השפוטים האשכנזים של ביבי

מאיר עמור

סוציולוג (פרופ' בגימלאות), אקטיביסט, ממייסדי ארגון הל"ה וסרבן מצפון חברתי

אם סופרים את שרי הממשלה ה-32 של מדינת ישראל על פי מוצא התוצאות המתקבלות הן אלה: ממפלגת העבודה ישנם 2 (40%) שרים ממוצא אסיה אפריקה. בממפלגת ישראל ביתנו אין אף שר ממוצא אסיה אפריקה (0%). במפלגת השלטון – הליכוד – מתוך 15 נושאי התפקידים (שרים + ראש הממשלה) יש 3 (20%) שרים ממוצא אסיה אפריקה.

בממשלה ה-32 של מדינת ישראל יש ייצוג של 20% לאזרחים ישראלים ממוצא אסיה אפריקה וילדיהם. משקלה הדמוגרפי של קבוצת האוכלוסיה הזו בישראל הוא קרוב ל-50%, (אם לא יותר) מכלל האוכלוסיה היהודית בישראל. במפלגת השלטון, שהיא מפלגת הליכוד, שעד כמה שידוע לי, רוב בוחריה הם ממוצא אסיה אפריקה, הייצוג של קבוצת אוכלוסיה זו בממשלה הנוכחית הוא של 20%.  בממשלה ה-32 אין ייצוג לאזרחים הערבים (חוץ מנציגותו של איוב קרא שהוא דרוזי). את שאר הנתונים נאסוף במהלך שירותה של הממשלה הנוכחית. חג חירות שמח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג

  הרוב האשכנזי הציוני המתנשא מצויים כרוב גדול לעומת המזרחים בכל משרד שתפנה אליו במדינת ישראל . הם הכוח המכריע והשולט המילה שלהם היא המילה הראשונה והאחרונה. ובאוניברסיטאות לתואר שני והלאה גם שם יושבים רוב גדול מאוד של אשכנזים לעומת מס' מזרחים בודדים. ובטיפולי גוף ונ פש והרפיה והרגעה תמצא את המנומשים כנישה אחת שלהם. איפה אפשר למצוא רוב מזרחי גדול באמת? בבתי הסוהר, בשכונות המצוקה, בשורות לקבלת מזון, מקבצי נדבות, נערות במצוקה, קידום נוער ועוד ועוד….
  למה זה ?
  1. השד העדתי משחק תפקיד גדול ונכבד
  2. האיחוד בן האשכנזים כאשר יש לעמוד מול המזרחים הם הופכים לגוש לבן איתן ויציב. (כאשר הם צריכים להלחם בנם לבן עצמם ובתוכם "וואי וואי כמה רעל" .

 2. מלי

  וכמה נשים יש מבין 30 השרים?

 3. אלכס

  השר עצמו נולד באסיה(ישראל)
  אמו אורה (אמבש)הרצוג נולדה במצרים
  אביו חיים נולד באירלנד
  היכן הכנסתה אותו בחישובים שלך
  תגובה זאת היא שליפה מהירה בלי ליבדוק כלל את מוצאם של שאר השרים בממשלה.

  הגיעה הזמן לרדת מהסוס המת הזה להערכתי ענין המוצא אשכנזי/ספרדי אינו מעסיק כלל את הדור הצעיר
  ורק אי אלו אנשים נידבקים לעינין זה כקרדום לחפור בו.

 4. moti

  מר עמור היקר, אל תשכח מי הביא את יהודי צפון אפריקה לארץ ישראל. השכחת מי ייסד את המדינה ומי היו הפועלים השחורים שבנו אותה? אז אם כך מדוע אתה מתפלא על האחוזים הזעומים?. עד שלא יהיה מהפך בתודעה הציבורית בדומה לתהליך שקרה בארצות הברית, אין סיכוי שישתנו כאן דברים משמעותיים בנושא הכאוב שאתה מעלה.זה נכון שצריך שינוי, השאלה מי יעשה אותו, האם זה אתה? או אני? אז תגיד מי?

 5. אוקי מרושק קלארמן

  הצטערתי שלא התייחסתם כלל לשאלת הייצוג של הנשים.

 6. מאיר עמור

  אפס נשים זה חשוב מאוד. מדוע אינך כותב/ת על כך?

 7. מאיר עמור

  מתי נרד מהסוס המת? כאשר בממשלה, בכנסת, בבית המשפט העליון, באוניברסיטאות, בבתי הכלא, בין המפוטרים, בכל מקום ששם ניתן לספור, ניספור ויהיו 50% מכאן ו-50% משם. אז, ורק אז הסוס הזה יהיה מת. עד אז הסוס הזה כנראה חי מאוד. ומאוד בועט. בכל מקום שהיחס אינו של חמישיים חמישים, משהו צריך הסבר ולא אני צריך להסביר זאת. אני מציין את העובדה. כל מי שאומר שהיא לא חשובה שיגיד מדוע אין כל חשיבות לעובדה ש-80% מהשרים בממשלה הנוכחית באים מרקע מסויים.
  עד שיהיה יחס מספרי שווה, ניתן וצריך לדבר על המעמדות בחברה הישראלית כחלק מהאי שיויון האתני. עד שיהיה יחס מספרי שווה ניתן וצריך יהיה לדבר על אי-השויויון המגדרי כחלק מהאי-שיויון האתני בישראל. למי שזה קשה מדי או מורכב מידי או פשוט מדי שיציע דרך אחרת משלו/שלה לראות את המציאות הישראלית. למי שיש לכתוב על משהו נוסף שיכתוב. דרך אגב
  two wrongs do not make one right
  זה שיש עוד עוולות בישראל לא עושה את העוולה הזו לפחות זדונית.

 8. בני נוריאלי

  תודה למאיר עמור על הפוסט החשוב.
  תודה גם למגיבי/ות על השיעור באיך שמעמד וג'נדר גם פה, כמו תמיד, מגיעים כנגד (במקום בתוספת) לנושא הנדון.
  שאלה: למה הרפלקס המותנה לעיל אף פעם לא מזדקף לו ביחס לפלסטינים? אתיופים? חרדים?
  מאחל לכם ולכולנו שתשתחררו מתישהו.

 9. מושמט

  לפי הפירוט שנתן היום ידיעות אחרונות, רק שרת העלייה סופה לנדבר היא מושמטת צה"ל (לא חשוב שהיא עלתה לישראל בגיל שבו כבר לא קוראים לנשים לשרת – העיקר בישראל זה אם 'עשית צבא' או לא עשית צבא').
  נכון שגם שרי ש"ס ו…ישראל ביתנו (חוץ מאהרונוביץ) שירתו שירות סמלי מאד, אבל אינני רואה מצב שגבר יהודי שלא שירת בצבא יהיה היום שר בממשלת ישראל, גם לאור הסיפור על 40 מושמטים שפוטרו מרכבת ישראל וכל האחרים שלא יוכלו לעבוד בה בגלל המכרז החדש שמקבל רק יוצאי צבא, ודברים טיפוסיים ברוח זו שכנראה עם הממשלה החדשה ילכו ויגברו – צריך לחשוב אם באמת המזרחיים כאוכלוסיה הם האוכלוסיה המודרת ביותר בישראל.

  הרי אף אחד לא יכול להעלות על הדעת, שמכרז ממשלתי שיציע עבודה כמוגדרת לאשכנזים בלבד, יחזיק מעמד יותר מ24 שעות לאחר פרסומו. לא כל שכן, מכרז שיאפשר עבודה רק לחילונים, או גברים. למושמטים, אפשר עדיין לעשות את זה והדבר עובר די בשקט.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1074887.html

 10. יואב

  ואם היו שרים ממוצא מזרחי בכמות מספקת
  האם לא היית כותב מחר פוסט תחת הכותרת "השפוטים המשתאכנזים של ביבי"?
  מעבר לעניין שגם לו כל השרים היו מזרחיים, עדיין מי ששולט בנו זה משרד האוצר.

 11. מושמט

  לפי הפירוט שנתן היום ידיעות אחרונות, רק שרת העלייה סופה לנדבר היא מושמטת צה"ל (לא חשוב שהיא עלתה לישראל בגיל שבו כבר לא קוראים לנשים לשרת – העיקר בישראל זה אם 'עשית צבא' או לא עשית צבא').
  נכון שגם שרי ש"ס ו…ישראל ביתנו (חוץ מאהרונוביץ) שירתו שירות סמלי מאד, אבל אינני רואה מצב שגבר יהודי שלא שירת בצבא יהיה היום שר בממשלת ישראל, גם לאור הסיפור על 40 מושמטים שפוטרו מרכבת ישראל וכל האחרים שלא יוכלו לעבוד בה בגלל המכרז החדש שמקבל רק יוצאי צבא, ודברים טיפוסיים ברוח זו שכנראה עם הממשלה החדשה ילכו ויגברו – צריך לחשוב אם באמת המזרחיים כאוכלוסיה הם האוכלוסיה המודרת ביותר בישראל.
  הרי אף אחד לא יכול להעלות על הדעת, שמכרז ממשלתי שיציע עבודה כמוגדרת לאשכנזים בלבד, יחזיק מעמד יותר מ24 שעות לאחר פרסומו. לא כל שכן, מכרז שיאפשר עבודה רק לחילונים. למושמטים, אפשר עדיין לעשות את זה והדבר עובר די בשקט.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1074887.html

 12. שושנה גבאי

  הנה אינפורמציה מההזיכרון שלי אורה הרצוג וסוזי אבן, אשתו של אבא אבן הנן אחיות. שתיהן נולדו למשפחת אמב"ש האשכנזיה מארץ ישראל שהגרה למצרים, ולא רק זה אלא, שהשר יצחק הרצוג בן נאמן לאביו חיים הרצוג, הנשיא ושותף במשרד פוקס- נאמן -הרצוג. יצחק הרצוג הוא הדוגמא הכי נאמנה של כפית זהב. עד היום לא ראיתי אצלו שום כישורים יוצאי דופן או רמה מוסרית או ערכים או השכלה יתרה, סתם ממוצע אחד. בן של המעמד השליט והעשיר ועל כן התברג בנוחות מירבית בעמדות השררה.

 13. רונית

  מדכא, לא נותן שום תיקווה, צבע אחיד של גברים שכולם חושבים באותה צורה, זוהי ממשלתינו לדורותיה.

 14. דרור בל"ד

  אם סופרים את שרי הממשלה ה-32 של מדינת ישראל על פי מוצא התוצאות המתקבלות הן אלה.
  ומה קורה אם סופרים אחרת?
  למשל:כמה שרים שהינם פושעי מלחמה יש בממשלה הנוכחית?כמה מהם מתכוונים להמשיך את מדיניות קיפוח המגזר הערבי?כמה מהם מתכוונים להפר זכויות אדם של אוכלוסיה הנמצאת תחת כיבוש?

  אם מוציאים מהסטטיסיקה של שרי הממשלה הנוכחית את…
  כדאי מאד לכותב להוציא את מפלגת העבודה מכל מחקר סטטיסטי,מיותר ככל שיהיה,ולסמנו בתור חריג.לא ראוי,וגם לא כל כך רציני,לדגום חבורה בזויה שהונתה ציבור שלם,אשכנזים ,אסיתים ואפריקאים(ציבור שלא טרח דיו לבדוק מי בראשה)והצטרפה לממשלת הבלהות של האשכנזים,דופקי המזרחים מאז ולתמיד.

  מפלגת הליכוד, שעד כמה שידוע לי, רוב בוחריה הם ממוצא אסיה אפריקה, הייצוג של קבוצת אוכלוסיה זו בממשלה הנוכחית הוא של 20%.
  מאיר אריאל (זמר אשכנזי,נפטר מקרציה נדירה שהביאו עמם-וזאת ע"פ מחקרים של חוקרים (אשכנזים )-העולים מאסיה ו\או אפריקה):"מי שנדפק פעם אחת,כבר לא יכול להגמל מזה"

  בממשלה ה-32 אין ייצוג לאזרחים הערבים (חוץ מנציגותו של איוב קרא שהוא דרוזי)
  אילולי נוספו הסוגריים,אפשר היה לומר לזכות המאמר המיותר הזה כי נמצאה שורה,ולו אחת,של רלוונטיות.
  לחובבי הסטטיסטיקה נחשב ונמצא כי 1 מתוך 16 השורות (לא הכללתי את הטבלה)היא שורה רלוונטית.
  מצא לנכון כותב המאמר להוסיף סוגריים.לו היה מוסיף סימן קריאהולאחריו סוגריים,ושם היה מציין כי זהו נושא אחר,דיינו.לו היה מוסיף נקודה,ולא שם סוגריים כלל,דיינו.
  אך כותב המאמר רצה לדייק בעובדות.כל כך חשוב הדיוק,עד שבצר לו,לאחר שלא מצא,פרט לחריג סטטיסטי בודד,אף שר ערבי,הכתיר את איוב קרא כנציג האזרחים הערבים.

  איוב קרא לא מייצג בממשלה אף לא אחד מהפלשתינאים אזרחי ישראל.איוב קרא מייצג,פרט לעצמו ,את כל אותם דרוזים ציונים,מתגייסי צה"ל,,מלחכי פנכה.לו היה טורח לדבר עם פלשתינאים ישראלים,לא היה מעלה בדעתולהעיר את ההערה הזו .דרוזים נאורים יותר מייצגים ומיוצגים בבל"ד.

  ולכל המגיבות הפמיניסטיות,אשר אינן מסתפקות בלאה נס כנציגת שדולת הנשים ,אך אינן מכירות בהזדמנות ההסטורית לחבור לאופוזיציה אמיתית,לשם שינוי,שבראשה עומדת אישה,לשם שינוי,לכל אותן אלה שביכו מרה את אי כניסת זהבה גלאון לממשלה,לכל תומכות חד"ש שהתללוננו,ואף החתימו עצומות בעניין אי ייצוג נשי,ולכותב המאמר עצמו,למען ייטיב להבחין בין עיקר ובין טפל,לכולכן כדאי לקרוא את מאמרה של חנין זועבי:"הפמיניזם הישראלי לא כובש אותנו"
  (לכותב-החלף פמיניזם בשד עדתי,החלף אשה באסיתי\אפריקאי\מזרחי)
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3682841,00.html

 15. רן הכהן

  איזה יופי שיש לנו ממשלה חדשה שתוציא את הפלסטינים מעבדות לחירות, תסיים את המצור על עזה, תחזיר את הגולן ותעשה שלום עם סוריה על פי יוזמת השלום הערבית.

  עכשיו באמת נשאר לנו רק להתווכח מה חשוב יותר – ייצוגם של המזרחים או של הנשים בממשלה.

 16. מאיר עמור

  דרור בל"ד היודע-כל והמתעסק רק בעיקר. אתה מוזמן לכתוב על העיקר שלך. ומוזמן לבקר את העיקר שלי.

 17. מנחם רפאל אברהם

  חבר יקר:

  תמיד קל להיתלות באילנות גבוהים ולהאשים את כל העולם
  בחוסר הצלחתך, חוץ מאדם אחד והוא אתה עצמך.
  אני חושב ותמיד חשבתי שכל הטענות מסוג של קיפוח ואפליה
  בא מאותם אנשים שלא הצליחו ומחפשים אנשים להאשים אותם
  בחוסר ההצלחה. טענות אלו מזמן כבר פסעו מן העולם.
  אני דוחה אתטענתך בשני ידים ואני חושב שטענה מטענות אלו מגיעה בעיקר מאנשים חסרי אינטלגנציה.
  אנשים שתמיד רע להם ותמיד יאשימו את כל העולם.
  אסיים בדבר אישי.
  אבותי הגיעו לישראל בשנות ה-50 מהודו (קוצין) כל אותם השנים הם לא נתקלו בשום מאפיין גזעני.
  חשוב מאד לבדוק אתהעובדות.
  אני לא אומר שאין אנשים גזענים בישראל יש (אפילו הרבה) אך לפי דעתי בן אדם גזען הוא פשוט לא בן אדם
  ולי נשאר רק לרחםעליו.
  מה שאני כן מסכים שבציבור החרדי יש המון אפליות בין אשכנזים לספרדים.

  הכותב מנחם רפאל אברהם
  סטודנט במסלול דוקטורט
  לימודי משפט ויחסים בינלאומיים

 18. ג. אביבי

  כל אימת שעולה כאן לדיון על מעמדם הנחות של המזרחים – הקבוצה האתנית המקופחת/מודרת הגדולה ביותר בישראל – מייד קמה כנגד הדובר מקהלת מתחסדים שמטרתה לצנזר את הדיון הזה ולהגחיך את הנושא עד בושה. מדובר בחבורת גזענים מתחסדים שבאתר זה יספרו לנו (התלמידים הנחשלים שעוד לא הספיקו להפנים): א. הנושא העדתי הוא סוס מת וכבר כל ילד יודע את זה. ב. מה עם קיפוח הנשים? ג. מה עם קיפוח הפלסטינים ומה עם הכיבוש?
  יאמר עם זאת שכל שאר הגורמים שהוזכרו גם הם מקופחים קשות ע"י הממסדים האשכנזיים (הציוני והחרדי) וברור שמאבק למענם הוא לגיטימי. מה שלא לגיטימי ונואל בעליל הוא הניסיון למנוע מאבק צודק כביכול בשם מאבקים צודקים אחרים.
  לגבי הקבוצה הראשונה: מניסיוני, אלה ש"מלמדים" אותנו, המזרחים חסרי הבינה, שהבעיה המזרחית כבר "נעלמה" הם הראשונים להגיב באתרים אחרים בצורה ארסית אולטרא-גזענית כנגד מזרחים כולל כמובן אתיופים וערבים. אנשים מהזן הזה ייספרו לנו באתרי 'הארץ', YNET ואחרים שהמזרחים, האתיופים והערבים הם פשוט נחותים גנטית ואין מה לעשות – המעט שהשיגו זה המקסימום שהם יכולים להגיע/לשאוף אליו. ראוי לציין שהמחזיקים באידיאולוגיה הזאת קיבלו תגבור משמעותי בעשור האחרון עקב חדירת רעיונות כאלה הישר מתנועות אידיאולוגיות כגון 'האיחוד הסלאבי' ושאר גופים ניאו-נאצים ברוסיה.
  לגבי מי שמנסה לצנזר הדיון על קיפוח המזרחים, בתואנות מגוחכות שזה כביכול מונע דיון בקיפוח המגדרי ובנושא הכיבוש המתמשך: יש לי הרושם שמדובר בגזענים מודחקים, שהמאבקים בהם הם נאחזים (המגדרי, הפלסטיני) הם לא יותר מתעודת יושר מזויפת שהם מעניקים לעצמם בזמן שמשנאת המזרחים הם לא נפטרו כלל ולמעשה מצדיקים את קיפוחם.
  אלה וגם אלה הם גזענים מתחסדים וכדאי שיפנימו שכך הם גם נתפשים כאן.

 19. דרור בל"ד

  דרור בל"ד היודע-כל והמתעסק רק בעיקר

  אם זו מחמאה,הרי הפרזת בשבחי,ואם זו התרסה,יתכן כי נפגעת מהטון הבוטה של תגובתי,ועמך הסליחה.
  לא זו היתה כוונתי.אשתדל מעתה ואילך לעבור מהטון הנוהם,הזועף,הלא נחמד(כפי שכינתה זאת גולדה מאיר) של בשארה אל הטון העדין יותר,הגוער ברכות שאינה תחליף לתקיפות , גערת מורה בתלמיד שלא הכין את שיעורי הבית,של ממשיכת דרכו.אך אל תטעה,המהות אותה מהות.
  ..
  יודע כל בוודאי שלא,אך עיינתי במספר מאמרים וספרי עיון המבוססים על מחקרים אקדמאים בנושאים שונים שהמשותף להם הוא העימות הציוני-פלשתינאי (להלן:התעסקות רק בעיקר)
  הרשה לי להפנות את תשומת לבך למבחר מאמרים שהתפרסמו לאחרונה:
  ביום 3.3 הופיע מאמר של דפנה גולן :"השמאל הגברי נכשל" – הארץ
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1068253.html
  ד"ר דפנה גולן,פעילת זכויות אדם מוכרת ומוערכת (וראו ספרה :איפה אני בסיפור הזה? הוצאת כתר) שכנעה אותי אלף מונים יותר מאוסף התגובות הרדוד( המתפרסם בכל פעם שנושא הפמיניזם צץ )בצורך לשילוב נשים בהנהגה.אאא.
  באותו יום התפרסם מאמר נוסף,פרי עטה של אילנה המרמן :"מחסום הוסר במאדים".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1068241.html
  אילנה המרמן,גם היא פעילת זכויות אדם מוכרת ומוערכת ,(ואחת מגדולי המתרגמים,גברים ונשים),הזכירה לי מאמר נוסף,בו גדעון לוי "מסביר" לניצן הורביץ מהו סדר העדיפויות הראוי, לדעתו (להלן:העיקר) .(ניצנים נראו בארץ,הארץ 26.12.08
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1049940.html

  אתה מוזמן לכתוב על העיקר שלך
  אענה להזמנתך…

  ההתעסקות בעיקר אינה העיקר,העיקר הוא להסיק מסקנות מההתעסקות בעיקר.ראה לדוגמה שנים מהגדולים בדורנו המתעסקים בעיקר:זהבה גלאון ושטרנהל

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1075927.html

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1076132.html
  ראוי לשאול,וראוי גם לקבל תשובה-הן מהפרופסור המכובד,הן מן המרואינת והן מהמראיין-מדוע מפלגת חד"ש לא מוזכרת ולו פעם אחת במאמרים אלו.רק דפנה גולן מזכירה את חד"ש ,ולא לחיוב("בצר להם הצביעו חד"ש")
  אפשר כמובן להעלב,כפי שנעלבו תומכי חד"ש ,יהודים וערבים,אפשר לבוא ולדרוש הבהרות(האשכנזים קוראים לזה התרעה לפני תביעה)ואפשר להסיק מסקנות.
  הראשון שהסיק מסקנות,עוד בימי האופוריה של רבין,היה בשארה.משהו צרם לו,משהו גרם לו להבין כי עם אלה ,אם לא יקרה נס,יבוא יום והאינטרסים יתנגשו.ומה אז?מה יהיה עם פרויקט"כאן גרים בכיף זאב וכבשה"מבית מדרשה של חד"ש?בסמוך לכך,וללא קשר ישיר לראשון,היה בני מוריס השני להסיק את המסקנות.קם זה ועשה מעשה:עבר למחנה
  הציוני.
  והנה עוד דוגמה על חשיבות הסקת המסקנות.מנחם בגין היה הראשון להסיק,כי אין לנו דם למלחמות מיותרות.בסמוך לכך,ועם קשר ישיר לראשון,הסיקו ישי מנוחין וחבריו לתנועת "יש גבול"את אותה מסקנה.מנחם בגין,חותם הסכם השלום,הפך בעל כורחו לגיבור טרגי בטרגדיה היוונית-לבנונית .
  חלפו כמה שנים והשמאל,המתעסק רק בעיקר,-איש איש ועיקרו-לא הסיק את המסקנה המתבקשת,המשיך וניהל דיונים אקדמאים פילוסופיים בנושא הסרבנות,בעוד דם הילדים הפלשתינאים זורם כנהר ברחובות הגדה ועזה.ועל ההתמהמהות בהסקת מסקנות נאמר,כמה שנים נוספות לאחר מכן:"מי שלא רצה אותו בתור שר בטחון,קיבל אותו בתור ראש ממשלה".

  היום אף אחד לא מדבר על סרבנות שטחים.היום הדיון מתמקד בסירוב לשירות עצמו,וראה מאמרה המצויין והעוסק רק בעיקר של טלי לטוביצקי:"יצא המרצע מן השק\תדע כל אם עברייה"
  http://www.notes.co.il/talila/

  על אי הסקת מסקנה אחת ,מכרעת במיוחד,אנו משלמים היום מחיר כבד מנשוא.ישב לב גרינברג ועסק במחקריו,עד שהגיע לכותר "אהוד ברק".עזב את כל שאר עיסוקיו הרבים,יצא ומיהר ורץ גרינברג לפרסם את מחקרו ומסקנותיו ברבים.ובעוד השמאל מתעסק בדגי רקק כמו שרון ומופז,חמק לוויתן פשעי המלחמה מצריבה תודעתית בלב השמאל הציוני והלא ציוני כאחד.
  ועל זה נאמר:"מי שלא רצה אותו כראש ממשלה,קיבל אותו בתור שר בטחון"

  ולעניין הביקורת על העיקר שלך
  יהיה עיקרך אשר יהיה,הביקורת היא על הסקת המסקנה המתבקשת,ולא פחות חשוב ,על בזבוז הזמן עד הסקתה. אצל אולמרט,לבני ושאר השמאלנים החדשים,זמן=כסף,ומכאן החיפזון.אנו מתעסקים בנושאים ערכיים יותר,אך גם לשמאל הלא ציוני אין זמן (=פלשתינאים הרוגים)לבזבז על תהליך הסקת המסקנות..צעד נכון וחשוב,לדעתי,עשית בפרסום מאמרך הקודם,אודות החיבור המתבקש,בין לבני ובין השמאל הקיצוני.צעד נכון וחשוב אני עושה,לדעתי,ועל דעתי בלבד,כשאני מפרסם את דבריה של חנין זועבי,שיכולה,ואף ראויה,להנהיג את המחנה הפמיניסטי של השמאל הלא ציוני,אם רק יסיק את המסקנה כי מאבק זה הוא חלק ממאבק הנאורות הכולל,ולא נושא בפני עצמו.

  אין לשמאל הלא ציוני זמן להתעסק בהבלים.פרויקט זאב וכבשה,חשוב ככל שיהיה,,אינו יכול להוות מצע פוליטי למפלגה,חשובה ככל שתהיה.על הפרק התסיסה הגוברת של הפלשתינאים אזרחי ישראל,ודרךהתנהגותם של אנשי השמאל היהודי הלא ציוני בסיטואציות שונות העלולות להווצר,אם וכאשר תבוא ההתפרצות.קראו תיגר על קריאתו של בן גוריון:"בלי חירות ובלי בל"ד",קראו גם את דבריה של חנין זועבי בכנסת מדינת כל גזעניה.
  http://kibush.co.il/show_file.asp?num=32657

  ולמי שלא רוצה לקרוא,אומר רק זאת:"מי שלא רצה את בל"ד בכנסת ייתקל בבוא היום בריאד סלאח מחוץ לכנסת".להפתעתי הרבה מצאתי את ידידי הטוב-ראש שב"כ לשעבר וח"כ מטעם קדימה-אבי דיכטר,מסכים עימי על המשפט האחרון.

  :

 20. מאיר עמור

  בל"ד
  כשתתחיל לכתוב בצורה ברורה ולא ברמזים, אפשר יהיה להתעסק עם מה שאתה כותב. ניתן יהיה להבין, להעריך ואולי גם לבקר. כל עוד כתיבתך היא אסוציאטיבית ומכוונת בעיקר לעצמך, קשה, עם כל הרצון הטוב, להבין לאן אתה חותר. במקום לכתוב ברמיזות וב"אתה מבין" וב"די לחכימא ברמיזא", וב"הפניות" אל חכמים וחכמות אחרים שכותבים על נושאים דומים, כתוב ברור ועם משפטים מלאים את מה שיש לך לומר. בתור מורה, נכשלת כישלון חרוץ להורות את דרכך. וזאת בהחלט לצערי. אני רוצה לקרוא דיון ואוהב לדון. מהנושא.

 21. רוני

  העיקר אינו הסקת מסקנות.
  העיקר זה היכולת למצוא בתוכך,וכל מתדיין בתוכו, את הנכונות לפשרות כדי לשתף פעולה להגשמת המסקנות/ההחלטות כשמטרתן משותפת לכולם.
  כשאין עשייה/ביצוע גם המסקנות הכי חכמות שוות כקליפת השום.
  הבעיה של השמאל שאין חבריו מצליחים להגיע להחלטות משותפות ובוודאי לא לביצוע כלשהו.

 22. דרור בל"ד

  למאיר עמור
  אתייחס רק לחלק האחרון של תגובתך
  הדימוי למורה מיועד לחנין זועבי(וראה קישור אחרון בתגובתי הקודמת)ולא לי,והיות ולא ניסיתי להורות את דרכי,אלא הצגתי את דרכם של אלו שאני מזדהה עמם,הרי אין מדובר בהצלחה או בכשלון.
  אתה מעיד כי הינך אוהב דיון,ובכן,יש לנו תחביב משותף,וכדי שלא יהפכו,חלילה,התגובות באתרי תוכן כמו אלה לתגובות נוסח "הארץ", ynet,nrg כדאי לכולנו לשמור על תרבות דיון.ואם תגובה כלשהי של אדם כלשהו אינה מוצאת חן בעיניך,עצתי לך היא לפנות אליו בגוף שלישי.פניה כזו כמוה כהצהרה כי אתה מכבד את הכותב כתלמיד המכבד את רבו או,לחילופין, הצהרה כי לא מכבודך הוא לפנות אליו בגוף שני.או,דרך הביניים,הצהרה כי אינך מצפה לתגובה מהכותבמבלי להתייחס לשאלת הכבוד כלל.יתרון נוסף הוא כי תמיד תוכל לטעון שהדברים הוצאו מהקשרם.אם בחרת לפנות בגוף שני,ראוי,ולו למען תרבות הדיון,לקרוא למגיבים בשמם.

  לרוני
  עיקרו של הדיון בשמאל הלא ציוני הוא להציג דעות שונות,ואף מנוגדות,של אנשי השמאל הלא ציוני.נדמה לי כי בעניין הנכונות לפשרות כדי לשתף פעולה להגשמת המסקנות/ההחלטות כשמטרתן משותפת לכולם,לא יימצא אף לא אחד שיחלוק על דעתך.בד בבד,נראה לי כי זהו הנושא היחיד עליו אין מחלוקת.היות ובעיה זו היא בלתי פתירה,נכוןיותר לתארה כמצב.והיות וזה המצב,פועל איש איש לפי הבנתו,יכולתו וצו מצפונו.וגם זו לטובה.
  אחת מני רבות מדרכי המאבק,היא הפצת מידע אלטרנטיבי לציבור.מידע זה כולל,בין היתר,מסקנות של חוקרים וכותבי מאמרים.חשיבות נוספת להסקת המסקנות,והיא להורות את הדרך אל המטרה,ולהצביע על מכשולים בדרך,
  בהצלחה בכל דרך שתבחר\י.לגבי הביצוע,כוחנו הפוליטי זניח,וגם אם יגדל ישאר מנודה.לכן אין לצפות לביצוע כלשהו,אלא רק לנסות לצמצם את הנזק שנגרם ע"י הציונים,ושעלול להגרם בעתיד.
  טלי לטוביצקי תיארה זאת טוב מכולם (והיו הרבה שניסו),במכתם מתוך "על חוסר אונים ואהבה"

  פעולה מוסרית, כמו אהבה, היא ההתמסרות המודעת לאשליה שאינך לבד, שאינך חסרת-אונים. לכן, כמו אהבה, היא בריאה לנפש. אפילו שהדיכאון וחוסר האונים הם הרבה יותר מציאותיים.

  http://www.notes.co.il/talila/39697.asp