פרס ישראל למאיר שלו

מאיר בביוף

מאיר שלו הוא אחד הסופרים הנקראים ביותר בישראל. הקריירה שהעניקה לו חשיפה החלה דווקא בטלויזיה, בערוץ 1. הוא הגיש את תכנית האירוח הפופולארית שעה טובה ותכנית נוספת (שמה לא זכור לי). לפני כעשרים שנה הוא החל לפרסם רומנים מפרי עטו. הם זכו להצלחה רבה. הצלחה זו פילסה לו דרך למעמד ציבורי משפיע ונחשב. הצהרון ידיעות אחרונות סידר לו טור בעתון, המתפרסם מדי יום שישי, וזוכה – מטבע הבמה והעיתוי – לחשיפה רבה. בטורו, הוא משתף את ציבור קוראיו בהגיגיו.  דברי התוכחה ומוסרנותו הגבוהה קיבעו לו מעמד על של מוכיח לאומי. הוא אינו "מחשבן" לאף אחד, אך פגמיו של פוליטיקאי או איש ציבור ממוצא מזרחי לעולם יהיו קשורים למוצאם בעיניו של שלו. דוגמה קטנה מטורו ב"ידיעות" מהשבת האחרונה: שלו מתייחס לכתבה בעיתונו על שריה של ממשלת ישראל החדשה, המכילה פרטים "פיקנטיים" כמו "תחביבו של השר, אירוע בעברו ושאר ירקות. כך למדנו שהשר כץ אוהב לרכוב על טרקטורונים, שהשר בגין גר שתי קומות מתחת לרובי ריבלין, שהשר שטייניץ נשוי לשופטת ושהשרה ליבנת לא שותה קפה כבר עשר שנים!", מחכים אותנו שלו. כשהוא מגיע לשלום שמחון, מפלס התובנות שלנו מועשר בהברקה הגאונית, ש"הוא שר לענייני דגים מרוקאיים מדהימים…"

אין זו הפעם הראשונה, שאחד מבכירי השמאל האשכנזי הנאור שלנו לוקח לעצמו את החרות לגלגל לפתחנו את הרפש הסטריאוטיפי שלו. תקצר היריעה מלדון ב"אוצר" המושגים המעוות של שלו על המזרחים בטורו ב"ידיעות" לכל אורכן של השנים שבהן הוא כותב שם, ולמען האמת הגזענות שלו צפויה ומשעממת. הציטוט בנוגע לשמחון הוא דווקא מה"מתונים" שבהם. ללא שום בושה, שלו יקשור תדיר את דמות המזרחי לתופעות השליליות ביותר בחברה, כולל יותר מרמיזות על שנאתם לערבים. העובדה שאביו, המשורר יצחק שלו, לא היה בדיוק ערבופיל גדול, אינה מוזכרת אצלו אפילו ברמז. לעולם הפנימי של המוכיח הלאומי שלנו, שקנה לו מעמד של אוראקל נהללי המביא את בשורות הזעם שלו דווקא מירושלים החרדית-לאומנית-מזרחית (לטעמו), היו מקורות יניקה שופעי נאורות, וכדאי  להתעכב על אחד מהם.

אחת הדמויות הנערצות על שלו הוא היינריך מנדלסון, שהיה פרופסור לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב. בתולדות הישוב הוא נחשב, יחד עם שמעון פריץ בודנהיימר, כבכיר הזואולוגים. ב-7.1.2000  ערכה עמו דליה קרפל ריאיון במוסף הארץ. לאחר שגולל את הביוגרפיה האירופאית המרשימה שלו ואת האני מאמין שלו בענייני זואולוגיה ואיכות הסביבה, הוא נתפנה לשפוך את הגיגיו הנאורים על האוכלוסיות הלא כל כך רלוואנטיות באזורנו (קרי: ערבים ומזרחים ) הנחשב, כידוע, כחלק אורגאני של אירופה, ולא סתם, אלא המערבית.  "אתה ייקה מתנשא?", שואלת קרפל את מנדלסון. "מה פתאום הייקים מתנשאים?", משיב הענו באדם, "הייקים צודקים. הייקים הם הכי חשובים, כי מצד אחד הם יהודים ומצד שני הם אנשים תרבותיים, אז רצוי שיהיו פה ייקים ושהם ישפיעו". ו"מזרחים?", מקשה קרפל. "תלוי איזה מזרחים", משיב הזואולוג האירופאי, "אם אלה מזרחים שעושים ילדים בלי סוף ואחר כך צועקים ונותנים בקשישים בלי סוף אחד לשני, ואחר כך באים לברק (ראה"מ דאז –מ.ב) ורוצים תקציבים כדי לכסות את הכסף שהם ביזבזו, כמו ש"ס – אז לא נראה לי…"

בהמשך הריאיון, מעשיר אותנו מנדלסון בתובנותיו הנאורות על הערבים: "המילה הראשונה בערבית שלמדתי היתה איטבח אל יאהוד, כך שאין לי דעה טובה על ערבושים. "מדוע איש במעמדך משתמש בביטוי זה?", תוהה קרפל. "אני לא אומר להם את זה", מרגיע מנדלסון, אני משתמש בביטוי הזה כי יותר קל לבטא את זה. אני מזלזל בערבים. אפילו היום, כשיש ערבים נחמדים". ואם מקנן במי מאתנו חשד לגזענות אצל היינריך מנדלסון שלנו, הרי שדבריו הבאים אמורים, ללא ספק, להסירו. "יש לי חבר טוב, נחמד מאד, מבית סאחור", מגלה את אוזננו מנדלסון. "הוא חי כעת בארצות הברית והוא זואולוג שלא מצא עבודה ולכן החל לעסוק במחקר רפואי. שמו מאזן קומסייה והוא למד באוניברסיטה העברית. רציתי להכניס אותו למחלקה שלנו באוניברסיטת תל אביב ואמרו לי שבגלל שהוא מהשטחים זה לא ניתן. אני מתכתב איתו". לאחר שהשתכנענו שמנדלסון דיבר לא יפה, כי אולי זו הגירסה הייקית להומור, וקרפל שואלת אותו אם הצבעתו עבור ברק פירושה שהוא בעד מדינה פלשתינאית, מעיר אותנו מנדלסון משכרון החושים הרגעי: "אני נגד, כי אין לסמוך על ערבושים. יתנו להם דריסת רגל, אז הם יפוצצו וישתלטו על הכל. הגישה שלי לא מיושנת. לפי הקוראן, היהודים צריכים להיות נחותים. אני לא מאמין בשלום. הצבעתי לברק כי הוא לא חשף את כל תוכניות השלום שלו…"

 שלו קרא, בלי ספק, את דברי הבלע ושפת הביבים של הזואולוג הייקי. הוא גם החריש. אם מאווילות, אם מהסכמה – ואולי משתיהן גם יחד. יתרה מזאת, הוא ממשיך להעריץ את דמותו של מנדלסון, שכבר לא איתנו. שמחון אינו ייקי וגם אינו פרופסור. הוא אפילו עבד נרצע של אהוד ברק, אך הפלא ופלא – מעולם הוא לא הקיא זרמים כה סמיכים של שפכי ביוב כפי שהעז מנדלסון.  לשלו אין זה משנה, היות שהוא מותנה על ידי רפלקסים גזעניים. בעיני שלו, מוצאו האתני של מנדלסון גובר בגדול על מוצא פיו המלוכלך, כפי שההיפך הוא הנכון לגבי שמחון, או כל מזרחי אחר. למותר לציין, שמנדלסון היה גם חתן פרס ישראל למדעי החיים. התנאי ההכרחי, כנראה, לזכיה בפרס זה, הוא הבעת דעות מהסוג שהוא הביע – כך מראה מבחן התוצאה של לא מעט מכלותיו וחתניו. אפשר שמאיר שלו כלל אינו גזען, וכל דבריו על המזרחים אינם אלא מילויו של תנאי בל יעבור בדרך לזכיה בפרס הנכסף

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואש

  מה הקייס שלך על שלו בדיוק? שהיתה לו בדיחה אחת לא ממש מצחיקה על שלום שמחון? שהוא מכבד פרופסור לזואולוגיה, שהינו במקרה גם גזען ודי טיפש בעניינים חברתיים?
  אני אישית נהנה מאוד מטוריו של מאיר שלו, ורואה בהם פינה של שפיות מול העיתונות המתלהמת והמתבהמת. אם תשלח לו מכתב ותמחה על הבדיחה המעט-גזענית ובעיקר-מטופשת, אני משוכנע שיפרסם התנצלות.

 2. סש"ש

  שליו ורומניו על הקולוניות הרוסיות והמשכילים הגרמנים מעניינים את התחת המרוקאי שלי. בסוף הם ילכו מכאן, כולם. זה ברור. הכל כבר מתפורר להם, שימשיכו לחלק פרסים זה לזה, למה שזה יטריד אותי?השאלה היא מה הם ישאירו אחריהם, אם ישאירו משהו. והשאלה היותר חשובה מה אנחנו עושים כדי להתכונן ליום שאחרי הציונות-האשכנזית? מה האלטרנטיבה שאנחנו מכינים כדי שלא נישאב לתהום. אין ספק שאחמדיניג'אד יכול לתרום תרומה חשובה לזירוז התהליך, בלי לירות אפילו כדור אחד של רובה.

 3. אודי בן סעדיה

  אולי כדאי להוסיף מעט חוש הומור
  בתוך התבשיל?
  דגים, קציצות או אפילו עלי חסה?
  את הבליסטראות
  כדאי (הפעם לפחות)
  להשאיר למישהו אחר

 4. יונתן

  תלי תילים של תוכחה ועל שום מה? אמירה לא מאוד גזענית ולא בעייתית כלל, הגם שלא מצחיקה. הפנה את חציך למטרות ראויות יותר, טורים כאלה רק מחזקים את הטענה כי השד העדתי הולך ומצטמצם אל בקבוקו. חשבתי שהאתר הזה הוקם כדי לייצר שיח אינטלקטואלי וענייני

 5. תומר

  הכתבה הזאת והכתבה למטה על מוצא השרים של הממשלה החדשה לא מזיז לאף אחד.
  אני ממוצא מעורב, אבל נראה יותר מזרחי, ואני אף פעם לא הרגשתי אפליה, לעג, או כל דבר אחר כלפי בגלל המראה והמוצא שלי (ואני למדתי בבית ספר קיבוצי בתור עירוני).
  אחד המגיבים בכתבה על מוצא השרים אמר את הדבר הכי נכון בנושא, לאף אחד מהדור הצעיר לא אכפת בקשר למוצא עדתי. לאנשים בני 20 ו-30 לא אכפת איפה הסבא או הסבתא שלך נולדו. הדור שעוד אכפת לו איפה הסבא שלך נולד ימות עוד 20 שנה ואז זה לא ממש ישנה.
  אני שונא להניח הנחות על אנשים בלי עובדה אחת, אבל אני מתאר לעצמי שהכותבים באתר לא עוברים יותר מדי את קו מייסון-דיקסון הישראלי ואולי בגלל זה הם נתלים על כל ענף של העץ הקיפוח.

 6. חיים וינטראוב

  אין סופר ו/או הוגה ישראלי שמצליח להקפיא ולשמר את הישראליות הטהורה, החיבור לאדמה, לשורשים, להסטוריה הארצישראלית כמו מאיר שלו.
  לקרוא למאיר שלו גזען זה כמו לקרוא לשלמה בר גזען, או לפרופ' סמי סמוחה, או אפילו לארז ביטון או לסמי מיכאל. כל אלו ואחרים הם אמנים ואנשי אקדמיה מכובדים שהתבטאו בכתיבתם ובהצהרותיהם שבעל-פה לא פעם ולא פעמיים נגד "אשכנזים".
  כמו שיוצרים מזרחיים (או יוצאי צפון אפריקה) רבים מתארים את ישראל שלהם, את שורשיהם הם, את תרבותם הם שממנה באו אל כור ההיתוך הישראלי, כך גם מאיר שלו בסה"כ מתאר את הוויה הארצישראלית שלו. כמי שנולד בארץ לאחר דורות של ילידי הארץ, הוא לא ממש מכיר בילדותו את "אום כולתום" וכנראה שעד גיל 30 לא אכל מעולם "חריימה".
  זה לא שונה מכך שסמי מיכאל לא ממש מכיר גפילטע פיש ולא מבין אידיש.
  אנשים מתבטאים בצורות רבות. להקיש ממשפט אחד של סופר ופובליציסט שמפאר את ישראל וארצה יותר מרבים וטובים כי הוא גזען ולקלס אותו ברבים זו דמגוגיה זולה. אותו מאיר שלו שתמיד מתאר בחן ובאהבת אמת את יושבי הארץ הזו שלפני קום המדינה, ערבים, ספרדים טהורים, עולים, חלוצים. אותו מאיר שלו שמהלל את הרב-תרבותיות ואהבת החכמה בשפה עשירה, חיה, מלאת אהבה.
  הגזמתם הפעם. אתם מחפשים את המטבע מתחת לפנס. מי שמנסה להדביק בכוח גזענות על כל מי שהוא לא "משלנו" ופוגע בדרך גם ביונה ונער הוא גזען בעצמו.

 7. יושב על הגדר

  אין ספור בדיחות והערות מגעילות שמעתי ואף קראתי פעם אחת לפחות ב"העוקץ" על המאכלים האשכנזיים הנ"ל.
  לא זכור לי מישהו שקם ומחה וטוב שכך.מספיק להוביל כל ענין ,והפעוט ביותר,ליחסים בין מזרחיים ואשכנזים.
  חג שמח שיהיה לכולנו ומציע לכולם לכולם לטעום ממאכלי כל העדות .

 8. מושמט

  כלפי כלל ה'לא-מצליחנים' שזה אכן אידיאל יאפו-אשכנזי אם כי לא חסרה לו גם גרסה ערסית-פרכית נפוצה. ספריו וכן הופעותיו בשנים האחרונות מאחוזתו בנהלל בתקשורת, הם שיר הלל למצליחנות 'העצמאית' ולחיים הטובים של היאפים ויוצאי-צבאה (אלה מהסיירת וכו').
  אבל מצד שני, אני בתור מזרחופיל, מייחל ליום שעדות המזרח ינפקו לנו פוליטיקאים יותר מוצלחים משמחון, פואד ושאול 'חיסול משתמטים לפני תאונות הדרכים' מופז.
  עד עכשיו, חוץ מדרעי (עמיר פרץ התגלה לצערי כמו אחד מהזן המצוי כשתיק הבטחון השכיח ממנו את האמא שלו) כל הפוליטיקאים המזרחיים הביאו את זה על עצמם.

 9. שור

  אני אוהב את ספריו של מאיר שלוו,
  אני לא אוהב את כתיבתו הפוליטית בכלל,
  אבל הוא אינו גזען וכוונתו אינה רעה.

  שור

 10. קישקע

  אנחנו אמורים להסיק שמאיר שלו גזען בגלל שאתה טוען שהוא מעריץ את המנדלסון ההוא, ואחר כך מביא ציטוטים שלו? אוקיי, אז המנדלסון הזה מזעזע. מה הקשר למאיר שלו? על סמך מה החלטת שהוא מעריץ אותו?

 11. אלי אביר

  הופתעתי ולא הופתעתי. כבר שנים שאני קורא את הטורים של מאיר שליו בידיעות אחרונות, ובכל פעם שהוא מתחיל לדבר על מזרחיים, אני מרגיש איך הלב שלי מתכווץ. זה כל כך צפוי. הוא פתאום מאבד את כל האוביקטיביות הרציונאלית שלו, והופך לפרימטיב חשוך. אם כי הוא עושה את זה באופן מתוחכם, כך שאנשים שאינם רגישים למילה הכתובה, או שאינם רגישים למורכבות של הקיום התרבותי שלנו כאן, כלל לא ישימו לב. הופתעתי כי בגלל קצב החיים, משום מה לא יצא לי לשתף אחרים בחווייה הזאת, עד שבאה הכתבה שלך. וחוץ מזה, הכתיבה שלו, כבר הפכה להיות צפויה. אתה קורא את השורות הראשונות של האייטם, וכבר יודע מה הוא יגיד. אותו הומור. אותה ציניות. שהם לכשלעצמם איכותיים, אבל הגיעה העת להיוולד מחדש, או לפחות לשנות סגנון מזמן לזמן.

 12. אורן א.

  מישהו כאן הצליח, בהברקה פתאומית, לשחוט את הפרה הקדשה האחרונה
  או שרק נדמה לי?

 13. חגי נהיר

  העדתיות תישאר כל עוד הבביופים ימשיכו לטפח אותה על-ידי חיפוש מתמיד אחר "גזענות". הבביופים הם-הם הגזענים האמיתיים.

 14. ירון

  אם אנו באים לדון בנושא מזרחים אשכנזים……אז סתם לידיעה שמי שגורם את הנזק הגדול ביותר למזרחים הם המזרחים…ראינו זאת בממשלה שרים מזרחים (מאיר שטרית) שהפך לפועלו של ביבי וגרם להחלשת החלשים.ויש עוד ספור דוגמאות ששרים ומנכ"לים מזרחיים "שכבו" על הגדר בשביל "המעסיק" האשכנזי בשביל לרצותו…..המנטליות של מליונר אשכנזי שונה מהמנטליות של עשיר מזרחי……האשכנזי יתרום יותר לקהילה-וזה בדוק.לעומת המזרחי שידאג לווילה נוצצת ומרצדס בכדי שהאשכנזים יראו לאן הגעתי……כל זה לא סותר כמובן את העובדה שייש גזענות בארץ.

 15. אילן

  שוב אני פונה אליך ומציע לך לא להשחית את זמנך על איתור אשכנזים חשודים, עם נטייה לגזענות. לא חבל על זמנך?
  נסה להיות יצירתי יותר בבחירת נושאי מאמריך. וכרגיל, יותר משהדברים מעידים על מאיר שליו, הם מעידים עליך. חבל.

 16. ענת

  איציק ויוסי שלום. הרבה זמן לא קראתי באתר הנפלא שלכם, הבוקר הזדמן לי להכנס לאתר ומאד מאכזב לראות כתבות כאלו. למי בדיוק זה עושה טוב חוץ מלכותב ועוד מחרחרי ריב , משועממים.
  מאיר שלו כותב מוכשר ומרתק מזה שנים רבות. למי הוא אמר שלום אתמול, מה הוא חושב עליו … לא מעניין, רק אנשים שמחפשים כל הזמן, בתחושת קורבנות בלתי נדלת עסוקים בכך.די, פסח הגיע צא מעבדות לחרות!!!

 17. רונית

  לפי כמות המגנים על מאיר שלו נראה כאילו כותב המאמר קלע למרכז-עצבים רגיש במיוחד של אליטות מסוג מסוים.

 18. מאיר עמור

  בעוד הביקורת על הדיון של מאיר בביוף על אמירותיו של מאיר שלו – שנכתבו בעיתון על ידי שלו ולא נהגו על ידי מאיר בביוף – נע במעגלים הנדושים והידועים של ביקורת מסוג "השד העדתי והבקבוק" ושלמאיר בביוף יש "בעייה אישית של רגשי נחיתות" ושהנושא ישכח כשימות "דור המדבר" או "שדור המדבר" היה האמיץ ו"אתם" (המדברים כמו מאיר בביוף) רק דור של "צלקת" שמגרדים את הפצע הלוך וגרד, בגלל רגשי הנחיתות שלכם וחוסר ההצלחה האישית שלכם, וכיוצא בזה אמירות נדושות והסברים קלושים. לכל האומרים והאומרות הללו אני מביא ציטוט קל ממאמר שיש להתכבד בו. אני מציע לקרוא את מאמרה של רחל אלבוים-דרור , ב"הארץ" מהיום, שהיא פרופסור אמריטוס (בגמלאות למי שלא מדבר לטינית) מהאוניברסיטה העברית, וכלת פרס א.מ.ת בחינוך. הנה מה שאומרת הפרופסור בגמלאות כהמלצה לשר החינוך החדש: "מן הראוי שיוצב בחדרו (של השר, מ.ע) שלט, שיראה אותו בוקר וערב, ועליו יהיה חרוט הנתון הקריטי: "כמחצית מאוכלוסיית מסיימי בית הספר בכל מחזור שנתי אינם זכאים לתעודת בגרות". וממשיכה הפרופסור ואומרת: "בלא טיפול רדיקלי, תמשיך אוכלוסיה זו להעביר את תחושת התיסכול והכישלון לילדיה, והחברה הישראלית תמשיך לוותר על כמחצית מפוטנציאל האוכלוסיה המיומנת שלה ועל טיפוח אזרחים בעלי תחושת כבוד עצמי וסולידריות חברתית". לא אכנס לפרטים נוספים בהמלצתה של הפרופסורית המכובדה -מי שמעוניין יכול לקרוא בעצמו ולעצמה. יש לי רק שאלה אחת קטנה להוסיף, כמה ממחצית אוכלוסיית מסיימי בית הספר בכל מחזור גרים ברמת אביב? כמה מהם גרים בקיבוץ מענית, כמה מהם גרים ברחביה בירושלים, כמה מהם גרים בעומר? לאחר שהתשובה לשאלה האמפירית הזו, תינתן רצוי לשאול כמה מהם יקראו את מאיר שלו בעתיד, כפי שמאיר בביוף קרא אותו? לא אמרתי מלה על יוצאי אסיה-אפריקה. לא אמרתי מלה על יוצאי אירופה- ועלק – אמריקה, אפילו לא אמרתי מלה על אש…ים (זו המלה שאסור להשמיע את שמעה). כמה תעודות בגרות נוספות יתווספו בסוף הקדנציה של הממשלה הנוכחית לממוצע הארצי? לשד העדתי הפתרונות. בואו ונשמע את ציוץ המקהלה הבא: רגשי נחיתות!

 19. רתם

  אכן, שחיטת עוד פרה קדושה, והפרה הזו ממש קדושה אז טוב עשית שהעזת, וכן ברומן "יונה ונער" (היחיד שקראתי) הדמות המזרחית סטריאוטיפית בטירוף, אוכל, חמימות וכו'. אבל יש לי הרגשה שהסטריאוטיפים הללו כל כך לא מודעים לכותב שזה ממש נלעג. ולמגיבה קודמת, קשה לך עם הביקורת, זה עדיין לא עושה את העוסקים בביקורת "אנשים משועממים". אם קשה לך, סימן שיש לך עם מה להתמודד.
  חג חירות שמח לא/נשי העוקץ, עורכים, כותבות וקוראים

 20. יוסף

  הביקורות נגד בביוף מתרכזות סביב ההערה הבודדת והיחסית חלבית שציטט מפי מאיר שלו. אבל, בביוף אמר בפירוש שזה רק חלק ממארג התבטאויות של שלו בעבר. זו גם תחושתי, שהביאה אותי להפסיק לקרוא את שלו כבר לפני שנים מספר. אני מזמין את בביוף לנבור מעט ולהביא מאמר שלם יותר על שלו.
  ככלל, צריך להתרחש נס (ויש פה ושם נסים) כדי שאשכנזי שגדל בארץ, יהיה חף מגזענות. זו פשוט עובדת חיים, משהו שנושמים אותו ומעטים מצליחים להיחלץ ממנו.מדהים אגב, שעד כה האקדמיה נמנעה מלחקור ברצינות נושאים אלה. במחלקות הפסיכולוגיה והסוציולוגיה יחקרו נושאים הקשורים לקמצ'טקה וימנעו מנושאים שמתחת לאף שלהם. מעניין למה?

 21. צחי

  הנה עוד מאמר מתיש של מאיר. באמת שבהעוקץ לא חסרים מאמרים של קומץ כותבים מהקשקשת הדמוקרטית המזרחית שמחפשים בנרות גזענות אשכנזית. אולי ראוי לציין שבכלל לא מדובר במאבק כללי בגזענות, אלא בהתמקדות ברורה בחיזוק הזהות המזרחית ע"י תקיפת הגזענות האשכנזית בלבד.
  עכשיו אני לא יכול וגם לא רוצה להכחיש את העובדה שאכן קימת הרבה גזענות כלפי מזרחים, גזענות שבעיקר הממסד עצמו לוקה בה. אני פשוט לא מבין למה זה מצדיק גזענות שכנגד. שאגב, היא לא מופנת כלפי הממסד אלא כלפי פרטים אשכנזים.
  מאיר, כל עוד לא הצלחת למצוא ציטוט גזעני של מאיר אז אולי כדי שתוותר על המאמר? להגיד -מאיר לא בסדר כי הוא אוהב אדם אחר שהוא גזען – זה כ"כ מאומץ שזה ממש מביך.
  אני קורא אשכנזי באתר שאמור להיות אתר של ביקורת חברתית. אבל כל מאמר שני שאני קורא פה הוא התקפה נוראית כלפי כל דבר שנראה אשכנזי.
  בעניין זה אני רוצה להזכיר את מאיר שלו. אני מאוד אוהב את מאיר שלו. הסיבה העיקרית שאני אוהב אותו, אני מוכרח להודות, היא דווקא האשכנזיות שלו. הסיפורים שלו מזכירים לי את עצמי ואת המשפחה שלי. הדמויות שלו הן דמויות שמדברות אלי. הטור שלו שאני זוכר הכי טוב נכתב לפני כמה שנים בנושא גפילטעפיש. בטור הזה מאיר יצא כנגד של ה"שיפורים" של הגפיטלעפיש ודרש להגן על האוכל האשכנזי מה"מזרוח" הנפוץ באיזורנו. בחברה שבו להיות אשכנזי זה מילת גנאי (צהוב, פרידמן, חננה) והאוכל האשכנזי מושמץ על כל במה אפשרית, אני מאוד שמח על מאיר שלו.
  ואגב, אני כלל לא חושב שההערת ה"דגים המקורים" היא גזענית. דגים מרוקאים זה בהחלט מוערך יותר מרכיבה על טקטורנים

 22. יעל

  קראתי בעניין רב את מאמרך. הכאב זועק מתוך מאמרך. הנושא שלשמו קם המאמר שולי בעיניי. דגים או לא דגים זו אינה הפואנטה. אני לא בטוחה שלמאיר שלו, היתה כוונה לתת לדבריו ניחוח מזרחי. על אף שמאיר שלו כותב יפה הוא אינו מתוחכם גדול בעיניי. הכתיבה שלו אולי יפה, אבל אחידה, מונוטונית, ידועה מראש ואינה מפתיעה או מאתגרת, היא אינה אותנטית אלא נשענת על מוטיבים ורעיונות זרים שאינם שייכים להוויתנו אלא דווקא לפולין הקרה והמרוחקת.
  דעתי על הספרות העברית ידועה. אני לא אוהבת לקרוא את הספרות העברית: עמוס עוז, א.ב.ג.ד. יהושע, מאיר שלו ועוד ועוד בדיוק מאותה סיבה שהכתיבה שלהם אינה מקורית, אינה עשירה אלא מונוטונית ומשעממת. באופן אישי אני מעדיפה את הספרות המתורגמת.
  ובכל זאת כולנו הרי יודעים שהתרבות האשכנזית נשענת על התרבות הפולנית או במקרה הטוב הגרמנית החילונית, אין בה מקוריות או שלד משלה. די לראות את ההבדל בין בית כנסת אשכנזי לבית כנסת ספרדי. שם רואים את התרבות, האסתטיקה והיופי שבתרבות המזרחית מה שבדרך כלל צורם את עיניהם של האשכנזים. כדאי שתראו את "לחיות מחדש" של חיים בוזגלו שם בא לידי ביטוי השוני המהותי. בעיניי לפחות יש למזרחים הרבה במה להתגאות. "כמה יפות הן הנשים המרוקאיות" אמר אחד האשכנזים שם. במשפט זה יש בעיניי יופי הרבה יותר עמוק. גם אם הוא לא התכוון לכך.
  תפקידם וההזדמנות של השרים המזרחיים הוא להטביע את חותמם ולהשפיע ככל האפשר. מכאן והלאה זה תלוי בהם.

 23. עמית

  להפוך את זה למאמר חוצב להבות ומלא במרכאות? קצת נדוש. יש עוולות גזעניות קשות הרבה יותר במדינה הזאת, מאשר להתעסק בבדיחה תפלה ובזואולוג גזען אמיתי שכבר מת מזמן. נראה לי שבביוף לא מפריד בין עיקר לטפל.

 24. יואש א.

  היואש החדש, אנא הופע בשם מלא. תודה

 25. שרון

  חבל שהנקודה לא ברורה מהמאמר. אם הוא זכה בפרס ישראל אזי יש משמעות לדברים שהוא כותב ואומר המדיפים ניחוח גזעני.

 26. רננה

  כך את כותבת – כדאי שתראו את "לחיות מחדש" של חיים בוזגלו שם בא לידי ביטוי השוני המהותי. בעיניי לפחות יש למזרחים הרבה במה להתגאות. "כמה יפות הן הנשים המרוקאיות" אמר אחד האשכנזים שם. במשפט זה יש בעיניי יופי הרבה יותר עמוק. גם אם הוא לא התכוון לכך.
  אז דעי לך, יעל, שהמשפט הזה הוא כולו התנשאות וגזענות הן כלפי נשים והן כלפי מרוקאים/יות.

 27. רונית

  ובדיוק בנקודה הזאת אתם נופלים. כשאתם נתפלים לשטויות. אני, ברוב עוונותיי שייכת לשארית הפליטה ממזרח פולין.
  וכשאני קוראת רגשי נחיתות, אני מאבדת את סבלנותי, יש לי מספיק מזה משלי. מה הקטע? תכתבו ספרים. זה מומלץ ותפסיקו להתבכיין.

 28. יעל

  כל כוונתי היתה כי יפיין של הנשים המרוקאיות (ממש לא ממקום שוביניסטי) מבטא את יופיה של העדה כולה: הבגדים, המוסיקה, המאכלים, הסיפורים.
  האם את סבורה שזה בא ממקום של התנשאת אשכנזית? אני חולקת עלייך.

 29. מיכאל דנה

  אז מה היה לנו?
  היה משפט של מאיר שלו שגזענותו לא ממש ברורה ונתונה בספק, היה לנו כותב שמצהיר שיש עוד הרבה ביטויים מסוג זה אבל לא מצליח לצטט אף אחד מהם. היה לנו כותב שמצהיר על קשר בין מאיר שלו לזואולוג שכבר אינו בין החיים, אבל לא מביא לכך סימוכין. אה, והיה גם זואולוג אחד שהוכיח שהיותך איש מדע בולט אינו ערובה להיותך דמות לחיקוי ובהחלט אפשר להיות גזען חשוך ופרופסור.
  בתור אדם שעוסק קצת בהוכחת טיעונים בצורה לוגית, אני חייב לציין שהטיעון שלך כל כך חלש שאני הייתי מתבייש להעלות אותו. אפילו לאור המאמרים האחרונים שלך (אולי עדיף לקרוא להם "הגיגים", בכל זאת יש חוגים בהם "מאמר" הינו מילה מכובדת) זה ממש מתבלט בעליבותו.
  אולי התכוונת בדברי הבלע שלך לזואולוג המנוח, אבל מאיר שלו הוא דמות הרבה יותר בולטת (ואוי ואבוי, גם אשכנזית!) אז ניסית בכח לקשור אותו לנושא?

 30. נעמי

  ספריו מספרים בצורה כל כך מושכת את ההיסטוריה הא"י. הוא תורם לאהבת הארץ , להכרות עם פרקים מענינים בתולדות הציונות, האנשים בסיפוריו מלאיי חיים ולאט מתגלה הנשמה הגדולה שבאיש הפשוט. תענוג.
  אבל כמו שציינתי בכותרת דעותיו ההומאניות שלא תמיד מתאימות לזרם המתלהם הקיצוני הלאומני. משאירות אותו בחברה טובה של הוגי דעות הומאניים שסורבו בהעקת הכבוד לזכות בפרס ישראל ע"ע פרופ' ליבוביץ.

 31. אורי

  אני לא מבין את ההתייחסות העודפת למאיר בביוף. האיש כבר שנים עומד בראש מחוז הדרום של ההסתדרות ולא נוקף אצבע לטובת עובדים שאינם נמנים על הוועדים הותיקים והחזקים, שממילא אינם צריכים את עזרתו יותר מידי. מאיר, מתי עזרת לעובד קבלן ממוצא מזרחי (או רוסי, או ערבי, או אתיופי) בפעם האחרונה?

 32. מאיר דסה

  עמוד (או עמדי) מול הראי ואמור (או אמרי) בקול:

  אובמה הוציא את השד העדתי (האפרו-אמריקאי) מהבקבוק באמריקה.
  מוראלס הוציא את השד העדתי (האינדיאני) מהבקבוק בבוליביה.
  מנדלה הוציא את השד העדתי (השחור) בדרום אפריקה.
  שצ'רנסקי הוציא את השד העדתי (היהודי) בברית המועצות.
  ואחרי שתראו איך אתם נראים, אתם מוזמנים להוסיף בקול כמה פעמים: אני אשכנזי טיפש וקשה הבנה.

  ובשיעורים הבאים, טמבליקו, נלמד על: כמה מחוצף, נלעג ואידיוטי להנות מזכויות היתר המפליגות שמעניקה האתנוקרטיה הישראלית, וממרומי מנעמיהן לשלול את הלגיטימיות של הדיון בהן (טוב, זו כנראה תרבות המגיע-לי המתבכיינת האשכנזית: "אוי אוי אוי, הם מתחילים שוב לדון בזכויות היתר שלי"…). ונלמד גם על: איך לעשות צחוק מעצמך בעזרת עשר קלישאות אשכנזיות ממוחזרות ומסמורטטות. ונלמד גם על: מדוע תקרת הזכוכית שקופה לאלה שמעליה כמו לאלה שמתחתיה, ואיך אלה שמתחתיה בכל זאת יודעים שהיא קיימת (רמז: כי הראש שלהם מתנפץ אליה) ומה הם רואים דרכה (רמז: את התחתונים המלוכלכים של שארית הפליטה).

  וכשממש ממש תתפתח, חמודי, נעבור לשיעור למתקדמים: למה לתחושות הסובייקטיביות שלך (וגם של מזרחים) ממש אין שום קשר לשאלות האתניות. ולמה השאלות הללו לא קשורות בכלל למושגים כמו "פצע" או "צלקת" או "רגשי נחיתות". ואיך המיתאם המפליא שבין אתניות ובין הון, נדלן, עבודה, השתכרות, חינוך, בריאות, בטחון אישי וציבורי, חסכון, והשפעה כלכלית ופוליטית הוא דבר שנראה בסטטיסטיקה. והוא נראה טוב וברור יותר (כלומר, גרוע יותר ויותר) בכל יום. אבל זה, כאמור, רק כשתלמד קרוא וכתוב, מתוקי. וגם את, מתוקונת משארית הפליטה

 33. ירדנה אלון

  ראשית הערת אזהרה למאיר בביוף ,לשחוט פרות קדושות לפני הפסח זה קצת מסוכן עוד יאשימו אותך שאתה עושה מהדם שלהן מצות .ובאשר ל- "טולסטוי הישראלי" הלא הוא מאיר שליו,כאן אני מצטרפת לאחת המגיבות הוא אכן משעמם לאללה,את ספרו הראשון "רומן רוסי" שכל מבקרי הספרות גמרו עליו את ההלל ואף הכתירו את שליו כטולסטוי הישראלי(עמוס עוז הוא דוסטוייבסקי הישראלי)קיבלתי כשהייתי בשמירת הריון,(לפני 19 שנים) קראתי וקראתי והגעתי בקושי רב למחצית הספר ואז השלכתיו מלפני מרוב שיעמום אולם מאחר והכל גמרו את ההלל על הכתיבה סברתי שהאשם בהורמונים שלי שקצת "השתגעו" באותה עת,חלף זמן וניסיתי שוב,וגיליתי שזאת גלולת שינה נהדרת ולמרות זאת לא צלחתי את מחציתו של הרומן.שנים זה נשמר אצלי כשלד בארון.לכפור בעיקר ולומר שמאיר שליו הוא סופר עברי משעמם וטרחני ומהגג פילוסופי דל,(גם ככה אני מסומנת בשל עניינים רבים ומגוונים כ- "האחר המובחן" למה להוסיף?)ואולי באמת האשמה בי?
  והנה לפני שבועות מעטים גאל אותי שימי תבורי (כן,כן,שימשימי ) מייסורי, בתכנית האח הגדול וי.איי.פי,באחת המריבות הסוערות שבין מנחם בן (עוד טווס תרבותי) לדיירי הבית עמד מנחם בן ומנה אחת לאחת את השגיו האינטלקטואליים ובינהם פרס ראש הממשלה(או הנשיא?) לספרות וכי הייתה זאת ועדת סופרים שישבה על המדוכה וקבעה כי מגיע לו הפרס טען כנגדו שימי בהנף יד מבטל "הם בטח היו מסטולים".
  זהו ראיתי את האור,האשם לא בי ולא בהורמונים שלי,ועכשיו יש לי שלד אחד פחות בארון.
  יחד עם זאת אינני סבורה ששליו הוא מסוג הגזענים שבמזיד,אני סבורה שאצלו כמו אצל רבים אחרים המשוייכים לחבורת "טווסי התרבות" הישראלית זה עניין של "מנטליטה",הייטיבה להגדיר זאת ולנסח פרופ' שולמית שחר …."הכוונה במושג זה היא לתמונת עולם משותפת,לקטגוריות מחשבה משותפות,לערכים ואמונות שהם בגדר המובן מאליו לכל מי שהוא שותף לאותה תמונת עולם ואשר תהליך השתנותם הנו הדרגתי ואטי ביותר"…….מהמקום שממנו שליו מגיע "אצולת נהלל" הוא נולד וגדל לתוך תמונת עולם מסויימת כמובן אין זה מצדיק ראיית עולם עם סממנים שיש בהם גזענות או עויינות או תחושת נעלות על כל מי שלא בא ממחוזות אלה וכנראה שתמונת העולם שלו השתנתה לאט לאט אבל יחד עם זאת להכתיר אותו בתוארים של איש רוח נישא ומורם גם זו היסחפות.
  ובכל זאת ולמרות הכל יצא לי לשמוע אותו מרצה על התנ"ך מאחר והוא בא מבית ששם התנ"ך היה חלק נכבד מההוויה ,אני חייבת לומר שלא הייתי מתנגדת כלל וכלל לוא היה שליו המורה לתנ"ך של הבן שלי,שכן הוא נחן ביכולת הוראה מעולה ועושה את שיעורי התנך לחווייה מרתקת .ולהיות מורה טוב בישראל אין זה דבר שבשיגרה וחבל, אז כך שנמצאנו מוחמצים מצד אחד סופר בינוני ומאידך החמצה חינוכית

 34. עוד תל אביבי

  בפעם האחרונה שראיתי את מאיר שלו בארוע משפחתי היו רוב הנוכחים ממוצא אשכנזי.

  בביוף, אתה יכול להשתמש בזה בפעם הבאה שעורכי "העוקץ" יאפשרו לך שוב להוכיח כי שגם מזרחים יכולים להיות גזענים.

 35. ערן

  אין ספק שלא במקרה כשל שלו בלשונו. למה האסוציאציה שלו לשמחון היא מוצאו ולא המגזר שהוא מייצג או מעלליו במפלגת העבודה, או פועלו כפרלמנטר? שלום שמחון עד כמה שידוע לי אינו מבליט את מזרחיותו ולא משתמש בה. כנראה ששלו הליברל המערבי נותר מושבניק מעמק יזרעאל והמזרחיות היא התכונה הדומיננטית בעיניו. שלו אינו חריג בנוף הישראלי. ולטעמי המאבק בהיבט האנין הזה של אי צדק חברתי יכול להמתין עד שנסיים עם כמה מאבקים חשובים יותר שלחלקם שלו הוא כנראה שותף יותר מאשר מתנגד.
  אגב, אין בדבריי כדי להסיק שאני מעריך את שלום שמחון העסקן הבזוי שעיקר פועלו הוא בהשבחת נדל"ן כפרי.

 36. ג. אביבי

  יפה תיאר מאיר בביוף את הקשר בין מתן פרס ישראל (עד כה 10 מזרחים מתוך למעלה מ150) ללא מעט גזעניים, ועל השפעת הגזענים הללו על אנשי "רוח" מהאליטה האשכנזית. גם אנשי רוח מן הימין טינפו הגיגהם בגזענות מחליאה. הנה פרשה מזמנים מעט יותר שפויים.
  בשנת 1994 פרסם העיתונאי שמואל שניצר ב'מעריב' מאמר בשם "יבוא של מוות" שקרא לעצירת העלייה מאתיופיה, בתואנה רפואית, ובעקבות תלונה שהוגשה למועצת העיתונות, ע"י ג.ספירו, קבע בית הדין של מועצת העיתונות כי שניצר עבר על כללי תקנון האתיקה העיתונאית. המאמר, ע"פ קביעת המועצה, היה רווי בגזענות (בלשונם "האשמות בלתי מבוססות על רקע קבוצתי ועדתי" – חו"ח לא להזכיר את המילה המפורשת כשמדובר באחד משלנו) ופוגע בחוסן החברתי של ישראל ומתגרה באתיופים. המאמר הגזעני הנ"ל קדם בשנתיים לפרשת פסילת תרומות הדם של יהודי אתיופיה, כביכול על רקע "יבוא של מוות". בנוסף לקריאתו זו של שניצר, ימני דתי, הוא הסית נגד הפלשמורה על רקע דתי – כביכול כניסת לא יהודים לארץ, כאשר לא הייתה לו כל אמירה מקבילה על מאות אלפי הלא יהודים ממזרח אירופה שבאו באותן שנים – רתימת הדת לשרות הגזענות הלבנבנה. שניצר גם פרסם לפחות מאמר אחד בו הוא קורא למדינת ישראל להגביל הילודה בקרב הפלסטינים אזרחי ישראל.
  בשנת 1997 החליטה ועדת הפרס להעניק את הפרס לעיתונות לשמואל שניצר. לאחר שהוכרז על ההחלטה, הגיש ח"כ אדיסו מסאלה עתירה לבג"ץ כנגד ההחלטה (בג"ץ 2205/97 – מסאלה נגד שר החינוך והתרבות). התברר שוועדת הפרס "לא הייתה מודעת" לכך שמספר שנים קודם לכן (1994) פרסם שניצר את המאמר הגזעני-ארסי נגד היהודים האתיופים. בג"ץ הורה להחזיר את הדיון בפרס לוועדת הפרס. שניצר, בינתיים, לא שעה לקריאתו של נשיא המדינה דאז עזר ויצמן להתנצל או לחזור בו מדבריו. כשהתכנסה ועדת הפרס שנית, על רקע מחאות האתיופים והתערבות הנשיא ויצמן ז"ל, נאלצה לבטל את הענקת הפרס לעיתונאי מפיץ הרעל הגזעני שניצר.
  מסתבר שרעיונות אולטרא גזעניים, המזכירים, אינם פוסחים גם על מוחם של חלק מקורבנות השואה (רוב בני משפחתו של שניצר נרצחו בשואה).

 37. דרור ק

  מדובר בזואולוג דגול. למרבה הצער, הוא הבין בבעלי-חיים הרבה יותר טוב ממה שהוא הבין בבני-אדם. ככה זה בחיים – אנשים אינם מושלמים. מנדלסון מעולם לא ביקש להיות ראש ממשלה ומעולם לא ביקש לעסוק בענייני הציבור. הוא נהנה להיות בחברת בעלי-חיים מכל המינים והסוגים, הוא נהנה ללמד על בעלי-חיים, והוא העמיד הרבה חוקרים ותלמידים בתחום החשוב הזה. אין שום צורך לגנות אותו אחרי מותו על דברי בלע שהשמיע בהזדמנות כלשהי, בתחום שלא היה מעניינו ושהוא מעולם לא התכוון לעסוק בו. אני אישית הייתי שמח אילו הזואלוג הדגול הזה היה יכול ללמד אותנו גם פרק בסובלנות אנושית. כיוון שלא היה יכול, אני אהיה צנוע ואלמד ממנו זואולוגיה בלבד.

 38. דני

  בכל אחד, כולל מאיר שלו , כולל מאיר בביוף וכולל אני ואמא שלי, מסתתר גזען קטן. וכל השאר צבועים. עדיף שמאיר שלו יכתוב כרצונו מאשר כל הזיוף הפוליטיקלי קורקט הזה. שינוי המצב הסוציו אקונומי של המזרחים לא יבוא דרך התיפיפות מילולית אלא דרך שינוי סוציאל כלכלי אמיתי. וכל השאר שטויות.