אסירי ההפרטה

יוסי דהאן

בשבועות הקרובים, יש לקוות, עומד בית המשפט העליון לפרסם את החלטתו בעתירה שהגישו חטיבת זכויות האדם – המרכז האקדמי למשפט ולעסקים וגונדר (בדימוס) שלמה טוויזר נגד הקמתו של הכלא הפרטי הראשון בישראל, שבנייתו ליד באר שבע נמצאת בשלבים מתקדמים מאד.

לקראת מתן פסק הדין פתחו התאגידים הכלכליים במתקפה תקשורתית המתארת את איכותן המשובחת של המיטות והאסלות בבית הסוהר הפרטי שהקימו. "דהמרקר", המוסף הכלכלי של "הארץ", התגייס במלוא המרץ לטובת היזמים והפיק סרטון תדמית המנסה לשכנע את קוראיו שמדובר בהקמת כפר נופש פרטי על ידי תאגידים שכל מטרתם היא שמירת כבוד האדם.

באתר של חטיבת זכויות האדם של המרכז האקדמי למשפט ועסקים עלה לאחרונה לאוויר אתר המוקדש להפרטת בתי הסוהר המנסה להציג את הבעייתיות הרבה בהפרטת סמכויות שלטוניות של המדינה לידי גורם פרט, סמכויות כשימוש בכוח, שימוש בכלי ירייה, שלילת זכויות, פגיעה בפרטיות, פגיעה בחירות ופגיעה בחופש הביטוי של האסיר. 

האתר, שהוא יוזמה של עו"ד אפי מיכאלי ושעיצבה רותי כרמי, כולל את העתירה והמסמכים המשפטיים הרלבנטיים, מאמרים, חוות דעת בנושא ועדכונים אחרונים. לאתר לחצו כאן.

זו הזדמנות נוספת להמליץ על סרטו של ניסים מוסק "אסירי קבלן" המציג באופן מרתק את סיפור ההפרטה של המדינה מסמכויות השיפוט והענישה שלה ופגיעתה בזכויות האסירים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סש"ש

  הנסיון האמריקני (בעיקר קליפורניה) מלמד שכלא פרטי כמו מלון פרטי תמיד ישאף לצמוח, כלומר להגדיל את מספר החדרים, המיטות וכמובן האסירים שיאכלסו אותם. כנראה שזה טוב לכולם, אחרת זה לא היה מגיע למימדים מפלצתיים כאלה–יש יותר אסירים בארה"ב (מספרית) מאשר בסין–הם לא עומדים בקצב הגידול של אוכלסיית האסירים, עד כדי כך שעכשיו הם מייצאים אסירים לחברות אחרות במדינות אחרות… מאז שהחבר'ה האלה (בעידוד עיתונים תאומי הארץ ודה-מרקר) השתלטו על "שוק" האסירים, הם דוחפים חוקים שונים ומשונים שיגדילו את הקליינטורה. כך למשל הם העבירו את חוק המכה השלישית. כלומר, אסיר העובר עבירה פלילית שלישית (גם אם זו תהיה גניבת כיכר לחם מהמכולת) מקבל אוטומטית מאסר עולם! אני חוזר: מאסר עולם! אין צורך להסביר מה זה עשה לתעשייה הזאת. במקביל עניין החנינות ותכניות השיקום שהוא בשליטת "הכוחות המקצועיים" של הכלא הופך להיות חישוב כלכלי טהור — למה לשחרר אסיר שמטיל מטבעות כסף? השוטרים מבסוטים כי יש פחות סדר לשמור, השופטים משתפים פעולה ומקבלים מיליונים לקמפיין הבחירות שלהם (שופטים בארה"ב נבחרים בבחירות ישירות, בקלפי ממש עם תעמולת טלויזיה ורדיו ועיתונים והכל). רוב האזרחים, לא רק הלבנים, חושבים שזה סידור טוב והרחוב נראה יותר טוב למשך זמן ארוך יותר. שרך אגב, הלובי של בת יהכלא הפרטיים מתנגד לעונש מוות… זה לא עסקי להרוג פרה חולבת… אני פסימי. אין מי שיעצור את זה בישראל, זה אבוד. תוך 20 שנה זה יהיה העסק הכי משתלם בארץ עם צמיחה מדהימה שתכפיל את כמות האסירים. יתחילו לבנות בתי כלא לגובה כמו בארה"ב — בניין של 30 קומות בלי חלונות!

 2. איזי גור

  לא מבין את העליהום הזה. מדוע שלא יתנו לעוד כמה מקורבי (*)מלכות לעשות קצת כסף. שהרי את כל אוצרות הארץ כבר מסרו לעופרים ולדומיהם, אז מה נשאר? בתי הסוהר. מה גם שהיזמים מבטיחים שהם ידאגו לזכויות הכלואים, יעתירו עליהם מזון משובח, טיפול רפואי מתקדם וכל כיוצא באלה.
  אם היה מישהו קם ומצהיר שהוא מאמין להבטחותיהם, הם היו מוסיפים עוד הבטחות כהנה וכהנה. איך אמר לוי אשכול: "נכון. הבטחתי.אבל לא הבטחתי לקיים".
  בקיצור. לאור חשכת ההבטחות, אני הוגה באפשרות לשדוד בנק , או לחילופין לפרוץ לדירתו של איזה פליט שואה זקן וחולה, אם הצלחתי -מה טוב. לא הצלחתי – עוד יותר טוב. אז מזומן לי חדר נופש בכלא המופרט.
  הללויה. ת'נק יו ג'זוס.
  (*) מלשון "קורבעס"

 3. יצחק ג'קי אדרי

  עשרות תושבים מהנגב נענו למודעות הדרושים של בית הכלא הפרטי והכשרתם כסוהרים החלה.

  צריך למצוא דרך יצירתית להביא את נושא הפרטת הכלא לידיעת הציבור.

  * ואם כבר עוסקים בהפרטה אסור לנו להתפלא אם היזמים תאבי הבצע והכסף יעשו יבוא של אסירים ממדינות אחרות שירצו את עונשם בישראל בכלא הפרטי, יזמים מתוחכמים יצאו לקמפיין עולמי לאסירים ברחבי העולם שיבקשו לרצות את עונשם באי "התענוגות" בכלא הפרטי הישראלי הרי הכל מותר בשם מיקסום הרווחים. משרד האוצר יתמוך כי יבוא אסירים יכניס דולרים לקופת המדינה, רעיון הזוי? בדיוק כמו הפרטת הכלא בישראל.

 4. דב בינדר

  כבר כתבתי בנושא הזה כמה וכמה פעמים אני מביא כאן תגובות שלי בנושא הזה מ-2006 באומדיה
  5. אסור להפריט את בתי הסוהר

  הפרטת בתי הכלא תהיה גרועה גם לאסירים וגם לסוהרים,זכיין פרטי יהיה מעוניין קודם כל להרויח כסף,כמה שיותר כסף ומהר ככל האפשר,התוצאה תהיה גיוס סוהרים בתנאי עובד קבלן שבגלל השכר הנמוך עלולים להתפתות לשחיתויות כמו הברחת סמים לכלא,עזרה בבריחות ועוד,גם האסירים יסבלו ממזון גרוע ותנאים גרועים,בקיצור,על בתי הכלא להשאר בבעלות המדינה.
  ——————————————————————————-
  ועוד תגובה ישנה שלי באותו עניין.

  8. בכלא פרטי יסבלו גם האסירים וגם הסוהרים

  הסוהרים בגלל תנאי עבודתם הקשים ושכרם הנמוך וללא או כמעט ללא תנאים סוציאליים עלולים לנהוג באלימות קשה מול אסירים שלא ישלמו להם שוחד ולעשות חיים קלים לאסירים שכן ישלמו,הם יבריחו להם פנימה סמים ונערות ליווי ואולי אפילו יעזרו תמורת מחיר טוב גם לבריחות,בשכר שישלמו הקבלנים לא יסכימו לעבוד אנשים טובים ויגויסו רק אנשים סוג ז´ מסכנים בעצמם שבמשך הזמן אחד יגרור את השני למעשי שחיתות,מי שלא יסכים יהיה נתון לחרם מצד חבריו הסוהרים ולסכנה מצד חברי האסירים הנמצאים בחוץ ויאיימו עליהם ועל משפחותיהם,את פרטיהם הם יקבלו דרך הסוהרים המושחתים,גם הקצינים יקבלו חלק גדול מכספי השוחד מהסוהרים כדי לא לראות,בקיצור כלא חייב להיות בבעלותה וניהולה של נמדינה כשהסוהרים הם עובדי מדינה לכל דבר עם שכר תנאים ופנסיה של עובד מדינה.
  ——————————————————————————-
  ישנן עוד תגובות שלי באותו נושא במקומות שונים ואני חוזר וטוען שכלא פרטי יהיה רע גם לאסירים וגם לסוהרים.

 5. נועם

  וחוץ מזה, מוזר שהם מגייסים סוהרים באזור הדרום

  עפ"י החוזה הם יכולים להביא סוהרים מחו"ל, נניח מטורקיה או רומניה, שיעלו להם רבע

 6. מישהי

  לא יותר פשוט להם לגדר את רהט או את אחת מעיירות הפיתוח בדרום ולקבל כסף לפי ראש?

 7. טרזן

  בית המשפט העליון, בשבתו כשליח של האליטה השלטונית, ממסמס כל דבר ומושך כל דיון עד-דלא-ידע. ראו כמה שנים צריכות לחלוף לפני שקוראים את הבשורה "בשבועות הקרובים יפרסם בית הדין העליון את החלטתו בעתירה…הפרטת בתי הסוהר".
  בדיוק כך נהג המוסד ה(לא)מכובד בעתירת "יש-גבול" נגד דן חלוץ ואחרים, בעניין פשע מלחמה. בשנת 2002 הטיל מטוס טונה TNT לתוך שכונת מגורים בעזה. היו שם כמדומני 14 הרוגים תמימים, לצד "מחבל" שאולי הוא אשם ואולי לא, דינו נגזר ללא משפט. הבג"ץ משך, סחב, גרר, ונדמה לי שבסוף גם השתמט מחובתו להחליט.
  אז מה, אנחנו בעד המלחמה של דניאל פרידמן בעליון? נגד?

 8. נועם

  ביום שישי הקרוב (21 במרץ 2009) תשודר כתבת תדמית משודרגת בפריים-טיים באולפן שישי בערוץ 2.

  משה נוסבאום יסביר לעם ישראל מדוע חדר האוכל שם הוא למעשה מסעדה, ותאי הכלא יחידות נופש.

  האם אין כאן סוביודיצה??

 9. גיל גן-מור

  לפני כמה זמן התפרסם בדה-מרקר ששני שופטים בפנסילווניה שלחו 5,000 נערים ונערות למתקן כליאה פרטי לנוער עבריין תמורת שוחד. בין קורבנות הפרשה גם הילרי טראנסיו, "תלמידה מצטיינת שמעולם לא הסתבכה בדבר", אשר נדהמה כשנגזרו עליה שלושה חודשי מאסר במתקן כליאה לעבריינים צעירים בגלל פרסום עמוד היתולי ב"מייספייס" בשמו של סגן מנהל בית ספרה.
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090218_32321

  פרשה כמו זו מדליקה עוד נורת אזהרה, רגע לפני שגם בישראל פותחים את הכלא הפרטי הראשון. כי התמריץ לשחיתות נבע ישירות מהעובדה, שמתקן הכליאה הרוויח כלכלית משלילת חירותם של הנערים והנערות.

  פרשה כזאת יכולה לקרות גם בישראל. גם אם החוק הישראלי מפריד בין התמורה שיקבל הכלא לבין מספר האסירים שיוחזקו בו בפועל, ברור כי לעולם יישמר הקשר בין מספר האסירים וחומרת הענישה לבין הרווחים של איילי ההון שיפעילו את בתי הכלא. החשבון ברור – ככל שצריך יותר מיטות, ויותר בתי סוהר, כך גדל הרווח.

  עו"ד אביב וסרמן, ששותף למאבק בהפרטת בתי הסוהר כתב בגיליון דצמבר 2007 של "פנים":

  "הפרטת כליאה הופכת בעצם את האסירים לסחורה עוברת לסוחר. בכך נותר תמריץ כלכלי לתעשיית הכליאה לפתח שדולות להחמרת הענישה, על מנת שמצוקת הכליאה תגדל וייווצר צורך במקומות כליאה נוספים, לשם הגדלת ה"שוק". תעשיית הכליאה אכן עושה זאת. שדולה זו היא אחד ההסברים לעלייה הדרמטית במספר האסירים בארה"ב ב-20 השנים האחרונות לשיעור הגבוה ביותר בתולדות האנושות, הן אבסולוטית והן יחסית לגודל האוכלוסייה…"

  הדבר הזה צריך להטריד את כולנו, כי תהא לכך השפעה שלילית ביותר על החברה שבה אנו חיים. על כך כתב עו"ד עופר סיטבון בכתב העט ארץ אחרת:

  "הפרטתם של בתי–הסוהר היא למעשה התגלמות האבסורד — שלא לומר, הפרוורטיות — של מולך השוק החופשי: תעשיית הכליאה רואה בהתגברות הפשיעה הזדמנות עסקית, מפני שהיא מעלה את הביקוש לבתי–סוהר, והרצון להגדיל את נתח השוק מפלל לעלייה בפשיעה ובהתנהגות הפלילית. כך נחלשים המניעים לפעול למען טיפול שורש בפערים החברתיים הקשים ולמען מציאת חלופות שיקומיות לבתי–הסוהר שהם, כידוע, בתי–ספר לפשיעה."

  הכרעת בג"ץ תסמן האם כולנו כבר אסירים של בעלי ההון וחבריהם באוצר, ושל מדיניות ההפרטה נטולת הגבולות שהם מקדמים?

  http://cafe.themarker.com/add.php?action=edit&id=894217&typeid=9