אם רוצים יש הרבה אפשרויות לכלכלה אחרת

איציק ספורטא

אז מה יהיה? הנה יש ממשלה שמציעה תוכניות, בעצם בינתיים רק הדלפות על קיצוצי תקציב, ואמירות של שר האוצר על משטרה עירונית ורפורמות לרוב שדומות משום מה לרפורמות של העבר. כי כידוע העבר הוא העתיד בעיקר במקומותינו. הבעיה המרכזית היא שאין שום הצגה של תמונת עולם חליפית שתתקן את עוולות הגישה הקיימת ותראה גם לא רק כנכונה אלא כאפשרית וברת יישום.

הניצחון הגדול של הקפיטליזם אינו רק בהשלטת הגישה שלו על הכלכלה אלא גם השתלטותו על הדיון הציבורי באופן שאינו מאפשר להעלות על הדעת אפשרויות אחרות. אולי אפשר להעלות על הדעת אפשרויות אחרות אבל יש גורמים רבים אשר אינם רוצים שמחשבה כזאת תעלה על הדעת כדי שחס וחלילה לא יקרה הנורא מכל ואנשים לא רק יחשבו שיש דרכים שונות שבהן חברה אנושית יכולה לפעול אלא שזה גם אפשרי.

בדרך כלל כאשר מדברים על כך שהדרך הנוכחית היא קלוקלת התגובה הינה אז מה אתם רוצים להיות צפון קוריאה , בעבר זה היה ברית המועצות או מזרח גרמניה. כך שגם כאשר מתעוררות שאלות לגבי המערכת הקיימת אומרים לנו זה הטוב ביותר האפשרי כי האלטרנטיבה גרועה יותר. הצמצום לשני קטבים  מונע גם הוא אפשרות לדיון אמיתי.

אחד מהחברים בקבוצה ששמה Real Utopias, אריק אולין רייט, עומד להוציא ספר בשם Envision Real, שטיוטה שלו נמצאת במלואה באינטרנט, בה הוא מציג, גם באופן גרפי, מגוון אפשרויות רחב מהמקובל לניהול המערכת הכלכלית, וזה לא רק מדינה או בעלי הון. שלושת הכוחות המרכזיים בחברה הם החברה האזרחית המדינה והגורמים הכלכליים. יחסי הכח ביניהן קובעים את אופייה של המערכת הכלכלית של הקצאת משאבים ושליטה על אמצעי הייצור והחלוקה.

הייצוג הראשון הוא של כל קשרי ההשפעה האפשריים כאשר המדינה משפיעה על הכלכלה (2) אזי זוהי כלכלה מדינתית, כאשר החברה האזרחית שולטת בכלכלה (1) זוהי כלכלה חברתית, כאשר הכוחות הכלכליים שולטים בכלכלה (3) הרי זוהי כלכלת שוק קפיטליסטית.

בהמשך מוצגים מודלים שונים של שליטה בכלכלה באופן מפורט יותר (לא אציג כאן את כולם). למשל בכלכלה סוציאל דמוקרטית החברה האזרחית משפיעה על המדינה שהיא מצידה משפיעה על הכוחות הכלכליים שהם המפעילים את הכלכלה.

הקפיטליזם הרווח הוא זה שבו המדינה משפיעה על הכוחות הכלכליים באמצעות הסדרה שלהם ומניחה להם לנהל את הכלכלה כראות עיניהם. היום לאור המשבר הכלכלי אין בינתיים דרישה לשנות את הדרך הזו אלא לחזק את הרגולציה של המדינה כי הרי ידוע שזו אינה יודעת לנהל עסקים, אלא רק עסקים יודעים לנהל עסקים גם אם הם אינם יודעים לעשות זאת.

אופציה אחרת מניחה בצד את הכוחות הכלכליים ומייתרת את קיומם כך שהחברה האזרחית משפיעה על הממשלה ושני הגורמים הללו מנהלים יחד את הכלכלה במה שקרוי כלכלה שיתופית.

יכול להיות גם מצב שבו הממשלה, החברה האזרחית והגורמים הכלכליים משפיעים כולם ישירות על המערכת הכלכלית.

כמובן שאני מזכיר זאת כאן בקיצור נמרץ כיון שבספר ישנם תיאורים מקיפים יותר בליווי דוגמאות של מערכות שכבר כיום קיימות. מה חשוב בעיני בספר הזה וברעיונות המובאים בו היא האפשרות לא רק לחשוב אלא לפתח תפיסת עולם שאינה מוגבלת למה שאנו רגילים לשמוע ולראות  בדיון הציבורי. כל מי שחושב שהמערכת הקיימת מטבעה אינה יכולה שלא לייצור עוול ואי צדק מחוייב להביא לדיון גישות אחרות טובות יותר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גיל

  החרדים בישראל הציבו מזמן האלטרנטיבה כאשר השתלטו על ועדת הכספים של הכנסת ובהסכמים הקואליציונים הוכיחו שניתן לקיים מערכת חליבה של סכומי עתק למגזר שלהם מבלי שיידרשו לתרום בגוף או בחומר דבר. הם גם מכתיבים למגזר העסקי שיפעל כרצונם ואפילו פרות החלב למדו בפסח לאכול מספוא ללא חמץ כדי שהחלב ומוצריו יהיו כשרים למהדרין. והכל נעשה בנועם הליכות תוך קבלת הרוב החילוני את צו הפיוס. יש ללמוד מהמגזר הטפילי הזה כיצד מקיימים שיתוף כלכלי פורה.
  שיהיה לכם חג מימונה שמח!

 2. איציק ניסני

  בתבנית הכלכלה כשילוב של ממשלה ,חברה,בעלי הון קיים פרדוקס מובנה
  עם כל הכבוד לשילוב אופטימלי ….מינימלי….. מקסימלי על ידי וקטורים .
  כוחות חברתיים נתמכים על ידי בעלי ההון ולכן על פי ההגדרה אינם כאלה במבנה שהציג איציק .
  ,השלטון המייחס חשיבות לבעלי ההון אליו יגיע בהמשך כל ח"כ ,עוזר פרלמנטרי ,פקיד ממשל ,עו"ד בפרקליטות אינו קיים למען עצמו
  ובעלי ההון שעןבדים על כולם מוצצים את לשד העובד מקבלים הלוואות שעובדים עבורם ושהופכים לאבודים לבנק בהמשך.
  את הקשר הגורדיאני הזה חייבים לחתוך לא באנארכיזים אלא בשקיפות ואכיפה .
  וכאן העוקץ לא היתה ולא תהיה .

 3. שור

  בכל המדינות המפותחות גם הממשלה, גם החברה האזרחית, גם בעלי הון וגם הציבור הרחב משפיעים על הכלכלה, כמובן בעוצמות שונות בכל מדינה.
  הנסיון האנושי מלמד כי כלכלת שוק תחרותית (כלומר עם רגולציה ממשלתית) היא הפתרון הטוב ביותר.
  כלכלה ריכוזית הנשלטת בידי המדינה היא הפתרון הרע ביותר.

  שור