על יצוא ויבוא קולוניאליסטיים

מתיתיהו שמואלוף

קולוניאליזם לא מציין תופעה שעברה מן העולם עם סיום הכיבוש האירופי. עד היום מתקיימות צורות שונות של שליטה קולוניאלית על אוכלוסיות מגוונות ברחבי העולם. אני רוצה להצביע על שתי תופעות קולוניאליות המתקיימות בשולי החדשות בכדי להחזיר אותן למרכז הדיון הציבורי. האחת מצביעה על קולוניאליזם כלכלי, גזעי וחברתי והשנייה מצביעה על פרקטיקות קולוניאליות לניהול שטחים כבושים.

חברת הנדל"ן שבשליטת לב לבייב דווחה כי ברבעון הרביעי היא צפויה לרשום הפסד של 2.7 מיליארד ₪. בכתבה נוספת צוין כי חברת היהלומים הפרטים LLD של לבייב פיטרה 77 עובדים במפעל בנמיביה. אלו היוו 72% מכוח העבודה שלה במפעל ושכעת נותרו במפעל 30 עובדים. המשבר האשראי הוביל לירידה בהיקף ההזמנות (בעיקר בכריסמס – אתם יודעים עשירים לבנים אוהבים לרכוש יהלומים בחגים) ותעשיית היהלומים בנמיביה נפגעה בצורה חזקה. הכתבה לא הביאה לידיעתנו את הדרך בה לבייב התנהל עד כה בנמיביה כמו שבירת ועדי העובדים, העברת היהלומים למלטשות אחרות בעולם בכדי שלא יהוו איום על העבודה הזולה. במשבר האחרון ביולי 2008 לב לבייב פיטר 153 עובדים במלטשה שבבעלותו בוינדק בבירת נמיביה. אפרים דוידי כתב במאמרו "אצל לב לבייב לא שובתים או שיעור קצר בגלובליזציה" ביחס לשביתה הקודמת שלבייב פיטר את כל נציגי העובדים. והשביתה שקיבלה את התמיכה הפעילה של איגוד עובדי המכרות המקומיים פרצה על רקע יחסיה הנוקשים של הנהלה כלפי העובדים אשר כללו פיטורים בלתי חוקיים, אי הכרת בוועד העובדים ואך אלימות מצד המנהל. חשוב לזכור כי יהלומים אלו הגיעו לפני כן ישראל, אך לבייב השתמש בגלובליזציה על מנת למקסם את רווחיו והעביר את ליטוש היהלומים למדינות שבו לא קיימת האפשרות לייצר ועדי עובדים חזקים, כגון: רוסיה, הודו, סין, דרום אפריקה, אוקראינה וארמניה. הפיטורים בנמיביה (כמו גם פיטורי העובדים הנוכחיים באנגולה ועל כך כבר רשם עומר שרביט בהעוקץ) לא מתרחשים על בסיס כלכלי טהור. לפיטורים יש היסטוריה ניאו-ליברלית של מלחמה בוועדי עובדים, העברת העבודה ברחבי העולם על מנת להימנע ממתן זכויות עובדים ותוך יצירת מתחים גזעיים, מעמדיים וקולוניאליים המתקיימים בחסות הבורגנות המקומית. זו שוכחת את הזכויות האוניברסאליות של עובדים ואזרחים בתחומה בשביל להגדיל את רווחיה ורווחי בעלי ההון הזרים.

לאחרונה דרש הועד הציבורי נגד עינויים בישראל כי העצורים שהובאו מעזה יזכו לתנאים הולמים ולא יפלו לקורבן לעינויים ולהתעללות. ממשלת ישראל לא יידעה את אזרחיה לגבי העתיד של עשרת אלפים האסירים הפלסטינים (חלקם ללא משפט) והמספר הלא ידוע של אזרחים ולוחמים שהובאו מרצועת עזה. בזמן שארה"ב סוגרת את הכלא הלא חוקי שלה בגואנטמו, עדיין בישראל ממשיכים להתנהל בשיטות קולוניאליות לניהול אוכלוסיות כבושות. הועד הציבורי נגד עינויים בישראל פנה אל הפרקליט הצבאי הראשי (יחד עם האגודה לזכויות האזרח, ובשם שלושה ארגונים נוספים), בדרישה לקבל מידע מפורט על מצבם של כלואים, שנעצרו ברצועה במהלך הלחימה, על מנת להבטיח את שלומם וכבודם. לאחר שרואיינו חלק מהעצורים עלתה תמונה קשה והתברר שישראל החזיקה עצורים רבים מעזה בתנאים קשים ומשפילים ותוך סיכון חייהם ובריאותם. בעניין זה פנו הארגונים בתלונה, יחד עם עוד שישה ארגוני זכויות אדם, אל היועץ המשפטי לממשלה. הנושא של האסירים הפלסטינים לא מקבל זווית הומנית, אלא הוא הופך לסחר מכר בעיסקאות שבויים. אין דיון ציבורי רחב, מדוע ישראל מחזיקה בכל האסירים, במשך שנים. הם נמקים בבתי כלא נפרדים ללא זכויות שוות. ליחס של מדינת ישראל לאסירים הפלסטינים בכלל ולעצורים מעזה בפרט יש השפעה ישירה לחיינו. עלינו לחשוב מדוע יש צורך בכליאה של אלפי פלסטינים ומדוע הם נחטפים ועוברים עינויים מחוץ לחוק. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  התייחסותינו לפלשתנאים בכלל, ולאסיריהם בפרט, הינה אכזרית, משפילה, ונעדרת מינימום של כבוד אנושי לבני אנוש. כל זאת לא מעניין את מערכת המשפט, התקשורת, והחברה בישראל. לעומת זאת, אם יפילו הפלשתינאים ולו "שערה משערות ראשינו ארצה" נפצח כולנו בקול נהי, ונהיה להזיז את גיסותינו "להשמיד, להגוג, ולאבד" את צרינו. אכן, האנוכיות בהתגלמותה.

 2. שירה אוחיון

  כל עובדי התזמורת האנדלוסית פוטרו ללא הודעה מוקדמת בגלל שהעזו לשבות. הפיטורין אינם חוקיים בעליל. עד היום לא קיבלנו שכר עבור חודש ינואר, לא קיבלנו שכר עבור חודש פברואר (בגין 30 יום הודעה מוקדמת) וגם לא פיצויים. זרקו אותנו לרחוב כמו כלבים. ודמי האבטלה הזעומים (למי שזכאי בכלל) עדיין מתעכבים. יש נגנים שהגיעו לחרפת רעב.
  הכל בחסות עיריית אשדוד ומנהל תרבות שהקפיא את העברת התקציבים לתזמורת ועשה יד אחת עם ההנהלה להרעבת הנגנים. למען יראו כולם וייראו. והציבור שותק. התקשורת נאלמה. אולי בעוד שנתיים שלוש בית המשפט ידון בעניינינו , בעניינו של מי שישרוד עד אז….
  השיטה היא אכן אותה שיטה כמו בעזה, אותה אכזריות ואטימות לב: מפציצים , יורים והורגים 1000 איש. עושים פעולות חד צדדיות, עכשיו בואו למו"מ אחרי שהראנו לכם את נחת זרוענו.

 3. ג. אביבי

  מאמר שמשכיל את הקורא.

 4. מתי

  ‏18 במרץ, 2009

  – דחוף –
  לכבוד לכבוד
  פרופ' דניאל פרידמן מר מנחם (מני) מזוז
  שר המשפטים היועץ המשפטי לממשלה
  משרד המשפטים משרד המשפטים
  רח' סלאח אל-דין 29, ירושלים רח' סלאח אל-דין 29, ירושלים
  ובאמצעות פקס: 02-6285438 ובאמצעות פקס: 02-6467001

  שלום רב,

  הנדון: פגיעה בזכויות עצורים ואסירים
  פלשתינים ושימוש בהם כקלפי מיקוח

  מפרסומים בכלי התקשורת למדנו כי התקבלה החלטת ממשלה בדבר הקמת ועדה, שתדון בהרעת תנאי כליאתם של אסירים פלשתינים המזוהים עם ארגון החמאס, וזאת במטרה להפעיל לחץ כבד על הארגון בכדי שיסכים לשחרורו של החייל גלעד שליט. בהמשך לפרסומים אלה אנו פונים אליכם ודורשים להוציא הנחיות מפורשות הן למניעת שימוש כלשהו בעצירים ו/או אסירים כאמצעי להשגת תכליות אחרות, ובראשן מניעת השימוש בהם כקלפי מיקוח, והן לאסור לאלתר ובאופן מפורש כל צעד שיהווה ענישה קולקטיבית, וזאת כפי שיפורט להלן:
  1. על פי אחד הפרסומים, תכלית הקמת הוועדה הינה מתן המלצות להגברת לחץ מאסיבי על ארגון החמאס, בין היתר על ידי הקפאת ביקורים אצל אסירים המזוהים עמו, הכלואים בישראל.
  2. על פי פרסום אחר, ועדה זו, בראשות השר פרידמן ושחברים בה השרים שטרית, רמון, איתן והיועץ המשפטי לממשלה מזוז, תגבש תקנות להשוואת תנאי כליאתם של עצירי החמאס לתנאים בהם מוחזק החייל שליט. ועדה זו תגיש מסקנותיה בישיבת הממשלה הבאה, ביום ראשון הקרוב, באם לא תוקם ממשלה חדשה עד אז.
  3. הקמתה של ועדה זו ועצם הדיון בנושא מהווים עליית מדרגה מסוכנת בפגיעה בזכויות אסירים ביטחוניים ובשימוש בהם כקלפי מיקוח, וזאת בניגוד לערכי המוסר, המשפט הבינלאומי ופסיקתו המפורשת של בית המשפט העליון בנושא.
  4. לא למותר לציין, כי הצעות חוק פרטיות ברוח זו כבר הוגשו בכנסת השבע עשרה, על ידי הח"כים ארדן ואלדד, אך הצעות חוק אלו לא היו פרי יוזמת חקיקה ממשלתית.
  5. עוד נזכיר את התבטאותו של השר דיכטר ביום 16.3.09 בתקשורת, ממנה משתמע שאחת התכליות של מעצרם והחזקתם של אסירים פלשתינים עתידיים הינה הפיכתם לקלפי מיקוח בעסקה, שבמסגרתה יוחזר גלעד שליט.
  6. הכבדת תנאי כליאתם של עצירים ואסירים, בהקשר זה, תהווה ענישה קולקטיבית של כל העצורים והאסירים הביטחוניים, המזוהים עם ארגון החמאס, שהינה ענישה אסורה המתעלמת מכל מקרה אינדיבידואלי לגופו. הדבר נכון, בין היתר, להחלטה גורפת אפשרית בדבר שלילת זכותם של הכלואים לקבל ביקורים. למותר לציין כי הזכות לקבל ביקורים מעוגנת במספר הוראות נורמטיביות בספר החוקים הישראלי ונגזרת מזכויותיו החוקתיות של כל אסיר ואסיר, כפי שפורט בפסיקתו של בית המשפט העליון. החלטה זו אף סותרת את כללי המשפט הבינלאומי שמדינת ישראל מחויבת אליהן ובראשם סעיף 3 המשותף לאמנות ג'נבה, וכן סעיפים 7 ו- 10(1) לאמנה הבינלאומית בדבר זכויות אזרחויות ופוליטיות (ICCPR) וסעיף 16(1) לאמנה נגד עינויים ונגד יחס ועונשים אכזריים בלתי אנושיים ומשפילים ((CAT.
  7. לסיכום, הינכם מתבקשים לעצור לאלתר את כדור השלג המתגלגל לו אט אט במדרון התלול של פגיעה בזכויות העצורים והאסירים, לפני שיחל לצבור תאוצה, ואז מי ישורנו.
  8. על כן הנכם מתבקשים:
  א. להוציא הנחיות מפורשות אשר מונעות שימוש כלשהו בעצירים ו/או אסירים כאמצעי להגשת תכליות אחרות, ובכלל זה את השימוש בהם כקלפי מיקוח, ולאסור לאלתר על כל צעד שיהווה ענישה קולקטיבית.
  ב. להורות על פירוקה של הוועדה לאלתר, על ידי החלטת ממשלה רשמית בנושא, אשר מתיישבת עם ערכי המוסר והמשפט.
  ג. לפרסם לאלתר את החלטת הממשלה המורה על הקמת הוועדה, לפרט מי הם חבריה, מה המנדט הניתן לה, והאם מדובר בוועדה זמנית לעניין מסוים או ועדה קבועה?

  9. לטיפולכם המהיר אודה.

  בברכה,
  מג'ד בדר, עו"ד
  המחלקה המשפטית
  הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל

  העתקים:
  גב' ציפי לבני, שרת החוץ
  מר מאיר שטרית, שר הפנים
  מר חיים רמון, המשנה לראש הממשלה
  מר רפי איתן, השר לענייני גמלאים

 5. ק

  הזכויות שלהם ואסירים אחרים צריכות להיות שינה, מזון וטיפול רפואי מספק.
  לא מעבר, לא יותר.