על גזענות ורצח עם

איציק ספורטא

בסוף השבוע האחרון שודרה בערוץ הטלוויזיה החינוכית סדרה בריטית בנושא הגזענות. הפרק השני דן בגזענות כמדע במאה ה-19 וברצח העם שנלווה אליה, על פי הגישה המוצגת בפרק הזה השואה, גם אם ייחודית, אינה אלא הרחבה של הרציונאל  שפותח ונוסה במקומות אחרים הרבה לפני השואה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים וינטראוב

  כולנ ו תמיד אוהבים להתנחם ולאגור כוחות קולקטיביים גאים במשפט "היטלר לא הצליח. הוא לא השמיד את העם היהודי!"
  זה משפט שעולה תדיר בימי הזכרון לשואה ולגבורה. והוא משפט מאד הגיוני בהתייחס לנושא הגבורה. אכן, היו רבבות ומאות אלפי יהודים גיבורים שנאבקו בנאצים עד המוות, ברעב, במחלות, באיומים הבלתי פוסקים על חייהם וחיי אהוביהם. היו מליונים שמתו בכלל מיתות מזוויעות ועל דל שפתיהם בד בבד השאלה "למה?" ואמירת "שמע ישראל".
  אכן. בממד הזה אכן "ניצחנו את היטלר". יהודים רבים כל כך שהיו גיבורים של אמת אז אל מול פי הגיהנום והתופת.
  אולם לצערי היום המשפט הזה אינו נכון.
  לצערי, היטלר אולי לא הצליח להשמיד את היהודים כולם, להרוג כל יהודי ויהודי בעולם, אולם הוא כן הצליח להרוג את העם היהודי.
  אותו עם יהודי שקידש את אהבת הבריות כולן. אותו עם יהודי שחי לפי "ואהבת לרעך כמוך" ולפי ציווים של יחס שווה ונוח לגר לאלמנה וליתום. אותו עם יהודי שלא שפט את האחר ולא דן אותו עד שהגיע למקומו. מה שיש לנו היום הוא עם שלא מתקומם על גזענות, על עבדות של עובדים זרים, על סחר בנשים, על ילדים יהודים שמקבצים נדבות בצמתים, על ניצולי שואה שמתים בדירות חדר מעופשות משום שלא היה להם כסף לתרופות או למזון.
  היטלר השמיד את העם היהודי שהילל את החכמה, הדעת, הסקרנות והלמידה. "עם הספר", עם התרבות ואמנות. מה שנשאר היום זה עם של רדיפת בצע, ריאליטי, רייטינג, פופוליזם זול ו"כוכב נולד".
  נשאר לנו עם פרנואיד, שמורכב מאנשים שונאי זולתם, אגואיסטים ותאבי בצע. עם שמורכב מאנשים שמוכנים שכל העולם זולתם יישרף כל עוד הם יושבים על סיר הבשר. "אחריי המבול".
  עם של יותר מדיי שודדי קשישות, רוצחי נשיהם וילדיהם, עושקי ניצולי שואה, שונאי זרים, גזענים, קפיטליסטים חזיריים רודפי בצע, אנסים, כאלו שחושבים שהתחת שלהם חשוב יותר מהתחת של גלעד שליט, שחושבים שעדיף שייפלו קסאמים על הדרום או קטיושות על הצפון והעיקר שהבראסרי בצהלה תמשיך לייצר מוקה גראנדה גראנדה צ`ינו. עם שחלק כל כך גדול ממנו שונאי חריגים (שמנים, נכים, מפגרים, אוטיסטים), חסרי אכפתיות לחיי זולתם (חיות פרא בכבישים, בתורים, בקומבינות של בנייה קלוקלת וזולה יותר). עם של פוליטיקאים שחושבים רק על כיסיהם המנופחים ועל הפנסיות שלהם ושל מקורביהם ולא על טובת האזרחים (אי התפלת מים, אי הכנסת תרופות חיוניות לסל, הנחתת גזרות תמיד על החלשים בחברה על-מנת "לחזק את המשק", אי שיפור ושימור תשתית הכבישים והדרכים בארץ, הפחתת מיסים של העשירון העליון והעלאת מחירי הלחם האחיד, אי הקצאת משאבים לחינוך, הקצאת משאבים לפיתוח הדרום והצפון וכלל הפריפריות שהן לא "מדינת גוש דן", וכד`).
  היטלר אולי לא הרג את כל היהודים.
  אבל אנחנו עושים את שאר העבודה בשבילו.

 2. moti

  מעשי הזוועה כפי שרואים בכתבה היו תופעות לוואי של הקולוניאליזם חסר המעצורים של המעצמות דאז, כאשר העבדות של הכושים באמריקה היא חלק מהתופעה. את כולם הייתי מגדיר כפעולות המונעות מגזעניות. אך ההשואה לשואת היהודים איננה במקום כי לגרמנים של 1943 היתה תכנית מובנית, מתוכננת ורציונאלית למחוק עם שלם מעל פני האדמה ע"י הקמת מכונת הרג מושלמת לחיסול פיזי. לכן כל הדוגמאות הקודמות אינן עומדות באותה קטגוריה. בנוסף, הקטגוריה שכן עומדת במשוואה מול השואה היהודית היא דווקא רצח העם האידיאני באמריקה שעליו קמה ונוסדה ארצות הברית. פתאום שככו מפיקי התוכנית את השמדת העם האינדיאני כאילו זה לא קרה מעולם. הכתבה אם כך מעוותת את המציאות. לצערי הגזענות לא פסה מן העולם, ההיפך, היא רק מתעצמת ומקבלת ממש בימים אלו עידוד רשמי מהאו"ם.

 3. סמולן

  יש לזה טעם לוואי לא טוב, וחוסר התחשבות באנשים. השנה מלאה בימים שבהם אתה לא תיתפס כרומז שהאשכנזים שקרנים ובכיינים עם ההצמדות לסיפור שלהם על מה שהוא למעשה "התפרצות אלימה" רגילה.

 4. ירדנה אלון

  אין זו הפעם הראשונה שהסידרה הזאת עולה ,לפני מספר חודשים היא שודרה ברצף נדמה לי שזה היה גם כן בחינוכית ,ישבתי עם מחברת וכתבתי את הדברים שהועלו בסידרה המצויינת הזאת, ואני גם סבורה שזאת הפעם הראשונה מבחינתי לפחות שראיתי איך האירופאים מתמודדים עם הגזענות הכל כך עמוקה שהייתה טבועה בהם עוד הרבה לפני מלחמת העולם השנייה.
  ולאחר שראיתי את הסידרה ,התחזקה בי יותר ויותר המחשבה שאחת הטעויות הכי גדולות שאנחנו עשינו זה שניכסנו את "רצח עם," אך ורק לעצמנו, כאילו היינו היחידים שנעשו בהם זוועות שכאלה .מסתבר שזה לא כך, כלל וכלל לא כך, אולם אני סבורה שהיינו צריכים להפוך את מה שקרה לנו לסוג של מאבק בינלאומי נגד הגזענות ונגד רצח עם באשר הוא
  משום מה בחרנו להתמקד אך ורק בכאב שלנו וזו טעות גדולה לעניות דעתי
  אבל עדיין לא מאוחר (לצערי הרב לא מאוחר) מפני שהשמדת עמים עדיין נעשית,והגזענות עדיין קיימת במלוא עוזה לא רק בארצנו ולא רק כלפי מיעוטים אתניים אצלנו אלא בכל העולם. ואולי הגיעה השעה שאנחנו נרים את הנס הזה של מאבק בינלאומי לא רק כזה שמופנה כלפי יהודים אלא כלפי כל מיעוט באשר היותו מיעוט בתוך קולקטיב

 5. טרזן

  המתיישבים הלבנים יצאו למסעות הדמים בקולוניות כשהם מצויידים בברכת הסופרים, הפילוסופים והמדענים של תקופתם, אשר "הוכיחו" את נחיתותם של הגזעים הלא-לבנים. עד היום מצליחה הציוויליזציה המערבית להצניע את זוועות הקולוניאליזם רק משום שהקורבנות היו "צבעוניים", כלומר "לא לגמרי …הומאניים".
  ואז הגיעה האאוגניקה, "מדע" מפותח למדי בארה"ב של סוף המאה ה-19 ותחילת ה-20. הנרי פורד האנטישמי היה מגדולי התומכים ב"מדע" החדש אשר עסק בהגדרת הגזעים של האדם על בסיס *ביולוגי*, ובניסוח כללים ל"הגיינה גזעית", כלומר השבחת המין האנושי באמצעות הרחקת "המטען הגנטי השלילי" מתוכו. בהשראת האאוגניקה בוצעו בארה"ב של תחילת המאה ה-20 כמה "פרוייקטים" גדולים של עיקור למפגרים, חולים וכיו"ב. עם עליית הנאצים בגרמניה עבר מרכז הכובד של ה"מדע" החדש מארה"ב לגרמניה, שם זכה לברכת הפיהרר.
  האאוגניקה בעצם עושה דה-הומניזציה לבני-אדם. האירוע הקשה והחמור ביותר של דה-הומניזציה על בסיס גזעי הוא כמובן השואה. הכל יודעים כיצד הוצגו היהודים בידי הגרמנים, טרם החלה השואה, כעכברושים מפיצי-מחלות, וכעלוקות מוצצות-דם. כיצד הושלכו אחר-כך למכלאות-אדם על מנת למחוק את אישיותם ולעקור מהם צלם אנוש, וכיצד הוחרפה הדה-הומניזציה (וזו תופעה ייחודית לגרמנים!) באמצעות בירוקרטיזציה ותיעוש של הטבח.
  בני-האדם משתמשים בדה-הומניזציה על-מנת לחשוף את זולתם לאכזריות השמורה לבעלי-חיים, הרי משמעות הביטוי דה-הומניזציה היא שלילת אנושיותו של אדם והפיכתו בכך לחיה. הלגיטימיות של התאכזרות לבעלי-החיים היא אפוא הכח המניע את הקניבאליזם האכזרי שלנו!
  היסטוריון השואה האמריקני צ'רלס פטרסון טוען בספרו "כל יום הוא טרבלינקה" שהצעד הראשון בהשמדה המתועשת של יהודים (ואחרים) בשואה, אירע כאשר החלה ההשמדה המתועשת של בעלי-חיים למאכל, במחצית המאה ה-19, עם הפעלת "פס-ייצור" בבית מטבחיים בסינסינטי, ארה"ב.
  "האם תיתכן שואה נוספת?" התשובה היא "כן"! – שואה היא אפשרות מעשית כל עוד דה-הומניזציה מעוררת את אכזריותנו. "האם ניתן לעשות משהו בנידון?" גם כאן התשובה היא "כן"! – הדרך (היחידה) לנטרל דה-הומניזציה היא לכבד את הזכויות הטבעיות של כל בעלי החיים.

 6. אירית

  צפיתי בתוכנית הארוכה והמעולה הזו, שפורשת תמונה מלאה, שיטתית, מצמררת על הגזענות מצד המערב והפשעים הנוראים שנעשו. בעיקר היה קשה לצפות בחלק על קונגו וגם על השחורים בארצות הברית. סדיזם לשמו. אכן, השואה במובן זה נראית באמת כחלק מאותו קולוניאליזם שהיה רווח נגד גזעים שאינם לבנים-אירופאים. לטענת המומחה שדיבר, וזו טענה מעניינת, העובדה שהיהודים היו בכל זאת תושבי אירופה גררה את הזעקה המרה שהפכה בסופו של דבר את המילה "גזענות" לדבר שלילי. (מה שלא היה כך קודם). כלומר, כל הסקנדל התמצה בזה שהפרקטיקות המקובלות נגד שחורים יושמו לפתע בתוך אירופה, אמנם נגד גזע "נחות" אבל מקומי.
  אחד ההססברים המערכתיים לשואה מפנה אצבע לעבודה שגרמניה, על אף מעמדה הבכיר באירופה ובעולם כולו, לא נהנתה כמעט מהתפשטות קולוניאליסטית כמו שכנותיה. ולכן, הסיבה המרכזית היא כלכלית וגם תביעה להשוואת מעמדה בין המעצמות, לנוכח היותר המדינה החזקה ביותר בכל זאת. השאלה היא באמת מדוע לא היו לגרמניה קולוניות משמעותיות באפריקה (היה לה מאחז אחד או שניים קטנים), או במזרח הרחוק כפי שהיה מקובל.
  כאשר צופים ברצף הנורא הזה, באמת השואה נכנסת לפרופורציה, כולל השיטות. אין זהנכון שהיה משהו ייחודי בשיטות, למעט הטכנולוגיה (עניין טכני) היחסית מפותחת, לעומת הדיכוי במקומות אחרים, מתוקף מהותה של גרמניה כמדינה מתועשת, ובגלל המיקם, ליד "הבית".
  על רקע התוכנית והרושם שהיא הותירה, הבנתי גם את עומק השינוי הטמון בבחירה של אובמה לנשיא ארצות הברית, ברמה הסימלית ההיסטורית (וגם אם המדיניות לא תשתנה כתוצאה מכך, אם כי קשה לי להניח כך).

 7. ירדנה אלון

  נזכרתי שלפני זמן מה כתבתי על הסידרה הזאת כאן באתר,תחת רשימתו של מאיר בביוף מה-21/12/08
  נעליתי תגובה שהתייחסה בדיוק לסידרה האמורה אני מעלה אותה שוב ומקווה שהיא עדיין רלבנטית

  לסותמי הפיות
  22\12\2008 [ירדנה אלון]

  אוהו,אני הולכת להיות בוטה וחצופה,(ומקווה שעורכי האתר יסכימו לכך)לכל האירופוצנטרים (הפרידמנים או האשכנזים) שמבקשים מאיתנו המזרחים(הימתיכונים להגדרתי האישית), להפסיק "להתבכיין" ולהתקרבן,ובקיצור לסתום את הפה ולא לדבר על הגזענות הגלויה והסמוייה של "האליטות התרבותיות" ולקבל את הלהג והעילגות המחשבתית של "השמאל הציוני" דוגמת מרצ,כתורה מסיני .
  אני מסכימה, אני מוכנה,לסתום את הפה ולהפסיק "להתבכיין" ו-"להתקרבן" אם גם אתם תפסיקו לעשות את אותו הדבר.
  מה דעתכם להפסיק להתקרבן ולהתבכיין בכל מה שקשור לנושא השואה למשל?ולעשות מזה הון פוליטי,כלכלי,מיליטריסטי ולהפוך את בני הארץ הזאת "לבשר תותחים" כדי ששוב שואה דוגמת מה שקרה בגרמניה לא תקרה שוב?
  מה דעתכם להפסיק לספר את אותו הסיפור ולהאחז בשיניים ובציפורניים בנרטיב היהודי שכביכול רק היהודים ובעיקר יהודי מזרח אירופה נרדפו? וכי רק היהודים המזרח אירופאים נרצחו באופן שיטתי ודבר כזה לא קרה לעמים אחרים?לא קרה במחוזות אחרים?לפני זמן לא רב יצא לי לראות סדרה של הבי.בי.סי. על "ההיסטוריה של הגזענות" סידרה מצויינת שבה מתעמתים ומאמתים הבריטים את העוולות שגרמה אירופה (כל אירופה,הבריטים,הספרדים,הפורטוגזים,הצרפתים,הגרמנים,ההולנדים,הבלגים) עם הגזענות והג'נוסייד שהם יצרו כלפי האפריקאים,האינדיאנים,ההודים,תושבי האיים הקאריביים, ועוד ועוד עמים ותרבויות שהוכחדו והושמדו באופן שיטתי ע"י האימפריאליזם והקולוניאליזם האירופאי, וזה היה שיטתי ו באופן לא פחות נמרץ וזה התחיל לפני כחמש מאות שנים,וזה הופנה לא כלפי יהודים,אלא כלפי עמים אחרים שלא היו יהודים השואה שקרתה ליהודים בשנות מלחמת העולם השנייה הייתה עוד חולייה בשרשרת של השמדת עמים וגזעים ותרבויות ע"י אירופה הנאורה,התרבותית,המערבית, אבל הם (קורבנות הגזענות וההשמדה ההמונית) לא היו יהודים מזרח אירופאים אז זה לא נחשב.
  שלא לדבר על מה שעשתה סין לעם הטיבטי בשנות החמישים של המאה הקודמת ועודנה עושה.(רק בשל היות הטיבטים בודהיסטים שזה בניגוד גמור לאידאולוגיה הקומוניסטית של השלטון בסין)
  אז כל זה לא נחשב ולא מובא בחשבון, רק "את היהודים רדפו" ורק "אותם השמידו" ו-"שואה כדוגמת זאת שקרתה ליהודי מזרח אירופה לא היה משלה ולא היה כדוגמתה".
  זה הנרטיב הקורבני שלכם, ויהיו שאף יאמרו "הבכייני" שלכם,
  אז אם אתם רוצים שאני אפסיק לדבר על הגזענות שלכם,הגלוייה והסמוייה כלפי כמזרחית, ואפסיק "להתקרבן"ולהתבכיין" ולהגיד תודה שיש מדינה ישראלית,עצמאית,אוטונומית וש"עם ישראל חי" ושזה בזכותכם ואתם גאלתם אותנו ובסך הכל "היצלתם" אותנו המזרחים מצפורני האיסלאם "הפרימיטיבי" לעומת אירופה המהוללה והנאורה.
  אני יכולה לומר לכם את אותו דבר, תגידו תודה שניצלתם שנגאלתם שאתם חיים (רובכם הגדול בכלל לא רע,העוצמות הכלכליות פוליטיות שאתם מחזיקים בהן מאפשרים לייאוש שלכם להיות יותר נוח)
  אז כשאתם תפסיקו לעשות הון פוליטי וכלכלי מהאסון הזה של השואה (ולא משתמע מדברי שום הכחשה בנושא, השואה אכן הייתה ,והיא הייתה הזוועה בהתגלמותה),
  אני אפסיק "להתבכיין" ולהתקרבן" על הגזענות והניצול הפוליטי,תרבותי,כלכלי.שלי כמזרחית
  ואז אולי ניתן יהיה לשבת ביחד ולחפש נרטיב חדש ואחר לסיפור הישראלי.

 8. שלמה

  מתלווה,כהכרח וכפועל יוצא,רצח עם.
  קריאה בספר "גרמניה הנאצית והיהודים" בשנים 1933-39 מאת פרופ' שאול פרידלנדר מבהירה את ההבדל.
  מבחינות מסויימות הם דווקא ראו ביהודים עליונים אבל…….בשל כך מסוכנים.
  היהודים אובחנו כגזע מסוכן לגרמניה ולאומות העולם בכלל ולאו דווקא מהיותם ירודים גנטית.
  הם אובחנו כבעלי רשת השפעה כלל עולמית-כספית/כלכלית ופוליטית.
  הפן השני של התעמולה כלפי היהודים היה תיאורם כבעלי חיים מאוסים,מזיקים.
  גזענות "פשוטה"יותר,"רגילה"היתה כלפי הצוענים,החד מיניים, ואחרים.
  אין עוד קבוצה אתנית שכלפיה כוונה תעמולת הפחדה מפניהם כבעלי נטיות שתלטניות, מחד,והשפלתם ע'י השוואתם
  ליצורים מאוסים ביותר.

 9. עמית

  השואה הייתה חיבור ראשון וכרגע יחיד בין "ייצור המוני" תעשייתי לרצח.
  רצח בכלל ורצח עם בפרט הוא בילוי אנושי עתיק, אבל כאן לראשונה זה התחבר עם עקרונות תעשיתיים חדשניים.
  צריך להוסיף לזה שילטון טוטלי ברמה רומאית, שלטון ששום דבר לא נמלט מעיניו, והצמדות להוראות, התוצאה הנוראה לפנינו.
  רצח זה רצח, אם מדובר במפגין מבלעין או בעם, השואה הייתה גרועה בסדר גודל.

 10. איילה סבאג

  נורא נוח לשכוח ולדלג על שואתם של המזרחים העניים! היא מתקיימת בתוך גבולות מדינת ישראל באישורה ובהסכמתה של ממשלה נאורה כביכול. אז אולי בעוד כמה עשורים תתקבל החלטה פה אחד בכנסת ישראל ויכירו בשוואת המזרחים העניים אשר נפלו חללים לבור העוני ושום גורם ממשלתי לא הושיט ידו לסייע לאותם ילדים רעבים לאותם משפחות עניות ששוכנו בגטאות של שכונות המצוקה . יתרה מזו שטיפת מוח רצינית ביותר שטפה את מוחם של אנשי ההון והם פיתחו שיטות להשמדת העניים הרוב מזרחי בתכניות עבדות עדוגמאת תכנית וויסקוניסין וקראו להם פרזיטיות. והשנאה בל נשכח את השנאה שגרמה לשד העדתי לצאת החוצה ולחפש לו טרף.

 11. נציונל סוציליסט

  חברים יפים יש לי ולאחמיניג'ד באתר הזה ועוד יהודים. כל לחי על החבור בין הנציונל סוציליסטים נטורי קרתא וה"שמאל". או אולי באמת אין הבדל כל כך גדול?

 12. נציונל סוציליסט

  כמובן שבאוסף הצדיקים שכחתי את אבו מאזן שעשה דוקטורט בהכשת השואה. הלך הזרזיר אצל העורב.

 13. קורא

  ולא, זה לא אמור לעניין אתכם יותר מדי, ובכל זאת: השואה, בניגוד לכל אירוע היסטורי אחר, הייתה הניסיון השיטתי והממוסד הראשון באכזריותו והאלים ביותר בעוצמתו לבצע רצח עם מדויק ומסודר באומה שלמה. ולמי שטוען כי השואה משמשת למסחור: אם זיכרון והבטחה כי עם ישראל לעולם לא ישוב למצב חסר אונים שכזה הינו בגדר מסחור – אני מתגאה בהיותי חלק ממערך הסוחרים הזה.

 14. חמדני

  אני מקווה שיעלו את התגובה שלי כאן לאתר המוזר הזה.
  קראתי את הירדנה אלון הלזאת והתפלצתי. אני מרוקאי דור שני מנתיבות. הייתה ויש אפליה. אבל ההשוואה בין השואה לבין מה שעשו כאן אשכנזים למזרחים זקוקה לטיפול פסיכייאטרי דחוף. זיכרון הוא לא התבכיינות. את בטח לא תגידי כזה דבר לפלסטינים. את בטח בעד ההתבכיינות שלהם. תגידי, מישהו כאן ניסה להשמיד אותך? מישהו שם אותך בתאי גזים? על מה את מדברת? התחרפנת לגמרי.
  תתביישי לך ואני שמח שהטירוף שלך הוא לא של כל הצפוןאפריקאים בישראל.

 15. חמדני

  אני מקווה שיעלו את התגובה שלי כאן לאתר המוזר הזה.
  קראתי את הירדנה אלון הלזאת והתפלצתי. אני מרוקאי דור שני מנתיבות. הייתה ויש אפליה. אבל ההשוואה בין השואה לבין מה שעשו כאן אשכנזים למזרחים זקוקה לטיפול פסיכייאטרי דחוף. זיכרון הוא לא התבכיינות. את בטח לא תגידי כזה דבר לפלסטינים. את בטח בעד ההתבכיינות שלהם. תגידי, מישהו כאן ניסה להשמיד אותך? מישהו שם אותך בתאי גזים? על מה את מדברת? התחרפנת לגמרי.
  תתביישי לך ואני שמח שהטירוף שלך הוא לא של כל הצפוןאפריקאים בישראל.

 16. סטודנט

  יש הרבה מקום להשוות בין השואה היהודית לבין השואה הארמנית ורצח העם ברואנדה – מקרים של מעורבות עמוקה ובירוקרטית של המדינה בחיסול שיטתי של עמים שלמים. כלי הנשק אולי היו שונים, אבל ההשוואה בהחלט סבירה, גם מבחינת סדר הגודל. טוענים לפעמים שרואנדה היתה מין מקרה של התפרעות "שבטית", והארמנים פשוט מתו בגלל תנאים קשים בזמן מלחמת העולם הראשונה (או כתוצאה מהתקוממות חמושה), אבל בשני המקרים מדובר למעשה בהשמדת עם מתוכננת שמזכירה מהרבה בחינות את השואה.

 17. שלמה

  זהו,שהשואה לא היתה רצח בבילעין ולכן לא כל שואה היא רצח.
  ולא כל רצח הינו שואה.
  בשואה היה נסיון לחיסול טוטאלי של עם שלם כשלעצמו ולעצמו בגלל או בזכות עצמו.
  הנסיון הזה,השואה, לא נפל מהשמיים בוקר גרמני אפור אחד.
  הוא היה התמצית והסוף של ההכנות ארוכות השנים-לפני 1933 כשהנאצים עדיין לא בשלטון ואחרי שעלו לשלטון.
  היה כאן מהלך רב שנים בו שיטות שונות להפיכת עם שלם ללא ראוי לנשום את אויר גרמניה, והעולם בכלל, השתכללו.
  הכוונה היתה לחיסול היהודים בכל העולם.
  כל יהודי העולם היו אויבי גרמניה בפרט, ובני עמים אחרים, בכלל.
  בכל מקום שם יכלו לשים יד וחרב על צוואר יהודי, היא הושמה.

 18. מאיה

  לא ברור כמה ספרים, כנסים, דיונים וכיוצא באלה עוד ידרשו כדי להבין את הנקודה הפשוטה שגזענות, מבלי להמעיט בברוטליות שלה, היא אידאולוגיה של ניצול ואילו אנטישמיות היא אידאולגיה של השמדה. זה לא אומר שהגזענות יושמה בשיטות איומות פחות מהאנטישמיות. זה לא אומר שקורבנות הגזענות ראויים לפחות הכרה מקורבנות של אנטישמיות, או שאין חפיפה בין השיטות שהנהיגו גזענים ואנטישמים כדי למשש את השאיפות שלהם. אבל זה כן אומר אנחנו רוצים להבין את הדינמיקה של שתי התופעות האלה, ולו כדי לעשות משהו נגדן, הבלבול ביניהן יכול בעיקר להפריע.

 19. יעל

  יום אחד יסתכלו על החברה נגד הגדר ויבינו שהם ממש כמו חסידי אומות העולם של אז.
  העצוב הוא שהיהודים מצד אחד בוכים על השואה ומצד שני לא מבינים איך יש לזה קשר לרצח של אנשים חפים מפשע.

 20. תמר

  הכתבה קפצה לי בשיטוטי באניטרנט- אני מבקשת שתדיקי בלשונך ואל תכתבי שוב ושוב"יהדות מזרח אירופה ושואתה" סתם לידיעתך, יהודי רוסיה שרדו יותר מיהודי הולנד,צרפת ,בלגיה,גרמניה,אוסטריה וכו-הכורת עלה על כולם-הצורר לא עשה הבחנות מטופשות בין יהודי "המזרח ומערבה"