במה מתעסקים ומה חשוב

איציק ספורטא

היום אני ממש במתח האם יהיו 28 שרים או אולי 29 ולמה לא 30, האם סלבן שלום יהיה בממשלה או שלא, האם גם את משרד החינוך יחלקו כדי שתהיה תעסוקה לשרים הרבים, למשל המשרד לחינוך עד גיל 6, המשרד לחינוך בין גיל 6 ל-12, 12-16 , 16-18, המשרד להשכלה גבוהה לתואר ראשון, לתואר שני, ומשרד ראוי במיוחד ללימודי תואר שלישי, עוד אפשר לפרק את משרד המדע למשרד לאות מ` ובדומה לשה בכל משרד אפשרי, רק שר בריאות לא בטוח שיהיה כי מה היא בריאות לעומת כל השאר.

בעוד אנו עסוקים בבעיות הרות גורל שכאלו במקומות אחרים מכנסים כינוסים שמטרתם למצוא דרך בכדי לשנות את הדרך בה מתנהלת הכלכלה העולמית, לא לשם הכלכלה אלא לשם בני האדם שבמקרה נמצאים גם כן בעולם. למשל, בסוף השבוע נערכה ועידה של מדינות פרוגרסיביות בצ`ילה, השתתפו בה ראשי מדינה מאירופה, אנגליה, ספרד ומדרום אמריקה, צ`ילה, ברזיל, ארגנטינה ואורוגוואי וסגן נשיא ארה"ב. לא המדינות רדיקליות ביותר אבל בכל זאת.

חיפשתי בעיתונות הישראלית משהו בנושא ומצאתי רק כמה מדבריו של נשיא ברזיל על בעלי העיניים הכחולות ואשמתם למשבר. לא ממש על כינוס משמעותי של נציגי ציבור שמגדירים עצמם כפרוגרסיביים. אני מניח שאילו היה איזה מפגש של אנשי עסקים על הירח  היו כותבים על זה יותר. בטח אם זה היה בדאבוס היו גם כל העיתונים שולחים כתב או שניים כדי לשמוע בצמא את דברי ההבל של ראשי הכלכלה העולמית.

בלי קשר למה דווח או לא דווח בישראל לקראת הכנס פורסם מסמך שבו כותבים רבים, פעילים, אקדמאים ואחרים שדנים במקורות המשבר והדרכים לפיתרון שינצל את הגלובליזציה לטובתם של בני אדם. מרתה נוסבאום, למשל, כותבת שתיאוריות של פיתוח צריכות להפסיק להתייחס לצמיחה כאיזה מדד של הצלחה כלכלית והיא מפנה לגישה שהיא שותפה לה גישת היכולות שמדברת על פיתוח אנושי. היא אף מתייחסת לארגון  שסן והיא היו שותפים בהקמתו.

כמה ימים לפני כן היה כינוס דומה של האינטרנציונאל הסוציאליסטי למדינות דרום אמריקה והקאריביים שגם בו השתתפו רבים. גם בכינוס זה נעשה ניסיון למצוא דרך לשנות את המבנה הכלכלי הקיים. מה שמצחיק שמפלגת העבודה חברה בארגון הזה, ויו"ר המפלגה השתתף בכינוס שנערך באתונה בסוף השנה שעברה.  

  

אני מביא את הדברים האלה מתוך קנאה בכך שיש בעולם אנשים שחושבים מה לעשות ואף מנסחים זאת באופן ברור, בעוד כאן, מלבד הפרסום של אדווה, אין דיון ציבורי ראוי. לא רק זאת נראה גם שלא יהיה דיון כזה כיון שאין מי שינהל אותו. האקדמאים תקועים בעולם שלהם, אנשיי הכלכלה בבעיות שלהם ובניסיון לנצל את המצב לטובתם, ההסתדרות משמשת כעת כברוקר פוליטי, ועל התקשורת אין מה לומר. בכך אנו נידונים לדשדש במי האפסיים של מי יהיה ומי לא יהיה שר, או האם לחלץ או לא את הטייקונים לשעבר, או איזה תוכנית ריאליטי, או איזה משחק כדורגל ברמה של ליגת הפרברים. אין הדברים נכתבים מתוך ייאוש אלא מתוך ראייה מפוקחת של מה יש ומה רצוי וראוי שיהיה, ובעבודה נכונה זה יקרה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ב.א.

  במיוחד שותפה לקנאה לגבי האינט' הסוצ' – המפתח לשינוי הוא לא שיישבו כמה "חכמים ואידיאולוגים" ויכינו תוכניות פאר, אלא שיביאו את התכניות הללו ואת השיח הזה למקומות שבהם מתקבלות החלטות וזה בדיוק מה שעושה האינט' הסוצ'. מתי יתכנס האירופאי שבו ישראל חברה ?

 2. י.ד.

  חוץ מזה שהציונות פועלת במבנה אנטי מחזורי, כלומר כאשר ישנו משבר בחו"ל, ישנה עליה וכאשר ישנה, יש צמיחה. לעומת זאת בשנות הצמיחה בחוץ לארץ מתרבים היורדים והכלכלה יורדת.

 3. עמית

  את שטרסלר? או כל אחד מהקרנפים החביבים שלנו? אילן היו כותבים את המסקנות ב-++C אולי היה לנו מהשהו.
  איפה כל הגניוס היהודי? מחפש אחדות! במקום לחפש אלטרנטיבות (היו כאלו שביקשו שגם קדימה תצטרף לפארסה הממלכתית). כנראה שכאן רוצים ללכת לפי השיר הישן של תום להרר – http://www.youtube.com/watch?v=frAEmhqdLFs

 4. יזי גור

  תפסיקו לבקר – העם הוא חכם
  חוץ מחלק שהוא מאוד מטומטם
  הוא אוהב שסוטרים לו על לחי
  וללכת בנחת מדחי רל דחי
  אבל לאט רבותיי – זה עדיין לא סוף
  בדרך מגיעה גם מכת האגרוף
  וזה בכלל לא רחוק – בעצם די קרוב
  וזה מגיע לעם – לפחות לרוב
  שנתן את קולו לאיווט
  ושם את הביב לנווט
  יופי של עם
  כמה חכם
  עב"מ

 5. איתי

  אולי נחליף את העם?

  חג שמח

 6. יניב ר.א

  הלוואי שהיו עוד קולות כאלה. לעת עתה הדרך היחידה להתעדכן על מגמות עולמיות היא אתרי נישה כמו זה.

 7. infokill

  לנהל איזשהוא דיאלוג בונה על המשבר או לקבל תמונה יותר ברורה עליו ועל האלטרנטיבות להתמודד איתו

  6.4 בבית היינריך בל בת"א – איך נלחמים בגל הפיטורים – maavak.org.il – מאבק סוציאליסטי היא שלוחה של ה – -cwi
  committee for workers international
  – לארגון יש שלוחות בכל רחבי העולם מאירופה לאמריקה הלטינית , אפריקה והמזרח התיכון
  יש להם באתר דיווחים וכתבות מעניינות מפעילים מכל העולם על מה שקורה אצלהם socialistworld.net

  סדרת הרצאות של מרכז אדווה שיתקיימו בבית תמי בגינת שינקין בת"א -ההרצאה הבאה ב6 במאי בנושא המשבר הפיננסי וההתנגדות לגלובליזציה .מרצים: איציק ספורטא (זה פורסם פה? לא ראיתי) , אפרים דוידי , דני פילק .

  ב"כח לעובדים " ומאבק סוציאליסטי (שעובדים ביחד)תמיד שמחים לארח ושבאים לקחת חלק בדיונים שבועיים , ויש אוירה סבבה : )