מדינת בתי התמחוי במיטבה

איציק ספורטא

הנה מתכנסת הממשלה הגדולה ביותר במזרח התיכון בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. הנה ראש הממשלה מורה, מפקד וקובע החלטה רבת משמעות, תרומה של שישה מיליון שקל לצורך הספקת מזון לנזקקים לקראת הפסח. כנראה שהוא חושב את עצמו כעומד בראש ממשלת השטייטל זאת שמצפה שהפריץ ימות, או הכלב ימות או שיבוא המשיח. אם לא זה כנראה שהוא חיי יותר מידי זמן בעולמם של אידלסון, מילצ`ן, לאודר ודומיהם ולא בקרב פוליטיקאים שבאמת חושבים שתפקידם לדאוג לאלו שנזקקים לשירותי המדינה לא רק בערב פסח אלא כל השנה.

באותה נשימה אנו קוראים בעיתון שעל פי תוכניות האוצר יקוצצו 10 מיליארד שקלים בתקציב השנה, לא עלייה בתקציב ולא נעליים קיצוץ כמיטב המסורת. וכל המפלגות החברתית מש"ס, הסוציאל דמוקרטית על שם מפלגת העבודה, החרדים אומני הגמ"ח ועוד, יושבות ושותקות כמי שכפאן השד. אלה אותן מפלגות שהיו בקואליציות שגרמו לשבר הזה וכעת הן שוב שם, ובבחירות הבאות, שיבואו עלינו לטובה במהירה, הן שוב תספרנה לנו סיפורי מעשיות על מעשיהן הגדולים לטובת ציבור המצביעים.

באתר האינטרנט של מעריב פתחו ערוץ שנקרא "קריאה לסדר" שבוחן את המחסור במזון וכולל מאמרים על מפעל ההזנה הכושל ועוד כישלונות לרוב. מי שקורא באתר הזה ובמקומות אחרים לא צריך להתפלא שמדינת בתי התמחוי לא מסוגלת אפילו לדאוג לבסיס של קיום לאזרחים. מי שציפה שעמותות שמשאביהן מבוססות על תרומות ועל תקציב המדינה תצלחנה לעשות מעשה שיהיה בו צדק טעה והטעה. המדינה כבר החליטה מזמן שאין לה עניין באזרחים כי הם די מפריעים למלחמתה הבלתי נגמרת באויב שמעבר להרי החושך. מה הם היו עושים בלי מלחמת התמיד הזאת. במקום המהפכה מתמדת של טרוצקי יש לנו מלחמה מתמדת.

האבסורד הוא שנוצרה מערכת שיכולה לפעול רק כאשר המצב הכלכלי סביר, כי אז יש תרומות ואפשר ליצור הרגשה שהכל תחת שליטה. אף שגם אז הגיעו העמותות ל-40000 משפחות בסך הכל כאשר יש מעל ל-400000 משפחות מתחת לקו העוני. כאשר המצב הכלכלי מחריף אז יש פחות תרומות וכל הקונספט של רווחה פרטית מתמוטט. ואז מצטרף ראש הממשלה ותורם משהו בכדי לשמר את אותה מערכת קלוקלת זאת שאפילו למזון לא יכולה לדאוג.

אזרחים במדינה דמוקרטית, אחת מ-25 המדינות העשירות בעולם, אינם צריכים להיות נתונים לגחמותיו של השוק ולטוב ליבם של עמותות. מה שצריך זה לממש את זכויות היסוד שכוללות הרבה יותר ממזון לפסח, והזכות לחיים בכבוד היא שצריכה להיות המטרה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חסיה חומסקי פורת

  האבסורד גדול עוד יותר, משום שהממשלה מקימה קרן לסיוע לעמותות הסיוע (לא ברור אם זה המקום לצחוק או לבכות) במקום לקחת בחזרה את האחריות והמושכות לידיה ולמשרדיה הרבים והמתרבים, על כל השרים, הסגנים וסגני הסגנים – שעליהם נאמר כנראה שכן ירבו וכן יפרצו, שכן כולם היו לחוצים מאד להגיע למנעמי השלטון – ולהנהיג מדיניות סוציאלית, רחמנא ליצלן, או אפילו קפיטליזם מתון והומני.

 2. דובי

  כי הרי הן מוכרות כהוצאה, ואף גוף גדול אינו תורם אם זה לא משתלם לו בצורה יחצנית כזו או אחרת ורואי החשבון
  כבר דואגים שבמקום לשלם את הכסף למס הכנסה תורמים אותו לעמותה.

  מאחר וחלק מהתורמים הם גם ספקים של עמותות גדולות המבצעות מהן קניות של מזון למשל – אז תיאורטת יכול להיות מצב שתורם מרוויח פעמיים.

 3. מאיר עמור

  איציק, הדרך היחידה להבהיר את שאתה אומר למונחים ולפעולה פוליטית רלוונטיים היא להדגיש את המשוואה שהיא גם אישית של האזרחים/ת אך גם פוליטית ציבורית: אין תרומה ללא תמורה. כאשר משוואה שכזו תיכון בראשם ובליבם של אזרחים ואזרחיות, לפוליטיקאים לא תהיה ברירה אלא להאזין ולפעול בצורה שתכבד את האזרחים.

 4. מושמט

  כנראה שהאשמה היא בכך שקיימת מערכת בריאות.
  גם לכך מצאה הממשלה פתרון – פשוט לא למנות שר.

 5. נעם

  אפשר לבוא ולטעון כנגד גישת ה"מדיניות לשעת חירום" כולה, שעה שהדברים אמורים ברווחה כלכלית בחינוך וביצירת מקומות עבודה, וביצירת צמיחה יציבה לאורך זמן (התלויה כמובן, בכל אחד מן הפרמטרים הקודמים אם בצמיחה מאוזנת עסקינן). מדוע ניתן להתחייב לתקציב המקוצץ לשנתיים הקרובות כפי שכולה מהצעתו של שטייניץ, ולא רק לשנת התקציב הקרובה בלבד, כחלק ממדיניות מאקרו-כלכלית ארוכת טווח ואילו לרווחה לחינוך ולדאגה לחלשים אין לנו אלא התייחסות שהיא בגדר "מענה לשעת חירום"?

 6. מושמט

  מסיבה כלשהי הושמטה הכותרת שלי קודם, שהתייחסה למשפט "אם לא זה כנראה שהוא חיי יותר מידי זמן בעולמם של אידלסון וגו'"
  והיתה 'אכן הוא חי יותר מדי זמן' – ולכך מתקשרות השורות שכתבתי בתגובה.
  מקוה שבתגובה ששלחתי עכשיו זה לא יקרה.

 7. יעל

  כמה טוב לעשירים שניתנת להם הזדמנות פז ל"עשות מצוות", לתרום קופסת שימורים או 10 ש"ח ב- sms לטובת עניי ישראל. איזה מזל שיש עניים שנותנים לעשירים הזדמנות להפגין נדיבות.

 8. זאב שפיר

  צדק זה שנדרש.צדק חברתי,פולטי,סביבתי,כלכלי.לא "יום סרט" ופסטיגל תרומות ועמותות.כל העמותות הללו הם לצורכי ראווה(רעבה) ולא לצרכים האמיתיים של הציבור.אלה שמפעילים גוזרים קופונים ומשכורות בשמיים:לעצמם ולכל בני משפחתם.משהו בדק איזו משכורת הם מושכים מהעמותה? עשרות אלפים בחודש.
  זה משגה גדול כל העמותות הללו: העניים מקבלים מזון שהרבה פעמים אינו מתאים להם(שמן,מלוח,וספק בריא וראוי),התורמים חשים שעשו איזה מעשה חברתי נאצל שאינם פוסקים לדבר עליו.המדינה מרגישה שיש פתרון בדמות העמותות.(ביבי כבר חושב לשלבם במערך הרווחה.כך גם השר ההתחסד הרצוג).בקיצור,לא תורמים.ההפך!