לבטל את חוק ההסדרים, העיזים לאחו

איציק ספורטא

ושוב חוק ההסדרים ושוב כולנו הופכים לקוראים בעיזים (חברת הכנסת שלי יחימוביץ פרסמה את טיוטת החוק). מה מהמודלף יעבור ומה לא, האם קופת חולים חמישית למטרות רווח או שמא הטלת מע"מ על פירות וירקות, או נקודות זיכוי לידים עד גיל 8 או אולי 10.  שוב מרוקנות המגירות העמוסות בתוכניות לרוב, הפרטת הנמלים כבר אמרנו, אולי רפורמה בלתי נגמרת במשק החשמל, ומה על משטרה עירונית? שלא להזכיר את תוכניות להגברת התחרות בחינוך שמוצעת על ידי המנכ"ל החדש ישן, זה שכבר בסוף שנות השמונים תכנן את התוכנית הגאונית שלו של פתיחת אזורי הרישום ובשנות התשעים יישם את חלקה בתל אביב, וכמו שאנחנו יודעים מערכת החינוך בתל אביב ממש נהדרת. במחקר הערכה שנעשה לאחרונה נתגלה, שלא בהפתעה, שתוכניות בוש לשיפור החינוך לא ממש פעלו. תאמרו מה אכפת לנו בוש, אכפת גם אכפת כיון שהרפורמות כאן הן העתק של אותן תוכניות.

כמו בנאמר כאן ובמקומות אחרים כבר מזמן יש לבטל את חוק ההסדרים כיון שהוא המנגנון שהופך כל דיון במדינות הכלכלית לתן וקח שבו שולט משרד האוצר, אז אני אוותר על בית חולים באשדוד ואתה על מע"מ לעגבניות ירוקות והנה עשינו עסק והכל ישוב אל מקומו בשלום עד לחוק ההסדרים הבא והדיונים הבלתי נגמרים במאות סעיפיו ומאות עמודיו (הפעם 220).

מדברים על הורדת שיעור המס ומצד שני על העלאתו. מורידים במס הישיר ומעלים במס העקיף. גם כך בישראל נטל הישיר הוא ביו הנמוכים בעולם המפותח בעוד המס העקיף הוא בין הגבוהים. בעוד המס הישיר הוא פרוגרסיבי המס העקיף הוא רגרסיבי. בהקטנה מתמדת של המס הישיר מערכת המס שאחד מתפקידיה הוא לאזן את אי השוויון הכלכלי הנוצר בשוק מאבדת מכוחה.

בעוד במקומות אחרים שומעים קולות אשר מנסים לפתח חשיבה כלכלית שמשילה מעצמה את האמיתות שמעולם לא היו כאלה, כאן הכל נשאר כשהיה. אין ויכוח וראש הממשלה מדמה הדימויים ועוזרו הנאמן ממשיכים להלעיט אותנו בקש וגבבה משומש. וכאן הכלכלנים שותקים, כי אין להם מה להגיד, התנועות החברתיות משמיעות קולות הולכים ורפים, כי אינן יכולות להניע אנשים לפעולה, התקשורת, קשה לצפות ממנה למשהו, והמפלגות כל אחת דואגת למשהו כזה או אחר.

כל מי שאינו שרוי בייאוש קיומי וחושב שאפשר וצריך לשנות תפיסות מוטעות צריך להשמיע קול, בלי זה אנחנו נידונים להשתתף בריטואל השנתי, או הדו שנתי, בחוק ההסדרים ובתוכניות הכלכליות. רק כאשר יהיו מספיק אנשים שמוכנים לצאת מהבית ולהשמיע את דעתם יהיה סיכוי לשינוי, בלי זה השיירה תמשיך במסע אל עולם שכולו רע. מחר אחד במאי כדאי לכל מי שאינו שמח מהמצב להשתתף לפחות באחת העצרות בנושא, ואולי זו תהיה התחלה למשהו.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אוקי מרושק

  אודה לכם אם תפרסמו בעיתונכם מאמר מקצועי ומלומד על נושא חוק ההסדרים, כדי שאפשר יהיה ללמד את הנושא הבעייתי הזה במערכת החינוך.

 2. שור

  אני שמח ד"ר ספורטא שאתה מאמץ טיעון שהעלתי לגבי מערכת המס בישראל לעומת אירופה.
  ב-6 באפריל כתבתי כאן בהעוקץ:

  "מערכת המיסים בישראל מעודדת פער חברתי לעומת אירופה –
  יותר מדי מיסוי עקיף שהוא רגרסיבי במונחי תקבולי מס מתוך התוצר,
  ופחות מדי מיסוי ישיר שהוא פרוגרסיבי…."

  והנה ד"ר ספורטא חוזר על הטיעון שלי.
  אכן, יגעת ומצאת תאמין.

  ומשהו שהעוקץ 'שכח' לעשות –
  חג עצמאות שמח לכל הישראלים.

  שור