אסון הסיירת הגדול

מאיר עמור

סוציולוג (פרופ' בגימלאות), אקטיביסט, ממייסדי ארגון הל"ה וסרבן מצפון חברתי

לפני למעלה מחודש, מיד לאחר הבחירות, פירסמתי פוסט ב"העוקץ" ובו טענתי כי ההנהגה הפוליטית הקיימת בישראל כיום אינה מוכשרת לטפל במשברים בפניהם ניצבת החברה הישראלית. כתבתי שם, כי המשימות העיקריות העומדות לפני המנהיגות הפוליטית בישראל נוגעות בצורה זו או אחרת למגוון בעיות-יסוד שאינן מטופלות. למשל, ראשית, שאין חוקה ואין גבול למדינת ישראל וכי פתרון הבעייה הפלסטינית קשור להגדרת הגבול והחוקה שהפוליטיקאים הישראלים מתחמקים מלקבל ולקבע. שנית, כי אין התמודדות ממשית עם המשבר בחינוך בו מורות מפחדות מהורים אלימים, והתלמידים/ת אינם מגיעים למינימום אקדמי הכרחי, וכן כי הסיכויים של עניים לקבל חינוך איכותי הוא נמוך ביותר. כי הכלכלה הישראלית היא דורסנית ולא צודקת, בה פועלים המרויחים ארבעת אלפים שקלים לחודש מפוטרים עם הרבה זדון ובלי תקוה. שלישית, כי לא נשמעת הצעה משמעותית להתמודדות עם אי השיויון החברתי שכתוצאה ממנו נשים בירוחם מתות משום שהרופא הקרוב ביותר אליהן נמצא במרחק של כמה שעות נסיעה. רביעית, כי יש צורך דחוף ובהול לשנות את שיטת הבחירות משום שהשיטה הקיימת מובילה, פעם אחר פעם, למבוי סתום של אי קבלת החלטות הנוח לפוליטיקאים ולפוליטיקה, ומהווה אסון לאזרחים ולחברה. וכן, חמישית, כי הבעיה הביטחונית שהגנרלים מצהירים עליה אך עושים לגביה מעט או לא כלום, היא האיסלמיזציה, האינטרנציונלזציה, והגרעינזציה הפוטנציאלית של הסיכסוך הישראלי-פלסטיני והישראלי-ערבי ההופך לסיכסוך יהודי-מוסלמי עם השלכות מרחיקות לכת ליהדות העולם. <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

לאחר הבחירות מה שנדרש, טענתי היה הסכם פוליטי שבו שלושת המפלגות המרכזיות בחברה הישראלית: קדימה, הליכוד והעבודה ישלבו ידיים ויקימו ממשלה רחבה או ממשלת אחדות אשר תוכל לקבל את ההחלטות המשמעותיות ומחויבות המציאות הללו. אינני חבר של אף אחת מהמפלגות הללו, ואינני אוהד את מדיניותן, כך שאין לחפש את האינטרס הפרטי שלי. ברור לגמרי, כי המנהיגים הפוליטיים הללו הם היחידים הנמצאים בעמדות הכוח הרלוונטיות שיכולים לקבל את ההחלטות הללו. כיום ולעת עתה, רק מנהיגים אלה ומפלגות אלה יכולים לעשות את המתחייב במציאות בה אנו חיים. <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

כידוע, ממשלה שכזו לא קמה. <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>מה שקיבלנו, הוא את ניצחון הסיירת בתור ממשלה. לוחמי הסיירת תיחמנו וניצחו. קריטריון האמינות אינו האור על פיו לוחמי סיירת אלה פועלים בדמוקרטיה הישראלית. החברה והדמוקרטיה הישראלית אינן חשובות מספיק ללוחמי הסיירת. הם קובעים את הכללים. אין הם מצייתים לכללים של "החנונים" ו"הג`ובניקים" ולאנשי הדיבורים שאינם מבינים ב"תכלס" האמיתי. <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

"לוחמים" אלה אינם מתאימים להתמודדות עם האתגרים שמניתי למעלה. זאת מדגישה, לא אחרת, מאשר הגברת ציפי ליבני. אינני תומך ולא תמכתי בליבני. אך, דווקא הגברת ליבני עם עמדתה הנחרצת ומאבקה על "דרך" היא זו שמצביעה על הכיוון שאליו יש לכוון.<StrippedTag/FONT>

"שתי מדינות לשני עמים" הוא הכיוון. חד חלק ופשוט. זו היא הדרך שצריך ללכת בה. היא – הגברת ליבני – קיבלה החלטה. יציאה מהסיחרור חסר השחר של אי-קבלת החלטות ומשליטת הבלתי מוכשרים של סיירת "השו-שו". אולי לנווט בלילה הם יכולים, או יכלו בעבר, אך, הפוליטיקה שלהם היום היא בלי מטרה להשיג, בלי יעד להגיע, בלי תקווה לממש. הפוליטיקה שלהם היא אנטי-דמוקרטית ואנטי-חברתית. הם לא טובים לישראל. ממשלה נבחנת רק על פי ההחלטות שהיא מקבלת. וזה הקריטריון היחיד על פיו צריך לשפוט פוליטיקאים. יש לבחון פוליטיקאים על פי החלטותיהם. קבלת ההחלטות על פי הקוד של לוחמי הסיירת היא אסון. <StrippedTag/FONT>

יתכן מאוד כי הגברת ליבני – כמונו – תפסיד מול הסיירת. ההפסד של ליבני הוא הפסד משמעותי לחברה הישראלית. חבורת-סוד-כמוס-ביותר-מטכ"ל מובילה את החברה הישראלית אל אסון הסיירת הגדול. אלא שהפעם האסון יהיה כללי. וזה האסון.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סש"ש

  למה רק איסלמיזציה? הרי היהודיזציה היא האסון הגדול שלנו. אני לא מבין איך יש לך ציפיות מהאנשים האלה וגם מהאישה הזאת. לאיזה הסכם אתה חושב שהיא יכולה להוביל אם נניח היו לה 80 חברי קואליציה? בחייך. הרי כל הסכם שלא יכלול פירוק כל ההתנחלויות, פתרון בעיית הפליטים וקביעת אלקודס כבירת פלסטין החופשית, לא יוביל אלא להמשך הסכסוך בדרכים אחרות. אין ולא תהיה ממשלה שתלך להסכם כזה. לכן עדיף ממשלת סיירת מוטרפת שתוביל לקטסטרופה גדולה הנחוצה להתחלה חדשה. אני דווקא רואה את הישועה אצל אחמדינג'אד.

 2. אירית

  נכון שהיא משופרת אלפי מונים מהשרוטים ברק וביבי, אבל היא לא לגמרי שפויה במובן שאתה מתייחס אליו. גם היא
  SPECIAL FORCES. היו כאלה שתמכו בציפי מתוך ראיית הנולד, לפני הבחירות, אולי היה מקום לחשוב על זה בצורה יותר שקולה כבר אז.

 3. צופה

  "הגברת לבני" לא נכנסה לקואליציה כי לא הייתה רוטציה. תאמין לי, רוטציה לשנתיים או אפילו לשנה – ואז לבני הייתה רצה אצה גם לממשלה בה אלי ישי שר ביטחון ואריה אלדד מ"מ רה"מ.

  אגב, ההתעקשות על ניסוחים בהסכמים קואליציוניים היא נאיביות במקרה הטוב וציניות במקרה הרע. כידוע, ההסכמים לרוב אינם שווים אפילו את הנייר עליהם נכתבו. מעבר לכך, אולי תחדש לנו: בממשלת בגין היה ב"קווי היסוד" האהובים עליך משהו על שלום עם מצרים? בממשלת שרון היה באותם "קווים" משהו על פינוי התנחלויות?

 4. יורם גת

  פוטנציאלית? ישראל גירענה את הסכסוך לפני עשורים רבים.

 5. מיכאל דנה

  "…נשים בירוחם מתות משום שהרופא הקרוב ביותר אליהן נמצא במרחק של כמה שעות נסיעה…"
  לא הגזמת בכלל. ירוחם, לידיעתך, נמצאת כחצי שעה נסיעה מבי"ח סורוקה, אני מאמין שיש שם לפחות רופא אחד.

 6. ב.א

  מה הרפורמה הגדולה. מדינת ישראל עוד בתכנית החלוקה הסכימה על שתי מדינות לשני עמים. נא לא להמציא אוונגרדיסטית חדשה… שלא לדבר על כך שהויכוח הזה למעשה כבר הוכרע. יש ותהיינה שתי ישויות מדיניות לשני העמים, הגבולות יוכתבו על ידי הדמוגרפיה], ובינתיים סתם טוחנים מים . יש כאלה (בשני הצדדים אגב) שלטחון מים ממש "עעושה להם את זה" כנראה, ויש כאלה (בשני הצדדים אגב) שחושבים שאולי עוד ירוויחו איזה רווח מפוקפק…
  בכל מקרה, אילו היו מציעים לגב' לבני רוטציה היינו רואים אותה מצטרפת לממשלה בשלוש שניות…
  הגב' לבני לא הפנימה עדיין שמטרת הפוליטיקה היא קידום העמדות שלך. הפוזיציה היא הדרך האפקטיבית ביותר לעשות זאת, אבל רק אם יש לך באמת עמדות… לצערי, בחינת דרכה בעשר השנים האחרונות לא העלתה עמדות כאלה בכל תחום שהוא, רק תמונה קבוצתית ופוזה "נקיה"

 7. דרור בל"ד

  טוב עושה כותב המאמר בהעלותו את סוגיית לבני לדיון בפני השמאל הקיצוני

  מייד לאחר הבחירות,בעוד תומכי חד"ש על שלל אתריהם מבכים מרה את תוצאות הבחירות,וממאנים בתוקף להכיר בעובדה כי לבני בחרה בסיסמת הבחירות של חד"ש ב96 כמייצגת טענתה המרכזית לאי הצטרפותה לממשלת נתניהו,התחולל בישראל ויכוח פנים ציוני בנושא אחריות לאומית.

  היה מעניין,כצופה לא ציוני,להביט בוויכוח זה.אמנם הויכוח ציוני,אך ראוי היה שגם גורמים לא ציוניים ייקחו בו חלק,בהיותם גורמים דמוקרטיים.אני אישית התרשמתי כי בויכוח זה טענותיה של לבני מייצגות אותי נאמנה.דעה רווחת,ולדעתי נכונה ,היא שמפלגת העבודה,החל מ2001 ועד היום,רוקנה מתוכן את מהותה של אופוזיציה לוחמת,אחת מאושיותיה הבסיסיות של הדמוקרטיה.על קבירתו של מחנה השלום,תהליך השלום,אמון הציבור,היהודי והערבי בשלום בידי גדול פושעי המלחמה ,נכתב כבר רבות,ואם לא יישפט במהרה בהאג,תשפוט אותו ההסטוריה,אך על הריסת מהותה של אופוזיציה אפשר,וראוי,להלחם יחדיו,יחד עם לבני.

  בעוד תומכי חד"ש מקימים מחנה פמיניסטי ותובעים להחליף את הנבחרים בנבחרות,בעוד דפנה גולן מפרסמת ב"הארץ"כי השמאל הגברי נכשל,בעוד רבות בשמאל הציוני והלא ציוני תוקפות את לבני בהיותה לא פמיניסטית מספיק,ואחרות תוקפות אותה על שהשתמשה בנשיותה כדי לגנוב מצביעים ממרצ,ציפי לבני הודיעה,עוד קודם,כי מושא נפשה הוא להנהיג מנהיגות אחרת,ולא העניין הפמיניסטי.

  הראשונים בשמאל השפוי שהציעו לתהות על קנקנה של לבני היו עקיבא אלדר ומרב מיכאלי,במאמרים ב"הארץ".בזמנו,כתומך בל"ד,כתבתי באתרי חד"ש כי יש להשלים עם המציאות.השמאל מת,וכל יומרה להחיותו תסווג כיומרה סהרורית,אוטופית.לבני היא מנהיגת מפלגת מרכז,ולא שמאל,כך ע"פ הגדרתה,וכך צריך להתייחס אליה.למרות זאת,כדאי להתחיל להתרגל לרעיון כי היא,ורק היא,יכולה להוות אלטרנטיבה ראויה(יחסית)לשלטון האימים של נתניהו\ברק.אם אדון נתניהו מצרף לממשלתו את האיחוד הלאומי,אין מניעה כי יבוא יום,ויום זה אינו רחוק,שבו לבני תזכה ברוב גדול ותרכיב ממשלה אחרת.תהיה לה לגיטימציה לתהליכים היסטוריים וראוי כי למפלגות הערביות יהיו מספיק מושבים כדי שלא תוכל להתעלם מהם,ואולי,כמו רבין בזמנו,תיתמך,מבחוץ,ע"י מפלגות אלו.

  אמנם דרכה אינה דרכנו,וערכיה אינם ערכינו,אך לא כדאי לפסול על הסף,אולי תרצה לשמוע על הטעויות של רבין,אולי תשאף לא לחזור עליהן?לחד"ש יהיה אז תפקיד רלוונטי בגישור בין הציונים לבין המנהיגים הפלשתינאים.לו נאות היה רבין להפגש עם עבד אל שפי,במקום להביא את הבריונים מטוניס,הכל היה נראה אחרת..

  רק דבר אחד צריך עוד לעשות,להעיף את מופז.גם זה ייעשה.סמכו על לבני

 8. איסקנדר

  חוכא ואיטלולה,עושים מאיתנו הדתיים.

  תרגע מאיר,לעם ישראל יש חוקות-עשרת הדיברות,שולחן ערוך,מורה נבוכים ועוד.
  רוצה לומר,הדתיים לא יאפשרו חקיקת חוקה בה נאמר ומובטח שוויון לנשים,זכות הצבעה ובמיוחד זכות להיבחר,לכל מיני כהונות ציבוריות ובעיקר לכנסת.
  וגם הרבה לפני כן תהיינה מחלוקות שלא תימצאנה את פתרונן,כך שוהדתיים יהיו פטורים מלהעלות את טיעוניהם-דרישותיהם.

  אתה צודק שצריך הסכמה לאומית רחבה.
  זה נהדר.
  אבל על מה תהיה הסכמה?
  על היעדים?
  על הדרך להשגת היעדים?

 9. משתוממת

  מדהים אותי הזכרון הקצר של הציבור בישראל. רק לפני חודשיים הגברת clean היתה אחראית יחד עם ברק לניקיון יסודי בעזה בו ניקו בשלושה שבועות מעל ל-1300 אזרחים. הגברת לבני היתה צריכה להוכיח שהיא לא סתם פמיניסטית חנונית שמאלנית, אלא יודעת להסתכל עוד יותר טוב מברק לערבים בלובן שבעיניים ולהרוג בדם קר כיאה לסוכנת מוסד כמוה. אני לא בטוחה שביבי היה מרשה לעצמו יד קלה על ההדק כמו שהרשו לעצמם ה"שמאלנים" לבני וברק ולא בטוחה שברק וביבי הם יותר קטסטרופה מהשילוב ההרסני שיצרו לבני וברק במלחמה האחרונה בעזה. הפוליטיקה הישראלית מתעתעת. אין כאן לא שמאל ולא ימין אמיתיים אלא רק אוליגרכיה של הון שלטון וצבא שמנסה לשמר בכוח ובברוטליות את מקומה ואת הפריבלגיות שלה. המדינה הזו כולה היא אנטי פוליטית ואנטי דמוקרטית במהותה. הפלסטינים הם הבעיה היותר קלה לפיתרון. חזון שתי מדינות לשני עמים אכן יתממש מרצון או בכפיה ע"י כוח בינלאומי חיצוני, אבל מה יהא על הפלסטינים שפה, ועל האתיופים, הבדואים ובכלל הפריפריה כולה. יש תחזיות מודיעיניות כאלו ואחרות בעולם שנותנות 20 שנה עד להתפרקותה של המדינה.
  הנה כתבה על הכישלון החרוץ של "מיזוג גלויות". ההגמוניה הציונית אשכנזית כשלה בניסיונה להפוך את יהודי התפוצות ל"עם אחד". אתיופים ישראלים שיורדים לארה"ב מרגישים בהארלם יותר שייכות מאשר למדינה שרמסה אותם והתגזענה עליהם בצורה מחפירה

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3205251,00.html
  לא ברק לא לבני ולא ביבי , מייצגי ההגמוניה הציונית האשכנזית יוכלו לפתור את הבעיות העמוקות האלו אלא רק מנהיגות שתצמח מלמטה ותנהיג את קואליציית המדוכאים של המדינה להפיכת המשטר הציוני האשכנזי המבוסס על הירארכיה גזענית למדינה דמוקרטית. למדינת כלל אזרחיה.

 10. איסי שיין

  לא כל דבר מתחלק לשניים / שתי מדינות לשני עמים ?

 11. עומד על הראש

  אבל היא הולכת איתו לא רע בינתיים. אמש בערוץ שתיים הפתיעה ליבני בניתוח קוהרנטי וענייני של המצב לאשורו. רק אם תצליח לשרוד את האופוזיציה ולהגיע לראשות הממשלה נדע מה היא שווה אם בכלל, אבל לפחות יש כביכול אלטרנטיבה. חוץ מזה הניתוח יפה, אם כי בנקודות בלבד. הפתרון שלך קצת נאיבי בעיניי. ממשלת אחדות לא הייתה עושה יותר מדי, מה שהמדינה הזאת צריכה הוא דווקא דיקטטור בן גוריוני, שינהיג לשם שינוי.

 12. ה.מ. האזרח

  אשמח מאד, באמת ובתמים, לראות את "העם" הפלשתיני: תולדותיו במישור הלאומי מדיני, דתי, תרבותי בכל התחומים…לא הערבי המוסלמי,הפלשתיני.
  בנסיון כן וענייני לא נמצא דבר כזה.
  נמצא שמלכתחילה כל הגדרת "העם הפלשתיני" לא נועד אלא לקעקע את מדינת ישראל. מדינה שעדיין לא גמרה לקום.כן.
  ובתחילה זה היה ברור שמדינות ערב ועַמֵי (!)ערב השתמשו ב"פלשתיניות" כדי להפיל המדינה. כך אחמד שוקיירי, וחוסיין בירדן ואסד בסוריה שראתה ורואה את ישראל כסוריה הדרומית וכמובן מצריים, המדינה הערבית הגדולה באזור שלא ויתרה על ערביותה…
  אז מה משתמע מכל טענות ה"כיבוש" שהתחזקו עד לאחרונה?…לאחרונה, באמת, מתעוררים אנשים ופוקחים עיניים ולב ור א ש לראות הדברים נכוחה והמציאות כפי שהיא.
  אשמח מאד לבוא בדברים ומראש ולפני הקמת המדינה ולפני ותוך השלמת הקמתה אשמח לבוא בדברים עם מי שגם היו כאן כמה שהיו במאות השנים האחרונות יחד עמנו שגם היינו כאן כמה שהיינו ולהגיע למשהו שאפשר לחיות אתו לחיות ולתת לחיות כמו שצריך על בסיס העבר הרחוק והקרוב והאמת ואי-הפגיעה בזולת.הזולת האדם במיוחד. כי המדינה ככזאת – לא ספציפית מול מדינות המבקשות להשמידה – המדינה כמדינה והעם כעם והדת כדת הוכיחו לאורך ההיסטוריה שהם עשו העוולות הגדולות ביותר כנגד האדם כאדם. אבל אין זה אומר שעלינו להתייצב עם אויבינו הקמים עלינו להשמידנו. אל לנו להיות מהרסים ומחריבים בתוך עצמנו. פשוט מאד.לא הגענו לכאן במקרה. לא כבשנו כקולוניאליסטים כמו שחלק מאתנו טוען. איפה טענה זו ואיפה האמת. רבותי , אל תהיו אתם יודעים מה .הסתכלו לאמת ולמציאות בעיניים. אל תעבדו על עצמכם ועלינו בעיניים. אל תתנו למשאלות לב כולנו להוליך אתכם שולל. ראו מה קורה באמת. איך האוייב חותר מבפנים. בכל הדרכים.תרתי משמע. מה שמזכיר את הסרת המחסומים והנסיון למחוק את לב המפרץ במפרץ חיפה מעל פניה אדמה. הרי זה מוכח פעם ועוד פעם שבכל פעם שמסירים מחסומים בגדה – יש פיגועים.
  חבל. חבל לעשות נסיונות על חשבון החיים.ואיזה מין דבר זה שאסור להיכנס לאום-אל-פאחם?.ואסור שתהיה שם תחנת משטרה שכנראה אין.איפה השכל הישר הרואה המציאות והכבוד ההדדי נכוחה.

 13. נון

  שלוש המפלגות ולא שלושת ; חבר במפלגה ולא חבר של המפלגה.