הוא אשכנזי, או המזל הגדול של מנחם בן

אביהו אטיאס

למנחם בן יש מזל גדול אחד בחיים, הוא אשכנזי!

אילולא היה אשכנזי סביר שמבקרי התרבות (שכולם אשכנזים) היו מטיחים בו שורה ארוכה של כינויים אוריינטליסטים מן הזן הקלאסי: "בבון"; "קוף"; "פרימיטיבי"; "עבריין"; "אלים"; "טעון טיפוח". בדיוק כמו שהם כינו את יוסי בובליל.

אבל מה שאפשר להטיח במזרחי מאשקלון אי אפשר להטיח במי שמגלם בגופו, התנהגותו וסגנון דיבורו (מה שפייר בורדייה מכנה הביטוס) את המודל האשכנזי הקלאסי.

מנחם בן, המכנה את עצמו "משורר ומבקר תרבות", הפך להיות חביב הקהל הישראלי, בעקבות השתתפותו בימים אלה, בתוכנית "האח הגדול VIP". צפייה בתוכנית מלמדת כי מנחם בן הוא אשכנזי אלים מאוד. הוא לא חדל מלגדף את כל דיירי הבית, להטיח בהם עלבונות כמו כל גבר מכה טיפוסי:

"אתה בור"; "את טיפשה"; "מכוערת"; ""אינפנטילית"; לא סקסית"; "אישה קטנה"; "אתה אטום וסתום"; "עממי"; "גמדה"; "מגלומנית גמדית"; "את אישה קטנטנה מלאת רגשי נחיתות".

חשוב להדגיש שמנחם בן אוהב להתעלל בעיקר בילדים (שסיימו עתה תיכון ועומדים לפני גיוס) או נשים. עם גברים חזקים ממנו (שימי תבורי) הוא נזהר עד מאוד. בדיוק כמו גבר מכה טיפוסי. מנחם בן הוא לא רק אלים אלא גם בור. הוא מגלה בורות בעיקר בחקר מחלות. לדידו איידס לא קיים ("מחלת האיידס אינה קיימת, והחולים מתים מהתרופות…"); סרטן נרפא מעצמו; סכיזופרניה עוברת מעצמה ועוד ועוד ועוד.

מנחם בן, ה"משורר" ו"איש התרבות", גם חושב ש "אין שום רע בשימוש במילה כושי". מנחם בן  מתגלה אף כהומופוב  ("לשכב עם גבר זה כמו לשכב עם עז").

לו בובליל המזרחי מאשקלון היה מגלה בורות כזו היו לועגים לו במרחבים ה"תרבותיים" הפרידמנים (ובעיקר בעיתון "הארץ").

אז איך זה שחבר מרעיו המבקרים האשכנזים התרבותיים (רענן שקד, ירון פריד) מיהרו להעליב את יוסי בובליל ואינם כותבים מילה "אוריינטליסטית" על עמיתם האלים? איך זה שחלקם אף מהללים אותו או סתם מתעלמים מאלימותו (ירון טן-ברינק)? איך זה שמזרחיותם האשקלונית הגאה של יוסי ועינב בובליל מוציאה את מבקרי התרבות משלוותם ואלימות אשכנזית אינה מזיזה להם את קצה המקלדת?

איך זה?

ככה זה!

ככה זה כשהמושג "טעון טיפוח" שמור למזרחים בלבד.

ככה זה כשהמושג "בני טובים" שמור לאשכנזים בלבד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילנה

  יפה כתבת. אומנם אינני רואה כמעט את התוכנית אבל אני בעד שימי תבורי!

 2. פרידמן

  בובליל היה גזען ואתה גזען. מה אתה בכלל מפיל את המנחם הזה על פרידמנים? ולמה בשנת 2009 כשאין שום סיבה לכך את נתלה בשד עדתי חסר פרופורציות וחסר שורשים עדכניים? ראשית, מנחם בן כנראה לוקה בנפשו ואין שום סיבה להגן עליו או על בובליל, דרך אגב. שנית, לטעון שלא משתלחים במנחם בן כי הוא אשכנזי? המציאות היא שפשוט אין שום קשר לעדה בעניינו הנפשי. העם הזה, לצערי הרב, אוהב פלפל בתכניות, כדוגמת מנחם ובובליל. שנהם עלבון לתבונה ורגישות, ושנהם לא צריכים לייצג אוכלוסייה כלשהי. הצעקה שלך על גזענות היא גזענית בעצמה!

 3. י.ד.

  רק אלטיסט יוכל להיעלב מהאליטות. ורק מי, שמייחס חשיבות למה שאליטות ממונות מטעם עצמן קובעות, מתקומם על העדפות אליטסטיות. אבל בובליל לא צריך את האליטיזם שלך, וגם מנחם בן לא צריך את ההתייפיות שלך. שניהם משחקים במגרש שלהם ואם הם יזכו אז יזכו ואם לא אז לא.

  (וכן כן אכלתי את הכובע כשבובליל לא ניצח)

 4. אתה טועה

  למעשה, כ"כ משתלחים בו שזה לא מעניין.
  אם נחשפת לדיעותיו רק עכשיו סימן שאתה לא קורא עיתונים.
  http://www.popup.co.il/?p=3228

 5. רתם

  בכל מילה. ועצוב שזה כך.
  שמעתי את גבי גזית ברדיו משתפך מאהבה על הגברת בן, שלומית, נדמה לי, שמעריצה את מר בן וחושבת שהוא הלך לתוכנית כי שם הוא יכול להעביר את המסר שלו להכי הרבה אנשים…חה חה חה.
  איזה מסר? מסר של מאצ'ו ממוצא אשכנזי (וכבר נאמר – בעצם מז' אירופה)? מה בדיוק המסר שלו? גסות, אלימות ואטימות.
  אך, כמה טוב שלי בבית אין טלביזיה, ובכל זאת, מה שזה מייצג מבחיל.

 6. ניצן אביב

  אביהו, הגזמת כשהקדשת כתבה שלמה לתאור מעלליה של המפלצת השיכנזית, הבוטה, האלימה והדוחה, ההומופוב החולני הנתעב שחזותו הדוחה ומעוררת הפלצות בתפקיד ליצן החצר, כשלועו פולט הבלים, כינויי גנאי מצחינים והטחת עלבונות במשתתפי התכנית, כראוי וכמצופה מ"ליצן חצר", .
  לא צפיתי מעודי בתכנית המדוברת ואף אין בדעתי לעשות זאת אך דומה לי כי את הכתבה שלך היה ראוי להקדיש לדיון ביוזמים, בעורכים, במשתתפים ובעיקר בקהל הצופים הנוהר לצפות בה, שלעניות דעתי, סובלים מחוסר אונים, מרדידות ומנכות נפשית ולפחות מהפרעה חמורה כמזוכיסטים כרוניים.

 7. אור

  לא יודע בסביבתי ולהיכן שאני מסתכל – הניאנדרטל הזה דווקא כן זוכה לביקורת

 8. איילה סבאג

  מנחם בן הינו האשכנזי הטיפוסי והמצוי ברגע שהאשכנזים מחליטים להתעלם מאשכנזי גזען ופוגע קבל עם ועדה הם מחליטים שהוא חולה נפש. האם מנחם בן אשר מתפקד באופן סדיר כותב שירה וקורא בתנ"ך הינו חולה נפש? לא ולא מנחם בן הוא אשכנזי גזען, עלוב נפש ומלא בדעות קדומות. והתמונה מתבהרת עוד יותר כאשר מציגים בחלון הרוואה של האח הגדול את מנחם בן. אילו בובליל היה מתבטא כפי שהתבטא מנחם הרי שהמדינה הייתה רועשת ומזדעת. בן המשורר המדרוב והגזען מקבל במה גדולה ביום ובלילה חודש וחצי שלמים לפגוע, להעליב, להגזען ולרמוס את כל מי שעומד בדרכו יש לקחתץ ממנו את הפרסים שקיבל לאורך כל הדרך ולא לאפשר לשיריו להתפרסם ברבים. אילו היה זה מזרחי שהתבטא כמוהו? הכיצד היו מענישים אותו? חומר למחשבה…..
  ושוב מנחם הוא האשכנזי הטיפוסי המצוי …

 9. אילן

  וככה זה כשמזרחי כמוך קובע את מיקומו על פי רענן שקד, ירון פריד או טן ברינק. את מי בדיוק הם מעניינים? לא מעניין אותי בובליל (אני אפילו לא אזהה אותו) ואם מנחם בן מעניין – זה בזכות משובותיו.
  מר אטיאס היקר, גם אם יש משהו בניתוחים שלך, עצם העיסוק הרציני כל כך בהם הוא בעצמו בעייתי.

 10. חזי מחלב

  איך אתה ברוב חוצפתך ובורותך המרושעת יכול לומר שב-2009 אין בעיה של עדות בישראל? איפה אתה חי?
  הנה קח לך 3 דוגמאות מהימים האחרונים בלבד:

  א. כל חתני וכלות פרס ישראל עד לרגע זה אשכנזים.הרשימה ננעלת אוטוטו… אפשר היה למשל להעניק את הפרס לקולנוע למשה מזרחי שסרטיו היו מועמדים לאוסקר. בזה איני טוען חלילה שלא מגיע לג'אד. אפשר היה להעניק את הפרס בתחום המוסיקה למזרחים, המצטיינים מאוד בתחום הזה.אפשר היה להעניק פרסים על מפעל חיים למזרחי או לגוף של מזרחים הלוחמים בגזענות האשכנזית האווילית. אבל שים לב פרידמן, גזען שכמוך: כל חברי וועדות הפרס בקטיגוריות השונות אשכנזים.

  ב.לפני יומיים בלבד הוכרז על מדליקי המשואות , הפעם לכבוד 100 שנה לייסוד תל-אביב. ושוב כולם להוציא את קובי אוז (פרעאנק תורן?) אשכנזים. והרי במייסדים של נוה צדק היו מזרחים,וכבר במחצית השניה של המאה ה-19 היו קונסולים של כבוד של מדינות שונות ממוצא יהודי מרוקאי,ביפו. למשל, בן לשושלת אמזלג. אבל שוב הגזענות האשכנזית הממאירה ,היא הקובעת הכל.

  ג. נכנסתי הערב לאתר של גל'ץ. תחנה מאוסה בעיני, שלעולם איני מאזין לה. החמצתי את הראיון של חברי הטוב, בימאי סרטי התעודה, נסים מוסק, שערכה איתו טלי ליפקין שחק, על הסרט שלו על מרדכי ועאנונו. אני מזמין אותך פרידמן הגזען להכנס לאתר של התחנה הזאת ,ולכתוב את רשמיך מהשמות ומהדמויות המאכלסות אותה, ואז תקליד את תגובתך, אם יש או אין גזענות בישראל. ואולם לפני כן עליך לזכור כי מדובר בתחנה של צבא העם עאלק.
  במאמר מוסגר אוסיף כי לא הצלחתי להגיע לראיון בתכנית שישישבת.

  אלה הן רק דוגמאות קטנות, מתוך אינספור דוגמאות (ואיני מגזים במספר) לגזענות כלפי המזרחים. ושלא תחשוב לך פרידמן ארכי גזען שכמוך, שאין לי טענות כלפי המזרחים. אדרבא, הייתי רוצה מאוד, כמו כל חבריי הטובים מהקשת, שהמזרחים יתעוררו סוף סוף משטיפת המח הזאת של "עם אחד".

 11. מאיר בביוף

  לנשוא המאמר שלך, שאפילו עצם העלאת שמו יש בה כדי לעורר בחילה,יש גם עבר "מפואר" בתולדות הישוב. 1) בשנת 1976 , נדמה לי, יצא לאור ספר מפרי עטו, שכותרו הוא "פלונטר". ב"ספר" זה הוא משתפך בשפת ביבים על "גניבת" חברתו בידי יגאל ארנס, בנו של משה ארנס, מי שהיה שר הבטחון מטעם הליכוד. יגאל ארנס היה חבר ופעיל בתנועת "מצפן". רצוי מאד לקרוא ספר זה כדי לעמוד על אישיותו המרוסקת והנמוכה. 2) בטלויזיה (ערוץ 1, אם אינני טועה), הוקרנה בזמנו תכנית לזכרו של המשורר דוד אבידן. נשוא המאמר, שעדיין לא השתקם, כפי הנראה, מהפלונטר הנפשי שלו, סיפר בגאווה את סיפור עבדותו לאבידן, וכך היה: אבידן היה מגיע לבית הקפה, שם היה ממתין לו העבד הנ"ל. אבידן היה סוקר בעיניו הרעבתניות את אורחות בית הקפה. כשעיניו היו נחות על האובייקט המיני הרצוי והנחשק, הוא היה מצווה על העבד לגשת אליה ולספר לה את סיפור הרקע ה"מעורר" שלו (של אבידן, כמובן) ולהזמינה לדירתו, אל ערש תזנוניו. זו, בערך, הביוגרפיה המפוארת שלו, ועליה – בעוונותינו – אנו מבזבזים את זמננו היקר.

 12. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  לצערי בחר אביהו אטיאס להעלות על נס את הגזענות, אחד מחוליי החברה, וחבל שכך.
  אביהן בחר דווקא בתוכנית המבזה ובעלת מירב הרייטינג. היוצרים והמפיקים תאבי הבצע עושים שיעורי בית, ולזכותם יאמר עושים עבודה טובה. הבחירה של בובליל, ושל מנחם בן, היא פרובוקטיבית מלכתחילה, שכל מטרתה להרגיז או ליתר דיוק לחמם את הצופים וליצור רייטינג, ורייטינג מתורגם לכסף והרבה כסף המתבטא בפרסומות לכן לא מדיחים אותם. מצד שני יש לראות את המופע הקומי כתוכנית טלוויזיה בידורית. מנחם בן יודע היטב לעורר פרובוקציות והרי לשם כך הוא הובא לתוכנית, והוא יודע היטב מה זה איידס,סרטן, וסכיזופרניה. אבל ההצגה חייבת להמשך.
  לסבר את אוזני הקוראים לתוכניות עתירי רייטינג כארץ נהדרת , לאומנים ננסי ברנדס, ולאודטה שירדו נמוך ולעגו בלי רחמים לכולם , לזכותם יאמר שהם ירדו קודם כל על עצמם ועל בני משפחתם באופן חופשי כך שהכל היה לשם בידור.
  וכך רצוי לראות את האח הגדול, למי שצופה בתוכנית המבישה.
  אפרופו גזענות על רקע עדתי נחשפתי השבוע בעודי עומד בתור במגה בגבעתיים ניגשה אישה לא צעירה מחוץ לתור לקופאית שנתנה לי שרות והתריסה אני לא סובלת את הקופאית האתיופית בזאת, כששמעתי זאת הגבתי בחומרה והעמדתי את הגברת במקומה שבמקומותינו אין מקום להתבטאות גזענית כזאת.

 13. אורן א.

  זה מה שמצחיק אותי בעיתונות, קמים כל מיני עיתונאים ביזאריים קושרים לעצמם כתרים ומאותו רגע אנחנו צריכים להתייחס אליהם כפרסונות רמות מעלה.
  לא התרשמתי מטירוף-החשיבות-העצמית כשזה נגע לסבר פלוצקר ארי שביט מרב ארלוזורוב גדעון לוי או לנחום ברנע ואני לא מצליח להתעלף מהתופעה אצל מנחם בן, כולם עשויים עור אחד בעיני, יומרניים ונפוחים מחשיבות עצמית.
  כולם כוכבים גראפומנים שתכליתם לשפוך מדי יום או שבוע עשרות אלפי מילים לכדי מאמר כדי להצדיק מכירת עוד גיליון.

 14. רונית

  אני אוהבת את מנחם בן.
  את חשיפת פרצופו האמיתי של כל שוביניסט, באשר הוא, אשכנזי או מזרחי, ואלה האשכנזים מסוכנים בעיניי פי כמה מהמזרחיים. שיראו כולם. שיראו ויבינו עד כמה מלכותם הסתיימה. עד כמה הם לא רלוונטים יותר. הרי הוא ההקצנה של כל הנפוחים והידענים. כמו דמות נפלאה במחזה. אם הוא לא היה היינו צריכים להמציא אותו ואז המחזה לא היה אמין, ופשטני. אדם שאין בו שום דבר מנחם מלבד שמו.

 15. איילה סבאג

  אני מעניקה לך את אות הגזענות על כל צדדיה ! דברייך מתאימים לקלסתרון האשכנזי הגזען . אין גזענות ואפליה עדתית בשנת 2009? היום הגזענות חשופה וגלויה יותר מאי פעם. היום אתם האשכנזים לא מתביישים להתגלות בגזענותכם קיבלתם אומץ ובשנת 2009 אתם "פתוחים יותר, אמיצים יותר וגלויים יותר" בכל מה שקשור לאפליה, גזענות ועדתיות ואינכם מתביישים להטיח את ה"ירושה" שקיבלתם מסבא וסבתא שלכם גזענות בהתגלמותה.
  איך כתבתה שמפילים את מנחם המשוגע/חולה הנפש על הפרידמנים אתה יודע זה מזכיר לי את הנהג המונית שרצח את הפלסטיני בתל-אביב ובית המשפט הציוני האשכנזי והסמולני החליט שהוא חולה נפש ולכן לא ישפטו אותו . אתם האשכנזים מנווטים ומנהלים את המדינה ואת החוקים על פי הנדרש לכם באופן אישי.
  אני תקווה שחג החירות הקרב ובא יוציא את המזרחים מעבדות לחירות וכמו שאלוקים מרח את משקופי הדלתות בדם כך יכניס האלוקים בינה והתעוררות במזרחים המדוכאים והמופלים מבחינה עדתית. ברור לי שזהו רק חלום גדול שהייתי רוצה שיתקיים אבל אף פעם זה לא רע לחלום… ובינתיים אתה הגזען בהתגלמותו.

 16. זהבית אורלב

  על מה הדיון כאן? אשכנזי, ספרדי? מה השטויות האלה? כל אידיוט שמדבר בטלויזיה מעורר כזה פולמוס? חבל רק שאתר כל כך מכובד נותן במה לתוכנית כל כך עלובה ומשעממת. אותי הדיון הזה פשוט מצחיק!

 17. מירון רפופורט

  מנחם בן הוא קריקטורה של אינטלקטואל אשכנזי. האשכנזיות שלו אינה מתבטאת בלימוד העבר היהודי המזרח אירופי. להיפך, אהבת התנ"ך הכפייתית שלו מבית מדרשו של בן גוריון נגועה בהכחשת הגלות. האשכנזיות שלו מתבטאת בשנאה גלויה ועכורה, על בסיס גזעי, נגד ש"ס, וסלידה עמוקה מכל מה שמריח מתרבות ערבית או מזרחית. הבעיה העיקרית של ש"ס – כתב בן באין ספור מאמרים – היא ההתעמרות שלה במהגרים מרוסיה, הבדיקה בציציותיהם אם הם יהודים או לא יהודים, במקום להבין שעצם היותם לבנים הופכת אותם לישראלים משובחים. זו לא אשכנזיות, זו גזענות.

  האינטלקטואליות של בן אינה מתבטאת בהשכלה רחבה, בהכרה של ספרויות שונות ותרבויות שונות. היא מסתכמת בתנ"ך, ותו לא. זו לא השכלה, זו צרות אופקים. יהודי דתי מכיר את התנ"ך, אבל מכיר גם את כל ספרות המדרש העצומה. להסתפק בתנ"ך לבדו זהו פונדמטליזם אינלקטואלי, ובמילה אחרת – בורות.

  הדבר העצוב הוא שאטיאס צודק. חלק ניכר מהציבור הישראלי, ובעיקר חלק ניכר ממה שהוא מכנה, ובצדק מסוים, "אינטלקטואלים אשכנזים", קונים את הקריקטורה הזו, מאמצים אותה, רואים במנחם בן כאיש אמיץ ש"אומר את האמת", כאילו שסדרה של קללות ונאצו וחוסר סובלנות בסיסי לאחר מקבילים לאמירת אמת. זה מלמד קודם כל על עצמם. גרוע מכך, זה מלמד על חוכמתם של יוצרי "האח הגדול סלבס". כי אני חושש שהם יודעים היטב שמנחם בן הוא קריקטורה, אבל הם ניחשו שהקריקרטורה הזו תעבוד.

 18. עמוס

  הוא לא רק היה מועמד לאוסקר אלא ממש זכה בו, ובכלל

  * סרטו הראשון, "אורח בעונה מתה", היה מועמד לפרס גלובוס הזהב בשנת 1970
  * סרטו "אני אוהב אותך רוזה" היה מועמד לפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בשנת 1972
  * סרטו "הבית ברחוב שלוש" היה מועמד לאוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בשנת 1973
  * סרטו "אבו אל בנאת" היה מועמד לפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן בשנת 1973
  * סרטו הצרפתי "כל החיים לפניו" זכה בפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בשנת 1978

  אבל אתה כמובן צודק: כל זה לא יעזור לו לקבל את פרס ישראל

 19. שירה

  אותך אולי מצחיק הדיון אבל עבורנו הוא גורל חיים שלם. ממרומי האשכנזיות הנינוחה ועתירת הפריבילגיות דיון כזה אכן יכול רק להצחיק או להיתפס כשטויות, אבל עבורי ועבור אלפי מזרחים בשכונות ובפריפריה הדיון הזה כואב ומכאיב כל כך. הגזענות האשכנזית הטוטאלית מכתיבה את אורח חיינו, החינוך שיקבלו ילדנו, את מצבנו הכלכלי העגום ואת מחיקת תרבותנו המפוארת מעל גבי ההיסטוריה והתרבות הישראלית ודנה אותנו לעבדות נצחית במדינת ישראל. עבור אתיופים שסובלים מגזענות יומיומית קשה פורמלית ולא פורמלית, עד שהם נאלצים להגר מפה לאמריקה ומזדהים יותר עם אפרו אמריקאים בהארלם מאשר עם המדינה הגזענית שלנו הדיון הזה הוא יותר מרלוונטי. כותב המאמר אטיאס צודק במאת האחוזים. מה שמותר לבן לא מותר לבובלילים. אנס ומטרידן מיני אשכנזי יתפס "כרודף שמלות", "שובב" , "מאצ'ו", אבל אם הוא מזרחי (אנס או לא אנס) הוא ילך לכלא וימצו איתו את הדין עד הסוף, כי הוא הרי ה"אחר" הליבידיאני ממנו חוששים כולם. גם חזי מחלב צודק והדוגמאות שהוא נתן הן רק טיפה בים הגזענות בה אנחנו חיים.
  1. עם הפסקת התקציב של מנהל תרבות לתזמורת האנדלוסית כל הגופים הכליים שמתוקצבים היום מכספי המיסים שאני משלמת הן תזמורות ואופרות מערביות ומדובר במיליוני שקלים והן משרתות מיעוט באוכלוסיית אזרחי המדינה. רוב אזרחי המדינה (ערבים ומזרחים) צורכים מוסיקה מזרחית ואין שום ביטוי לכך מהמדינה.
  2. אין שום תיאטרון מזרחי שמתוקצב ע"י המדינה. תיאטרון רוסי, ואידיש יש ברוך השם, אבל התיאטרון המרוקאי שפועל למעלה מעשר שנים ויש לו קהלים רחבים אינו מקבל הכרה ותקציב מהמדינה.
  3. כל הגופים העוסקים היום בפיוט העברי מתוקצבים מתרומות ולא מוכרים רשמית ע"י המדינה.
  4. תוכניות הלימודים של מדינת ישראל הן בעצם תכניות לימודים של עם ישראל האשכנזי ואין בהן שום ביטוי להיסטוריה, לספרות ולתרבות של יהודי ארצות ערב והאיסלאם או של יהודי הבלקן ואתיופיה.
  אז לך זה נתפס כמין שעשוע מצחיק הדיון הזה, אבל אנחנו לא נרפה עד למהפכה תרבותית וחברתית כוללת שתהפוך את מדינת ישראל ממדינת כל אשכנזיה למדינת כלל אזרחיה היהודים והלא יהודים.

 20. שרון

  הגישה שלך, שמנסה להקל ראש בתפוצה ובחשיבות של תוכניות בידור עממיות, היא סוג נוסף של גישת "מה אתם עושים מזה עניין?" "כבר אין קיפוח במאה ה 21" וכדומה. זו גישה שמנסה לעמעם ולהקטין את עוצמת המשמעות של הגזענות. לידיעתך, "האח הגדול" היא תוכנית שניתן לומר שאין אף אזרח בישראל שלא שמע עליה, ואפילו מי שלא צופים בה מודעים למתרחש בה ולדמויות, בין אם באמצעות שיחות בעבודה ובחוגים החברתיים והמשפחתיים ובין אם דרך אמצעי התקשורת (כתבות ופרשנויות על התכנית). לכן יש מה לדבר בתכנית ולדון בה ועוד איך, ולכן כל התייחסות מזלזלת לתכנית נובעת או מחוסר הבנה או ממניעים זרים שמטרתם לעמעם את תופעת הגזענות המוצגת בתכנית זו בבוטות וללא ניסיונות הסתרה או הכחשה.

 21. אלון

  לזהבית אורלב…
  איך את יודעת שהתכנית משעממת? את רואה אותה?( אם את לא רואה איך את יודעת שהיא משעממת?)
  אני רואה את התכנית, ומשעממת היא לא!
  היא מרתקת וחשובה דווקא בגלל האלימות שבה ודווקא בגלל שהיא מעמתת תפיסות עולם ודווקא בגלל ניסיונות הצינזור של עורכי התכנית.
  העונה הזאת וגם הקודמת עסקו הרבה במזרחיות ובמייצגים שלה העוצמה ובתעוזה שיוצרי תכניות איכות לא מעזים כלל לעסוק, לצערי.
  ההכרה שההפרדה הגזעית מתרחשת עדיין ושיש לה מחיר חדרה לפריים טיים למרות ניסיונות לטאטא אותה מתחת לשטיח, באח הגדול היא עולה וצצה כמעט בכל משפט שני שאומרים הדיירים,
  ואין מי שיצנזר אותם.

 22. חזי מחלב

  החוליגן כתב את ספרו בשנת 72 או לכל המאוחר ב-73. קראתי את הספר בדצמבר 73, במרחק של כמאה קילומטרים ממזרח לפאיד שבאפריקה, בזמן מלחמת יום הכיפורים. זו היתה הפעם הראשונה שהייתי במילואים אחר שהשתחררתי מהמרפאה בפלוגת המפקדה בגדוד 13 בגולני, בשנת 71. להווה ידוע שחיילי גולני מפוזרים ביחידות השונות אחרי הסדיר, משום שבגולני אין מילואים. איני יודע כיצד זה היום.

  ואולם, אף על פי שחיפשתי נואשות את המלחמה ברגע שהתחילה (ביום שבת) צוותתי להנדסה ימית בדוברות, ולמזלי הענק הוצבתי בחודש וחצי הראשון לתחילתה ,בשפך בכנרת ליד הכנסיה החלומית בכפר נחום. נופש נהדר כזה לא היה לי מאז.רק בתום כ- 45 יום, הועברתי למצרים. זאת בזמן שמאות חיילי היחידה לחמו בחצר המוות כשהקימו את גשר הדוברות. עשרות מהם נהרגו בהפגזות הנוראות על החצר.אגב, כשהחלה מלחמת לבנון הראשונה התפללתי ממש שלא יקראו לי, לא היה לי אומץ לסרב. ואמנם למזלי הטוב כך אמנם קרה.

  אם כן את ספרו של החוליגן קראתי אז מסיבה אחת פשוטה. הכרתי הכרות קלושה ב"טעמון" את יגאל ארנס. ותהיתי מיהו הבחור הצעיר הזה (אז) בן לאדם נוקשה ופאנטי במידה לא מבוטלת, המתגורר בסביון ומשתייך ל"מצפן". ספרו של החוליגן "פלונטר", מיזוג של פורנוגרפיה זולה ושל התמכרות לרחמים עצמיים, הבהיר לי במידת מה מיהו האיש ש"חטף" את רעיית החוליגן, נישא לה והמריא מכאן לאוניברסיטת ברקלי.

  אגב,מאיר, האינטואיציה שלי הורתה לי כבר אז לחשוד בדמעות התנין של האנשים האלה על גורלם של הפלשתינים, כל זאת כשהעניין המזרחי נחשב בעיניהם כקליפת השום.אני אומר אינטואיציה, משום שבשלב ההוא בחיי הייתי שטוף מח כמו הרבה מזרחים באידיאולוגיה השלטת והכחשתי (לא באופן מוחלט) את קיומה של הגזענות האשכנזית.
  ארנס כמובן לא חזר לישראל למלחמה ההיא ולשום מלחמה אח'כ. דומני שהוא שולל מכל וכל את קיומה של ישראל.

 23. מיכאל לינדנבאום

  אחרי שהליכוד עלה לשלטון לפני 32 שנים,היו אומרים "המערך אשם" על כל מחדל.היום עסוקים בשנאת "השמאלנים" וכמובן "האשכנזים".זה מזכיר את האנטישמיות באירופה בה הגויים האשימו היהודים בכל צרותיהם. בינתיים 20 משפחות הברונים השודדים מחככים ידיהם בהנאה.רבותי,האוייב זה לא עדה זאת או אחרת,אלא המשטר של אצולת הממון.

 24. מדהים

  כמו מנחם בן ובובליל הופכים לודאות אידיאולוגית יצוקה כאן ואפילו מצליחים להעליב ולפגוע.

  מעניין את בובליל משהו בזהותו המיזרחית בדיוק כפי שמנחם בן הגיע להפיץ את תורתו האשכנזית.

  אולי לא יזיק לכמה אנשים פה קצת חוש הומור, ההסבר לחיבור של מנחם בן לשימי תבורי לפי אחד הכותבים פה זה בגלל שמנחם בן מפחד מהאיש ה"חזק" שימי ולכן הוא מתחנחן כלפיו.

  אבל מה ההסבר של התחברותו של שימי תבורי למנחם בן?

  ובכלל כבר אין בעיות רציניות בעולם?

 25. ירדנה אלון

  לפני מספר רשימות שעלו כמדומני כאן באתר סיפרתי שאני צופה די קבועה של תכניות כמו "האח הגדול" ו-"הישרדות" וטענתי שתכניות אלה משקפות את פניה של החברה הישראלית וכיניתי את כל המגנים את התכניות כרדודות ושטחיות ואת הצופים בהם כרדודים שטחיים "טווסי תרבות" ואף סיפרתי שיצא לי לא אחת לראות את "אושיות התרבות" מדברים וחיים שפת ביבים שלא הייתה מביישת בורדל , כוונתי הייתה בדיוק לטיפוסים דוגמת מנחם בן ורבים מאותה חבורה של שנות השבעים -שמונים שאז נחשבו כבעלי פוטנציאל ספרותי והיום נחשבים לאושיות ולאליטות של האינטלקט התרבותי-ישראלי.
  מנחם בן הוא לא אינדבדואל יוצא דופן בתוך המרחב הזה, מנחם בן הוא ארכיטיפ של התופעה הזאת,ולכן גם לא ימצאו קולגות רבים שיצאו נגדו, אם הם יצאו נגדו הם יצאו נגד עצמם והם לא התחלקו על השכל והאינטרס האישי שלהם כדי לצאת נגדו. מה גם שהבה בל נשכח יש לו טור במעריב, זה נותן הרבה כוח.ואת השימוש לרעה בכוח שניתן לו הוכיח מנחם בן לא אחת,כשברשימות שלו הוא סגר חשבון אישי עם אנשים שהיה לו סכסוך כזה או אחר איתם,ואת אותו שימוש לרעה בכוח הוא עושה ב- "האח הגדול",השימוש לרעה בכוח הוא בשל השם שיצא לו כאושייה אינטלקטואלית תרבותית ועל כן היראה להתמודד ולהתעמת איתו מצד המשתתפים האחרים שלא באו מהמילייה של מנחם בן ולא מורגלים בסוג של עימותים מעל החגורה ומתחתיה שמנחם בן "השתפשף" בהם במשך שנים ארוכות,אז נכון הוא חזק על חלשים.
  לארכיטיפ מנחם בן,שניתן לו הכוח והתואר להיות מבקר תרבות יש עין בקורתית לראות את הפגום והשלילי והשולל,הבקורת שלו נועדה להרוס לא לשפר דברים להרוס אותם למחוק אותם,אינני פסיכולוגית ועל כן לא אכנס לניתוחים מה המניע של אדם לראות רק את השלילי השולל והפגום ולכנות את זה משום מה, "חשיבה בקורתית".
  אינני יודעת מדוע הארכיטיפ גם קיבל את התואר "אינטלקטואל" מפני שאינטלקטואל הוא בטח לא,הוא מבקר ספרות כי זה המקצוע שלו מזה הוא מתפרנס, מעבר לכך המבט שלו על המציאות הישראלית מראה על אדם שידיעותיו על המרחב האינטלקטואלי העצום,הרחב,המגוון והמורכב של המציאות בכלל, והישראלית בפרט, כל כך מועטות עד כי בורותו לא אחת מביכה.אז זה שאדם יודע לצטט פסוקי תנ"ך, או שורות של שירה עברית עדיין לא הופך אותו לאדם משכיל או ל מה שנקרא "איש רנסאנס" .כל מה שזה אומר שהארכיטיפ מנחם בן ניחן ביכולת זכרון טובה, ושהוא יודע לצטט, מכאן ועד לחשיבה מעמיקה או יכולת פרשנות מאירת עיניים,או לעומק אינטלקטואלי ארוכה הדרך.
  אם כן למה ומדוע להתעסק בו? כפי שפטרו זאת חלק מן המגיבים לעיל?
  מפני שכך בדיוק נראה המרחב הישראלי שמכנה עצמו "אליטה תרבותית-אינטלקטואלית" בדיוק כמו הארכיטיפ מנחם בן,וכשצופים במהלכים של הארכיטיפ הזה בתכנית כמו "האח הגדול" נשקפת אלינו מן המראה דמות קשה מאוד. האמת שקופצת אלינו מן המרקע,היא של דמות פאטתית ונלעגת גרוטסקית,של בריון מילולי, ואם מתבוננים עליה בהומור יותר משזו "אליטה תרבותית אינטלקטואלית" זו פארודיה על "תרבות ואינטלקט" ממש סאטירה מצויינת על "אינטלקט תרבותי," אבל מאחר ורובנו מתייחסים לארכיטיפ מנחם בן ברצינות תהומית ,באותה מידת רצינות תהומית שהארכיטיפ לוקח את עצמו,ומאחר ושקר גס אם נחזור עליו פעם ועוד פעם ועוד פעם לבסוף הופך לסוג של "אמת אבסולוטית" רובנו לבסוף משתכנעים שאכן זה כך ה -"מנחמים בנים" הם ללא צל של ספק "אושיות אינטלקטואליות".ואנו קוראים אותם בשקיקה על מנת לדעת איך לחשוב בענייני תרבות,ובאיזה מבט להתבונן בבואנו לפרש יצירות תרבות או לצרוך אותן.
  ולכן תכניות כמו האח הגדול מצויינות עבורנו – מפני שהן מחזירות אותנו לאחת השאלות היותר יסודיות ששכחנו לשאול מזמן,ששכחנו להטיל ספק בהן, ואלה הן שאלות של תרבות,ותרבות ישראלית מהי,ושל הגמוניה תרבותית ושל סטאנדארטים תרבותיים וסטאנדארטים אנושיים של יחסים בין בני אדם, ושל סטאנדארטים של תרבות שיחה ותרבות של טיעונים וטיעוני נגד הרי את ה-"מנחם בן" נימצא גם בתכניות עם יומרה לא מעטה כמו "מועצת החכמים" בערוץ 10 ,כמו פופוליטיקה,כמו "תיק תקשורת" כמו לא מעט מתכניות הטלביזיה שמשום מה נחשבות יוקרתיות ואת המתדיינים בהם ואת המנחים שלהם הפכנו לנותני הבון טון של מה ראוי להיות,מה ראוי לחשוב,מה ראוי לצרוך כתרבות ומה מושלך הצידה או החוצה ולא רק מה אלא גם את מי.ומה הם הקריטריונים שנקבעים עבורנו ע"י אותן "אושיות תרבותיות,"
  אז תתבוננו הייטב בארכיטיפ "מנחם בן",ניתנה לנו הזדמנות נהדרת דרך תכניות כמו "האח הגדול וי אי פי" לבחון מחדש את המוכתרים שלנו כאושיות תרבות ולבחור מחדש מי אכן ראוי לתואר ומי הוא שרלטן אינטלקטואלי ולשלוח אותו להתעלק על מוחות אחרים בטח לא שלנו.
  אני מקווה שנדע לעשות את הבחירה הנכונה תכנית כמו "האח הגדול" היא הזדמנות מצויינת לעשות זאת ולכן זוהי גדולתה.

 26. יואש

  שפע המלים שנשפכו באתר על מנחם בן ותכנית האח הגדול היא תופעה מדהימה למדי. התכנית הירודה והמענישה כל אדם חושב משחקת על יצר המציצנות והצורך להיאחז בדמויות "סלביות" מענינות ונחשקות כביכול.
  מנחם בן אינו ראוי לכסוי ותגובה והתכנית אינה ראויה לצפייה.

 27. צבי בן-דור

  צודק הכותב וצודקים כל מי שמקבלים את דבריו. מה כלכך קשה להבין: כאשר בובליל המזרחי מתגלה כשוביניסט חשוך או גזען תולים זאת במזרחיותו ומקישים מכך על כל המזרחים. כאשר מנחם בן האשכנזי מתגלה כשובינסט גזען תולים זאת בעיוותים אידיאולוגיים שיש לו ולא באשכנזיותו. גם תדמית האשכנזים, וגם תדמית האינטלקטואלים האשכנזים, למרות שהן ספוגות מכה קלה בכנף, אינן ניזוקות.

 28. איציק

  כמו שאר הפולנים עמוסי רגשי נחיתות המזרח אירופאים שלהם, מי שכונו ומכונים עד היום הנחותים ונכשלים של אירופה – אוסטיודנים, הם שכינו את הספרדים "מזרחים" וכפו עליהם את הזהות הזאת באלימות וכוחניות אכזרית בכדי ליצור לעצמם חוויה מתקמת.

  המושג ערס אופייני במדוייק לפולנים רק ששליטתם במשטרה ובכח איפשרו להסוות את האמת הזאת בהתייפיפות עלאכ תרבותית.

  המנחם הזה חושף את ערוותם ברבים, אמיתות שתמיד דאגו להסתיר העיתונאים הפולנים בברנג'ה הפולנית במדינת הפולנים בחסות מפלגת פולני ארץ ישראל = מפא"י.