על גורואים של העבר

איציק ספורטא

בזמן האחרון כל מיני גורואים מוצאים עצמם חייבים לתרץ את מעשים שעשו ודברים שאמרו בעבר הלא רחוק. מעשים ודברים שתרמו למשבר הכלכלי הנוכחי. מנכ"ל GE שהיה אחד הדוחפים להערכת כל דבר באמצעות מחיר המניה אומר כעת: "על פניו הרעיון של ערך המניה הוא הרעיון המטומטם ביותר בעולם. ערך המניה הוא התוצאה ולא האיסטרטגיה…. הציבור העיקרי צריך להיות  העובדים, הלקוחות והמוצרים".

עוד מומחה שפיתח נוסחה להערכת סיכונים במניות ואופציות, פתח קרן גידור, שכמעט פשטה את הרגל בסוף שנות התשעים, וגם קיבל פרס נובל בכלכלה, טוען היום: "שולס טען כי שוק הנגזרים הפיננסיים הנסחרים מעבר לדלפק – כלומר ללא בורסה מרכזית – צריך להיסגר באופן רשמי: "לפוצץ או לשרוף אותם".  

שני אלה ואחרים אינם מתכוננים כמובן להחזיר לציבור את ההון שגרפו לעצמם באותם שנים, הם עכשיו יודעים לייעץ במקום לשבת ולשתוק.

גורו נוסף שפחות מוכר בארץ ג`ים קרמר בעל תוכנית מוערכת ב-CNBC, שגם הוא ניהל קרן גידור, נהג לייעץ מה לקנות ומה למכור ובכלל נחשב ליודע כל. אבל כמו כל יודעי הכל פתאום מתברר שהוא ידע די מעט. ג`ון סטיוארט בתוכניתו The Daily Show ירד לא מעט בזמן האחרון על אמצעי התקשורת והכתבים הפיננסיים שהיו בעצם להקת מעודדים של השוק הפיננסי ולא פעלו כעיתונאים שאמורים גם לבקר. שלשום התארח קרמר אצל סטיוארט וספג חבטות בלי סוף, כדאי לראות וגם לקרוא כתבה בנושא.

בתוכנית 60 דקות בפברואר שודרה כתבה שבה מתוארת הדרך בה בנק מכובד, World Savings, הצטרף לחגיגת ההלוואות בלי כיסוי, אף שאחד העובדים התריע על כך, וכמובן כעת שווה הבנק שנמכר כלום כמעט. מעניין לראות את התהליך שעבר על מוסדות ותיקים שנראים מכובדים וחששו שאם לא ישתתפו בחגיגה הם יפסידו משהו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. זאב שפיר

  לאורך כל ההיסטוריה היו מאחזי עיניים שעשו לביתם.חלקם אף הגיעו למעלה של משיח או בן אל או שליח האל.גם אחריהם צעדו רבים.(חלקם לאבדון ממש).חולשת המין האנושי ושגיונותיו.
  חשוב ,על כן לתת לכל אחד את הכלים להתמודד עם מראה עיניו.גישה ביקורתית ואף חתרנית עשויה להועיל.כבר בפרקי-אבות נכתב:"אל יאמין אדם בעצמו עד יום מותו".זו לטעמי גישה חתרנית,הכי מרחיקת לכת שקראתי. מסתבר שיש לה על מה לסמוך. לא צריך לחפש בשדות זרים.

 2. אלכס

  הם הרי לא לקחו אלא קיבלו
  לכן מי שנתן להם מו הראוי שיקח מהם.

 3. נתן שקרצ'י

  לגבי מיירון שולס, הקרן שהוא ניהל נקראה LTCM , והיא התרסקה והוצלה בעזרת הבנקים הגדולים (אלו שכיום הוצלו ע"י משלמי המיסים) בחסות גרינספן.

  יש ראיון של ג'ון סטיוארט בצורה לא מצונזרת, של 22 דקות עם מר "כסף משוגע" ג'ים קריימר-
  http://video.google.com/videoplay?docid=3968308462019342815&ei=Rve8SfrkE8iK-Qbjxu3CAQ&q=jim+cramer+john+stewart&emb=1&dur=3