מעצר כהשתקה פוליטית

עצומה

מעצר כהשתקה פוליטית:
המקרה של איש התיאטרון סמיח ג`בארין

מעצר הבית לזמן בלתי מוגבל של איש התיאטרון היפואי סמיח ג`בארין מסמן עליית מדרגה בהתנכלות לאזרחים הפועלים בדרכים דמוקרטיות וחוקיות כדי לבטא את דעותיהם הפוליטיות.
המקרה של סמיח חושף שיתוף פעולה מדאיג ביותר בין שירותי הביטחון, משטרת ישראל והפרקליטות. מדובר בניסיון שקוף וגס להפליל פעיל חברתי-פוליטי שוחר שלום, תוך שימוש בהאשמות מופרכות על אלימות כביכול. למרבה הצער, בתי המשפט לא בלמו את המהלך הזה עד כה.

העובדות: סמיח ג`בארין, בן 41, אזרח ישראל יליד אום-אל-פאחם, הוא במאי קולנוע ותיאטרון. את הכשרתו המקצועית והאקדמית רכש בגרמניה, וכיום הוא משלים תואר שני בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב. עם שובו לישראל קבע את מושבו ביפו ונרתם בין השאר למאבק נגד הגל הנוכחי של "פינוי" תושבי יפו הערבים. סמיח פעיל גם בתנועת אבנא אל בלד והיה בקיץ שעבר בין מארגני כנס חיפה למען זכות השיבה ולמען מדינה דמוקרטית חילונית. בחודש דצמבר האחרון השתתף בארגון אסיפות-אבל ופעולות מחאה שקטות על המתקפה הישראלית בעזה.

במהלך חודש ינואר הוזהר סמיח על ידי אנשי שב"כ כי תימצא הדרך להענישו על פעילות אזרחית ופוליטית זו. ההזדמנות הגיעה ב-10 בפברואר השנה, יום הבחירות לכנסת בישראל. קבוצה של אנשי הימין הקיצוני הודיעו על כוונתם לשמש כמשקיפים בקלפי באום-אל-פאחם, העיר הערבית השנייה בגודלה בישראל. סמיח, יליד העיר, הצטרף לתושבי המקום שיצאו להפגנת מחאה כנגד כוונה זו. כבר בתחילת ההפגנה נעצר סמיח ביחד עם תושב נוסף. ביום שלמחרת – בזריזות חסרת-תקדים – הוגש כנגדו כתב אישום מפורט בבית המשפט בחדרה על תקיפה כביכול של מפקד מרחב צפון של מג"ב, נצ"מ אורי מור-יוסף.

לא הועילו כל ההכחשות שמדובר בהאשמת שווא ושקר גלוי. כידוע, משטרת ישראל טורחת לתעד בווידיאו הפגנות ומעצרים, אולם הפעם לא הוצגה כל ראיה, פרט לעדותו של קצין המשטרה.

סמיח הוחזק בכלא קישון בתנאים קשים במשך שבעה-עשר יום, ואחרי מאבק משפטי זכה ל"הקלה" ושוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים בבית הוריו באום-אל-פאחם. שני בני משפחה מחויבים להיות איתו בכל עת, ואזיק אלקטרוני צמוד לקרסולו. רשמית המעצר הוא "עד תום ההליכים המשפטיים", אך הליכים אלה מתנהלים בסחבת תמוהה, ובניגוד גמור למהירות של הגשת כתב-האישום, המערכת אינה מזדרזת להעמיד את ראיות התביעה למבחן השקיפות. להקראה הרשמית הראשונה בחודש שעבר "שכחה" התביעה להזמין את סמיח ואת עורכי-דינו. בעקבות המחדל נקבעה הקראה נוספת ל-27 באפריל, ולא ברור כלל מה יהיה לוח הזמנים בהמשך, וכמה חודשים יחלפו עד לדיון עצמו. כך מנוע סמיח מכל גישה ליצירתו, למקום לימודיו ולסביבת חייו הרגילה. גורלו משמש גם תמרור אזהרה והפחדה לפעילים חברתיים ופוליטיים אחרים.

אנו פונים לכל מי שמחויב אישית לערכים דמוקרטיים בסיסיים להרים את קולו ולדרוש שיושם קץ מיידי לפרשה חמורה זו. יש לחשוף את השיטה המפוקפקת של המצאת האשמות שווא ו"תפירת" תיקים במגמה לסלק קולות אמיצים של מתנגדים פוליטיים. הפנייה מכוונת אל –
 קהילת§ יוצרי התיאטרון, הטלוויזיה והקולנוע בישראל ובחו"ל;
 קהילת אנשי התקשורת§ בעיתונות הכתובה ובמדיה האלקטרונית;
 אנשי חינוך ותרבות;§
 עורכי-דין§ והקהילה המשפטית;
 פעילים חברתיים ופעילי זכויות אדם באשר הם;§
 אזרחים מן§ השורה שהדמוקרטיה עדיין יקרה ללבם –

כולנו נקראים להתגייס למען חופש הדיבור, חופש ההתארגנות וחופש הפעילות הפוליטית הבלתי-אלימה של סמיח ג`בארין – ושל כל שאר אזרחי ישראל, יהודים כערבים.

לא ייתכן שחשיבה ביקורתית ומאבק פוליטי בלתי-אלים יובילו להענשה בהפללה באלימות, למעצר ולסתימת פיות!!

friendsofsamieh@gmail.com

לחתימה על העצומה לחצו על הקישור הבא:

http://www.atzuma.co.il/petition/friendsofsamieh/1/0/5/

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מלי

  תפסיקו לשלוח כל פוסט במייל פעמיים או שלוש!!!!
  תתקנו את הבאג הזה כבר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. ע.ג

  האיש מטיף למען השמדת ישראל (באיזו עוד מדינה היו מרשים לו בכלל לעשות זאת בלי לזרוק אותו לכלא כבר מזמן?) בשם הדמוקרטיה הוא מבקש למנוע מאחרים מתועבים בדיוק כמוהו מלהפגין ולקנוח מכה קצין משטרה. באמת לא ברור למה העמידו את הצדיק לדין. מענין מה היו מנסחי העצומה כותבים אם הוא היה מציע לגרש מפה את כל הערבים מנסה למנוע הפגנה של מי שקורא להשמדת ישראל ואז מכה קצין משטרה. הרי הייתם מציעים להוציא אותו להורג בלי משפט כפי שהיה אצל שמש העמים שמשטרו נערץ עליכם עד היום.

 3. עמית

  ושהצדק ייצא לאור. ובעיקר, שלא תאבד את האומץ לפעול ולשנות.

 4. איזי גור

  ככה זה התחיל בכל המשטרים מהסוג ההוא. אבל כדאי להזכיר שזה גם נגמר. האחד ירה בפילגשו ובעצמו. את השני תלו בככר העיר, את ראשה של "תורמת" העוגות ערפו ואלו הן רק כמה דוגמאות.
  הבעיה היא שכל אחד מהטירנים האלה היה אחראי לחייהם ולגורלם של עשרות, מאות, אלפים ומיליונים. אבל את מחיר הפשעים הנוראים הוא/היא שילם-ה כאינדיבידואל אחד בלבד.
  נולדתי בשנת 1925. לחמתי בשירות הצבא הבריטי ובכל מלמות ישראל עד שלא היה בי עוד צורך ואני בוש ונכלם. לא זו המדינה שבעבורה רקדתי ושרתי עם ההמון בככר מגן דוד אדום במוצאי העשרים ותשע בנובמבר..ונכמר בי הלב על שאני ממליץ לנכדיי ולנכדותיי להגר מכאן.

 5. אנונימי

  הקריאה הזאת נשלחה גם לרשימת תפוצה של מרצים באוניברסיטת תל אביב.
  אחד המרצים ברשימה, פרופ' להוראת המתמטיקה, שלח את התגובה הבאה:

  "לפי המתואר אצלכם מדובר באדם שמנע ממשקיפים להשגיח על קלפי. הלזה יקרא דמוקרט?"

  אלה הם המורים-של-המורים של הילדים שלנו, וזאת רמתם – לא רק רמתם הערכית והמוסרית, אלא עוד קודם לכן: רמתם בהבנת הנקרא.

 6. גרי

  לא זכור לי שמישהו כאן נזעק כאשר חנן גולדבלט היה תקוע במשך שנים, כן, שנים! במעצר בית. מנוע מיצירה ומפרנסה, משלם את המחיר של תביעות שלא הוגשו כנגד גדולים ממנו. אין לזה שום קשר אם הוא אשם או לא, דמוקרטיה צריכה לפעול גם לטובת יהודי זקן כמו חנן.

 7. שור

  אתמול בערב עצרה המשטרה פעילים שתכננו צעדה בשדרות.
  הערב שופטת בקרית גת שחררה אותם תוך הטחת ביקורת על המשטרה בגין סתימת פיות.

  חבל שפעילות משטרתית נגד אנשי ימין לא עוברת ככה בשקט

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הנושא מובן מאילו, כאילו הכרה "בזכות השיבה" אין משמעותה חיסולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית (בסדר הזה) שכן אם אותה "זכות" תמומש הרוב הערבי שיווצר יחסל את הדמוקרטיה במדינה כפעולה ראשונית.
  הרי, אין אף מדינה ערבית דמוקרטית ואין מושג "דמוקרטיה" בחברה הערבית ובאיסלם.
  לכן, פעולותיו הכביכול אזרחיות של האיש הוא למעשה פעולות נגד מדינת ישראל במסווה של "חתירה לקיום זכות השיבה הפלסטינית".
  הגיע הזמן שתתעוררו וסוציאל דמוקרטים (כפי שאתם מגדירים את עצמכם) אינם תומכים בטרוריסטים במסווה של "פעולות אזרחיות".

 9. איתי

  אין ספק שאנשי הימין הקיצוני חיפשו פרובוקציה ומצאו. אין ספק גם שבבחירות חופשיות צריך שקיפות מקסימלית, וזה אומר גם שאנשי ימין ילכו להשגיח על קלפיות באום אל פאחם (ולהיפך – לאומנים ערבים בהתנחלויות). בכתבה כתוב שהעצור השתתף בהפגנת מחאה, אך למעשה הכניסה לעיר נחסמה, ובפועל לא התאפשרה השגחה נאותה של הקלפיות. אין לי שום דרך לדעת או לשפוט את הארוע הספציפי, אך הליכים פליליים נמשכים בישראל זמן רב.

  אפשר רק לדמיין מה היה קורה אילו היו תושבי אום אל פאחם מאפשרים גישה חופשית לקלפיות שלהם. העוקץ הפרובוקטיבי היה קהה, אנשי הימין הקיצוני לא היו מגיעים לכותרות, וגם הקולנוען המפורסם לא היה נעצר. אבל מצד שני, זה היה מונע גם מהלאומנים הערביים להגיע לכותרות, נכון? בבחירות האחרונות החליטו הלאומנים היהודים והערבים שלא לוותר על פרסומות חינם, ועשו כל מה שאפשר כדי להזין אלה את אלה בפרובוקציות. הקורבנות, תמימים ושאינם תמימים, הם כולנו.