פורץ דרך לזמנו וגם לזמננו.
  ועוד: הוגה שהתעסק גם בפילוסופיה, וגם בכלכלה, וגם ב(פרוטו-)סוציולוגיה, וגם במדע המדינה, ראוי לתואר ההוגה הגדול ביותר רק על האינטרדיסציפלינריות שלו.

 13. יואב

  סליחה, שכחתי שהגדולה הפילוסופית נקבעת לפי מידת האקסצנטריות. אם ככה, למה לא לתת את הפרס לאלפרד רוזנברג מהמפלגה הנאצית, או לג'נטילה הפאשיסט? ואם כבר דרידה, אז למה לא הבאבא בובה? יש לו משחקי מילים הרבה יותר מתוחכמים.

 14. ירדנה אלון

  טוב בסדר הבנתי את הפרנציפ, יש מישהו אי שם שלא נעים לו לספר שהוא כל בוקר קם מתבונן במראה ולוחש לה "מראה מראה שעל הקיר מי הכי יפה בעיר?" אז הוא עושה דירוגים על אחרים ,אולם נשאלת השאלה מעבר להבאת העובדות היבשות והמספרים המעודכנים והדירוגים ולא רק בהקשר של הפוסט הזה ,אילו תובנות ניתן להפיק מעובדות ומספרים ? אז אילו תובנות ניתן להפיק ממצעד הרייטינג הפלוסופי הזה (גברים עושים תחרות של מי הכי חכם בעיר ונשים עושות תחרות של מי הכי יפה בעיר אולי זאת התובנה?)

 15. RS

  אם כבר מרקס אז למה לא מקס וובר? פשוט אני מוצא שכל הזמן חוזרים לוובר – גם מי שעוסק בניטשה וגם מי שעוסק במרקס וגם מי שעוסק בפוקו.