סיפור סינדרלה תופס תאוצה

יוסי דהאן

ביצוע יפה ונשכח משנת 1999 של  Cry Me a River, על ידי  Susan Byole . בויל, מובטלת בריטית בת 47 שהתגלתה בתכנית כוכב נולד הבריטית, כובשת בימים את העולם (ראיונות בכל רשתות הטלוויזיה הופעה עתידית מתוכנתת ב Ophra, חוזים וכל השאר).

בהופעתה הראשונה של בויל בתכנית כוכב נולד הבריטית צפו עד עתה ברשת  16 מיליון אנשים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אחת שמזדהה עמוקות

  אלוהים שוב איתנו, ניסים שכאלה מתרחשים אך ורק כאשר הכוח העליון נמצא בסביבה הוא כנראה יתחיל לתקן את כל המעוות וכעת הוא התחיל באמריקה וקרבו לוודאי שיגיע גם לישראל וירומם את כל הסינדרלות שנדחקו לפינות. האישה הזו מרגשת אותי בטירוף כאשר צפיתי בחדשות בפעם הראשונה בשבוע שעבר דיברו על הכוכבת שנולדה , האישה המובטלת, הבודדה, המנודה, שנקראה משוגעת בפי הסביבה. המקרה בהחלט נתן בי כוח ותקווה שאלוקים יגאל גם אותי מיסוריי ומהעוולות שנעשו לי והאמת שלי תצא לאור .

 2. חגית

  אלא שכאן אין נסיך,אין נעל מזכוכית, אין יפיפיה פסיבית שמחכה לפייה טובה שתהפוך את הדלעת למרכבה ועכברים לסוסים, יש פה אשה מלאת בטחון עצמי, ששוברת את כל הסטיריאוטיפים הנשיים אשה שמקבלת הכרה בשל כשרון אמיתי.
  אפשר לראות בקליפ את הבליותם הדעות הקדומות של הקהל והמארגנים המתייחסים אליה בזלזול בתחילה על פי מראיה וגינוניה, אך מספיק ישרים כדי לשנות את דעתם על פי העובדה של שירתה המופלאה.
  לא תמיד כל כך קל להביס דעות קדומות על ידי עובדות וכשרון. בדרך כלל העובדות לא מבלבלות את הגזענים על סוגיהם השונים.

 3. דרור ק

  יש לה קול ממיס ומלא עוצמה, מראה קצת מוזר – תסרוקת ולבוש כמו של גברת קשישה אבל הבעת-פנים ילדותית. בסך הכול אפשר לומר שהרושם הראשוני מטעה מאוד – אף אחד לא ידע מה טמון באישה הזאת עד שהיא פצתה את פיה ושרה. לקח עתיק יומין, שכבר נזכר במקורותינו וגם במקורות של עמים אחרים. יש עוד משהו ללמוד מהסיפור הנחמד הזה?

 4. אביהו אטיאס

  לעזאזל עם הביקורת הפוסטית [פוסטמודרנית, פוסטקולוניאליזם ועוד ועוד]
  לעזאזל עם יחסי הכוח, הדיכוי, השעתוק ואי השוויון
  ובעיקר לעזאזל עם ה"תודעה הכוזבת",
  האשה הזו שרה כה יפה
  כה עדין
  נשמתי נעתקה
  ואולי בכל זאת יש צדק? [אין צדק, אני יודע]

 5. רונית

  היא באמת מרגשת. אבל שוב המיקרה הפרטי, הניסי הזה לא אומר כלום על הכלל. והסבל ימשיך להיות מנת חלקם של רוב מסכני העולם. יש לאלוהים מן הבלחות כאלה של חמלה ויופי. איזה מזל…

 6. יעל

  תארו לכם כמה כאלה מסתובבים בינינו. כמה מאיתנו באמת מצליחים להגשים את חלומם?
  כמה מאיתנו באמת עושים את מה שהם אוהבים ושלמים איתו? לכמה באמת ניתנת ההזדמנות ללא שיהיו
  להם קשרים?

 7. ב.א

  אם היא היתה בת 22 עם מראה בינוני + ואותו קול, אותו ביצוע הייתם מתלהבים מה"קול" שלה ?
  אני מניחה שלא. יש לה קול מצויין, פרשנות לגמרי רגילה, ואם היא היתה בת 22 כמו שתארתי לעיל, אז בטוח היו מנצלים את התכנית כדי לאפשר לה "לעבור דרך" ולהרחיב את ארגז הכלים שלה.
  הגימיק הוא בדיוק בפער בין המראה שלה והציפיות שלנו מאשה עם מראה כזה לבין הביצוע המפתיע שלה. אם עכשיו כולנו מרגישים כל כך טוב כשאנחנו מכירים באיכות כל כך ברורה, ואפילו הרעים (השופטים) מריעים לה, אז אני חוששת שבזה יכול הענין להתחיל, להסתיים ולהתמצות. בשבילה אני מקווה שזה יהווה מנוף ולא יגמר כגימיק

 8. אבישי מתיה

  האשה הזו כבשה את העולם תוך פחות משבוע. כדור השלג מתגלגל במהירות מטורפת. דבר כזה עוד לא היה

 9. בלהה גולן

  את השיר משנת 1999 היא שרה נפלא.תודה יוסי שהבאת אותו.
  הכל כתבתם כבר ומה שנשאר זה לשמוח בשבילה כאשה ולאחל לה הצלחה באיכס השמאלצי והמתעלל במקביל במתמודדים ובנו קטני המח הצופים בתוכניות מהסוג הזה(אני אישית לא צופה כמעט בטלויזיה).
  לפי אחד מהמאמרים ,מארגני התוכנית הבינו את הגימיק הטמון בהבאתה של סוזן דויל לתחרות ובשליפת השפן מ"הברווזון המכוער" .

 10. דוד

  אישה מוכשרת שלא היה שום סיכוי שיסתכלו עליה אלמלא הייתה גימיק נהדר לתוכנית כזו. כולם שמחים. מחיר הפרסום יעלה, התוכנית תראה כבעלת אמירה חברתית (רק המוסיקה, שום דבר אחר לא מנחה אותנו). מאד משמח. כמעט כמו שזכייה של מובטל בפיס משמחת. וגם תורמת רבות למצב המובטלים. אל דאגה. הגברת היא הראשונה והאחרונה שמצליחה שם. אחרי הכל, כמה פעמים אפשר למכור את אותו הגימיק.

  פוסטי או לא, הופתעתי מאד לראות את התגובות המתלהבות.

 11. מירי י.

  היתכן כי עניין הסינדרלה הסקוטית תפס תאוצה היסטרית בשל הכוונה מלמעלה-היינו-שיתעסקו להם ההמונים בשעשועים וחלומות של הצלחה בין לילה ובלבד שתוסח דעתם מתחלואי הכלכלה והחברה.
  מעתה אמור: אובמה ובויל-כל אחד יכול.

 12. קישקע

  שמתמוגגים מהנס המדהים – בתולה מובטלת בת 47 עם סנטר כפול שיש לה בכל זאת איזשהו כישרון.
  16 מיליון איש שאומרים אחד לשני – איך היא שרה יפה, המכוערת הזאת.
  16 מיליון איש שלא ישנו בכלום את ההתייחסות שלהם לנשים המבוגרות וה'מכוערות' שהם רואים סביבם.

 13. רתם

  זה, שמעתי כל כך הרבה א/נשים מספרים על "הקטע המדהים" ומזעזע לחשוב שהם
  א. לא תופסים שגם זה מבויים, כמו כל התוכנית
  ב. בעצם לא אומרים לעצמם שום דבר על היחס שלנו לחיצוניות, מה זה אומר על התרבות, על ערכים, סגידה לדמויות משוטחות בטלויזיה, וכו' . אלה שאני שמעתי, רק אמרו : וואו איזה יופי היא שרה…" הם ציפו שיצא ממנה קרקור?
  זה בעצם היוצא מן הכלל המעיד על הכלל: התייחסות לאדם לפי חיצוניות, שנאת נשים, שנאת שמנים, שנאת מבוגרים ועוד.
  מזכיר לי כל מיני נאורים ליברלים שאומרים לערבים כמה יפה העברית שלהם. וואו.
  מצער ומקומם, ואיזה בזבוז זמן לראות טלויזיה

 14. ירדנה אלון

  לא סינדרלה ולא נעליים,מנקודת מבטי האישית שני דברים עולים כאן, ראשית לכל הכותרת שהמקרה קיבל, כולם ללא יוצא מן הכלל מכנים את הארוע "סיפור סינדרלה" ואני אומרת לא סינדרלה ולא נעליים
  מדוע?
  מפני שבסיפור סינדרלה נעשה מעשה קסם, באה הפייה הטובה ובמטה הקסם שלה הפכה את שמלת הבלויים לשמלת נשף,את השיער הפרוע לתסרוקת משובבת, את העור המפוייח והמוכתם מעבודות הבית, לעור זוהר,ולרגליה של היחפנית המסכנה הנעילה נעל זכוכית עדינה.והכל קרה בהרף עין ,"קסם" "כישוף טוב" (התרבות האירופאית ובעיקר הקלטית האמינה באנשי קסמים ומכשפים ראה אגדת המרלין מהמיתוס של המלך ארתור ואבירי השולחן העגול).ובמושגים השאובים מעולם ההגדות והאגדות של אז אנחנו עדיין משתמשים על מנת לתאר דבר מה שצץ כך לפתע כרעם ביום בהיר ואני שואלת האמנם?
  הגברת שאליה התוודע העולם בימים האחרונים היא לא סיפור סינדרלה, היא לא נוצרה יש מאין כבמטה של קסם, מי שהאזין הייטב לשירתה לא יכול היה שלא להבחין כי הקול הזה בא ממחוזות של עבודה קשה מאוד על פיתוחו,נכון היכולות הווקאליות הן מתת הטבע, אולם פיתוח הפוטנציאל של האיכויות הווקאליות עד להבאתו למה שהוא היום הוא פרי של עבודה קשה,מאומצת,יומיומית,סיזיפית,פיתוח טכניקות קוליות כפי שהגברת הפגינה לא נולד באותו רגע שעמדה על הבמה באותה תכנית,לא הייתה שם שום פייה שבמטה קסם נתנה לגברת את היכולות ואת הטכניקות של שירתה.ואותו דבר בתחומים רבים ומגוונים של תחום האמנות, גם יהודי מנוחין הגאון שהפליא בנגינתו על כינור לא היה מגיע לכלל פיתוח גאונותו לולא המאמצים הרבים שהשקיע למן ימי ילדותו בנגינה שעות על גבי שעות של סולמות מוסיקליים ראשית לכל ואחר כך נגינה חוזרת ונשנית של קטעים מוסיקאליים תוך תיקון חוזר ונשנה ופיתוח היכולות הטכניות עד שהגיע לוירטואוזיות שאליה הגיע, וכך גם פסנתרנים וכך אמנים רבים בתחום המוסיקה ,המחול, אף בלרינה עדינה כגבעול מרחף ברוח האביבית לא קמה ביום בהיר ומצאה עצמה מחוללת על קצות בהונותיה על במות לעיניו המשתאות של קהל הצופים העולמי, קדמו לכך ימים ושעות ושנים של עבודת גוף יומיומית,ארוכה,מפרכת,מתסכלת לא מעט, וכך גם ספורטאים,וכך גם סופרים משוררים ומחזאים,אין הישג שאדם משיג בתחומים אלה שהגיע אליו לכלל וירטואוזיות מבלי שקדמו לו שנים של עבודה מפרכת(לקח לגתה משהו כמו שישים שנים לכתוב את פאוסט) וגם דוסטוייבסקי כתב את הקלאסיקה "החטא ועונשו, רק כשהגיע לגיל 55 לערך וכמובן קדמו לכך שנים של כתיבה ושוב כתיבה ועוד פעם כתיבה מכל הסוגים והסגנונות התנסות חווייתית בעצם הכתיבה עד שהגיע לזיכוך המיוחל של כתיבת ספר אלמותי כמו "החטא ועונשו" אז כך שלכנות את מה שקרה לגברת "סיפור סינדרלה" זה גם עיוות של מה שסמוי מן העין (היא התגלתה לנו בערב בהיר אחד ,אולם הדרך הארוכה שהיא עשתה עד ששמעה הגיע עדינו זה לא היה מטה קסם,אלא פרי של עבודה קשה מאוד ועל כן הכינוי "סינדרלה" וכל השיח שסובב אותו בעצם ממעיט לעניות דעתי הן מערכה של הגברת והן מערך העבודה הקשה שהיא השקיעה במשך שנים ארוכות כדי להישמע כפי שהיא נשמעה לאוזניינו ברגע גילוייה,ועל כך אני מעריכה אותה,ועל כך אני מכבדת ומוקירה אותה, לא הפירסום ולא הכסף שיגיע בעקבותיו,זהו רק תוצר לוואי,אני מניחה שהיא הייתה מסוגלת לשיר כך ולפתח את כשרונה תוך אמונה עצמית חזקה מאוד והערכה עצמית פנימית עמוקה מאוד בין אם הייתה מתפרסמת ובין אם לאו, בין אם הייתה מרוויחה מיליונים מכשרונה ומיכולותיה ובין אם הייתה חיה בצניעות ספרטנית כזמרת מקהלה כנסייתית.
  טיעון נוסף שאני מבקשת להעלות בהקשר זה בעקבות תגובות שאני שומעת וקוראה לאו דווקא כאלה שעלו כאן באתר זה שהנה יש סוף טוב לסיפור הצדק נעשה. ושוב גם תפיסה זו שאובה מעולם ההגדות והאגדות כולנו גדלנו על סיפורים ועל מורשת תרבותית שבה סופו של הצדק לנצח, ורובנו מצאנו עצמנו במצב של עוול שנעשה כלפינו וקיווינו שצדקתנו תצא לאור.נשאלת השאלה איזה צדק? צדק שנעשה ע"י הסדר החברתי הקיים?שבו החזק והשולט קובע את הסדר החברתי וקובע את הכללים על פיהם יתבצע או לא יתבצע הצדק? או שמא זהו הצדק הקוסמי שנקבע ע"י חוקי הטבע, מה שנקרא "צדק קוסמי"מה שהבודהיסטים מכנים "קארמה"(טובה או רעה ) (אני כבר רואה בעיני רוחי את הציניקנים שמגחכים עכשיו ואומרים "אויש ירדנה אלון והג'יבריש הניו אייג'י שלה)חוקי החברה וחוקי הטבע (חוקי האלים) תמיד היו נושא לויכוח עוד מקדמת דנא , דוגמא טריויאלית היא מחזהו של סופוקלס,"אנטיגונה"
  נטייתי האישית שהתפתחה במשך השנים היא לכיוון של הצדק הקוסמי,אני מאמינה בו יותר ממה שאני מאמינה בצדק האנושי,הצדק שיצרו בני אדם שבא להגן על האינטרסים הפוליטיים,מעמדיים,כלכליים של זה שקובע את החוקים ואף דואג לאכוף אותם.ולעניות דעתי הבלתי קובעת לחלוטין במקרה זה, הצדק הוא לא הצדק החברתי,אלא הצדק הקוסמי שהביא את הגברת לאן שהביא אותה היום ,עתה היא קוטפת פירות עמל של שנים, זה הזמן שלה ל "קארמה טובה"
  ושוב אני רוצה לרענן את הזיכרון באחד משיריו המצויינים של ג'ון לנון,השיר "אינסטנט קארמה," ולהזכיר לעצמי בעיקר ואולי גם למי מהקוראים והמגיבים שאין כזה דבר "אינסטנט קארמה, או "אינסטנט נירוואנה" הדברים הטובים לא קורים סתם כך ברגע של הבזק מצלמות אולפן טלויוזיוני גם אם הצופים במחזה סבורים כך, אלא הם פרי של עמל,דם יזע ודמעות וכמו שג'ון אומר "we all shine on"
  כל אחד בזמנו ובעיתו.

  Instant Karma's gonna get you,
  Gonna knock you right on the head,
  You better get yourself together,
  Pretty soon you're gonna be dead,
  What in the world you thinking of,
  Laughing in the face of love,
  What on earth you tryin' to do,
  It's up to you, yeah you.

  Instant Karma's gonna get you,
  Gonna look you right in the face,
  Better get yourself together darlin',
  Join the human race,
  How in the world you gonna see,
  Laughin' at fools like me,
  Who on earth d'you think you are,
  A super star,
  Well, right you are.

  Well we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun,
  Well we all shine on,
  Ev'ryone come on.

  Instant Karma's gonna get you,
  Gonna knock you off your feet,
  Better recognize your brothers,
  Ev'ryone you meet,
  Why in the world are we here,
  Surely not to live in pain and fear,
  Why on earth are you there,
  When you're ev'rywhere,
  Come and get your share.

  Well we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun,
  Yeah we all shine on,
  Come on and on and on on on,
  Yeah yeah, alright, uh huh, ah-.

  Well we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun,
  Yeah we all shine on,
  On and on and on on and on.

  Well we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun.
  Well we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun.
  Well we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun.
  Yeah we all shine on,
  Like the moon and the stars and the sun.
  Send "Instant Karma" Ringtone to Cell

  The hottest songs from John Lennon

 15. דרור ק

  יש לסוזאן בויל קול יפיפה בכל קנה מידה. היה קל להבחין בכך גם אילו הייתה יפיפייה זוהרת בת 20. נכון שהפער בין המראה הקצת-מוזנח שלה לקול המקסים שלה מעצים את הרושם שהיא עושה, ובכל זאת… אגב, היא לא כל כך מכוערת, היא פשוט לא צובעת את השיער ולא מתלבשת על-פי צו האופנה. אני מסכים שלא מדובר בסיפור סינדרלה ממש. ניכר בבויל שהיא מטפחת את קולה כבר הרבה שנים, וסביר להניח שהיא גם הופיעה בעבר לפני קהל, כנראה קהל מצומצם, אבל בכל זאת – ביטחון עצמי כזה לא בא מהאוויר. בני הכפר שלה מודעים היטב לכישרון שלה כפי שהעידו בכתבת החדשות עליה, והם כנראה שמעו אותה מופיעה בפניהם לא פעם ולא פעמיים.

 16. אסף

  הסיפור אינו סוזאן בויל, הסיפור הוא התגובה החברתית לסוזאן בויל. והסיפור הזה הוא ידוע נדוש ולעוס. הכלומניק שזוכה להצלחה והכרה בין רגע כי הרי ההזדמנויות פתוחות בפני כולם וכל מי שבאמת ינסה בסוף יצליח. מפתיע שגם בעוקץ הדיון עובר לאיכויות השירה המדהימות של בויל.

 17. ירדנה אלון

  הסיפור הוא סוזן בוייל והתגובה החברתית זה לא הולך במנותק שכן התגובה החברתית לא הייתה כפי שהיא אלמלא הייתה קיימת סוזן בוייל ואלמלא היא הייתה מי שהיא
  איך אפשר להתייחס במנותק לתגובה החברתית מבלי להתייחס ראשית לכל לנשוא התגובה?הרי אם סוזן בוייל לא הייתה קיימת גם התגובה לא הייתה קיימת
  כך על כל פנים לעניות דעתי הבלתי הקובעת